EENS MOEST DE BAKKER Wat in het voorbije jaar de aandacht vroeg Üqswjdja Necrologie ZELF Z'N GRAAN BUILEN IETS UIT DEN TIJD VAN DE BAKKERS BEENEN Belangrijke data voor onze stad F. B U IJ S Kerstfeest voor de kinderen Voorden gewonden soldaat Burgerlijke Stand 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 31 DECEMBER 1940 Onderstaande regelen worden opgedragen aan bakker A. Struijvenberg. Hij leefde omstreeks 1750. Hij bakte Heiligmakers, Knapkoek, Grove Dirk, Keezen en Janhagel. TTj^ R is een tijd geweest en het is die goeie ouwe tijd", waar we het nu over willen hebben dat een bakker zich de voeten wiesch met zorg ende groote nauwkeurigheid om vervolgens met deze schoongewasschen voeten pas-op-de-plaats in zn deegtrog te gaan makenHet moet een fraai gezicht geweest zijn, die bakker zoo te zien werken. Op reikhoogte boven z'n hoofd was een boom, waar hij zich aan vast hield. En in regelmatigen gang gingen de voeten: links, rechts, links, rechts. Verbazingwekkend zou het zijn, als we een hedendaagschen bak ker op die wijze door zijn deegtrog zagen schrijden, broodbakkend in het zweet zijns aanschijns en zijner onderdanen. Maar zoolang er een Warenwet bestaat zal men zoo'n lachfilm niet aanschouwen, hetgeen maar goed is ook, want.- enfin, vult u zelf maar in! Ofschoon niemand het zal betreuren, dat er geen bakkersbeenen meer in actie hoeven ie komen bij de schepping van ons dagelijksch brood, toch zal er nog wel eens iemand z'n gedachten laten zwerven, een paar eeuwen terugnaar dien tijd, toen we bijvoorbeeld in onze oude stad nog dat „Leydsche Veerhuishadden met de „Soetery Elias er vlak naast, beideonder 't nijvere beheer van den gezeten poorter Abraham Struijvenberg. T\E1F. Struijvenberg. levend en werkend omstreeks 1750. woonde in de Lan- gestraat op nr. R. 28. tegenwoordig staat dit pand kadastraal vermeld onder nr. 97- In zijn veerhuis tapte hij linnen kroezen vol gerstenat voor de verre kooplieden uit het Hannoversche. uit Polen, uit Westpha- len en andere streken in zijn soeterij bakte liii met vaardige handen producten, die door buitenlandsche klanten mee wer den genomen op hun thuisreizen, ter stree ling van de mazen hunner Poolsche, Han noversche of Westphalensche gelieven en tot meerdere glorie van de goede oude vestingstad Amersfoort. Grove Dirk hakte Struijvenberg. En knapkoek en Heiligmaker en janhagel niet de gewone, maar de aloude Amers- foortsche janhagel, knappend, bros en pikant. Later ging de zaak over aan de familie Posthoorn. Op l Mei 1881 werd zij over genomen door den heer W. Vonk en een jaar of acht geleden kwam ze in handen van diens 'zoon. den heer Vonk Wzn-, die z'n bakkerij verplaatste naar nr. 87. maar toch niet scheiden kan van 't oude pand en daar dus nog steeds die Grove Dirk. de Heiligmakers en wat dies meer zij verkoopt. We hebben dezer dagen dat oude huis nog eens onder de loupe genomen. Er hangen glimmende meetscheppen, van ko- per, er staat op den ouden graanzolder nog een buil. men vindt cr zwaar-gecon- strueerde kisten met het merk der 0.1.- Compagnie er nog op. een korenweeg schaal en een antiek houtskoolcomfoor. er hangen nog de zware touwen aan een groot katrol, waar vroeger de bakker zijn eigen graan mee iteesch naar z'n zolder van zware eiken deelen. Er heerscht daar thans nog iets van de sfeer van vroeger. Vroeger! Toen stond de bakker iederen da? voor dag en dauw z'n oven aan te steken, die nog niet met heet water, met elektriciteit of zelfs maar met kolen, maar eenvoudig met hout werd ge stookt. Tokn stond hij van tijd tot tijd aan het wiel van den huil te draaien, omdat er geen geperfectionneerde meel fabrieken bestonden, zooals we die tegenwoordig kennen en omdat hij z'n grove meel toch moest splitsen in bloem, gries, grint en zemelen...<t' Struijvenberg deed het zelf BAKKER Struijvenberg. die omstreeks 1750 den schept er zwaaide in soetery „Elias". bakte volgens de gewoonten van zijn tijd. Hij verzorgde dus zijn eigen 'meelsoorten. En hij had daar z'n han- o'-n vol aan. Aan een achturigen werk- d ig zou hij niet genoeg gehad hebben. Wat hij zelf kón doen, deed hij ook r<Tf..., dus werd zijn graan, dat hij *.in den boer kocht, eerst eigenhandig g reinigd, door het „over de harp te 1 :len". De harp. een soort zeef-mecha- v -me, stond vlak hij de hand op zijn g"mnzolder. Wanneer hij z'n rogge en t we er ruw mee gezuiverd had, ging h t naar den molenaar. Die molenaar van vroeger leverde heel a der graan, dan de bakkers van tegen- •t ordig voor lief zouden nemen. De a orbeeldig uitgeruste fabrieken van thans kunnen bloem en meel in aller lei soorten leveren, maar de molenaars uit de achttiende eeuw zorgden slechts voor ruw gemalen grondstoffen. Het móest zelfs, zooals we al zeiden, door den bakker eigenhandig gebuild wor den. Vandaar, dat de hakkers uit dien tijd een scherpen kijk oo graansoorten hadden, die tegenwoordig eemist kan worden. Men krijgt thans immers z'n zomer- en wfirttertarwe. z'n „patent" en z'n „Amerikaansch" etc. kant en klaar thuis bezorgd. Dus had die Struiivcnbcrg het twee hon derd jaar geleden merkwaardig druk met tal van karweitjes, waar men tegenwoor dig geen omkijken meer naar heeft. In October of November, na den oogst, sloeg hij z'n graan op. Minstens eenmaal per week moest hii het dan omzetten om broeien te voorkomen. Rovendien liep hii op die manier minder kans. dat cr zich ongedierte in z'n voorraad nestelde en dal was ook van belang. Want Jict is niet pret tig om na verloop van tüd te moeten con- statceren. dat kleine parasieten al het bloem uit den graankorrel Rebben gevre ten Die angst voor ongedierte trouwens is er nog steeds. Alleen hoeft de bakker er zich niet meer zoo ongerust over te maken, want thans is het gevaar ver plaatst naar de groote silo's, waar het graan is opgeslagen voor het naar de mo lens gaat. Men bevecht daar den parasiet door het graan regelmatig met Jacobslad- ders of andere, nieuwere instrumenten, naar de bovenste verdieping te transpor teer en, vanwaar het dan langzaam terug glijdt naar den bezonen grond De „builman'' was een raddraaier TV/T- AAR toen het pand aan de Lange- straat 97 nog B 28 tot nummer had, bestond er voorloopig nog geen silo. Wèl een ouderwetsche molen, die het graan fijn maalde voor de koekjes en grof voor het brood. Bakker Struijven berg moest het daarna zelf maar builen, zooals we al zeiden. Dit was een uitermate tijdroovend, in spannend en vervelend werkje. De bak ker van thans mag blij zijn, dat het nu machinaal gebeurt. In vroeger eeuwen moest hij of de „builman", ais die er was vaak van 's morgens vijf tot 's avonds negen aan het groote rad van het houten gevaarte draaien. Had je een drukke bakkerij, dan moest'het eens in de week gebeuren. En menig „vrij" uur werd daar aan opgeofferd. Nu doen de machines het en goed ook. We zijn er om beroemd tot ver over de grenzen en in normale tijden werken er om die reden heel wat Hollandsche molens voor buitenlandsche afnemers. Maar in het jaar 1750 waren we zoo ver nog niet. De bakker moest ook zelf, na het builen, zijn meel sorteeren en in zakken gereed zetten. En wat ging hij dan bakken...? Ongeveer twee eeuwen geleden, dus nog vóór Napoleon, hadden onze bak kerijen een uitgesproken Hollandsch karakter. Aan „patisserie" werd nog slechts weinig of niets gedaan en de ..pain de luxe-manie" bestond nog heele- maal niet. De Hollandsche bakkerij, ook de koekbakkerij, was eenvoudig, gezond, voedzaam. Zij was: Hollandsch. Tot in alle vezelen. Onze koeksoorten hebben ons land. en niet in de laatste plaats Amersfoort, tot in den vreemde bekendheid zegeven. Een aardig voorbeeld daarvan is ditToen in het jaar 1914 een Amersfoortsche bakker zich vervoegde aan het Nederlandsche ge zantschap in Londen en de vraag stelde, wat hij moest doen. nu cr onmiddellijke oorlogsdreiging boven Europa hing, viel iemand plotseling in de rede met deze woorden: „Bent u een Amersfoortsche bakkerDan moet u zoo gauw moge- Hik een boot zien te krügen. want het bak ken van Amersfoortsche Keesjes zal wel dra heel wat veiliger zijn dan het berei den van echte Engelsche cake Die bakker was de heer J. Vonk en degeen. die hem in de rede viel was... enfin, dat doet er niet toe... hoofdzaak is. dat de anecdote historisch is. Het oude gebak LJEHALVE Keesjes, worden er van oudsher „Heiligmakers", Grove Dir ken, Amersfoortsche janhagel en knap koek in onze stad gebakken. Vroeger ge beurde dit in verschillende plaatsen van ons land, doch den laatsten tijd is eigen lijk alleen de Kcistad die goede tradi tie trouw gebleven. Aan al die producten is een geschie denis verbonden en het is jammer, dat men die historie niet meer zoo haarfijn kent. Maar verschillende bijzonder heden zijn nog na te vertellen en we zullen ons er even in verdiepen. De Heiligmaker bad in vervlogen tij den een iets minder verheven naam. heette toen namelijk: huwelijksmaker. Wie een verbintenis pleegde en zich toch een uitbundig feest liet welge vallen. moest toestaan, dat men hem en zijn bruid zoo'n huwelijksmaker on de mouw spelddeliet zou interessant zijn, na te gaan of de spreekwijze „iemand iets op de mouw spelden" met deze ceremonie iets uitstaande, had. In' ieder geval lijkt het wel aannemelijk, cat de ceremonie, met den „huwelijks- maker" oorspronkelijk een symbolische gelukwensch beteekende. want waarom zou anders de naam gewijzigd zijn in: Heiligmaker? 3 Jan. De heer H. T.. A_ Wenslen 1113 \fei Evacuatie van <-in imarc. Jan. De heer H. L. A. Weusten aanvaardt, zijn ambt als direc teur van het Rijks Opvoedings gesticht. 9 Jan. Herdenking van het 126- 11 jarig bestaan der regimenten •Infanterie. 11 Jan. Het 15-jarig bestaan der 25 Christ. Jeugdvereeniging „Im- manuël" herdacht. 13 Jan. De Arbeiders Muziekver- eeniging „H. J. Hegeraat" her denkt haar 20-jarig bestaan. 2 28 Jan. Herdenking 45-jarig bestaan van de R.K. Werkliedenvereeni- ging „St. Jozef". 16 30 Jan. De Gemeenteraad aanvaardt een voorstel van B. en'W. tot 17- wijziging van het uitbreidings plan Heiligenb.weg. Het rapport 21 van de Commissie van onder zoek van de klachten over de werkwijze van Maatsch. Hulp- 7 betoon besproken. Een voorstel van B. en W. tot verhooging van het crediet voor den bouw van het politie bureau wordt aangenomen. 1 Febr. De firma Hehenkamp en Co. herdenkt haar 40-jarig be staan. 3 Febr. Het tweede lustrum van de speeltuinvereeniging Het Leusderkwartier herdacht,- -30 26 Febr.. Huldiging ven het bestuur der Amersf. IJsvereeniging door de leden. 28 Febr. Afscheid van den heer H. Fremouw als lid van den Ge meenteraad. In geheime zittng wordt een voorstel van B. en W. behandeld om den heer Haars een toelage te geven van 1200.voor zijn 9. werkzaamheden voor de distri- butie. 29 Febr. Het Sterhuis in de Korte Beekstraat, geopend. 8 Maart. De heer G. van Uitert als lid van den Gemeenteraad ge ïnstalleerd. Het crediet voor den bóuw van het politie bureau wordt met 1 5000.verhoogd en gebracht op 187.000.—. 5 11 Maart. Herdenking van het 15- jarig bestaan der Amersf. Dam- vereeniging. 16 16 Maart. Het 35-jarig bestaan van H.V.C. herdacht. 26 Maart Het laatst gebouwd pavil- '29 joen der stichting „Zon eri Schild", in gebruik genomen. 29 Maart. Het 20-jarig bestaan her dacht van de Christ, voetbalclub C.J.V.V. 2 April. De firma B. Ruitenberg herdenkt haar 45-jarig bestaan. 13 April. Herdenking van het. '20- jarig bestaan van de afdeeiing Amersfoort van den Alg. Ned. Bouwvakarbeidersbond. 15 April. Zilveren jubileum van de afdeeiing Amersfoort van den 0 Ned. Aannemers- en Patroons bond. 26 April. Het eerste lustrum van het Stichtsch Montessori Ly ceum herdacht. 1 Mei. Het 35-jarig bestaan van de Amersf. Industrie- en Huishoud school herdacht. 6 Mei. De R.K. Kiesvereeniging 18 „Recht en Orde" herdenkt haar 60-jarig bestaan. 7 Mei. De Gemeenteraad besluit 20 tot reorganisatie van het open baar lager onderwijs tengevolge waarvan de scholen Coninck- straat en Zonnebloemstraat 28 worden opgeheven. 13 Mei. Evacuatie van de Amers foortsche bevolking naar ver schillende plaatsen in Noord- Holland. Juni. De eerste verkeerslichten in .onze 6tad op de Varkens- markt geplaatst. Juni. In de Raadsvergadering herdenkt de Burgemeester hen die voor het Vaderland het le ven lieten en brengt hij dank voor de geslaagde evacuatie. Juli. Het 12%-jarig bestaan der Amersfoortsche Radio-Centrale herdacht. Juli. Herdenking van het 25-jarig bestaan der Erdalfabriek. —20 Juli. De Avond-Vierdaagsche gehouden. Juli. Zwemwedstrijden in Pesie's bad ter gelegenheid van het 30- jarig bestaan der A.Z. en P.C. Aug. Bij beschikking van den Secretaris Generaal van Bin- nenl. Zaken wordt Amersfoort uitgebreid met gedeelten van Soest en Hoogland. Aug. H.V.C. ontvangt den beker uitgeloofd voor liet kampioen schap van Amersfoort. A.Z. en P.C. 2 wordt kampioen in de Kringcompetitie Afd. A. Heeren. r Aug. Op voorstel van B. en W. wordt besloten aan het Wit-Gele Kruis subsidie te verleenen in verband met de oprichting van een consultatiebureau voor zui gelingen. Een crediet van 100.000 wordt toegestaan om de slachtoffers van den oorlog zoo spoedig mo gelijk te helpen. Aug. Het vierde lustrum der voetbalvereeniging Wit Rood herdacht. Aug. De Gemeenteraad neemt een voorstel van B. en W. aan om Amersfoort niet in de 4e klasse voor de personeele be lasting te plaatsen. Oct. De A. F. C. Quick bestaat 50 jaar. Oct. De heer B. H. Kuiper her denkt, het 40-jarig bestaan van zijn zaak „De Rooster". Oct. Het 10-jarig bestaan van het politie muziekgezelschap „De Harmonie" herdacht Oct. De Gemeenteraad staat cre- dieten toe voor de werkverrui ming. Besloten wordt den gasprijs te verhoogen. Op voorstel van B. en W. wordt de functie van adjunct-directeur bij de Bedrijven ingesteld. Nov. De Gemeenterekening voor den dienst 1939 aan den Ge meenteraad aangeboden met een batig saldo van 10:590:80. Dec. De Gemeenteraad verwerpt een voorstel van B. en W. tot uitbreiding der gemeente politie met 3 inspecteurs en 24 agen ten. Een voorstel totvaststelling van verordeningen betreffende kinderbijslag wordt aangeno men. Dec. De gemeente begrooting voor den dienst 1941 aangeboden met een tekort van 170.000. Dec. Aan den Burgemeester Mr. J. C. graaf van Randwijck, wordt met ingang van 1 Jan. 1941 eervol ontslag verleend. Dec. De heer C. Ruitenberg be dankt als raadslid. GAS- EN WATERLEIDING, ELECTRA, SANITAIR, LOOD- EN ZINKWERK, p. f. UTR.WEG <3 TEL. 6484 L. BERGSTRAAT 24. Hoe men aan den naam „Grove Dirk" is gekomen, weten we niet. Wellicht staat het in verband met het lang niet verfijnde uiterlijk van dit gebak, mis schien ook droeg een op reclame be luste bakker dezen naam onder zijn stadge'iooten en schonk' hij dezelfde titulatuur aan het door hem in den han del gebrachte baksel. Bekend is thans nog, dat de grove Dirken een tijdlang de taak van den lijvigen Heiligmaker het oppervlak was 20 bij 30 centi meter! heeft overgenomen. Bruid en oruigom lieten zich toen ieder een zwaar op den maag liggenden. maar smakelijken Grove Dirk met gekleurde linten op de mouw spelden. Een bakker in de politiek /I E Keesjes, die voor het eerst ter we- - reld kwamen in Amersfoort, droegen ten tijde hunner geboorte den minder def- tigen naam van: Keezen. Een politiek bedrijvende bakker stond aan hun wieg. Een bakker, die behalve aan politiek aan reclame deed. Ten tijde der Prins- en Staatsgezinden, toen de partijman .Keezen" opgeld deed doopte hii zijn baksel. De historie vermeld niet of het de anti-Keezen waren, die tot zijn beste afnemers behoordenteneinde de Keezen te verslinden. De Janhagel die men in tal van soor ten kent, heeft in Amersfoort een eigenaardig model, langgerekt en dik, en verraadt misschien iets omtrent de gulzigheid van ons, Amersfoorters. die niet met zoo'n klein ianhageltjc genoe gen wilden nemen Maar misschien is dit een indiscreet onderwerp zoodat we op de problemen van Janhagel (Ha- gelsche Jan. zegt men in Katwijk) niet al te diep zullen ingaan. Voor het overi ge: ónze „Hagelsche Jannen" doen. wan neer men ze met oordeel des ónder scheids tot zich neemt. Alle problemen in het niet verzinken Z""1 ROVE Dirk Janhagel Keezen HeiligmakerKnapkoek van haar valt ook niets dan goeds te zeggen, want Zij Is ZéérKnap) 't zün bakkersproducten, die voor den geboren Amersf oorter tot een begrip ziin geworden. Zij werden, enkele of mischien wel vele eeuwen geleden, geboren in het brein van een bakker, die een vakman was en een groot fijnproever, een kunstenaar van het deeg en een heerscher over den oven. Een man, die tusschen zijn antieke, van Hol landsche helderheid glinsterende koperen weegschalen, vijzels cn meetscheppen, tus schen ziin houten speculaasprenten en zijn ongemakkelijker1 ouderwetschen stookoven leefde en streefde voor een goed doel. een doel, dat ons Hollanders de eeuwen door na aan het hart heelt gelegen en dat ons na aan het hart zal blijven liggen: Het dagelijksch Brood cn de vakkundige streeling van liet gehemelte. En aan dezen bakker, dezen grootmees ter van het deeg alsmede aan al ziin naza ten en al ziin vakgenootcn worden voor gaande regelen opgedragen. In dank en waardeering! Telefoonaansluitingen De volgende adressen werden telefo nisch aangesloten: 5490 Cantine Cavalerie-kazerne. Amersfoort. 6470 Mr. Th. A. Fruin, Jac. Catslaan 32. 4539 N.y. Expeditie van Doorn, Auto-' sneldiensten door Nederland en Inter nationaal Vervoer, afd. Expeditie, Zuid singel 66- FRUIT- EN GROENT EN'VEILING AMERSFOORT. 30 Dec. St. Remi IS, winterjan .1617, rapen 40, roodekool 40— 70, gelekool 4052, kroten 52. wortels 50. uien 65, drielingen 2030 spruiten 15. boe renkool 3—5. prei 11—12. seldery 22—23. peterselie 24, andijvie 1520 per kg., witlof 25—27. GRAND THéaTRE. Van Dinsdag 31 Dec. t.nj. Donderdag 2 Jan. vertooning van de film „Wintersport en Minnebrieven". Aanvangstijden Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdagavond 8 uur. Vrijdag 6.30 (doorloopend), 8 uur laatste voorstelling. Zaterdag 6 uur en 8.15 (doorloopend). Zon- en feestdagen 1.45, 4, 6.15 en 8.30 (doorloopend). Matinee Woensdag- en Zaterdagmiddag 2.30 uur. Vrijdag, Dinsdag, Donderdag familie- matinee. 2.30 uur. Dinsdag en Donderdag matinée om 2.30 uur met vertooning van „Twee kwajon gens en hun uitvinding." CITY THEATER. Van Dinsdag 31 Dec. t.m. Donderdag 2 Jan. vertooning van de film „Cupido in de benzine". Maandag, Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Vrijdagavond 7.30 (doorloopend). Aanvang hoofdfilm S uur. Daarna weer voorprogramma. Zaterdag 6 en 8.15 (doorloopend). Zon en feestdagen 1.45, 4, 6.15 en 8.30 (door loopend). Matinee Woensdag- en Zater dagmiddag 2.30 uur. Vrifdag, Maandag, Dinsdag en Donder dag familiematinée om 2.30 uur. REMBRAND THEATER. Vertooning van de film „De amateur-jockey". Alléén Woensdag matinée. STERHUIS. Korte BeeKstraat 4. Voor ahe meisjes geopend op Dinsdag- en Donder dagmiddag van 2.30 tot 5.30 uur n.m. Op andere dagen des avonds. R.K. OPENBARE LEESZAAL. Wijers- straat 2 OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL, Muurhuizen 9. DE VALK. 4 Jan.. Nieuwjaarsfeest van Z.U.T. 7.30 uur n.m. THEOS. VEREENTGING. 8 Jan. Kinder middag van de Ver. v. Huisvrouwen. 2 uur. MONOPOLE. 11 Jan. Dr. ir. J. H. Plan- tenga over „Vlaanderen's beeldende kunst". 3 uur. DE VALK. l'ö Jan. Algemeene ledenver- Z.U.T. 7.30 uur n.m. Georganiseerd door N.S.V.O. en Nationalen Jeugd storm Op Vrijdag 27 December werd door de N.S.V.O. in vereeniging met de Nationale Jeugdstorm in het Kringhuis der N.S.B. èen Kerstfeest georganiseerd voor kinde ren. Toen om 1.30 uur de bijeenkomst door de leidster der N.S.V.O. geopénd werd, was er in de groote zaal geen plaatsje onbezet. De leidster heette, alle aanwezi gen hartelijk welkom en sprak haar vol doening erover uit, dat zoovelen waren opgekomen om gezamenlijk het Kerst feest te vieren. Een der Stormsters nam de leiding over en zórgde voor een vlot verloop van het programma. Kerstliederen werden uit voilé borst gezongen terwijl ook eenige Kerstverhalen werden .verteld, welke een zeer aandachtig gehoor von den. Vanzelfsprekend ontbrak ook de trac- tatie niet. Mogen de ouderen zoo iets op prijs stellen, de kinderen zijn niet min der gevoelig voor een snoeperijtje, het geen wel bleek uit de graagte waarmede alles verorberd werd. Door de goede zorgen van eenige oude ren was de zaal smaakvol met dennen groen versierd, terwijl de Kerstboom niet ontbrak. Veel te vroeg voor de kinderen brak het uur van scheiden aan; allen kregen een kalender en een zakje „snoep" mede naar huis. De verheugde gezichtjes der kinderen waren dank genoeg voor hen, die hun best hebben gedaan om dezen goed ge slaagden middag aan de kinderen te bezorgen. Het Comité voor den gewonden soldaat meldt ons: T~)E vorige week werd in het Militair '■'—'.Hospitaal het Kerstfeest gevierd. Maandagavond waren allen aanwezig, want er was op Zondag geen verlof ver leend. De vereen.iging van Jong-Her vormden (en drie dames) had onder lei ding van ds. D. een proguamma samen gesteld van: strijkorkest, declamatie, viool en piano, solozang, koor benevens een Kerstrede en een Kerstverhaal van ds. D. Terwijl een mooie Kerstboom zijn licht in.de eenvoudig versierde zaal verspreid de, luisterde men aandachtig naar mu ziek en voordracht. Het Kerstverhaal: „De moed van Kuno, den zoon van Si- ward" werd met groote aandacht ge volgd. Mevr. H, droeg aan het slot een door haarzelf gemaakt (op den soldaat toe passelijk) gedicht voo:\ Het feest eindigde met het door allen gezongen Kerstlied: „Ecre zij God". De Jong-Hervormden kunnen met vreugde terug zien op deze Kerstviering, want op alle aanwezigen heeft dit Kerstfeest een diepen indruk gemaakt. Allerlei gaven en giften werden ont vangen: A. H. KI. Eindhoven 18 pakketten op naam, V. Scli. 100 flesschen limonade, mevr. de M. 56 doosjes sigaretten. 56 pak jes borstplaat, mevr. v. d. B. 4 kruidkoe ken, mevr. v. R.'\ 4 doosjes cigaretten, kolonel L. een kist met sinaasappelen en mooie boeken, mevr. St. een krentebrood,, de heer C. 18 mooie hoeken, dc Huis houdschool 60 stuks mince-pie. N- N. f 1, Douair. B.-St. 10, mevr. G.-T. 2.50, dames S. en C. de Vr. f 4, W. en J. v. D. ƒ1, J. W. v. d. Br. f 1. W. T. E. 7 (opbrengst verhuurde bak fietsen), mevr. v. I-I. f2.50, A. N. f350. personeel Amst Bank f6. Zusters Diaco nessen f4, mevr. K.-Bl. v. L. f2.50. BI. v. O. A. 1. P. J. D. f2.50. De patiënten die met de heide Kerst dagen in het. Hospitaal moesten achter blijven zijn niet vergeten, want vruchten en versnaperingen werden hun toegezon den, terwijl op eersten Kerstdag onder de lichtjes van den kerstboom hun een treffende Kerstboodschap werd vooreele- zen door een van de leden van de Jong- Hervormden. 3 Jan. Moeder Philomena, algemeen overste van de congregatie der Zus ters van O. L. Vrouw. 6 Jan. Mevrouw de wed. E. F. Tjallin- giiBusé. 7 Jan. Ds. R. Torenbeek, emer. predi kant, lid van de Commissie van Toezicht op het middelb. onderwijs. 8 Jan. Lau Ezerman, tooneelspeler. 10' Jan. M. E. W. Wijnand Wolff, se cretaris van de Ned. Kamer van Koophandel te Londen. 25 Jan. H. G. Arentzen, oud-stations chef. 30 Jan. J. J. van Beek, oud-lid van Maatsch. Hulpbetoon en oud-be stuurslid der Remonstrantsche kerk. 21 Febr. Jan Woudenberg, oud-fa- briekschef der N.V. Stoomoliesla- gerü van J. van Vollenhoven. 25 Febr. Mr. D. P. Hamers, vice-voor- zitter van den Voogdijraad in het arrondissement Utrecht; president van het Liefdewerk Voogdij en Kin derbescherming; Curator van het Gymnasium. 6 Maart. J. de Gooyer, koopman. 10 Maart. Mevrouw H. H. Noorman Diderichs. 24 Maart. T. v. d. Berg, leider van het bijkantoor Veenendaal der N.V. Ex peditie van Doorn. 3 April. M. Flik, magazijnportier der N.V. Mij, voor Wasbewerking Er dalfabriek. 19 April H. Gerritsen, lid der firma H. Gerritsen en Zoon. 5 Mei. J. W. C. Jansen, kameraar van het Heemraadschap de Rivier de Eem, beken en aankleve van dien. 10 Mei. J. Jonker, vaandrig der infan terie. Hans Westendorp, sergeant Genees kundige Dienst. 11 Mei. J. A. Schouten, apotheker, re serve kapiteij der infanterie. 13 Mei. J. Cameriing Helmolt, ré serve officier van gezondheid. 14 Mei. Mevrouw D. C. Mollinger Hooyer, schrijfster bekend onder, het pseudonietn Ellen. 20 Mei. W. A. Croockewit, oud-conser vator van het museum Fléhite. 21 Mei. A. Ploeg, filiaal-chef drukkerij der firma G. J. van Amerongeii en Cö: 28 Mei. J. C. H. E. Nieberding, kape laan der parochie O. L. Vrouw He melvaart, geestelijk adviseur van de R.K. Werkliedenvereeniging. 29 Mei. H. J. de Kempenaer, oud-lid van den gemeenteraad, oud-pen ningmeester der Tuinbouwvereeni- ging Amersfoort. 1 Juni; T. J. Verwei:, directeur der N.V. de Moor, oud-lid der Kamer van. Koophandel en oud-commissa ris der R.K. Spaarbank. 6 Juni. E. van Vollenhoven, oud-direc teur der N.V. S.topmolieslagerij v.h. J. van Vollenhoven. 14 Juni. R. van Huyssteden,tadjudant- onderoff. le reg. huzaren. 20 Juni- W. A. v. d. Bovenkamp, apo theker, oud-voorzitter der Amersf. Ziekenfondsen, oud-voorzitter der Gezondheidscommissie te Amers foort. 28 Juni. L. W. Groeneveldt, oud-inten dant van het particulier paleis en domein te Soestdijk. 15 Juli. B. Boersma, 'oud-stadsomroe per. 27 Juli. Mevrouw de wed. S. M. Ram- seliaarDe Munk. 30 Juli. G. van Dijkhuizen. I Aug. A. Bordes, gep. hoofdwerk tuigkundige Ned. Spoorwegen. 14 Oct. F. F. Spiekermann. 23 Oct. D. Tommei, oud-concierge-ama- nuensis van het Gymnasium. 24 Oct. Mej. A. Vlietstra, leidster „Kinderzorg". 5 Nov. J. A. Rant, oud-lid van den ge- meenteraad. II Nov. W. J. H. Boon, kring-admini strateur van den^ Kring Eemland der N.S.B. 29 Nov. J. Setteur. 5 Dec. P. D. de Backere. 9 Dec. G. M. v. d. Molen. 16 Dec. C. J. Hess, oud-brouwmeester der Phoenix Brouwerij. 17 Dec. M. Vernooys. 27 Dec. W. de Jong, aannemer. 27 Dec. Jhr. A. W. den Beer Poortu- gael. voorzitter van den Amersf. Kunstkring en van het museum Fléhite. 31 Dec. E. R. van de Kamp. Geboren: Reinolda Theresia, d. van Rei- nier Peeman en Bernardina Hendrika Johan na Véger Wilhelmus, z. van Wilhelmus Slee king en Jannetje de Winter. Geboren: Adriana. d. van Albertus Corneli» van Santen en Jannetje Meerveld. Gehuwd: Adrianus Theodorus de Kort en Johanna Aaltje. Hop; Passchier Willem Stouthamer en Wilhelmina Mijntje Hiltjé Dijk; Adrianus Bastiaan van der Klein en Antje Krol. Overleden: Güsbertha van den Berg, oud 36 jaar, echtgènoote van Marinus Jansen; Berend Uiterwjjk, oud 41 jaar. ongehuwd; Dirk ter Horst, oud 58 jaar, ongehuwd; Jan van Leuveren, oud 81 jaar, weduwnaar van Aaltje Dasselaar. Overleden: Marjjtje Geertruida Veenen daal. oud 55 jaar, ongehuwde: Alagonda Geetruida Diephuis, oud 85 jaar. weduwe van Lambert Wicher Ebbinge: Maria Agnes Oosterwjjk, oud 70 jaar, echtgenoote van Jaco'ous van Munster. VERKOOPINQEN Baarn Hotel „De la Promenade". 2 Janu ari 2 uur Verkooping van winkel woonhuis, Laanstraat 106.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6