Nederlanders aan het front De rantsoeneering van het gedistilleerd Tennistournooi scholieren Alcoholtoewij zing van 35% DE P.T.T. IN JULI RADIOMUZIEKFEEST PREDIKBEURTEN R.K. GODSDIENST OEFENINGEN Kampioenschappen district Utrecht Amersfoortsche clubs gaan oefenen Uit den G.U.K.B. Tennis kampioenschap district Utrecht Jubileumtournooi E.N.P.S. STUDIECONFERENTIES 100-jarige te Loosdrecht 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1941 r7 OOALS onlangs is gemeld, heeft de. te Delft gevestigde, Sectie Spiritus van het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd een rantsoeneerings- reglement voor de bereiding en aflevering van gedistilleerde dranken vastgesteld. Hierbij is onder meer de toewijzing van aethylalcohol aan de distillateurs betrok- ,ken. In de techniek worden vele soorten alcohol gebruikt, maar alleen de aethyl alcohol is geschikt voor menschelijke consumptie en deze dient dan ook bij de fabricage van gedistilleerd als grondstof. Voor het gemak onzer lezers echter noe men wij den aethylalcohol in het hieronder volgende eenvoudig alcohol. Do toewijzing van alcohol voor de fabricage van gedistilleerd is thans vastge steld op vijf-endertig percent van.de hoeveelheid, die in 1939 voor binnenlandsch verbruik is verwerkt. Wij schrijven met opzet, dat de toewijzing thans hierop is vastgesteld. Want zij kan in de toekomst meer of minder gaan bedragen of gelijk blijven. De rantsoeneering van de grond stof maakt uiteraard een rantsoenee ring van het bereide product noodza kelijk. De distillateurs kunnen dus op het oogenblik niet meer leveren dan een bepaald percentage van de hoeveelheden die zij in 1939 aan slij terijen, café's, enz. hebben verstrekt. Geschiedt de distributie van den alco hol onder de distillateurs door de Sectie Spiritus van het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd, voor een juiste verdeeling van het gereedge maakte product onder de slijterijen en café's is een Rantsoeneeringsbureau voor Gedistilleerde Dranken ingesteld, dat te Schiedam zijn zetel heeft. Dit bureau oefent toezicht, opdat de distillateurs hun producten jenever, citroenjene ver, fladderak. enz. onder hun afne mers gelijkmatig verdeelen, zoodat niet de eene zaak volop en de andere niets krijgt. Bij de uitvoering van de vastge stelde regeling wordt voorts rekening ge houden met de bijzondere behoeften en gewijzigde omstandigheden sedert 1939 en met de speciale eischen voor seizoen- bedrijven, die het van de vacantieperio- 'de moeten hebben. Beperktheid der grondstoffen De rantsoeneering van alcohol is een noodzakelijk gevolg van de beperktheid der grondstoffen welke voor de fabri cage ervan dienen. Alcohol wordt voor het allergrootste deel bereid uit melasse, een bijproduct van de suikerindustrie, een siroopachti ge massa, welke voor ongeveer de helft uit suiker bestaat. Er is nu belangrijk iminder melasse voor de alcoholfabricage beschikbaar, dan vroeger bet geval was. Behalve de. in ons land vervaardigde, melasse, wordt er namelijk in normalen tijd ook melasse ingevoerd, maar deze import ligt nu stil. Voorts moet thans veel melasse voor de fabricage van krachtvoer voor het vee worden gebruikt. En ten slote heeft men melasse ook voor den aanmaak van stroop noodig. Stellig moet in aanmerking worden ge nomen, dat de Nederlandsche jenever nationaal en internationaal 'een bekend product is. zoodat de gedistilleerd-indus trie in het raam van het Nederlandsche bedrijfsleven een belang vertegenwoor digt, waarmede rekening behoort te wor den gehouden. Echter behoort uit den aard der zaak de grondstof melasse in een bepaalde verhouding tusschen vee voeder-, stroop- en alcoholfabricage te worden verdeeld. Zooals bekend is, ontstaat alcohol ook bij de fabricage van de, voor onze voe ding zoo noodzakelijke, broodgist. die oa. uit graan wordt gemaakt. Bij deze fabricage echter is de gist het hoofdpro duct. Daarom streeft men ernaar, uit de. voor deze fabricage beschikbare, hoeveel heid graan een zoo groot mogelijk kwan tum gist te produceeren. Het gevolg hier van is, dat bij de gistfabricage het ne venproduct alcohol slechts in hoeveelhe den. welke naar verhouding zéér beperkt zijn, ter beschikking komt. De beperking van de alcoholproductie behoeft niet noodzakelijk tot een rant soeneering van het gedistilleerd te lei den. Theoretisch kan men zich ook voor stellen, dat de productie van gedistil leerd even groot zou blijven als vroeger of slechts weinig zou verminderen en dat de oplossing van de moeilijkheid uit sluitend of grootendeels in een verlaging van het alcoholgehalte van gedistilleerd zou worden gevonden. Dit zou dan ech ter neerkomen op een drank met een gehalte van even twaalf percent, een pro duct, dat. wat smaak betreft, niets meer met een borrel heeft uit te staan. (Het gehalte is nu ongeveer vijf-en-dertig tof veertig percent). Daarom heeft men het veel meer ge zocht in rantsoeneering van het eindpro duct, dan in verlaging van het alcohol gehalte. Over het algemeen is de kwa liteit van den borrel min of meer dezelf de gebleven. Dit werd wenschlijk geoor deeld vooral voor likeuren en voor jene ver van bepaalde merken, aan het op peil houden waarvan de fabrikanten in den loop der jaren veel moeite hebben besteed. Gevolgen voor het publiek Reeds jsedert geruimen tijd. voor dat de rantsoeneering van gedistil leerd werd ingevoerd, bestaat er in ons land een verordening krachtens welke na des avonds zeven uur in café's geen sterke drank meer mag worden geschonken. In verband met de rantsoeneering hebben de café's individueel verschillende maatrege len genomen. Er zijn er, die alleen tusschen vijf en zeven uur of tus schen zes en zeven uur borrels schenken. Andere café's schenken ook op andere uren van den dag bor rels, maar geven er niet meer dan één of twee aan denzelfden klant. Nog weer andere café's beperken zoowel den borreltijd als het aantal borrels, dat zij schenken. In kleine vergunningszaken komt het voor, dat men alleen aan vaste klanten borrels schenkt, en aan vreemde bezoe kers voorstelt, zich met een Pilsje te ver genoegen. Wat de slijters betreft, zij plegen hun klanten te rantsoeneeren volgens het percentage, waaraan zijzelven bij de toe wijzing vanwege de distillateurs onder worpen zijn. Een consument krijgt dus thans ongeveer vijf-en-dertig percent van de hoeveelheid, die hij vroeger van zijn slijter placht te betrekken, en moet dus bijvoorbeeld met een zeker aantal decili ters tevreden zijn. Op merkelijk is intusschen, dat het pu bliek tegenwoordig veel prijs blijkt te stellen op het betrekken van gedistil leerd. Te verklaren valt dit verschijnsel wel Nu de keuze van genotmiddelen be perkt is, wenscht men gaarne 'n vervan ging van datgene, wat men vroeger ge wend was, tot zich te nemen. Daarbij komt, dat, zoodra een genotmiddel min of meer zeldzaam is geworden, de aan dacht der verbruikers op een speciale manier erop wordt gericht. Ook, als men vroeger een bepaald artikel maar weinig gebruikte, verbeeldt men zich licht, er behoefte aan te hebben, wanneer het niet meer onbeperkt beschikbaar is Voorts «chijnen nerveuze naturen te meenen dat zij onder de tegenwoordige omstandighe den meer dan gewoonlijk aan kunstma tige prikkels als van nicotine en alco hol, behoefte hebben. Al deze en derge lijke factoren bevorderen thans de vraag naar gedistilleerd. Het is echter evident, dat de rantsoenee- ring van gedistilleerd onder de tegenwoor dige omstandigheden een eisch is van het algemeen belang. Immers, bij het produc tieproces moet de Overheid natuurlijk in de eerste plaats acht slaan op de noodza kelijkheid der bevrediging van de primaire levensbehoeften van ons volk. In het bo venstaande is een verklaring gegeven van het feit. dat men zich tegenwoordig ook bij den borrel min of meer moet beperken. 's-GRAVENHAGE, 12 September. Omschrijving Opbrengst Meer of minder dan 1940 Posterijen 3.021.562 4- 899.6S5 Telegrafie 82.182 32.730 Telefonie 4.248.499 969.590 Postchèque- en girodienst 1 1.200.610 337.443 Radio-omroep en Radio-distributie 695.834 58.688 Totalen 9.248.693 2.232.676 Januari tot en met Juli 1941. Posterijen 21.242.623 3.707.085 Telegrafie 406.694 1.886.3S0 Telefonie 28.418.380 4.083.777 Postchèque- en girodienst 8.231.905 2.569.757 Radio-omroep en Radio-distributie 5.192.245 160.013 Totalen 63.491.847 8.314.226 De heffing van de radioluisterbijdrage dateert van 1 Januari 1941. Ten aanzien van de ontvangsten uit radio-distributie zijn voor 1940 de bruto opbrengsten van de destijds zelfstandige radio-ex ploitanten opgenomen, n.l. circa 2. per maand per aansluiting. FUNCTIONARISSEN BIJ HET RECHTSFRONT 's-GRAVENHAGE. 12 Sept. De persdienst van de N.S.B. meldt: De waarnemend leider van groep B. Rechts front (afd. politie) heeft voor den kring Alkmaar de volgende kring-functiona rissen aangewezen: kringleider A. J- ter Horst hoofdagent van politie te Alkmaar; kringsecretaris A. v. d. Kooy, chef-veldwachter te Bergen N.H., en kringpenningmeester J. Heidenrijk, agent van politie te Alkmaar. HILVERSUM, 13 September. Maan dag 15 September wordt te 12.01 uur over Hilversum I in het kader van het eerste Nederlandsche Radiomuziekfeest door het kamermuziekensemble „De mermuziekspelers" het kwintet in des gr. terts voor piano, twee violen, alt, cello van Dirk Schafer uitgevoerd. Dien middag te 13.00 uur over Hilver sum I laat zich het Nederlandsch Ka merorkest hooren o.l.v. Otto Glastra van Loon met werken van N Gistow. Pieter Hellendaal. F. E. A. Koeberg. Johanna BorderwijkRoepman en Alex Voorrno len. Met den pianist componist B v. d Sigtenhorst Meyer aan den vleugel geeft de violiste Ollv Fonden een kamermu ziekconcert. waarin behalve een Sara bande van Alex Voormolen, sonaten resp. van B. v. d. Sigtenhorst Meyer en Henk Badings voor viool en piano tot uitvoering komen. (Hilversum I 16.0016 30 uur). Te 20.00 uur over Hilversum I een concert van het Hollandsch Instrumen taal Kwintet, m.m.v. To van der 'Sluys In de pauze een lezing van Rutger Schoute over „de beoefening van de ka mermuziek in Nederland". In een uit gestelde uitzending te 21.00 uur Hil versum I zal Flor Peeters het orgel van de Domkerk te Utrecht bespelen waarbij hij de Sinfonia per Organo van Hendrik Andriessen zal spelen. Dinsdag 16 September zijn eenige in strumentale voordrachten met Neder landsche programma's te beluisteren (11.20—13.00 en 15.30). Over Hilversum I 19.30 geeft Hans Gruys een zangvoor dracht met liederen van Diepenbrock. Badings en Henri Bosmans. Aan den vleugel Tanje Taussen. Te 20.15 uur geeft Hilversum I een oorspronkelijk Nederlandsch muziek dramatisch werk n.l. Serenade in den St. Jansnacht, tekst van J. D. C. van Dokkum, muziek van Jan Felderhof. Solisten, operakoor en orkest staan dit maal o.l.v. den componist. De koren zijn ingestudeerd door Henk van Wie link. LOON VAN LOS SPOORWEG PERSONEEL AMSTERDAM, 12 Sept. De pers dienst van bet. N.V.V. schrijft ons: De honderden losse personeelsleden, die de spoorwegen in dienst hebben, werden vroeger betaald volgens den plaatselijken loonstandaard. terwijl het hoogste loon, dat zij konden behalen, nooit meer dan het minimum van een vast personeelslid minus een korting van 10 procent bedroeg. De Nederland sche Vereeniging van Spoor- en Tram wegpersoneel heeft in den personeels- raad van de Spoorwegen steeds de be langen van deze groep bepleit. Het eer ste succes, dat werd geboekt, was. dat niet meer de plaatselijke loonstandaard beslissend was voor de hoogte van h.et loon. doch dat dit nu op het maximum voor losse arbeiders bij de N.S. werd bepaald. Verder is komen te vervallen bet verschil van de 10 procent met het laagst'bezoldigde vaste personeel en werd bereikt, dat deze groep ook deel de in den algemeenen duurtetoeslag van 6 procent die in Januari werd inge voerd. Dank zij de actie van de Nederl. Vereeniging werd dus een loonsverhoo- ging van minstens 16 procent doorge voerd. Van zeer groot belang is de vacantie- regeling. die niet lansr geleden tot. stand kwam en waardoor de losse arbeidsrs in verhouding met bun diensttijd recht kregen op betaalde vacantie met een maximum van tien dagen. Een dezer dagen werd wederom een belangrijke verbetering bereikt, welke hierin bestaat, dat tijdens de drie wacht- dagen, die het. losse personeel volgons de ziektewet moet doormaken, in het vervolg 75 procent van bet loon zal wor den uitbetaald-. PUF- EN NESTVERVOER 's-GRAVENHAGE, 12 Sept, Van be voegde zijde deelt men ons mede, dat het gewenscht is gebleken, voor te schrijven, dat met ingang van 13 Sep tember 1941 het vervoeren of doen ver voeren van puf en nest (te kleine viscl), welke voor consumptie ongeschikt is) alleen mag geschieden met geleidebil- jetten of vervoerbewijzen. afgegeven door of namens de Nederlandsche Vis- scherijcentrale te 's-Gravenhage. ZONDAG 14 SEPTEMBER St. Joriskerk 10 uur: ds. G. Koch, Maasdam. Jeugd dienst. 5 uur: ds. v. d. Berg. Nieuwe Kerk 10 uur: ds. Monster. 5 uur: ds. Gerritsen. Emmakerk 10 uur: ds. Blok. 5 uur: ds. Dönszelmann. Kapel „Zon en Schild" 10 uur: ds. Nauta. Gymnastiekzaal R.H.B.S. Geen dienst. Rusthuis „De Lichtenberg" 3 uur: ds. Nauta. Gasthuiskerk 10 uur: de heer v. d. Heide. Wjjkgebouw Laurens Costerplcin 10 uur: kinderkerk. Gebouw „Het Sluisje" 10 uur: kinderkerk. Wjjkgebouw Bethel 10 uur: kinderkerk. Evang. Luth. Kerk 10.30 uur: Gecomb. dienst met Vr'yz. Her vormden. Woensdag iVt uur n.m. Avondwyding. Vryz. Hervormden Luthersche Kerk 10.30 uur: ds. van Rossum. Remonstr. Gemeente 10.30 uur: ds. Noordhoff, Haarlem. Doopsgezinde Gemeente 10.30 uur: ds. Golterman. Geref. Kerk (Zuidsingel) 10 uur: cand. J. H. Teerink. 5.30 uur: ds. Holwerda. Geref. Kerk (L. Vrouwestraat) 10 uur: ds. Holwerda. 5.30 uur: cand. J. Blokland, Kampen. Westerkerk 10 uur: cand. J. Blokland. 5.30 uur: cand. Teerink. Vrjj Evangelische Gemeente Gebouw Concordia Langestraat 113 8 uur n.m.: ds. Verboom, Utrecht. 18 Sept. 7.30 uur: ds. Verboom, Utrecht. Geref. Kerk in Hersteld Verband 10 en 5.30 uur: ds. Herngreen. Chr. Geref. Gemeente 10 en 5.30 uur: ds. Drenth. Vrye Geref. Gemeente (Muurhuizen 53) 9.30 en 5 uur Godsdienstoefening. Geref. Gemeente (Stoovestraat 11) 10 en 5 nur: Godsdienstoefening. 17 Sept. 7 uur n.m.: ds. J. Vreugdcnhil, Rijssen. Oud-Katholieke Kerk ('t Zand 13) 10 uur v.m. H. Dienst. (Kapel v. h. Oud Kath. Seminarie) 3.30 uur; Vesper. Vrjje Katholieke Gemeente (Regentesselaan 21) Geen dienst. Christian Science Society Arnhemscheweg 7 10 uur Eollandsche dienst. 11.15 English service. Onderwerp: „Substantie". Nicasiusstraat 4 10 uur: Eeredienst. 5.30 uur: Prediking des Woords. Amersfoortsche Bergkapel Regentesselaan 21 10.30 uur: ds. T. O. Hylkema, Amsterdam. Kerk Kapclweg: Geen Kindeikerkdienst. Pinkstergemeente. Gebouw Concordia, Langestraat 113. lede ren Dinsdagavond 7.30 uur Zendeling N. Vetter. Leger des Heils. 10 uui v.m. Heiligmgsdienst. 7 uur nam.: Heilsbyeenkomst. HOOGLAND 10 uur: de heer Mallekote. LEUSDEN 10 uur: ds. Blaauwendraad, Baarn. SOEST Ver. van Vryz. Godsdienstigen 10.30 uur: ds. J. F. van Royen, Amsterdam. (Wijzigingen voorbehouden) Parochie v. d. H. Franciscus Xaverlus 't Zand 31 H.H. Missen om 6.30. 8. 9.15 en 10.80 nu» Hoogmis. Lof om 6 uur. Paror-hie O.L. Vrouwe Hemelvaart Langcgracht 36 H.H. Missen om 7.30 en 9 uur. Hoogml* 10.30 uur. Lof om 6 uur. Parochie v. d. H. Henricus P. Rnr^traat 41 H.H. Missen om 7 uur en 8.30, Hoogmis om 10 uur. Lof 6 uur. Parochie v d. H. Ansfrfdus Jacob Catslaan 28 H.H. Missen om 7.30 uur, 9 uur en 10.30 uur Hoogmis. Lof om 6 uur. fn de V o l k i s c h e Beobachter verscheen van de hand van Gunter d'Alquén, Hnupt-sturmführer van de Waffen S.S. en hoofdredacteur van het tijdschrift Das Schwar ze Front, een artikel jver het Oost front, waarin ook aandacht besteed wordt aan de Nederlandsche vrijwilli gers. Na een inleidende beschouwing over den gemccnschappeliiken oorlog tegen het bolsjewisme, waarin verte genwoordigers van bijna alle landen van Europa meestrijden, beschrijft d'Alonén een bezoek aan den T.C,e- fechtsstand" van een der bataillons van een S.S.-regiment. LJ ET bataillon is nu gedurende zeven tien oorlogsdagen voorhoedebatail- lon geweest Ongeveer een derde van zijn ge.vechtssterkte bestaat uit Neder landsche vrijwilligers bij de SS. De com mandant, die sinds December 1940 de leiding heeft, heeft gedurende de oplei ding, zoowel als gedurende de gevechten een goeden indruk van do kwaliteiten van zijn mannen kunnen opdoen. Dc Nederlanders zijn uitstekend in het schieten met een machinegeweer en als scherpschutters en verscbeidcncn van hen werden reeds met de leiding van een afdeeling belast. De meesten spreken bovendien zóó goed Duitsch, dat een groot aantal met succes al gebruikt is om berichten over te brengen. De vrijwilligers voelen, dat zij, als uitgesproken dappere mannen, als sol daten van Adolf Hitler in den strijd om de overwinning van het nationaal-socia lisme, uitdrukking geven aan de groot- germaansche gedachte. Deze soldaten in het veldgrijs zijn bereid tegen eiken vijand van Duitschland te strijden. Er zijn geen Vlamingen, geen Nederlanders en geen Rijksduitschers meer in dit ba taillon, er ziin alleen mannen van de eerste, tweede of derde compagnie Volwaardige mannen, SS mannen, dat zullen de bolsjewisten al hebben kunnen merken. Voor me zoo vervolgt de schrijver staat „Unterscharfführer" Karl II., plaatsvervangende commandant van een compagnie en leider van een bizon- dere afdeeling. H. is een Nederlandsche student in de philosofie en de medicij nen, 29 jaar oud en getrouwd. Naar zijn dialect te oordeelen zou men hem voor een Westfaal houden. Sinds den zomer van 1940 dient bij bij de Waffen S.S. Zijn opleiding als infanterist heeft hij bij het SS regiment Westland gekregen in München. Sinds kort draagt hij vol trots de distinctieven van „Unterfiihrer" op kraag en mouwen Zijn groep bestaat uit één Nederlander en vijf Rijksduitschers, onder wie ei twee uit de Oostmark, een uit Zwabeu en een uit het vroegere Polen afkom stig zijn; de laatste is een Sudetenduit 6cher. „Het gaat prima," vertelt hij. „Bij ons heerscht de beste kameraadschap en juist de kleine verschillen tnonen de werkelijke eenheid nog duidelijker aan." Dat is de belangrijkste les, die Unter scharffiihrer H. voor den vijand, en in het gezicht van den dood heeft geleerd Hij vertelt dan van de successen van zijn wapens en zijn mannen. „Alleen de kleine Schüfering, had het in het begin erg moeilijk en de meesten bielden hem voor een dommen. hulpeloozen jongen Maar op een zeer bewogen dag was er een spannend oogenblik. De man achtei het machinegeweer kreeg een schot in zijn hals. Onmiddellijk schoot de kleine Schüfering achter het wapen, hoewel daar al vijf gewonden en een doode la gen en hij er eigenlijk niets te maken had. Het machinegeweer lag zwaar on der vuur van pantserafweergescbut maar hij ging cr heen. Alle respect. Nu zagen we pas wat we aan hem hadden en het doet me genoegen, dat mijn Duit sche kameraden dat ook ingezien heb ben." „De mooiste belevenissen van dezen oorlog zijn de brieven van mijn vrouw zoo vertelt Unterscbarfführer H. ver der... Zii begrijpt, waarom wij bier, ver van Holland in het Oosten staan. En zou ik werkelijk niet meer terugkeeren. dan weet. zij de beteekenis en dat maakt me gelukkig." E gevechten gaan dan verder. Er ontspint zich een artillerieriuel en dan rukt de infanterie op. Ginds kruipt Unterscharffiihrer H.; dóór gooit Unter- sturmführèr Pikkala zijn handgranaten gisteren heeft hij me nog over de schoonheid van Finland verteld. Dóér gaat de pittige ordonnans, een voorma Mge kapitein van de lijfgarde in Kopen hagen. Zij allen geven op dit oogenblik met hun vele kameraden het beste wat in ben is, als strijders voor de'Duit sche overwinning, die ook hun overwin niner is. Want zii willen later niets ca deau krijgen, zij strijdpn voor de ger maansche idee van Adolf Hitler, in het volle vertrouwen op de nieuwe ordening van Europa. ATHLETIEK NOG geheel onverwachts krijgen wij te dezer stede tot besluit van het seizoen athletiek-wedstvijden te zien. Oorspronkelijk was het de bedoeling dat de kampioenschappen van het, dis trict Utrecht der N.A.U. in de Domstad gehouden zouden worden, doch daar de sintelbaan niet beschikbaar is. zag het bestuur zich voor een onverwacht pro bleem gesteld. Men besloot 'echter, de wedstrijden naar Amersfoort te ver plaatsen, waar zij morgen op het ter rein van den A.B.v.L.O. aan de Rubens straat gehouden worden. Onder leiding van bef bestuurslid, den beer J. Schmidt heeft men onmiddellijk maatregelen ge nomen ten einde de athleten naar be- booren te kunnen ontvangen. In totaal is 't aantal inschrijvingen 161. Vergelijk1 men dit cijfer met. voorgaande jaren, dan is dit zeer goed te noemen, hoewel de dames- en meisjes inschrijvingen zeer ma lig zijn. De loopnummers beloven zeer interes sant te Worden. Zoo komen op het num mer 100 Meter hardloopen uit T. van Veen (Celeritas). J. Veëreschild (G.A.C.), W. Vonk (Tempo) en A. Hessels. In to taal 13 sprinters. Op de 400 Meier zal bet wel gaan lusschen den P.-kampioen v. d. Wal (Hellas) en Van Herpen (Ce leritas). Op de 800 Meter starten o.a. Frits Butselaar en Truijers beiden van Hellas, doch zij vinden tegenover zich geplaatst Celeritas met de loopers We- temans en J. Beekes en A.A.V. en Tempo resp. met Jaap van Asch en G. Pelle. De 1500 en 3000 Meter worden een gedeci deerde overwinning voor Tempo. Het nummer hoogspringen zal een strijd te zien geven tusschen den A.A.V.-'er Wiegmink, den junior De Gruyl (G.A. C.) en den sprinter W. Vonk van Tem po. Ook het verspringen is sterk bezet. Wij noemen Frits Butselaar. Nol Wel- lerdieck van Hellas, Veereschild, G-A.C.. die allen minstens 650 Meter springen, waarop onmiddellijk het Celeritas-ïid J. van Veen volgt. Bij het discuswerpen zal de districts recordhouders Nol Wellerdieck den strijd moeten aanbinden met. Woudsma (G.A.C.), terwijl J. Wolthers van Hellas op het nummer speerwerpen weinig moeite zal hebben met Stetter en Dirk- sen. Het nummer kogelstooten beeren wordt zeker gewonnen door Woudsma gevolgd door Wolthers en De Boer. Bij de dames maakt mej. v. d Meij- ren (Blauw Zwart 1928) een .redelijke kans den titel op den 100 Meter te ver overen. De krachten der dames voor het nummer verspringen loopen weinig uiteen. Hier zal fel om'de overwinning gestreden worden. Het kogelstooten' is voor mej. Paljn, evenals het discuswer pen, tenzij mej. K. ter Braake voor een verrassing zorgt. Behalve de loopnummers 100 en 300 Meter voor jongens slaan op het pro gramma nog vermeld discuswerpen, speerwerpen en verspringen. Hellas heeft uitstekend op deze nummers in geschreven De athieet v. d Hoeven had pen recordpoging op bet nummer dis cuswerpen willen wagen, doch hij zal hiervan moeten afzien, daar de ring niet aan de gestelde eischen voldoet Het speerwerpen wordt eveneens door v. d. Hoeven gewonnen. Hoewel bij het verspringen 18 deelnemers aan den bak verschijnen, waarvan er 16 van Hellas zijn, neemt dit niet weg, clat J. de Gruijl van G.A.C. een redelijke kans maakt le winnen. Bij de meisjes 80 Meter hardloopen en verspringen zullen alleen vertegen woordigsters van Tempo en Athleta aan den start verschijnen. Mej Schrij ver (Athleta) lijkt ons op beide num mers te winnen. Tenslotte vermelden wij nog. dat in verband met de N.T C.-bepalingen (niet meer starten op meer dan twee num mers) er geen estafettes gehouden wor den. VOETBAL De laatste Zondag, voordat de compe titie op volle toeren begint te draaien, wordt door de meeste clubs benut om hun elftallen te laten oefenen. H.V.C., dat de vorige week op Birk- hoven Wilhelmina uit 's-Hertogenbosch met sprekende cijfers klopte, brengt een tegenbezoek aan deze vereeniging. Quick maakt met het eerste- en tweede elftal een uitstapje naar Wapeningen. Er wordt gespeeld tegen W.A.V.V. I en n. A.P.W.C. laat haar ploeg ook niet on voorbereid aan den start verschijnen. Zij trekt naar Bussum om S.D.O. in eigen huis te bekampen KORFBAL Klasse I: Biltkoven 2—Altius 2 (Zaterdag); SKV I— Samos 3; Olympia 2Excelsior 3. Klasse II A: Rhenen 1Tovers 2: RDZ 1Kamco 1 (Za terdag); Vogel 3SKV 2. Klasse II B: Jong Leven 1Olympia 3. Excelsior 4 Jong Leven 2, Zwaluwen 3Excelsior 5. Klasse II C: (Zaterdag afdeeling): Kameo 2—RDZ 2, Samos 5Altius 3, Terre Neuve 1Levu 1. Klasse II D: Soesterkwartier 2Rhenen 2. Adspiranten. Klasse A: Bilthoven ATovers A (Zat.), Soest ASamos A. Klasse B: Olympia AExcelsior A. Klasse B: Vogel ASamos C, De J. Bataaf Tovers B. Klasse D: Jong Leven BExcelsior B, Zwaluwen BOlympia B. LAWNTENNIS Dit. weekeind brengt ons wat ten nis betreft nog aardige wedstrijden. Het zy'n allereerst de wedstrijden om de districtskam pioenschappen enkelspelen, die onze aandacht vragen. Deze worden gehouden op de banen van Dropshot te Utrecht en vangen Zater dagmiddag aan. Voor deze wedstrijden was het aantal in schrijvingen niet gelimiteerd, doch voor de heeren vastgesteld op zestien. By de heeren werd ingeschreven door de beide Alta-spe- lcrs Cesar en Leenknegt, W. v. d. Weert en M. Bins, beiden van Shot Zeist, H. C. A. Koppejan, S. Cochius, R. Mendes de "Leon en waarschijnlijk p. J. van Swinderen van do L.T.C., „Hilversum", J. G. Jongeneel van Baarn, J. Bonnet (UTV), W. Knottenbelt (Bilthoven), R. Abma en C. J. Ancion (Dropshot), mr. P. F. baron van Till en J. L. Akkersdjjk (Rhynauwen) en mr. C. J. Boeg- hcim (Hilverheide). De inschrijving is dus nog van bijzonder goed gehalte en ongetwijfeld kunnen aardige wedstrijden verwacht worden. De winnaar der heeren speelt tenslotte tegen A. Borren, die momenteel houder is van den titel. Bij de dames werd het aantal speelsters •vastgesteld op acht en vier geplaatste speel sters. De in de eerste ronde winnende dames worden dus opgevangen door de geplaatste speelsters. Het zijn de dames mej. T. de Greef en mevr. B. van Schevikhoven (Dropshot), mevr. Kieviet (Rhynauwen), mej. Korsten (Baarn), mevr. Hondelink en mevr. Wolsak (Bilthoven), mej. A. Hcins (U TV). De geplaatste speelsters zijn mej. A. Knottenbelt (Het Spiegel), mevr. Van Lidth de Jeudc en mej. B. Thonus (Hilversum) en mevr. Vleugels SchutterSpit (Alta). Op mej. R. Mechel na zijn de topspeelsters uit het district dus aanwezig. Op de banen van A.L.T.A. Alta heeft, evenals in vorige jaren, een tennistournooi georganiseerd, waaraan deel genomen wordt door scholieren uit onze stad. De leefty<^ van de jongens en meisjes, die bijna alle Amersfoortsche middelbare scho len vertegenwoordigen, is tusschen de 12 en 18 jaar. De deelname is zeer bevredigend. De uitslagen van de tot nu toe gespeelde wedstrijden zijn: Jongens; F. JellinckA. Kolff 60 62; E. GoudswaardK. Wielaert 64 46 75; G. WielaertH. v. Gulick 36 60 64; C. VogelsangA. Tromp 16 60 60; C. VogelsangG. Wielaert 60 62; L. BinsbergenJ. Zicdses des Plantes 64 6—1; H. de Haan R. Goudswaard 6—3 6—2; G. v. Silfhout—J. E. Parker 6—1 6—3; S. WolterbeekJ. Visscher 63 86; J. W. DriebergenA. Gottschal 62 62; R. Gar- relsH. van Dijk 64 62; F. J. Groen huizenJ. Manassen 60 60! H. Coolcn J. Ebens 6—0 6—2; R. Dee—D. Eggink 6—4 60; F. v. GulickK. Hubers 46 86 6—3; A. J. Rond—P. Schwerzel 6—1 6—1; P. KnoppersW. Schroder 64 57 64; L. ManassenB. Bouraa 61 61. 2e ronde: F. JellinckE. Goudswaard 75 6—4; L. Binsbergen—C. Vogelsang 6—1 6—4; H. de Haan—G. v. Silfhout 6—2 6—1; R. Dee—H. Coolen 6—2 6—3; F. v. Gulick— A. Rond 6—3 6—1; L. Manassen—P. Knop pers 61 60. Meisjes: B. GramsbergenE. v. Royen 4g 86 6—1; A. v. GulickE. van Nieu- wenhuizen 6—2 6—2; T. de Vries—B. Grams- bergen 6—3 6—3; A. v. Gulick—T. Garrels 63 75; H. DriebergenT. de Kat 6—4 63; G. de KatY. Klasscr 62 61; G. de KatH. Driebergen 75 46 13 11. SCHAKEN AMSTERDAM, 13 Sept. Gisteravond werd de derde ronde van het jubileum tournooi der Eerste Nederlandsche Populai re Sohaaksohool gespeeld. Daar Landau de afgebroken partij tegen Euwe zonder verder spelen gewonnen had gegeven, startte de nationale kampioen als leider met een halve punt voorsprong op zijn rivaal H. Kmoch. Do stand in de eere-groep A luidt na do derde ronde: Dr. Euwe 2 punten en een afgebroken party'; H. Kmoch 1Y punt en een afgebro ken partij; Landau 1J^ punt; Spinhoven Y punt en een afgebroken partij; van Steenis Y punt; Scheffer 0 en 2 afgebroken par tijen. HANDBAL A.A.V.—HILVERSUM Morgen begint voor A.A.V dat nu met twee heercnplocgen en een damesplocg uit komt, de han'dbalcompetitie. Op het terrein van den A.B.v.L.O. aan de Rubenstraat, spe len.in de ochtenduren zoowel de dames als de heerenploeg tegen het daimes- en heerenteam van Hilversum. Van den uitslag valt weinig te zeggen, daar de Hilversum mers 'dit jaar voor de eerste maal deelne men. HOCKEY A.M.H.C. NAAR HOCKEYDAG TE LAREN Morgen vindt de officieele opening van het hockeyscizocn plaats door het spelen van de voorronden voor den Hookeydag. De ploeg van A.M.H.C., die traditiege trouw naar Laren trekt, komt in de eerste ronden tegen Kampong (Utrecht), de nieuwe 2e klasser en toekomstig tegenstander in de competitie. Dit wordt dus een interessante voorloopige krachtmeting. Winnen de rood- wittcn, dan komen zy tegen Gooi II, wat waarschijnlijk een tè zware taak zal blijken. OMTREK B'ILTHOVEN. 12 Sept. De Neder- landsche Middenstandsbond en het, In" stituut voor Middenstandsontwikkeling beleggen dezer dagen een 4-daagsche studieconferentie voor Kadervorming, teneinde binnen korten tijd over goed geschoolde bestuursleden de beschik king te hebben. Deze studieconferentie wordt gehouden in „Concordia" te Bilt hoven en vindt plaats op 12, 13, 19 en •20 September a.s. Het bestuur der Bilt- hovensche Handelsvereeniging. in wier rayon de conferenties plaats vinden, werd tot bijwoning uitgenoodigd. Vrijdagmiddag, zijn deze conferenties officieel geopend met een reünie en een gemeenschappelijkcn maaUfijd van 12 lot 2 uur. Des middags behandelde prof. R. Casimir, bijzonder boogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden ..De psy chologie van den Middenstand", waar na dr. E. J. Tobi, raadgevend economist te^ Den Haag sprak over; „Staatshuis houdkunde". Prof. dr. J. F. ten Doesschate. hoog leeraar a. d. Ned. Econ. Hoogeschool te Rotterdam sprak over „Bedrijfshuis- houdkunde". Na een gezamenlijke wandeling en een dito maaltijd sprak 's avonds om 8 uur de heer J. Peper, oud-directeur van handelsscholen te Amersfoort over „Staatsinrichting". Een gezellig sairfen- zijn besloot den eersten dag. LOOSDRECHT. 12 Sept. Op waar- lijk' grootsche wijze heeft de bevolking van Loosdrecht.uiling gegeven aan haar blijdschap dat het een honderdjarige in zijn midden had. Nog nimmer tevo ren was een dergelijke gebeurtenis het dorp Loosdrecht te beurt gevallen. Van alle zijden toonde men belang stelling en op hartelijke wijze is de „ju- bilars" gehuldigd. De krasse honderd jarige Jan van Loenen bracht voorts een bezoek aan zijn geboorteplaats Hil versum en vandaar ging hij per rijtuig naar 's Graveland. waar hij een was- scherij, waar hij 38 jaar had gewerkt, geheel bezichtigde. DS. J. J. GOORHUIS SOEST. Naar wij vernemen is ds. J. J. Goorhuis van Arnhem benoemd als Voorganger bij de Vereeniging van Vrij zinnig Godsdienstigen, Afd. van den Ned Protestantenbond te Soest en dat deze zijn intrede zal do^n op a.s. Zon dag 14 Sept. na vooraf te zijn bevestigd door Dr. W. Banning uit Heemstede in den dienst op dien Zondagmorgen welke te 10J4 uur aanvangt in het Kerkgebouw d<*r vereeniging, Rem- brandtlaan No. 20 te Soest,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 4