FILMS voor deze week: STADSNIEUWS jubileum bij de politie OPTICIEN TUSSEN Aanmelding van Amerikaansche vermogenswaarden Mantels, Mantelcostuums en Japonnen, nog geheel uit wol van oude samenstelling Fa. DUIM BURGER REGENMANTELS ZONDER PUNTEN Demonstratie van jiu jitsu Burgerlijke Stand Üqswjda Medische Hulp TERSCHELLING Qrand'Théatre City-Theater ZUID WIND STAATSCOURANT 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1941 Hoofdinspecteur D. P. van Rooyen is op 16 Sept. een kwart eeuw in onze stad DINSDAG 16 September hoopt hoofd inspecteur D. P. van Rooyen den dag te herdenken, dat hij vóór 25 jaar in dienst der Amersfoortsche politie trad. We willen niet nalaten aan dit jubileum aandacht te wijden, ook al schept de bescheidenheid van den a.s. jubilaris de mogelijkheid, dat hij daar zelf eigenlijk tegen is. De hoofdinspecteur treedt al vele ja ren in onze stad op als contactman tusschen politie en pers. lederen mor gen doet hij mededceling van de kilei- ne overtredingen, de ongevallen en soms ook van de gewichtiger kwesties, waarvoor de inmening derp oolitie noodzakelijk bleek. Des avonds leest men die dan als „PolitieVaria" of als korte berichten in de krant. Uit ervaring zullen lezers wel we ten, dat het veelal geen groot nieuws betreft. Neen, de verslaggevers, ontvan gen meestal geen belangrijke berich ten op het politierapport. Nochtans komen zij er graag. Want er is met den tijd een zeer aangename verstandhou ding gegroeid tusschen den hoofdin specteur en de pers. We zouden daar wat dieper op in gaan, ware het niet, dat de heer van Rooijen daar bezwaar tegen zou koes teren. Hij houdt er niet van om onder het licht der publiciteit geplaatst te worden, ook niet ter gelegenheid van een jubileum. Het liefst zou hij de ko mende feestdagen huiten de stad heb ben doorgebracht om zich zoodoende aan ieder officieel vertoon te kunnen onttrekken. En dit eerbiedigende, zul len \Ve dus kort zijn. Hoofdinspecteur van Rooyen werd geboren op 23 Juli 1891 en ving 29 jaar geleden zijn politioneele loopbaan aan als klerk te 's Gra- venhage. Korten tijd later reeds werd hij overgeplaatst naar En schede om dan op 16 September 1916 in onze stad te worden aan gesteld, waar in het jaar 1931 zijn benoeming tot hoofdinspecteur volgde. De jubilaris heeft zijn functie altijd met groote plichtsbetrachting vervuld, hetgeen ook duidelijki bleek, toen hij gedurende de evacuatie voor korten tijd door een samenloop van omstandighe den de leiding over het politieperso neel op zich moest nemen. Hoofdinspecteur DP. v. Rooyen Foto-W eers) Vermeld dient te worden, dat hoofd- inspecteur van Rooyen als leider ver bonden is aan den cursus voor oplei ding van politiepersoneel en voorzit ter is van de plaatselijke afdeeling der Vereeniging voor Dierenbescher ming alsmede van de Vereeniging voor Veilig Verkeer. De jubilaris kan Dinsdag a.s. op een welbestede kwart eeuw terugzien. Het ie de Pers, die zoo vaak haar berich ten van hem kreeg, een oprecht genoe gen om dit nieuwtje nu eens over herp te kunnen geven. distributiepapieren gestolen Hedenmorgen vroeg heeft de politie een man aangehouden, die ervan ver dacht wordt zich op wederrechtelijke wijze distributiepapieren van een ander toegeëigend te hebben. De man stond naast een dame in een slagerswinkel. Toen laatstgenoemde bonnen wilde ge ven. bleken al baar papieren verdwe nen te zijn. Onmiddellijk deed /ii aan gifte bij de politie, die den winkelbe zoeken, die naast baar stond, gearres teèrii heeft. kerknieuws Onze stadgenoot de beer K. T. H. Burgy, werd door het Provinciaal Kerk bestuur van Zeeland tot de evangelie bediening in de Ned. Herv. Kerk toe- gelalen. examens Ta Leiden slaagde voor het candi- daats-examen rechten, onze stadgenoot de heer B. van Marwijk Kooy. In „De Valk" In „De Valk*' werd gisteravond door den heer J. v. d. Hoeven, oud-sport- instruoteur van den Opbouwdienst te 's-Gravephage. een demonstratie met proefles gegeven van de in ons land nog te weinig beoefende kunst der z.elf- vrdediging, Jiu Jitsu. De initiatiefnemer voor dit onder richt. de heer E. Tb. Mooibroek, heeft den beer v. d. Hoeven met eenige woor den bij de aanwezigen ingeleid. Hij deel de voorts mee, dat deze Japansche wijze van zelfverdediging ook zeer geschikt is om door dames beoefend te worden. Zwakheid immers wordt bij jiu jitsu slechst tot een zeer betrekkelijk begrip, want tegenover bruutheid en kracht kan men de weloverwogen kunstgrepen van deze listige vechtwijze stellen. Vervolgens nam de heer v. d. Hoeven het woord. Hij vertelde, dat iiu jitsu af komstig is uit China, doch door de Japanners werd vervolmaakt. Het is een s-trategie. gebaseerd op het tactisch toepassen van kracht. Hiermee kan men verrassende resultaten bereiken Als iemand, hoe sterk ook, den pols van een tegenstander met een of beide handen omvat, hoeft men zich niet weerloos e achten. Want wat kan men doen? Men kan met de eigen handen een beweging maken, die overeenstemt met de wer king van een hefboom en waarmee zoo veel energie ontwikkeld kan worden, dat ook de krachtigste aanvaller moet loslaten. De heer v. d. Hoeven zei nog, dat jiu jitsu door hem op kalme wijze zal wor den geïnstrueerd. De leerlingen mogen elkaar niet te krachtig aanpakken. Hier geldt dezelfde sportieve opvatting als b.v. bij voetbal: het doel betreft het spel en niet den speler. Na deze inleiding betrad spreker met zijn partner het strijdperk om aan het publiek verschillende kunstgrepen te demonStreeren. De animo was algemeen en er was van de zijde van den instruc teur weinig aanmoediging meer noo- dig. De heeren trokken (le jassen uil en even later was de proefles in vollen gang. Aan het slot van den avond gaven zich verschillende leerlingen voor den nieuwen cursus op, die des Vrijdag avonds in De Valk zal worden gegeven. GEBOREN: Herman Willem, r. van J. Ger ritsen en D. C. Remmerde. Cornells Hendri- kus, z. van H. Kwakman en T. Kwakman. GEBOREN: Franciscus Maria Jozef, z. van Johannes Maria Cornelis Jozef van den Bos en Hendrika Gcrtrud Jansen; Jan Hans, z. van Jan Louis Quanjer en Martina Jacoba Zwart. OVERLEDEN: Maria Johanna Cecilia de Jager, SO jaar, wed. van Arie Schilt. OVERLEDEN: Arrisje van Lcersum, oud 77 jaar, echtgenoote van Martinus Be- rcndsc. woensdag geen melk Wegens vacantiedag voor den melk handel zal Woensdag a.s. geen melk uitgevent worden. Men .leze de desbe treffende advertentie in dit blad. GRAND THéaTRE. Van Vrijdag; af ver tooning van de film „De bruigom uit Brazilië". Voorstellingen: Zaterdag 6 en S.15 uur doorl. Zondag 1.45, 4, 6.15 en 8.15 uur doorl. Andere avonden 8 uur n.m. 'Op Woensdag en Zaterdag matinée om 2.30 uur. CITY THEATER. Van Vrydag af ver tooning van de film „De mannen de baas". Voorstellingen: Zaterdag 6 en 8.15 uur doorloopcnd. Zondag 1.45, 4, 6.45 en 8.15 uur 'doorloopend. Andere avonden 8 uur nam. Woensdag en Zaterdag matinee om 2.30 uur. REMBRANDT THEATER. Van Vrijdag af vertqoning van de film „Negentig minu ten oponthoud". Voorstellingen als in Grand Théatre, behalve de matinée's. Zondag hebben dienst de volgende ge- neesheeren: Schmelling. F. v. Blankenheymstr. 6; tel. 3195. Stokvis, Leusderweg 272; tel. 5183. Hulp wordt alleen verstrekt voor ziektegevallen, die medische hulp drin gend noodig hebben. Zondag heeft dienst de apotheek van: Cramer, Utrechtscheweg 93; Tel. 3198 en Venneer-apotheek, Vermeerstraat 124; tel. 5335. Zondag hebben dienst de vroedvrou wen Mej. Perk, H. v. Viandenstraat 2; tel. 5086. Mej. Vernhout, Soesterweg 232; tel. 3374. éhx UtWSnClOSn. Met. deze twee gemakkelijk beweegbare vleugeltjes rust onze nieuwe, moderne bril op de neus. Geen leelijke druksporen en-nimmer last van schrijnen. Langestr. 56 Tal. 658S speciaalzaak. BINNENLAND 's-GRAVENHAGE. Sept. In het verleden beteekende het uitvoeren van een cultuur-technisch werk weelal een verlies aan natuurschoon en een aantas ting van het landschapsbeeld. Thans zullen ^ndere wegen worden ingeslagen blijkens de plannen, welke er bestaan ten aanzien van de grondverbetering en ruilverkaveling op Terschelling, het fraaie eiland voor de kust van Fries land tot welk gebied het volkskundig ook behoort. Hoewel dit belangrijke, door de Heide Maatschappij uitgevoer de werk diep zal ingrijpen in de eigen domsverhoudingen ter plaatse, zal zoo-, veel mogelijk rekening worden gehou den met natuurschoon, de belangen van het vreemdelingenverkeer en met over geleverde volkskundige gebruiken en herinneringen Zoo zullen de boschjes in de weiden, de aardige wielen, kleine meertjes, welke herinneren aan vroege re dijkdoorbraken, worden gespaard, evenals de boomrijke eendekooien, wel ke in het wijde landschap aan den rand der wadden zulk een pittige noot vornwn. Ook de merkwaardige, door menschenhand opgeworpen heuvels, de werf bij Lies en de stins bij Oosterend zullen gespaard blijven. Klaarblijkelijk betreft het hier hoogten, waarop een maal recht gesproken werd. Gusti Huber en Wolf Albach Retty in dé film „De bruigom uit Brazilië" (Foto Tobis Grand Théatre) „De bruigom uit Brazilië" ER zijn mopjes, die te allen tijde weer een luiden laehorkaan verwekken. En nademaal dit gisteravond ook in het Grand Théatre het geval was, kunnen goedlachsche lieden met een gerust en opgeruimd hort naar den bruigom uit Brazilië gaan kijken. Hij bestaat niet, die bruigom. Hij is een product van de scheppende fantasie. Een zekere Peter Seidl (Wolf Albach Retty) roept hem als noodhulp in het leven om er Christ 1 Wallner, foto-man nequin en revuemeisje, mee von de dwa lingen haars wegen te redden. (G'U6ti Huber). Het is een ingewikkelde, ietwat over- gecompliceerdc weg, die Peter Seidl be. wandelt. Hier volgt de inhoud: Het revuemeisje krijgt, juist wanneer ze in een klein theatertje de rol van haar, leven mag spelen, overal jeuk. De schuldige is haar liefhebbende Peter, die hoar een potje tooneelcrème met» jeukpoeder ten ge schenke heeft gegeven. Voorloopig be reikt hij daar zijn doel mee, want Christl heeft zich al krabbende op de planken volstrekt onmogelijk gemaakt. En vervolgens wordt de Braziliaan er aan zijn haren bijgesleept. Het is na tuurlijk een millionnair. Die bruigom uit Brazilië verzekerde zich van de me dewerking van een Europeeschen ad vocaat om het jawoord te winnen van een meisje, dot hij in landelijke klee derdracht zag afgebeeld op den omslag van een magazine. Dat meisje i6 na tuurlijk Christl Wallner. Wijl ze zich vonw ege de jeukooeder heel boos heef' gemoakt op heuren Peter, gaat ze op het winstgevende aanbod van den advo caat in. En dan heeft het uur der goed- lachschen geslagen. Christl moet in een paar, weken tijae het lendleven leeren kennen. Dus valt ze achterover in den koeienstal, met haar beenen in de lucht, en niet eén, maar minstens drie maa.l Voorts slaat ze op de vlucht voor een onschuldig geitje en valt daarbij op de mes'hoop. gekleed in „een practisch, kort broek* je", waar olie boeren om moeten lachen Maar het allergrappigste gebeurt toch met Peter. Op het laatste moment be merkt Christl, dat de bruigom uit. Bra zilië niet bestaat en dat Peter de schuld van olie noodelooze verwikkelingen draag*. Voor straf laat ze hem in de mestput jonassen. Wie lachen wil, weet waar lui terecht kan. De regie van Hans Thimig is in h-aar genre niet slecht. Gusti Huber en Wolf Albach Retty kunnen er ook mee door en er komen bepaalde situaties in deze film voor. waarin men Gusti en Wolf nog niet heeft gezien. v. d. KRAAN Jr. „De mannen de baas DE titel van deze film, welke zoo op het oog voor tweeërlei uitleg vatbaar is, laat ons geen twijfel over ten aanzien van den inhoud. Aardige Tiroolsche jon- gevrouwen en dito jongemannen ruziën er lustig op los en bestrijden elkaar het recht van heerschappij op de boerderij- annex brouwerij „Zoclicrlbrau". Dat het manlijk element zoo 6terk vertegenwoor digd is, danken we aart den vader van dc charmante Rosl, die een uilgespro ken vrouwenhater was en zijn dochter als erfenis uilsluitend manlijk personeel achterlaat. Dat er een gelijk aantal vrou welijke bedienden op het tooneel ver schijnt, mag gevoegelijk op rekening ge. schreven worden van tante Cilli Samba- her, die tevoren de lakens uitdeelde In een dorpswinkeltje en door den voogdij raad benoemd is tot adsistente van Rosl. Tante Cilli is niet zoo jong meer en scherp als een scheermes, het typische voorbeeld van de vrouw, die geen man- nenhoofd op hol kan brengen. Het. personeel verzet zich met alle krachten tegen deze indringster, die zich op de boerderij een goed leventje voor stelt en heel li6tig overweegt of haar broer. Ignaz, dien zij bij Rosl als den waren Jacob aanbeveelt (maar in werke lijkheid een onopgevoede domkop is), niet met Rosl zou kunnen trouwen ten einde zoodoende langzaam maar zeker asten voet op de boerderij te krijgen. Aanvankelijk gaat 't de vroolijke vrouw tjes voor. den wind en kegelen zij de mannen er in letterlijke en figuurlijke beteckenis uit. Reedé vreezen wij het ergste onwillekeurig trekt men na tuurlijk partij! totdat de philosophee. rende Korbinian, het levenswijze facto tum, dat steeds over de strategie der liefde praat, op een lumineus idee komt en de kansen voor de manlijke sexe ten goede kceren. Tante Cilli en broer Ignaz worden onder een schallende dorpsfanfare weg geblazen, de mannen hernemen de boer derij en vangen ook de vrouwtjes, ter wijl Rosl de vlag strijkt voor Alois, die al lang een wit voetje bij haar had. Men ziet: een vroolijk niemandalletje, waarin tot amusement van een ieder, een lange reeks van verwikkelingen en misverstanden den weg naar het eind -goed, al goed tracht te blokkeeren. De Tiroolsche sfeer doet warm en pret tig aan, pittige humor en sappig dialect werken aanstekelijk op de lachspieren. Een vroolijk geval zonder eenige pre tentie. scherts van de goede soort. Heli Finkenzeller i6 de kleine, maar dappere Rosl en Korbinian, de liefdesstrateeg is Theodor Danegger, de man. die- de snoode plannen van Tante Cilli door ziet en met ervaring uiteen rafelt. (R. LEENKNEGT). de 150sto sterfdag van mozart HILVERSUM, 11 Sept. De pers dienst van den Nederlandschen omroep schrijft ons: In het kader van de herdenking van den 150sten sterfdag van Mozart wordt, zooals vermeld, door den groot Duit- schen radio-omroep van 7 September tot 7 December een muzikale biografie uit gezonden van den meester. Op Zondag 14 September van 18.10 19.00 uur is de uitzending gewijd aan het bezoek, dat Mozart, aan Italië heeft gebracht. Het programma brengt het strijkkwartet a dur kv S0. vervolgens gedeelten uit de operaserie „Midridate Repiponto" het divertimento voor violen, bas, klarinetten en hoorn. Gevolgd door „Halleluja'' uit de motet ten voor sopraan (exultate jubilate) uit de opera „Lucia Silla" ouverture-koor scène „fuor di queste dolonti", en de slotscène voor 4 stemmen on koor. VERLOS UW VOSTEN door goede schoener! INRICHTING voo*VOETVERZORGING IANGESTRAAT 56 TEL3II8 PEDICURE en MASSAGE 's-GRAVENHAGE. 12 Sept. In het Verordeningenblad is opgeno men een verordening van den rijks commissaris voor het bezette Ne- derlandsche gebied betreffende aan melding van vermogenswaarden, toebehoorende aan de Vereenigde Staten van Amerika, aan hen, die de nationaliteit der Ver. Staten van Amerika bezitten of aan bepaalde andere personen. Van bevoegde zijde wordt op deze verordening de volgende commentaar gegeven: Overeenkomstig verordening, die in het Duitsche rijk is uitgevaardigd als rcpresaillematregcl voor de onge wettigde excessen van bet imperialisme van Roosevelt, die de Duitsche vermo- gensbestanddeelen in de V.S. heeft la ten blokkeeren, naar men weet, behelst het nieuwe verordeningenblad een ver ordening van den rijkcommissaris vooi het bezette Nederlandsche gebied ovei de aanmelding van vermogensbestand- deelen der V.S. van Amerika, hun staatsbui'gers en bepaalde andere per sonen in het bezette Nederlandsche ge bied. Voor 15 October 1941 moeten alle vermogensbestanddeclen in het be zette Nederlandsche gebied, die ju ridisch of economisch toebehooren aan de V.S. of hun bezittingen, hun staatsburgers en andere personen, die op het gebied der V.S. of van hun bezittingen zijn gevestigd of verblijf houden volgens den stand van 30 September 1940 bemevens van 30 Juni 1941 worden opgege ven hij latere verwerving volgens den stand van den dag van verwer ving. De plicht tot aanmelding heeft ook betrekking op vermogensbestanddeelcn van rechtspersonen en groepen, van personen, inrichtingen, stichtingen en vermogens met een bepaalde bestem ming, voorzoover zij hun zetel of voor naamste plaats van vestiging in hot gebied der V.S. of bun bezittingen ligt of hun oorspronkelijke rechtsbevoegd heid berust op het. recht 'der V.S. en ten slotte van alle personen met betrekking op de afdeelingen, die zij in het gebied der V.S. hebben. Tot de vermogensbe standdeelcn. waarvan de aanmelding verplicht is, behooren uiteraard ook de vorderingen op schuldenaars, die aan genoemde voorwaarden voldoen, en de rechten en aanspraken, die in een Ne- dcrlandsch openbaar register zijn inge schreven. De plicht tot aanmelding rust niet slechts op de bezitters der bedoelde vermogensbestanddeclen, maar ook op de beheerders daarvan, benevens op de leiders van rechtspersonen en groepen van personen, waartoe een bezitter van een vermogen in den zin der verorde ning behoort Bij de aanmelding moet worden ge bruik gemaakt van een formulier, dat verkrijgbaar is bij de kamers van Koophandel en Fabrieken, en zij ge schiedt bij de Deutsche Revisions- und Treuhand A.G., filiaal Den Haag, Alex- anderstraat 22. Deze aanmelding moet ook dan worden gedaan, indien twijfel omtrent de verplichting daartoe be staat. In dergelijke gevallen moeten de oorzaken van dezen twijfel worden ver meld. De aanmelding kan achterwege blijven, indien zij reeds krachtens ver ordening no. 143/1941 over Amerikaan- sche vermogensbestanddeclen naar be hooren is geschied. Op overtredingen van de voorschriften dezer verordening staan gevangenisstraffen en geldboeten. (Voor den tekst dezer verordening zie men Tweede Blad pag. 4. (Red). Bü beschikking van den secretaris-gene raal van het departement van Opvoeding, Wetenschap cn Cultuurbescherming: Is voor het tudvak van 1 September 1941 tot 1 September 1942 wederom belast mot het geven van cursussen in vccvoedingsleet aan de landbouwhoogeschool te Wagcningen, ir. H. G. A. Leigmes Bakhoven, inspecteur van het vccteeltwezen te 's-Gravenhago. Is voor het tijdvak van 16 September 1941 tot het einde van het studiejaar 19411942 belast met. het geven van onderwijs in zijde rupsen tcelfc aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen, dr. ir. A. Minderhoud, r'y'ks- b'u'ecntccltconsulent aldaar. Is voor het tijdvak van 16 September 1941 tot het einde van het studiejaar 19411942 wederom benoemd tot tijdelijk assistente aan de landbouwhoogeschool te Wageningen, mej. M. N. I. de Boer aldaar. Is met ingang van heden benoemd tot lid van dc commissie van toezicht op dc Ryks- landbouwwintcrschool te Meppel, H. v. d. Wal te Staphorst. Is met ingang van 1 October 1941, aan ir. C. S. Knottncrus, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als leeraar aan de Ryksland- bouwwinterschool te Dordrecht. Is voor het tijdvak van 16 September 1941 tot het einde van het studiejaar 19411942 wederom belast met de waarneming van het onderwijs in werktuigkunde cn werktuig kundig teekenen aan dc landbouwhooge school te Wageningen, ir. Y. Brouwers, rijks- landbouwingcnicur aan genoemde onderwijs inrichting. Is het ressort van het Natuurhistorisch cn Oudheidkundig Museum voor den Vcluwe- zoom te Velp (gemeente Rhcdcn), welke in stelling bij zyn beschikking van' 25 AprU 1941, no. 1694 (1), afd. C.W., erkend is als lokale instelling, als bedoeld in de regeling betreffende het oudheidkundig bodemonder zoek in Nederland, uitgebreid met de ge meenten Rozendaal en Brummen. Bü beschikking van den secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Vis- scherü is tc rekenen van 16 Mei 1941 b'y' het departement van Landbouw en Visscherü bc-' vorderd tot hoofdcommies in vasten dienst J. J. H. B'üdendyk, tot dien datum commies. Bu' besluit van den secretaris-generaal van het'depnrtcment van Financiën is aan C. Ar kenbout, ontvanger der directe belastingen cn accynzen te Gouda, met ingang van 1 De cember 1941 op zyn verzoek eervol ontslag uit 's R'üks dienst verleend. Hoofdredacteur: J. VALKHOFF, Amersfoort Redacteur Stadsnieuws en Uit den Omtrek: R. LEENKNEGT. Amersfoort Redacteur Sportrubriek: H. AC. VAN DER KRAAN Jr.. Amersfoort Voor den aanleg van den nieuwen weg Utrecht Arnhem wordt uit de afgravingen te Maarn veel zand aangevoerd. Wanneer de zandtrein nadert, worden de .hnoman' neergelaten (Pax-Holland-De Haan m) Dames- en Kinderconfectie - Arnh. weg 26 Tel. 3977

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 3