NA DE REDE VAN ROOSEVELT DAGORDER VAN HITLER AAN DE WEERMACHT Oudejaars avond 1940 DE EEMLANDER Dinsdag 31 December 1940 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemsche Poortwal 2a 39e Jaargang No. 156 Het Bulgaarsche leger is gereed, aldus gen. Daskalof Dank namens het Duitsche volk aan de soldaten van leger, oorlogsmarine en luchtwapen Geen commentaar van Berlijn - Critische stemmen uit de Ver. Staten Voor Marshall geen zendtijd beschikbaar Radioluisteraars moeten rustig afwachten NIEUWE ZEEPBON AANGEWEZEN AMERSFOORTSCK DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Amersfoort 1.95; per maand 0.65; per week 0 15 Binnenland Iranco per post per 3 maanden 2-85. Afzonderlijke nummert f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 4620 PRIJS DER AÖVEkTEnTIEN vanl«*®1« 11.05 met inbegrip van «en bewijsnummer, elke regel meer f 0.25. Liefdadigheids-advertentiën voor de helft van den prijt. Kleine Advertentiën „KEITJESbij vooruitbetaling 15 regelt 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatten f I.—Bewijsnummer extra f 0.05 Ik zat tot den Heer zeggen: Mij.ie toevlucht en mijn burg, mijn God op Wien ik vertrouw liDEjAARSAVOND, dat is voor Nederland een haast ma gisch woord met een, zou men zeg gen, bezwerende kracht. Het. roept visioenen op van stille huiselijke vreugde, van nauw aaneengeschoven zetels, van handen, inéén geslagen tor better for worse, van stille bezonken emotie in overdenking van wat de toe komst zal brengen, van beproefde harmonie der leden van het gezin tegenover den grooten onbekende, die nadert. Een jaar of wat geleden sprak ik op deze plaats over een kaart, die ik uit Amerika ontvangen had en die kort en raak eenige vereischten samenvatte om de toekomst rustig te gemoet te gaan: „oude boeken om te 'lezen, oud hout om te branden, oude vrienden om op te vertrouwen." Jawel dat zit er in: geef onzen geest en ons hart voedsel en warmte voor ons lichaam, groote onbekende. Dan zul len we u dankbaar zijn. Maar er wordt dan veel van de vrienden verwacht. Het vertrouwen,, dat wij vragen cn dat zij kunnen geven, is zoo beperkt. En het moet een zoo sterk, zoo vast gegrond ver trouwen zijn, dat het kan opnemen tegen den onbekende met zijn niet te berekenen krachten. Op den Oude jaarsavond en misschien ook dan maar alleen geven we ons daar duidelijk rekenschap van. Die magische stemming, verbonden aan den Oudejaarsavond, is verklaar baar. De vlucht des tijds imponeert in die uren gebiedender dan anders. Wij, die slechts voor onzen levens duur over een zeer beperkt aan tal jaren beschikken, tellen de stuk ken, waarin wij den tijd verdeelen, en zoo wij in den dagelijkschen roes van het leven aan den snellen loop der wijzers op het uurwerk der eeuwen niet veel aandacht wijden, bij een geëindigd of bijna geëindigd jaar zijn wij een oogenblik opmerkzaam: alweer een! De klokslag van twaalf op den avond van 31 December is ik heb er wel eens eerder aan herin nerd precies gelijk aan dien vqn andere dagen. Hij wordt door het zelfde mechanisme teweeg gebracht; hetzelfde metaal als anders brengt hem voort; op dezelfde plaats als op andere dagen klinkt hij. Niettemin hooren wij hem anders, omdat wij hem hooren door eene bijzondere stemming heen. Zoo zijn wij het zelf, die aan den Oudejaarsavond en aan den klokslag van twaalf een ander karakter geven. In dien geestelijken toestand schep pen onze gedachten als het ware een rustpooze tussclien de twee tijdruim ten van het oude en van het nieuwe jaar. We. weten wel, dat nimmer de gedachte: „de Koning is dood, leve de Koning!" zoo snel wordt verwe zenlijkt als bij den laatsten klepelslag 'Van twaalf',op 31 December, die on- middclijk, en zonder eenig toeven, gevolgd wordt door den eersten registreer enden tik van het nieuwe tijdperk. Een Fransche dichteres drukte dit juist en elegant uit toen zij schreef: Minuit! L'année expire et l'année est èclose; Une reine nouvelle entre dans l'univers; „het jaar sterf en ontluikt; een nieu we gebiedster treedt het heelal bin nen." Maar wij, die 'geen tijd beheer- schen, noch zijn loop kunnen vertra gen of versnellen, we dringen ons zelf de gedachte op of we dien onver moeibare, dien niet te stuitene even kunnen vasthouden: van de eeuwig heid, die aan ons voorbij schuift, nemen we enkele uren af en we maken er onzen laatsten avond van het jaar van om eindelijk eens eenige oogen- blikken van rust, om eens „een lan gen avond" te hebben en in den grond van ons hart wenschen we, dat bij den overgang van oud in nieuw veel ver andert, verandert ten goede, alsof die jaarwisseling een toov er macht bezat, welke verjongt cn vernieuwt, cn niet het gewoon resultaat was van een nimmer te stuiten loop der oogenblik- ken. Toch is die fantasie gelukkig; zij is een uiting van de onverwoestbare hoop op verbetering, die in elk men- schenhart wordt gekoesterd en ons de veerkracht geeft om den levensweg met vertrouwen verder te gaan. Op dien langen Oudejaarsavond, of we willen of niet, maken we vergelij kingen. Wie ontkomt daaraan? In die vraag ligt de erkenning opgesloten van de afhankelijkheid van ons leven, van de betrekkelijke onmacht, waarin wij verkeeren om zelf over ons lot te beschikken. Tegenover het groote my sterie van den tijd en zijn vasten tred zijn we als kleine kinderen; wij moeten hem laten begaan. Doordring u daarvan en aanvaard het. Vooral op een Oudejaarsavond als dien van 1940, den laatsten dag van een hard jaar voor Nederland, wordt van ons, zijn bewoners, gevraagd te aanvaarden en ons lot over te geven aan hooger bestel dan het onze. Oude vrienden, op wie wij kunnen vertrou wen, zullen wij witlicht vinden binnen den beperkten kring van ons leven. En hun hulp zal kostbaar voor ons zijn in dagen van persoonlijken rouw of na tionale droefheid. Doch hun hulp zal beperkt zijn als alle menschelijke toe zeggingen. Gelukkig zij, die hoog hun oogen kunnen verheffen naar een bij stand, die meer is dan die van men- schen, naar een hulp, die zijn kracht put in de eeuwige kracht, die het heel al schiep, de wereld regeert en, bij het wisselen van jaar cn eeuw, het laatste woord spreekt over der menschen lot. Gelukkig zij, die met den psalmist kunnen spreken en bidden tot eeii toe vlucht, een burg, een God, op Wien zij vertrouwen. Dat groote, dat volkomen Godsge loof zij het deel van ons dierbaar, ons edelhartig, ons zoo diep beproefde vaderland op Oudejaarsavond 1940: wij buigen oofmoedig'onze höofdcn'en leggen onze handen in die van Hem, die onze hoop is, zooals Hij het was van onze vaderen, in het grijs verleen. A. J. B. B. LANDBOUWERSWONING AFGEBRAND MARIENBERG, 31 Dec. Gisteren is de 1 andbouvverswoning van de familie Hulsebosch afgebrand. Twee koeien en een pink kwamen in de vlammen om! De vrouw van H. en een kind konden ternauwernood in veiligheid worden ge-, bracht. H. werd bij reddingspogingen aan den arm gewond. De woning was slechts laag verzekerd. MOEDER EN DOCHTER VERDRONKEN MEERKERK, 3 Dec- Gisteravond omstreeks negen uur* zijn 'Je 50 jarige vrouw van den veehouder Scherpenzeel en haar 15-jarige dochter door de duis ternis misleid, in d*> Wetering naast den Broekschewcg geraakt en verdron ken. De lijken zijn opgehaald. SOFIA. 31 Dec. (D.N.B.). De wet tot bescherming der Bulgaarsche natie, die de vorige week door het parlement is aangenomen, zal nog deze week in het staatsblad verschijnen en daarmede van gelding worden. Uit Duitschland is te Sofia een extra- trein met 700 Bulgaarsche arbeiders aan gekomen, die een Kcrstvcrlof van li da gen hebben gekregen. Naar het blad Wetsjer mededeelt, waren allen zeer vol daan over de goede arbeidsvoorwaarden in Duitschland. De minister van oorlog, generaal Daskalof, heeft een nieuwjaarsoproep tot het leger gericht. Ilii herinnert aan de herwinning van de Zuidelijke Do- broedsja en verklaart, dat. doordat bel leger voortdurend gereed is, de on schendbaarheid der grenzen met een zoo gering mogelijke krachtinspanning ge waarborgd is en de voorwaarden voor een vreedzame economische ontwikke ling zoo gunstig mogelijk zijn. Het jaar 1911. aldus vervolgt de op roep. zal tusschen de oorlogvoerende mo gendheden beslissende goveclitcn bren gen, waaruit de gezonde, sterke en le vensvatbare volken als overwinnaars te voorschijn zullen komen. Het nieuwe jaar zal nog meer eenheid, verstand, of fervaardigheid en bereidheid eischen. Ieder moet op zijn post blijven. Slechts zoo kan ieder zijn vaderland het best dienen. IR. VAN DER VEGTE 's-GRAVENHAGE, 31 December. De raadsadviseur bij het '.lepartement. van Volksvoorlichting en Kunsten, de heer ir. W. L. Z. van der Vegte. is door den secretaris-generaal van genoemd, depar tement, voorloopig belast niet. de behan deling van alle film- en bioscoop-aange- lcgenh3den. DE TOESTAND TE GIBRALTAR ALGECIRAS. 31 Dec. (D.N.B.). Te 'Gibraltar is een. verordening gepubli ceerd, krpclvtens wélke alcphplische drf.iTkcn f rr h et Ver vsfff 'Trtei- merfmogeiV worden verkocht aan matrozen en sol daten beneden den rang van sergeant. Genéraul Franco ontving dezer dagen dr. Escobar, den nieuwen Argcntijn- schen gezant. De twee staatslieden in gesprek- (Foto Weltbild) BERLIJN. 31 Dec. (D.N.B.) De Fuehrer èn opperste bevelhebber van de weermacht heeft, bij de jaarswisseling de volgende dagorder uitgevaardigd: „Soldaten, In bet oorlogsjaar 1910 beeft de natibnaal-socialistiscbe weer macht van het Groot Duitsche Rijk glo rierijke overwinningen van ondubbel zinnige grootte behaald. Met ecu dapper heid zonder voorbeeld beeft zij den vij and te land. ter zee en in de lucht ver slagen. Alle opgaven, die ik gedwongen U moest stollen, werden door uwen hel denmoed cn uw krijgsmanschap opge lost. Gij hebt de strijdende krachten van onze vijanden door de kracht dor wa pens overwonnen, de door U iy bezit genomen gebieden echter moreel ver overd door uwe trot scha houding en voorbeeldige discipline. Zoo is het dank zij uw groot soldatendom gelukt in en kele maanden strijd van wereldhistori sche betcekoni's aan den vergeefschen heldenstrijrl van de Duitsche weermacht in den Wereldoorlog thans het succes te verleen en en de Schande der onderwer ping van toen in hot bosch van Com- piègne definitief uit te wisschen. Ik dank U, mijne soldaten 'van het le ger, van de oorlogsmarine en van het luchtwapen als opperste bevelhebber voor uwe onvergelijkelijke prestaties. Ik bedank U echter ook namens het ge- heele Duitsche volk. Wij hordenken de kameraden, die voor de toekomst van ons volk in dezen strijd hun leven moes ten geven. Evenzoo herdenken wij. de dappere soldaten van het met ons ver bonden fascistische Italië. Volgens den wil van de democratische oorlogsophitsers en hun Joodsch-kapita- listische lastgevers moet deze oorlog worden voortgezet. De vertegenwoordi gers van een ten ondergaande wereld gelooven in 1911 misschien toch nog te kunnen hereiken, wat hun in het ver leden mislukte. Wij zijn bereid. Bewa pend zooals nog nooit tevoren staan wij op den drempel van het tiieuwe jaar. Ik weet: ieder van U zal zijn plicht doen. God zal echter diengene niet verlaten, die, bedreigd door een wereld, met een dapper hart besloten is zichzelf te hel pen. Soldaten van de nationaal socialisti sche weermacht van het Groot Duitsche Rijfc, het jaar 1911 zal de voltooiing van de grootste overwinning in onze ge schiedenis brengen." TSJANG KAI SJEK NOG STEEDS ZIEK HONGKONG, 31 Dec. (Domei) - l it Tsjocnking is bericht ontvangen, dat go neraal Tsjang Kai Tsjek nog steeds ziek is cn niet in staat is bezoekers te ont vangen als gevolg van een zenuwinstor ting, veroorzaakt door liet conflict tus schen Kwo Min Tang en do communis ten. In het bericht wordt verder ge meld, dat Ho Jing Tsjing Tsjang Kai Tsjek in militaire aangelegenheden ver vangt. De nieuwe Sovjet-gezant te Berlijn Dekanosow. de nieuwe Russische gezant te Berlijn, verlaat de rijkskanselarij in dc Duitsche hootdstud. na de ontvangst door den Fiihrcr. wien hij zijn geloofs brieven overhandigde. (Foto Weltbild) BERLIJN, 31 Dec. (V.P.B.) De rede van den Amerikaanschen president vindt voorshands in Berlijn weinig weerklank. Hoewel zijn uiteenzetting over de houding der Ver. Slat en tegen over den oorlogstoestand in Europa en het Verre Oosten menig aanknoopitigs- punt bevatte voor een Duitsch oordeel, wordt zij door de Duitsche pers dood gezwegen. Deze terughoudendheid kan in verhand staan niet. het voornemen, eerst den .vollcdigen tekst van Roose- velts rede af te wachten en den inhoud nauwkeurig te bestudöeren. Het is ech ter ook mogelijk, dat men met dit stil zwijgen wil aanduiden, dat Berlijn er op het oogenblik weinig voor voelt, zijn eigen standpunt bekend te maken, want pas kort geleden hoeft men zich te dien opzichte in de Wilhclmstrasse tegen over de huitènlandsche pers uitvoerig geuit en bij die gelegenheid een oordeel over Amerikas hulpvcrleening aan En geland uitgesproken. Dezelfde belang stelling koestert men ongetwijfeld ook thans voor de rede van Roosevelt, maar tot bepaalde uitlatingen heeft die tol dusyer nog geen aanleiding gegeven. President Roosevelt, heeft gisteren met den minister van financiën Mor- genthau geluncht.. De leider van dc Britsche inkoopcommissie, Purvis, ver klaarde later, dat. tijdens deze lunch over liet algemeen gesproken is over kwesties van oorlogsmaterianlleverin- gen. Purvis heeft een beeld-gegeven van den toestand in Londen, vanwaar hij in de afgeloopcn week is teruggekeerd. Hij heeft geen nieuwe Engelsche voorstellen ingediend. Naar aanleiding van een bericht in de bladen te Washington. dat de Cana- risclïe eilanden versterkt zouden wor den, verklaarde minister Huil op de persconferentie, dat hij hierover gcener- lei berichten had. Tevens weigerde Huil iti te gaan op vragen naar bijzonderhe den over de verdere onderhandelingen Iti.ssciien de Ver. Staten en dc Argon- tijnsche fiuanoieele deleeatie. Zooals he kend is het officieele program der dele gatie afgewerkt, nu zij zoowel door de bank voor den huiteniandschen handel als ook door het Amcrikaansche mi nisterie van financiën in totaal een he drag van 113 millioen dollar aan orodie- ten resp. leeningen heeft ontvangen. D' president van de centrale hank van Argentinië bevindt zich echter nog steeds in Washington voor het voeren van verdere onderhandelingen met dé Amerikaansche regeering. Amerikaansche persstemmen De Washington Daily News levert kritiek op de Zondag door Roosevelt ge houden rode en noemt 'leze een hol ge babbel. dat niet gesteund, wordt, door een oversenkomstige bewapening. Ver blijdend in deze rede is alleen d? ver zekering, dat het Amerikaansche leger niet naar Europa zal gaan, want hier door is het den Engetechen duidelijk gemaakt, dat zii niet zooals in 1917 een expedatieleger uit de Ver. Staten kun nen verwachten. Overigens is liet. te hopen, dat alle door Roosevelt voorge nomen stappen zorgvuldig door (het parlpment worden bestudeerd en slechts langs grondwettigen *veg ten uitvoer zullen worden gelcgl. De bekende criticus Flynn'ïs in het zelfde blad, nog ietwat sceptisch. Want, zoo schrijft bij, uit Engeland komt be richt, dat eenige van de aan Engeland afgestane oude torpedojagers nog steeds in Canadcesch" havens liggen en niet in 'dienst gesteld kunnen worden, om dat. dc F.ngelschen geen geschoold per soneel hiervoor hebben Zal daarom, al dus vraagt Flynn, niet een dezer dagen de vraag naar Amerikaansche matro zen worden gehoord? Dc groepen, die Amerika in den oorlog willen 'drijven, worden steeds brutaler, zoo dat zelfs Allen White hun een sensationeel „halt" most toeroepen. Geen zendtijd voor Marshall De voorzitter van de commissie tegen de Amerikaansche deelneming aan vreemde oorlogen. Marshall, heft ver klaard, dat. 'de Columbia Broadcasting geweigerd, heeft hem over haar zenders te laten spreken. Daarentegen fliceft Columbia Broad casting haai1, zenders gratis ter beschik king gesteld van den woordvoerder der commissie. White alsmede van den dag bladuitgever en journalist Agar. Wan neer etc Columbia, Broadcasting of een ander radiostation spreektijd verleent aan een man als Agar, die openlijk de deelneming van de Ver. Staten aan den oorlog propageert, doch 'dezen weigert aan een spreker voor millioencn Ame rikaansche luisteraars, die de deelne ming aan den oorlog van de hand wij zen. beslaat er in-de Ver. Staten geen democratie meer. De Democratische senator Ilolt ver klaarde in den Senaat, dat. wie !de Ver. Staten 'in den oorlog wil wikkelen 3cn verrader is. De Républikeinsche af gevaardigde Hoffman zeide, dat zoo lang Roosevelt niet de vrijheid voor de arbeiders der Ver. Staten herstelt, zijn oproepen voor democratie iets te oneer lijk klinken Het is het, toppunt, van leugenachtigheid te verklaren, dat liet Amerikaansche volk \an buiten af be dreigd wordt en gelijktijdig, hun die bereid zijn tot arbeiden, het werk t? ontnemen, alben omdat deze niet vol- loende geld hebben om te voldoen aan de eischen van de „racket"-organisatie of \r: zelfbewust zijn om zich aan derge lijke eischen te onderwerpen. BURGEMEESTER DE VLUGT AMSTERDAM, 31 Dec. De burge meester die onlangs uit de ziekenverple ging op de Prinsengracht, ontslagen is, maakt het thans goed. Het is echter nog niet hekend, wanneer dr. de Vlugt zijn werkzaamheden zal hervatten. Bescheiden zullen huis aan huis worden bezorgd 's-GRAVENHAGE, 31 Dec. Reeds thans komen verzoeken in voor toezen ding van fuister-diploma's, verzoeken om ontheffing van de betaling der ver plichte luister-bijdrage, mededeelingen, dat men niet langer luisteraar wenscht te blijven cn in verband daarmede ver zoeken om wegneming van toestellen. De aandacht wordt er op geves tigd, dat dergelijke verzoeken voorshands achterwege kunnen blijven. De luisteraar heeft voor het tegenwoordige niet anders te doen, dan af te wachten tot hij in het bezit i6 van de noodige bescheiden, die zoo spoedig mogelijk huis aan huis zullen worden gezorgd. Men behoeft zich voor dien tijd niet ongerust te maken. Bij de beoordeeling of iemand de luisterbijdrage verschul digd is. zal een behoorlijke overgangs termijn in acht worden genomen. Wat betreft het in bewaring geven van ontvangtoestellen zullen zoo spoe dig mogelijk nadere inlichtingen per radio en in de pers worden gedaan. 's GRAVENHAGE, 30 Dec. De secretaris-generaal van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheepvaart deelt het volgende mede: Toilet- en huishoudzeep Gedurende het tijdvak van Woensdag 1 Januari tot en met Vrijdag 31 Januari geeft de met „113" genummerde bon van liet algemeen distributiebonboekje recht op het kopoen van 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstelling) of 120 gram huishoudzeep of 150 gram zachte zeep, of 300 gram zachte zeeppasta of 250 grain zeeppoeder of 600 gram wasch- poeder. De aandacht wordt er óp gevestigd, dat de zachte zeep van de huidige samenstelling met ingang van Januari niet meer zal worden aangemaakt. In de plaats hiervoor wordt tlians een zachte zeep aangemaakt met een hooger vet- zuurgehalte benevens een zachte zeep pasta, waarvan bet vetzuurgehalte uiteraard lager is. De voorraden zachte zeep van dc huidige samenstelling kun nen alsnog worden uitverkocht en wel 200 gram op één bon. Voor zoover de verpakking dit toe laat, kan de verbruiker gedeelten van bovenstaande hoeveelheden zeep naar keuze tezamen op één bon koopen. Voorts blijft de bepaling van kracht, dat de oude voorraden zeepvlokken, zelf werkende w&schmiddelen en vloeibare zeep, welke zcepsoortcn thans niet meer worden aangemaakt, nog mogen wor den uitverkocht, met dien verstande, dat elke bon recht geeft op bet koopen van 125.gram zeepvlokken of 250 grani zelf werkende waschmiddelcn of 200 gram vloeibare zeep. Met -betrekking lot de wasscherijên blijft bet voorschrift geldig, dat deze instellingen verplicht zijn voor de be handeling van de gczinswasch gedu rende bovengenoemd tijdvak de met „113" genummerde bon van hun clien tele in ontvangst te nemen voor het koopen van zee.ppvoducten en hiervoor per bon twintig kilogram droog waschgoed in behandeling te nemen. De wasrh van kantoren, hotels enz., voor zoover het handdoeken, tafelgoed, poetsdoeken on stofdoeken betreft, kan ter hehandeline worden gegeven, zon der dat daarbij bonnen behoeven te worden afgegeven. Scheerzeep Gedurende het tijdvak van Woénsdag 1 Januari tof en met Woensdag 30 April a.s. geeft de met ,;117" genummerde bon welke tegelijk met. dc texfielkaart voor mannelijke persoben boven den leeftijd van 15 jaar is uitgereikt, récht op het koopen van 50 gram scheerzeep, of één tube, dan wel één pot scheercrcme. DE VERDUISTERING Vandaag gaat de zon om 17-35 uur onder. Maan op ,11.06 uur; onder 21.05 uur d.a-v. Op Woensdag: Zon op 9.48 uur; onder 17.36 uur. Maan op' 12-34 uur; onder 22.14 uur. ooooooooooooooooooooooooooc

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 1