De bakker wilde niet meedoen OPA BOL VAN DEN IJZEREN KNOL WAT NU? Brood verkocht beneden den door de Nederlandsche Bakkerijstichting vastgestelden prijs Haagsche Hof geeft hem gelijk DE LICHAMELIJKE OPVOEDING De moordaanslagen te Leidschendam Haagsche politie collecteerde voor dc Winterhulp DE TRAMS BLEVEN STILSTAAN W. K. van ROS Personeele belasting voor stilstaande auto's? IJs, gladheid en duisternis 3e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 31 DECEMBER 1940 Overeenkomst die niet kan worden opgezegd ontoe laatbaar 's-GRAVENHAGE, SO Dec. In Augustus van het vorige jaar i6 te 's-Gmvcnhage gesloten een overeen-, komst tueschen de Nederlandt-che Bakkerijstichting en een groot aan tal Haagsche bakkers ten einde door het codeflceeren van normen op sociaal en economisch gebied in het bakkersbedrijf en het. handhe ven dier normen te komen tot be tere bcdrijfstoestanden. Do bakker A. de J. ié. die overeen komst niet nagekomen en verkocht aan het publick brood beneden den vastge stelden prijs. Dc Bakkerijstichting vor derde toen voor de Haagsche rechtbank, dot De J. zou worden veroordeeld. fo\ betaling van f50.— boete voor iedere overtreding, zoomede, dat do rechtbank den bakker zou bevelen', onmiddellijk op te houden met het verkoopen van brood tegen prijzen, .lager dan de bi] voornoemde overeenkomst vastgestelde prijs met veroordeeling tot betaling van ƒ50.— boete voor iedere toekomstige overtreding van dit bevel, De bakker voerde aan, dat de overeenkomst, als strijdig met da goede zeden, nietig was. Deze over eenkomst toch was aangegaan voor 6 maanden, maar kon door de stich ting e e n z IJ d i g worden verlengd. Deze bepaling komt prectisch bier- op neer, dat de bakkers, die zijn toe getreden, nimmer daarvan door op zegging of kunnen. De rechtlmnk heeft de vordering om f50boete'te betalen toegewezen, doch voor hei overige de vordering ontzegd, daarbij o.m. overwegende, dat de over eenkomst aan de contractanten niet de mogelijkheid laat om door opzegging of op andere wüze uit te treden. Onder om standigheden. waarop De J. slechts zeer gcringerf invloed ban uitoefenen, zou de over een komst onbepaald kunnen worden verlengd cn al dien' tijd bindend blijven. Dc rechtbank achtte zulks een ontoelaat bare beperking van de persoonlijke vrij heid en de betreffijde bepaling, als in strijd met de goede zedennietig. Do hakkeriisUchüng kwam hiervan in hooger beroep. Zij gaf toe dat inder daad in het onderhavige geval dc bin ding van de contract-anten grootcr is dan in gewone gevallen, doch daar te. genover staat, dat het belang van do onderhavige overeenkomst ven zoo bij zondere grootte is. zoowel voor de be. drijfsgenooten als voor de gemeen schap, dat die sterkere binding volko men verantwoord en zelfs noodzakelijk .is. „Geèn groot belang" Het Hof heeft dit verweer thans ver worpen. In zijn heden gewezen arrest overwoog het, dat De J. nimmer meer in staat zou zijn, zich aan de prijsbepa ling van de Bakkerijstichting te ont trekken. Hij is immers gebonden aan eon omstandigheid, die hij niet hef minst in zijn hand heeft, te weten de toevallige omstandigheid in het con tract vermeld dat nog Si andere bak kers, en dan nog te zamep minstens 1000 balen per week verbak kende, even eens de overeenkomst niet verlengd willen zien, Het Ilof kon niet inzien, dal, waar het de Bakkerijstichting niet ge lukt is in de overeenkomst alle bakkers Uit VG/avenhage en omgeving te be trokken, het belang van haar prijsbepa ling van zoo bijzondere grootte voor de bedrljfsgenooten zou zijn, dat dit zou wettigen hen in een overoonkomst bü voortduring aan die prijsbepaling te binden, tenzij zich een naar toevallige omstandigheden voordoen, waarop dc indlvldueele bedrijfsgenoot, als hij geen !id van de plaatselijke commissie is, practiech gesproken geen, althans geen noemenswaardigen, invloed kan uit oefenen cn waarbij hij in ieder geval nimmer individueel den wil om van do overeenkomst bevrijd te worden, tot gel ding zal kunnen brengén. Het Ilof heeft op deze gronden het vonnis der rechtbank bevestigd. Kerstvergadering der Ver. van leeraren en onderwijzers in de lichamelijke opvoe ding in Nederland AMSTERDAM, 30 Dec. In de openingsrede van de Kerstvergade ring dei vereeniging van leeraren en onderwijzers jn de lichamelijke opvoeding in Nederland, brgeht do voorzitter van do vereeniging, de hoer J, M. J. Korperehoek. de actie naar voron, die de voreeniging sinds de vorige vergadering onder nomen heeft. De resolutie, op die vergadering aangenomen, is aan al le mogelijke instanties voorgelegd cn algemeen goed ontvangen. De verschillende punten van de agen da werden daarna vlot afgehandeld. Be sloten werd het officieele orgaan in een anderen vorm uit te geven, waardoor bereikt zal worden, dat meerdere be kendheid gegeven zal worden aan de lichamelijke opvoeding. De bepaling van do plaats van de Paasclfvergadering in '1041 werd door het hoofdbestuur aangehouden. Bij de rondvraag werden verschillen de interne kwesties aangeroerd. Wat de toekomst van de lichamelijke opvoeding betreft, antwoordde de voorzitter, dat er advies aan de betrokken autoriteiten uitgebracht is. maar dat er verder nog niets definitiefs besloten was. Ook het rapport van de comminsie van de Nederlandsche Unie werd ter sprake gebracht en door do vergadering niet in strijd geacht met de resolutie, welke door de vergadering van 17 Augustus j.l. aangenomen is. De arrestant °p vrÜe voeten gesteld LEIDSCHENDAM, 30 Dec. De kruideniersbediende, W. A. K., die verdacht wordt in dep nacht van 16 op 17 November j.l. een moord aanslag te hebben gepleegd op bur- gemeester H. A. C. Banning van Loidschcndam en den gemeente- architect G. de Regt en die op 20 November j.l. uit hoofde daarvan werd gearresteerd, is Zaterdag j.l. voorloopig op vrije voeten gesteld. 's-GRAVENHAGE, 30 Dec. De Haagsche politieagenten, die als collectanten hun daadwerkelijke medewerking hebben gegeven aan de December-collecto van de Stich ting Winterhulp Nederland, kwa men vanmiddag in gezellig samen zijn bij elkaar om tegenover den hoofdcommissaris, mr. Hamer en don algemeen propagandachef van de Winterhulp Nederland, den heer Eekhof, mededeeling te cloen van hun ervaringen tijdens de etpaa't- collacte van Zaterdag j,J, Pe heer Eekhof heette de aanwezige politie- •agenten welkom. I-Iij sprak hartelijke woorden van dank voor de zeer gewaardeerde daad werkelijke medewerking, welke de „Winterhulp Nederland" van dc zijde van het Haagsche politiecorps ter gele genheid van de December-collecte had mogen ontvangen en gaf uiting aan de hoop, dot de stichting ook in de toe komst op deze zoo sympathieke mede werking mag rekenen. De hoofdcorpwisaris.mr. Hamer, richt te vervolgens eveneens woorden van dank tot het deel zijner manschappen, dat aan- Het welslagen von deze tweede straatcollecte had medegewerkt. De inspecteur van politie, de lieer van Aperen gaf den heer Eekhof do verze kering, dat de „Winterhulp Nederland" ook in de toekomst op de daadwerke lijke medewerking van het Haagsche politiecorps kan rekenen. De gedachtemvisseling, welke hierna volgde en die door een even kameraad schappelijke als prettige sfeer werd ge kenmerkt, bracht aan het licht, dat. de Haagsche poljtjwigontcn, die Zaterdag j.l. op straat hebben gecollecteerd met groote tevredenheid op hun menschlie- vend werk mogen terugzien. KINDERHOEKJE Ernstige stagnatie in het Haagsche electriciteits- bedrijf 's-GRAVENHAGE, 30 Dec. He denochtend om ongeveer half acht is in Dep Haag een ernstige technische Storing opgetreden in het electri- sche net. Het tramverkeer werd door deze storing het. moest gehandicapt, Overal bleven de tramwagens stil staan en de vroege gebruikers van dit vervoermiddel zagen zich ge noodzaakt hun tocht te voet voort te zotten. En dit was geen pretje, want het was zeer slecht weer en boven dien nog aardedonker. Onmiddellijk ging men hij het G.E.R. met man en macht aan het werk om den tijdsduur van do stagnatie zoo kort mo gelijk te doen zijn. Reeds na een uur was de storing in zooverre opgeheven, dat de trams weer konden gaan rijden, Doch daar dit tegeljfk gebeurde ontstond er een overbelasting op hot electrischfi net, met, het gevqlg dat even later dd tramwagens weer stil langs den weg stonden, Het duurde nu nog wel ander half uur alvorens de stagnatie definitief van de baan was. K. BERGSTRAAT3 Damesconfectie en Maatkleeding Het compliment van den dag 195. Vader Dol was radeloos. Wat moest hij nu toch be ginnen. Hij probeerde ie helpen met zijn lOQverstokje, doch dat baatte niet. Hij zat maar bij het bedje en Lotje zat aart den anderen kantZe huilden allebei van droefheid om hun kleine Pietje: 196. Opeens hoorden ze beneden voor het huis het trom petten van een olifant. Kobus schoof het raam open, om te kijken, war of het wasHet was Jetje, die'met haar slurf naar boven wuifde„Ik heb gehoord, dat Pietje ziek Is," zei ze. „Ze vertelden het mij. HOE STAAT HET MET DE Verzegelen is het beste om teruggave te krijgen DEEDS is de laatste mefdnd van 1940 bijkans achter den rug en vóór we het welen' is het nieuwe jaar 1941 in ons midden. Dan is meteen het nieuwe jaar voor de Personeele Belasting begonnen. Menige autobezitter heeft zich reeds ah gevraagd wat hem te dien opzichte te wachten staat. Van Mei 1940, of mogelijk van een Uiteren datum af. staat zijn wa- 'en on stal, omdat hij niet behoort tot de enkelen, die een rijvergunning en benzi- nevergunning hebben gekregen. Toch is de Personeele Belasting van het motorrij tuig blijven doorloopen, omdat het niet is afgeschaft. Hoe zal het gaan in 1941? Is dan weer belasting verschuldigd en mo gelijk over een vol jaar, hoewel er niet gereden kan worden?' Over deze vragen schrijft de belasting- medewerker van de Telegr. in zijn blad. En hij wijst allereerst op oen bepaling, in de Wet op de Personeele Belasting, die bier bcteekenis heeft. Ze is opgeno men in dc ontheffingsartikelen en houdt in dat aan den houder van een motor rijtuig, waarmede gedurende 't geheele jaar niet op den openbaren weg is gere den, teruggaaf van de belasting wordt verleend, mits hij zich heeft gedragen naar de in het belang van het toezicht gegeven voorschriften. Het treft ons terstond, aldus de schrij ver. dat als oisoh wordt gestold, dat ge durende het. geheele jaar niet op den wég mag worden gereden. Ofschoon het moeren deel der autobezitters vurig ver langt in 1941, dus vóór 1942, weer als voorheen in den vertrouwden wagen over het asfalt ie suizen, moeten we toch de mogelijkheid, dat de auto het geheele jaar 1941 ongebruikt moet worden gela ten. niet stilzwijgend voorbijgaan, doch nagaan, wat ons te doen staat om vrij dom van belasting te verkrijgen in dat geval. Het komt dus aan op de uitvoe ringsvoorschriften en deze luiden al dus; DEGENE, die voor een teruggaaf in t-S aanmerking wil komen moet hiervan vóór den twintigsten Januari schriftelijk kennis geven aan den Inspecteur (Ier di recte belastingen in wiens inspectie de aanslag voor het motorrijtuig zal worden opgelegd. Vóór een door den inspecteur vastgestelden datum zal het motorrijtuig ie zijnen genoegen gedeeltelijk moeten zijn gedemonteerd. Het zal gedurende het be- lastingjaar verder in dien toestand moe ten blijven. De inspecteur kan op verzoek van den belanghebbende toestaan, dat het motorrijtuig door ambtenaren der directe belastingen met één of meer fooden of ze gels wordt verzegeld. De belastingplichti ge is gehouden, de ambtenaren in de ge legenheid te stellen de verzegeling op het door hen gewenschfe tijdstip aan te bren gen cn dient voorts zorg te dragen, dat de verzegeling tot het einde van het be lastingjaar ongeschonden aan het motor rijtuig aanwezig bliift. De inspecteur kan, indien verzegeling wordt toegepast, ont heffing vericenen van de verplichting het motorrijtuig te demoptceren. Het motor rijtuig mag niet zonder voorkennis cn toe stemming van den inspecteur naar een an dere bergplaats worden gebracht. In de praefijk wordt meestal ver zegeling met één of meer logden toegepast. Is deze aan het einde van het jaar nog aanwezig, wat er op wijst, dat geen belastbaar gebruik \an de auto of cje motorfiets is ge maakt. dan wordt teruggave van de belasting verleend. Het zekere voor het onzekere nemend, zal een ieder, die in de geschetste omstandigheden verkeert, er wijs aan doen vóór 20 Januari 1941 verzegeling van zijn auto aan te vragen,. "D3VENDIEN bestaat de kans, dat er -*-J intusschen een voorschrift wordt uitgevaardigd waarbij ook ontheffing wordt verleend indien in den loop van het jaar een normaal gebruik van het motorrijtuig weer mogelijk wordt. En dan ontheffing van belasting over de volle maanden, gedurende welke de ver zegeling intact is gebleven! Of zulk een voorschrift zal komen, welen we niet, maar wel willen we op de wenschelijk- heid daarvan de aandacht vestigen. Een dergelijke bepaling zog trouwens ge heel in overeenstemming zijn met het karakter, van de Wet op de Personeele Belasting, welke zooveel mogelijk slechts consumptief gebruik wil helas- ten. Ilier is in 't geheel geen gebruik, terwijl zij die hun toevlucht nemen tot de verzegeling, veelal zullen behooren tot degenen, die niet in de gelegenheid zijn geweest om hun motorrijtuig ge schikt van de hand te doen en er voor terugdeinzen hun wagen voor een appel en een ei te verkoopen! DE DIENST ENKHUIZEN— STAVOREN De Nederlandsehe Spoorwegen maken bekend, dat met incang van heden 31 December, de stoom boot di en st Enkhut- zanStavoren wordt hervat. Slachtoffers in vele plaatsen van ons land SCHAGERBRUG, 30 Dec. Van middag begaf het tweejarig zoon tje vap den heer P- Klaver zich na bij de ouderlijke woning op het ijs. Het ijs was door den dooi echter te dun geworden en het kind zakte er door. De vader had het spoedig op het droge, doch de levensgeesten bleken reeds geweken. Tengevolge van dè gladheid van den weg is mej, van L, wonende aan den Veenweg te Leidschendam met haar rijwiel aan den Kostverlorenweg komen te vallen. Nadat het Nederl. Roode Kruis de eerste hulp bed verleend, is het slacht offer in vrij ernstigen toestand naar het ziekenhuis- St. Antonius Hove te Voor burg vervoerd. Te Amsterdam zijn in den loop van den ochtend wederom lijken opgehaald, van twee personen, die door de duister nis misleid, te water geraakt waren. In den Amstel nabij de Hooge Sluis kwam het lijk aan de opervlakte van een 57-jarigen man; uit de Ruysdael- kade nabij de Quel jij netraat werd het lijk van een ongeveer 30-jarige vrouw opgehaald. De identiteit der beide slachtoffers is vastgesteld. In de Nieuwe Achtergracht te Amsterdam reed een 30-jarige heer met ziin fiets te water. Hij kon door toe gesnelde voorbijgangers op het droge gehaald worden en naar huis terugkee- ren. Door de duisternis misleid geraakte op de Kostverlorenkade een 69-jarige voetganger te water. Ook deze man kon door handreiking op den vasten wal ge- braeht worden. Tenslotte viel hij het Centraal Station pen ongeveer 40-jariee voetganger in het water. Ook hij werd door burgers tijdig bemerkt en kwam .er met een nat pak af. Te Alkmaar is vanochtend tengevolge van de duisternis de sverkman Stok man te water geraakt en verdronken. DE REKENING DER RIJKSONT VANGSTEN EN UITGAVEN VOOR 1939 's-GRAVENHAGE, 30 Dpc. - Bij be sluit van den secretaris-generaal van het departement vap financiën is be paald, rjat de algemeene rekening van alle rjjksontvangsten en uitgaven voor het dienstjaar 1939, in afwijking van het bepaalde in de comptabiliteitswet, vóór 1 December 1941 aan de Algemeene Re kenkamer ter goedkeuring wordt toege zonden. FEUILLETON door DENIS MACKAIL 1») Hij had natuurlijk den naam wel eens gehoord en wipt dat luj en zijn oom 7.a- ken deden, hetgeen hij had afgeleid uit Croft's telefoongesprekken ter gelegen heid van zijn bezoeken aan de flat van Zijn oom, maar hij wist eigenlijk in het geheel geen bijzonderheden. Wie was hij eigenlijk? Hij sloeg de bladzijden van het boek om. Daar stond zijn naam, „Lloyd, Sir Adolf Sigismund". Er was geen ge boortedatum of plaats van geboorte ver meld. Gehuwd en één zoon. Er volgde een aantal hamen van banken cn in stellingen. waarmede hij verbonden was. Tijdverdrijf: Golf. („Ik ken dat loort golf", dacht Jim). Clubs: Twee of drie in <1® binner stad en een paar van de minder exclu icve in het West End. En toen kwam c laatste, maar niet de geringste schok dien Jim op dezen gc- wichtigen Doróierdag te verduren kreeg. Want de.;- paragraaf over Sir Adolf eindigde mIs volgt: ..Adressen: 1S7 Grosvenor Sweet en New Court, Odi- ham. Hampshir#. Marv ging óMr morgen heen! Haar vader'sVoto was hiermede ver klaard. 1 VII. üe '-v^kkamef liep langzamerhand weer vol elubleaon, die de enge- rfielijke maar toch xeer gewilde slaap kamers op de bovenverdiepingen van de Club bewoonden cn die nu, na den avond op verschillende wijzen te heb ben doorgebracht, weer hun slaapste den opzochten. „Tijd dat ik verdwijn", dacht Jim, 'die zich naar de deur begaf. Een paar ken nissen riepen hem in het, voorbijgaan en een van hen stelde voor, den vol genden 'dag een partijtje golf te spe len. Hoewel hij geen afspraak had ge maakt en onder andere omstandighe den zeker toestemmend zou hebben ge antwoord. weigerde hij. Het idee golf te spelen vervulde hem met wrevel. Dat was goed voor menschen, die niets an ders te doen hadden dan op een veld mot heuveltjes on dalen rond tc sjou wen. Hij had wel wat beters te doen. Maar was dat eigenlijk wel zoo? Wat bad hij anders te doen dan zijn schul den op to tellen, zijn bezittingen te ver koopen en zich op de arbeidsbeurs tc laten inschrijven? Als de portwijn van de Port Club een nadeel heeft, dan ligt dit waarschijnlijk besloten in het feit, dat er een oogen- blik van depressie komt, nadat het eer ste opwekkende effect verdwenen is cn voordat de beroemde nawerking baar Intrede doet. Bij sommigen duurt dit moment van overgang slechts kort en veel hangt af van den psychologischcn toestand van den volgeling van Bac chus. Zeker is het. dat de hoogerc machten, die aanwijzingen geven om trent het drinken van port. er geens zins mee accoord zouden gaan. dat een heelc flosch geledigd zou worden onder bot doen v®n zakelijke besprekingen of hot beschouwen van des drinkers toe komst Jim had tegen deze regels gezondigd cn had nu een beroerde tien minuten te verduren. In dezen gemoedstoestand verliet hij dc- Club. Parish, de dagportier, was naar huis gegaan en had zijn plaats afgestaan aan den nachtportier, die een nijdigen biik kreeg in antwoord op zijn vriende lijk „Goeden nacht, mijnheer." Jim liep de straat uit. dc handen in de zakken, zijn hoed 'achter op het hoofd geschoven. Het geluid van .middernach telijk foestgedruisch, dat uit een raam, hetwelk uitzicht gaf op deze straat, scheen te komen en waaruit een ge oefend oor een melodie zou kunnen her kennen, waarop Jim nog geen week ge ledon met Mary had gedanst, scheen zijn w oede jegens het menschdom slechts aan te wakkeren. Een oogenblik later stak hij de straat over. teneinde te ver mijden, dat hij een politieagent, uien hij gewoonlijk goeden avond wenschte op weg naar huis van de club, deze kleine beleefdheid zou moeten bewijzen. En ziet, o onvergetelijke porti Voor hij zijn huissleutel te voorschijn hJd ge haald, was deze bui verdreven. Hoop vér vulde opnieuw zijn hart. hij ronde do trap op, twee treden tegelijk, miste de bovenste trede, zoodat hij zijn scheen stootte, maar hij vloekte zelfs niet, nog had hij de wercled aan zijn voeten. Ilij was jong, gezond en had een goede op voeding genoten. Hij had oen goddelijk wezen lief en zou havr voor zich win nen. Hij zou iedereen toonen wat hij voor iemand was en hij zou uitvinden wat dat „maar" bctcekende. Hij zou on middellijk beginnen. Strikte zuinigheid, Spartaansche discipline. Een moedig, vastberaden gezicht voor dï wereld. Dan zou het succes komen, rijkdom, triomf, huwelijk, eon adellijke titel. Hier drong het tot hem door, dxt hij nog op de gang stond. Hij opende de deur en trad binnen. Nu. wat was hot eerste dat hij moest, doen? Lush den dienst opzeggen, natuurlijk. Hij zou 't zonder knecht moeten stellen. Maar hij moest het voorzichtig doen, met tact, om zijn gevoelens te sparen ja, maar hoe moest je iemand den dienst opzeg gen? Hij h ld nooit aan deze mogelijk heid gedacht. Lush had aangeboden bij hem to komen en had zijn loonoischen gesteld, maar er was nooit iets gezegd oyer het eindigen van de vorbintenis. Hij moest voorzichtig zijn, anders zou Lush hem nog een proces aandoen voor verbreking van belofte of iets van dien aard en mot die vijfhonderd pond gaan strijken. Ilij zou wel e?n boek hebben, waarin hij iets kon vinden omtrent dc to volgen gedragslijn. Hij liet zijn blik langs zijn hoekenkasten gaan. Wacht eend, in die encyclopaedic, dio hij in Oxford had aan geschaft, zou wel een artikel staan. Als jo maar wist, waar je zoeken moest onder Huisknecht, of Wet of Bezuini ging, of, hè er ontbrak êen deel. Dat was te erg. Het ccnigc dat Jim zeker wist, ooit van zijn loeraar te Oxford geleerd te hebben, was een liefde voor boeken, al thans wat betreft de behandeling en het onderhoud daarvan. Hij bezat oen algemeene. hoewel geenszins grondige kennis van den littcraircn inhoud van zijn boekenkast, daar hij ais zooveel andoren ondervonden had. dat een bock dat in de etalage van een boekenwinkel de kooplust schijnt te mikkolen, in dc huiskamer alle belangrijkheid verliest. Bovendien was hij een prooi geworden van de zwakheid, waaraan vele yijken ten offer vallen cn die meer dan iets anders medewerkt tot het instandhou den van de litteraire wereld, om all? werken van een schrijver to bestellen, wanneer hij één boek van dien auteur; met genoegen gelezen had. Daarentegen waren er weinigen die zooals hü zijn boeken verzorgden. Iedere kast was door glas afgesloten; geen boek bleef ooit op tafel, steel ef vloer liggen; alle planken waren zoo gevuld dat er precies genoeg druk stond cn de banden niet beschadigd werderi door een te nauwe eamonpersing of, wat nog schadelijker was, een schceven stand. Nooit zou hij c|e plaats waar hij gebleven was aanduiden door een om gevouwen bladzijde, door hot boek om gekeerd open te leggen of als leesleekon iets dikkers to gebruiken dan een enkel blad papier. Daardoor werd het ontbre kende deel van de encyclopaedic een probleem, dat onmiddellijk onderzocht moest worden. Geen seconde langer zou hij in die kamer kunnen blijven met die gaping op de plank, tenzij hij het werk in zijn handen hield, of anders een aan vaardbare verklaring had voor zijn af wczighcid. Hij helde. „IIccft u gebeld, mijnheer?" vroeg Lush, in. de deuropening verschijnend. „Ik héb gebeld, waarde Lush," ant woordde Jim, die op zijn teenen heen en weer zwaaide, alsof hij aanstalten maakte te gaan vliegen, „omdat er een gat, een opening, oon vacuum, oen hiaat is ontstaan in do aaneengesloten gele deren van mijn encyclopaedic. Een schaap, mijn waarde Lush, is verdwe nen uit mijn kuddè. Toen de avond dauw begon te vallen is een ooi niet teruggekeerd. Laat een onderzoek wor den ingesteld," vervolgde hij met een wijdsch gebaar, „in alle hoeken van mijn rijk tot dat afgedwaalde deel is gevonden en teruggebracht. Want er is meer vreugde in het Koninkrijk der Hemelen Lush," ging hij met een. diepe cn plechtige stem voort, „over een deel dat verloren was en is teruggekeerd, dan over dan over een hoop andere dingen," eindigde hij tamelijk onzeker, waarna hij zich op de armleuning van Mm I „I I II I I,. I I 1555 een clubfauteuil liet neerploffen. Deze roeoeosijjl van zijn werkgever was niets nieuws voor Lush, die als hij den sleutel van het mysterie bezeten* had, zou hebben opgemerkt, dat deze uitbarstingen gewoonlijk volgden op rle avondnn dat Jirn hij. Mary een blauw tje had gelpopen, Doch nu scheen Lush zich toch minder op jtijn gemak lo voe len on men zou kunnen dénken, dat zijn geweten, wat het verdwenen boek he treft, niet geheel zuiver \vqs. Dat wqs het ook niet, „Neemt u mij niet kwalijk, mijnheer", zei hij. ..Ik ben zoo vrij geweest het uit de kast te halen en was het aan het lezen in afwachting van uw thuis komst," „Heb je er in gelezen terwijl j'e op mij wachtte?" vroeg Jim zeer verbaasd. „Ja, mijnheer. Ik hoop dat u mij dit zult willen vergeven. Ik weet hoe zeer u op uw boeken gesteld bent., maar ik verzeker u, dat. ik er'heel voorzichtig mee 'oen geweest," „Ik hoop, vdat je mij op jouw beurt zult. willen vergeven, als ik je vraag welk onderwerp je aan het bestudeeren was?" zei Jipi. „Bimetallism?, mijnheer," zei Lush: „en de gouden standaard." Jim's rnond viel open. De eerste uren van den nieuwen dag beloofden even groote verrassingen voor hem te zullen opleveren als de afgeloopen vier en twintig uur. „Ik hoop dat. u het mii niet euvel zult duiden," herhaalde Lush, „maar da avonden ziin anders zoo lang, wanneer u laat thuis komt" (Wordt vervolgd)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 10