Goede en slechte turf Prettig geschoren i met Philips op de Jaarbeurs Bokswedstrijden van Duitschers FEUILLETON PAGINA 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1941 BINNENLAND 's-GRAVENHACE 10 Sept. - In de zen tijd tracht iedereen zijn brandstof voorraad zoo goed mogelijk aan te vul len. Velen, die in normale tijden er niet aan zouden denken turf voor huis hranddoeleinden te knopen, haasten zich nu zooveel mogelijk van dezp brandstof in te slaan. Het bezwaar is echter, dat het voor een leek ten eenen male onmogelijk is de goede van de slechte turf te onderscheiden. De goede turf moet hard en vast zijn. Doch ook slechte turf kan hard en vast zijn ter wijl de kleur geen uitkomst kan bieden Geen wonder, dat veel uiterst inferieu re turf het publiek als goede turf wordt aangeboden en gretig wordt gekocht. Wij kunnen den koopers dan ook aanraden: koop uw turf hii een vertrouwd adres en wel hij uw hrandstoffenha'ndeiaar. waar u steeds uw brandstoffen heeft ge kocht. Zooals men weet. geven de bonnen 05, 06 en 07 van de bonkaart ..haarden en kachels J" en de bonnen 05. 00, 07 en OR van dp bonkaart .haarden en kachels K" tot 31 December a.s recht op het koonen van 105 kg. persturf ("300 stuks!, of 200 kg. baegerturf (450 stuks) of 275 kg. of uit de Peel afkomstige turf of 200 kg overige soorten turf. De genoemde bonnen kunnen later alsnog geldig worden verklaard» voor het koopen van alle soorten vaste, brandstoffen. Hoewel dus velen, die bonnen nog zullen bewa ren. gaan anderen in het idee, swat ik heb. dat heb ik." ertoe over nu met de ze bonnen turf te koopen. Zooals gezeert doen deze koopers goed er op te letten bii wie zïi koopen Voor al in het Westen des land? zijn er ..leur ders". die aan woningen absoluut waar- rleloozen rommel als .turf" te koop aan bieden. Deze „turf" is meestal afkoms tig van gelegenheidsveenderiien. Uiter aard hebben dergelijke leurders geen vergunning van het Rijkskolenbureau om hun handel uit te oefenen en wór den. indien zij worden gesnapt, ernstig gestraft. Wat natuurlijk het koopen van derge lijke ..turf" aantrekkeliik maakt, is dat in vele gevallen de koop zonder inle vering van bonnen tot stand kan ko men Doch in een dergelijk geval is men er zeker van waardelooze rommel te ontvangen, want: Behalve da z.g. aanmaakturf. welke „bonvrij" is. is goede turf slechts tegen inlevering van bonnen te koop. De aanmaakturf. welke als brandstof niet geschikt is kan men gemakkelijk van de brandstofturf onderscheiden doordat zij los is en gemakkelijk met de hand kan worden verbrokkeld. Nog vestigen wij er de aandacht op. 'dat niet elke haard of kachel geschikt is met turf gestookt te worden Ook in dit opzicht kan men zich teleurstellin gen hesparen door tijdig- vakkundig ad. vies in te winnen. Wij kunnen dus niet nadrukkelijk genoeg den raad geven: weest voorzich tig bij het kóonen van uw turf en denkt niet slim te zijn door turf zonder bon te koopen. Heeft men zijn turf eenmaal in huis, zorg dan. dat ze droog en luchtig wordt opgestapeld. Luchtig wil hier zeggen zoodanig, dat de lucht zooveel mogelijk toegang tot de afzonderlijke turven heeft, zoodat deze nog zooveel mogelijk drogen. Hoe dikwijls ziet men in dezen tijd de turf niet in tuinen en vochtige schuren direct op den grond dicht op eengestapeld. Men kan er van verze kerd zijn. dat dergelijke turf. hoe goed ook van kwaliteit, het van den winter niet in uw kachel zal doen Turf moet om te branden droog zijn en de op een vochtige plaats bewaarde turf zal tegen het stook- seizoen doornat zijn en maanden noodig hebben om te drogen. Stapel ze daarom in een droge ruim te in dubbele rijen, elke rij op korten afstand van de andere. Dan zult u straks, het volle profijt van deze brand stof hebben. Men zij dus voorzichtig bij het koopen en beware de turf op een droge en luch tige plaats. INVAL IN SPEELHOL 's-GRAVENHAGE, 10 Sept. De Haagsche politie heeft heden» opnieuw een succes kunnen boeken in haar strijd tegen de clandestiene speelgele- genheden. Haar was ter core gekomen, dat in het perceel Van Limburg Stirum- slraat 26 alhier vermoedelijk gelegen heid tot hazardspel werd gegeven. In een voorkamer op de eerste etage trof de politie vanmiddag een gezelschap aan. bestaand uit 16 personen, die zich met hazardspel bezig hielden. Er wer den fishes en een roulette gevonden. Drie personen werden in vprzekerde bewarine gesteld, n.l. de bankhouder, de croupier en de assistent van den bankhouder. Tegen de anderen werd proces-verbaal opgemaakt. De „Kotonopan" vergaan? NEW-YORK, 10 Sept. (D.N.B Volgens de Associated Press ma ken New Yorksche scheepvaartkrin gen bekend, dat het van Batavia naar New York varende Neder land sch Indische passagiersschip „Kotonopan", groot 7.322 brt. over tijd is. Men neemt aan, dat het schip door optreden van den vijand tot zinken is gebracht. LANGEMARCK-STUDIE 's-GRAVENHAGE, 10 Sept. Het Ne- derlandsche Bureau voor de Langemarck- studie in Den Haag verzoekt ons mede te deelen, dat tot 22 September persoonlijke be zoeken voor het inwinnen van inlichtingen en voor eventueele aanmeldingen nutteloos zijn. Tot dien datum kunnen alleen schrif telijke aanvragen worden ingediend. Daarna is het Nederlandsche Bureau voor de Lan- gemarek-studie ook weer bereid mondelinge inlichtingen te verstrekken. De wildbaan op de Veluwe HOF.XDERLOO, 10 Sept. Zooals ieder jaar zal ook dit jaar met ingang van 15 September de Wildbaan van hei nationale park „Dc Hooge Veluwe" voor eenige weken gesloten worden. Ge woonlijk wordt gemeend dat deze slui ting in verband staat met de wildheid der hertenbokken in den bronsttijd. Dit is echter niet juist. De werkelijke reden van deze afsluiting is, dat de jachtop zieners gedurende den bronsttijd eenige herten, uiteraard de slechtst en, weg schieten, opdat het peil van de kudden niet zal dalen. Deze inspannende jacht partijen zouden voor hei publiek ge vaarlijk kunnen zijn en door hel pu bliek alleen maar bemoeilijkt kunnen worden. De tijdelijke sluiting betreft alleen de Wildbaan, het zuidelijke, omrasteide deel van het Nationale Park. Als gevolg hiervan zal het park gedurende den bronsttijd niet toegankelijk zijn door de ingangen bij Kemperburg en Oud- Reemst De overige ingangen blijven dus geopend. Na afloop van den fronst tijd wordt de toegang Oud-Reemst we derom voor bezoekers opengesteld. IlM toegangshek Kemperberg blijft echter gesloten tot het volgende seizoen. De Wildbaan zal ongeveer één maand ge sloten blijven. KOERSEN NEDERLANDSCH CLEARING- INSTITUUT 's-GRAVENHAGE, 10 Sept. Koersen voor stortingen op 11 September 1941 tegen verplichtingen luidende in: Belga's 80.1432 Zwitser&che francs 43.56 Fransche frans 3.763 Lires 9.91 Deensche kronen 36.37 Noorsehe kronen 42.32 ZweedsoHe kronen 44.35 t Finsehe mark 3.32 Dinar (oude schulden) 3.43 Dinar (nieuwe schulden) 3.77 Turksche ponden 1.4 5 *4 Lewa 2.30 Pengoe (oude schulden) 36.519 Pengoc (nieuwe schulden) 45.89 Zloty (oude schulden) 35. Zloty (nieuwe schulden) S7.6S Lei 1.23 Slowaaksche kronen 6.48. Bii Philips is in het bijzonder dezen keer aandacht besteed aan de modernste licht bron, die wit kennen, nl. de fluores centie buislamp. Alle stands van Philips zijn met deze witte buislampen ver licht. Zooals bekend, is de verlichting op den Philips-stand in vorige jaren altijd tot een doelmatig hoog niveau opgevoerd. Dit jaar echter is het niveau op den gêheelen stand gemiddeld nóg hooger. met een aanzienliik lager stroomver bruik. dank zij de toepassing van deze buislampen. Verder is er een speciale de monstratieruimte. waarin o.a. door een in miniatuur uitgevoerd idFaal verlicht huis en diverse andere demonstratiemiddelen, het verband tusschen zien en verlichten wordt gedemonstreerd IN dit „luminarium" krijgt men niet alleen een goeden indruk van de licht- technische voordeelen der moderne gas ontladingslampen, doch eveneens van de decoratieve toepassingsmogelijk heden. Immers, vormt deze moderne, één meter lange huislamp een fraai, zelfstandig decoratief element, dat zich gemakkelijk laat aanbrengen in nissen, koven, stuc-ornamenlen. enz. Niet alleen door de zeer -groote eco nomie van de hui&lampen zelve, doch ook als gevolg van hun vorm en toepas- si ngs wijze kunnen hiermede verlich tingen met tot nu toe ongekend laag stroomverbruik worden verkregen. Voor de vakfotografen is er een com pleet ingericht foto-atelier, speciaal voor het maken van portretfoto's met. be hulp van natrium- en kwiklampen en andere lichtbronnen. Ook de amateurfotografen kunnen er zich hier van overtuigen, hoe een voudig het is om met (het moderne, lichtgevoelige opnamemateriaal en de gemakkeijlk te bedienen fotolampen binnenshuis goede foto's te maken. Behalve de bekende Philips produc ten vraagt nog een nieuwe, uiterst prac- tische romplamp de aandacht. Dit is een ideaal geconstrueerde vóet- gangersla-ntaarn, die officieel op de verduisteringsvoorschriften is goedgekeurd. Deze lantaarn wordt ge voed door een miniatuur accu. Bij deze lantaarn wordt een zeer practi- sche. kleine gelijkrichter voor het opladen van de accu meegeleverd, welke uiterlijk overeenkomt met een eenvoudigen steker, dien men in elk normaal stopcontact kan gebruiken. Verder brengt Philips nog enkele geluidsfilmapparafen. In de Beatrix-hall toont de afdeeling „Industrie" technische meetinstrumen ten, magnetische oliefilters en conden satoren. Hier is tevens veel interes sants te vinden op laschgebied, zooals de nieuwste electrische laschtoestellen en een natuurgetrouw model van ge- laschte ijzeren balken. DE Eindhovensche technici zijn er in geslaagd een fotografisch apparaat temaken, een Stroboscoop die voorzien is van een kwartslamp, een superhoogedruklamp, welke 12000 licht flitsen per minuut kan geven, telkens met een helderheid welke vier maal die van de zon overtreft. Hierdoor wordt het mogelijk onder- deelen van bewegingstoestanden te fo tografeeren, waarnaar men tot nog toe alleen kon gissen. Voor wetenschap en industrie beide wordt hier belangrijke winst geboekt. Ook op radiogebied brengt Philips weer de noodige nieuwigheden. Ten eerste de „sleutelhuiger", een nieuw ty pe radiobuis, dat geheel verschilt van zijn voorgangers. Voorts het z.g. „Mul- tibloc"-systeem, een nieuwe bouwwijze van het radiochassis, waardoor ver schillende combinatie-toesteltypen met andere eigenschappen verkregen kun nen worden. Tenslotte de „inclinator"- schaal, een breede fraai geslepen plaat van spiegelglas met de stationsnamen er in geetst, welke draaibaar op de toe- stelkast is aangebracht. Voor den vorm van de kast schept dit grootere moge lijkheden. Het toestel, dat al de nieuwe vondsten in zich vereenigt is de „845 A" en „U". Een nieuw principe ligt aan den luxe ontvanger, met speciale raarn- antenne, de .,902 A" ten grondslag, waarbij men er naar gestreefd heeft een ontvanger te construeeren, die geheel onafhankelijk van antenne en aarde, uitstekende prestaties kan leveren. Zoo kwam men tot de toepassing van een raamantenne, die draaibaar aan den zijwand van het toestel is gemonteerd en slechts uit één metalen buis bestaat. Controle op groentenprijzen •s-GRAVENHAGE, 10 S-pl. Sinds eenige 'weken wordt nu Je controle op de prijzen van groente en fruit uitge voerd aan de hand van de prijslijsten, welke door den gemachtigde voor de prijzen zijn vastgesteld. Deze controle is in alle doelen van het lard zoowel door de politie als door verschillende op&po ringsorganisaties onmiddellijk met kracht ter hand genomen Bij de behandeling dezer zaken is ge bleken, dat de prijsovertredingen zoo wel in den groot- als in den kleinhandel plaats vinden. Naast processen verbaal opgemaakt tegen enkele veiiingen, zijn er vrij veel grossiers in overtreding ge weest: alleen in de stad Rotter iam reeds een dertigtal. Ook»in hei ressort Amsterdam kwamen ongeveer 40 ver balen tegen grossiers binnen. De detaillisten zijn uiteraard in be langrijk groot er aantal in overtreding geweest. Bij de inspectie 's-Gra venhngc wachten niet minder dan een 200 zaken op behandeling, terwij; Amsterdam reeds meer dan 100 vonnissen heeft ee wezen. Ook de andere inspecties voor de prij&beheersching, te Leeuwarden. Arn hem en 's-Hertogembosch zijn actief en dagelijks worden daar grossiers en de taillisten. die te hooge prijzen voor hun waren gevraagd hebben, bericht. Tegen het niet of niet voldoende nakomen van den prijsaanduidingsplicht moet oven eens steeds weer worden opgetreden. Het resultaat van deze actie, welke gevoerd wordt om te komen tot verant woorde groenten- en fruitprijzen is, voor zoover dit nu reeds overzien kan wor den, bevredigend. In vele plaatsen zijn verschillende prijzen scherp gedaald, hetgeen door het publiek zeer gewaar deerd wordt FRAUDULEUZE SLACHTING-EN 's-GRAVENHAGE, 10 Sept. De re cherche heeft gisteravond in een perceel aan de Zutphensche-straat in een keu ken 86 kg. vleesch aangetroffen, afkom stig van een frauduleus geslacht var ken. De bewoner, de 28 jarige slagers knecht L. J., was bezig het vleesch in gedeelten te verpakken om het voor den verkoop gereed te maken. De man is in bewering gesteld, het vleesch is in be slag genomen en overgebracht naar. het openbaar slachthuis. Naar de herkomst van het vleesch wordt een onderzoek in gesteld. DE STRIJD OM BESSARAB1E 's-GRAVENHAGE. 11 Sept. Heden, Donderdag 11 September, zal dc heer L. J. R. van den Werk voor de zender Hilversum 1 van IS 15 tot 1S.30 spreken over het onderwerp: „Hoe ik voor het eerst met het land tusschen de Proef en de Dnjestr kennis maakte". BOKSEN AMSTERDAM. 10 Sept. Voor de eerste maal werden in het Olympisch Stadion bokswedstrijden gehouden. Op het oogenblik organiseert das Truppenbetreu beim Reichskommissar in ons land een middengewicht com petitie. waaraan een aantal jonge voor aanstaande Duitsche boksers deelne men. Verstrooiing der weermacht is in de eerste plaats het doel dezer wedstrij den, doch daarnaast ziet men hierin een goede gelegenheid, om het Neder landsche publiek te toonen. dat men ook in de middengewicht klasse bezig is rnet. het. kweeken van goede represen tanten naast Gustaf Eder. die negen maal kampioen van Europa werd in het weltergewicht en zich thans in het midengewicht. oefent bij gebrek aan een tegenstander in de eerste klasse. Inder daad kan eenige, vooruitgang geconsta teerd worden, doch het zal voor de over het algemeen zwaargebouwde Duit schers te allen tijden moeilijk blijven, om in het middengewicht, vertegen woordigers van internationale klasse in den strijd te brengen. Met uitzonde ring althans van Edtr. die vanmiddag als gast in de vier demonstratieronden toonde ook in deze klasse verre zijn landgenooten die hier present waren, de baa& te zijn. Dit neemt, niet weg. dat de 16.000 aanwezigen, onder wie de Oherhefehlshaber generaal der vliegers Christiansen en de Stadtkommandant, Major Schroder, welke laatste een in leidend woord sprak, toch ten volle ge- nederlandsch fabrikaat der n.v. prodenta amerssocüt Kinderhoekje 23. Met een smak'kwam de dief op de sfeenen terecht vlak voor de voe ten van Klompertje en bijna op het zelfde oogenblik was vader Klomp er ook. al weer bijDie had het schuitje omgekeerd en was op den wal ge sprongen. want het ging om zijn geld. 24. Voor Janus liep dit avonuur slecht af. Tegen twee kon hü het vet bolwerken. Binnen enkele seconien had vader Klomp zijn geld al weein handen en Janus had het nakijlcn. Dat dachten Klompertje en ziin vaier tenminste, maar het zou anders gaan. noten. Zoo niet van technisch volmaak te, dan toch van sensationeele partijen, waarin de krachten over het algemeen niet ver uiteenliepen. In het gevecht tusschen Josef Ham- peis. Weenen. en Willy Seisler. Berlijn, werd Seisler wel eenige malen in de touwen gedreven, doch door zijn onge woon felle aanvallen in de laatste der vier ronden van drie minuten maakte hij veel goed. waardoor de uitspraak der jury: onbeslist, het meest bevredig de. Het lot wees Seisler vervolgens als overwinnaar aan. De meerderheid van Fritz Quoss uit Munster was tegen Georsr Sporer, Ham burg, eveneens in een ga vecht van vier ronden van drie minuten, groot. Reeds in de derde ronde ging de Hamburger voor acht tellen neer hetgeen zich in de laatste ronde tweemaal herhaalde Quoss won op punten. De finale tus schen Quoss en SPisler was fel. In de eerste ronde had ne laatste reeds alle moeite zich staande te houden en in de vierde ronde ging hij voor negen tellen neer. Later herstelde hij zich enigrrma- te doch het initatief bleef steed: bij Quoss, die de jury tenslotte als win naar en kampioen uitriep. Quoss zal thans a.s. Zondag ook op het Malieveld in Den Haag de tegenstander zijn van Eder. De verliezers van de reeds gehou den wedstrijden te Vlissingen kwsmen voorts tegen elkander uit. Fritz Reopel, Berlijn, won op punten van Kurt Stary, Berlijn, terwijl de vlieger Jacubövski, de eenige militair in dit gezelsthap, Scheder. Weenen, door een k.o. uitscha kelde. INTERNATIONALE BOKSWEDSTRIJDEN KOPENHAGEN. 10 Sept. De Deeische boksbond heeft verschillendo internationale wedstrijden voor de komende maanden ;eor- ganiscerd. Te Kopenhagen wordt op 31 "Jeto ber tegen Zweden gebokst. Op 12 Maart 1942 vindt te Stockholm de returnwedstru'd paats. Bovendien zal men tweemaal uitkomen egen Duitschland en wel op 30 November te Ber lijn en op 12 Januari 1942 te Kopenhagen. 39. „Ta, ze was hier en heeft den sleutel gehaald, meneer Wallionl" „Wat zegt u was mevrouw Chris- man hier?" „Ja, ze was om vijf uur hier en haalde in opdracht van u derr sleutel!" De journalist verbleekte en alles ver gelend schoot hij op den chef toe en pakte hem bij zijn schouders. „Ik heb vandaag nog geen woord met haar gesproken!" zei hij zacht, doch hef tig. De deur werd opengeworpen en een man stormde als een wild dier de kamer binnen. Hij was zonder hoed. zijn boord je was los, zijn kleeren waren in wan orde en vujl en hij riep uit: „Meneer, mevrouw Chrisman is ,ver dwenen!" f Achter hem aan kwam Aspeland me' een uitdrukking van schrik op zijn g.^ zicht. Hij bleef bij de deur staan en nep heesch: „Meneer! Mevrouw Chrisman is ver dwenen!" De catastrophe... Maurice Wall ion en de chef wlsseldei een blik van ontzetting. De laatste deed een paar pass-en naar de deur, keerde zich echter halverwege om en zorrk in zijn stoel. De journalist sloot de oogen. Alles, wat hij gedaan had, was hierdoor tever- geefsch geworden: Suzanne was in di handen van haar vijand! Dat beteekende, dat weer van voren af aan moest worden begonnen... De chef sprong op. Zijn «stoel viel ach ter hem op den grond. Hij schoot op As peland toe, trok hem met een ruk de kamer binnen, sloot de deur en donder de: „Breng vlug rapport uit!" Het gezicht van Aspeland kreeg 'n nog erger trek van ontzetting. Hij herstelde zich een weinig en begon te spreken, heesch en levenloos, als m den slaap: „Mevrouw Chrisman kreeg om vier uur een telegram. Ze liet het me zien Er stond in: „Haalt u dadelijk den sleu tel Belangrijk nieuws. Wacht op me in de Villa Rosa. Verzoeke telefoon te laten onderzoeken. Wallion." Ik herinner het me nog precies." Do chef wendde zich om. „Hebt u da* telegram verzonden, me neer Wallion?" De journalist balde zijn vuisten- „Nee!" riep hij. Aspeland ging verder. „Om kwart over vier verliet me vrouw Chrisman de villa samen met rechercheur Jonsson. Intusschen liet ik de telefoonleiding nazien. ,Ik ver onderstelde. dat meneer Wallion had probeeren te telefoneeren, maar geen verbinding had gekregen en dus bad getelegrafeerd. Dat was een natuur lijke verklaring voor het telegram en in bet telegram was daar cok op ge zinspeeld Ik merkte, dat de telefoon niet functionneerde. De leiding lóópt door het boech langs de studio van de Astra Film. Bij een paal midden in het bosch was de leiding in het onge- reede, daar een dunne eikentak op de draden was gevallen. Toen mevrouw Chrisman niet terugkwam, werd ik ongerust. „Ze was om vijf uur hies," mom pelde de chef, „en toen ze ging, had ze den sleutel in haar handtaschje- Verder!" „Tegen zeven uur begon ik naai' mevrouw Chrisman te zoeken. Toen vond ik Jonsson bewusteloos op den weg, ongeveer honderd vijftig gieter van de halte van de electrische spoor Van mevrouw Chrisman geen spoor, en ik maakte daaruit op, dat er een ongeluk gebeurd was. De ingespannen droge toon van As peland zou onder andere omstandig heden een belachelijken indruk heb- hen gemaakt. Nu lag er echter iets tra gisch', <bijna iets plechtigs, in de wijze, waarop deze geharde politieman sprak, in zijn pogingen om zijn stem te be- heerschen en zich streng bij de zaak te houden- „Er zijn geen ooggetuigen van het ongeluk te vinden. Men heeft zelfs geen geschreeuw gehoord. Je kunt verder gaan, Jonsson-" Nu herkenden zij eerst den ander, dfe zich rnet moeite aan een stoel rechtop kon houden. Het was de re chercheur Jonsson, een van de onder geschikten van Aspeland in de Villa Rosa. Hij probeerde, wat meer rechtop te staan „Ik ben met mevrouw Chrisman om vijf uur mee geweest hierheen," rap porteerde hij met onduidelijke Mem. „Toen we in Stocksund op den terug weg uil den trein waren geSJapu en naar de villa wandelden, merkte ik een auto op, die op eenigen afstand van ons stil stond. Twee mannen ston den ernaast Verder was er niemamd in de buurt. Toen we de auto voorbij liepen, kreeg ik een slag op mijn ach terhoofd en verloor het bewustzijn. Ik weet verder niets, totdat Aspeland me weer bij bewustzijn bracht." „Zou je in ieder geval de mannen, die naast de auto stonden, herkennen kunnen?" „Nee. „Hoe liep je ten opzichte van me vrouw Chrisman?" „Links van haar, tusschen haar en de auto in." „Hoe zag de auto er uit?" „Gesloten... een mooie luze wagen.... rood...." „Hoe waren de mannen gekleed?'' „De eene.de eene. De detective tastte naar zijn achter hoofd. Hij wankelde, sloot de oogen en zakte in elkaar. Aspeland ving hem onder zijn armen op en zette hem op een stoel. „Hij is flauw gevallen," zei hij- De oogen van Maurice Wallion ke ken recht voor zich uit, voorbij de twee politicmannen, die zich nu tot hem omwendden De chef, die. iets had willen zeggen, bedacht zich. De blik van den journlaist zag niets van alles, wat er in de kamer was. zijn oogen keken door wanden en muren heen en doorboorden den donkeren nacht. Van dit oogenblik wist Wallion later alleen, dat zijn wilskracht en zijn scherpzinnigheid zich tot het uiterste concentreerden en da.t- hij het contact met een andere wilskracht en een an dere scherpzinnigheid, dip de zijne trotseerden, gezocht en gevonden had- En bij dit contact scheurde plotseling het gordijn en hij begreep... Zijn tegenstander had zijn laatste troef uitgespeeld. De vijand had zijn stellingen verlaten en leverde slag op open veld. En hij streed waarvoor? Om tijd te winnen! Issul Bev had Suzanne Chrisman in zijn macht. Hij wist, waar de safe zich bevond. Hij kon niet weten, dat Wallion en de politie even ver waren gekomen. Zijn plan was, zich behalve van den Sleutel ook nog van de handteekening meester te maken om zich zoo de mil- lioenen toe te eigenen en in een of an dere nieuwe zorgvuldig voorbereide ge- .stalte het land te verlaten. Maar om dat te kunnen uitvoeren, moest hij zijn vervolgers dezen heelen nacht en den geheelen volgenden dag van zich kunnen afschudden! Hij hoop te waarschijnlijk niet, zijn tegenstanders compleet op een dwaalspoor te kunnen brengen, hii berekende met koelbloedi ge nauwkeurigheid, dat ze oen dag en een nacht noodig zouden hebben om hem op te sporen! En Issul Bev beging geen vergissingen. Wallion wist. dat het plan rnet wiskundige nauwkeurig heid was ontworpen Maurice Wallion moest derhalve het schijnbaar onmogelijke verwezenlijken: hij moest Issul Bey in enkele uren vin den en aanhouden! Hij had drie of vier uren noodig ge had om tot deze slotsom te komen Aspeland had den bewusteloozen re chercheur nog niet losgelaten -en de chef had juist zijn mond geopend om zich tot den journalist te wenden, toen diens oogleden 'begonnen te trillen, alsof hij ontwaakt was. De grijze, oogen wendden zich tot den chef en de jour nalist zei volkomen rustig: ..Suzanne Chrisman kan nog gered worden!" „Maar wanneer hij haar doodt?" „Ze zal nog levend gevonden wor den!" „Hoe kunt u dat zoo zeker beweren?" „Omdat ik het weet!" Maurice Wallion sprak kort en scherp. Zijn kin stak een eind laar voren. „Het is nogal duidelijk," zei hij. „Hij kan haar niet dooden, voordat hij laar handteekening gekregen heeft. Ze i; in telligent. Ze weet. dat haar leven oivan afhangt, hoe lang ze hem aan het lijitje kan houden. Ze zal weigeren. Ze zal hem op dfe manier tot morgen kuinen ophouden. Eerst dan zal hij tot uiterste middelen overgaan. Mijne heeren, we moeten haar vóór morgenochtend te rugvinden'" Hij haalde een cigaret uit zijn keker en stak haar onder het spreken aan „Meneer de commissaris," zei hii tot den chef der recherche, „ik verzoel u een zekeren muziekleeraar Henriqies, wonende Park la an 3. te laten arreste ren!" „Muziekleeraar Henriques?" „Ja, Rambouillet heeft zijn woning al onder bewaking" „Maar ..De muziekleeraar Henriques is le- zelfde als de wijnhandelaar Thomis. Hij is het. dien u zoeljt. Hij is Istul Bcy." De chef was te oud en te verhard en verbazing te verraden. Maar hij fronste zijn voorhoofd en keek den journalfet aan. En plotseling rende hij naar de te lefoon. Wallion lien een paar maal <p en neer. Daarop wendde hij zich na«r dc tafel om en ging voort: „Meneer de commissaris! Ik vevzojfc verder, Alexander Leadbitter, den be diende van den philanthronp Waltir Cray, woonachtig op ditzelfde adre, Parklaan 1, te laten arresteeren. Hij de handlanger van Issul Bev." (Wordt vervolgd

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 2