i Nat.-Soc. financieele politiek Peterselie en paprika KLOMPERTJE KLOMR Kat legt 130 K.M. af Parade in Den Haag Pachtovereenkomsten Jhr. ir. H.JLoudon ten grave gedragen PAGINA 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1941 's-GRAVENHAGE, 9 Sept. De heer Kurt Lange, vice-president van de Duitsche Bank. heeft gistermid dag voor het sociaal-economisch ge nootschap „Nederland en Europa" in 'Pulchri Studio hier ter stede een lezing gehouden over nationaal-so- cialistische financieele en econo- mische politiek. 'Voor deze lezing bestond-zeer rroote belangstelling, o.in. waren de volgende ecre-gasten aanwezig: /Commissaris-generaal minister dr. H. Fischboeck, mr. M. M. Rost van Ton tongen,. president van de Nederland- sche Bank, dr. A. Btihler Beauftragte voor de Nederlandsche Bank. E. A Schwehel. Reauftragtp voor de provin cie Zuid-Holland, prof. dr. T. Goede- waagen. secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, dr. Hirschfeld, secretarisr- i generaal van de departementen van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Landbouw en Visscherij. Finanz- Praesident dr. Rinkefeil, E P. Ranibon net. algemeen gemachtigde voor de oorlogsschade. H. C van Maasdijk voorzitter van de Nederlandsch-Duit- sche cultuurgemeenschap, mr. H. C. Schokker, gemachtigde voor cle prijzen, A. Flesche, president van de Duitsche handelskamer voor Nederland. A. G. Verheek, voorzitter van de Kamer van Koophandel te 's-G'ravenhage en R Zuyderhof. voorzitter van de algemee- ne rekenkamer. De heer Kurt Lange betoogde cnet Llem,\ dat de yiierale economische po litiek is bezweken en nooit zal terug- r.keeren. Het heeft dus''geen zin. deze oude theorie nog aan te hangen. In Diitischlancl hebben wij aldus spr. nieuwe economische vormen gezocht en gevonden. Nederland staat thans voor dezelfde vraagstukken. Spreker achtte de politiek primair en het eco nomisch leven secundair, daar dit laat ste pas tot ontwikkeling kap_ komen in een politiek sterken, gezonden staat. Het buitenland heeft vaak critiek ge oefend op de door Duits'chland gevoer de financieele politiek. Maar ook QivTlit gebied is gebleken dat de getroffen maatregelen juist waren. In bet begin van deze periode verkeerde geld- en ka- pitaalmarkt in Duitschland in wanorde en cle beurs kon niet op de juiste wijze functioneeren. De credietbanken had den de zware crisis van 1931 nog niet overwonnen. Derhalve moest eerst op dit geheeld gebiPd een gezonde grond slag worden'lot stand gebracht. Te dien einde werd de kapitaalmarkt onder toe zicht geplaatst en werd cle verplichting Ingevoerd voor alle emissies toestem ming te vragen. Door cle politiek der werkverschaffing werd de liquiditeit op cle gejdmarkt grootpr en ontstond nieuwe kapitaalvorming. Gevolg daar van was. dat de nieuwe uitgaven eerst op korten termijn moeste.tr worden ge financierd door de geldmarkt, en.later de consolidatie geschiedde. Daarnaast werd de wet op hpt, credietwezen uitge vaardigd, die het fundament van ze heele crediet- en hankpolitiek in Duitschland vormt. De reorganisatie van het hank- cn ere 'dietapparaat lVeeft zich zonder de ge ringste moeilijkheden voltrokken. De (maatreden op het gebied der rentepo- litiek eveneens. Als gevoeg van de zorg. vuldige behandeling van cle geld- en kapitaalmarkt, slaagde men er in om streeks zeven jaar in de credietkosten voor den staat met ongeveer vijftig pro cent. te verlagen. De financiering van den oorlog ge schiedt v.olgens bet beginsel, dat in de eerste plaats de belastingopbrengst daartoe dient. Voorts worden c^e in het bedrijfsleven beschikbare geldmiddelen door papieren met korten, middelbaren en langen looptijd opgenomen. Zoo' is het mogelijk, dat Duitschland dezer, oorlog voor vijftie procent met belas tingopbrengsten financiert en de schul denlast slechts een betrekkelijk gerin ge stijging vertoont. De belastingdruk op het Duitsche volk is hoog. omstreeks 33% van het volksinkomen, maar deze [waarborgt, de geheele financieele poli tiek. Ook als de oorlog langer duurt, l^an Duitschland financieel niet aan het wankelen worden gebracht. De bankbiljetien-circulatie De heer Lange wees voorts nog op de omstandigheid, dat de ver hooging van de hankhiljettencircu- latie in Duitschland niets te ma ken heeft met -inflatie, daar door de gestegen productie ook het na tionale inkomen is toegenomen en daardoor ook de belastingop brengst grooter wordt, terwijl de markt voorts een grooter circulatie- gebied heeft. Daarnaast slaagt het opvangen van cle overtollige koopkracht, naar uit de stijzing van cle spaargelden blijkt. Bo vendien wordt de valuta beveiligd door het toezicht op de prijzen, dat elastisch wordt toegepast. Het prijspeil voor artikelen van* dage- lijksch verbruik wordt stabiel gehou den. Prijsstijgingen 'doen zich echter voor. omdat de goederen zonder belang zijn voor de politiek van den staat of voor zoover de oorlogseconomie prijs- verhooging eischt. Deze prijsverhoogin gen zijn echter zonder belang van de valuta. In dit stelsel van crediet. en finan cieele politiek in de beurs van groot belang, zij verliest echter haar befeeke- nis, als de koersen slechts ten gevolge van de grondstoffenschaarschte voort durend stijgen Bij dergelijke realiter ongemotiveerde koersontwikkelingen kan de staat op den duur niet werke loos toezien. Om nu een verdere stijging te voorkomen, zijn maatregelen in voor- bereiding. Door den stelselmatigen opbouw van het bedrijfsleven, die noe voortdurend wordt voortgezet en door de verwezen lijking van cle volksgemeenschap met haar tot het hoogste opgevoerde presta ties en voorts door het feit. dat Duitsch land in tegenstelling tot den wereld oorlog thans naast zijn weergalooze pro ductiecapaciteit over het be wapenings pot entieel van bijna geheel Europa be schikt. heeft het een voorsprong on zijn tegenstanders, waardoor het de zé kerheid bezit den oorlog niet slechts militair, maar ditmaal ook economisch tot een zegevierend einde te brengen. Een sterk staaltje van dierenspeurzin heelt een kater, met den naam.„Tinus" geleverd. Het dier is er namelijk in geslaagd, te voet den 130 K.M. lan gen-weg,van Apeldoorn naar Den Haag af te leggen, zoo meldt cle Iiaagsche cor respondent van de „Tel." In Mei verhuisde een H«aag6che fa milie uit de Celsiusstraato naar Apel doorn. Tinus Werd al6 lirl van de fami lie meegenomen naar cle schoone Gel- dersche stad. Wie schetst de verbazin..' der buren, 'toen dezer dagen „Tinus" zich in zeer verfomfaaiden toestand in de Celsiusstraat vertoonde, waar de Ma- rat honlooper onder, cle poezen zich regel recht naar zijn vroegere woning begaf om zich in zijn oude hoekje neer te vlijen. De nieuwe bewonei'6 wisten eerst niet, hoe zij het hadden, maar cle buren brachten hen weldra op de hoogte, wie de onaangediende bezoeker was. Het ge val was zoo verbluffend, dat de buren eerst niet konden gc-looven, dat het de- zeLfde Tinus van vroeger was, en dach ten aan een soortgenoot. Nu wist men zich te herinneren, dat Tinus vroeger een operatie aan de keel had ondergaan voor het verwijderen van een ingeslikte vischgraat, die was blijven steken. Daar van was een litteeken achtergebleven. Welnu, toen cle buren het dier aan den lijve onderzochten, vonden zij inderdaad op de bewuste plek het litteeken, zoo dat geen twijfel meer mogelijk was. Men heeft daarop de familie te Apeldoorn „per expresse" van het merkwaardige geval op de hoogte gebracht. De enorme tocht, waarover Tinus vermoedelijk we ken heeft gedaan, is, zooals duidelijk te zien ie-, niet-zonder meer aan den krani- gen kater voorbijgegaan. Zijn pooten ver-toonden sporen van groote slijtage, en aan zijn uiterlijk was te zien, dat het dier heel wat ontberingen heeft moeten doormaken voor het zijn doel had be reikt. Men begrijpt, dat. de ge.hecle huurt met Tinus meeleeft en in spanning naar de berichten uit Apeldoorn uitziet. STAATSCOURANT 's-GRAVENHAGE, 9 Sept. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departe ment van Birlnenlandsche Zaken van 8 Sep tember 1941; Ir, P. N. Dekkers, opnieuw tot burgemees ter der gemeente Waspik benoemd. Is J. J..G. Vor der Hake, opnieuw tot bur gemeester der gemeenten L'oener-.loot en Ru- wiel benoemd. HOUDT DEN VEE-STAPEL GEZOND. 'fep* - ft i' Ik BESTR'JDT SCHURKT EN RUNDEPHOR2EL' VtfwuOERT TUBERCULEUZE RUNDEREN! \f VOORKOMT BESMSTTELUK VERWERPEN. (Foto Polygoon-v. Bilsen) 's-GRAVENHAGE, 9 Sept. Ter eere van den Japanschen ambassadeur te Berlijn, generaal Osjima. die hedenoch tend te 's-Gravenhage is aangekomen, heeft het wachtbataljon van het lucht- wapen hedenmiddag te één uur op het plein een parade gehouden. De Japansche ambassadeur, begeleid door cle weermachtsbevelhebber hier te lande, generaal dc-r vliegers Fr. Chris fiansen, diens stafchef generaal-majoor Schwabedissen en eenige\aridere hobge Duitsche officieren, had daartoe met zijn adjudant plaats genomen op het bordes van het departement van Defen sie. Generaal Osjima en zijn adjudant waren in bronsgroene uniform ge kleed. Het. muziekkorps van het wachtbatab jon ging aan den kleinen stoet, vooraf én dééd een vroolijken marsch weer klinken, waarna het bataljon voor het gebouw werd opgesteld. Generaal Osji ma' en generaal Christiansen maakten hierna een kortèn rondgang langs den troep en stelden zich vervolgens we der op het bordes op om bet defile in ontvangst te némen, dat het wachtba taljon in correcten paradepas onder muzikale begeleiding ten uitvoer bracht Verscheidene niet-ingedeelrle Duit sche officieren en tal van belangstellen den uit de burgerij waren getuige van dit militaire eerbetoon. 's-GRAVENHAGE, 9 Sept. In de Nederlandsphe Staatscourant van 9 Sep tember 1941, nn. 175 is gepubliceerd -het besluit van de secretarissen-gfêieraal van Justitie en van Landbouw en Vis scherij betreffende pachtovereenkom sten, welke reeds vóór 1 Januari 1936 van kraöht waren. Dit besluit geeft den pachter het recht om na afloop van dmi overeengekomen pachttermijn aan de pachtikamer een verlenging van cle over eenkomst te vragen voor den tijd van twee jaar. Tengevolge van dit 'besluit is het mo gelijk geworden', dat de pachter na af loop van de overeenkomst nog op het gepachte blijft en zijn bedrijf voortzet- De paohtreciiter kan daartoe onder he- paalde voorwaarden de pachtovereen komst verlengen en indien zulks noo dig is daarin wijzigingen aanbren gen. Het verzoek daartoe moet. van den pachter zelf uitgaan en wel binnen een maand na lhe£ -verstrijken van den over eengekomen termijn. De termijn van twee jaren, waarmede de pachtovereenkomst verlengd kan worden, doet. vermoeden, dat. binnen dien tijd een nadere regeling ten aan zien van overeenkomsten als de onder havige tot stand zal komen. INBRAAK BIJ BENSDORP BUSSUM, 9 Sept. In den afgeloo- pen nacht is ingebroken in cle chocolade fabrieken van Bèn6dorp. De dieven brachten een bezoek aan het kantoor, doch vonden hier niets van hun gading. Daarna wisten zij door een raampje binnen te dringen in den winkel van Bensdorp, welke aan de fabrieksterrei nen grenst. Hier, hebben zij het kasregis ter opengebroken en een bedrag van 600 medegenomen. Van de dieven ontbreekt elk spoot 's-GRAVENHAGE. 9 Sept. Onder buitengewoon, groote belangstelling is vanmiddag op Oud Eik en Duinen ter- aardebcsteld het stoffelijk overschot van jhr. ir. H. London, president-com missaris van de N V. Koninklijke Ne derlandsche Maatschappij tot exploita tie van petroleumbronnen in Neder landsch Indië. Tot de honderden be langstel Idnclen behoorden niet aHeen hooge functionarissen van de'Koninklij ke Shell Groep.i maar ook vele andere be*kende landgenoofen. als bv.- de com missaris der provincie Zuid-Holland, jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek. jhr mi-, A. C. D. de Graeff en mr. J. A. N Patijn, oud-minister van Buitenlanl sche Zaken, mr. dr. B. A. P N. Kooien, lid van den Raad van State, mr. A Brants, directeur-generaal van poiitie, prof. ir. C. L. van der Bilt, waarnemen;i burgemeester van den Haag. mr. S. J. R. de Monchy. oud-burgemeéster van Den Haag. mr. B Fock oud-Gouverneur generaal van Nerlerlundsch Indië, dr. E. Heldink. president.directeur van de Ned. Handelsmaatschappij, mr. G Scholten, voorzitter >van het residentie orkest en verscheidene anderen. Aan de groeve, heeft een zoon voor het hartelijk medeleven en cle groote belangstelling bedankt,,waarna ds. T*o Kate uit Wassenaar de plechtigheid besloot, met het voorlezen van psalm 23 en het bidden van het „Onze Vader" Etm schat van bloemen dekte de baar. PERSOONSBEWIJS VERVALSCHT BUSSUM. 9 Sept. De politie te Am sterdam heeft thans den man aange houden, die op een persoonsbewijs, dat daartoe vervalscht wa6, rijwielen huur de en dan verkocht. Hij is naar Apeldoorn overgebracht waar hij eenzelfde feit heeft gepleegd. Hierna zal hij zich*nog moeten verant woorden te Bussum en te Laren (N.H.) waar hij eveneens rijwielhandelaren op deze wijze heeft opgelicht. ZUINIG LIFTGEBRUIK AMSTERDAM, 9 Sept. Dc vereeni- ging „Het Nederlandsche Instituut voor Lifttecbniek", publiceert in haar jong ste „Mededeeling" het een en' ander over stroombesparing bij het gebruik van liften. Zoo is hij liften met een bestuurder bezuiniging te bereiken door b.v. te wachten op een voldoend aantal passa giers, en niet telkens één of twee pas sagiers te vervoeren. Bij jiarallel wer kende liften kan nagegaan worden of .het mogelijk is één of meer liften per manent op vaste tijdstippen buiten ge bruik te zetten. Door verkeerstellingen is hier veel te bereiken. Onnodig stop pen moet zooveel mogelijk vermeden worden. Soms wordt het voorschrift gegeven, dat het gebruik van de lift in neer waart sche richting verboden is. Hierdoor wordt echter slechts weinig uitge spaard: iedereen, die omhoog wil, moet eerste de kooi omlaag halen, waarmee te veel energie verbruikt wordt, want laat men de leege kooi omlaag gaan. dan is het stroomverbruik altijd meer, dan wanneer men de kooi heiast om laag laat gaan. Het is dus aan te be velen bepa-lingen, als het verbieden van het gebruik van de lift in neerwaart- sche richting, te laten vervallen. Wil men het gebruik beperken, dan is sleu- telbediening aan te bevelen. Burgemeester ontslagen 'e-GRAVEXHAGE, 9 Sept. In de Staatscourant is opgenomen een besluit van den Rijkscommissaris voor bet be zette Nederlandsche gebied van 1 Sep tember, waarbij aan mr. P. H. W. F. Tellegen ontslag is verleend als burge meester van Terneuzen. N. J. MEIHUIZEN OVERLEDEN GRONINGEN. 9 Sopt. In het Dia conessenhuis te Groningen is op C7-ja- rign leeftijd overleden de heer N, J. Meihuizen, in leven directeur van de aardappelmeelfabriek Duintjes, Wil- kens. Meihuizen en Co. N.V. te Veen- dam. VOOR DE VROUW Het voorlichtingsbureau van den Voedingsraad schrijft: Yf AN sommige levensmiddelen vraagt men zich wel eens af of zij ©eniger lei voedingswaarde hebben. Een goed voorbeeld daarvan is de peterselie. Tei* verhoooging van den smaak en ter ver fraaiing van het uiterlijk van vele ge rechten, wordt - peterselie -toegevoegd. Men realiseert zich daarbij weinig, dat de voedingswaarde van zoo'n gerecht daarbij tevens toeneemt? Dit komt, doordat peterselie rijk is aan We beschermende stoffen: carotine of pro-vitamine A en vitamine C. Ca rotine is een stof, die in het lichaam omgezet kan worden in vitamine A. Dit vitamine* is noodig om den weerstand van het lichaam tegen infecties te ver- grooten. Het komt in de verschuilende dierlijke voedingsmiddelen voor, name lijk in. het vet van de melk, in den dooier van het ei, in vette visch en in lever. Nu de meesto van deze artikelen niet of moeilijk te krijgen zijn, is de peterse lie, die het provitamine A in ruime mate bevat en die men desnoods zelf kan kweeken, een welkome aanvulling. Vitamine A, het pro-vitamine en vita mine C worden door verhitting in aan raking met. de lucht onactief. Het is dus te hegrijpen, dat men het grootste profijt van peterselie heeft, wanneer men haar niet met de gerechten mee kookt, maar vlak voor het eten eraan toevoegt. Dit zal tevens den geur en den smaak ten goede komen. Naast peterselie ziin er nocr verschil lende plantaardige levensmiddelen, die ook e^n belangrijke hoeveelheid caroti ne bevatten. Dit. zijn mais, boerenkool, wortelen, sn ij biet en zoete pepers (papri ka's). Over deze laatste vrucht even een korte uitweiding. De zoete pepers zijn hier in het land nog weinig bekend. Toch verdienen zij de aandacht daar zij rijk zijn aan provitamine A en vitamine C. Op pre cies dezelfde wijze als tomaten zijn zij te gebruiken. Vooral in combinatie met tomaten zijn zij heerlijk. Men kan ze ook fijn snijden en op de boterham ge ven of door een komkommer-, tomaten of kropsla mengen. Als groente smaken de fiin gesneden en gaar gekookte vruchten ook heel goed. Een bezwaar blijft het echter, dat de zoele pepers hoog van prijs zijn. .De vruchten zullen waarschijnlijk goed- kooper kunnen worden, wanneer de vraag ernaar stijgt. Wellicht gaan de pepers dan dezelfde toekomst tegemoet als de tomaten, die vroeger ook onbe kend en duur waren en weinig gege ten werden. Eenige recepten volgen hier. MACARONI MET PAPRIKA. 150 gr. macaroni, 200 gr., gr. zoete paprika (2 groote paprika's), 1 fijn ge sneden ui. wat boter en wat kaas, zout De macaroni gaar koken met ruim water en zout in plus minus Vsuur. De paprika wasschen, in dunne reep jes snijden en met de ui gaar smoren in een weinig boter gedurende plus mi nus .15 minuten. Daarna de paprika vermengen niet de afgegoten macaroni en wat kaas. GEVULDE PAPRIKA'S. 2 groote of 4 kleine paprika's, 100 gr. rijst, Vs liter bouillon van water en 1 bouillonblokje, wat boter een fijngesne den ui, 2 tomaten, zout. Een reepje uit de paprika's snijden, het zaad verwijderen en de paprika's van binnen met zout bestrooien. De ui in wat. boter fruiten.- de, gesne* den tomaten eenige minuten meestoven. de gewasschen rijst en de bouillon toe voegen en het geheeHgaar koken. De paprika's vullen" met rijst en de uitgesneden reepjes erop plaatsen. De paprika's in een stoofpan niet wat bo ter en water in plus minus 25 minuten gaar laten worden. Af en toe het vocht erover gieten. PETERSELIESAUS. 35 gr. bloem, Vz liter water en 2 bouillonblokjes of groente of vischbouil- lon, een eetlepel fijngehakte peterselie, wat boter, zout, een scheutje taptemelk (citroensap). De bouillon aan de kook brengen. De bloem aanmengen met wat taptemelk en de kokende bouillon hier mee binden. De saus afmaken met. wat boter, zout en fijngehakte peterselie. De saus geven bij visch. garnalen, aardap pelen, macaroni, rijst en groente, zooals •wortelen, erwten en komkommer. Kinderhoekje Een echte Hollandsche jongen 21. Met een reuzen sprong vloog Klomp op het bootje af. Vol verba zing zag Klumpcrtje loc. hoe dal wel zou afloopen. Want, veronderstelde, hij. als vader nu eens missprong en zoo maar in het water terecht zou ko men. wat dan. 22. Maar vader Klomp wist wel, wat hij deed. Die kwam precies op den rand van het schuitje terecht en het bootje maakte een zwaai van belang.' Janus werd er als het ware uitgeke-1 geld en vloog over her -hoofd van Klomp op den wal. an I Onwettige handel bestra AMSTERDAM, 9 Sept. Vandaag heeft het Gerechtshof te Amsterdam uitspraak gedaan in de.zaak tegen een kleermaker uit Amsterdam, die vep- dacht werd van heling van gestolen goederen. De kleermaker was in contacr, geko men met een visscher, die een partij stoffen te'koop had. Hij was naar diens woning in de Haarlemmermeer ge gaan en hacl daar in een oud schuur tje acht jute zakken niet costujimst.jf- fen gevonden welke hij 'kocht vod' 2200. De rechtbank te Haarlem sprf.k drn map bij gebrek aan bewijs vrij. Den visscher veroordcolde zij tot acht r an- 'den gevangenisstraf. Het hof, heden arrest wijzend, yei- oordeelde den kleermaker wegens schuldheling. tot f 500 boöte. subs 50 da gen hechtenis en den visscher tot zes maanden gevangenisstraf. De eisch was resp. 100 of 50 dagen en acht maan den. KOERSEN NEDERLANDSCH CLEARING- INSTITUUT 's-GRAVENHAGE, 9 Sept. Koersen vooe stortingen op 10 September 1941 tegen ver plichtingen luidende in: Bclga's 30.1432 ZAyitsersche franc3 43,56 Frans.che francs 3.768 Lires 9.91 Deenschë kronen 36.37 Noorsche kronen 42.82 Zweedsche kronen 44.85 Finsche mark 3.S2 Dinar (oude schulden) 3.43 Dinar (nieuwe schulden) 3.77 Turksche ponden 1.45% Lewa 2.30 Pengoe (oude schulden) 36.519 Pengoe (nieuwe schulden) 45.89 Zloty (oude schulden) 35. Zlotv (nieuwe schulden) 37.68 Lei i.23 Slowaaksche kronen 6.48 FEUILLETON 38. Ze liepen de deur uit en gingen eenige passen langs den muur. Overigens was het nu huiten even pikdonker geworden als in de hal van het huis. Alleen een straatlantaarn brandde als een witte groote ster tusschen de zwarte naakte boomtakken voor het huis van Park laan 5. Ze konden van opzij zien. dat het licht door het venster scheen, waarvan de onderkant op gelijke hoogte was-als hel hoofd van Rambouillet. Een geel gor- dijn hing voor de ruiten, maar door een spleet-aan rlen eenen kant konden zii in de kamer zien. Het Was een tamelijk groote ruimte m.et een blauw vloerkleed en enkele eenvoudige meubelen. Een electrische lamp brandde in het mid.len- van het plafond en bij een tafel tegen den ach terwand zat onbewegelijk de man in de pels. Hij keerde hen den rug toe. Pels en bontmuts had hij niet afgedaan. Lange grijze haren, als die van een kunstenaar, hingen over zijn kraag en ze zagen eeh schim van den grijzen haard, die naar alle kanten uitstond. „Deze oude muziekleerafir heeft een rug als een athleet." fluisterde de Franschnian nauwelijks hoorbaar. „Naar zijn schouders te oordeelen zou hij een mensch met een enkelen vuistr slag kunnen dooden," „Op die wijze vond Sebastian Koprilis den dood," antwoordde de journalist. „Maar stil." De man in de pels bewoog zich en schoof, een la uit de tafel. Hij nani na elkaar eenige papieren eruit en keek ze door. Wallion spande zijn oogen tot het uiterste in. maar het hikte hem niet, de papieren, die de man de een ita de ander tot een bundeltje bijeengaarde. precies te zien. Toen hij zijn hand voor de laatste maal in de la 6tak, kwam zij er weer leeg uit. De man boog het hoofd naar beneden, keek in de la en deed haar weer dicht. Plotseling nam hij de papieren bij een, stopte ze in den binnenzak .van zijn pels en stond op. Hij bleef eenige seconden staan, steeds nog met den rug naar het ven ster. begaf zich dan snel naar de deur, draaide het licht uit en ging de ka mer uit! Wallion en Famhouillet sprongen op en keken elkaar aan. „Het zal zoo moeten ziin zei de jour nalist zacht, doch duidelijk. Rambouillet begreep hem. Voorover gebogen, met de handen tot grijpen ge reed en iedere spier gespannen, wacht ten zii tegen den muur ieder aan een kant van de huisdeur, oni zich op den man te werpen, zoodra hij naar buiten zou komen. Maar hij liet. op zich wachten. Minu ten gingen voorbij, maar de man kwam niet de huisdeur uit! Met de zaklantaarn in de eene hand en *de revolver in de andere slopen ze de deur binnen en ze vonden de .hal leeg. Rambouillet liet een zucht hooren en vloog als een bliksemstraal de trap op naar de eerste verdieping. Toen hij -terugkwam, vertoonde zijn gezicht een boosaardigen glimlach. „Wat een interessant huis!" zei hij niet vreeselijke ironie. „Men gaat. een deur uit en als men die .achter zich ge slóten heeft dan is men verdwenen! Men is lucht gev^orden! Een reusachtig interessant huis." „Zeer interessant," stemde Wallion toe. „Maar er is er een, dat nog interes santer is." „Ah, u bedoelt Parklaan 1?" „Dat huis is ook niet oninteressant. Maar ik dacht juist aan een ander." „Aan welk dan?" „Aan het huis van Walter Cray in Parijs!" „Wat heeft dat met. den muziek leeraar Henriques te maken?" „Niet zoo weinig!" „Zoo. zoo, niet zoo weinig, monsieur Wallion! Maar u moet toch toegeven, dat Henriques. nu hij niet hij Parklaan 3fis uitgegaan, nog ergens in Parklaan 3'zijn moet?" Wallion antwoordde niet. Hij dacht een weinig na en zei clan: „Een van ons moet hier blijven." „Dat hen ik!" antwoordde de Fransch- man kort. „Ik heb me in het hoofd ge zet. onzen vriend Henriques een nieuw soort muziek te leeren! De re vol verso nate, monsieur Wallion!" „Als u even wacht," zei de journalist „dan ben ik zoometeen met wat publiek terug. Ik ga namelijk dadelijk naar den chef van de recherche'!" HOOFDSTUK XIX De catastrophe Maurice Wallion liet slechts ongaar ne Rambouillet bij Parklaan 3 achter, maar het was nobdig, de hulp van de politie te vragen in verband met het geen te wachten stond. Hijv hield in de huurt een toege taxi aan en de chauffeur, die den journalist kende, reed hem als een stormwind door de stad. Oude heeren verloren, hun hoeden en oude dames gingen op den rand van het trottoir staA, toen ze voorbijsuisden. Men beschouwde het la ter als een wonder, dat elechta vier poli tieagejiten tijdens dit ritje proces-ver- haai opmaakten Om kwart over zeven stond Wallion voor den chef der recherche. Déze kwam hem met uitgestoken hand en een triomfeerend lachje tegemoet. „Bent u daar eindelijk welkom hier! Ik zoek al sedert vanmiddag naar u Maar dat is gek komt u alleen?" „Ja. ik kom alleen Rambouillet staat in de Parklaan op wacht. Het kan een kwestie zijn van seconden en ik heb uw hulp noodig..." „Maar mijn beste vriend, dat heelt toch zoo'rr haast niet," zei de chef ver baasd. „De zaak kan toch wel tot mor gen wachten!" Wallion keek den chef aan. Hij be greep het niet. .Tot morgen? Toen de chef het verwonderde gezicht van Wal lion zag, werd ook hij even in verwar ring gebracht. „Maar hoe heb ik het nu! U bebt toch wel gehoord Wallion deed een stap naar voren „Wat!?" „Ik dacht, mevrouw Chrisman... ik mpende, dat u wistnadat En de chef, die bij het zien van het vragende geziqht van Wallion steeds ze nuwachtiger werd, riep uit: „Ja. weet u het dan heusch niet? Weet u niet. dat de safe van Clarendon van daag ontdekt is?" „Ontdekt?" „Ja. dc aanwijzingen, die u dezer 'da gen gegeven hebt. waren volkomen juist Ik heb ze gevolgd en de eafe van Cla rendon ia vandaag gevonden, hier in Stockholm!" De journalist vergat voor een oogen- blik al het andere. Er kwam een blos op zijn wangen en hij zei: „Het was dus goed?" „Ja, u had gelijk- Toen Felix Claren don naar Stockholm reisde, deed hij dat, om de millioenen bier te deppneeren. Het was niet noodig, in heel Europa en Amerika naar de safe te zoeken. Den heelen tijd was het geld hier binnen ons bereik. Een wandelingetje, van een kwartier en we zijn er!" „Waar?" „In de Scandinavische Credietbank. In Augustus van het vorige jaar is daar een man, die zich Johrr Smith noemde, een safe komen huren. Deze man was Felix Clarendon en 'in deze safe rlepn neerde hij de twintig millioen. waar schijnlijk in den vorni van obligaties en andere waardejiapieren. Tot nu toe is de safe onberoerd gebleven, zonder dat iemand opening ervan gevraagd heeft, en de bank had geen/ aanleiding, zich daarom te 'bekommeren, want de safe wa5 voor vijf jaar gehuurd en de huur was vooruit betaald!" Gedurende een paar seconden had Wallion een duizelig gevoel van vreug de. Hij was het. die dit deel van het ge heim had opgelost. Hij had het werke lijke cjoel van het bezoek van Clarendon 'aan Stockholm doorzien en de politie een wènk gegeven. De safe van%Clarendon niet in Parijs, Amsterdam of' New York maar in Stockholm! Tn Stockholm, waar Suzan ne Chrisman woonde! In Stockholm, waar derhalve natuurlijk alle hoofdper sonen van het drama zich moesten ver zamelen om het hooge spel om de mil lioenen te spelen! ïntusschen sprak de chef verder: I „De voorwaarden waren inderdaad •en Scet>« ang®^o», vneor liet on gewoon, dat het de bijzondere aardacht van dc bank zou kunnen trekken: Wan neer de safe na vijf jaar ongeopend bleef, zou de hank, ^ot de opening- 'er van moeten overgaan en met don in houd handelen overeenkomstig 4e be palingen, die men erbij zou vindeii. Zoo als gewoonlijk heeft de bank dentoenen slêutel. Clarendon ham den anderan. De safecis dus ondeivden naam John Sniith gehuurd. Wanneer intussclien John Smith niet zou komen opdagcp, dan heeft de bank een papier in bewaring, een soort overeenkomst, die door Suzan ne Chrisman onderteekend ia. Zj kan zich ieder oogenblik door haar handtee- kening en het bezit'van den sleutfcMégl- timeeren en toegang tot dé safe k-ijgen. Begrijjït u het nu? Felix Clarendor hééft met bewonderenswaardige vqprzchtig- hei'd gehandeld. Het probleem is opge lost. Morgen zullen we zijn safe jnerion en daar de twintig millioen waaide pa pieren vinden! Niets in eenvoudiger!" Een ongewoon lawaai werd buitm op de gang hoorbaar, een opftewondepisteni- mengedruisch „Het verwondert me alleen", beslot de chef peinzend, dat u dat alles motwist, meneer Wallion!" Het gevoel" van vreugde, dat de jour nalist over de mededeeling van dei po litiechef gekregen harj, was» reeds ver dwenen. Hij dacht,aan den man, diei hij en Rambouillet zoojuist nog vrij ei on bereikbaar in Parklaan 3 gezien haldtrn, en hij vroeg: „Waarom dacht u, dat ik het wist'" „Omdat mevrouw Chrisman. hior was „Is ze hier geweest?" ._,L (Wordt vervdgd)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 2