Cultureele steun aan bewoners van de noodtehuizen WINTERHULP-ACTIE TE AMSTERDAM Gebrs. DIJKMAN UIT DE MAASSTAD En zorg voor het moreel welzijn der jeugd OOSTBURG GAAT UITBREIDEN De Agrarische jeugdbeweging Collecte op beide dagen bracht f 13.000 op Kerstfeest van de Winterhulp Uw loodgieter Uw Electro Techn. Inst. Goede vangst voor de Maastrichtsche politie OORLOGSSCHADE van militairen te velde De arbeid in Joodsche gezinnen De Vlamingen en het Vlaamsche lied Slachtoffers van de duisternis Ze BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 30 DECEMBER 1940 J~\ EZF.R dozen waren wij' getuige van een benefiet-voorstelling van het gezelschap ..De lonze Rotterdam mers". dat Shaw's ..Candida" voor een talrijk publiek ten toonvele bracht met het doel een fonds te stichten ten behoeve van de ontwikkeling en ont spanning in de noodtehuizen. Waar menschen eziin ondergebracht, die ge durende de Meidagen in de Maasstad hun woningen verloren hebben zien gaan. Daarmede is de grondslag ge legd voor een degelijke financiering van een .onderdeel van den wederop bouw. dat tol dusver min of meer in de schaduw van de alsemeene be kendheid heeft geslaan. maar dat des alniettemin van het grootste belang is, nldé cultureele steun aan de door het bombardement getroffenen. Hoewel het op zichzelf verheugend en lofwaardig is. dat de talloozen, die als gevolg van de Meigebeurtenissen dak oos werden, zoo snel mogelijk in nood tehuizen Zijn ondergebracht, is het dui delijk. dat zulk een behuizing, indien zij van langoren duur wordt, zeer veel zorg baart. Het intieme gezinsleven is verdwenen en dat Is juist iets, wat voor den gemiddelden Nederlander oen le vensbehoefte is. Bovendien dringt zich in dit soort behuizing nijpend bot vraagstuk van het besteden van den vrijen tijd op. In dit verhand heeft zich vooral verdienstelijk gemaakt de Rot- iterdanxsche humorist Paul .Duval, die, zelf pijnlijk nauw betrokken bij de ramp, scherp heeft gevoeld, dat de be woners der noodtehuizen dringend af leiding behoefden. Hij heeft daarom, in nauwe samenwerking met den inspec tcur van cle evacuatie-noodtehuizen. Dir. H. Willemsc, vnu het ontspan ningswerk in de noodtehuizen een ge organiseerd geheel gemankt. Dit ons- spanningswerk wordt verzorgd door een gezelschap, gevormd door Rotter; damsche artiste'n, die zonder emplooi zijn gekomen. Éénmaal per maand wordt ill elk der veertien noodtehui zen een vijftiende nadert de vol tooiing een gezellige avond geprga- niseerd. Om dit te bereiken geeft bet gezelsrhap wekelijks twee voorstellin gen. Bovendien wordt elken^ Zaterdag middag een kindervoorstelling gegeven, opdat ook do jeugd, voor wie in de noi dtehuizen betrekkelijk weinig'gele genheid tot spelen beslaat, van lijd tot tijd ecnige ontspanning zal vinden, al is hierin reeds veel verbetering ge bracht, door de verstrekking van kin derspelen en prentenboeken, zooals de ontspanning der volwassenen reeds ge deeltelijk wordt opgevangen doordat dam-, schaak-, domino- en kaartspelen, alsmede sjoelbakken ter beschikking zijn gekomen. Het, ligt in de bedoeling van den heer Duval om aanvankelijk in cle nnodte huizen intern, en later tusschèn die te huizen onderling, kaartconcoursen te organiseeren. hetgeen mede een goede vorm van ontspanning kan zijn. Ook door de beschikbaarstelling van lec tuur wordt bereikt, dat de bewoners der noodtehuizen gesteund worden in hun cultureele behoeften, hetgeen juist voor dit soon menschen van groote waarde is. aangezien de bewoners der noodtehuizen toch uiteraard voor het meerendeel tot de min-bedeelden gere kend moeten worden. Jeugdactie Rotterdam ZOO mogelijk nog belangrijker dan de cultureele steun aan de volwassenen, die in noodtehuizen ziin ondergebracht, is de steun van denzelfden aard aan Rotter dams' jeugd en het is daarom bijzonder verheugend te noemen, dat ook deze aan gelegenheid medio December met kracht is ter hand genomen. Het moreele welzijn van de Rotterdamsche jeugd werd ernstig bedreigd door de plaatselijke toestanden. Puinlwopen en ruïnes ziin nu eenmaal slechte speelgelegénheden voor de kinde ren. die te Rotterdam gedurende de oor logsdagen uiteraard moreel toch reeds zooveel hebben moeten doorstaan. Daarbij koirft nog. dat vele opvoeders zelf in mo reel Opzicht ernstig te lliden hebben ge had, hetgeen in talriike gevallen hun be kwaamheid tot opvoeden niet ten goede is gekomen. Er groeide zoodoende een be paalde verwording bii sommige deelen van de Rotterdamsche feugd en het Is een zeer goed ding. dat men snel besloten heeft te probeeren hier paal en perk aan te stellen. Een en ander heeft geleid tot de op richting van een Jeugdactie Rotter dam, waaraan Vertrouwen wekkende namen zijn verbonden, en die zich ten doel stelt de jeugd met zachten drang te brengen naar een besteden van den vrijen tijd op een wijze, die voor de kinderen zelf een opbouwend karakter heeft. Door middel van spel en spon, door knutselen en door voorstellingen hoopt men de kinderen tot zich te kun nen trekken en dus van de straten 10 houden, waar zij slechts kattekwaad uithalen. De Jeugdactie Rotterdam hééft het niet gelaten hij de opstelling en forrnü- leering van een mooi doel, zij is ook. ^11 el tot, daden overgegaan, waardoor de schoolkerstvacantlcs bestemd wer den tot mooi, ophouwend werk. Voor de leerlingen van de beide eerste leerja ren van dc lagere scholen werden ver- schei dene pópjVenkast- en goochel voor stellingen georganiseerd, en de leer lingen der hoogere klassen konden een goed soort vermaak vinden, bij de op; voeringen van „De Sprookjesspelers" onder leiding van Abraham van der Vies. Dezo voorstellingen kunnen wor den beschouwd als het begin van een groote actie, die er op gericht is den Rotterdamechen kinderen een funestcn Invloed van de omstandigheden te onthouden. Als deze Kerstactie achter den rug is. zal het werk met kracht worden voortgezet en uitgebreid. Dan zal ook de lichaamsbeweging, het groo te zorgenkind der opvoeding, onder meer tor hand genomen worden. Reeds is er sprake van wandeltochten en men mag aannemen, dat de sport en het spel op speelweiden in ruime mate de aandacht zal hebben, zooalê trouwens dezen zomer ook reeds het geval is ge weest. ROTTERDAMMER Nieuw marktterrein met keuringsbanen OOSTBURG, 30 Dcc. De cen trumgemeente van West Zeeuwsch- Vlaanderen, denkt aan haar 'toe komst. Oostburg is sedert jaren do gemeente, waac het meest handel wordt gedreven door landbouwers uit de streek en ctoor handelaren in fokpaarden, fokvee enz. De yvcke- lijksche markt op Woensdag is niet alleen in ZeeuwsCh-Vlaanderen, doch ook ver bulten de provincie bekend. De paarden en het vee, hier aangevoerd, genieten een groo te reputatie. Reeds lang word behoefte gevoeld aan een uitgebreider marktterrein met keu ringsbanen en voor het uitbreken van den oorlog werden donr het gemeente bestuur dan ook uitbreidingsplannen ontworpen. De oorlog was echter oor zaak. dat aan de uitvoering dor plannen voorloopig althans geen gevolg werd ge geven. temeer, daar Oostburg intusschen zijn burgemeester had verloren. In tegenwoordigheid van vele autori teiten o.w. ir. G. van Leeuwen, hoofd ingenieur van den Prov, Waterstaat, het voltallige gemeentebestuur, de be sturen van vele organisaties op het ge bied van fokpaarden en fokvee, var kens- en pluiniveevercenigingen, land bouworganisaties enz. stak de burge meester Zaterdag j.l. de eerste spade in den grond, welke voor de uitbreiding is bestemd. Het nieuwe, Joseph I,r>delplein zal worden voorzién van een keitrinpshaan van 83 M. en twee hanen van 101) M. Ter plaatse zal tevens een nieuwe wijk worden opgetrokken met breede stra ten, welke geheel in landelijke sfeer worden gehouden door tuinaanleg, ga zons. enz. Ook komen er een nieuw post kantoor met directeurswoning en een groot parkeerterrein. Al deze werken, welke worden uitge voerd onrier leiding van de Nederland- sehe Heide Mij., brengen voor de ge- meenténaren geen belastingverhooging mede, Rede van den heer L. Weyer ASSEN. 30 Dec. In tegenwoordig heid van een groot aantal belangstel lenden is Zaterdag te Assen een verga dering gehouden van de agrarische jeugdbeweging in Nederland. De heer L. Weyer uit. Meppel hield een rede over liet onderwerp: Op den drempel. Reeds eouwen en eeuwen her werd het midwinterfeest gevierd, aldus spreker. Veel van hetgeen toen in onze voor ouders leefde, leeft ook in ons. Ook wij vieren in deze dagen feest, al heeft dit sedert de invoering van het Christen dom voor zeer velen nog dieper hetee- kenis en hooger wijding verkregen. Onze eerste strijd dient te gaan tegen remmende krachten in ons zelf, zóó dat we winnen aan begrip, aan inzicht, aan ijver, nan opofferingsgezindheid, aan liefde. Naarmate we verder bouwen aan ons zelf, zullen we ook betere bouwers worden voor en aan ons volksgeheel. Dan moeten we opruimen, alles wat er is aan wanverhoudingen in het maat schappelijk stelsel van thans, alles wat is scheef gegroeid en misvormd. We denken hier allereerst aan het gebrek aan waardeering voor den boerenstand. Wij moeten bewerken, dat een julter be grip en grooter waardeering voor den boerenstand groeien in de breede lagen van ons volk. Ook de verhouding tusschen platte land en stad moet een andere worden. Lange Jaren is hier een scherpe tegen stelling geweest. Pas als de boerenstand in alle opzichten gelijke waardeering ondervindt als de stedeling, zal deze tegenstelling opgeheven worden. Ook de verhouding van het-J^eder- landsohe tof het Dnitsche volk moet ver beteren, De Nederlandsche hoer en tuin der hebben DuitschTand noodig als afzetgebied. Wat reeds In het verleden gold. zal ln nog sterker mate voor de toekomst gel den. omdat we voor onzen gulden in Duitschlnnd meer zullen kunnen koopen dan overzee. Met het oog on de welvaart van onzen boerenstand alleen, is dus in de toe komst een goede verhouding met Duitschjand noodzakelijk. Wij moeten inzien, 'dat nauwe samenwerking met het Dnitsche volk in de toekomst, nood zakelijk zal zijn en wij moeten ook ande- De mart, die riiei rustte, voordat hij alle zeven sprookjesspeldjes ten bate van „Winterh utp Nederland" gekocht had (Foto Schimmelpenningh) AMSTERDAM, 30 Dec. Bij het val len van den avond ontstond Zaterdag in de 32 over de geheele stad verspreide wijklokalen van Winterhulp een nog grootere bedrijvigheid, dan er in de af- geloopen dagen reeds had geheerscht. Honderden en honderden collectanten kwamen er hun gevulde bussen en de mandjes,' waarin de insignes waren ge weest, inleveren. Het, waren 32 „bijenkor ven". Er heersclite een enorme bedrijvig heid. want om zeven uur zou de telling beginnen. Alle collectanten werden ge controleerd en het was een geroezemoes van opgewekte stemmen, ondanks de vermoeidheid, die allen voelden. De meesten waren immers reeds van 's mor gens vroeg op pad. In het gebouw aan het Rokin is de tel ling Zaterdagavond begonnen. In groote vrachtauto's waren de bussen van de verschillende wijklokalen naar dit ge bouw overgebracht en om klokslag zeven uur zetten vrijwilligers van de P.T.T.. de Nederlandsche Bank, de Kasvereeniging N.V., de Nederlandsche Handelmaat schappij en studenten zich aan de lange tafels om onder leiding van accountants den inhoud der bussen te sorteeren en te tellen. De deuren waren gesloten, po litiebewaking was aanwezig en niemand mocht het gebouw in of uit. alvorens de uitslag bekend was. Urenlang is gestadig doorgewerkt. Omstreeks twaalf uur was 'het eind bedrag bekend. Het bleek, dat de collecte op de beide dagen in totaal f 13.000,— had opgebracht, zoodat in de hoofdstad, ongeacht de girostor tingen, de giften en het geld, dat rechtstreeks aan Winterhulp Neder land te 's-Gravenhage zijn overge maakt men moet hierbij heden- ken, dat van het centraal bureau van Winterhulp eert groot aantal circulaires verzónden is, waardoor zij. die ongetwijfeld een groote gift gedaan zouden hebben, deze recht streeks naar Den Haag hebben ge zonden in de afgeloopen twee maanden, door straat- en huiscollec te, dus een totaal bedrag van 53.000 bijeen is gebracht. De grootste inhoud van een bus was Zaterdag ƒ109,—. In deze bus waa n.l. door een milden gever een bankbiljet van 100,— gestopt. Overigens bleken ook in andere bussen vele bankbiljetten gedaan te zijn. Aan giften is in de afge loopen maanden ruim 100.000 gulden rechtstreeks te Amsterdam ingekomen, ongeacht hetgeen het 'hoofdkantoor te s-Gravenhage uit de hoofdstad ontving. In Den Haag Ook in Den Haag is Zaterdag flink ge werkt om de inzameling voor de Win terhulp naar behooren te doen slagen, ondanks- de vrij ongunstige weersom standigheden. die het verblijf op don openbaren weg tot een minimum deden beperken. Voor de ruim duizend collec tanten was het een zekere sport om de stadgenooten, die bij een tramhalte of op een straathoek even wachtten of daar passeerden, op het juiste oogenblik te vinden voor het storten hunner bijdra gen. Het resultaat was, dat al spoedig zeer velen met de een of andere sprook- iesheeltenis op jas of mantel liepen en dat tallooze guldens en kleinere munten snnis weieens een rijksdaalder of bankbiljet in de bussen waren terechtge komen. Het politiemuziekkorps van „Onder ling Kunstgenot" hield op verschillende punten in de stad met het ten gehoore brengen van vrooliüte wijsjes de stem ming erin en het toonde daarbij een ren dit inzicht bijbrengen, omdat een gezonde en natuurlijke verhouding tus schen beide volken gedragen moet wor den door een goede gezindheid. groot doek, waarop de leuze „brengt vreugde in het leven uwer landgenoo- ten" tot verren afstand te lezen was. Verder reed een keurig versierde zilver tram'langs de lijnen om de opwekking tot, het brengen „juist nu" van licht in het leven onzer hulpbehoevende landge- nooten tot de massa te doen doordringen. In de trouwzaal van het stadhuis had in den middag de gemeenteontvanger, die als plaatselijk penningmeester van de Winterhulp optreedt, het met dertig helpers druk met het tellen van de bij dragen en men mag verwachten, dat die telling nog wel een paar dagen zal vor deren. Verder vernamen we, dat het geheele personeel (ruim driehonderd man) van den Nederlandsehen Zeereddingsdienst., onder leiding van den crèd-luitenant. ter zee F. Heymans, 5 pet. van het, trakte ment, over December ten bate van de Winterhulp heeft afgestaan. Van de sprookjesspeldjes is een ge deelte overgebleven, dat aan schoolkin deren zal worien uitgereikt.. 's-GRAVENHAGE, 30 Dec. De Winterhulp-organisatie heeft Zon dagmiddag in de groote zaal van den Dierentuin ruim 800 Haagsche kinderen uit gezinnen, die daarvoor naar het oordeel van het gemeente bestuur, het meest in aanmerking kwamen, in gezellig samenzijn deel doen hebben aan Kerstvreugde en Kerstgeschenken. Den Haag had de primeur van deze feestelijkheid, die in de toekomst, mede in tal van andere plaatsen door de Win terhulp zal worden bereid. Eigenlijk waren er niet meer dan 500 kinderen uitgenoodigd, doch in de laatste dagen kwamen er nog zooveel verzoeken van ouders binnen, dat besloten werd de deelneming met, een driehonderdtal kin deren uit tc breiden. Daarmee was de zaal, waarin alle gasten aan lange ge dekte tafels hadden plaats genomen, ge heel gevuld. Versieringen van sparre- groen en Kerstattributen gaven aan de zaal een prettig aanzien. Eenige offi- cieele personen. 2onats de waarnemend burgemeester, prof."van der Bilt, de wnd. secretaris-generaal van het depar tement van Sociale Zaken. ir. Verwey, en de hoofdcommissaris van politie, mr. Hamer, namen mede aan dit kinder feest deel. Er werd passende muziek ten gehoore gebracht en er werd gemeenschappelijk gezongen. Bovendien werden ecnige bijzonder aardige kinderfilms vertoond, gevolgd door volksdansen van een twaalftal Volendammers(sters). door ge zang van een gezelschap jeugdige mln- nestreelen onder leiding van den heer Hubert Cuvpers enz. Tusschen de bedrijven door werden allen onthaald op versnaperingen en tenslotte kwamen kerstmannetjes ge schenken zooals speelgoederen, hoeken en lekkernijen uitdeden, hetgeen de vreugde wel ten top deed stijgen. In een korte toespraak hooft, de heer C. Piek, directeur generaal van de Win terhulp Nederland, zijn jeugdigen gas ten op het hart gedrukt, dat gestreefd moet worden naar saamhoorigheld van Alle deelen van ons volk en dat men zooveel mogelijk elkanders lasten moet helpen verlichten. BARON DF. V08 VAN STEENWIJK VOORZITTER DER HOLL. MIJ. VAN WETENSCHAPPEN HAARLEM. 30 Dec. In de te Haar lem gehouden vergadering van direc teuren der Hollandsche Maatschappij van Wetenschappen is als opvolger van mr. dr. A. Baron Roell tot voorzitter van de maatschappij hennemd dr. J. E. ba ron de Vos van Stcenwijk, burgemees ter van Haarlem. v.h. Fa. KRAAYENEST BLOEMENDALSCHESTR. 9 TEL. 5S71 Reeks van inbraken op het spoor MAASTRICHT. 29 D?c. Den laatsten tijd werden in Maastricht diverse inbraken gepleegd, zonder dat het <le politie gelukte de d.v ders op te sporen. De aanwijzin gen, die bij 'lergelljke inbraken ge vonden werden, waren zoo gering, dat. niet tot een aanhouding kon worden overgegaan, alhoewel de politie reeds langcren tijd een be ruchte persoonlijkheid uit het Maastrichtsche inbrekersgild,? in het oog had, Dezer 'Jagen deed d© winkelier J. A. W. aangifte, dat in den nacht door m-ddel van verbreking uit de étalage van zijn schoenwinkel, 17 paar dames schoenen waren ontvreemd. Bij het, door de recli srche ingesteld onJérzoek werden wederom bijna, geen sporen ge vonden. Er werden ecnige huiszoekin gen gedaan en het. gelüklo den recher cheurs Kox en Bulkens A. K. en P. W., beiden 21 jaar oud, in een café aan te houden. Op A. K. w?rd een prijskaar tje gevonden, hetwelk gelijkluidend was aan die afkomstig uit den schoen winkel 'van J. A. W. Ken verder onder zoek wees uit, dat beide personen in derdaad deze inbraak gepleegd bad dert. Bij een later gedane huiszoeking werden de 17 paar schoenen gevonden ten huize van A. M., die fe schoenen van A. K. gekocht had voor 1 en 2.50 per paar. A. M. werd eveneens als verdaoht van heling gearresteerd. Bii nadere verhooren bleek nog. dat A. K. en P. W. zich schuldig gemaakt ha kien aan verschillende den laatsten tijd in dze stad gepleegde inbraken-. In verband hiermede werden door de re cherche nog aangehouden A. P. en, J. W., de laatste wegens heling van goe deren ontvreemd uit het kledingma gazijn van de Werkloozenzorg aan de Bogaardensü-aat. Nog andere arresta ties zijn te verwachten. '6-GRAVENHAGE, 28 Dec. Tot dus verre heeft het departement van Defen sie, behoudens in bepaalde uitzonde ringsgevallen. afwijzend beschikt op verzoeken om schadevergoeding wegens het. in verband met de oorlogshande lingen verloren gaan van particuliere eigendommen, welke militairen op hun mobilisatiestandplaats bij zich hadden. Thans kan worden medegedeeld, dat de secretaris-generaal van het. departement van financiën bereid is te overwegen of en in hoeverre deze schade kan gebracht worden onder het besluit ter regeling van de van rijkswege te verleenen hij- dragen in de oorlogsgeweldschade en haar op denzelfden voet te ver- goeden als de oorlogsgeweldschade, door burgers geleden. Deze schade van militairen te velde moet evenwel niet. bij de reeds bestaan de schade-enquête-commissie worden opgegeven, doch te zijner tijd bij een daartoe afzonderlijk in te stellen „commissie oorlogsschade militairen te velde." Binenkort zal nader bekend worden gemaakt, waar deze commissie gevestigd zal zijn en op welke wijze aangifte van de hierbedoelde schade zal kunnen geschieden. Het departement van Defensie pleegt aan een groot aantal verzoekers gelijk tijdig met. de beslissing, ook de op hun schade betrekking hebbende papieren (zooals requesten, brieven, rapporten, processen-verbaal, e. d.) mede terug te zenden. Aan belanghebbenden wordt gezien het vorenstaande aangeraden deze heschpiden zorgvuldig te bewaren. Er bestaat geen bezwaar tegen, dat rVegenen, dip zich wegens onvermogen tot de nationale ver?cniging tot steun aan miliciens (Stamil) wenden. Je van het departement van defensie terug ontvangen bescheiden aan die vereeni- ging overleggen. Reeds overgelegde be scheiden behoeven niet aan die ver- eeniging te worden teruggevraagde Men onthoude er zich vooral van om zich naar aanlciiing van het voren staande met vragen te wenden tot het departement van Defensie, h?t depar tement van Financiën, de afdeeiing oorlogsschade, de sohade-enquóte-com- missies of de Stamil, aangezien dit slechts tot vertraging kan leiden. Nogmaals: zoolra de werkwijze van voormeld? commissie zal ziin vastge steld. zullen nadere mededeelingen volgen, ook ten behoeve van hen. die nog geen verznek hebben ingediend, of nog geen beslissing op een ingediend verzoek hebben ontvangen. DE WERKTIJDEN OP OUDEJAARS DAG 's-GRAVENHAGE, 29 Dec. Door de tijdsomstandigheden zal, inzonderheid als gevolg van de verdulstoringsmaat- regelen, dp indoeling van den Oude janrsdag in 1940 niet gelijk kunnen zijn aan die in vorige jaren. Met name zui len de godsdienstoefeningen ditmaal in den namiddag plaats hebhen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rot terdam veroorlooft zich dRarom tot alle werkgevers in haar district het verzoek te richten om hun personeel, zoo dit met dé eischen van de ondernemingen niet geheel onvereenicbaar is. op 31 De cember 1910 hij wijze van uitzondering uiterlijk ^drie uur des namiddags vrijaf te geven. Uitspraken ten behoeve ven de Winterhulp lr. I. TH. WEST HOF F: „Een krachtige, niet te stui ten drang tot eenheid leeft thans in ons volkWinterhulp Nederland is hiervan één der eerste uitingen Geen verbod voor Neder landsche staatsburgers *s GRAVENHAGE, 30 Dec. De tekst van de Verordening, welke aan Duit» schers het dienstnemen. in Joodsche ge zinnen verbiedt, heeft de vraag doen rij zen. of ook Nederlanders onder dit ver bod vallen. De Verordening spreekt na melijk van Duits che bursters, „van Duitsch of stamverwant bloed Het woord stamverwant sticht dan blijkbaar de verwarring. Opgemerkt moet echter worden, dat de Verordening alléén op Duitsche „Staatsangehoerigen" staatsburgers, van toepassing is. Dus in géén geval op Nederlandsche staatsbur gers. De bedoelde term is een technische uitdrukking uit de Duitsche Jodenwet- ten, die de Staatsangehoerigen splitsen in die van Duitsch en stamverwant, bloed en in' „Mischlinge" van den twee den graad. Een voordracht voor Noord- NederlandVlaanderen 's-GRAVENHAGE. 30 Dec. De nieuwbenoemde secretaris van den Nederlandschen Cultuurraad in Vlaanderen; dr. J. van der Wie- 1 e, heeft in een door de Haagsche afdeeiing van de, Stichting „Noord- NederlandVlaanderen" belegde samenkomst een voordracht gehou den over Vlaanderen en het Vlaam sche lied. Willem de Meyer en Wiesken Aerts uit Antwerpen, luisterden dit samenzijn op door het zingen van karakteristiek- Vlaamsche liederen. Dr. van der Wiele gaf een levendige schets van/de ziel van den Vlaming, voor wien door alle eeuwen heen de verbondenheid aan eigen taal en erf onverbrekelijk is gebleven. Voor hem geldt, wel zeer stork, dat de arme in zijn huis koning is. De ergste, sociale misstanden en de hevigste verdrukkin gen hebben den Vlaming niet. van zijn taal kunnen scheiden. Voor de nationa lisatie van den Vlaming behoeft gee nerlei vrees te bestaan, want het Vla mingschap is in 2iin eigen grond vast- geheid. In duizend jaren is te dezen opzichte niets gewijzigd en onder alle omstandigheden zal Vlaanderen zich zelf blijven omdat de Vlamingen als hoornen in hun grond zijn geworteld. Hiervan getuigen de Vlaamsche schrij vers en schilders en hiervan getuigt vooral het Vlaamsche lied. In hun taal gevoelen de Vlamingen zich één met de Noord-Nederlanders en naar sprekers overtuiging 2iin er geen staatkundige grenzen denkbaar, die dit eenheidsgevoel kunnen splitsen. De diepe duisternis van Zondagavond is wederom de oorzaak geweest, dat in het water van de Amsterdamsche grach ten een achttal menschen is terecht, ge komen. Een echtpaar, dat gearmd liep, geraakte nabij het Muntplein in het. wa ter van den Annuel. Gelukkig slaagden burgers er in heide menschen wederom spoedig op het. droge te brengen. Ook de andere drenkelingen konden allen wor den gered. Voorts is Zondagavond een 67-jarige inwoner van Haarlem, die onder den in vloed van sterken drank verkeerde, na bij de Damstraat in het water van het Spaarne geloopen. Hoewel men den dren keling spoedig op hef droge kon bren gen en een dokter, die in de onmiddel lijke nabijheid woont, geruimen tijd kunstmatige ademhaling toepaste, kon den de levensgeesten niet meer worden opgewekt Het. lijk is naar een der zie kenhuizen overgebracht. Verder is Zondagavond de ongeveer 50- jarige winkelier J. W. te Lemmer door de duisternis misleid van den hoogen kademuur af in de binnenhaven geloo pen. Op zijn hulpgeroep kwamen eenige personen toegesneld, die met zaklan taarns trachten den drenkeling te vin den. doch tevergeefs. F.enigen tüd later kon W. met behulp van haakstokken uit het. water worden getrokken. Dr. Knuf- man Amsing paste ongeveer een half uur lang kunstmatige ademhaling toe, doch hij mocht er niet in slagen door het. tdedienen van zuurstof de levens geesten op te wekken. HERDENKING RRICH WICHMANN AMSTERDAM. 4(1 nee. Op 1 Janueri 1929 stierf F,rich Wichmann en het is een jarenlange traditie geweest, van Zwart Front hun; voorganger op dien dag te godenken. Op Nieuwjaarsdag a.s. om 12.15 uur op de begraafplaats! Zorgvliet, Amsteldijk te Amsterdam, zal 'de heer G. V. Rees, oud- afdeelingsleider van Amsterdam, thans afdeelingsleider jvan IJmuiden evenals de vorige jaren den korte toespraak hon den. gevolgd dootr een appél, waarna mr. H. J. P. V. Haiisma Muiier. plv. gouw leider voor Noord-Holland, namens de gouw Noord-HAlland, welker afdeelin- gen afgevaardigden zullen hebhen ge zonden, een krans op het graf zal leg gen,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 7