LAATSTE BERICHTEN WEER HEVIGE AANVAL OP LONDEN Fel bombardement aan Zuidkust Het Italiaansche vveermachts- bericht ftfttmanri eiulelienkimp DE LICHAMELIJKE1 Engelsche bommen op OPVOEDING Verlaging abonn em entskosten radiodistributie ons land Afscheid van het Wachtbataljon Het verloop der veemarkten in 1940 Visschers sleepten de „Aaltje Johanna" vlot CLEARING Radio-Programma s Ie BLAD PAG 3 AMhRSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 30 DECEMBER 1940 BERLIJN. 30 bee. (D.N.b.). Vroeg in den avond van Zondag hebben kleine aïdeelingeh gevechtsvliegtuigen in weer wil van hei slechie weer aanvallen o\> Londen gedaan. Wederom zijn- explo sieve en brandbommen van alle kalibers op de stad geworpen. Een reeks groole en kleinere branden' getuigde van her succes van den*aanval. Het Engelsche minis.erie van luchi vaan en het ministerie yoor binnenland sche veiligheid hebben Zondagavond, volgens een bericht van Reuter bekend gemaakt, dat in den loop van Zondag bommen ziin geworpen op een stad aan de kust van het graafschap Suffolk, he nevens op twee steden aan de kust in het graafschap Kent. Verder ziin bom men gevallen; in liet Noordwesten van Engeland, In een ander Reuterbericht wordt be vestigd. dat een stad in het Zuidwesten' van Engeland in den nacht op Zondag blootgesteld is geweest aan een van de felste der talrijke aanvallen, die sedert het uitbreken van den oorlog on deze stad ziin gericht.'De Duitsche vliegtui gen wierpen honderden brand- en zwaarexplosicve hommen od een uitge strekt gebied. Omtrent den laatsten zwaren lucht aanval op Londen meldt de correspon dent van de International News Service uit de- Engelsche hoofdstad, dat deze on derworpen is aan een ..Coventry aan val" Groote groepen Duitsche bommenwer pers hebben dood. en verderf gezaaid in alle 'deelen van Londen. Het bomharde ment was het ergste van de laatste vier maanden. Met geconcentreerde hevig heid duurde dé aanval drie uren lang Toen volgde eeh pauze. Bii tonnen werden de doodelijke pro jectielen neergeworpen. Zelfs de grootste gehouwen in het hart van de wereldstad stonden door het gpweld der ontploffin gen te schudden Het was een ware'hel steeds weer braken de Duitsche lucht strijdkrachten door de versperring van het afweervuur heen eri wierpen alle mogelijke hommen neer Ook Associated Press spreekt van een buitengewoon zwaren aanval, waarbij een groot aantal-branden ziin ontstaan De geheele Londensohe brandweer moest uitrukken. Het Amerikaansche agentschap maakt verder melding van een zwaren aanval op een stad in Zuidwest Engeland, den zwaarsten sedert 240 aanvallen,"die de stad mogelijk Southampton tot, dus- vér heeft beleefd. Honderden zwaarexplo- sieve en brandhomni'en' werden over een uitgestrekt gebied neergeworpen en ruim 20 z^vare branden ontstonden.. Deze aanval wordt door den Londensrhen correspondent van het Amerikaansche Agentschap Nnitad Press in vollen om vang bevestigd. STOCKHOLM. 30 December (D.N.B.) Naar uit Londen gemeld wordt, heb ben sterke eenheden" van het Duitsche luchtwapen Zondagavond opnieuw de Britsche hoofdstad aangevallen. Reeds om zeven uur 's avonds verschenen de Duitsche bommenwerpers boven Londen. Om negen uur zoo meldt Dagens Nyhe- ter uit Londen, had deze Duitsche aan val reeds „verbijsterende afmetingen" aangenomen. Het was de krachtigste, ge weldigste aanval sinds de voor Londen zoo zware Septemberdagen. Aanvankelijk verschenen kleinere, een heden Duitsche machines boven Londen en verrichtten de voorbereidende werk zaamheden door het uitwerpen van een ontzaglijke hoeveelheid brandbommen, waardoor zware branden ontstonden. Daarna kwam de eene golf Duitsche bommenwerpers na de andere. Ook de Engelsche radio moest vanmor gen tóegeven, dat Londen in den afge loopen nacht geen rusf kon vinden. Deze aanval werd een der.„intensiefste"., naar de radio voortging, die Londen tot dus ver heeft moeten doorstaan. Weer is een hagel van brandbommen od Londen neergekomen. Reeds voor middernacht waren talrijke branden uitgebroken en- Industrieele Installaties beschadigd. Duitsch vèrdraeend geschut heeft in den nacht van 20 op 3(1 December een vijandelijken oorTo.esbc'dém beschoten Ondanks het mistige en regenachtige weer konden goed geplaatste treffers worden afgevuurd. A ingenomen kan worden, dat hel Britsche oorlogsschip vernield is. Niquwe Fransche hooge commissaris in Syrië BEIROET. 30 Dec. (U.NJ3.). Vol- gehs een bericht van de Messagero is de nieuwe Fransche hooge commissaris voor Syrië en den Libanon in zijn resi ctentie aangekomen, waar hii zich be last heeft met tip leiding der zaken. In Syrische politieke kringen heerscht grooie voldoening, aangezien men gene raal Dentz algemeen tien man acht. die in staat is een einde Ne maken aan de kuiperijen van zekere elementen. ALUMINIUMGEBREK IN ENGELAND BERLIJN. 30 Dec. (D.N.B.) Naar uit Londen gemeld wordt, zullen alle aluminum kookpannen van het Engel sche leger vervangen werden door pan nen van andpre materiaal om het alu minium te kunnen gebruiken voor de vliegtuigindustrie. DE WINTER IN SERVIË BELGRADO, 30 Dec. (D.N.B.) De verkeersmoeilijkheden in Zuid-Servié tengevolge van den zwaren sneeuwval zijn nog steeds niet geheel overwonnen. Zoo is het eerst Zondag gelukt, na gen onderbreking \;an b dagen, het spoor wegverkeer van Welf? naar de gebie den aan de Buleaarsche giehs te her vatten. Daarentegen is de autobusver- binding tusschen Ri'olj (Monastir) en Ochrid sinds zes dagen verbroken. HET BIJ GIBRALTAR NEER GESCHOTEN VLIEGTUIG GENEVE. 30 Dec. (D.X-B.t Met he trekking tot het Fransche vliegtuig, dal de Enaelschën boven de Briteche ves ting Gibraltar hebben neergeschoten, verklaart men Ié Viohv op grond van berichten uit Rp&nnsche bron, dat hiei naar alle waarschijnlijkheid sprake if van een vliegtuig van aanhangers van de Gaulle, dat getracht heeft Gibraltar te bereiken en daar te landen. iHGÊNS IN ITALIË 30 Dec. (Stefa ni). Het hoofdkwartier publiceert legerberichi no. 200. Het luidt als volgt: ln hei grensgebied van Cyrenuirn wordt de actie der artillerie ron-tum Bardia ^voortgezet/ Kleine gemechani eerde Engelsche afdeelirigen die tracht ton onze versterkingen te naderen, wer den afgeslagen. De luchtmadht wierp bommen vart klein kaliber en richtte niitrajlleurvuur op vijandelijke genie haniseerde afdelingen tij-flens opeen volgende offensieve acties. Talrijke strijdmiddelen vvirden beschadigd en vernield. In de z,ónè van Giaraboeh is een vij andelij kén aanval afgeslagen. De Engel- ichen hebben eenige van onze bases ge bomhardeerd zonder schade te veroor zaken. Fransche kwartaals- begrooting 24 Milliard BEK.V :>0 Dec. (D.N.B - De com- missie, die belast is met de studie van de Fransche staatsbegrooting, heeft thans het budget voor liet eerste kwar taal 1941 vastgesteld. De minister van financiën Bouthillier. heeft deze begroo- ting gisteren bii den ministerraad inge diend. Zii wordt geraamd op 24 milli ard franc. De bezettingekosten zijn hier onder niet begrepen. SPOORWEGONGELUK OP DE LIJN BERLIJN-HANNOVER 'BERLIJN. 30 Dec. (D.N.B.). Op hel traject. Berlijn—Hannover is vanmor gen om 'drie uur als gevolg van een blokstoring een goederentrein uit. de richting Berlijn tusschen'. de stations Nennhausen en Rathenow op een snel trein met verlofgangers gereden, die tot stilstand gekomen was, daar men aan de noodrem getrokken had. Door da botsing werden le beide laatste wagons van den sneltrein bescihadigd. Onder de inzittenden van deze wagons vallen vijf d noden, zeven zwaar- en een aantal lichtgewonden te betreuren. De zwaar gewonden zjjn naar het ziekenhuis Rathenow vervoerd en de lichtgewonden konden de reis voortzetten. Medische hulp was dadelijk ter plaatse. Nog in de ochtenduren heeft een commissaris van den minister van verkeer een aan vang gemaakt, met een onderzoek op de plek van het onheil. ENGELSCHE DUIKBOOT THANS ONDER DUITSCHE VLAG BERLIJN, 29 Dec. (D.N.B.). De in Mei buitgemaakte Engelsche duikboot „Seal" is geheel hersteld en thans ge reed voor den dienst onder Duitsche vlag t»|| LANGESTRAAT 63TEL. 3324 AMERSFOORT GENEMUIDEN MATTEN VOOR HUISKAMER- SERRE- EN SLAAP KAMER. MODERN, STERK, VOORDEELIG. VRIJ VAN DISTRIBUTIE. BINNENLAND 's-GRAVENHAGE. 28 Dec. (A.N.P.). De aandacht van de aangeslotenen op le radiodistributie wordt er op ge vestigd, dat- in verhand met de in voering van een verplichte luisterbij dra-se ad. f9— per jaar met ingang van 1 Januari 1941 de abonnement?, tarieven op de radiocentrales, die tot nu toe in d?n regel f2 per maand of f0.50 per week bedroegen, worden ver laagd tot f 1.50 per m^and of f0.3o per week. Het gevolg hiervan zal dus zijn. dat in totaal slechts een klein bedrag meer verschuldigd is dan tot dusver. Im mers, tot nu toe werd. over een jaar berekend, door maan lahonné's 2-4.— en door weekabonné's f26.— betaald. In toekomst zal dit jaarbedrag zijn: Voor maandabonnó'S: f 9.— (radiobel'fts- ting) -1- f 18.— (abonnement) f27. dal is dus slechts f0.25 per maand meer. Voor weekabonné's: f9— (radio belasting) f 18.20 (abonnement) f27.20. hetgeen dus neerkomt op nog geen 2XA cent per week meer. NIEUWE PUNCTIE VOOR SENATOR GASPARINI ROME. 30 Dec. (D.N.B.). Bii besluit van den onderkoning in Italiaansch Oost-Af li ka is de post ingesteld van hoogen commissaris voor oorlogseco nomie-in Italiaansch Oost-Afrika. Déze. heeft de leiding over de voedselvoor ziening. en de vrrdeeling van grond ■-doffen en fabrikaten voor dé wéermaeht en de burgerbevolking. Voorts heeft dit commissariaat de contróle over alle be drijven van militaire economische be Ieekenis. Tol hoogen commissaris wérd benoemd senator Gasparini. Nedierlandsche leeraren bezoeken een Duitsch instituut AMSTERDAM. 30 December. Op uitnoodiglng van de Duitsche autoritei ten hebben ongeveer 100 Nedetlandsche leeraren in de lichamelijke opvoeding, een bezoek gebracht aan Neustrelitz, een plaats 100 K.M. (en Noord-Oosten van Berlijn, waar de Nederlanders een cursus van drie weken gevolgd hebben am een inzicht te krijgen in den huidi- gen stand van zaken van de lichamelij ke opvoering in Duitschland. k Naar aanleiding hiervan heeft het VN.P. een onderhoud gehad met den leider van deze excursie, den heer B- Bossong. Neustrelitz is een onderdeel van de- Hochschule fuer Lcibesuebungen te Berlijn en is bestemd om de Kreiselei- ters legelmatig op de hoogte te houden ran de nieuwe vormen in de lichamelij ke opvoeding. Een groot deel van den tijd besteedde men aan het beoefenen van athletiek. boksen, allerlei spelen, enz., en in dit practische werk lae de groote waarde van dezen cursus. Want. vervolgde de heer Bossong, onze gastheeren gingen er niet prat op. dat ze een nieuw sy steem of methode in de lichamelijke op- oedirig gebracht hadden, maar zij leg den er den nadruk op, dat zij door de praktijk in staat geweest waren ver schillende theoretisch reeds aanwezige oefeningsvormon ook bruikbaar te nik ken voor schoolgebruik. De groote organisatie bewijst dat men in DuitschlanjI veel waarde hecht aan de lichamelijke opvoeding, dat er van een duidelijke scheiding van geestelijke en lichamelijke opvopding geen sprake is, maar .dat deze twee een harmonisch geheel vormen, het ideaal dus. waar al zoo velen over geschreven hebben, maar dat tot nu toe alleen maar theoretisch bestaan heeft. Zoo hebben wij. aldus eindigde de heer Bossong, deze drie weken zeer veel geleerd' en wij hopen binnen afzienha- ren tijd dit geleerde ook in ons land in toepassing te kunnen brengen. Gep. luitenant-generaal P. H. A. de Ridder t 's-GRAVENHAGE. 30 Dec. Op 67-ja- rigen leeftijd is hier ter stede overleden gep. luit.-generaal P. H. A. de Ridder. De heer De Ridder werd 19 Februari 1873 te Leerdam geboren en genoot zijn militaire opleiding aan de M. A. te Bre da. In Juli 1894 werd hij benoemd tot tweede-luitenant, der infanterie en in IS99 tot eerste-luitenant, in welken rang hij van 1900 tot 1903 de hoogere militaire krijgsschool doorliep, om daarna tot 1908 leeraar werkzaam te zijn aan de M.A. Daarop was hij gedurende een jaar ge detacheerd bij den generalen staf en ver volgens tot 1911 toegevoegd aan den com mandant van het veldleger, waarna hij in laatstgenoemd jaar werd bevorderd tot. kapitein. In 1913 werd bij bij den ge- rieraicn staf overgeplaatst en in 1920 be vorderd tot majoor. Een jaar later werd hij aangewezen als sous-chef van den staf van het hoofdkwartier van het. veld leger. In 1924 bevorderd tot luitenant-ko lonel, werd hij belast met het commando over het regiment grenadiers en het vol gende jaar keerde hij terug bii den ge neralen staf en werd aan den chef van dien staf toegevoegd. Met ingang van 1 October 1926 werd hij tot kolonel en met ingang van 1 Januari 1929 tot genraal- majoor benoemd, terwijl hii zich belast zag met het commando der tweede divi sie en het bevel in de 2e militaire afdee- ting. Met ingang van 1 November 1931 werd hij benoemd tot luitenant-generaal, ter wijl hem toen tevens op zijn verzoek eer vol ontslag uit den militairen dienst werd verleend, met dank voor de veel jarige en belangrijke diensten. Hij was van 1932 tot '36 territoriaal bevelhebber in Overijssel en Gelderland. Sedert laatstgenoemd jaar was hij inspecteur voor de luchtbescherming. Verschillende publicaties over krijgs kundige onderwerpen zijn in den loop der jaren van de hand van den heer De Ridder verschenen, waarvan wij noemen zijn werk over de luchtbescherming, dat in 1934 het licht zag Generaal De Ridder was o.a. officier in de orde van Oranje-Nassau met de zwaarden, ridder in de orde van den Ned. Leeuw pn groot-officier der orde •ah de Eikenkroon van Luxemburg. Generaal De Ridder heeft zich steeds peciaal bezig gehouden met de luchfbe- cherming Toen de luchthesrhermings- wet van 1936 was afgekondigd, werd'hij benoemd tot inspecteur van de luchtbe scherming, welke functie hij tot 1 Mei i.l. heeft vervuld. Ook daarna bleef hij echter voor de luchtbeschermingwerk zaam, De teraardebestelling heeft plaats mor gen te 2.15 uur op Oud Eik en Duinen. HOOIBERGBRAND MET ERNSTIGE GEVOLGEN ROTTERDAM. 29 Dec. - In den af- geloopen nacht is door onbekende oor zaak brand ontstaan in een hooiberg hij de stalhouderij van Van Wijk aan den Dorpsweg te Rotterdam. Hel vuur sloeg spoedig over op eenige schuren in de nabijheid. Négen tien paarden en een koe. die in een der schuren stonden, kon den in veiligheid, worden gebracht, doch een drietal auto's en negen rijwielen, die in een andere schuur waren geborgen, gingen verloren. De Rottërdamsche brandweer heeft het vuur met. 7 stralen gebluscht. 's-GRAVKMlAGE, 30 üv.' Naar men ons meldt is in he; afgeloopen eek-end wederom een a-in tal Engel sche vliegtuigen hoven ons land ver schenen, welke hoven een aairinl dorpen bommen hebben geworrm Nergens werd echter noemenswaardige schade aangericht, daar de m-.,0»te bommen »j> bouwland neervielen: Dei? boerderijen moesten evenwel ontruimd worden daar liet gevaar bestond, dat aan.aukeiijk niet geëxplodeerde hoiAmcn. misschien later tot ontploffing zouden 'Oiiicn. On geveer een dozijn huizen liep glasschade op. Bóven de groole steden zijn 'le vlie gers in hef geheel niet versch men. Per sonen zijn aan deze bombardementen niet ten offer gevallen. Daarentegen zijn'echter wpI in de afgeloopen dagen twee Engelsche bommenwerper?» neer geschoten, waarbij het meerendcel der inzittenden den dood vond. Verschillen de andere werden gewond en deze zijn naar het ziekenhuis vervoerd. GRAVENHAGE. 30 Dec. Het wacht bataljon van den Duitschen militairen hevelhebber in Nederland, bestaande uit ongeveer 250 man, nam dezer dagen af scheid van Den'Haag, daar het wordt af gelost. Aan dit afscheid werd een fees telijk cachet gegeven door een bijeen komst, op Zaterdagmiddag in bet Sein- posttheater te Sclieveningen. Nadat een maaltijd was gehouden, vul de de zaal zich met officieren en solda ten. waarna een aanvang werd gemaakt met. een operetterevue, getiteld „Solda ten spielen für Soldaten". De tekst is ge maakt door Frrdinnnd Sauer, de muziek door Werner Schaar. Het stuk, dat onder de tooneêltechnische leiding stond van den heer Jan Haakman, speelt tien ja ren na heden en brengt bet huidige ver- blijf van de manschappen in Nederland in herinering. Twee oude krijgsmakkers halen allerlei voorvallen uit den dienst op en laten deze op komische wijzè d' revue passeeren, hiPrbij geassisteerd door mej. Rita van Vliet, Voorts werd een film vertoond, welke den dagelijkschen arbeid van het wacht bataljon in Den Haag in beeld, bracht, waarvan de filmtechnische leiding even eens in handen van den heer Haakman was. Het orkest zorgde voor de begelei ding. GEOPENDE JACHT AMSTERDAM. 30 Dec. De Neder- Iandsche jachtvereeniging „Nimrod" en de Nederiandsche Jagersvereeniging, deelen mede. dat gedurende het tijdvak van 1 Januari31 Januari 1941 in het geheele land de jacht zal zijn geopend op fazantenhanen, ganzen, alle soorten eenden (behalve bergeenden en eider- eenden), watersnipepn meerkoeten en goudplevieren. Ouder gewoonte zullen we ook dit keer met dit laatste overzicht in 1940 even een blik terug werpen op hetgeen 1940 d .i veehandel alzoo gebracht heeft. We moeten hier direct bji opmerken, dat vrij wel het grootste deel van het jaar door abnormale omstandigheden werd be- invloed. De voórjaarshandel had een vry normaal Hoop; over 't geheel blee' het kalm ter- wijl de pryzen laag waren. Voor een goede ka if- of verjób e melkkoe werd besteed van 150 tot hoog uit voor mkele prima dieren 250 gulden. Ook het weide vee gold een lagen prys. De wei»?rs kregen het vee voo.rdeeliger in het and dan in 1939; een goede weidekoe gold ,a.i 150 tot 200 gulden. Door de Veehouder Centrale wérd na de mobilisatie in ruime mate vee overgenomen. Deze afname bracht wat meer leven in den handel vooral ook al doordat er in April nog goed grasweer in trad hetgeen na den zeer strengen winter het vee boven verwach ting vroeg in 't land deed komen. Na de bezetting van ons land herstelde zich de handel in Juni, geleidelijk werd er weer wat meer vee aangeboden terwijl ook de vraag van veehouderszyde toenam. De aanvankelijk zeer lage prijzen liepen vlug op tot het niveau van den prys welke in 't voorjaar besteed werd. In den zomer bleef de prys vrijwel op n zelfde hoogte, eerst in den nazomer liep de prijs weer op, mede door een aankoop, van zwaar kalfvee voor export. De' prijs was toen inmiddels gestegen tot ruim 300 gul den voor een goede koe. In den herfst verliep de handel vrij vlot er kwam een vrij sterke vraag naar jong vee. Toch bleven de prijzen nog vrij lang °P het zelfde niveau, eerst in de laatste paar maanden zjjn zij opgeloopen tot de huidige prijzen. Het verloop der laatste markten is echter heel wat flauwer zoodat de pry's veeleer iet3 terug geloopen is. Slachtveemarkt Wat de slachtveemarkt betreft is het ver loop eveneens zeer beïnvloed door de om standigheden. Hoewel ook in Mei na de be zetting er eenige stilstand in trad, was de handel toch spoedig weer op gang, terwijl de prij3 ook vrjj vlug opliep. Door de Centrale, welke een tijd lang zoo goed als geen vee overnam, wordt den laat sten tjjd weer zoo goed als alle slachtvee overgenomen, de prijs is iets beter dan in 't oorjaar van 1940 betaald werd. D» levering werd verplicht gesteld, terwijl de slager als afnemer van de Centrale werd ingeschakeld. Dat toch de vrije marktprijs ver boven dien van de Centrale uitgaat komt grootendeels door het feit dat de veehouder ziin veestapel in stand wil houden. De laatst gehouden markten geven echter ook evenals die van het gebruiksvee eenigen teruggang te zien; er viel eenige kentering waar te ne men. Van hoogerihand zal men ongetwijfeld al le middelen in 't werk stellen om een op- loopen der prijzen te voorkomen. We achten dit ook in 't belang van een blijvende vrije veeomzetting. OMTREK HARDERWIJK. - Nadat ruim 60 Harderwijker visschers reeds aan liet begin van de vorige week onder leiding van den hellingbaas Joh. Oost en den voorzitter der visschersvereen, „Onze Toekomst", den heer C Klaassen, de voorbereidende werkzaamheden voor het vlot brengen van het juist drie weken geleden op de kust bij El burg geworpen motorschip „Aaltje Johanna" met gunstig resultaat volbracht had den, meldden 7.ich Dinsdag ongeveer honderd Elburger visschers om even eens de behulpzame hand te bieden. Met vereende krachten wist men dien dag het schip tot, nabij den havendam te sleepen, waarbij het ma'eriaal van de heide visAChersvereènigingen goede diensten bewees. Na de Kerstdagen werd bet moei lijke vrijwilligerswerk voortgezet en met succes bekroond. Vrijdagmiddag om 3 uur werd de ..Aaltje Johanna" door het krakende ijs van de Elbur ger haven getrokken, waarmee het schip ongehavend in zijn element is teruggekeerd. Na feilen strijd met Van Asch legde Wolf beslag op den eersten prijs GISTEREN hield de A.A.V. haar jaarlijkschen ouderlingen veld loop, welke op Zondag 8 December j.t. moest worden uitgesteld. Aange zien het A.B.v.L.O.-tcrrein aan de Ru bensstraat reeds eenigen tijd zeer drassig is en bovendien de omgeving zich minder goed leent voor liet hou den van een veldloop, werd de wed strijd gehouden in de onlgeving \aii het „Iiazen wat er" achter „Rusthof'. Een prachtig parcours was in dezo boschrijke omgeving uitgezet. 'Hoewel het weer verre van ideaal was. ver scheen een negental loopers aan den start. Onmiddellijk nam van Asch in een hoog tempo de leiding, op den voet ge volgd door De Wolf en Van Beek. Na één ronde er moesten vier ronden van 600 M. worden geloopen was de volg orde Van Asch. De Wolf Van Beek, Wiegmink, Blanken, Ter Horst, De Keij- zer. Starren en Nicuborg. Ook na de tweede ronde was dp volgorde aan den kop nog dezelfde. Bij tiet beklimmen van een heuvpl in de derde ronde kwam Van Asch te vallen, waarvan De Wolf ge bruik maakte om de leiding, over te ne men. Beide loopers hadden toerts reeds een voorsprong van ongeveer 100 Meter op de overige deelnemers. Een felle strijd om de leiding ontspon zich tusschen heide cracks. In een hoog tempo gingen zij de vierde ronde in. Ondanks felle aanvallen van Van Asch wist De Wolf de leiding te behouden. In den lijd van 9 min. 4 8/10 sec. gintf hij, met een voor sprong van 4 meter op Van Asch door de finish. Van Beek zag kans zijn duel met Wiegmink te. winnen, waardoor hij eon goede derde werd. Wiegmink. die vierde werd, plaatste zich daardoor als eerste der niet-lange afstandloopers. De junior Blanken, die een uitsteken de race lieh, word vijfde eri Tor Horst zesde. De Keijzer. Starren en Nieuborg bleken onvoldoende getraind en moesten den strijd staken. Zondag, 19 Januari, zullen wederom onderlinge veldloopen worden 'gehouden. DE HEER C. BILLER OVERLEDEN HILVERSUM, 30 Dec. Alhier is op •85-jarigen leeftijd overleden de heer C. Biller, die gedurende zeer vele jaren lid van de firma Key en Biller is geweest Wijlen de heer Biller werd in 1900 door den Amsterdnmschen gemeente raad benoemd als lid van de commissie voor den graanhandel: hij heeft deze functie tien jaren waargenomen In 1905 is hii door den Amstrrdamschen graan handel afgevaardigd om mede te werken het Duitsch-Nederlanasch contract vast ip stellen. In 1917 is hii gekozen als voor zitter van de Vereeniging voor den Traan-, meel- en zaadhandel te Amster dam. De teraardebestelling is Dinsdag om halfdrie, on de .nieuwe algemeene be graafplaats aan de Boschdrift alhier. MARKTOVERZICHT BARNEVELD Ondanks het feit, d«t, de pluimveehouders doordat de markt een dag later dan gewoon lijk gehoiiden werd, ook dé eierproductie van een dag meer konden aanvoeren, was er toch maar een zeer klein aantal eieren ter markt aanwezig. Deze geringe aanvoer moet voor een deel toegeschreven worden aan het koude weer van de laatste dagen, waardoor de productie altijd terugloopt. De hoofdoorzaak is echter, dat de kooplieden ten gerieve van de pluimveehouders steeds meer de eieren van thuis afhalen. Het groot- ste deel van den aanvoer bestond uit z.g. vrjje eieren, dat xjj eieren, die sommige pluimveehouders boven het aantal, dat zjj verplicht zijn te laveren, nog kunnen rapen. Hiervoor werden vrij hooge prijzen betaald. Overigens wordt tegenwoordig hard ge klaagd over den vastgestelden kiloprijs van 1.07, welke vooral, nu de voederprijzen nog weer zyn vethoogd, algemeen als veel te laag geoordeeld wordt. Op de pluim veemarkt was de aanvoer eveneens niet buitengewoon groot, wat eigenlijk niet te verwonderen valt. Vanzelf sprekend heeft iedereen zooveel mogelijk op den laatsten marktdag voor Kerstmis alles verkocht, toen verwacht mocht worden, dat de prijzen zeer hoog zouden worden. Duide lijk merkbaar was tihans de vraag naar dat soort pluimvee, dat op dergelijke feestdagen speciaal gegeten wordt. Zoo bleken de prij zen van tamme konijnen, kalkoenen, ganzen, enz., sterk gedaald. Merkwaardigerwijze bleef de kiloprijs van de oude kippen op hetzelfde peil van de vorige week en zulks, ondanks de vaststelling van maximumprijzen, welke veel lager zy'n dan nu op de markt nog be steed werden. Want volgens de publicatie van het Rijksbureau voor Voedselvoorzie ning in Oorlogstijd ziin de navolgende, prij zen voor pluimvee vastgesteld: Voor producenten bij aflevering aan huis bedraagt de maximumprijs 0.85 per kilo, levend gewicht. B'u aflevering op de markt is deze prijs 0.05 per kilo hooger en du3 f 0.90. Als winstmarge is voor den tusschen- handel dus slechts een bedrag van f 0.05 per kilo gelaten, hetwelk dus beteekent dat deze menschen, willen zii niet met de wet in conflict komen en toch handel drij ven, op hun pluimvee geld toe moeten ge ven, daar, alle moeite, vervoerkosten, enz. buiten beschouwing gelaten, er ook nog ge. rekend moet worden met gewichtsverlies, hetwelk, volgens deskundigen, ternauwer nood met het winstmarge gedekt kan wor den. Met eenige \Lm-»c«_.cn deze cutc- gorie kippenhandelaren is dus in het geheel geen rekening gehouden. Bovendien is er by aanvoer op de markt nog m&rktgeld te beta len, terwijl in de paar dagen, dat de dieren in het bezit van deze handelaren zyn, er zich natuurlijk ook sterfgevallen kunnen voordoen. Verder is bepaald, dat de maximumprijs, die aan poeliers in rekening kan worden gebracht, f 1.20 per kilo geslacht gewicht, zonder darm, franco, inclusief verpakking mag bedragen. Deze pryzen gelden voor kip pen, hanen, kuikens, eenden, kalkoenen en ganzen. Op de markt van de vorige week lie pen de pryzen voor oude kippen levend op tot f 1.50 per kilo en de priis voor kalkoenen tot 2.50 per kilo. De nieuwe regeling be teekent dus een scherpe daling van de in derdaad abnormaal hooge prijzen voor het pli KAASMARKT AMERSFOORT AMERSFOORT. Aangevoerd werden 8 wagens, bevattende 1200 K.G.. prijzen van 4041 per 50 K.G.,' handel vlug. 's-GRAVENHAGE, 28 Dec. - Koersen roor stortingen op 30 December 1940 tegen verplichtingen luidende in: Reiehsmarken ƒ75,36. Belga's ƒ30,1432 Zwitsersche francs ƒ43.56. Lires ƒ937. Deensche kronen 36,40. Noorsche kronen 42,82. Zweedsche kronen 4435. Tsjechische kronen (oude schulden) 6,42. Tsjechische kronen (nieuwe schulden 7,54. Dinar (oude schulden) ƒ3.43. Dinar (nieuwe Rchulden) ƒ4,23. Turfesche ponden 1,45)4. Lew's' 2,30. Pengoe (oude sc/hulden) ƒ36.519. Tengoe (nieuwe schulden) ƒ45,89. ATHLETIEK Onderlinge veldloop A.A.V. H.Z. P C. VERBETERT NED. RECORD 10 X 100 M. 's-f.RAYEN'HAGE, 30 Dec. Gister- middag is een ploeg van de Haagsche Zwem- en Polo Club in het zwembad aan de Mauritskade te "s-Gravenhage er in geslaagd het Xederlandsch record op de 10 x 100 meter borstcrawl heeren te brengen op 10 min. 45.9 sec., daarme de het oude record, dat in November j.l. door de zelfde vereeniging werd ge vestigd met 7H seconde verbeterend. BOKSEN LAZEK DAAGT MAX SCHMELING UIT BERLIJN, 30 Dec. De onlangs door het bestuur van de Internationale Boks linie genomen beslissing, waardoor de Europeesche bokskampioenen verplicht worden hun titel opnieuw te verdedi gen, heeft tot gevolg gehad, dat de nieu- Duitsche zwaargewichtkampioen Heinz Lazek terstond er toe over is ge gaan Max Schmeling uit te dagen voor den titel zwaargewicht. LOCATELLI TEGEN OIACOMETTI MILAAN, 30 Dcc. Carlo Orlandi heeft voor de tweede maal Vit tori o Ven- turi op punten geslagen. Locatelli bok ste tegen Giacometti, welke strijd on beslist eindigde. SKIËN WERELDKAMPIOENSCHAPPEN SKILOOPEN MADRID. 30 Dec. De Spaansch» sportbond heeft besloten acht skiloo pers naar de wereldkampioenschappen te Cortina d'Ampezzo tc zenden. Voorts wordt wit Rome gemeld, dat Koning-Keizer Victor F.manuél voor deze wereldkampioenschappen een bo- ker beschikbaar heeft gesteld. SPANJE'S EERSTE INTERLANDWEDSTRIJD NA DEN BURGEROORLOG LISSABON. 30 Dec. In Lissabon zal.op 12 Januari de interlandwedstrijd PortugalSpanje worden gespeeld. Dit is de. eerste interlandwedstrijd, welken Spanje na den burgeroorlog zal spelen. DINSDAG 31 DECEMBER HILVERSUM I. 415 M. Nedcrlandsch Pro gramma KRO. 8.00 Kicuwtbcridhten ANP. 8.15 Wjj begin nen den dag. 8.30 Gram.muziek. 9.30 Holland- sche muziek (opn.) 10.00 Gram.muziek. 10.30 Xederlandsch orkestconcort (opn.) 11.80 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Gram.muziek. 12.15 Musiquette. 12.45 Nieuws- en economi. scfhe berichten ANP. 1.00 Gram.muzick. 1.15 K C-orkest. 1.43 Gram.muziek. 2.00 Voor de vrouw. 3.00 Gram.njuziek. 4.00 Viool cn pia no (4 204.45 Gran'j.muziek). 5.05 Gram.-mu ziek. 5:15 Nieuws-/ economische en beursbe richten ANP. 5.30 RVU.: Cyclus „In vier Ne deriandsche Musea' op bezoek". R.0Ö K.R.O.- Symphonie-orkest'<rn solist. 6.30 Cyclus „De. betrekkingen met het Nederiandsche mu ziekleven van grojote figuren uit de muziek geschiedenis." 6.45 „Bnlans 1940", causerie. 7.00 Vragen van den dag ANP. 7.15 KRO- Symphonic-orkcs/t. (7.30 7.45 Berichten En- gelseh). 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Vroolyk Oudcljaarsprogramma. (8.308.45 Berichten Engmach). 9.00 Gram.muziek. 10.00 10.15 Nieuwsberichten A.N.P. HILVERSUM II. 301.5 M. AVRO. 3.00 Nieuwsfberichtcn ANP, gram.muziek 10.00 Morgcriwjjding. 10.15 Gram.muziek 10-20 Voor vrouw. 10.35 Orgelspel. 11.04 Huishoudelijk* wenken: 11.20 Philhnrmo- nisch kwartch. 12.00 Berichten. Hierna: AVRO-AmusenJentsorkest. 12.45 Nieuws- er Economische berichten ANP. 1.00 Omroep orkest en gra/m.muziek. 2.00 Cyclus „ln d« schijnwerper". 2.15 Omroeporkest en soliste TOO Reportag/e. 3.20 Cabaretprogramma. 4.0t VPRO: Oudejaarsavond diénst. 5.15 Nieuws- economischc frn beursberichten ANP. 5.8< AVRO-Aeoliamorkest en solist. 6.15 AVRO. Musette-F.nsemible. 6.45 ..Balans 1940", cau serie. 7.00 Vr.rgen van den dag ANP,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3