ÉÉN GROOTE RADIO-OMROEP IN NEDERLAND Met ingang van 1 Jan. a.s. een verplichte radio-bijdrage DE EEMJLANDER Vrijdag 27 December 1940 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemsche Poortwal 2a 39 e Jaargang No. 153 Deze zal 75 ct. per maand bedragen voor toestel-bezitters en aangeslotenen bij een radiodistributiebedrijf Geen hot jazz meer Tekst der radio verordening BERICHT AMERSFQORTSCH DAGBLAD SBÖNNt.ntnïSPRIJi per 3 maanden voor week nersloort 1 95. per maand 0.65; pei I 0.15 Binnenland trance per post per 3 maanden 2 85 Afzonderlijke nummert f 0 05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC 4620 iJS OER AüktftlCi.ntH vao 1—1re$®'* **05 met inbegrip van een bewijsnummer, elk* regel meer f 0.25. Liefdadigheids-advertentiën voor de belft van den prijs. Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1,Bewijsnummer extra (0 05 lr. can der Vegte over de nieuwe radio-maatregelen Het departement van Volksvoorlichting gesft de richtlijnen aan voor de programma's De kerkelijke belangen van de luisteraars zullen op dezelfde wijze verzorgd blijven De radiodistributie-centrales zullen door den staat worden genaast 's-GRAVENHAGE, 27 Dec. Een redacteur van het A.N.P. heeft een onderhoud gehad met Ir. W. L. Z. van der Vegte, raadadviseur bij het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, over de nieuwe maatregelen op radiogebied. Naar aanleiding van de nieuwe verordening en aanknoopend aan hetgeen ir. A. Dubois, de gemach tigde voor de concentratie van den radio-omroep in Nederland, reeds had medegedeeld over het streven naar één grooten Nederlandschen omroep, kwam het gesprek eerst op het algemeene doel van de radio- concentratie. „Wij willen den omroep in dienst van het geheele volk stellen," zeide de heer van der Vegte. „Daarvoor is het noodig, dat de staat den omroep aan zich trekt. Vroeger trad de staat in het algemeen slechts controleerend, dus negatief, tegenover den omroep op. Slechts sporadisch werd door de regeering zelf gebruik gemaakt van de radio als middel om ons heele volk te bereiken. Zoo nu en dan, bij plechtige gebeurtenissen, herdenkingsdagen en in tijden van gevaar voor ons land werd de omroep te algemeenen nutte ingeschakeld, doch nooit werd dit machtige hulpmiddel gebruikt voor een georganiseerde volksvoorlichting. Met het besluit om den omroep onder te brengen bij het nieuwe departement van Volksvoorlichting wordt radicaal met de tot nu toe gevolgde richtlijn gebroken. De staat is in de eerste plaats verantwoordelijk voor hetgeen de omroep brengt. Niet door middel van een negatieve controle, door slechts door maatregelen van opbouwenden aard, door het geven van richtlijnen en het direct be ïnvloeden van de berichtgeving. Er moet goed bedacht worden, dat de aetheruitzendingen niet aan de grenzen des lands gebonden zijn, zoodat ver buiten ons eigen land onze stem doordringt. Daarom moet wel overwogen worden wat onze omroep brengt en zal elke onzake lijke of onjuiste berichtgeving vermeden dienen te worden." HET is wel duidelijk, zoo ging de heer Van der Vegte voort, dat het volstrekt uitgeslo ten is, dat de omroep in handen van vereenigingen van luisteraars blijft, hoe goed de bedoelingen ook zijn mogen." „De staat stelt zich dus niet slechts In het negatieve voor de uitzendingen verantwoordelijk, doch wil positief werkzaam zijn. U bedoelt, dat de staal niet alleen tegen „onvertogen woorden" moet waken, maar zelf iets te verkondi gen heeft?" „Ja, omdat de taak van de radio een volksvoorlichtende functie is en daar om tot het terrein van den staat be hoort." „Dat dit standpunt directe praktische consequenties heeft voor do berichtge ving, is duidelijk geworden. Doch ook voor het overige gesproken woord zal het. gevolgen hebben. Kunt u aangeven welke?" „De omroep zal geregeld gebruikt worden om de luisteraars van allerlei zaken op de hoogte te bréngen. In de eerste plaats denk ik hierbij aan het schenpen van beter hegrip voor de nieuwe /edarhten die dezen groot- schen tijd. .vaarin we leven, beheer- schen, en iPt bewerkstelligen van een betere verhouding tot onze Oostelijke naburen We weten, dat er ten opzichte van beide punten grove misverstanden bestaan en het is voor ons land e*n I vensbelang. dat hier op de snelste wijze klaarheid geschapen wordt. Ik d"nk hier aan artueele lezingen, interviews op allerlei gebied en sneriale reportage van allerlei gebeurtenissen uit het da gelijksche leven. Ook zullen wij de stemmen laten hooren van hen, die tot nu toe vergeefs trachtten een plaats voor de microfoon te veroveren. Verder is het noodig, dat de vele maatregelen die het gevolg zijn van de bezetting van ons land en van de blok kade, waaraan wij onderworpen zijn, op de juiste wijze belicht worden en dat het ons volk wordt, bijgebracht waarom deze maatregelen-in het algemeen noo dig zijn en hoe wij ons ernaar te gedra gen hebben." „En hoe ziet u de taak van uw de partement ten opzichte van de muzikale en andere programma's?" „Bij de ontwikkeling van de omroep programma's staat de kunst op het al lereerste plan en wij zullen er naai streven om het allerbeste aan onze luisteraars te brengen. Hiermede wordt tweeërlei doel nagestreefd, ten eerste willen wij den smaak van het publiek op een hooger peil brengen en ten twee- dp hef mogelijk op veel ruimer schaal ge' nheid te geven aan onze begaaf de kunstenaars om naar voren te tre den. De misstand, dat deze kunstenaars vaak hun toevlucht in het buitenland hebben moeten zoeken, dient voorgoed te verdwijnen. Het is onze eerste plicht om aan goede zonen van ons volk een bestaansmogelijkheid te bieden. Geen hot jazz meer Hieruit moet niet geconcludeerd wor den. dat ook niet aan buitenlandsche krachten gelegenheid zal gegeven worden hun kunnen te toonen. Dit is luist noodig om op de hoogte te hliiven van wat buiten onze grenzen gepresteerd wordt en om de noodige stimulans aan onze eigen kunstenaars te geven. Het uitwisselen van goede krachten zal in de hand gewerkt worden. Goede amusementsmuziek is van zelfsprekend welkom doch ik wil hier duidelijk doen uitkomen, dat in den Neder landschen omroep geen plaats meer wordt ingerwmd voor zoogenaamde hot iazz of kreungezang". Het departement zal de richtlij nen geven voor de programma's. De uiteindelijke organisatie en uitvoe ring geschiedt natuurlijk door den omroep zelf onder verantwoording van zijn leider." De kerkelijke belangen „Hoe zullen echter de verschillen in levensbeschouwing, tot nu toe in de verschillende omroepvereenigingen ver tegenwoordigd, tot uiting komen?" „Zooals reeds werd medegedeeld zuilen de kerkelijke belangen van de luisteraars op minstens dezelf de wijze verzorgd worden als tot nu toé. In de prQgramma-afdeeling van den Nederlandschen omroep komt hiervoor een speciale afdce- ling waar vertrouwensmannen van de verschillende kerkelijke groe pen onder eigen verantwoording de kerkelijke uitzendingen zullen verzorgen. De uitzendingen zelf geschieden door het apparaat van den Nederlandschen omroep. Onder de kerkelijke uitzendingen wordt datgene verstaan, dat het direct kerkelijke leven betreft, waarbij dit be grip ruim opgevat dient te worden. Po litiek en dergelijke behooren hier ech ter zeer zeker niet toe, hiervoor zijn andere takken der programma-afdeeling beschikbaar. Wij zullen er zorg voor dragen, dat hier de belangen van het Nederland- sche volk en zoo noodig die van onze volksgenooten in overzee6che gewesten en van stamverwanten in- andere dee- len van de wereld op de beste wijze be hartigd worden. Ik reken er stellig op om op dit gebied van de kerkelijke overheden loyale medewerking te ver krijgen." DE FINANCIERING Dl volgende vraag gold de financie ring, zie hier het antwoord: „Tot nu toe beschikte de omroep uit sluitend over geldmiddelen uit vrijwil lige bijdragen van de luisteraars. Deze idealistische grondslag heeft tot bewon derenswaardige resultaten geleid, doch is in verband met de nieuwe doelstel ling niet meer te handhaven. De Ne- dérlandsche omroep stelt zich in dienst van het geheele Nederlandsche volk en daarom is het natuurlijk uitgesloten dat een groot deel van de luisteraars niet. mee zou dragen aan de kosten. Tot nu toe waren slechts ongeveer de helft van de luisteraars zich hun plich ten bewust, ons land telde meer dan p.en half millioen klaploopers op om- roepgebied. Aan dezen ongewenschten toe stand wordt nu een einde gemaakt door met ingang van 1 Januari 1941 een verplichte radiobijdrage in te stellen. Elke toestelbezitter en elke aangeslotene aan een ra dio-distributie-bedrijf zal voortaan 75 cent per maand moeten bijdra gen. Een deel hiervan komt ten Volgens berichten uit Washington poogt Engeland schepen te koopen. welke be hooren tot de groep zgn. „spookschepen" en thans voor anker liggen in een schepenkerkhof in de Ver. StatenDeze vele tientallen laren oude schepen wer den reeds lang geleden buiten dienst gesteld, omdat zit verouderd waren. Men ziet v.l.n.r de „Monticello". ..Mount Vernon". „America" en ..George Wash ington". welk laatste schip in 1908 te Stettin werd gebouwd. (Foto Scherl) goede aan den dienst der P.T.T. als vergoeding voor de kosten ver bonden aan het innen dezer bij dragen, voor het verzorgen van de zenders, laboratoriumkosten, enz. De rest komt geheel ten goede aan den Nederlandschen omroep en zal voldoende zijn om de plannen, zooals ik u die zoo juist ontwik kelde, te dekken. Op het eerste gezicht lijkt het bedrag van 75 ct. per maand tamelijk hoog, doch in vergelijk wat men in het bui tenland betaalt is het gering. In Duitschland draagt men bijvoorbeeld reeds jaren lang 2 mark per maand bij, dus ongeveer het dubbele. Ik ontveins mij niet. aldus de heer van der Vegte dat deze verplichte bij drage aanvankelijk een terugslag op het aantal luisteraars zal brengen, doch ik ben ten volle overtuigd, dat dit slechts tijdelijk zal zijn en dat in een betrekke lijk korten tijd de Nederlandsche luiste raar verzoend zal zijn met dezen toe stand en zijn bijdrage gaarne zal offeren, omdat hij overtuigd wordt, dat hij waar voor zijn geld krijgt." „Kan er tegenover deze lastenverzwa ring geen tegenwicht worden gesteld in den vorm van tegemoetkoming aan de luisteraars? Radio is een dure lief hebberij..." „Dat gebeurt ook. Wij zullen trachten den Nederlandschen omroep te stimu leeren er. in 'Ja eerste plaats is het hier voor noodig, dat een goedkoopo doch goede vclk6ontvanger in deri handel wordt gpbraoht, We zullen ons met le rndio-faLrikanten en met den radio- handel tezamen aan één tafel zetten en trachten het beoogde dosl te benade ren. Vanzelfsprekend zijn hier nog et telijke moeilijke vraagstukken op t» lossen, doch waar een wil is, is eer weg. Tevens zal dan onder het oog gezien worden of het niet mogelijk is, om den luisteraar met geringe financicele draagkracht tpgemoet te komen in de betalingsconJities, opdat ook zij in staat zijn den aanschaf van zoo'n toe stel te bekostigen. Voor den radio har.- een door bominslag vernietigde auto in een Londensche straat. Foto Scherl) del en de fabrikanten is het stimulee- ren van den verkoop van radiotoestel len natuurlijk van h»t grootste belang en Ihier gaan onze belangen hand in hand. Hun medewerking is onontbeer lijk. opdat ons streven 'Jat succes moge hebben, waardoor de te nemen maat regelen gerechtvaardigd blijken." De radio-distributie „En wat gebeurt er met de radio distributie?" „Deze methode van omroepverbrel- ding is in ons land op groote schaal toe gepast. veel meer dan in andere landen- WH hebben over de 800 radio-distributie centrales en het ligt in het voornemen deze bedrijven door den staat te doen naasten en te voegen onder den dienst der P.T.T. De huidige eigenaars moeten na tuurlijk op billijke wiize schadeloos gesteld worden. Op deze wijze zal het mogelijk zijn. dat de distribatiediensten ten volle worden ingezet voor het zoo luist ge schetste doel en tevens zullen de minder goed uitgeruste diensten verbeterd wor den. waarbij de waarschijnlijkheid be staat. dat enkele kleine, niet loonende. centrales verdwijnen zullen. Er zal naar gestreefd worden, de bijdragen voor aan sluiting aan een radiodistributiebedrijf te verlagen, om zoodoende de gelegenheid te scheppen den kring der luisteraars te vergróoten." „Nog vérdere plannen?" „Onder den radio-omroep valt ook de televisie, een techniek, die reeds bezig is uit zijn kinderschoenen te groeien. Of schoon men nog lang niet is, waar men wezen wil, wordt het toch reeds duide lijker, dat dit onderwerp de allergrootste aandacht verdient. Het zal daarom noo dig zijn, om de ontwikkeling op den voet te volgen en een uitgebreide studie van de toepassingsmogelijkheden te maken. In het uit te breiden laboratorium van de P.T.T. zal het noodige verricht wor den, teneinde klaar te staan de televisie in ons land toe te passen, als de tijd daarvoor gekomen is."' „Tot de verdere punten van het pro gramma van het Departement van Volks voorlichting en Kunsten behoort de wet geving op radio-omroep-gebied in ruim- sten zin. Ik wil hiervan slechts aanstip pen de te nemen maatregelen teneinde de storingen van de radio-ontvangst tot een minimum te beperken en het vraag stuk van de antennen, dit laatste zoowel bezien van aestetisch gezichtspunt, als met het oog op storingen. De radio-programma's Verder zijn aan de orde het samenstel len van voorschriften voor hen. die ge rechtigd zullen zijn de officieele radiopro gramma's uit te geven in den vorm van een periodiek, zooals tot na toe gebruike lijk was. In de eerste plaats komen hier voor in aanmerking de kernen der huidige omroepvereenigingen. Om zoodoende in de toekomst den band met hun vroegere leden aan te houden." Het gesprek bleek, on dit runt geko men. reeds zooveel stof te hebben opge leverd. dat besloten werd de lezers vnor het overige te verwijzen naar de radio toespraak van den heer Van der Vegte. welke hij hedenavond te 18 u ir zal uit spreken en de daarop volgende uiteen zetting (waarschijnlijk op Zondag 20 de zer) over de toeoassing van het besluit omtrent, de verplichte luisterbijdrage. 's-GRAVENHAGE, 27 Dèc. Het Verordeningenblad van heden hèvat een verordening van den rijkscommis saris, houdende maatregelenl op het gebied van den Nederlandschen radio- omroep. ARTIKEL 1 BEPAALT: 1. De oprichting en het in stand hou den, alsmede de exploitatie van de voor uitzending van radio-uitzendingen vereischte technische zendinrichtingen, geschiedt uitsluitend door het rijk (staatsbedrijf der Posterijen, Telegra fie en Telefonie). Dit geldt ook voor het oprichten en het in stand houden alsmede voor de exploitatie van van overheidswege goedgekeurde radiodis tributie-centrales. 2. Op de oprichting en hét in stand houden,, alsmede op de exploitatie van omroepstudio's, is het bepaalde in het vorige Lid niet van toepassing. ARTIKEL 2 BEPAALT: 1. De radio-omroepzenders Lopik 1 en 2, Jaarsveld, Huizen en de zender Bloe- mendaal, alsmede de goedgekeurde ra- diodistributiecentrales, gaan met ingang van den dag van afkondiging dezer ver ordening in eigendom van het rijk (staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie) over. 2. Aan het bedrijfs- en admini stratief personeel, dat op voor noemd tijdstip bij de betrokken zendinrichtingen en radiodistribu- tiecentrales is aangesteld en zijn eigenlijke dagtaak vervult, zal worden aangeboden in rijksdienst (staatsbedrijf der posterijen, tele grafie en telefonie) te treden. 3. De directeur-gen er aal van hot staatsbedrijf 'Jer Posterijen, Telegrafie en Telefonie stelt, zoo mogelijk in over eenstemming met den betrokkene, de schadevergoeding vast. welke in de ge vallen bedoeld in (het eerste lid, den vroegeren eigenaars, in de gevallen, bedoel J in het tweed/» lid, aan de daa> bedoelde personen, die niet in rijks dienst overgaan, wordt toegekend. ARTIKEL 3 BEPAALT: 1. Van 1 Januari 1941 af heeft uit sluitend degene, die de bevoepdhei-1 heeft om een radio-ontvangtoestel aan te brengen en te gebruiken, het recht om radio-uitzendingen te ontvangen. 2. Voor de toestemming, bedoeld in het eerste lid, is vanaf 1 Januari 1941 een bedrag verschuldigd. Dit bedrag en de wijze van innen zal in een uitvoe ringsbesluit worden geregeld. Dit be sluit kan strafbepalingen bevatten. ARTIKEL 4 BEPAALT: Wettelijke bepalingen, voor zoover in strijd met deze \erordening, treden bui ten werking. ARTIKEL 5 BEPAALT: De directeur-generaal der Posterijen, Telegrafie en Telefonie is belast met de uitvoering dezer verordening. De door hem te nemen' maatregelen behoeven de instemming van den secretaris-eene raal van het departement van Volks voorlichting en Kunsten, voor zoover deze voor het volbrengen van de poli tieke en cultureele taak van den radio- omroep van beteckenis zijn. ARTIKEL 6 BEPAALT: Deze verordening treedt in werking op den dag harer afkondiging. ZIJ, die zich met ingarng van 1 Jan. a.s. op geven als kwartaalabonné, ontvangen de tot dien da tum verschijnende num mers gratis. NOODWEER IN AMERIKA HAVANA. 27 Dec. (D.N.B.). - Naar uit Bejucal geméld wordt, zijn bij een wervelstorm veéHig menschen om het le ven gekomen, terwijl rond honderd per sonen werden gewond. Bovendien werd omvangrijke m/aferieele schade aange richt. ^><>>c><><>oo<><x><><>oo<>oo<>o<><xx>oo DE VERDUISTERING Vandacte gaat de on om 17.31 uur Y onder X Op Zatcrdae: Zon on 9 51 uur; on- Y der 17.32 uur. X Maan >pp 8.55 uur; onder 17.47 uur Y d a.v. X <XX>O<X><>OC>ckxx><><XX><>C><>O<C><><><>OC

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 1