GOED NIEUWS VOOR DE SCHAATSENRIJDERS! De Maastunnelbouw in Rotterdam vordert naar wensch WAT DE GOUWZEE IS DICHT Oorlogsmonument te Delft onthuld VROUW VLUCHTTE UITEEN ZIEKENHUIS AARDAPPELPRIJZEN VOOR DEN KLEINHANDEL VASTGESTELD MET INGANG VAN HEDEN BELEEFD VERZOEK WIJNHANDEL J. A. SCHOTERMAN Zn. Distributieartikelen gestolen Concert voor de Winterhulp BETALING ABONNEMENT AMERSFOORTSCH DAGBLAD 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 23 DECEMBER 1940 SCHELLINCWOUDE, 23 Dcc Voor schaatsenrijders in Amsterdam en omstre ken is gisteren goed nieuws binnengekomen De Gouwzee is toegevroren. Het iis is volgens de berichten van menschen. die den eersten tocht over de Gouwzee maakten, in uitstekenden toestandHet dichtvriezen geschiedde bij kalmen wind. zoodat de hinderliike hobbels van schollen en windijs niet aanwezig zijn. Het is nfoot hard en zwart ijs en Indien de wind uit denzelfden hoek blijft waaien, zal.met Kerstmis den tocht naar Marken vanuit Volendam en Monnikendam worden gemaakt. Maar opgepast voor de wakken, want vandaag zaten er nog verscheidene trekgaten in het ijswelke dengenen, die buiten bekende routes gaan, noodlottig kun nen worden. Vrijdagmorgen maakte een boot van de N.Z.H.T.M. den laatsten tocht van Marken naar het vasteland en Zaterdag achtto men het reeds raadzaam de boot binnen te houden, daar het ijs te dik was. Het was echter nog niet be- trouwbaar genoeg om per slede of met een ijsschuitje den tocht te maken. F.en aantal bewoners van Marken was der halve gedwongen Vrijdagnacht en den Zaterdag in Monnikendam te blijven. Vanmorgen werd de eerste poging ge waagd. om over het ijs de verbinding tus- schen Monnikendam en Marken tot stand te brengen, welke poging met succes is bekroond. Nabij het eiland moest het ge zelschap. dat uit ongeveer twintig perso nen bestond, ecnige moeilijkheden over winnen. daar dicht onder den wal eenlee trekgaten.zaten doch de tocht verliep met het windje in den rag voorspoedig. Bij het z g Hemmeland kwam men aan den vas ten wal. Zonals haast vanzelf spreekt be vonden zich onder de twintig ook eeniee menschen van de P T T-, die onmiddellijk met de post naar hn eiland terugkeerden Behalve onder Marken zitten in de haven van Monnikendam nog eeniee trekgaten, dorh men verwacht, dat deze vannacht dicht zullen gaan. Hef ijs in Waterland nog niet betrouwbaar Nu de vorst doorzet, zullen velen al plannen gaan maken voor toch tjes door Waterland benoorden het IJ en verderop naar Monnikendam, Edam en Volendam. Deze menschen doen goed hun plannen niet reeds heden ten uitvoer te brengen, want het ijs in Waterland is nog niet be trouwbaar. De heer J. Trouw, secretaris van den Ijsbond „Hollands Noorderkwartier", deelde ons mede. dat het ijs over het algemeen nog niet geschikt is voor het maken van tochten, want er zijn nog vele wakken en gevaarlijke plekken. De aangesloten vereenigingen onthouden zich dan ook nog van het doorgeven van ijsberichten en zoolang die niet binnenkomen, .kan er ook van tochten nog geen sprake zijn. Voor de Kerstdagen, aldus de heer Trouw, ziet het er echter zeer gunstig uit en houdt de vorst aan» dan zullen zeker de tienduizenden liefhebbers van het schaatsenrijden gedurende de feest dagen tochten kunnen maken. Het Buiten-lJ met ijs bedekt Het Buiten-IJ tot aan het fort Pam pus is. voor zoover het oog reikt, geheel met ijs bedekt Groote stoomhooten. zooals die van de lijn Amsterdam—Lemmer en don dienst op Zwolle, zullen nog trachten hun bestemming te bereiken. Andere schepen, die zich nog op het IJ bevin den. keeren met den meesten spoed te rug om een veilige ligplaats te krijgen in een van de havens van Amsterdam. LOONBELASTING VOOR OEPENSION- NEERDEN VGRAVENHAGE. 21 Dec. De pen sioenraad deelt mede, dat in verband met de ingevoerde loonbelasting alle ten laste van het algemeen burgerlijk pen sioenfonds gepensionneerden van dien raad een formulier thuis ontvangen, dat door hen moet worden ingevuld en zoo spoedig mogelijk, althans binnen twee dagen, aan den pensioenraad moet worden teruggezonden in bijgevoegde retourcnveloppe. De gepensionneerden kunnen dus niet passief blijven. Treffende plechtigheid op de begraafplaats „Jaffa" DELFT, 22 Dec. In aanwezig heid van vele gennodigden en oud militairen is Zaterdagmiddag op de algemeene begraafplaats „Jaffa" te Delft het oorlogsmonument, dat al daar werd geplaatst ter nagedach tenis van de in en rondom Delft gevallen Nederlandsche militairen op plechtige wijze onthuld. De genoodigden. onder wie familie leden van de gevallenen, werden in de aula ontvangen, alwaar een verver sching werd aangeboden. De organist, de heer J. H. Storm, bespeelde inmid dels het orgel. Vervolgens begaven de genoodigden zich naar het monument. De harmonie kapel van de Gist- en Spiritusfabriek en van de Oliefabrieken „Calvé Delft" te Deift. speelde onder leiding van den heer D. F. Bandel, „O Heer, die daar des hemels tenten spreyt", waarna door het mannenkoor ..Die Dolftsche Sanghers" werd gezongen „Tenebrae factae sumt" van Haydn. Nadat nog gezongen was": Et inclinato capite emisit spiritus, nam de res. ma joor W. J. Richter het woord. HU zeide, dat dit monument een aan denken zal zgn aan de oorlogsdagen van Mei 1940. De namen van de geval lenen zgn in steen gebeiteld en het mogè hun nabestaanden een troost zijn Letterlijk van den wal in de sloot Drama dat goed afliep Zl TPHL.N, 22 Dec. Up bel ijs van de Vischpoortgracht heeft zich een reeks opwindende gebeurtenis sen afgespeeld, waaraan zelfs de politie en brandweer te pas moes ten komen. Kon 23-jarige vrouw, die in het zie kenhuis zou worden opgenomen, kreeg plotseling spijt van haar voornemens. In de hooge witte hal van het zieken huis. tusschen de verpleegsters, nam zij een wanhopig besluit. De vrees voor den dokter greep haar zoo aan. dat zij het ziekenhuis uitholde en het dunne ijslaagje op de gracht opliep. Van alle kanten riep men haar waarschuwingen toe, doch zij was er niet toe te brengen weer op den vasten wal te komen. Politie en brandweer werden geroepen, men poogde haar met een- roeiboot te be reiken. doch geen succes werd behaald. Tenslotte begaf de heer A. Kok. schrijver op het parket ten kantongerecht, zich met twee ladders op het iis. De vrouw ont liep hem echter, maar na eenigen tijd zakte zij door het iis cn hij wist haar te bereiken. Bij zijn pogingen om haar uit het ijskoude water te halen zakte hii ech ter ook door het ijs. Andere begaven zich nu ook met ladders op de gracht en men wist het paar. dat een klein half uur te water was geweest, tenslotte op het droge le brengen. Een en ander had echter tot gevolg, dat de vrouw tóch het ziekenhuis werd binnengebracht, en met haar nog drie anderen, onder wie de heer Kok. om wat op verhaal te komen. te weten, dat zij als flinke, eerlijke man nen streden voor ons geliefd Neder land. Spr. bracht voorts dank aan degenen, die tot de totstandkoming van dit mo nument hebben meegewerkt De generaal-majoor W, F. A. Hack- stroh, oud-inspecteur der infanterie en oud-commandant van de depots der in fanterie. onthulde vervolgens het monu ment, dat hierna door majoor Richter werd overgedragen aan den burgemees ter van Delft. mr. G. van Baren. 's-GRAVENHAGE. 221 Dec. Het Rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd maakt bekend, dat met ingang van heden de na volgende prijzen voor consumptie- .ardappelen geiden per kg. bij ver koop aan den consument afgehaald aan den winkel. 1. Klei-aardappelen van de rassen Zeeuwsche bonte en blauwe, roode star, bonte roode star, furore, Weateinder bonte en blauwe, koopmans blauwe (maat 30 opwaarts) f 0.08. 2. Klei-aardappelen van de rassen eigenheimers, bevelanders, noordeling» Duivelander, iduna, iris, komeet, limosa. bato, nationaal, populair, deva, West- Brabander, wilpo, present, record, sou* venir. robijn f 0.0734. 3. Klel-ivirdappelen van het ras bintje f 0.07. 4. Klei-aardappelen van het das alpha industrie f 0.07. 5. Zandaardappelen en fabrieks aardappelen f 0.06 Voor drielingen van de klei-aardappe len vallende onder de groepen 1 tot en met 4 zijn de prijzen per kg. lager. Alle bovenstaande prijzen mogen, indien de aardappelen aan huis worden bezorgd worden verhoogd met ten hoogste 1 cent per kilogram. Bovenstaande prijzen gelden niet. in dien de aardappelen rechtstreeks van telers worden gekocht. Dit is uitsluitend geoorloofd, indien aan den teler daartoe door den provincialen voedselcommis- sarls vergunning is verleend. Door de telers mogen in rekening worden ge bracht de hieronder vermelde telers- prijzen, vermeerderd met het bedrag va de kosten aan vracht en dergelijke. T elerprijzeh De onder 1 genoemde klei-aardappe len f 4.25 per 100 kg. De onder 2 genoemde klei-aardappe len f 3.75 per 100 kg. De onder 3 genoemde klei-aardappe len f 3.25 per 100 kg. De onder 4 genoemde klei-aardappe len f 3.10 pe 100 kg. Zand- en veenaardappelen f.3.— per 100 kg. Tegen overtreders zal streng worden opgetreden. De aandacht van belanghebbenden wordt erop gevestigd, dat ook de koo- pers strafbaar zijn, indien zij aardappe len betrekken tegen hoogere dan da vastgestelde prijzen. Met bet oog op de korte dagen en mede in verband met het verbod om na 7 uur af te leveren, ver zoeken wij U Uw bestellingen voor Kerstmis en Oude Jaar EENIGE DAGEN VAN TE VOREN te willen inzenden UTR.STRAAT 17 TEL. 3450 LAATSTE VERBINDING VOOR KERSTMIS GEREED ROTTERDAM. 23 Dec. Op Maandag 25 November werd het laatste tunnelstuk van de Maastun nel tusschen de reeds eerder gezon ken stukken nos. 5 en 7 naar be neden gebracht en afgesteld Het was een bijzondere prestatie, aange zien het op dien dag des morgens door te zwaren mist onmogelijk was voor 11 uur iets op de rivier te ver richten. Bovendien vereischte dit tunnelstuk 'extra zorg. omdat het aan beid'e zijden door reeds eerder gelegde gedeelten werd begrensd, en het was zaak, dat het voor donker op zijn plaats kwam. Na het plaatsen is met groote voort varendheid doorgewerkt aan het onder spoelen en het verbinden der zijwanden en der de'kken. Dit werk moest van bui tengewoon groote beteekenis worden ge acht, omdat het onmogelijk zou zijn de dekken met hehulp van de stalen duikerklok te verbinden wanneer door invallenden vorst, ijsgang op de rivier zou ontstaan, het govaar clan zou be staan. dat ijsschotsen de instijgschach- ten zouden heschadigen of door trillin gen de waterdichte aansluiting van de klok op de tunnelstukken' lek zou wor den. Het werk is thans zoover gevor derd, dat de verbinding van het dek tusschen de stukken 6 en 7 gereed is gekomen, terwijl het zich lant aanzien, dat ook de verbinding ti»s schen de stukken 6 en 5 voor Kerst mis gereed zal zijn. Dan kan alles, wat thans nog bij de tunnel in de rivier staat, worden verwUderd en zal op het water niets meer eraan herinneren, dat hier een jaar lang hard gewerkt is om de tunnelstuk ken op hun plaats te krijgen. Intusschen heeft men op de andere ondcrdeelen van het bouwterrein niet stilgezeten. In de gezonken tunnelstuk ken wordt met kracht gewerkt aan het verdei* afwerken. In die, welke aanslui ten aan den rechterover, zijn de vloeren reeds gelegd. In de tunnelstukken, welke aanslui ten aan den linkeroever, werkt men aan de rijvioeren en aan het afbreken van de tijdelijke betonnen eindschotten tusschen de stukken 9. 8 en 7. Het werk in de voetgangerstunnel houdt met dat van de autotunnels gelijken tred. Groo* te bedrijvigheid heerscht daar in ver band met het leggen der gas- en water leidingbuizen. Een belangrijk onderdeel van het werk op den rechteroever vormt de kademuur, welke ten behoeve van het baggeren van de tunnelsleuf werd afge broken. De houten paalfundeeringen en de daarop liggende betonplaten zijn ge reed gekomen en thans worden de groo te kaaimuurs'ukken. welke vooral op den wal zijn gemaakt, met de kraan op deze platen neergezet. Nadat de kade muur eereed is gekomen, kan het ter rein rondom het ventilatiegebouw en "de roltrappenschacht verder worden aan gevuld. Daarna kan de verbinding van hel ventilatiegebouw met de landtunnel en de roltrappenschacht tot stand worden gebracht. Amsterdamsche politie doet goede vangst AMSTERDAM. 23 Dcc. Vrijdag-, morgen in alle vroegte hebben re chercheurs van de afdeeling distri butiefraude van höt hoofdbureau van politie op een der Amsterdam sche grachten een goede slag gesla gen. Zij arresteerden claar in een pakhuis een pakhuisknecht en een handelaar, die zich, naar geconsta teerd is, reeds geruimen tijd schul dig hebben gemaakt aan diefstal van Radio-orkesten in het Concertgebouw AMSTERDAM, 21 Dec. De hoofdstad van ons land zal op Vrij dag 27 December, den eersten dag van de tweede winterhulpcollecte in het Concertgebouw dé primeur be leven van een concert, waarvan de opbrengst geheel ten goede komt aan de groote actie, welke de Winterhulp heeft ingezet om minder bedeelde landgenooten te kunnen steunen. Trouwens, wat zou men beter kun-' nen doen dan met muziek de men schen opwekken vrijgevig te zijn ten bate van hen, die niet of in geringe mate, over aardsche goederen kun nen beschikken. Het orkestrale gedeelte van den avond wordt verzorgd door het K.R.O.-Svmpho- nieorkest en leden van het A.V.R.O.-Om- roeporkest, afwisselend gedirigeerd door Pierre Reinards en Nico Treep, die resp. voor de microfoon van den K.R.O. en de A.V.R.O. den scepter zwaaien. De beken de sopraan Ankie van Wickevoort-Crom- melin verleent solistische medewerking. In de pauze worden de bezoekers naar den foyer genoodigd door de lokkende wijzen van Nina Dolce met haar Puszta- orkest. Na de pauze krijgen de lichte en „zeer lichte" muzen haar kansen. In bonte mengeling treden dan op het V.A.R.A.- Harmonieorkest onder leiding van Jos. Holzer, het V.A.R.A.-Dansorkest „The Ramblers" onder leiding van Theo UÖen Masman, het A.V.R.O. amusementsorkest onder leiding van Elzard Kuhlman met zang van het damestrio „Klaver Drie". Het concert begint met de uitvoering van dr. Joh. Wagenaar's ouverture „Cy rano de Bergerac", daarna zingt Ankie van Wicke .oort-Crommelin drie liede ren voor s-»praan en orkest van von Brucken-F ;k. Het orkest besluit dan met het eit-ste gedeelte van de „Sym- phonie in einem Satz" van Mozart en de ouverture „Oberon" van von Weber. zeep, zeeppoeder, lucifers, wasch- middelen en stijfsel. lederen, morgen de laatste dagen om streeks half acht, kwart voor acht ver scheen de handelaar bij het pakhuis, waarvan de deur heel gemakkelijk open bleek te gaan. Dit was het wefk van den pakhuisknecht, die er tevens voor zorg de, dat een kleine voorraad van boven genoemde artikelen, waaronder ook ha vermout, klaar stond. De politie had een tip gekregen, dat zij zich schuldig maakten aan ketting- handel. Het blijkt echter beperkt te zijn tot zuivere diefstal. De beide mannen zijn thans veilig opgesloten en zullen aan het begin van de volgende week voor den officier van justitie worden ge leid. De'politie heeft twee groote pakken, ieder bevattend 120 doosjes lucifers, twee doozen havermout, twee doozen stijfsel, een zak bruine hooneij en drie doozen waschmiddelcn in beslag genomen. Er zal echter nog wel een grootere voorraad gestolen goed zijn en de politie is dan ook bezig deze op te sporen. De gemakkelijkste vorm van betaling van het kwartaal abonnement op het „AMERSFOORTSCH DAGBLAD" is per automatische giro. Op aanvraag zendt onze Administratie (Tel. 4620) U een machtiging ter teekenlng, de girodienst zorgt dan automatisch voor overschrijving van Uwe rekening op de onze. Indien U thans aanvraagt, kunnen de abonnementsgel den voor het eerste kwartaal 1941 reeds automatisch overgeschreven worden. CE ADMINISTRATIE. door DENIS MACKAIL 5) 'r Toen hij de badkamer weer uitkwam, •tond Lush er warempel nogl „Wat heb je Lush?" vroeg hij eenigs- xins bruusk. „Is er iets?" „Neemt u mij niet kwalijk, mijn heer," begon Lush. Dit was een slecht begin, duidende op een of ander on welkom nieuws en er verscheen een frons op Jim's gelaat. „Nu. wat is er?" „Neemt u mij niet kwalijk, mijnheer, maar een jonge dame heeft naar u ge vraagd. terwijl u uit was." Dit bericht was van zoo ongewoncn aard in Jim's onschuldig vrijgezellenle- ven, dat de frons plaats maakte voor een uitdrukking van verbazing, die Lush scheen aan te moedigen voort te gaan. „Ongeveer drie kwartier geleden mijnheer. Zij wilde haar naam niet noemen. Keurig gekleed, 'mijnheer. Zij zei. dat u haar niet verwachtte en wilde binnenkomen en wachten tot u thuis kwam. Ik had haar nooit eerder gezien, mijnheer, dat begrijpt u, en ik wist niet wat u in zoon geval zou wen- schen. dat ik deed." „Jong. keurig gekleed,1' mompelde Jim, on vervolgens tot Lush: „Ik hoop, dat je haar <y> een nette manier hebt afgepoeierd, I.ush. Ik verwachtte zeer zeker geen damesbezoek." „Dat is nu luist de .moeilijkheid, mijnheer," antwoordde Lus*h. *U zult FEUILLETON het mij, hoop ik, niet kwalijk nemen, maar zij wilde niet weg gaan." „Nu heb Je toen de politie moeten roepen?" vroeg Jim. die het grappig vond, voor het eerst een verbouwereer de uitdrukking op Lush1 gezicht te zien. Toch scheen het opperen van po- litiehulp niet de oorzaak te zijn van Lush' toenemende verlegenheid. „Neen. mijnheer," antwoordde hij. „Ik moet toegeven, dat dit idee niet bij mij is opgekomen." „Hoe ben je haar dan kwijt geraakt?" „Ik ben haar niet kwijt geraakt" „Neen?" „Neen, mijnheer. Zij bevindt zich op het oogenblik in uw zitkamer." „Wat?" Jim keerde zich niet een ruk om en keek naar de deur van de zitkamer, alsof die het raadselachtige geval kon verklaren. „Ja. mijnheer." vervolgde Lush, „en zij vroeg mij thee voor haar te zetten." Do uitdrukking van Lush' gezicht, toen hii deze mededceling deed, was zoo pathetisch, dat Jim. die langzamer hand weer in een betere stemming was geraakt, in lachen uitbarstte. Zijn onbekende bezoekster had dit blijkbaar gehoord, want een sympathie ke vrouwelijke 9tem deed zich uit de zitkamer hooren. „Bon Jij dat, Jim? Waarom kom je niet binnen?" Jim wendde zich naar Lush, doch deze had zich uit de voeten gemaakt. Toen hii rich weer omdraaide om naar de zitkamer te gaan. bedacht hij. dat het toch maar goed was geweest, dat hij zoo juist zijn haar had gebor steld. Jim's zitkamer, tevens eet-, studeer- en kaartkamer, was gezellig en smaakvol gemeubileerd. Er stonden onder andere een salonvlcugel. een zeer groote canapé, een aantal clubfauteuils, die wel sche nen gemaakt voor kamerolifanten en een groote hoeveelheid boeken in door glas afgesloten boekenkasten, terwijl aan de muren eenige etsen hingen. In een van deze fauteuils zat op dit moment een allerliefst schepseltje, dat kordate pogingen deed een cigaret te rook en. welke zij bij Jim's binnenkomen met blijkbare opluchting en niet vermoe de nauwkeurigheid in den open haard mikte. „Nu, jij bent ook een heelen tijd weg gebleven", was haar eerste opmerking. „Als ik had geweten, dat jij zou ko men bjgon Jim, onderwijl zich af vragend hoe men dit bezoek uit een conventioneel oogpunt zou opnemen. „Als je had geweten, dat ik zou ko men," viel het lieve schepsel hem in de rede, .zou je wel gezorgd hebben, dat je wat bij de thee te preserfteeren had. Hoor eèns Jim, ik ben wel jong. maar niet zoo naief als iii misschien denkt, en je kunt er zeker van zijn. dat ik niet in je klooster, of hoe ie het hier noemt, zou zijn binnengedrongen, als ik daar geen goede reden voor had. Dus kijk eens een beetje meer opgewekt nu ie mij weer ziït. Je hoeft nog lieusch niet hier om te trouwen, weet ie." „Dat is het niet. Mary. Ik ben altijd bereid men plicht te doen. wat het ook moge kosten, en natuurlijk ben ik erg blij je hier Ie zien; alleen hoop ik dat Lush niet al te onhebbelijk was, toen hij probeerde je te beletten binnen te ko men. maar zie ie „Natuurlijk zie ik dat. Ik weet heel goed dat vrouwelijke bezoekers van deze flats geschandvlekt ziin en dat mijn re putatie voorgoed naar de maan is. En Lush was heel voorkomend. Hij had niet vaderlijker kunnen ziin. als maar. dat is waar ook. Vadersl" „Wat is er met vaders?" vroeg Jim. „Nu. vader. dan. Mijn vader in dit ge val. Hij kwam vandaag thui§ lunchen." „Daar steekt toch geen kwaad in?", vroeg Jim weer. „Het is toch -zün huis niet waar?" „Houd je mond, Jim! Wacht even. Va der kwam vandaag uit de stad thuis om te lunchen en na de lunch zei hij. dat hij eens met mij wilde praten. Het was de manier, waarop hij het zei, weet je. Natuurlijk dacht ik, dat ik iets heel ergs gedaan had. zonder dat ik het wist. Zelfs de huisknecht keek mij meewarig aan." Jim's gelaatsuitdrukking toonde zijn ongenoegen bij het hooren van die mede- deeling omtrent den huisknecht, hetgeen zijn bezoekster niet ontging. „Nu, ga maar door," zei hii. „Wat toen?" „Toen gingen wij naar vader's stu deerkamer en na heel veel gepeuter aan zijn sigaar, zei hii ten laatste, dat hij wenschte dat ik mijn omgang met jou zou staken en dai ik er voor moest zor gen. dat jo ook niet meer bij ons ge noodigd werd." „Deze houding wordt zoo langzamer hand tot een gewoonte in jouw familie, Mary," zei Jim. „Het is precies hetzelfde wat jij mij verleden Vrijdag hebt ge zegd en sindsdien heb ik geprobeerd.'mij daaraan te houden en nu herinner ik mij opeens, dat.iii beweerde hooit meer tegen mij te zullen spreken." „Beste Jim, het is heel wat anders, als ik je zeg op te hóopelcn en voortaan weg te blijven, omdat je mij steeds „Een huwelijksaanzoek doet?" opper de Jim. .Ja. dat schijn ie niet te kunnen-la ten. Maar zooals ik zei, dat is heel wat anders, dan dat vader zegt. dat ik oude vrienden moet laten schieten heel wat anders. Daar ga ik niet mee accoord. Ik kwam natuurlijk regelrecht hierheen om te kijken of je thuis was. Ik wil precies weten, wat hier achter steekt." Haar oogeq schoten vlammen en vast beradenheid sprak uit iederen trek. „Nu Mary", begon Jim, „het blijkt dat ie vader mij ditmaal een goeden dienst heeft bewezeji Een waarschuwende blik in Mary's oogen deed,hem haastig terugkeeren van het s^ntimcnteele pad waarop hij zich had «illen hegoven en vervolgde: „Maar je zei. dat hii zoo bij zonder op mij gesteld was en altijd vroeg waarom je niet meer van zulke aardige jongelui bij je thuis vroeg. Ik snap er niets van. ik Hij hield plotseling op toen de gedach te door zijn hoofd schoot, dat de oude heer Steele waarschijnlijk een gerucht had vernomen over de verliezen die zijn oom had geleden. Goede heincl! Waren de menschen zoo materialistisch, dat neen. hij had misschien toch wel gelijk. Het was een zeer onaartfeename gewaar wording voor hem. maar vermoedelijk was dit de juiste opvatting. Jim had hij zijn terugkeer van het advocatenkam toor woede en teleurstelling gevoeld, doch eerst nu. waar hij inzag, dat hii als armoedzaaier alle hoop op Mnrv Steele moest laten varen, kreeg hij medelijden met zichzelf. „Kom vooruit, Jim! Ik wil weten wat je hebt gedaan. Heb je ons allemaal to schande gemaakt?" Jim's gedachten schoten als bliksem stralen !oor zijn hoofd. Het was hem onmogelijk, aan de problemen en vra gen, die hem van alle kanten bestorm den, het hoofd te bieden. Hij moest even tijd, winnen en zei met een lach, die nogal geforceerd klonk: „Maar heeft je vader verder niets gezegd? Heeft hij geen reden opgegeven?' .Natuurlijk niet", zei Mary. „Vader geeft nooit redenen op. Hij heeft zijn fortuin gemaakt door veel praats te hebben en -nooit, een reden op te geven. Ik Ihcb hem ettelijke malen gevraagd.: „Wat. heeft Jim gedaan?, maar hij zei, dat hij dat niet kon zeggen en alleen maar voldoende reden had om te ver langen, dat er een einde werd gemaakt aan een niet langer gewensehie vriend schap. O, Jim!, je begrijpt toch we! dat ik mij door niets zou lnten weerhouden, als ik je zou willen zien? Wij hebben: samen zooveel plezier gehad er. zooveel beleefd, dat het voor mij onmogelijk zou zijn, je zoo maar te laten schieten, al leen omdat iemand anders mij dat be veelt. Bovendien, wat ik heel erg zou missen, ziin je „Huwelijksaanzoeken" vulde Jim hoopvol aan. nl het andore plotseling vergetend. „Onzin. Ik wilde zeggen: „je tips voor de paardenrennen." Maar heusch Jim. zeg nu eens, wat heeft dit te be duiden? Ben je in moeilijkheden ge raakt? Ben je door mijn toedoen den verkeerden weg ongele Zij vroeg dit on een toon, alsof zij dit laatste wel erg Interessant zou hebben gevonden,' maar dit ging voor Jim ver loren. De conversatie had nu het punt be reikt. dat Jim zoo gnftme bad willen vermijden. Wait en hoeveel moest hij vertellen? Als wjj het. probleem, waar voor hij zich geplaatst zag, In punten moesten indeelen, zou het er ongeveer als volgt uitzien: 1. Ik kan niet zeggen, dat alles er even hopeloos voor mij uitziet, en wil de zaak niet erger voorstellen dan zij in werkelijkheid is, tenminste niet, voor k dien procureur nog eens heb gespro ken, maar ik moet toegeven, dat die vent mij vanmiddag verdraaid weinig hoop gaf, .(Wordt vervolgd)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6