VOOR HET KIND [rubriek van oom bob] Aanmelding van Amerikaansche vermogenswaarden KLOMPERTJE KLOMP „Goed aangekomen" Billy Buks en de bananen v BRIEFWISSELING 2e BLAD PAG. 4 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1941 's-GRAVENHAGE, 12 Sept. De tekst van de verordening betreffende aanbel ding van vermogenswaarden, toebehoo rende aan de Vereenigde S'alen van Amerika, aan hen, die de nationaliteit der Vereenigde "Staten van Amerika be zitten of aan bepaalde andere personen, luidt als volgt: ARTIKEL 1 De vermogenswaarden, welke zich in het bezette Nederlandsche gebied bevinden, en aan 1) de Vereenigde Staten van Amerika (Vereenigde Staten) of hun bezittingen, als mede haar ge'oiedsonderdeelen en andere pu bliekrechtelijke personen, 2) natuurlijke personen, die de nationa liteit der Vereenigde St-aten hebben of die in het gebied der Vereenigde Staten of van hun bezittingen hun woon- of verblijfplaats hebben, 3) privaatrechtelijke rechtspersonen, als mede vereenigingen, instellingen, stichtingen en andere doelvermogens, voor zoover zij hun zetel of hun hoofdkantoor in het gebied der Vereenigde Staten of van hun bezittin gen hebben, dan wel voor zoover hun oor spronkelijke rechtspersoonlijkheid op het recht van de Vereenigde Staten berust, 4) andere dan de onder 2 en 3 genoemde personen met betrekking tot kantoren, wel ke zij in het gebied van de Vereenigde Sta ten of van hun bezittingen hebben, rechtens of economisch toebe-hooren, dienen naar den toestand van 30 September k940, alsmede naar den toestand van 30 Juni 1941, by ver krijging na dit tijdstip naar den toestand van 30 Juni 1941, by verkrijging na dit tijd stip naar den toestand van den dag van ver krijging, te worden aangegeven. ARTIKEL 2 Als zich An het bezette Nederlandsche ge bied bevindende vermogenswaarden zyn te beschouwen: I 1) Onroerende goederen, onroerende rech ten en roerende zaken, welke zioh in het bezette Nederlandsche gebied bevinden. 2) Waardepapieren, aandeelen en winst bewijzen van elke soort, welke zich in het bezette Nederlandsche gebied bevinden. Obligaties van het Duitsche ryk, van het Koninkrijk der Nederlanden, evenals van an dere schuldenaren, die hun zetel of hoofd kantoor in het bezette Nederlandsche ge bied hebben, ook al bevinden de documenten zich niet in het bezette Nederlandsche ge bied. 3) Betaalmiddelen, welke zich in het be zette Nederlandsche gebied bevinden. 4) Deelnemingen in ondernemingen, wel ke of in het bezette Nederlandsche gebied hun zetel of hoofdkantoor hebben of waar van de oorspronkelijke rechtspersoonlijkheid op Nederlandsch recht berust, ongeacht of zy in waardepapieren belichaamd zijn oi niet. Voorts opties op zoodanige deelnemin gen. 5) Vorderingen op schuldenaren, die hun domicilie of duurzaam verblijf in bet bezette Nederlandsche gebied hebben, en vorderin gen, welke in verband met het bedrijf van een zich in het Nederlandsche gebied bevin dend kantoor van den schuldenaar ontstaan zyn. 6) Rechten en aanspraken, welke in een Nederlandsch openbaar boek of register zyn ingeschreven. 7) In het bezette Nederlandsche gebied afgegeven bedrijfsvergunningen. 8) Industrieele patenten en auteursrech ten, welke in het bezette Nederlandsche ge bied zyn beschermd. 9) De overige vermogenswaarden, strek kende ten behoeve van een bedrijf van een zioh in het bezette Nederlandsche gebied bevindend kantoor of van een in dit gebied uitgeoefende beroepswerkzaamheid, voor zoo ver zy niet vallen onder I 1 tot en met 3. II. 1) Rechten op de onder I genoemde ver mogenswaarden. Rechten uit overeenkomsten over de onder I genoemde vermogenswaarden. ARTIKEL 3 (1) Tot aangifte is verplicht: 1) Hy die de nationaliteit der Vereenigde Staten bezit en in het bezette Nederland sche gebied verblijf houdt, zulks ten aan zien van ziin geheele in het bezette Neder landsche gebied bevindende vermogen. 2) Hy, die vermogenswaarden in den zin van de artikelen 1 en 2 beheert of bezit, in bewaring dan wel onder toezicht heeft of bewaakt. 3) Hy, die aan een zich niet in het be zette Nederlandsche gebied bevindenden eige naar van vermogen, als bedoeld in artikel 1, een prestatie schuldig is. Ook voorwaarde lijke of betwiste verplichtingen dan wel de zulke, welke van een nog niet vervulde te genprestatie afhankelijk zyn, dienen te wor den aangegeven. 4) Hij, die met de leiding belast of ove rigens bevoegd is tot vertegenwoordiging of beheer van die privaatrechtelijke rechtsper sonen, vereenigingen, instellingen, stichtin gen en andere doelvermogens, waarin een eigenaar van vermogen, als bedoeld in ar tikel 1, deelneemt en die hun zetel of een kantoor in het bezette Nederlandsche gebied hebben. Aangegeven moet worden de aard on de omvang der deelneming. De plicht tot aangifte van het geheele vermogen der ge noemde rechtspersonen, vereenigingen. in stellingen, -stichtingen en andere doelvermo gens kan in het bijzonder bevolen worden (2) De vervulling van de verplichting tot aangifte door iemand, die daartoe is gehou den, bevrijdt hen, die mede tot aangifte wa ren gehouden. ARTIKEL 4 (1) De aangifte dient onder gebruikma king van een formulier, hetwelk by de Ka mers van Koophandel en Fabrieken is te ver krijgen, voor 15 October 1941 te geschieden by de „Deutsche Revisions- und Treuhand A.G.", bijkantoor 's-Gravenhage. Aloxander- straat 22. De aangifte van vermogenswaar den, welke na 15 September 1941 verkre gen worden of van welker verkrijging de gene, die tot aangifte gehouden is, eerst na 15 September 1941 kennis krygt, dient binnen een maand, nadat deze daarvan ken nis heeft verkregen, te geschieden. (2) Degene, die tot aangifte gehouden is. 'dient het aangifteformulier volledig en naar waarheid in te vullen. (3) Aan de „Deutsche Revisions- und Treuhand A-G." dienen op verzoek over alle zakelijke aangelegenheden inlichtingen te worden verstrekt. Eveneens dienen haar de boeken en bescheiden ter inzage te worden voorgelegd. ARTIKEL 5 De aangifte van een deelneming, als be doeld in artikel 2, onder I 4, kan achter wege blijven, wanneer de deelneming reeds op grond van de verordening no. 143/1941 be treffende Amerikaansche vermogenswaar den overeenkomstig de regelen is aangege ven. ARTIKEL 6 De aangifte is ook in het geval, dat twij fel over de verplichting tot aangifte bestaat, vereischt. De redenen voor dezen twijfel dienen te worden aangegeven. ARTIKEL 7 (1) Hij. die met de voorschriften de zer verordening opzettelijk in strijd han delt of deze ontduikt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vyf jaren en met geldboete van een onbe perkt bedrag of met een dezer straffen. (2) Wordt het feit door schuld ge pleegd, dan kan gevangenisstraf van ten hoogste een jaar of geldboete van ten hoogste honderdduizend gulden wor den opgelegd. ARTIKEL 8 (1) Strafvervolging vindt niet dan op vordering van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (commissaris- generaal voor financiën en economische za ken) plaats. (2) De vordering tot strafvervolging kan tot op het tydstip der uitspraak in hoogste ipstantie worden ingetrokken. ARTIKEL 9 Feiten, als bedoeld in artikel 7, zyn de> lieten in den zin van paragraaf 2. lid 2, der verordening no. 52/1940 betreffende de Duit sche rechterlijke macht voor strafzaken, zoo als deze gewijzigd is bij de verordening no. 123/1941. ARTIKEL 10 (1) De rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (commissaris-generaal voor financiën en economische zaken) treft de voor de uitvoering dezer verordening noo- dige maatregelen. Hij kan de hem toekomen de bevoegdheden overdragen. (2) De rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (commissaris-generaal voor financiën en economische zaken) kan ten aanzien van twijfelgevallen, welke by de toepassing der voorschriften dezer verorde ning rijzen, algemeen rechtsverbindende be slissingen geven. ARTIKEL 11 Deze verordening treedt heden in werking. Toelagen oud-militairen 's GRAYENHAGE. 12 Sept. Het ver ordeningenblad bevat een besluit van het. hoofd van het afwikkelingsbureau van het departement van defensie no pens maatregelen ten aandien van de hezoldiging en verzorging van militair en burgerlijk personeel der voormalige Nederlandsche zee- en landmacht. Bij dit besluit worden verschillende op grond van het Kon besluit van 4 De cember 1933 toegekende ambtstoelagen ingetrokken, doch daarnaast wordt be paald. dat de militairen, die ten gevol ge daarvan in inkomsten achteruit zou den gaan, in het genot worden gesteld van een persoonlijke toelage, gelijk aan het bedrag der tot dusver genoten ambtstoelage. .Deze persoonlijke toelage wordt ver minderd met ingang van den datum, waarop de jaarwedde van den belang hebbende wordt verhoogd of opnieuw een amhtstnelaee wordt toegekend, en wel met het bedrag dier iaarweddever- hooging op nieuwe arnbtstoelage. Dit besluit treedt heden in werking met terugwerkende kracht tot 1 April 1941. RADIOPROGRAMMA ZONDAG 14 SEPTEMBER HILVERSUM I. 415.5 m. 8.00 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.30 BNO: Nieuwsberichten. sS.45 Gram.muziek, 11.30 Kinderkoren „De Krekels" en „De Merels". 12.00 Solistencon- ert. 12.45 BNO: Nieuws--en economische berichten. 1.00 Nederlandsch Verbond voor Ribbc-kunde. Vragenbeantwoording. 1.15 Philharmonisch kwartet. 2.00 Declamatie 2.15 Openingsconcert v.h. Eerste Nederland sche Radio-Muziekfeest, met openingsrede door prof. dr. T. Goedewaagen. In de pauze rede door den heer Jan Govers. 4.30 Colle gium „Musica Diviria". 5.00 Een praatje over vioolbouw. 5.25 Gram.muziek. 5.30 Voor do jeugd. 6.00 Gram.muziek. 6.10 Sport van den dag. 6.35 Ensemble Bandi Balogh. 7 00 Actu eel halfuurtje. 7.30 Boyd Bachman en zyn orkest. 8.00 Declamatie met muzikale om lysting. 9.00 Arnhemsche orkestvcreeniging (opn.). 9.30 Gram.muziek. 9.45 BNO: Nieuws berichten. 10.0010.15 BNO: Engelsche' uit zending: „An American sees Holland". HILVERSUM II. 301,5 m. 8.00 Gram. muziek. 8.30 BNO: Nieuwsberichten. 8.45 Gc- wyde muziek. 9.00 Vroegdienst. 10.00 Zondag morgen zonder zorgen. 12.00 Cyclus „Kent Gy Uw Bii'oel?" (opn.). (Voorbereid door de Christelijke Ra'dio Stichting). 12.15 Gram. muziek (met toelichting). 12.45 BNO: Nieuws en economische berichten. 1.00 Zang met pianobegeleiding en granumuzick. 1.35 Gram.muziek. 2.00 Gevarieerd programma. 4.00 Wijdingswoord (Voorbereid door de Christelijke Radio Stichting). 5.30 BNO: Sportuitslagen. 5.40 Het Sylvestre-trio. 6.20 Gram.muziek. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Gram.muziek. 7.45 Reportage. 8.00 Omroep orkest, solisten en gemengd koor. 9.00 Boyd Bachman cn zijn orkest en Klaas van Beeck en ry'n orkest. 9.45 BNO: Nieuwsberichten 10.0010 15 Gram.muziek. MAANDAG 15 SEPTEMBER HILVERSUM I. 415.5 M. 6.45 Gramjnu- ziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gram. muziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Morgenwijding. 8.25 Orgelconcert (opn.). 8.40 Concertgebouwor kest, Oratoriumvereeniging cn solisten (opn 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gram.muziek. 11.00 Het Sylvestre Trio. 11.25 Declamatie 11.45 Het Sylvestre Trio. 12.00 „De Kamer- muziekspelers". 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten.-1.00 Het Nederlandsch Kamerorkest. 2.00 Gerard Le- bon en z'u'n orkest en gram.muziek. 3.00 Voor de vrouw. 3.45 Gram.muziek. 4.00 Viool en piano. 4.30 Utrechtsch Stedelijk orkest (opn.) 4 45 Voor de jeugd. 5.15 BNO: Nieuws-, eco nomische- en beursberichten. 5.30 De Melo- disten en solist. 6.15 Voor de vrouw. 6.30 De Ramblers. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Om roeporkest (opn 7.40 Reportage. 8.00 Con certgebouwkwintet en zang met pianobege leiding. Als intermezzo: Causerie „De be oefening van de kamermuziek in Nederland" 9.00 Orgelconcert (opn.). -9.30 Gram.muziek 9.45 BNO: Nieuwsberichten. 10.0010.15 BNO: Engelsche uitzending: Things worth "knowing about Holland. HILVERSUM II. 301.5 m. 6.45—8.00 Zie Hilversum I. 8.00 BNO: Nieuwsberichten 8 15 Gram.muziek. 10.00 Morgendienst. 10.20 Gram muziek. 11.00 Declamatie. 11.20 Zang met pianobegeleiding en gram.muziek. 11.50 Gram.muziek. 12.00 Frans Wouters en zyn orkest. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten. 1.00 Otto Hendriks en zyn or kest en gram.muziek. 2.00 Arnhemsche Or kestvcreeniging, solist en gram.muziek. 4.00 Orgelconcert en zang. 4.JJ0 Gram.muziek. 5.00 Voor de jeugd (Voorbereid door de Christe lijke Radio Stichting). 5.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursberichten. 5.30 Piano voordracht. 6.00 Cyclus „Arm en rük in het Nieuwe Testament". 6.15 Boyd Bachman en zu'n orkest. 7 00 Actueel halfuurtje. 7.30 De Romancers. 7.45 Politiek weekpraatje. 8.00 De Romance.rs. S.25 Landmans Lust. 9.00 Klaas van Beeck en z'yn orkest en gram.mu ziek. 9.45 BNO: Nieuwsberichten. 10.00 10.15 Grarrt.muziek. Sportwedstrijden S.S. en Duitsche politie "s GRAVENHAGE. 12 Sept. - Onder leiding van den bevelhebber van de prdnungspolizei in Nederland worden van 18—21 September a.s. in het Olym pisch Stadipn te Amsterdam en ver schillende andere plaatsen in Neder land athletiekwedsl rijden gehouden door de S.S.- en Polizeisportgemein schaft Niederlande. Naast de gebruikelijke wedstrijden zal ongetwijfeld de lange afstands marsch op Zalerdagmorgen 20 Seplem her a.s hijzonder interessant zijn en veel belangslelling weten te trekken, daar de deelnemers hierbij bijzondere moilijkheden hebben te overwinnen zooals schieten, het werpen met hand granaten en het nemen van hindernis sen. Eveneens zullen de aan de athletiek- wedstrijden nog toegevoegde demon straties als voethal en handhalwedslrij den tusschen speciaal hiervoor samen gestelde ploegen van de S.S.- en de po lilie. speciale demonstraties met mo torrijtuigen. alsmede massale gvmnas- tiekuitvoeringen zeer veel belangstel lenden weten te trekken. Reeds hebben zich meer dan 900 deelnemers voor de ze wedstrijden opgegeven. HET OUDE DUITSCHE HANDWERK 's-GRAVENHAGE. 12 Sept. Op- 16 September zal prof. dr. W. Dexel in Am sterdam en op 17 September in Den Haag een lezing houden over „volks vormen van het oude Duitsche hand werk". Prof. dr. D. Dexel is docent aan de Staatshoogeschool voor kunstnijver heid in Berlijn. Hij heeft zich vooral gespecialiseerd in de studie van de ge bruiksvoorwerpen en gaat door voor de beste deskundige op zijn gebied. UITGESLOTEN SLAGERS 's-GRAVENHAGE. 12 Sept. Het Rijks bureau voor dc voedselvoorziening in oor logstijd maakt bekend, dat wederom eenige slagers wegens clandestiene handel voor ge- ruimen tijd van het verkrijgen van een toe wijzing van vee en vlcesch door dc Neder landsche Vechouderijccntrale zijn uitgesloten Het zyn de slagers W. Piet, Ceintuurbaan 230. Amsterdam: P. J. dc Leeuw, Spreeuwen park 7, Amsterdam: W. Bourhout, Weeshuis- laan 46, Zeist: C. W. J. Weyers, Lange He- zclstraat 90, Nijmegen; A. jairson, B. 171a Dussen; Tj. Klijnsma, W. 146, Wyckel; G. van Vark, Kornschedy'k. Almkerk; H. Heinen. Tuinstraat 55, Dedemsvaart; K. van Wijk, Nw. Beestenmarkt 6, Leiden; C. Kaars, West haven 36, Gouda; R. Deugd, C. 62, Wognum; A. Bosgraaf, Brugstraat 63, Hoogezand; C. J. S. Spoclder, Grocst 126, Hilversum: F. Hui- zinga, Woostraat 45, Den Helder; P. J. Ko ker. Lisserdyk 576, Haarlemmermeer; J. H. A. .MoJleman, Barentzstraat 34, Amsterdam. Tegen deze slagers is proces-verbaal opge maakt. 27. Maar hoe moesten ze dat geld nu wel te pakken krijgen? [Jaar moest wat op verzonnen worden. Janus wist het al. Wanneer ze Klompcrtje maar te pakken konden krjigen. dan zou de rest vanzelf wel vol sen. Met een ste- vigen haak zou het best gaan. 28. Blij. dat ze hun geld terug had den, wandelden Klom pert je cn zijn va der naar huis. Nu waren de bankbil jetten veilig opgeborgen en kon hun niets meer gebeuren. Dat dachten ze tenminste. Wat zou moeder blij ziin. dat alles zoo goed was afgeloopen. OPVOEDING DER OPVOEDERS Het opvoedersgilde houdt op 27 Sep tember a.s. in het gebouw Kromme Nieuwe Gvacht 38 om 15 uur een bijeen komst. waarin zal spreken het hoofd van het gilde. prof. dr. R. van Gencch- ten, over „opvoeding der opvoeders". WILLY WIERDA: Lieve allemaal Dei ka Zo leuk! Tweemaal in de week krij^e* we van Beppie een lange brief, Beppie weet je, is myn jongste zusje, die van den winter toen 't zo koud was, heel, heel er* ziek geweest is. Zo erg, dat ze, toen zc weer mocht opstaan, wel een meisje van zes leek inplaats van het meisje van acht, dat :e is. Daarom hebben we toen stilletjes met z'n allen gespaard cn zoveel hebben wy by elkaar gekregen, dat Beppie nu voor vier we ken naar een boerderij is. En vandaar komen haar brieven, snap je. Beppie schryft altijd zulke gezellige brieven. Een paar van dt leukste heb ik bewaard om ze ook by gele genheid eens aan jullie te laten lezen. Nou en vandaag heb ik dan die gelegenheid. Hiei komen ze! De taaifoutjes heb ik maar ver beterd. Lieve allemaal. Ik ben goed aangekomen. De mensen in de trein varen allemaal even aardig. Van ren meneer heb ik een rolletje frujetta ge had en van een mevrouw een y'sje. Daar lie pen ze mee langs de trein. De limonade me u m'y hebt meegegeven, heb ik opgedron ken, want het was erg warm in de trein. Maar in de broodjes had ik geen trek. Ik heb ze weggegeven aan een jongetje dat wèl trek had. Dat jongetje hoorde by dien meneer van het rolletje frujetta. U vindt 't toch niet erg, hè? Ze vonden het eerst erg gek, dat ik alleen in de trein zat, maar toen ik zei dat ik al acht was en dat u me in de tiein gezet had en dat ze me van de boerderij zouden komen afhalen, vonden ze 't niet gek meer en nou ben ik dan hier. Er zyn leuke kinderen en de boerin is oolv erg aardig. De boer ook wel, maar die zegt niet veel. De boerin en al de kinderen waren aan de trein om me af te halen cn ze zei, dat ze zou zorgen, dat ik er net zo stevig zou gaan uitzien als dc an deren hier., 't Was nog al een eind lopen van het station naar dc boerdery, maar de paarden moesten op het land werken en daar om konden ze niet voor de wagen gespan nen worden om my' te halen. Maar ik vond het best f'yn zo'n eind lopen. Veel echter zo buiten dan in de stad. Toen we aankwamen stond de boer al naar ons uit te kyken. Ik n.oeht dadeluk alles zien. In huis en in de stallen en op het erf. Maar eerst moest ik een bekér melk drinken. Dat vond ik eerst wel eng, maar deze melk was zo lekker, dat ik er best nog meer van gelust had. Natuurlijk heb ik er niet om gevraagd, want dat is niet net jes en dan zou ik ook geen trek meer gehad hebben in de pannekoeken, die klaar stonden Do boer heeft een heleboel koeien en vier paarden en er zyn kuikens en kippen en twee honden. Eén hele grote, de waakhond, cn oen kleinere cn die kleinere heeft jongen. Er z'yn ook drie poesen. Een pikzwarte, een roode en een gevlekte. Een „lapjeskat" zeggen ze dat het is. Hy is zwart en wit met oranjeroode plekken. Dag! Ik schryf gauw wccrl Beppio. Beppie kan v.-el goed brieven schry'vcn, vinden jullie niet? Maar de andere brief, die ik voor jullie bewaard heb, vind ik nog leuker. Ik zou wel eens willen weten of jul lie dat ook vonden. Lieve allemaal, Ik ben goed aangekomen! Niet met de trein, maar ik ben vier pond zwaarder ge worden! En ik ben pas twee weken hier! De dierendokter heeft een kiekje van my gemaakt, hier hebt u het. Ik ben net aan 't schryven, leuk hè? Ik mag elke dag de kippen voeren en zc kennen me al goed. Ook de haan. Die zit dikwyls op de mesthoop, maar als ik aankom, komt hu' er af en alle kippen achter hem aan. Ik durf nou al al leen by dé koeióu r> dé stal. Dé bOSr.n Êégt, xe kennen me al, daarom loeien ze. 's Avonds ga ik altyd den boer en z'n knechts van het land halen, ik mag dan altijd op een van de paarden zitten. Eenig! Er zijn ook een hele boel kuikens. Die kennen me ook al en er is een kip die melk drinkt! Een heel grote kip. Q\cr een poosje gaat ze naar een ten toonstelling en toch was 't eerst maar een heel zjëlig' beestje, heeft de boerin verteld Ze zegt, dat ik ook maar veel melk rnoat drinken, dan word ik ook nog de grootste van jullie allemaal, zegt ze. Nou, ik vind melk al niets naar meer. Maar die kip, moet u horen! Toen het nog een kuiken was, was Het 't kleinste kuiken van allemaal en de anderen drongen het altyd opz'y en zo kreeg 't bu'na niks te eten. En op een keer lag 't als een zielig geel hoopje op de grond, zei de boerin en dc kinderen hebben het ook gezien. En toen hebben ze gemerkt, dat het honger had en toen hebben ze ,'t met melk gevoerd. Iedere dag kreeg 't een paar scho teltjes. Na een paar weken liet het zich niet meer door dc anderen verdringen en nou ls het dc grootste kip van allemaal en de mooi ste. Nou dag! Beppie. Enig hè, dat van die melkdrinkende kip! Jammer dat ik je nog niet méér brieven kan '.aten lezen, want van de andere dieren heeft Beppie ook nog veel verteld. De foto van Peppie 'heb ik in de krant laten zetten. Nou zou je niet meer zeggen, hè, dat ze zoo ziek is geweest! Beste nichten en neven, DAAR onze familie schynt te zyn inge krompen, kunnen de antwoorden nog een beetje uitvoerig blyven. Natuurlijk is dat wel prettig, doch ik zou het gezelliger vinden, als de familie weer wat groter werd. Jullie hebt toch allemaal wel vriendjes, vriendinnetjes, nichtjes, neef jes, broertjes of zusjes die mee kunnen doen? Vertel hen maar eens wat een gezellig ru briekje wij hebben, dan willen zy vast wel in de familie worden opgenomen. Nufje. Gelukkig, dat je weer gezond en met een geheelde pink in onze familiekring bent gekomen. Het is inderdaad al een hele ty'd geleden, dat ik je laatste brief kreeg. Dat bock mag je dan nog een keer komen ruilen, ik hoop. dat ik je aan het gevraagde boek kan helpen. Je vraagt nieuwe boekeh- bonnen, doch voor de Oostervecnbonnen, die je mij stuurde, kun, je ook nieuwe boeken- bonnen kr'ugen. Doll ie D o t. Dit laatste postpapier was ook bijzonder leuk, vooral omdat je het in allerlei kleuren hebt. De kinderboerderij ken ik niet. Het is ook al erg lang geleden, dat ik in Artis was. Ik heb al meer ge hoord, dat er weer met plezier naar sohool gegaan wordt. Je was een beetje in de war met de datum boven je brief, je sohreef 7 Augustus. Leergraag. Dat de opgaven niet moeilijk zouden zyn had ik wel gedacht. Het is nog wel een prettige schooltijd, je hebt dan ook nog iets aan dc avond. Je voelt je nu zeker zeer zelfbewust, als je 's morgens de stofdoek zwaait, want ook dat gebeurt "nu met kennis van zaken. Je broeders pen 'doet goede diensten, je schrijft er keurig •mee. Krullekopje. Wat zal jü" toch lenig z'ün, Je doet zo dikwyls gymnastiek. Ulet Hikt mii ook erg gezellig voor je. Jo Ikunt 'dadelijk merken, dat de spieren rust gehad hebben, je voelt jc dan zo stram. De Igrote feesten hebben nog even dè ty'd, dan 'is de winter ook al weer b'yna voofby. E d e 1 w e i s z. Nog hartelijk gefelici teerd nicht, jammer, dat je het verleden Hvcck niet geschreven hebt, Want dan zou 'myn felicitatie mooi op je verjaardag ge komen ziin. Je hebt een hele collectie ca- 'deaux gekregen, welke boeken waren het? Dat is niet ongezellig om een tweede uur 'te vullen, aangenamer dan b.v. algebra is 'een bonvry gebakje zeker. Bruinvis. Leuk is zo'n hondcnjacht niet bepaald, doch van het hon-djesstandpunt fbekeken heel begrijpelijk. Wij hebben ook Svel eens vacantie en genieten van onze vry'- Ihcid, en waarom zou een hond het ook niet teens prettig kunnen vinden. J\j was er wel 'erg druk mee en dat op je zusjes verjaardag. Lilliputter. Je vrije Woensdag middag was dus helemaal gevuld met zeer •nuttige bezigheden. Of ze ook aangenaam •waren wil ik in het 'midden laten. Enfin je 'hebt zo lang niets gedaan, dat het wel weer 'lijden kan. Is alles vlot verlopen? Meizoentje. Prachtige cyfers heb je gehaald, ga zo maar door Meizoentje. Ja, de kinderen die zulke mooie cijfers hadden, kunnen die moeilijke sommen natuurlijk niet maken. Dik Trom. Ik wil graag geloven, dat jullie een fyne morgen hadden, er zal heel wat gelezen zün en daar houdt je erg van, geloof ik. Je hebt een prettige plaats op school. Het is daar wel leuk by' de Grote Koppel, vergeet je de t\jd niet, als je zo druk bent met de visjes en de boten? Je woont nogal ver van school. T a r z a n. Als je het zo leuk hebt is de ty'd vlug om, jammer, dat je ook al zulk slecht weer trof. Ik denk, dat je wel erg moe en slaperig geweest bent, toen je weer in Amersfoort was. Je kon toen nog juist uitslapen voor de school begon denk ik. Madeliefje. Een ongewoon lange brief schreef je my' deze week. Over hes examen zou ik my nog maar niet ongerust maken. Rustig werken en goed opletten in de klas en examenvrees is ongegrond. Je zult jc nog door heel wat bergen huiswerk heen moeten werken. Boefje. Daar schrok ik toch heus een beetje van de inhoud van je brief. Het was dus geen plotseling besluit van jou, doch voor m'y kwam het wel onverwacht. Doch het is zoals je zegt, je bent de kinder leeftijd te boven. Ik geloof dat jy een van dc nichten bent, die de briefwisseling het langst heeft volgehouden. Het was me altyd een waar feest je ontboezemingen te lezen. Nu zetten wy daar een grote punt achter cn ik wens je veel succes in jo verdere leven. Misschien zien we elkaar nog wel eens, Boefje! Juffrouw Snip. Hoe was de vis vangst? De regen is erg meegevallen, dus denk ik, dat je wel gegaan zult zyn. Een bof dat jy mee mag naar het feest. Het is ook oerlyk verdeeld zo. Ik wens je dan vanavond heel erg veel plezier. Buitenkind. Wc hebben inderdaad een mooie week gthad, doch ik vrees, dat het daar by blyven zal. Het doet my plezier, dat je het weer leuk vindt op school. Al heb je de raadsels niet kunnen vinden, dan mag je my toch wel schryven. Zonnebloempje. Je hebt jc dus een mooi plaatsje uitgezocht, met je nieuws gierig neusje vooraan. Heeft Bonzo een worst met een strik gekregen voor z'n ver jaardag. Fün, dat je een bock krygt voor dat werkje, dat je op zich zelf natuurlijk ook al leuk vond. Hakabonnen heb ik niet, jammer Zonnebloem en postzegels zü'n ook uitverkocht. DE OPLOSSINGEN I. Voorzichtigheid is de moeder der por seleinkast, met de woorden: kastelein, vloer kleed, derde, prachtig, mis, room, dorst, hooi, zoet. II. De volgende 8 rivieren waren in de zinnen verborgen: Ryn, IJsel, Lek, Linge, Maas, Spaarnc. Eom, Waal. De prü's is gewonnen door: Bruinvis. DE RAADSELS (Ingezonden door een nichtje) Op de kruislynen komt de naam van een vliegveld in Nederland. xxxxxxxx* X i i i X 4 9 X X X 1 Gevraagde woord 2 Niet aankomen 3 Vrucht 4 Vodden 5 Aanlegplaats v. schepen 6 Jongensnaam 7 Voorzetsel 8 Voegwoord 9 Medeklinker. II Maak uit onderstaande lettors een spreek woord van 4 woorden. An neshonkyzregoenmt. RUILHANDEL Nufje vraagt boekenbonnen. Johann Strausz kan weer op Hille- bons rekenen. Edelweisz en Bruinvis help ik aan boeken- en Oosterveenbons. Lilliputter houdt zich aanbevolen voor sigarenbandjes. Hartel'yk gegroet, OOM BOB. door Jan Seventig Ik noem hem naar „Billy", want dat is een échte cowboy-naam en revolvers en buk sen horen by cowboys als water bü vissen dus wat kan ik dan beter doen, dan Billy maar „Buks" als familienaam geven? Billy Buks, ja, 'dat klinkt! Beter in ieder geval dan Billy Revolver. Nee, dat is niks! Ik noem hem Billy Buks! Eigenlijk geloof :k niet dat cowboys zo uitdrukkelyk voor- en achternaam hebben! Heb tenminste al tijd gehoord van „Rooie Billy's" of „Razen de" dito's, maar nooit van vele of groene. Jullie misschien? En er moeten ook veel Billy's en. anderen zy'n die als achternaam dc een of andere cowboy-eigenschap hebben, zoals Billy de Rusteloze of Billy de Roeke loze of Tom de Radeloze! Neen, dat kan niet! Radeloze cowboys bestaan niet. Billy Buks is dus wel een erg nette cowboy- Tekening V.P.B naam. Nou, dan moet die Billy Buks maar een model-cowboy voorstellen en dat is lang geen gek idee, want een pientere jongen is die Billy vast en zeker. Model-pienter! Ik hoef je alleen maar z'n laatste bananen- avontuur te vertellen, dan ben je 't zo gloeiend met me eens! Veertien dagen, of veertien weken, of veertien maanden of veertien jaren geleden ik kan niet alles zo precies onthouden rende Billy over de vlakte. Eigcnlyk zat Bil ly betrekkelijk stil en rende zyn paard, maar dat blyft zowat hetzelfde, want een cowboy en z'n paard zyn één! Nou, ze renden dus, zoveel dagen of weken of maanden of jaren geleden en natuurlyk kregen ze daar hon ger van. En even natuurlyk hadden ze toe vallig niets Vy zich om te eten cn natuur lijker dan natuurlyk moest er toen 'raad ge schaft worden. Want gegeten moest er wor den. Nu kun je merken, dat een cowboy en z'n paard één zyn. want Billy Buks' paard be greep zo maar wat zyn baas wilde toen zc by een bananenboom waren aangeland Eerst keek Billy Buks' paard belangstel lend toe hoe Billy een flinke tros bananen ving met zyn lasso en toen begreep hy' da delijk, dat hij een eindje moest gaan wande len om zyn baas naar de bananentros te hü* sen. Want de bananen waren nu wel ge- Tekening V.P.B vangen, maar ze hingen n-og hoog cn droog boven in de boom. Dat ophysen van den baas ging o zo handig. Net zo handig als op de plaatjes. Daar zie -je Billy z'n lasso gooien, je ziet h'm opstygen naar de gevan gen bananentros, je zist hem de tres plukken en je ziet ook het paard wegwandelen, net zo ver ales nodig is om de bananen te be machtigen en je ziet het dier ook weer terug- wanderen als de buit in handen van den baas is. Ja. die Billy was een pientere jongen, maar z'n paard deed niet voor hem onder. O neen: Billy met de bananen kon zo maar weer in het zadel plaats nemen om op z'n gemak dc bananen te verorberen en natuur lijk kreeg het pientere paard ook z'n deel en verorberde dat ook op z'n gemak. Want een cowboy en z'n paard zyn- één en dus Billy Buks en z'n dier vanzelf ook. De bananen smaakten het pientere stel opperbest. Hoe ik dat weet? Weet ik nabuur* lyk ook niet. ik dénk het alleen maar en heusch, ik heb wel eens gekkere dingen ge* dachtl Tekening V.P.B

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 6