TOCH NOG EEN WITTE KERSTMIS STADSNIEUWS Kerstmuziek in de St. Joris jf^j Üqswdn^ EEN MOOIE EN EEN NATTE VERRASSING Werkloozenwerk in Amersfoort Ir. F. M. Beunke ter aarde besteld Drie Amersfoorters gearresteerd IJspret met Kerstmis van Jong Volendam Door de duisternis misleid Burgerlijke Stand Diefstallen Nieuws van de ijsbanen Kerstochtend in „De Valk" Rantsoeneering van electra 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 27 DECEMBER 1S40 HET was d verrassing van de Kerstdagen. De paar sneeuwkorrels. die de voorgaande dagen uit de lucht waren komen warrelen hadden niet veel tp. beteekenen en de lucht, zag er wel grijs uit, maar tot sneeuwen wilde het niet komen. Maar in den Kerstnacht heeft de wintervorst de donkere dagen des Jaars opgpvroollfkt en met een mooi wit iaaeie poedersuiker op de bevrorpn taart van het aardoppervlak goedge maakt wat hij tot dusver verzuimd had Het was wel niet veel. maar het was toch de witte Kerstmis, die even obli gaat is als kalkoenen, ganzen, konijnen en kerstkransen, maar jammer genoeg, zelden te krijgen is zelfs nipt met een bon. Een zachtgrijze. nevelachtig ver vloeiende hemel stond boven het land schap. dat er frisch en nieuw uitzag en een paar blauwe plekken in de lucht, een straaltje zonneschijn hier en daar en gouden randjes aan de wolken maak ten er een echt kerstsprookje van. Daar enboven was het nog mooi zacht weer. met weinig wind en een temperatuur even om het vriespunt te koud om te dooien en te warm om last van de kou te hebben, zoodaf er alle reden was om tevreden te wezen. Wie er tevreden gezichten trokken waren in elk geval, de schaatsenrijders, want het was uitgezocht weer voor hen. Het ijs was bovendien uitstekend in con ditie en het kleine laagje sneeuw deed daar geen afbreuk aan. maakte de sfeer- er hoogstens nog beter op. Op alle banen is er dan ook druk gereden, zoolang het maar mogelijk was en geen slootje, dat geschikt was voor krabbelbaan of er was een gekrioel van belang. Het ijs is over het algemeen heel goed geweest, met weinig scheuren en onder gunstige voorwaarden opgevroren, V»o- dat de hanen mooi glad waren. Voor tochten was het ijs nog niet be trouwbaar genoeg, hetgeen door de sneeuw nog versterkt werd. Bovendien werd in den loop van den dag duidelijk dat de ijsvreugde misschien niet lang meer zou duren, want wie met kennis van zaken naar de lucht keek kon daar tinten zien. die op een ommekeer we zen. terwijl de wind laat in den middag begon te krimpen en in den dooihoek terecht kwam Maar toen hadden al dui zenden van de schaatsensport genoten en was de eerste geslaagde ijs-dag van dit seizoen een feit dat men 's avonds hij den Kerstboom met plezier kon ge denken en dat aanleiding kon zijn voor nieuwe plannen voor den volgenden dag. Helaas niets is bestendig op deze aarde en zeker niet het ijs in ons Hollandsche klimaat. Donderdagoch tend was alles nog mooi, niet koud meer, maar nog niet zoo. dat hot er naar zwaren dooi uitzag. Doch de weergoden hadden een funeste verrassing in petto en degenen, die er 's ochtends met schaatsen en ijstruicn op uittrokken, moesten 's middags teleurgesteld naar huis terugkeeren en zoeken naar hun regenjassen en overschoenen. De witte Kerstmis veranderde in een algemeene plensbui, het mooie sneeuwlandschap verdween binnen enkele uren. de goten stroomden en langs de randen van de straten groeiden de plassen met de mi nuut. De plannen voor lange tochten, die Zondag misschien gemaakt zouden kunnen worden, zullen we voorloopig maar weer ophergen, de schaatsen gaan weer in het vet en de ijstruien in de klcerenkast. De winter heeft een grap met ons uitgehaald en de vorst trekt een langen neus naar de schaatsenrijders... Het zou ook te mooi geweest zijn, maar we geven de hoop niet op. Bijeenkomst op Maandag 30 December in gebouw Plantsoen West 2 Men verzoekt one plaatsing van het folgende: Het is eenige weken geleden, dat wij mededeeling hebben gedaan van het weer functionneeren van 'len Dienst der Jeugdregistratie. In dit bericht hebben wij er op gewezen, dat het Jeugdbureau niet in de laatste plaats zich de zorg der werk- Jooze jeugd aantrekt. Voor deze Jeugd worden in onze stad cursus een georganiseerd, die de vakbe kwaamheid beoogen te vergrooten. .Vakbekwaamheid is eerj eerste voor waarde om op den duur weer in het productieproces te worden opge nomen. Het is daarom, dat wij te gen iederen jongeren werklooze zeggen: „Gebruik je gedwongen vrijen tijd goed, leer een vak, verhoog je vak bekwaamheid." Voor hen, die nog nimmer van onze cursussen gehoord hebben, geven wij hier een opsomming van de mogelijk heden: a. werken aan taken van de Stich- - ting „Instituut voor Individueel Onderwijs" (I.V.I.O.). Deze taken leiden voor verschillende beroe pen op; b. werken aan schriftelijke cursus sen op technisch-theoretisch ge bied, georganiseerd door het be kende P.B-N.A.-instituut te Arn- hem. Het onderwijs van I.V.I.O. en P.B.N.A. is individueel, d.w.z. ieder werkt voor zichzelf en bepaalt ziin eigen tempo. Het ia dus geen schoolonderwijs in den gewonen zin van liet woord. De leiding berust bij den heer Steinebach, die Iedere leerling persoonlijk met raad en daad terzijde staat. De cursus is iede- ren morgen van 9—12 uur in het ge bouw Plantsoen West 2. Het onderwijs is geheel kosteloos. Verder kan, even eens kosteloos, aan de Erkende Pont- school een cursus machineschrijven worden gevolgd en kan door deelne mers aan de- cursussen op Donderdag avond in het Sportfondsenbad worden gezwommen en tegen geréduceerden prijs in hot badhuis Leusderweg een bad worden genomen. Dit allee betreft de mogelijkheden in Amersfoort, die, naar gelang van de be hoeften, uitgebreid kunnen worden. De Jeugrlregistratle beeft echter ook de gelegenheid jongeren, die een vak practisch willen leeren, te venvijzen naar de Centrale Werkplaats te Utrecht. En tenslotte is het Jeugdbureau het. be- middelihgskantoor voor de in alle doe len van het Innd en voor alle geloofs richtingen georganiseerde jeugdwerk- loozenkamp.en die van 8—12 weken duren. Een volledige opsomming van alle mogelijkheden zou teveel ruimte vra gen. Daarom heeft het Jeugdbureau be sloten een bijeenkomst te houden me» die werkloozen. die zich voor één of ander deel van het werk interesseeren en daarover graag, zonder eenige ver plichting. nadere inlichtingen willen hebben. Deze bijeenkomst zal plaats vin den op Maandag 30 December a.s. in het voormalige schoolgebouw Plantsoen West 2 (het tegenwoordige distributie- gebouw), 's middags om 2 uur. De heeren Steinebach (leider van het cursuswerk) en v. Halm (leider der Jeugdregistratie) zullen er korte inlei dingen houden, waarna ruime gelegen heid is tot het stellen van vragen en het bespreken van persoonlijke zaken. Aangezien de cursussen in Amersfoort ook bezocht kunnen worden door werk loozen ouder dan 21 jaar, v erwacht men op deze bespreking alle werkloozen, zoowel mannon als vrouwen, die van den nood een deugd willen maken. Voor hen. die de bespreking niet kun nen bijwonen, is er iederen 'dag gelegen heid inlichtingen te bekomen op het Bureau der Jeugdregistratie, Achter Davidshof 2 (in het groene gebouwtje achter de Arbeidsbeurs), telefoon 64S6. Onder zeer groote belangstelling is Dinsdag op de Derde Algemeene Begraafplaats te Utrecht, het stoffe lijk overschot van ir. F. M. Beunke, in leven hoofdingenieur van den weg van de Nederlandeche Spoor wegen, die aan het. einde der vorige week op noodlottige wijze om het leven is gekomen, ten grave gedra gen. Onder de zeer velen, die den over ledene de laatste eer bewezen, merkten wij op: ir. W. Hupke# en ir. W. F. H. V. Rijckevoreel, directeuren der Neder- landsche Spoorwegen, ir. Drieseen, chef van dienst von weg cn werken, ir. Schutte, hoofdingenieur van den weg (Amsterdam), ir. v. d. Veen, hoofdinge nieur van den weg (Rotterdam) en ir. Stal, hoofdingenieur van den weg (Hen gelo), prof. dr. v. Heukelom, oud-hoofd ingenieur van den weg, ir. Quist, inge nieur van tractie, drs. Wanaink, secre taris van de directie, en vele collega's en vrienden. Op verzoek van de familie sprak in de aula alleen de directeur van de Nederlandeche Spoorwegen, ir. W. Hupkee. Nadat een zwager van den overle dene had gesproken, dankte de oudste zoon de aanwezigen voor de belangstel ling. TV/T EN zal zich herinneren, dat wij ■^•'^eenigen tijd geleden melding gemaakt hebben van diverse dief stallen. Een bakfiets met levens middelen, welke bij een pakhuis ge parkeerd stond, werd nauwkeurig doorzocht en van zijn inhoud ont daan. hetgeen den eigenaar op een schade van f 75 kwam te staan, verder werden eenige schapen uit" weilanden meegenomen en geslacht, elders warden levensmiddelen ver mist etc. De politie heeft in verband met deze diefstallen een onderzoek ingesteld. Dit leidde in de richting van de twee Amersfoorters B. en W. Beide mannen zijn in arrest ge steld en zullen morgen ter beschik king van den Officier van Justitie te Utrecht gesteld worden, Ook is een zekere J. gearresteerd, verdacht van heling van de gestolen goede ren. Uitvoering door het Amersfoortsch mannenkoor U ET is niet bepaald een genoegen. om ongeveer twee uur lang in de koude groote kerk aan den Hof te zitten. Het was dan ook niet bepaald vriendelijk, om de velen, die op tijd gekomen waren, zoo lang op 't begin te laten wachten. Maar eindelijk begon Gerrit van den Burg zijn geliefd orgel te bespelen voor een groot auditorium, dat het middenschip geheel vulde en zich ook in de zijbeuken vér- spreidde. Lokte alleen de kerstmuziek of wordt de schoonheidshonger in onze stad over 't algemeen sterker? Hoe 't ook zij, ik heb de St. Joris on een orgelconcert nog nooit zoo vol gezien, en dat maakte me een beetje warmer. Nog warmer werd ik dan bij 't luisteren naar de blijde mu ziek van J. S. Bach, die Gerrit van den Burg voor den inzet gekozen had; naar de verrassend fijnzinnige voordracht der Kerstliederen van Peter Cornelius en Max Reger door Mevr. IBrester— Gebensleben en naar de herdersmuziek uit Bach's Weihnachtsoratorium, die Anth. van Don gen met 't luiste gevoel blies. Het zal misschien verwonderen, dat het mannenkoor me niet warm zong, want ongetwijfeld zullen zeer velen juist gekomen zijn, om naar deze wer ken en liederen te luisteren. Ik meende dat te kunnen waarnemen bij de uit* werking van de voordrachten van den löe-eeuwschen heerlijken tekst: „Ons ghevvaket die avondstaer. waarvan de muziek zeker veel jonger is en juist in deze bewerking heeiemanl in de roman tiek leek thui6 te hooren. Van wis de koorzettingen waren, vermeldde het programma niet; of uit nalatigheid of uit miskenning van hpt artistieke werk. dat in zoon bewerking ligt, weet ik niet. Oude liederen te bewerken ver- eischt. zeer veel fijnen smaak en aan passingsvermogen. Artistiok vermocht geen der gezongen bewerkingen mij te boeien. Niet. dat er niet genoeg zorg aan de uitbeelding van tekst en muziek besteed was, eerder te veel. zooate dat misschien bij den zoogenaamden man- nenkoorstijl hoort. En bij dat liefde volle afdalen in de kleine trekjes mis- Gerrit van den Burg (Archief A.D.) ten van den Burg en zijn zangers de groote eenvoudige liin. Dat was zoowel in de klassieke werken als in 'Je liede ren het geval. Daarbij komt nog. dat mannenzang over 't algemeen iets logs over zich lieeft, niet dat lichte en zwe vende, dat juist een Kerstlied verlangt. Waar bleef in „Hodie aparuit" van Lassus het heldere klokkeneffekt, waar de doorzichtigheid van het stemmen- weefsel in ..Hodie Christus" van Prae- nestinus? Zelfs een zoo op den omme keer van polyphonie naar homophonie liggend koorwerk als Hassler's „Can tate Domino" mist dan zijn rankheid en lenigheid, vooral als de dirigent bij de verschillende f razen stil staat en deze niet overbindt. Van do door het mannenkoor gezon gen liederen beviel mij vooral Vondel's „O Kerstnacht", (wiens koraalmelodic lvet best zware akkoorden verdraagt) en niet Ons chcnaket die avondstaer", dat door 't gebruik van bromstemmen aan het slot juist die goedkoope over gevoeligheid kreeg, die mij artistiek niet verantwoord liikt. Was 't een zaal uitvoering geweest, dan had 't koor met dit lied zeker de grootste bijval eeoogsl, zoo stil was 't in de kerk. een stilte, die nu gelukkig niet verbroken werd. De gelijke stilte heerschte nok bii de zang van mevr. Bres ter—Gebensleben, Haar stem is niet groot, maar buitenge woon zuiver en helder. In Böddeker's „Weihaachtskonzert", dat ik trouwens liever met strijkers hoor, bereikte zij nog niet de groote stembeheersching, die de voordracht der liederen zoo gaaf maak te. Telkens weer schoot de stem even galmend door. Daardoor leek het mid- denregister wat oneffen. Maar bij de liederen van Peter Cornelius en Max Reger heb ik alleen maar genoten van haar stem, die als een zilveren klokje door de wijde hallen zweefde. Dat was doorleefde muziek, die mij de echte teere kerststemming bracht. Dat deed ook Anth. van Dongen met zijn hobo. Voor echte herdersmuziek had hij weliswaar een beestje te veel vibrato, wat de sch^lmeiklank niet kent. Misschien kunnen onze hoboïsten het niet meer anders, nadat hun groot voorbeeld Jaap Stotiin het, hun met zoo groot succes voorgedaan heeft en nog doet. Maar voor echte herdersmuziek is het te gecultiveerd. Uit Handel's hoboconcert bevielen mij het best de vlugge deeleri. De begeleiding der beide solisten was bij Gerrit van den Burg in goede han den. Hij kon het ook niet helpen, dat bij allo liefde, die i'k voor 't orgel in de St. Joris voel, toch weer de wensch in mij rees. dat de nu zoo sporadische kerkconcerten mogen worden uitgebreid en dat een grootere kring van mede werkenden. orkest en koren, hun een wijder aspect zullen kunnen verleenen, dan nu met de vaste uitvoerenden: Ger rit van den Burg als organist en als di rigent van het Mannenkoor mogelijk is. Zullen ook de H.H. kerkvoogden aan de verwezenlijking van dezen zeker hij ve len gekoesterden \ven6ch medewerken? Ik hoop het voor d.e kunst en voor de muziekliefhebbers in onze stal. HANS M. SCHEIFES f^ISTER AVOND omstreeks kwart over negen is de weduwe K. op de Wevers singel in de gracht geloopen. De bejaarde dame wilde zich over liet bruggetje naar de Muurhuizen begeven en is tengevolge van de duisternis misgestapt. Gelukkig was hulp spoedig aanwezig en konden militairen de dame, die door het ijs ge vallen was, op het droge halen. Zi.i is bij omwonenden binnengebracht en kon la ter weer naar huis terugkeeren. Een smid heeft haar toegang tot haar woning ver schaft, omdat haar tasch met sleutels nog niet terecht was. Eersten Kerstdag, ruim elf uur 's och tends, had op den Hoogeweg een hotsing plaats tusschen een personenauto en een bestelauto, beide uit Amsterdam. De be stuurders verweten elkaar teveel links rijden. De schade was niet zoo groot. Beide auto's konden op eigen kracht ver der rijden. Eersten Kerstmorgen heeft de politie met, behulp van de minimax een schoor steenbrand in een perceel aan den Woes- tijgerweg gebluscht Gisteravond halftien trof de politie drie minderjarige jongens uit Amsterdam aan, die met een vrachtauto hierheen ge komen waren en niet meer wisten, hoe zij terug moesten. De jeugdige zwervers zijn onder de ouderlijke hoede terugge bracht. Vannacht bleek de waterleiding van een perceel Achter de Arnhemsche Poort- wal gesprongen te zijn. De politie heeft den eigenaar van het perceel gewaar schuwd waarna het euvel spoedig ver holpen was. Gtboren: Antoniu» Stcfanus, i. van Cor nells Theodorus van Impelen en Maria Cor nelia Duist; Gerrit Evert, s. van Derk Jan Munter en Heintje van de Vis. Ondertrouwd; Harm Veeninja en Hermina Maria Kuipers. Gehuwd: Pater Jacobus van der Woerd en Nelly Annette de Geus; Albertus van den Ham en Hendrik* Morren; Petrus Hejjnders en Wilhelmina Cornelia Putters. Overleden: Piet Potlhoven, oud 81 j. wa duwnaar van Gerritje van de Water: Pieter Heuvel, oud 55 j. echtgenoot van Mathilda Margaretha Jibben. Uitspraken ten behoeve van de Winterhulp Mr. P. A. V. BARON VAN HARINXMA THOE SLOOT EN: Weldadigheid br.engt dub belen zegen; zij zegent hem, die geeft, en die ontvangt." Feestavond „Wolos'' Het optreden van het cabaret- en kleinkunstensernble „De Rin kelbom'' oogste veel succes DE personeelsvereenigirtg „Wolos" waartoe alle bedrijfstakken van de plaatselijke onderneming Wolter en Dros behooren, heeft haar gebrui kelijk feest op Tweeden Kerstdag in ,,'s-Prinsenhof" gehouden. Voor dezen avond, waaraan het het cabaret- en klein-kunst ensemble „De Rinkelbom" medewerking ver leende, bestond groote belangstel ling. De directeur, Ir. A. Dros. be hoorde tot de gasten. Voorzitter J. K. Buiteman memoreerde in zijn openingswoord de beteekenis van deze personeelsorganisatie en heette in het bijzónder den directeur alsmede het amusenients-gezelschap welkom. In een lofwaardig tempo heeft daarna „De Rinkelbom" getoond het Juiste be grip te hebben van goede „Kleinkunst". Zoowel individueel als gezameüjk heb ben de leden de aanwezigen doen ge nieten van een rijk gevarieerd pro gramma. George AUiss was de conferencier van het. ensemble. Met een praatje en een liedje zorgde hij voor den verbindenden tekst en „het vullen van de gaatjes", Henk Bosma had met zijn komische voordracht, een fragment uit het be kende boek van Piet Bakker „Vrouw aan boord", groot succes. Dinah Smith, voor de radioluisteraars geen onbe kende. bracht met zuivere stem enkele bekende liedjes van internationale variatie. Vooral het bekende „Auf wie- dorsehen mein Liebling" van Jac. Bui terman oogstte luiden bijval. Professor Ki Ka-Buh toonde zich zoo wel als goochelaar als in de rol van te- lepaath iemand van buitengewone vaar digheid en gaven. Zijn slotnummer, waarbij hij uitsluitend door gedachten concentratie een aantal voorwerpen wist te identificeeren en bii do respec tievelijke eigenaren geblinddoekt! wist te terug te brengen, oogstte een verdiend applaus. Tusschen de bedrijven door werden enkele aardige „black-outs" ten tnoneele gebracht en toonden de muzikanten zich vaardige solisten ..In het bijzonder noe men wij Paul Engel, die eenige accor- deon-soli bracht. In de pauze verraste het Kerstmanne tje de aanwezigen met een kerstkrans. Tot slot zorgde Bert Kamperman voor een geanimeerd hal. De woorden, door den directeur, den heer Dros gesproken, gaven een juist beeld van de samenhoorigheid. die on der het personeel leeft, en waarvan deze avond getuigenis aflegde. Abonnementsconcert van het U.S.O. Zondagmiddag kwart over twee heeft in Tivoli te Utrecht het negende abonne mentsconcert van liet U.S.O. plaats on der leiding van Willem van Otterloo met medewerking van Ellv Nav. piano. 1. Ouverture tot de opera „Iphigónie en Aulide", C. W. von Gluck. 2. Concert voor Piano en Orkest in Bes gr. t,. K.V. 450. W. A. Mozart. 3. Weihnachts-Oratorium. J. S. Bach. Een bewoner van de Breestraat heeft bij de politie aangifte gedaan, dat men te zijnen nadeele vijf konijnenvellen ge stolen, heeft. De dader is blijkhaar in de mecning geweest, dat de vellen prijzig waren, betgeen echter niet het geval is. F.en bewoner van het Soesterkwartier heeft de politie ervan in kennis gesteld, dat in zijn nadeel een bankbiljet van 25.ontvreemd is. Tevens kreeg de politie weer mede deeling van diefstal van twee rijwielen. GRAND THéaTRE. Van Vrijdag 27 De*, tot en met Maandag 30 Dec. vertooning van de film „De Amateur-Jockey." Aanvangstijden Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdagavond 8 uur. Vrijdag 6.30 (doorloopend), 8 uur laatste voorstelling. Zaterdag 6 uur en 8.15 {doorloopend). Zon- en feestdagen 1.45, 4, 6.15 en 8.30 {doorloopend). Matinee Woensdag- en Zaterdagmiddag 2.30 uur. Vrijdag, Dinsdag, Donderdag familier matinee. 2.30 uur. CITY THEATER. Van Vrijdag 27 Dec. tot en met Maandag 30 Dec. vertooning van de film „Peer Gynt". Maandag. Dinsdag. Woensdag. Donder dag en Vrijdagavond 7-30 (doorloopend). Aanvang hoofdfilm 8 uur. Daarna weer voorprogramma. Zaterdag 6 en 8.15 (doorloopend). Zon en feestdagen 1.45, 4, 6.15 en 8.30 (jioor- loopend). Matinee Woensdag- en Zater dagmiddag 2.30 uur. Vrijdag, Maandag, Dinsdag en Donder dag familiematinée om 2.S0 uur. REMBRAND THEATER. Vertooning van de film „De wilnernis roept." Aanvangstijden als City Theater. Geen matinee's. STERHUIS. Korte Beekstraat 4. Voor alia meisjes geopend op Dinsdag- en Donder dagmiddag van 2.30 tot 5.80 uur n.m. Op andere dagen des avonds. GILDEHUIS A K.G. Tentoonstelling van schilderijen van Rotterdammers. Dage lijks geopend. R.K. OPENBARE LEESZAAL. Wijera- straat 2. OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL, Muurhuizen 9. TIJSSELING'S MODELHUIS. 16 Dec.—1 Jan. Expositie van betere meubelen. DE VALK. 28 Dec. Spatram-, Bal. 7 uur. DE VALK. 29 Dec. Uitvoering van oude en nieuwe kerstmuziek door het St. Hen- ricus koor en het Collegium Musicum Instrumentale o.l.v. Hans M. Scheifer. 2.30 uur. 17 ERSTEN Kerstdag is er op alle ba- ■L-/ nen in en om de stad druk ge schaatst,. De regen, welke Bisteren do vreugde kwam bederven, is vermoede lijk voor ecnigen tijd spelbreker. Het be stuur van de A.IJ.V. ziet den toestand echter optimistisch in. VandaaK heeft het de haan gesloten Behouden, alhoe wel de dikte en de kwaliteit van het iis van dien aard zijn, dat de dooi er nog weinig invloed op s«had beeft. Men hoopt, dat de komende nacht weer iets vorst zal brencen en dat de baan mor gen weer open gesteld kan worden. In ieder geval heeft men met vereende krachten de baan schoon gemaakt, zoo- dat, opvriezen geen hobbelige stukken kan veroorzaken. Wanneer de baan opengaat, zal men morgen tevens de reeds aangekondigde hnrdrijwedstrijden laten doorgaan. Ook daarvoor ziin de noodige maatregelen al getroffen. Wij hopen, dat liet prettig stemmend optimisme van dit. bestuur werkelijk heid zal worden en dat een ieder zich zal houden aan het op een bord bii den ingang vermelde: ..Men knme hier enkel en alleen, om van de iissport te genie ten." Zanguitvoering van „De Stem des Volks" Op den Tweeden Kerstdag heeft het gemengde arbeiderszangkoor „De stem de6 volks" een Kcnstbijeenkomst. belegd, welke tegelijkertijd mag worden be schouwd ata de jubileum-uitvoering van dit koor. De voorzitter, de heer F,. Veen vliet, richtte voor, het begin sympathieke woorden tot den heer H. v. Rheenen, den dirigent: Ondanks alle moeilijkhe den der verduistering beeft hij zijn functie trouw vervuld, soms moest hij daarvoor op de fiets Van Utrecht naar onze stad komen. Alle aanwezigen verhieven zich van hun plaatsen toen het programma ge opend werd met ..Morgenrood" van Otlo W. de Nobel. Ilienia volgden en kele andere zangnummer*. Met waar- dcering maken we melding van het fraaie „Beati Mortui" (Felix Mendels sohn) 011 „Du Hirte Israels" (D. Bort- nianski). De dirigent bleek iemand, die veel uit dit koor weet ie halen. Hij woekert met de middelen, die hein ten dienste staan zoo kon het bezwaar der te kleine bezetting (er waren vooral weinig man. nen!) goeddeels worden opgeheven. Bij bet, „Super Flumina Baby ion is" (Ch. Gounod) viel de matige bezetting echter wel duidelijk op. Voorts werden ten gehoore gebracht het fragment uit „Ellen" van Fredorik v. Eeden. waarvoor Olman de muzikale verzorging op zich nam, ..De Stal" van C. v. d. Linden. „De Morgen" van H. v. Nieuwenhoven en tot slot wederom een lied van de Nobel: ..Vrijheids-Mei". Jaap Rector's strij-fcensemble zorgde voor de nondige afwisseling. De cellist A. J. v. d. Wees speelde nog als solo „Berceuse de Jocelynr, terwijl Jaap Rec tor een romantische/ vioolsolo van Dvo rak deed hooren. Ook zij hebben rr toe medegewerkt, dal de aanwezige^) in „De Valk" kon den genieten vaneen goeden kerst ochtend. Iedere verbruiker van electrischen stroom zal in Januari van bet volgend jaar eer» schriftelijke mededeeling ont vangen over he,t aantal kWh, dat. in verband met de rantsoeneering zal mo gen worden gebruikt.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 5