(STADSNIEUWS Bij het heengaan van Burgemeester v. Randwijck r h NIEUWJAARS - PRIJSVRAAG Üq&njda Kerkdiensten op Oudejaarsdag Burgerlijke Stand Kunstminnaar en oudheidkundige DE GEH_EI_MEN_DER DUISTERNIS AMERSFOORTSCH DAGBLAD Jhr. A. W. den Beer Poortugael t Een brug van Porselein gebouwd VEENENDAAL'S leesportefeuille VERKOOPINQEN Baarn EÉN RAADSLID GAAT HEEN Gevonden voorwerpen Oud-Amersfoort 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 28 DECEMBER 1940 A MERSFOORT is mü na 20 jaar afwe- zigheid onteroeid. Telkens als ik er terugkom, mis ik weer iets van wat mij vertrouwd was. Huizen, waar goede vrienden woonden, zün verdwenen of wel er staan onbekende namen on de deur en als ik. in herinneringen verzonken blijf stilstaan, kijken de nieuwe bewoners mij wantrouwend aan: wat wil die daar? Rieuwe lanen, nieuwe wiiken zijn verrezen. Ik loop langs de straten en ontmoet nie mand. dien ik ken; vroeger was het omge keerd, ik zag niemand, dien ik niet kende Maar wat ook veranderd moge ziin er bleef mü toch steeds een vertrouwde ge dachte: burgemeester van Randwijck was er nog! En nu gaat ook hij heen. Langer dan een kwart eeuw stond hij aan het hoofd van de gemeente. In moeilijke tijden viel de eerste neriode van zijn ambtstijd in nog moeilijker' de laatsteMaar tusschen deze beide ligt de snelle opkomst van Amersfoort. Ik weet weinig van de geschiedenis 1 ran Amersfoort in de laatste laren en weinig' van het beleid van den burgemeester- Maar des ie meer van vroeger. Ik herin ner mü. dat ik daags na de benoeming van graaf van Randwijck hem ging bezoeken in het oude stadhr's van Den Haag. Ik ging met bezwaard hart. want eigenlijk voelden wii ons allen in Amersfoort be zwaard, omdat niemand iets van den nieu wen burgemeester afwist. Amersfoort be gon in dien tüd luist te ontwaken uit z'n droomerig bestaan van garnizoensstadie. Het wilde honger op, het wilde z'n gun stige ligging benutten industriestad, en z'n prachtige omgeving, om woonstad te worden. Hoe zou nu de nieuwe burge meester tegenover die grootsche plannen staan? Toen 'k 's avonds terugkwam, kon ik de Dagbladlezers geruststellen en felici- teeren met de benoeming, want reeds het korte onderhoud had mii overtuigd, dat wij den energieken. vooruitstrevenden bur gemeester zo iden kriigen. naar welken het verjongde Amersfoort zoo verlangde. Burgemeester van Randw'tjck heeft onze verwachtingen niet teleurgesteld en onmid dellijk begrepen, welke koers gevolgd moest worden, om Amersfoort een eere plaats te verschaffen onder de Nederland- sche gemeenten. Moeilijkheden van allerlei Gard had hü te overwinnen. Al heel spoe dig werden alle plannen omvergeworpen door den oorlogTallooze problemen, in 1914 nog zonder precedent, en verzwaard door de plotselinge uitbreiding van de ge meente met duizenden Belgen, vergden het uiterste van den jongen burgemeester maar gaven hem ook gelegenheid te loo tten. wie hij was en wat hii kon. Vooral in die jaren won graaf van Rand- wijck het vertrouwen en het hart van de waarlijk niet al te toeschietelijke bevol king. Met vaste hand. wetend wat»hij wil de. bestuurde hij de gemeente. Rustig voortgaand, zonder de geringste zelfver heffing of onfeilbaarheids^ aan. toeganke lijk voor eerlijke critiek en nieuwe ideeën, wars van kastegeest. ver verheven boven eenzijdige partiizucht en vol waardeering voor elke eerliike overtuiging, wist hij de medewerking te verkrügen van ieder, die het goed meende en ook inderdaad wat presteerdeen de samenwerking te verze keren tusschen de verschillende groepen der bevolking, die hit alle verschil van godsdienstig en politiek inzicht, toch eens gezind waren in hun streven Amersfoort tot grooten bloei en welvaart te brengen. Het zal burgemeester van Randwijck zwaar vallen zün post te verlaten vóór de overwinning van de moeilijkheden, welke de oorlogsiiid. en van de nog grooter moeilijkheden, welke de onvermijdelijk op de geweldige spanning dezer tüden vol gende reactie, nog zullen meebrengen. Het zal Amersfoort niet minder zwaar vallen zijn ouden burgemeester juist nu te moeten missen. Mr. D. VAN SCHAARDENBURG VAN Burgemeester en Wethouders kwam bericht binnen, dat aan het gemeentepersoneel op den Oudejaars dag voorzoover de dienst zulks toelaat om 13 uur vrijaf zal worden gegeven. De Ned. Herv., Geref., Christ. Geref., Geref. kerk (i. H.V.) en de Doopsgezin de gemeente, met instemming van de Ev. Luth. en Remonstrantsche gemeen te. herinneren werkgevers en winkeliers nog éénmaal aan haar oproep: sluit uw zaken en geeft uw personeel zooveel mogelijk vrij om uiterlijk 15 uur opdat allen in staat zijn de Oudejaarsdiensten hunner kerken, die alle om 15.30 gehou den worden, bij te wonen. Er wordt op gewezen, dat op den Oudejaarsdag géén gemeenschappelijke dienst wordt gehouden. De kerken hou den alle haar eigen dienst; echter op hetzelfde tijdstip. Geboren Jean Pierre Henri Dominique Z. van André Richard en Josephine Gravin van Randwijck: Berend .Gerardus, z. van Be rend Gerardus ten Wolde en Sophie Kesy; Martinus, z. van Willem Kraan en Jannetje Louw. Getrouwd: Johannes Antoni Meule- man en Anna Cornelia Vaal. Overleden: Adriana Hermina van den Berg. oud 47 jaar, weduwe van Dirk Ste ven Dc'us; Margaretha Diederichs. oud 83 jaar. weduwe van Hendrik van Ommeren: Coenraadi van Boggelen, oud 82 jaar, echt genoot van Pet°rke van Heemskerk: Philip- pina Josepha Elisabeth van der Horst, oud 59 j?ar: Evert Hend-rikus Houpst, oud 75 jaar, echtgenoot van Agatha Geertruida van Hiel. FRUIT- EN. GROENTENVEILING AMERSFOORT.' 27 Dec. Gieser Wilde man 1218, Winterjannen 1819. wortelen 4950, rapen 40, geele kool 5155, roode kool 5070, uien 65, andijvie 1215 per kg-, prei 1213, boerenkool 35, witlof 2026. Mr. D.*J. van Schaardenburg, Hoofd redacteur van ons blad ten tijde van de ambtsaanvaarding door onzen burgemeester, zond ons naar aanlei ding van het heengaan van Graaf van Randwijck nevenstaande bijdrage. V.J Bij het overlijden van jhr. A. W. den Beer Poortugael NAAR gisteren in ons blad werd mee-' gedeeld, is gep. luitenant-kolónel der artillerie, jhr. A. W. den Beer Poor tugael in den leeftijd van 76 jaar over leden. De ontslagene werd in 1864 te 's-Gra- venhage gehoon. Na zijn officiersloop baan in het jaar 1907 té hebben be ëindigd, ging hij zich in later jaren wijden aan de zaken, die zijn groote liefde hadden, aan de kunst, de oud heidkunde en aan den arbeid van de stichting „De armen de Poth", waar over het volgende: In 1920 overleed de heer A. M. Tromp van Holst en in zijn plaats werd toen tot regent van het gesticht „De armen de Poth" benoemd jhr. A. W. den Beer Poortugael. Jhr. den Beer Poortugael heeft tijdens zijn leven veel góeds gedaan voor deze instelling. In het werkje van den secre taris-penningmeester, notaris Joh. Knop pers, waarin een overzicht wordt ge geven van het tijdvak van 1 Januari 1900 tot 1 Januari 1940, wordt veel aan dacht gewijd aan de restauratie van het stichtingsgebouw, waarvoor de over ledene zeer veel daadwerkelijke belang stelling aan den dag heeft gelegd. De celzusterskamer was door inrich ting en vertimmering geheel .ontdaan van het oude bouwschoon. Zij werd onder leiding van den thans ontslapen regent gerestaureerd tot een zaal van historische en oudheidkundige waarde, welke sindsdien wordt aangeduid met den naam „Camere der celzusters". Be halve als „feestzaal" voor de bewoners der stichtingswoningen wordt ze ge bruikt voor tentoonstellingen, welke veelal uitgaan van den Amersfoortschen Kunstkring. Aangewakkerd door het succes met de „Camere der celzusters" werd daarna de aandacht gericht op de oude regen tenkamer in het hoofdgebouw. Geen moeite werd gespaard om den ouden vorm van het bouwwerk zoowel als van de daarbij passende meubelen en voor werpen te verkrijgen. Toen is de ver gadering van 25 Februari 1925 de in ouden trant herstelde regentenkamer in gebruik werd genomen, sprak de voor zitter oprechte woorden van dank jegens jhr. den Beer Poortugael, die wederom zijn beste krachten had gegeven. De begrafenis zal op Dinsdag 31 De cember des middags om 2 uur plaats vinden op de algemeene begraafplaats Rusthof. RESTAURATIE ST. JORISKERK Het College van Kerkvoogden maakt met groote dankbaarheid bekend, aldus „De Kerkbode", dat een lid der gemeen te, dat onbekend wenscht te blijven, dui zend gulden geschonken heeft voor de restauratie van de St. Joriskerk. Uitspraken ten behoeve van de Winterhulp Mr. Dr. IV. G. A. VAN SONSBEECK: „Er is geen doel, waarvoor men liever alle hens aan dek roept, dan voor onderlingen bijstand wanneer gevaren den landgenoot bedreigen. Nauwe lijks geeft iets meer voldoe ning dan verlichting van an- derer zorgen." Kent ge deze winkels? Dan is het gemakkelijk de bijgaande lijst in te vullen. Kent ge ze niet, ga dan op speurtocht in verduisterd Amersfoort. Wij stellen de volgende prijzen beschikbaar: Een waardebon a f 10.00 Een waardebon a f 5.00 Twee waardebonnen a f 2.50 Vijf troostprijzen. In ons nummer van Zaterdag 11 Januari 1941 plaatsen wij de goede oplossing en de namen van de pr ijswinnaars. Waardebonnen kun nen besteed worden bij de deelnemende firma's OP ZOEK IN DONKER AMERSFOORT WIEN DE SCHUTTING TOEBEHOORT Inzendingen tot Donderdag 9 Januari aan het Bureau van bet Op het couvert te vermelden: „Nieuwjaarsprijsvraag". 12. 15. 18. 21. 23. /^ïHZE stad heeft een gevoelig ver- lies geleden, want jhr. den Beer Poortugael hield van Amersfoort en heeft voor Amersfoort veel gedaan, al werden, door zün uiterst bescheiden optreden, betrekkelük weinigen dit ge waar. Wat hü deed, deed hü als „dilet tant", als liefhebber in den besten zin van het woord en daarom kon hij zooveel tot stand brengen. Velen zullen zich nog herinneren de) mooie uitvoeringen van onze opera- vereeniging onder Tiggers en Schwerzel, maar wie weet, dat het Jhr. den Beer Poortugael was. die bijv. de monumen tale sarcophaag van Euridice maakte of de decoratieve, gestyleerde verbeelding van water en vuur in het laatste deel van de Zauberflöte? In dien tijd sprak ik hem wekelijks, rmaar het was door anderen, dat ik van dergelijke prestaties hoorde. Wat heeft hij niet veel gedaan voor de verfraaiing van „De Poth", hoe prachtig heeft hij gerestaureerd de „zaal van de Celzusters" en daarna de regentenkamer: slechts weinigen weten met welk een onuitputtelijk geduld en toewijding hij zijn doel nastreefde om deze stijlvolle restauratie tot stand te brengen. Zoo heeft hij gewerkt voor de Monu menten-commissie; zoo ook voor de plaatselijke afdeeling van het Algemeen Néderlandsch Kunstverbond. Hoe zal hij gemist worden door het bestuur en de leden van het museum In de omgeving van Peking is deze brug, geheel van porcelein, gebouwd als spe cimen van kunstzinnig Chineesch handwerk. (Foto Scherl) Jhr. A- W. den Beer Poortugael. naar een schild er van Isaac Israëls. (Archief A.D.) Flehite, waaraan hij zich geheel heeft gegeven, waar hij velen gewezen heeft op de schoonheid der tentoongestelde schatten en waar hij bijzondere exposi- tie's heeft georganiseerd, zooals bijvoor beeld van oud tin, van kanhen en krui ken. Wat hem bij 'lit all=3 dreef, was ziin groote liefde voor de kunst, die nauw verband, hield met zijn belangstelling voor wijsgeerige vraagstukken en godsdienstig leven. Vele jaren was hii voorzitter van den Amersfoortschen Kunstkring, en tevens Voorzitter van de expositie-commissie en alg zoodanig heeft (hij gegeven al zijn belangstelling, kunde en liefde om interessante ten toonstellingen tot stan 1 te brengen. Op zijn voorstel zijn vele rondgangen ge houden en menigeen h3eff hem hooren getuigen van zijn waardeering voor wat aan de mooie wanden was opgehangen. Het was diezelfde liefde en kennis, die hem in staat stelde een belangrijke collectie schilderijen, beelden en cera miek bijeen te bréngen; hij was een 'Ier eersten, die beeldjes kocht van Mendes d,a Costa en werk van Floris Verster, vóór deze kunstenaars nog naam hadden gemaakt. En het was diezelfde liefde, die hem dreef met krijt of verf te openbaren, wat hij zelf als schoonheid in de Tin gen om hem heen gevoelde. Betrekke lijk weinigen in onze stad zouden hem als schilder kennen, maar gelukkig heeft hij zich ter gelegenheid van zijn 70ste verjaardag laten overreden voor den Amersfoortsóhèn Kunstkring een tentoonstelling van ziin werk te hou den en heeft hii laten zien. later ook in een kunsthandel te Utrecht hoe ook zijn eigen werk '.lenzelfden fijnen, beschaafden, liefdevollen geest openbaarde. Op mijn atelier heeft hü gedurende vele jaren de wintermaanden mede model geteekend en wanneer de zit ting was afgeloopen sttik hij een piepke" op en bleef gèwódnlijk nog wat napraten. Ik zelf heb dit kwartiertje altijd als een voorrècht in mijn leven gevoeld en met véle anderen zal ik steeds dankbaar blijven, dat ik hem eenigszins heb mogen kennen en in aanraking ben gekomen met zijn fij nen geest, die wars van alles, wat hü als laag aanvoelde gericht was op het hooger-geestelüke leven. J. NIEWEG Gemeenschappelijke kerkdienst in de St. Joriskerk O VEftWELDIGEND was de be- langstelling voor den diénst, door de Ned. Herv. Kerk, de Geref. Kerk en de Geref. Kerk in Herst. Verband belegd. Reeds lang voor 3 uur vulde zifch op lsten Kerstdag het kerkgebouw. Velen moesten zich tenslotte met een staanplaats vergenoegen. Velen keer den zelfs huiswaarts omdat zij geen plaats meer hadden. 't Klokgelui van de St. Joriskerk noodde de kerkganger®, en ditmaal was het in de stad geen door elkan der gaan van kerkgangers in allerlei verschillende richting. Ditmaal trok- kén zij samen op naar één plaats een belijdenis dat het woord van Jezus Christus dezen allen boven alles ging. Ds. Popma leidde de liturgie. Gemeenschappelijk beleden allen hun geloof mét de woorden der twaalf artike len, waarna een loflied gezöngen werd. Na gebed en schriftlezing uit Joh. 1 1—18, sprak ds. C G. H. Blok (Ned Herv. pred.) over Joh. 1 14a: „Het Wóórd is vleesch gewordeh en heeft on der ons gewoond." Na gemeenschappelijk gëzaftg sprak ds. G. F. W. Hemgreen (Geref. prëti. in Herst, Verband) over Joh. 1 14b: Én wii hebben Zijn heerlijkheid gezien, «een hèerliikheid als van deh Eenigeeborêhen van den Vader, vol van genade en wöar- heid." Ds. S. J. Popma 6loot den dienst rhet het „Onze Vader" en.efen zegenbede. Samen hebben tallóozen gehoord en beleden Hat het eenigfe vaste punt in hun levën is: Jezus Christus. Den organist, den heer Moby, behóórt wel bijzbnderen dank gébracht te wor den, voor de wijiö waarop hii in ziin volkomen verantwoord ..kerkelijk" or gelspel, de gemeentezang begeleidde. PETER KALLENBACH OVERLEDEN 's-HERTOGENBOSCH. 27 Dec. In den ouderdom van 71 jaar is in den af geloopen nacht alhier ovèrledén de be kende musicus Peter Kallenbach, direc teur van 's Hertogenbosch' mannenkoor en van Eindhovens mannenkoor, orga nist van de kathedrale basiliek van St. Jan en directeur van het zangkoor dezer basiliek. Een UITKOMST voor WINTERAVONDEN: „EIGEN KEUZE" VRAAGT PROSPECTUS: Langestraat 33 Tel. 3232 GRAND THé&TRE. Van Vrijdag 27 De$. tot en met Maandag 30 Dec. vertooning van de film „De Amateur-Jockey." Aanvangstijden Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdagavond 8 uur. Vrijdag 6.30 (doorloopend), 8 uar laatste voorstelling. Zaterdag 6 uur en 8.15 (doorloopénd). Zon- en feestdagen 1.45, 4. 6.15 en 8.30 (doorloopend}. Matinee Woensdag- en Zaterdagmiddag 2.30 uur. Vrijdag, Dinsdag, Donderdag familie» matinee. 2.30 uur. CITY THEATER. Van Vrijdag 27 Dec. tot en met Maandag 30 Dec. vertooning van de film „Peer Gynt". Maandag, Dinsdag. Woensdag. Donder dag en Vrijdagavond 7.30 (doorloopend). Aanvang hoofdfilm 8 uur. Daarna weer voorprogramma. Zaterdag 6 en 8.15 (doorloopend). Zon en feestdagen 1.45, 4, 6.15 en 8.30 (door loopend). Matinee Woensdag- en Zater dagmiddag 2.30 uur. Vrijdag, Maandag, Dinsdag en Donder dag familiematinée om 2.30 uur. REMBRAND THEATER. VerCooning van de film „De wilnernis roept." Aanvangstijden als City Theater. Geen matinee's. STERHUIS, Korte Beekstraat 4. Voor aüe meisjes geopend op Dinsdag- en Donder dagmiddag van 2.30 tot 5.30 uur n.m. Op andere dagen des avonds. GILDEHUIS A.K.G. Tentoonstelling van schilderijen van Rotterdammers. Dage lijks geopend. R.K. OPENBARE LEESZAAL. Wijers- straat 2. OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL, Muurhuizen 9. TIJSSELING'S MODELHUIS. 16 Dec.—1 Jan. Expositie van betere meubelen. DE VALK. 28 Dec. Spatram Bal. 7 uur. DE VALK. 29 Dec. Uitvoering van oude en niéuwe kerstrauziek door het St. Hfen- ricus koor en het Collegium Musicum Instrumentale o.l.v. Hans M. Scheifer. 2.30 uur. Hotel „De la Promenade". 2 Janu ari 2 uur Verkooping van winkel woonhuis, Laanstraat 106. A.IJ.V. Baan niet open Het heeft sinds gisteren niet meer gevroren, de baan van de A.IJ.V. aan de Rubensstraat blijft dus gesloten. De heer C. Ruitenberg bedankt De heer C. Ruitenberg-(V.D.), oen be kende figuur in onzen gemeenteraad, heeft bedankt voor zijn functie als raadslid. De heer Ruitenberg, die bij zijn entree in den Raad nog volgens het oude districtenstelsel werd geko zen, nam als raadslid ongeveer 24 jaar lang actief deel aan de gemeente-poli tiek, geruimen tijd nam hij als wethou der een belangrijke plaats in. Ook in deze functie heeft de heer Ruitenberg ónze stad op goede wijze gediend. Het was onder zijn leiding, dat de plant soengordel in het Soesterkwartier in werkverschaffing tot stand kwam. Opvolger "van het scheidende raadslid is de heer W. C. Oosterman. Op het "politiebureau zijn door de eige naars terug te bekomen: Vulpen in étui „Swan", blauw heeren- vest, wandelstok, heerenrijwiel, dameshand schoen, paar gr-ijze handschoenen, spelden kussen no. 830, heerenhandsdhoen. ring met sleutels, textielkaart no. 5274. zakmes, zil veren ring, meisjesschoen, rijwielbelasting- merk, gelukshangertje, kinderportemonnaie, kinderwantje, blauwe alpïnomuis, vleesch- kaart, wieldop van Förd, zwarte vulpen, brandstoffenkaart. zegelring waarin letters L. H.. hond, bruin-zvéart, handbeschermer, foxhondje, sleutel, paar kinderschaatsen, le ?n beursje met inh. bankbiljet, brand- Stoffenbon no. 9. kosteloos be'.astingmerk, kinderportemonnaie met inlb., textielkaart no. 439, bruin hondjé, groen beursje, ruig harige hond, bont van een vos. zadeldek van een rijwiel, bruine handschoen met kap, boodschappentascb,bvouterie-doosje inn. dameshorloge, linkér kinderwant. paar glacé heerenhandsdhoeneii, heerenrijwiel, ring met 4 sleutels, zilverbpn, kerkboekje. Onze lezers pullen ditmaal niet ons gebruikelijk „Oud-Amersfoort" aantref fen. De heer tC. A. Heunks, die deze Zaterdagsche rubriek reeds zoo lang op voortreffelijke'1 wijze verzorgt, is onge steld en moet) rust houden. Wij hopen, dat deze teleurstelling slechts \an kor ten duur zal zijn en dat. collega Heunks weer spoedig volkomen hersteld moge zijn.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 5