Terugblik op 1940, Hoe Amerika thans Europa ziet jaar van verrassingen Maginotlinie Dagorder van Goering tot de luchtmacht Een pijnlijke kon Frankrijk niet redden Het Duitsche weermachts- bericht LAATSTE BERICHTEN Strijden, opdat het Duitsche volk leve" onzekerheid CLEARING Aanslag op Arabieren- leider 14 vonnissen achter den rug Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 31 DECEMBER 1S40 ACHTER ons ligt een jaar van verbitterden strijd in alle wereld- deelèn en op alle wereldzeeën, een jaar ook van groote verras singen op politiek en militair gebied, een jaar vol schokkende gebeur tenissen, waarbij ons land niet is gespaard gebleven. Voor ons ligt een jaar, dat nog onzekerder toekomst lijkt te bieden bij zijn aanvang, dan het jaar 1940 op den vorigen Oudejaarsavond. Kan een terugblik op het verscheidende jaar iets leeren voor de toekomst? Zoo ooit, dan is er in deze dagen aanleiding tot bezinning op de wezenlijke be- teekenis van hetgeen zich in. 1940 heeft afgespeeld. ONZEKER van de toekomst begonnen wij aan het jaar 1940. Zouden de wa pens een beslissing brengen, of bestond er nog een kans op een vrede door over leg? Wat zou de Russische sphinx be sluiten? De Sovjet-Unie bleef een waak zame neutraliteit, met krachtige behar tiging van eigen belangen, betrachten ten opzichte van het conflict in het Wes ten. evenals jegens het reeds vele jaren durende Chineesch-Japansche conflict. Aan twee kanten staat het groote Eur- aziafische continent in brand. Welke brandhaard zal het eerst gebluscht zijn? De hoop op een ..snellen vrede", voor zoover deze vooral in de neutrale landen bij de -publieke ODinie bestond, steeg aanmerkelijk in den Paaschtijd van 1940. vooral door de missie van Sumner Welles, die een informatief bezoek bracht aan Berlijn. Rome. Parijs en Lon den, met het doel aan Roosevelt verslag uit te brengen" ovèr de "oorlogsdoelein den van Duitschland. Frankrijk en Enge- land. en over de oogmerken van het toen nog neutrale Italië. Aldra echter bleek, dat de wapens de beslissing zouden moe ten brengen op het Europeesche vaste land. Tijdens 't Finsch-Russisch conflict dat na een uitputtenden oorlog een einde vond in een vrede, waarbij de Russen nog meer dan hun oorspronkelijke eféchen ingewilligd kregen, stond de Britsche en Fransche pers vol aanspo ringen. ook van gezaghebbende staatslie den. om onder het mom van hulp aan Finland de Scandinavische ertsaanvoer naar Duitschland te onderbreken, met name door bezetting van Narvik. Duitschland voorkwam alle Geallieerde pogingen om de Noordelijke flank der Duitsche vesting, strategisch en econo misch, te ondermijnen door een actie in Noordelijke richting, we^ke-bestond in de bezetting van Denemarken en. na verbit terden strijd, van geheel Noorwegen. De verwachtingen der Geallieerden, dat de Brftsch-Fransche vloot in staat, zou zijn de, Noorsche wateren te beheerschen. ging niet in vervulling. Een k'mdings- éxpeditie liep uit op een ernsüge mis lukking. waarna de Duitsehers er in slaagden hun voorpost in Narvik, welke felle aanvallen der Geallieerde troepen had moeten doorstaan, te ontzetten. Het groote offensief in het Westen TERWIJL de publieke opinie nog ge- geheel onder den indruk was van de nederlaag der Geallieerden in Noor wegen, begon op den ochtend van den tienden Mei het groote Duitsche offen sief in het Westen. De Duitsche troepen namen daarbij hun marschroute over Néderlandsch en Belgisch gebied, om dezelfde groote omsingelingsmanoeuvre uit te voeren als volgens de algemeeno richtlijnen van het bekende plan-von Schlieffen in 1914 was geschied. De Brilsche en Fransche gemotoriseerde troepen rukten eveneens België binnen, en enkele deelen dezer troepen bereikten Zuidelijk Nederland. Voornamelijk op Belgisch gebied ontstond een groote be- wegings-veldslop. welke eindigde met een totale nederlaag der Geallieerden. Na vijf dagen moest de vesting Holland capituleeren. enkele weken na den tien den Mei was geheel België bezet, het Belgische- leger tot capitulatie - gedwon gen. het Fransche legér teruggeslagen naar de Aisna. de Kanaalkust in Duit sche handen Noordelijk van de Aisne- rnonding hij Abbeville, groote deelen van het Britsche en Fransche leger krijgsgevangen, en slechts een totaal Verslagen rest van het Britsche exnedi- tie-córps via Duinkerken naar Engeland teruggevoerd. Daarmede was de verrassende stoot kracht van het Duitsche leger nog niet uitgeput. Generaal Weygand, opvolger van generaal Gamelin als Fransch op perbevelhebber, trachtte ten Zuiden van Aisne en Somme stand te houden in een diep versterkte zóne. Deze po ging mislukte. Begin Juni gingen de Duitsche troepen wederom tot den aan val over, thans in Zuidelijke richting De Seine en Marne werden spoedig be rt ikt, Rouaan, Parijs en Reims bezet, de Duitsche pantsertroopen drongen door in Bretagne, Zuidel ijk over de Loire, en bereikten zelfs over het plateau van Lan- gres dé Zwitser^che grens, zoodat het enorme Fransche leger, dat nog in de Maginot-linie lag. geho'el was omsingeld. Een rechtstreeksche aanval op deze linie, over den Riin. noodzaakte ook deze troepen tot de overgave. Frankrijk lag qpen voor de oprukkende Duitsche troe pen. de regeering-Revnaud moest aftre den. de oude maarschalk Pétain nam het bewind in handen en verzocht Duitsch land en Italië, welk laatste fend op 11 Juni mede den oorlog aan Frankrijk en Engeland had verklaard, om een wa penstilstand. In het bosch van Com piègne. fpr zelfder plaatse waar 11 No vember 1918 de Duitsehers de wapenstil stand teekenden. werd door de Fran sche gedelegeerden hun handteekening gezet onder de wapenstilstandsvoorwaar den. en wel op 22 Juni Deze wapenstil stand werd van kracht op 25 Juni. na dat. op 24 Juni de wapenstilstand tus- schen Frankrijk en Italië tot stand was gekomen. Het machtige Fransche leger was in enkele weken tijds totaal versla gen. Frankrijk zelf grootendeels bezet. Strijd tegen Engeland DOOR Duitschland en Italië kwam, na Frankrijks nederlaag, het zwaartepunt van den strijd *te liggen aan twee uiteinden van-Europa, eener- zijds de Britsche eilanden, anderzijds Griekenland, ruimer genomen Zuid- Oost-Europa. De Duitsche luchtvloot 9n duikbootvloot heeft tot taak gekregen, de aanvoeren van grondstoffen, wapen- voorraden en levensmiddelen naar de Britsche eilanden te onderbreken, ter wijl de luchtvloot bovendien door in kracht nog steeds toenemende aanval len op havens en industrie steden het Britsche industrieele en economische weerstandsvermogen tracht te breken. Reeds spreekt men in Engeland van de „wurgende greep", waarin men zich ge vangen gevoelt. Alle hoop is gevestigd op de Ver. Staten, die in deze dagen voor een zeer moeilijke beslissing staan. Besluiten zij. Engeland nog krachtiger te helpen, dan zij thans reeds doen. dan riskeeren zij een oorlog op twee fronten, waar zij niet voldoende voor zijn voor bereid, zoodat zij ook alle krachten voor eigen defensie noodig zouden hebhen en voor Engeland vrijwel niets meer zou Overschieten. Besluiten zij. in ieder ge val buiten den oorlog to blijven, dan, zoo ziet het er naar uit. is Engeland zeker verloren, en zullen de Ver. Staten hun politiek jegens de as-mogendheden en Japan, en daarmede ook hun bin- ncnlandschc politiek aan een algeheele herziening moeten onderwerpen. De tijd zal moeten lecren. welk besluit Roose velt neemt, en welke de (re)actie van het Amerikaansche volk zal zijn op de huidige ontwikkeling en de eerstkomen de gebeurtenissen. Zuid-Oost-Europa is dóór het politiek beleid van Duitschland en Rusland, die in dit gebied geen conflicten wenschten, voor den oorlog gespaard gebleven. Roemenië besloot tot een politieke her oriëntatie,. welke met zich bracht, dat het aan Rusland Bessarabië en de Boe- kowina. aan Bulgariie de Zuidelijke Dobroedsja en aan Hongarije de helft van Zevenburgen moest teruggeven. Turkije bleef ondanks zijn verbond met Engeland tot dusver buiten den oorlog. Griekenland, dat door Groot-Brittannië indertijd was gegarandeerd" hield vast aan den Britschen koers, hetgeen leidde tot militair ingrijpen door Italië, waarbij tot dusver de militaire successen aan Grieksche ziide zijn geweest: de strijd tusschen Italië en Griekenland speelt zich momenteel af op Albnneesch ge bied. Do vraag is.echter, of Griekenland met zijn beperkte economische midde len in staat zal zijn, vooral wat munitie- en wapen-aanvoer betreft, den strijd lang vol te houden. Finland is ten de zen een waarschuwend voorbeeld. Nadat, aanvankelijk do Italianen een eindweegs op Egyptisch gebied waren doorgedrongen, heeft in December een Britsch tegenoffensief hen teruggedre ven tot. de Libysche grens. Ook deze ont wikkeling bctcekent niets definitiefs. De Italianen beschikken nog steeds over de beste aanvoervvegen, en weten zich in hun huidige stellingen te handhaven. Zoowel in Griekenland als op Afri- kaansch gebied moeten de beslissingen nog vallen. Terecht legt. men er van Duitsche zijde vooral den nadruk op..in tegenstelling tot de Britsche propagan da. dat het centrum van den strijd Enge land zelf vormt, én dat deze oorlog be slist wordt in en om de Britsche eilan den. Wanneer Engeland zelf als militair bolwerk onhoudbaar blijkt, zooals men aan Duitsche zijde vroeg of laat ver wacht aan te kunnen tooncn, is daarbij tevens een beslissing gevallen voor den strijd op de neve.n-ooriogstooneelen; ook al zou daar dè striid'ring worden voort gezet. Het vermoeden is gewettigd, dat in de eerstkomende maanden van 1941, zoowel in den militairen strijd als in de politiek van de thans nog neutrale groo te. mogendheden Ver. Staten. Sovjet unie en Japan meer klaarheid zal ko men. Voor ons volk is te honen, dat de huidisre oorlog nog niet verder tot een wereldbrand moge uitgroeien, en Indië zoowel voor den oorlog gespaard, als voor Nederland behouden moge blijven. „Pehkonen niet de man" HELSINKI, 31 Dec. (D.N.B.). De sociaal-democratische fractie heeft een verklaring gepubliceerd, waar in gezegd wordt: „Dg sociaal-democratische parle- mentsfractie heeft de kwestie der kabi netsformatie behandeld. Naar de mee- ning der fractie moet men een regeering van eenheid op zoo hreed mogelijken grondslag tot stand brengen. Onder de gegeven omstandigheden is Pehkonen echter niet de man, die voor deze taak noodig is." In politieke kringen is men van mee- ning. dat het afwijzen door de sterkste fractie van Pehkonen. die tot de agra rische fractie, de op een na sterkste, be hoort, niet beteekent. dat de sociaal democraten thans streven naar de be noeming van een premier uit hun mid den. Doordat een hunner de functie van voorzitter der Kamer bekleedt, aldus zegt men. hebben zij voldoende zeker heid. dat de door hen verlangde hand having der parlementaire structuur een feit is. Wellicht wenachen zij daarom eerder een neutralen minister-president. In dit. verband wordt wederom Rijdnian als kabinetsformateur genoemd. BERLIJN, 30 Dec. (D.N.B.). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In den nacht van 28 op 29 December hebben gevechtsvliegtuigen de haven installaties van Plymouth aangevallen. De bommen veroorzaakten branden en ontploffingen. In den loop van de gewapende ver kenning overdag, werden verscheiden voor den oorlog belangrijke doelen aan de Oostkust, van Engeland met bommen bestookt. Bovendien kreeg een belang rijke fabriek te Crewe'bii een 6cheer- aanval verscheiden voltreffers. Ven een convooi ten Oosten van Har wich werd een vrachtschip van om streeks 10.000 b.r.t. door bommen in brand gestoken. Ten Oosten van South- wold is een mijnenlegger getroffen. Bij een aanval op een groot convooi. 200 K.M, ten Noord-Westen van Londonder ry, kreeg een vrachtboot een zwaren voltreffer, zoodat zij met ölagzij bleef ligeen en begon te zinken. Artillerie van de marine heeft een vij andelijk oorlogsschip onder vuur geno men, toen het onder begunstiging van het weer de Kanaalkust poogde te na deren. In den afgeloopen nacht hebben vrij sterke formaties gevechtsvliegtuigen Londen weer met bommen bestookt. De vijand heeft in den afgeloopen nacht met enkele vliegtuigen boven Duitsch en bezet gebied bommen laten vallen, die zonder uitzondering in het open veld of in zee terecht kwamen. De luchtdoelartillerie heeft twee vij andelijke vliegtuigen neergeschoten. 99 BERLIJN, 31 Dec. (D.N.B.). De op perbevelhebber van het luchtwapen, rijksmaarschalk Goering.- heeft bij de jaarswisseling de volgende dagorder tot het luchtwapen gericht: „Kameraden. Nog nooit tevoren in de jonge, doch reeds zoo rijke geschiedenis van ons luchtwapen. kon ik U bij een iaarswisseling met zulke trotsche gevoe lens en zoo groot vertrouwen mijn dank en erkentelijkheid betuigen. Toen onze Führer en veldheer bevel gaf tot een veldtocht in het Noorden, hebt gij met de meest dappere actie in de wereldge schiedenis unieke prestaties volbracht. Het vijandelijke expeditiecorps alsmede de Britsche vloot moesten onder uwe krachtige slagen het veld ruimen. Gij hebt in korten tijd de heerschappij in de lucht boven de eindelooze vlakten van Noorwegen veroverd, transporten van den grootsten omvang in de lucht in on vermoeibaar optreden ten uitvoer gelegd en door uwe hulp aan de helden van Narvik de kracht tot volhouden gegeven. In het Westen duurde het slechts enkele dagen alvorens onze eskaders ge- Paul Scheffer. correspondent van Das Reich te Washington, meldde d.d. eind December, aan zijn blad: HET nieuwe jaar staat voor' de deur. Zooals overal op de wereld, maken ook de Amerikanen een prognose voor het verloop van den oorlog in. Europa. Zij denken, dat zij in staat zijn met meer zekerheid dan ieder ander de vooruit zichten voor overwinning of nederlaag te kunnen beoordeelen. Deze hooge dunk over hun oordeel leiden ze af uit dit feit. dat zij goed ingelicht zijn. Voor namelijk kennen zij de reserves aan kracht van de beide oorlogvoerende par tijen. De tegenstanders van de totalitaire staten hebben innerlijk dezen oorlog steeds gewenscht; zoo groot was hun vertrouwen op de resultaten van de Engclsche blokkade en op de onnqem- baarheid van de Maginot-linie. Dit geldt ook voor het gros van de openbare meening. Het departement van oorlog te Washington en sommige militaire des kundigen hebben steeds een' belangrijk voorbehoud gemaakt, voornamelijk op strategisich gebied ten opzichte van Frankrijk. Maar het mag ook gezegd worden, dat de overeenkomst tusschen Duitschland en Sowjet-Rusland aan het begon van den oorlog overal ontnuchte rend gewerkt heeft. De tiende Mei heeft daarop het Ame rikaansche vertrouwen in de Engelsche zaak diep geschokt. In tegenstelling tot vele verwachtingen in Europa, dat de rcgeering-Churchill den striid zou kun nen opgeven, werd deze mogelijkheid hier nauwelijks besproken. Weliswaar zag Washington den toenstand als bijna hopeloos. De afgezant, die toen naar Londen ging, heeft echter na zijn terug komst het vertrouwen te Washington weer doen opleven (Begin December is hij nogmaals naar Londen gegaan). Daarop volgde nog een korte vlaag van optimisme, die echter met het. begin van het nieuwe Duitsche luchtoffensief, dus sinds Coventry, een sterken schok ge kregen heeft. Op het oogenblik is weer een toestand van gewend zijn aange treden. De Engelsche tegenstand heeft hier grooten indruk gemaakt, veel andere critiek doen vergeten en wenschdroo- men weer nieuwe impulsen geven. Deze voorstelling is gebaseerd op de gebeur tenissen in Cyrenaica. De toestand van Italië is op den voor grond getreden. Men oordeelt hier alge meen. dat Duitschland zijn bondgenoot allo mogelijke hulp in de Middelland- sche Zee moet bieden en als Italië in dat gebied lamgesslagen zqu worden, moet Duitschland de verdediging van zijn hondgenóoot zelf ter hand nemen. Steunende op volkomen onbevestigde berichten over onlusten in Noord-Italië en op de oorzaken, die tot het aftreden van Badoglio geleid hebben, durft men hier zelfs hopen op een verandering in de Italiaanssche regeering. Ook de voed selpositie van Italië wordt als moeilijk beoordeeld. Meer objectieve beoordeelaars geven daarentegen weer onomwonden toe. dat de kern van het Italiaansche leger en de vloot intact zijn: zij geven ook toe dat de Duitsche spankracht in samen werking met de Italiaansche steeds voldoende zal zijn. ondat de spil zich in de Middelfendsche Zee kan handhaven en dat zoo het opduiken van Britsche luehtbases on den Balkan vermeden zal kunnen worden. A MERIKA verwacht niet. dat Enge- land den oorlog in 1941 door de blokkade kan winnen, zelfs dan niet. wanneer de Sowjetunie, naar men uit een artikel in de Prawda meende te mogen afleid m, minder goederen zou leveren. Men is overtuigd, dat Duitsch land over een ecbnomisch zoo groot gebied heerscht, dat het alle noodzake lijke behoeften, al is het een beetje krap, zal kunnen dekken. Van benzine, de voornaamste hoop, wordt al niet meer gesproken. De mogelijkheid van een groote operatiebasis voor Engeland -op den Balkan, ingeval Italië er onder te krijgen zou zijn. wordt niet ernstig genomen, evenmin als dezelfde moge lijkheid op eenig punt van de Noord kust van Europa. Men geeft toe, dat Duitschland op het vasteland van Euro pa onbetwist heerscher is tot aan de Russische grens. Met twijfel en zorg. maar niet zonder hoop. kijkt men in de richting van Engeland. Het Amerikaansche publiek heeft, omdat de wensch; dat Engeland ovenvinnen zal, hier zoo machtig is, van den toestand in 'Engeland een tamelijk onscherp beeld. Sinds November troost men er zich mee, dat de uitwerking van tie Duitsche bommen op Engeland wel iswaar verschrikkelijk is. maar dat de voorloopige resultaten op bepaalde mili taire doelen zooals industrieën, haven en versterkingswerken de vraag doen rijzen of de luchtoorlog alleen de be slissing kan brengen, zelfs bij nog in tensiever voering. De scepsis over Engc- land's weerstandsvermogen tegen lucht aanvallen, die begin October zeer. groot was bestaat thans niet meer in zoo hooge mate. Wegens de stijging van het aantal door duikbooten tot zinken ge brachte schepen en de formidabele combinatie van den zee- en lucht factor, zijn meer Amerikanen dan twee maan den geleden geneigd 1941 toch als hét beslissende jaar te beschouwen. Er zijn aanwijzingen dat omgekeerd te Was hington ten aanzien van het standpunt van Juni de theorie verdedigers vindt, dat zich een „amphibische loopgraven oorlog" van onbepaalden dtiur zal ont wikkelen. Amerika weet, dat voor Engeland's volhouden alles wat Amerika doen kan, er op aankomt. Daarom zegt men. „de prognose voor Engeland is de prognose voor Amerika." Omdat Amerika zijn eigen hesluiten nog niet kent, is het zoo onzeker over het lot van Engeland. Hoe veel er bovendien voor de „democra tische zaak" van afhangt, daarover is men het zelf nog niet eens. Door de ont hullingen van de laatste weken gelooft echter-thans ook de „man in the streef', dat het niet meer gaat om een Engelsche overwinning, maar ten hoogste om de afwending van een Engelschs neder laag, die Engeland in feite uit Europa zou uitschakelen. De keus tusschen deze beide dingen valt Amerika moeilijk. A MERIKA weet, dat niet alleen voor Engeland maar ook voor een En- gelsch-Amerikaansche combinatie, een operatiebasis op het Europeesche vaste land slechts ten koste van reusachtige offers geschapen zou kunnen worden. Bovendien ziet men het gevaar .dat En geland zou kunnen ineenstorten vó.ór Amerika aan zet komt. en dat dit land dus in de positie van een verslagen bondgenoot zou kunnen geraken of op een zuiveren zecoowlog zou zijn aange wezen met twijfelachtige uitkomst. Amerika gelooft, dat het zijn volle hulp pas in 1941 op zijn vroegst kan brengen. Daarom treedt het in pijnlijke on zekerheid in het derde oorlogsjaar. Het beeld, dat het centrum van de spil biedt is het duidelijk geuoeg. alsmede de kan sen voor de handhaving en uitbreiding van de Duitsche overwinningen. Enge land daarentegen verontrust bet diep door de problematiek van al die facto ren. die zijn weerstandskracht bepalen. De heoordeeling van de krachtsverhou dingen tusschen de oorlogvoerenden wisselt daarom voortdurend. Maar niet slechts dat. Welk besluit zal Amerika zelf in 1941 nemen? 1941 zal het jaar zijn van de bepaling van eigen tot voor langen tijd. Dat weet men nu reeds. vechtsvliegtuigen en duikbommenwer pers tezamen met de jagers, torpedo- vliegtuigen en de luchtdoelartillerie de superioriteit in de lucht hadden ver overd en de luchtstrijdkrachten van den vijand versloegen. De hagel van bom men van de vliegers, het vechten der valschermjagers van trian tegen man en de vuurkracht van de luchtdoelartillerie ondersteunden de zegenrijke doorbraak van ons pantserkorns en gemotoriseerde divisies, alsmede de aanvallen van onze infanterie. De luchtberichientroep heeft steeds de voor de leiding en de afdeelingen nood zakelijke verbindingen tot stand ge bracht. Het grondpersoneel en de bouw- formaties hebben in een voortdurende actie het ontreden van onze eskaders ge waarhorgd. Zeer sterk was de luchtver dediging in het vaderland en in het be zette gebied. Zij heeft bereikt, dat de vijand hij zijn vluchten eecn militairp en nauwelijks noemenswaardige andere schade kon aanrichten. Gij hebt het woord van de hondervoudige vergelding waar gemaakt. Gii ziit thans naast onze zeestriïdkrachten de voornaamste strij ders van den onmiddellijken striid tegen Eneefe'nd. Soldaten, kameraden. Wij zijn er trots op. dat onze Führer ons deze taak heeft opgedragen. Wii weten, dat achter ons een onuitputtelijke wapenindustrie staat, waarvan de arbeiders dag en nacht voor ons werken. De nooit opdrogende bron van deze kracht echter is het in hef na- tionaal-socialisme één geworden Duit sche volk. Het volk brengt de offers, die deze striid eischt. stil en op een wijze alsof het vanzelf spreekt. Ik ben U dankbaar en erkentelijk voor uw dap pere optreden in het afgeloopen iaar. Mijn beste, wenschen vergezellen U bij de zegenrijke vluchten in het nieuwe iaar. Kameraden. Wii striiden en over winnen. opdat het Duitsche volk leve en het werk van zijn Führer voltooid worde." Dagorder van von Brau- chitsch De opperbevelhebber van het leger, ge- neraal-veldmaarschalk von Brauchitsch, heeft ter gelegenheid van de jaarwisse ling de volgende dagorder voor het leger uitgevaardigd: Aan het leger. Soldaten. Een jaar van trotsche verrichtingen ligt achter U. Gij hebt vervuld, hetgeen Führer èn volk van U verwacht hebben. In voorbeeldige kameraadschap met de andere onderdeelen van de weermacht hebt gii de grootste overwinning der ge schiedenis behaald. Deze overwinning heeft aan de offers van de gevallen en gewonde kameraden de grootste betee- kenis gegeven. Sterker dan ooit staan wij aan het begin van het nieuwe jaar tot actie gereed. Onder hevel van onzen Führer en in onwrikbaar vertrouwen op hem zullen wij ook den laatsten vijand verslaan. Met de beste wenschen voor het. jaar 1941 voor U en uwe gezinnen. Voorwaarts, met God. voor Duitschland." Dagorder van groot admiraal Raeder De opperbevelhebber van de marine, groot-admiraal Raeder, heeft ter gele genheid van de jaarswisseling de vol gende dagorder tot de marine gericht: „Koen,, hard en vastberaden heeft de marine het afgeloopen jaar den strijd legen een numeriek verre superieuren vijand voortgezet. Groote opgaven zijn met behulp van alle beschikhare krach ten opgelost, uitnemende successen zijn veroverd. Strijdlust en bereidheid om te vechten hebhen op de wereldzeeën den vijand den eenen na den anderen slag toegebracht, en de positie van Engeland als wereldmogendheid ernstig doen wankelen. De prestaties van de marine vervullen mij met trots en diepe dank baarheid. In vast vertrouwen op God, in onverbrekelijken trouw aan onzen Fuehrer en in onwankelbaar geloof aan de toekomst van Groot-Duitschfend zal de marine den strijd met alle kracht en den grootsten moed tot de eindoverwin ning voeren." Dagorder van generaal Christiansen 's-GRAVENHAGE, 31 Dec. De Weer- machtsbev?lhebher in Nerterland, Gene raal der vliegers Fr. Christiansen, her innert in een ter gelegenheid van de jaarwisseling uitgegeven dagorder aan do onvergelijkelijke successen van de Duitsche weermacht. Bij het einde van het jaar reikt het omvattingsfront te gen Engelani op het vasteland van de Noordkaap tot aan d/> Spaansche grens. Generaal Christiansen dankt- alle leden van de Weermacht in zijn bevelsgehied voor hun in de afgeloopen maanden aan 'ien dag gelegde houding. Zijn dag order besluit: „Voortdurende strijdvaardigheid zij ook voor het komend? jaar onze leus. Onze wensch is, dat de Führer en op perbevelhebber ons in 1941 voor op drachten zal plaatsen, waarbij een ieder kan toonen, ctót wfj in deze wor steling om de toekomst van alle Duit- schors tot den laatsten man hii elkan der staan. Dan zal de zege ons zijn." 's-GRAVENHAGE, 30 Dec. Koersen voor stortingen op 31 December 1940 tegen ver plichtingen luidende in: Reichsmarken 75.36 Bolga's 30.1432 Zwitsersche francs 43.56 Lires 0.87 Deensche kronen 36.40 Noorsche kronen 42.82 Zweedsche kronen 44 85 Tsjechische kronen (oude schulden) 6.42 Tsjechische kronen (nieuwe schufeen) 7.54 Dinar (oude schulden! 3.43 Dinar (nieuwe schulden) 4.23 Turksche ponden 1.45Vi Lews 2.30 Pengoe (oude schulden) 36.519. Pengoe (nieuwe schulden) 45.89 TREINVERKEER UTRECHT- DEN BOSCH UTRECHT, 31 December. De djrectie der Nederlandsche Spoor wegen heeft op de stations het voor de treinreizigers verheugende nieuws doen aanplakken, dat de uurJienst UtrechtDen Bosch weer regelmatig en zonder onderbreking doorgang kan vinden. BEIROET, 30 Dec. D.N.B.), Op den leider van een Arabische min derheid in Palestina, Fahkri. Nas- jasjibi is onlangs een aanslag ge pleegd, haar htans uit Jeruzalem vernomen wordt.® Nasjasjibi had in gezelschap van twee te Jeruzalem woonachtige Egyptische letterkundigen het gebouw van den ra dio-omroep verlaten, waar zij deelgeno men hadden aan een pro-Engelsche be tooging, toen uit een hinderlaag ver scheidene revolverschoten afgevuurd werden. Nasjasjibi werd gekwetst, de dader ontkwam. STADSNIEUWS TWEE kooplui uit Alkmaar, respectievelijk 29 en 30 jaar oud. Stonden vanochtend voor de meervoudige kamer van de Utrecht- sche rechtbank terecht, omdat, ze hadden ingebroken in een huis in onze stad. Ze waren door het vër- breken van een ruit binnen geko men en hadden twee colbertcosfu- rhes weggenomen en drie paar 'schoenen. De oudste van de verdachten bleek reeds 14 keer veroordeeld te zijn. Zijn laatste vonnis stamt nog uit dit jaar. Zijn collega was eerst drie keer veroor deeld. maar uit een rapport dat over hem was uitgebracht bleek, evenals trou wens over zijn medeplichtige, weinig goeds. Beide mannen gaven zonder veel om haal het hen ten laste gelegde toe. Mr. TwissQuarles van U f f o rd, de substituut officier van Justitie requi- rcerde twee jaar gevangenisstraf, tegen beiden, met aftrek van den in voorarrest doorgebrachten tijd. „Dat is wel wat veel." was het com mentaar van een der twee verdachten, die overigens de terechtzitting onver schillig langs zich af lieten glijden. Mr. de Vries meende, dat het rap port over den jongste verdachte wel wat ongunstig is en deelde mede. dat deze man hem vertéld had. dat hij zonder den invloed van zijn vriend waarschijn lijk niet tot deze daad zou zijn gekomen. Mr. II e m s i n g. die voor den oudsten verdachte pleitte, wees er op, dat de avontuurlijke karaktereigenschappen van dezen man niet tot hun recht zijn gekomen. Als hii onder andere omstan digheden had geleefd als pionier in Zuid-Amerika of zoo. was er misschien iets heel anders van hem terecht geko men. Pleiter meende, dat de handelingen van dezen man een uitvloeisel zijn van een ernstige ziekte en hii drong aan op een diepgaand geneeskundig onderzoek. De rechtbank bepaalde de uitspraak op li Januari. MARKTBERICHTEN BODEGRAVEN. Aangevoerd 33 partijen Goudsche kaas, totaal 1485 stuks, wegende 13.365 kg. Pru's met R.M. Ie soort ƒ41.50, 2e soort 41. Handel vlug. PURMEREND. 31 Dec. Gemeent. kaas- beurs. Verhandeld 6 partijen, wegende 7500 kg. Handel vlug. Hoogste prijs ƒ35.25. Kaas markt. 196. Handel vlug. 1 kleine boeren kaas 33 per 50 kg. 272 Vette koeien, gele verd 30 Dec.; 187 gelde koeien, 190323. matig; 58 melkkoeien 315440, matig; 50 vette kalveren voor de levering; 25 gras- kalveren 100—240, matig; nuchtere kalve ren voor de slacht aangevoerd 73 voor de levering; nuchtere kalveren voor de fokkerij 25—48, goed; 15 magere varkens 26—45, matig; 181 biggen ƒ1430, goed; 233 scha pen ƒ30—48. matig; 49 bokken ƒ2560', goed; kipeieren ƒ1.07 per kg.; oude kippen en hanen (wit en rood) 2300. 2—4 per stuk; konijnen ƒ26; 1600 eenden ƒ1.402, dui ven 40; 43 ganzen 810 per stuk; zwanen 1015 per stuk. GRONINGEN, 31 December. Kalf- en melkkoeien lé soort 500525, 2e soort 250 100, 3e soort 250300. kalfvaarzen le soort 375450, 2e soort 275325, vroegm. koeien le soort 400—495, 2e soort 300— 350, vare koeien le soort 275400, vaarzen le soort 200300, kalveren en pinken 95— 105; melkschapen le soort 2885. weide- schapen ƒ32—42. vette lammeren ƒ.2535» loopvarkens 3235, biggen le soort 11 16, 1.802.20 de week. Aanvoer: 347 run deren, 247 kalvereft, 98 schapen, 9 varkens, 336 biggen. Overzicht: Kalf- en melkvee minder goed te plaatsen, terwijl de priizen zich in dolen de richting bewogen. Het aanbod was niet groot. Door de centrale werden 850 runde ren en ongeveer 400 kalveren overgenomen. Op de afdeeling wolvee had de handel b"ü geringen aanvoer een zeer langzaam, maar prijshoudend verloop. Biggen waren, b'\j grooten aanvoer, minder goed te plaatsen en nauwelijks prijshoudend. ROTTERDAM. 31 Dec. Heden werden ter veemarkt aangevoerd 734 dieren, waar van 582 gebruiksvee, 152 bokken en geiten. De prijzen waren per stuk: kalfkoeicn 495—385—295: melkkoeien 490—290—300; varekoeien 325260210: vaarzen 325—275 185; pinken 270200155; bokken en gel ten 85—55—20. De aanvoer van kalf- en melkkoeien was iets korter met luien handel en staande prij zen. Varekoeien aanvoer klein met tragen handel en onveranderde priieen; vaarzen en pinken aanvoer als vorige week met flauwen handel, de prijzen bleven stabiel; bokken en geiten aanvoer als vorige week met stroc- ven handel en iets lager in prijs. Aardappelen: eigenheimer zand ƒ3.36, In dustrie ƒ3.69, alpha's ƒ3.69. Aanvoer vol doende. handel tamelijk. Vlasbeurs; blauw 6650 kg. ƒ1.101.40; wit 1000 kg. ƒ1.10—{1.45; geel 500 kg. ƒ1.10— 1.45; dauwrot 700 kg. ƒ0.801.10: Door de bestaande standaardprijzen bleef de. handel flauw.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3