De nieuwe omzetbelasting thans 2V2 procent OPA BOL VAN DEN IJZEREN KNOL WAT NU? SCHQTERMAN'S pcr hruik f 3.45 OUDE GENE VER bij 6 kr. a f 3.25 Utr.str. 17 Tel. 3450 Ao 1878 Leveringen door fabrikanten, groot- en kleinhandelaren, worden er in betrokken VRIJE BEROEPEN, ONDERNEMINGEN, Gestolen koe was reeds geslacht Vrije Geluiden blijft bestaan Nieuwe brandstofbon derde periode De controle op verordeningen van publiekrechtelijke lichamen In de handen van Nederlandsche instanties Vliegtuigbom meegenomen KINDERHOEKJE door DENIS MACKAIL 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 30 DECEMBER 1940 ENZ., EVENEENS BELASTINGPLICHTIG De meeste vrijstellingen 1 1 ingetrokken 'l-GRAVENHAUE. 29 Dec. Varr bevoegde zijde ontvangen wij de vol gende toelichting op het nieuwe be sluit inzake de omzetbelasting, dat niet 1 Januari in werking treedt. De uit de tijdsomstandigheden voort vloeiende nood van de schatkist heeft het noodzakelijk gemaakt uit te zien naar middelen om de op brengst van de Omzethelasfing te verhoogen. Dit is gpschiedt door aanpassing, voor een belangrijk deel. aan het in Dultsehland gel dende stelsel van heffing van omzet belasting. Dit heeft in de eerste plaats mede gebracht. dat voortaan niet alleen de leveringen van gopderen door fabrikan ten. maar ook de leveringen door groot handelaren en kleinhandelaren in de belasting worden betrokken. De winke liers zullen dus voortaan omzetbelasting moeten voldoen over hun verkoopen. Het tarief van de belasting bedraagt voor kleinhandelaren in het algemeen twee en een half percent, te berekenen over de ontvangen verkoopprijzen. Voor groothandelaren bedraagt het tarief een half percent- Verder zal thans ook belasting geheven worden van het verrich ten door ondernemers van dien sten van allerlei aard. Terzake van het vervoeren van personen er goederen, het verhuren van goede ren, het uitoefenen van vrije be roepen artsen, advocaten, ac countants enz. het. verleenen van bemiddeling in allerlei zaken expediteurs^ commissionairs, makelaars, reisbureaux's, woning- bureau's, advertentiebureau's, e.d. het verrichten van reparaties, het exploiteeren van schoonmaak inrichtingen, van bioscopen, schouwburgen e.d., wordt thans omzetbelasting verschuldigd. Het percentage van de belasting is twee en een half ten honderd, be rekend over de wegens het ver richten van de diensten ontvangen vergoedingen. Nu niet alleen van de leveringen van goederen door fabrikanten maar ook van de opvolgende leveringen door de handelaren omzetbelasting moet worden betaald, is het percen tage van de omzetbelasting, welke ter zake van de leveringen door fabrikanten verschuldigd is welk percentage thans in het algemeen zes bedraagt verlaagd en wel in het algemeen tot twee en een half. Van goederen, die door een fabrikant worden vervaardigd, door dezen aan een winkelier worden geleverd en door den winkelier aan het publiek worden ver kocht. wordt derhalve aan omzetbelas ting voldaan twee en een half percent over den prijs, dien de fabrikant van den winkelier krijgt, hpnevens twee en een hajf percent over frr) prijs, dien de winkelier van het publiek ontvangt Levert de fabrikant de goederen aan een groothandelaar, die ze doorlevert aan een winkelier, dan hetaalt de groothan delaar nog een half percent over zijn erkoopprijs. Voor de gevallen waarin de fabrikant zelf de goederen rechtstreeks aan den consument levert en dus dp handels- schakel overslaat, moet hii vijf percent betalen over de door hem bedongen ven koopprijzen. 7.no zal. om een voorbeeld te noempn. een fabrikant, die in eigen winkel zijn producten verkoopt, vijf per cent over zijn verkoopen moeten be talen. De weeldefabel De z.g. weeldetabel, vermelden de goederen, welke voorheen met twaalf percent waren belast, is vervallen. Ook de meeste vrijstel lingen zijn ingetrokken. Voor brood bestaat echter een van den algemeenen 'regel afwijkend ver minderd percentage en wel van twee percent voor levering door den bakker aan het publiek. Van aardappelen, groenten, fruit, melk en eieren bedraagt de omzetbelas ting bij levering door den produ cent aan den handel één percent. Speurders met een fijnen neus AMSTERDAM. 2y Dec. In samen- werking met een benadeelden veehou der bracht een agent van politie te Am sterdam licht i'i den diefstal vam een koe, welk misdrijf Vrijdagnacht aan de overzijde van het IJ was gepleegd. De twee speurders volgden de sporen, wel ke het beest in den berm langs den weg had aclitprgelatpn. welkp sporen in het Disteldorp dood liepen. Doch de speur ders hadden een fijnen neus. want aan de deurstijlen van een woning in de Kromme Distelstraat vonden zij koeha ren, hetgeen voor de politie aanleiding was. in de woning een nader onderzoek in te stellen. In een slaankamer werd driekwart gedeelte van de reeds ge slachte koe aangetroffen en in de keu ken de rest. De bewoner, een melkboer, is gearresteerd pn naar het bureau Ade- laarsweg gebracht, V arkensvleesch-ov er vloed Te Maassluis heeft de politie Zater dag een inval gedaan in een gebouw op grond van het vermoeden, dat ter plaat se clandestien geslacht werd. Zij trof een geslacht varken aan en eenige gerookte liamm»n. Er volgde een nauwgezet on derzoek en bij meerdere personen, van wie de politie vermoedde, dat ze hij deze zaak betrokken waren, werd huiszoeking verricht Het. resultaat was. dat een he- langriike hoeveelheid vet. spek en car- honade. in trfaal meer dan 600 pond. in beslag wprd genomen. Tot heden is tegen een zevental per sonen proces-verhaal opgemaakt. Geert zegels meer De bepalingen over de wijze van be taling van belasting zijn in zooverre ge wijzigd, dat omzetbelastingzegels thans niet meer worden gebruikt. Alle omzet belasting moet worden voldaan bij de ontvangers der accijnzen of op de post kantoren. terwijl voorts Aangifteformu lieren moeten worden ingeleverd vol gens vastgsetelde modellen. Nog in voor raad zijnde zegels mogen worden opge bruikt door hechting aan de In te leve ren aangiftebiljetten. Het als afzonderlijk bedrag in rekening brengen van de omzetbe lasting is voortaan niet meer toe gestaan. Deze bepaling blijft intus- schen tot 1 Febr. 1941 buiten toe passing voor ondernemers die tqt 1 Januari 1941 de omzetbelasting afzonderlijk in rekening hebben gebracht. Omtrent de wijze, waar op na 1 Januari 1941 de prijzen kunnen worden bepaald, kunnen spoedig nadere aanwijzingen wor den tegemoet gezien. De z.g. bijzondere regelingen voor apothekers, bakkers, consumptie-ijsbe- reiders, restaurants, slagers" en tand artsen blijven, zij het in eenigszins ge- wijzigden vorm. bestaan. Aan fabrikan ten ingevolge artikel 4 der omzethelas- tlngwet 1933 verleende vergunningen tot splitsing van het bedrijf in een fabrieks- afdeeling en een handelsafdccling zijn met ingang van 1 Januari a.s. vervallen. De Ingevolge artikel 19 verleende ver gunningen tot inslag met vrijstelling van belasting blijven vooralsnog van kracht, behalve voor zooveel betreft de hulpstoffen. De belasting verschuldigd over het jaar 1940 zal nog op den ouden voét moeten worden voldaan. In voor komende gevallen dienen voor die be lasting ook na 1 Januari 1941 nog ge zegelde facturen te worden afgegeven. In verband met verlaging van bet per centage voor de leveringen door fabri kanten aan bandelaren ls van de bij handelaren aanwezige voorraden te veel omzetbelasting voldaan. De bandelaren worden in de gelegenheid gesteld vóór SO Januari a.s. hij den inspecteur der invoerrechten en accijnzen aangifte te doen van hun voorraden. Voor die aan- Omzendbrief van den V.P.R.O. Het bestuur van den V.P.R.O. heeft aan de predikanten, kerkeraden en kerkbesturen een omzendbrief ge zonden, waarin wij o.m. lezen: „In de pers en voor de microfoon heeft men dezer dagen kunnen vernemen, dat zich groote veranderingen in het Neder- landsche omroepbestel gaan voltrekken. Hoe de toestand in den omroep thans ook zal worden en hoe men over den gang van zaken mag denken: het staat vast. dat de kerkelijke uitzendingen op dezelfde wijze verzorgd zullen worden als tot nu. Het woord „kerkelijk" In den zeer ruimen zin opgevat, als in He V.P.R.O.-uitzendingen steeds tot uiting kwam. Ook de Vrijz. Prot. uitzendingen zullen onder eigen veran(woordelijkheid als uitingen van het kerkelijk levên in dezen zeèr ruimen zin kunnen worden voortgezet. Met de andere omroepvereenigingen zal ook de V.P.R.O. als organisatievorm verdwijnen. Na 1 Januari, als de nieu ws radiohelasting in werking treedt, zoti men dus geen lid meer van den V.P. R.O. kunnen worden of blijven. Het ligt echter geenszins in de bedoeling om nu de Vrijz. Prot. uitzendingen los to ma- kon van de.groote groep van Vrijz. Prot. luisteraars,' het tegendeel is waar. Ten eerste zal de hand met de kerken stevi ger worden en in de tweede plaats blijft V r ij e Geluiden bestaan. Wat door samenwerking en activiteit, wat donr trouw en geloofskracht van talloozen in onzen kring in 15 jaar werd opgebouwd, zal niet verloren gaan als op dit oogen- blik allen de handen In eenslaan". VGRAVENHAGE, 29 Dec. Ge durende het tijdvak van 1 Januari 1941 tot en met 31 Januari 1941, ge ven de met „één eenheid brandstof fen derde periode" en de met „één eenheid cokes derde periode" ge merkte bonnen elk recht op het koo- pen van één eenheid vaste brand stoffen. De verbruikers in de groepen c en d met een maandverbruik van 25 of meer eenheden vaste brandstoffen per maand, dienen zich na 1 Januari a.s. tot de plaatselijke distrihutiediensten te wen- dpn op de door deze diensten bekend te maken dagen, tot het in ontvangst ne men van de toewijzingen voor de derde periode. ONGELUKKEN, WAARBIJ Duitsche mil. auto's betrokken zijn 's-GRAVENHAGE, 29 Dec. - De wnd. secretarisgeneraal van het departe ment van Sociale Zaken heeft het vol gende onder de aandacht van de ge meentebesturen gebracht: Door de Duitsche overheid wordt het standpunt ingenomen, dat de schade, veroorzaakt door ongelukken, waarbij Duitsche militaire auto's zijn' betrok ken, in beginsel niet door de Duitsche weermacht behoort te worden gedragen, doch als schade tengevolge van oorlogs handelingen, waar noodig. ten laste van het bezette gebied dienen te komen Op grond hiervan deel ik u mede, dat ik besloten heb de slachtoffers van dergelijke ongelukken te rang schikken onder hen. die in beginsel voor hulp uit het Herstelfonds 1940 in aanmerking kunnen worden ge bracht. Zoo in uw gemeente derhalve derge lijke slachtoffers hulp noodig hebben, wordt u verzocht zulks ter kennis van het departement van Sociale Zaken te brengen, met omschrijving voor elk ge val afzonderlijk van de schade en de hulp. welke naar uw colleges meening, mede aan de hand van de bijzonderhe den van het ongeluk, gerechtvaardigd worden geacht, DD TERUGKEER VAN NEDERLANDSCHE ARBEIDERS NAAR DUITSCHLAND 's-GRAVENHAGE, 29 Dec. De in Duitschland te werk gestelde Neder- landsche arbeiders, die met Kerst verlof in ons land vertoeven, mo gen bij. de terugreis geen gebruik maken van de gewone, in de dienst regeling vermelde treinen, doch moeten reizen in de voor dit doel ingelegde extra-trefnen. Dit voor schrift is gegeven om de overlading van het gewone verkeer te vermij den. DE DELFTSCHE COURANT HONDERD JAAR DELFT, 29 Dec. Op 2 Januari a.s. zal de „Délftsche Courant" honderd jaar bestaan. giften zijn formulieren bij den inspec teur te verkrijgen. De inspecteur stelt het bedrag van de belasting vast, dat van die bij handelaren In voorraad zijn de goederen geacht wordt te veel te zijn voldaan. De handelaar krijgt dat bedrag niet terug, doch kan het op zijn aan giften van verschuldigde belasting in den loop van het komende jaar in min dering brengen. 's-GRAVENHAGE. 29 December. In een persconferentie heeft dr. Rabl, juridisch specialist van het Rijkscommissariaat, de strekking aangegeven van de Vrijdag j.l. ver schenen Verordening, waarbij lid 2 van artikel 2 van Verordening nr. 3 is afgeschaft voor de provinciën, ge meenten. waterschappen, veenschap pen en veenpolders. De Verordening nr. 3 van 29 Mei 1940 deed op den Rijkscommissaris de con trolebevoegdheden der Kroon overgaan en bracht ook de controle over de wa terschappen, welke voorheen bij Gede puteerde Staten lag, aan den Rijkscom missaris. Artikel 2 lid 2 van genoemde Verordening bepaalde immers: „Alle rechtsvoorschriften moeien vóór de be kendmaking aan den Rijkscommissaris worden voorgelegd. De bekendmaking moet worden geschorst wanneer de Rijkscommissaris dat wenscht". In het derde lid van bedoeld artikel 2 werd dan bepaald, dat de Rijkscommis saris deze bevoegdheden aan hem on dergeschikte Duitsche organen kan over dragen. In de verordeningenreeks „betref fende bijzondere maatregelen op ad ministratiefrechtelijk gebied" is nu geleidelijk een groot deel van de den Rijkscommissaris toekomende bevoegdheden aan Nederlandsche instanties gedelegeerd. Zoo bracht de Verordening 193 van 31 October het bekrachtigings-, het opschor- tings- en het vernietigingsrecht van den Rijkscommissaris ten aanzien van rechtsvoorschriften van andere organen in het algemeen bij de se cretarissen-generaal. Met deze laatste delegatie staat de Vrijdag j.l. verschenen Verordening in nauw verhand. Het in artikel 2 lid 2 van Verordening nr. 3 neergelegde preven tieve vetorecht van dm Rijkscommis saris is daarbij afgeschaft. Thans is dus de controle op de totstandkoming van de rechtsvoorschriften der lagere orga nen geheel in Nederlandsche handen gekomen. Aangezien de Rijkscommissaris ook gebruik had kunnen maken van de mo gelijkheid zijn bevoegdheden aan Duit sche organen le delegooren. ligt in deze oplossing een bewijs van vertrouwen jegens de Nederlandsche instanties, welke, dit spreekt van zelf. intusschen het gewenschte vriendschappelijke con tact met de Duitsche organen blijven bewaren. Twee burgers bij het demon- teeren gedood 's-GRAVENHAGE, 29 Dec. Eerst thans is bekend geworden, dat iii een stad in Zeeland drie weken geleden een vliegtuigbom is aangespoeld. Deze is door een burger mee naar huis genomen, zonder dat hij van zijn vondst bij de bevoegde instanties had kennis gegeven. Op den Tweeden Kerstdag is deze burger met zijn zwager de bom achter zijn woning gaan demonteeren. Het projectiel ontplofte tijdens deze bewerking, met het gevolg, dat beide mannén werdpn gedood. MR. M. TOULON VAN DER KOOG f HAARLEM. 29 Dec. Te Bloemen- daal is in den ouderdom van 56 jaren overleden mr, M. Toulon van der Koog, advocaat te Haarlem en sedêrt 1918 ad ministrateur yan den Bond van Bloem bollenhandelaren. Voorts was hij o.a. voorzitter der af- deeling Haarlem e.o. van de Maatschap pij tot bevordering der Toonkunst. 193. Toen Pietje Bol, want zoo heette zijn zoontje, drie Jaar was, mocht hij voor het eerst met zijn vader mee op den (rein zitten. Hij was een ondeugend iongetje en snoepte stilletjes van de steenkool. Hij dacht dat het zout drop was,' dal goedje. 194. Pietje's maag kon daar niet tegenNU werd ziek. heel erg ziek Er kwamen wel tien dokters aan te pas. Niemand kon Pietje beter maken Z\ijn wangetjes werden mager en zijn buikje werd zoo plat als een dubbeltje. De dokters zet- den: „Piet gaat dood." FEUILLETON „Ik veronderstel, dat het in de hoog- ate kringen onder de City zakenmen- acheft wel geen geheim meer zal zijn, dat Sir Alfred zware klappen heeft ge kregen". antwoordde Mr. Cash. „Ik zelf heb dat al ecnigen tijd geleden gehoord, maar niemand weet de bijzonderheden. In zijn laatste levensjaren werkte hij meer on meer alleen en hoewel mijn-fir ma nu de werkelijke positie kent, ge loof ik niet, dat er meer dan een paar monschen ziin. die slechts hebhen kun nen vermoeden, dat die verliezen zoe groot waren." „Ik veronderstel dat die Lloyd het weet", vervolgde hii grimmig, „maar vast en zeker niet tot op een cent nauw keurig. Natuurlijk, wanrjeer het testa ment ter publieke inzage komt. kan iedereen, die het interesseert, nagaan wat de nalatenschap van ie oom waard was en ik vrees dat ie er op voorbereid moet zijn. dat sommige kranten het al? Interessant nieuws zullen beschouwen en er oen artikel aan zullen wijden. Maar dat zal nog wel even duren en in dien lussehentiid is jouw positie als volgt: Je vrienden zullen waarschijnlijk weten, dat je een oom hjjd »n hop hij heette, maar tenzij ik mij erg vergis, fcehooren zij niet tot heti soort lieden, dat een dergelijke eehe»j/rtenis precies volgt. En aan den anderen kant, ik denk niet. dat één persoon op de hon derd, die iets van je oom's zaken af wist, ook van jouw bestaan heeft ge hoord. Neen. mijn jongen, voorloopig, al3 je het geheim wilt houden, denk ik dat je dat weinig moeite zal kosten. Daarover moet je zelf beslissen. In ieder geval is er geen schande aan ver bonden. dat verzeker ik Ie." „Dat begrijp ik", zei Jim. „Dank u." Misdfchien begon het eerste stlmulee- rende effect van den bijzonrleren port wijn te slijten, waardoor hij berouw kreeg over zijn zoo juist gedane ont boezeming of misschien vreesde hij. dat deze teleurgestelde erfgenaam ge bruik zou maken van zijn welwillende stemming, om te trachten vijf pond sterling van hem te leenen; in elk ge val veranderde de heer Cash hier plot seling van onderwerp en bracht de con versatie op allerlei takken van sport, de kookkunst, pensions en de 'politiek, zonder nog een enkele maal op persoon Hike aaneelegenheden terug te komen, en niet lang daarna stond hij op ;n wenschte zijn gastheer goeden nacht, onder dankbetuiging voor een genoeg lijken avond. ,.U moet nog maar eons hier komen dineeren". zei Jim. „Het zal mij Altijd een waar genoegen zijn", antwoordde de heer Cash. „Goeie help! het i? al laat nu. nogmaals hartelijk dank. Laat ons weten, wan neer wij iets voor ie kunnen doen. Wij zullen ie waarschiinlllk van tijd tot tijd over verschillende punten moeten schrijven. Intusschen. goeden nacht en veel succes. Ik zal maar naar huis loo- pen. Het is een prachtige avond en het is niet ver." Jim deed zijn cast uitgeleide en keek hem een eindweeg? na. De heer Cash liep nog normaal en Jim's bekendheid met de werking van den ouden port stelde hem In staat te berekenen, dat de tweede aanval den heer Cash pas na ongeveer een half uur zou overvallen, maar tegen dien tijd zou hij al lang thuis zijn en dan kon het geen kwaad. De procureur was klaar blijkelijk vrijgezel, dus hoefde Jim niet bang te zijn zich de woede van een me vrouw Cash op den hals te halen voor dé al te gastvrije ontvangst van haar echtgenoot. „En toch weet ik zeker", mijmerde hij, terwijl hij. naar de rookkamer te rugslenterde, „dat ik dat. allemaal nooit van hem op zijn kantoor te weten zou zijn gekomen. In geen honderd jaar. Het is tenminste iets, te weten wien ik dezen toestand te danken heb." Hij zette zich aan een schrijftafel, daar hij er plotseling aan dacht, dat hij Mary een paar regels wilde schrijven, die zij bij aankomst in New Court zou vinden, doch hij h?rinnerde zichnu.dat hij nog den brief van zijn oom in zijn zak had. Hij verbrak het zegel en begon te lezen. De brief was nauwelijks drie maanden geleden gedateerd cn luidde als volgt: Waarde James, Ik zal dezen brief naar mijn procu reurs sturen, met de opdracht hem jou na mijn dood ter hand te stellen, want dokter Maclehose heeft mij gewaar schuwd. dat ik na mijn laatsten aanval voorzichtig moet zijn. Het treft onge lukkig, dat ik nu een groote onderne ming on touw heb gezet, waar ik tot aan miin ooren in 2it. zoodat ik mij on mogelijk kan terugtrekken, zelfs al zou dat niet een zekeren ondergang betee- kenen. Ik moet dus wel voortgaan en zal maar hopen, dat de dokter zich heeft vergist. Ik heb je, wat mijn zaken betreft, nooit in vertrouwen genomen, hoewel ik waarschijnlijk wel iets in die richting zou hebben gedaan, als de oorlog niet tusschenbeide was gekomen, d<us het is mij nu onmogelijk je uit te leggen, waar •ik mee bezig ben. Ik kan je alleen ver tellen. dat het een strijd is op leven en dood tegen iemand, wien ik eens mijn volle vertrouwen geschonken heb, en ik moet al het geld, dat ik machtig kan worden, in den strijd werpen, als lk een kans wil hebben om te winnen. Nu James, je zult jezelf wel afvragen, waarom ik ie dit vertel, maar ik zal proheeren het je duidelijk te maken. Van het oogepblik af, dat ik mij je lot heb aangetrokken, had ik het plan op gevat, dat jij mijn zaken na mijn dood zou voortzetten. Ik wilde dit doen ter wille van mijn zuster jouw moeder en aangezien ik toen al aardig wat verdiende, besloot ik dat Jij het voordeel zou hebben van een goede opvoeding en alles wat daarbij behoort, hetgeen ik heb moeien ontberen. Met andere woor den, James, ik wilde mijn zaken over dragen aan een heer. Nu, het is niet allemaal zoo geloopen als ik had gewenscht. Wat jou betreft ben ik meer dan tevreden ik heb Je meer onder observatie gehad, dan je ooit hebt kunnen vermoeden en ik kan ie nu wel zeggen, dat ik niet in je te leurgesteld hen. Ik heb mij nooit met je aangelegenheden willen bemoeien, omdat ik wel wist. dat als ik daar een maal mee begon, ik niet had kunnen ophouden en ik zou alles daarmede hebben bedorven. Ja, wat jon aangaat, heb ik succes gehad. Maar door den oorlog is er veel mis- geJoopsn. Juist toen ik je In de zaak- wilde onnemen. moest ie meevechten en zoo ziin er vier of vijf jaar verloren gegaan Maar dat is niet alles. Ik ben sedert 1914 meer dan twintig jaar ouder geworden en zooals ik al zei. ik voer al een heelen tijd een zwaren strijd tegen een man, dien ik in zijn jonge jaren vooruit geholpen heb, maar die dat ver geten heeft Als ik jou naast mij bad gehad, ge loof ik dat wij hem de baas hadden kun nen blijven, maar dat heeft niet zoo mo gen zijn. Ik heb overal alleen voor ge staan en nu is het zoo gesteld, dat op het punt waarop ik, zooals ik zei, tot aan mijn ooren er in zit, en ik weet dat over een maand een van ons het loodje zal moeten leggen ik nu een attaque moet krijgen en de dokter mij vertelt, dat ik rust moet houden en mijn werk laten liggen. Je ziet, ik moet verder, of ik wil of niet en jij hebt bier ook het grootste belang bij. In mijn testament, dat al sedert jaren bij de firma Puxley ligt, heb ik jou tot universeel erfgenaam benoemd, en op Ieder willekeurig tijdstip van de laatste veertig jaar zou dat een aardig bedrag vertegenwoordigd 'hebben. Nu op het laatst mijn lichaam zich begeeft, heh ik mijn heele bezit in een nieuwen strijd op het spel gezet. Als ik win en het overleef zal ik mijn plannen kunnen verwezenlijken, als ik win en sterf, is alles voor jou, maar als ik verlies en leef of verlies en sterf, is er niets meer voor jou. James I*t heh weliswaar nooit gezegd, dat ik iets vóór jou zou nalaten, maar niettemin vind ik. dat je gerech tigd bent iets te verwachten. Ik-sluit daarom hier i 500 aan bankbiljetten in. Misschien is het alles dat je krijgt, of het kan minder dan een duizendste deel zijn van de waarde van mijn nalaten schap. Als ik eindig met een totale ruïne geeft deze som je nog even tijd om uit te kijken. Het spijt mij. dat ik het niet meer kan maken. Ik zou je graag vollediger over alles willen inlichten, maar ik moet mijn tijd zorgvuldig uitmeten, en kan hier niet meer aan besteden. Je toegenegen oom, Alf Pooley. Jim las dezen brief eenige malen over en stak toen de bankbiljetten, die in de enveloppe zaten, in zijn portefeuille. De brief, tezamen met, hetgeen hij van den procureur had vernomen, had hom op dezen avond meer omtrent zijn oom ge.- leerd, dan gedurende al de jaren, dat bij van hem afhankelijk was geweest Hij meende nu ook den blik te begrij pen. waarmede Sir Alf hem de laatste maal had aangekeken, toen hij vergeefs probeerde hem iets te zeggen. Dank zij den heer Cash. wist hij nu ook wie die vijand was waar hij over schreef, en terwijl hij daar zat, voelde hij, geheel afgezien van iedere beschouwing om trent zijn eigen positie, een groelendo saamhoorigheid jegens zijn overleden o«'in*en een intens verlangen in dien laatsten strijd aan zijn zijde te hebben kunnen staan. Hij stond op en liep de nu verlaten rookkamer op en neer. Die vijfhonderd pond wat een goeierd was hij toch om dat geld op zij te zotten, terwijl zijn tegenstanders hem het vuur zoo na aan de schenen legden. Hii kon het nu ge bruiken om de grootste heren op een af stand te houden. Verdraaid! wat had hij er niet voor over om dien gemeenen Lloyd een poets te hakken! Zijn oog viel bij die gedachte on een nlnnk met een aantal encyclonaedieën. Hij liep er heen en haalde er „Wie is dat?" uit. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6