Opmarsch ten Oosten van den beneden;Dnjepr Aanvallen in het gebied van Kiew Duitsch offensief bij Solloem De verklaringen van Knox KLOMPERTJE KLOMP <v Teheran wordt bezet Portugal en het communisme Bulgarije's antwoord ZWEDEN EN FINLAND HUIS DER VORMING GEOPEND J. Meijer Azn. 70 jaar Een hachelijke situatie De heer J. J. Korff 60 jaar Herziening van de Staatsloterij? Verlenging spoor- abonnementen Mr. J. E. W. Duys t Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1941 DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 16 Sept. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt hekend: In de Oefcraine hebben for maties van het Duitsche leger op doeltreffende wijze onder steund door de luchtmacht in jfappere aanvallen op de be langrijkste plaatsen brugge- hoofden over den beneden loop van den Dnjepr gevormd. Nadat de bruggehoofden in gevechten, welke verscheide ne dagen hebben geduurd, te gen verbitterde, sterke vijan delijke aanvallen, welke deels ondersteund werden door pantserwagens, in bezit ge houden en uitgebreid konden worden, zijn thans de Duit sche divisies van daar 'over een breed front zegevierend verder naar het Oosten opge rukt. 5 In het gebied ten Zuiden van het Ilmen-meer zijn, zooals reeds in een extrahericht is medegedeeld, de laatste weken sterke vijandelijke strijdkrachten van het ll^le. 27ste en 31ste bolsjewistische leger door troepen van het Duitsche leper on der hevel van Generaloberst Rusch met steun van formaties van dc luchtvloot van Generaloberst Keiler op beslissende wijze verslagen. Ne gen vijandelijke divisies werden vol komen vernietigd. Negen andere di visies werden met de bloedigste ver liezen voor den vijand verslagen. Meer dan 53.000 gevangenen vielen in onze handen. 320 pantserwagens, 695 stukken geschut van allerlei aard, alsmede een grootc hoeveel heid oorlogsmateriaal werden buit- gemaakt of vernield. In den strijd tegen dc Britsche ravitailleeringsscheepvaart vernie tigde de luchtmacht, overdag ten Westen van dc Hebriden een tank schip van 7300 brt. In den afgeloo- pen nacht werden in hét zeegebied bondom Engeland uit convooien twee groote koopvaarders, waaron der een transportschip, in brand ge worpen, In Noord-Afrika hebben Duit sche troepen aan het front van Sollocm een succesvollen ver- kenningsaanval met pantserwa gens uitgevoerd. Bij Tobroek werd na harden strijd een be langrijke heuvel genomen. Tij dens luchtgevechten en dqpr de luchtdoelartillerie werden op 14 September in Noord-Afrika zon der eigen verliezen acht Brit sche vliegtuigen neergeschoten. Pogingen van Britsche vliegtuigen om gisteren overdag de Duitsche Bocht en de Ncderlandsche kust aan te vallen, hieven zonder uitwerking. Jagers schoten twee vijandelijke vliegtuigen neer. Britsche vliegtuigen wierpen in den afgeloopen nacht op verschil lende plaatsen in Noordwest- Duitsehland bommen neer. De bur gerbevolking leed vooral in Ham burg. eeniget verliezen aan dooden en gewonden! Nachtjagers en lucht- doelartillerie schoten negen der aan vallende bommenwerpers neer. BERLIJN, 16 Sept. (A.N.P.). Dc Amerikaansche minister van marine, Knox, heeft het z.g. bevel tot vuren van Roosevelt getracht te interpreteeren en hij io daarbij, naar men vandaag in po litieke Duitsche kringen vaststelt, weer een stukje verder gegaan dan Roosevelt zelf,, In niet officieelen vorm preciseert hij in zekeren zin zaken, die Roosevelt oVn goede redenen nog in het duister heeft gelaten, dit olies met het doel, weer iets dichter bij den oorlog te ko men. Feitelijk doet Knox, volgens de meening van dc genoemde Duitsche kringen, precies hetzelfde, wat ook an deren van de kliek van den Amerikaan- schen president sedert lang doen: niet- officieel preciseeren, wat hun opdracht gever met het oog op zekere stemmin gen in het land nog vaag gelaten heef*. In dit verhand gelooft men als opmer kelijk het licht te moeten laten vallen op de nieuwe verordening, volgens wel. 1<e Amerikaansche schepen zich thans mogen begeven naar zekere deelen van het Brioche rijk uitdrukkelijk wordt daarbij EngelschvEgypte genoemd hetgeen hun tot dusver op grond van de zg. neutraliteitswej; was verboden. Van een grondwettige wijziging van deze wet is niets bekend, hetgeen in zooverre met belangstelling wordt op- geteekend, dat daarmede weer eens een kepmerkend licht wordt geworpen op het democratische systeem, dat zich in het eerst beroept op bestaande wetten om ze dan niet na te komen. Duitsche persstemmen De middagedities der Berlijnsche bla den wijden beschouwingen aan de rede van Knox en de medcdceling, dat Ame rikaansche schepen in het vervolg oor- logwleveranties en passagiers kunnen vervoeren naar ze.kere dee^n van het Britsche rijk. De D.A.Z. schrijft: „Roo sevelt heeft thans binnen het bestek van zijn politiek om stapsgewijs het Amerikaansche publick te gewennen aan op oorlog gelijkende maatregelen, een nieuw vergrijp gepleegd 'tegen de neutraliteitswet. Roosevelt zoekt inci denten op alle wereldzeeën." J BERLIJN, 16 Sept. (D.N.B.). Sterke formaties van het Duitsche luchtwapcn hebben, naar het D.N.B. verneemt, op 15 September in op eenvolgende golven Sovjettroépen en gevechtsstellingen in het gebied van Kiew aangevallen. Duitsche ge vechtsvliegtuigen en duikbommen werpers vernielden verkeerswegen, verwoestten met voltreffers Sovjet- voldvorsterkingen en troffen op- marchoerende Sovjettroepen zwaar. Talrijke bolsjewistische autocolon nes werden met bommen en boord- wapens aangevallen en 350 voertui gen werden vernield. Bii den aan val op pantsercolonnes vernielden de Dujtsche vliegtuigen 20 Sovjet tanks. In dit gebied werden in den luchtstrijd door Duitsche jagers 14 Sovjetmachines, door Duitsch af weergeschut nog twee vliegtuigen neergeschoten, terwijl 33 Sovjettoe- stellcn op don grond werden ver nield. Voorts zijn gisteren de spoorwegver bindingen, die over de landengte naar de Krim voeren, op vele plaatsen door Duitsche luchtaanvallen verbroken. Bij de aanvallen op de verkeerslijnen >der Sovjet liep ook een belangrijk spoor wegstation zware homtreffers op. De Sovjetversterkingen werden herhaalde lijk door Stuka's gebombardeerd en ver nield of beschadigd. Sterke afdeelingen Stuka's hebben, naar aan het D.N.B. van militaire zijde wordt medegedeeld, in de omgeving van Moermansk den 15en September de daar aangelegde versterkingen der bolsje wisten gebombardeerd. Afdeelingen der Duitsche luchtmacht hebben verder Sovjet-stellingen in het Noordelijkste^ gedeelte van het Oostelijk front met* goed resultaat aangevallen. In de Noor delijke IJszee werden bovendien door bomtreffers twee Sovjet-transportsche pen van 2-000 en 1.000 brt. tot zinken ge bracht. Een ander Snvjetschip van 1.000 brt. liep zware beschadigingen op. Duit sche gevechtsvliegtuigen hebben Zon dag de zich nog op enkele eilanden in de Finsche Golf bevindende Sovjet strijdkrachten met goed succes aange vallen. Versterkingen en Sovjet-troepen werden op gevoelige wijze getroffen Denzelfden dag hebben sterke afdeblin- gen van de Duitsche luchtmacht met onverminderde hevigheid de in de om geving van Leningrad in den strijd ge worpen Sovjettroepen gebombardeerd De succesvolle vernietiging van polsje-, wistische stellingen en oorlogsmateriaal van allerlei soort werd voortgezet De strijd rond Leningrad Tijdens de gevechten in het versterk te gebied rond Leningrad heeft den I4en September een Duitsche divisie infan terie een door de Sovjets op hardnek kige wijze verdedigde bunkerstelling doorbroken en een stadje veroverd In totaal werden door de troepen dezer divisie 91 Sovjet-bunkers huiten gevecht gesteld. Meer dan achthonderd Sovjet soldaten werden gevangen genomen Bovendien vernietigden dc Duitsche troepen verscheidene Sovjet-pantserwa. gens en vernielden zij .talrijke stukken geschut en lichte wapens der infante rie. Duitsche vloot in Finsche Golf Formaties der Duitsche marine zijn, naar het D.N.B. verneemt, na den met zware verliezen gepaard gaanden terug tocht der bolsjewistische zeestrijdkrach- ten, uit het gebied rond Reval in onon derbroken aanvallen het binnendeel van de Finsche Golf binnengedrongen. Des daags en des nachts werden, on danks de moeilijke omstandigheden van zee en weer. met succes mijnen gelegd, ondanks krachtige bolsjewistische lucht aanvallen. ïntusschen werd binnen het bestek der verovering van de Estland che kust. door het le*er de kustverde diging verder uitgebreid en nieuwe bat terijen worden opgesteld. Officieel wordt uit Helsinki gemeld, dat gisteren negen Sovjet-vliegtuigen zijn neergeschoten en twee watervlieg tuigen buitgemaakt. Drie bommenwer» pers en één jager der Sovjets werden zwaar beschadigd. BERLIJN. 16 Sept. (D.N.B.), De Britsche berichtendienst meldt uit Teheran, dat de Engelsche cn Sov- jet-strijdkïaochtcn besloten hebben, Teheran te bezetten en dat zij reeds naar de hoofdstad oprukken. En naar Beutec uit Teheran meldt, heeft het Britsche gezant schap medegedeeld, dat de Sovjets reeds Kratsj, dat op 28 mijlen af stand van Teheran ligt, hebben be zet Volgens te Kaboel ontvangen berichten bereidt de Sovjet-Unie de fcolsjcwisee ring in zeer snel tempo vdor- van de door Sojettrocpen bezette deelen van Iran en van geheel Noord-Iran. Daarbij wordt een zelfde tactiek gevolgd als des tijds in Finland. De Moskousche radio laat sedert verscheidene dagen steeds weer de zwaarste verwijten hooren-je gens de tegenwoordige regeering van Iran en vooral tegen het Iraanschc le ger. Zij wordt beschuldigd van sabota ge der voorwaarden van den wapenstil stand en roept de „arbeiders cn boeren" van Iran op, tegen het tegenwoordige systeem op te staan en een nieuwe re v^lutionnaire regeering te vormen. De Sovjetiscering van het bestuur der groote en kleine plaatsen rond Tohris, die door de Sovjet-troepen zijn bezet, is reeds in vollen gang. LISSABON, 16 Sept, (D.N.B.). Hel regeeringsorgaan Diario da Manha spoort zijn lezers aan, niet te verzwak ken in hun afweer tegen het commu nisme. Stalin is evenals voorheen, secre taris-generaal van de communistische partij en chef van de derde internatio nale, een instrument van de communis- 'ische revolutie in do geheele wereld. Portugal erkent de Sovjet-Unie niet, nog veel minder kan het Stalin met de zelfde achting behandelen, waarmede Portugal andere buitenlandsche staats hoofden en rcgeeringschefs behandelt. In Stalin, den agent-numrner-één van de communistische wereldrevolutie, die nen de Portugeezen alleen den vijand nummer één van hun vaderland te zien. liet is dwaas, aan te nemen dat er iets veranderd zou zijn in de leerstellingen en het doel van het communisme, om den fakkel der wereldrevolutie in de ge heele wereld aan te steken. SOFIA. 16 Sept. (D.N.B.). In het gisteren door den Bulgaarschen gezant te Moskou overhandigde antwoord op de kortgeleden door de Sovjet-regeering geuite bezwaren, verklaart de Bulgaar- sche regeering categorisch, dat. alle in de Sovjet-nota vervatte beweringen, als zou Bulgarije jegens de Sovjet-Unie een illoyale houding hebben aangenomen, onjuist zijn. De Bulgaarsche regeering is vooral verrast door de bewering, dat Bulgarije basis zou zijn geworden voor Duitsch-Italiaansche oorlogshandelin gen tegen de Sovjet-Unie. Verder uit de Bulgaarsche regeering haar verwonde ring over het feit. dat dergelijke uitla tingen van buitenlandsche radiostations tegen Bulgarije, de Sovjet-regeering hebben kunnen misleiden, zoodat zij ze voor ernst heeft opgenomen. Ten aan zien van de luchtaanvallen op Bul- gaarsch gebied bezit de Bulgaarsche re geering overtuigende bewijzen, dat do bommen in kwestie van Sovjet-vliegtui gen afkomstig zijn. Daarvoor vormt ook de landing van parachute-springers, wier herkomst duidelijk werd vastge steld. een bewijs. De houding der Bul gaarsche pers is zuiver een gevolg van die der Sovjetpers en van de Sovjet-ra dio. Tenslotte moet de Bulgaarsche re geering met leedwezen vaststellen, dat de Sovjet-regeering zeer onjuist is inge licht aangaande den toestand in Bul garije en dat zij bepaalde feiten uit het interne leven van Bulgarije foutief' uit legt. Anders zou zij geen ernstige reden hebben Bulgarije van -illoyaliteit te be tichten of aanvalsplannen toe te schrij- m. TOYODA BIJ DEN KEIZER - TOKIO. 16 Sept. (D.N.B.). De minis ter van buitenlandsche zaken, Toyoda, is vandaag door den tenno in audiëntie ontvangen voor het uitbrengen van rap port over den buitenlandschen politlo ken toestand. N£ar Domei meldt, beant woordde Toyoda een reeks vragen van den tenno. HELSINKI, 16 Sep*. (D.N.B.). De ■voorzitter van het Finsche verbond van vakvereonigingen, Vuori, die onlangs uit Stockholm ie teruggekeerd, heeft in een interview met Helsingin Sano mfLt verklaard, dat de opvatting in Zweden over den toestand van Finland ditmaal niet zoo ondubbelzinnig is als in tien winteroorlog van 1939-'40. Men begrijpt echter thans in Zweden, zoo verklaarde Vuori, dat Finland ook de zen keer geen andere keus had dan oor log. Men gelooft in Zweden vaak, dat Finland reeds thans mogelijkheden heeft om vrede te sluiten. Derhalve heeft hij in zijn afscheidsrede er den na druk op gelegd, dat tusschen Finland en de Sovjet-Unie geen mogelijkheden bestaan voor een afzonderlijken vrede, alleen reeds omdat Finland al één keer in het sluiten van een vrede met de Sovjet-Unie een groote ontgoocheling heeft beleefd. De Finsche vrede kan slechts bij het sluiten van een algcmee- nen vrede gewaarborgd worden. DE OPVOLGER VAN DEN SJAH VAN IRAN ISTANBOEL, 16 Sept. (D.N.B.). De zender van Teheran meldt inzake het aftreden van den Sjah, dat, naar ver luidt, zijn oudste zoon hem zal opvol gen. Deze beslissing, is vandaag tijdens e.cn speciale zitting van het parlement genonien. BESCHADIGDE BRITSCHE OORLOGSBODEMS La LINEA, 16 Sept. (D.N.B.). De be schadigde Britsche torpedojager <,L. 16" is de haven van Gibraltar binncngoloo pen. Het schip vertoonde zware bescha digingen aan den boeg. Bovendien werd een aantal gewónden ontscheept en naar het lazaret overgebracht. ROME, 16 Sept. (Stefani). In zijn weermachtbericht no. 469 maakt het Italiaanfiche hoofdkwartier het volgende bekend: Gemechaniseerde Duitsche af deelingen hebben met medewer king van de luchtmacht van de as op 14 en 15 September een krach tig offensief ondernomen op Egyp tisch gebied ten Oosten van Sol loem, waarbij de Engelsche troe pen gedwongen werden zich terug te trekken. Duitsche cn ïtaliaansche jachtvliegtui gen hebben herhaalde malen de vijande lijke luchtmacht aangevallen, waarhij zij in totaal twaalf vijandelijke toestel len omlaagschoten. Van onze vliegtui gen zijn tien niet teruggekeerd. Andere toestellen werdon getroffen en hadden eenige gewonden aan boord. Andere eenheden van de luchtmach' hernieuwden des nachts het bombarde ment op Tobroek en op het gebied van Mcrsa-Matroe. Inrichtingen en opslag plaatsen alsmede concentraties geme chaniseerde strijdmiddelen en spoorlij nen werden getroffen; er ontstonden vele branden. Vijandelijke vliegtuigen bombardeerden Benghasi, doch zonder eenig resultaat. Oost-Afrika: Hevige activiteit van do artillerie, van mortieren en automat' sche wapens in den sector van Woltsje fit. Pogingen van den vijand om ons te naderen werden prompt afgeslagen in den sector van Culquabert. In het Oostelijke hekken van de Mid dellandsche Zee hebben onze vliegtu gen een vijandelijk schjp met. bommen getroffen en zwaar beschadigd. HOENSBROEK, 16 Sept. De ban- den van kameraadschap tusschen N.S. D.A.P. en de N.S.B. zijn opnieuw»ver6te. vigd door dc opening van het hui6 der Vorming voor den kring Limburg van erstgenoemde politieke organis'atie te Hoensbroek in tegenwoordigheid van ooraanstaande functionarissen van bei de organisaties. Hier waren op uitnoo- diging van de vormingsleiding der N.S. D.A.P. een zestigtal personen bijeenge komen, die op het gebied der vorming een leidende taak verrichten, om deel te nemen aan een tweedaagschcn leer gang, waar. sprekers als Oberdienstlei- ter Schmidt, en de heeren Sommer, dr. van Genechten en Nije da voornaam ste plinten van de nat ionaal-socialis tische vorming op leerrijke wijze voor hun auditorium hebben behandeld. BINNENLAND 's-GRAVENHAGE, 16 Sept. Op 11 September viert de heer J. Meijer Azn., oud-directeur van het Centraal bureau voor verificatie en financieele adviezen der Vereeniging van Nederlandsche ge meenten, zijn 70sten verjaardag. Hij be gon zijn gemeentelijken arbeid in 1S92 bij den dienst der Gemeentewerken te 's-Gravenhage. In die betrekking ver richtte hij voorbereidend werk voor den overgang van de telefoon der Ned. Bell- Telephoon Mij. naar de gemeente, waar na hij werd h'enoernd tot administrateur van den gemeentelijken telefoondienst Arnhem was een der eerste gemeenten in ons land, welke een eigen controle-instituut instelde. In 1911 werd de heer Meijer daar tot chef van den dienst benoemd. In 1914 verwisselde hij deze betrekking met die van chef van dc afdeeling Financiën ter ge meente-secretarie te Utrecht. Vervol gens werd hij met ingang van 1 Juli 1917 benoemd tot directeur van het -Centraal bureau voor verificatie cn financieele advie zen der Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten. Op 1 October 1936 werd hü als zoodanig gepensionneerd. De heer Meijer behoort tot de leidende redacteuren van „Financieel overheidsbe heer", tot de oprichting waarvan hij zestien jaren geleden het initiatief nam. Tot het houden van het Efficiency-congres in 1928 heeft 'de heer Meijer mede het ini tiatief genomen. Hü was een der oprichters van het Instituut voor Efficiency. In 1936 werd hü benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. DE „VOLKSVOEDINGSSTAND" ASSEN. 16 Septemher. Op uitnoo diging van hun mede-bestuurslid, te vens gouw-leider van het N.A.F. in Drenthe, den heer B. Gcerts te Peelo, waren vrijwel alle leden van het hoofd bestuur van het Drentsch Landbouw genootschap Zaterdagmiddag in het Stations koffiehuis te Assen bijèen om kennis te nemen van een uiteenzetting over de werking van den Reichsnaehr stand in Duitschland. Bovendten werd een beeld gegeven van den ophouw van den „Volksvoedingsstand" in ons land Aan het eind der bijeenkomst ver klaarden alle aanwezigen zich op een vraag van den heer Geerts persoonlijk bereid tot, medewerking in den komen den „Volksvoedingsstand". EERSTE NED. GOOCHELCONGRES AMSTERDAM, 16 Sept, Zaterdag 20 September e.k. wordt in den Hol landschen Schouwburg te Amsterdam het eerste Nederlandsche goochelcon- gres 1941 gehouden. Niet alleen bcroeps- artisten, doch ook amateurs komen daar samen om hun nieuwste scheppin gen te demonstreeren. Voor de beste vertooningen zijn drie medailles be schikbaar gesteld. WIJZIGING DIAMANTBESCHIKKING 's-GRAVENHAGE, 16 Sept. In de Staatscourant van hedenavond ie opge nomen een beschikking van den secre taris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart tot wijziging van de diamantbeechikkink 1940 no. IJ Deze wijziging houdt o.m. in, dat de definitie van diamant wordt uitgebreid tot niet op de gebruikelijke wijze gezet te diamant. Voorts is bepaald, dat he zonder vergunning van den directeur van het Rijksbureau verboden is dia manten te verhandalen op andere plaat sen tlan de normale verkoopplaatsen en dat ook aan particulieren de handel in diamant zonder vergunning van dien directeur is verboden. Tenslotte is in de beschikking een vervoerverbod van dia mant opgenomen. OOGSTFEEST IN ROLDE ASSEN, 16 Sept. Op den door de \grarische Jongeren Beweging van het Ned. Agr. Front, Zaterdag 20 September in Rolde te houden, grooten landdag, zal een drietal sprekers het woord .voeren Verder wordt door een groep agrarische jongeren uit de omgeving van Norg een historische Drentsche boerenbruiloft op gevoerd, de z.g. „Wasschop" en verder een oogstspel, dat al6 (itel draagt „Maar de akkers geven brood". Tal van schoo ne boeren gedichten van den Zeeuw- schen dichter Martien Beversluis zijn in dit 6pel opgenomen. \s-GRAVENHAGF., 16 Sept. Heden- middag ongeveer halfzeven wilde de 18- jarige G. B. uit de Escamplaan den over gang voor voetgangers en wielrijders bij de Spaarnestraat oversteken. Hij werd echter gegrepen door een locomotief van een juist passeerenden trein. De jongen geraakte onder den trein en alle 15 wagons gingen over hem heen. Een vriendje, dat bij hem was, vreesde reeds het ergste, doch tot zijn groote blijd schap bleek zijn vriend het er nog le vend te hebben afgebracht en had deze slechts een gecompliceerde beenbreuk gekregen. De geneeskundige dienst heeft den jongen naar het ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht. AMSTERDAM, 16 Sept. Het feit, da', de voorzitter der Algcmeene Winkelier»- vereeniging, de heer J. J. Korff, heden 60 jaar wehd, had het bestuur de gele genheid gegeven, om hem op harte lijke wijze te huldigen, waartoe vanmid dag in Krasnapolsky een receptie werd gehouden. Vel^n kwamen hem' geluk- wenschen, terwijl ook vele organisaties zich hadden doen vertegenwoordigen, waaronder de Kamer van Koophandel te Amsterdam, het hoofdbestuur van don Nederl. Middenstandsbond en de bestu ren van de R.K. cn Christ. Mfdden- standsvereenigingen. De vice-voorzit.ter der-algcmeene win keliersvereeniging, de heer J. Balder, hood den jubilaris namens bestuur en leden twee boekwerken aan. Kinderhoekje In l\ct jongste nummer van Eu rop a Kabel spreekt de heer W. H. Haigh- ton de rijns inziens gegronde hoop uit, dat binnenkort een reorganisatie van het Ncderlandsche loterijwezén zal plaats hebben in dezen zin. dat. de Staatsloterij en de daarop gebaseerde particuliere loterijen tot een nieuwe or ganisatie zullen worden verecnigd. Deze zou onder staatstoezicht moeten staan en door de overneming van de commer- cieele leiding van d& particuliere instel lingen tot resultaten komen, welke een harmonische verbinding tusschen staats bemoeiing en particulier initiatief oplc veren. Op de boven geschetste wijze zou de reeds jarenlang van verschillende kan ten voorgestane verbetering van de or ganisatie der staatsloterij ten hate van den fiscus een feit kunnen worden. De heer Haighton herinnert er aan, dat wijziging tot nu toe uitbleef, omdat bepaalde vroegere politieke partijen op grond van haar overtuiging tegen het loterijwezen waren gekant^ Niet fje op zet van de staatsloterij hehoefde veran dering, maar wel hnnr omvang. Deze was'inrmers sedert 1814. het jaar waar in de Nederlandsche Staatsloterij werd opgericht, onveranderd gebleven: alleen de prijs van een heel lot steeg in ruim 1 eeuw van 70 tot 72. Het gevolgde stelsel, dat veel gelijke nis vertoont met de Saksische loterij, hiedt den kleinen man gelegenheid me de te spelen zonder hem hooge fipan- cieelê lasten op te leggen; weinige trek kingen per jaar. een lagen prijs van 1/20 lot en geleidelijke betaling van dien inleg. Dat breede lagen des volks zon der nadeel voor hen zelf kunnen mee-, spelen, vormt den grondslag voor een blijvende succes van een staatsloterij Zooals gezegd, vormt de beperkte om vang van de Ncderlandsche Staatslote rij echter een bezwaar. Sedert 1814 is de bevolking verdriedubbeld en het natio nale inkomen sterk gestegen, doch bet aantal loten bleef onverandérd Geen wonder dat er naast de staatsloterij mei 21 000 heele loten per trekking nog ruimte voor hot particuliere initiatief was «met het gevolg, dat er in 1930 naast de Staatsloterij nog zeven series van 21.Q0O loten volgens hetzelfde stelsel door particuliere ondernerrfingen aan den man werden gebracht. Het is dui delijk, dat hierdoor den fiscus belang rijke bedragen zijn ontgaan. De regeling, gelijk de heer Haighton thans verwacht, zou mits juist uitge werkt niet behoud van het goede, n.l de aanpassing aan de kleine beurzen van de staatsloterij en de deugdelijk ge bleken cjommercieele leiding van de vol eens bet stelsel van de staatsloterij, ge organiseerde particuliere loterijen een uniforme en voor den fiscus rendabele nfficicele speelgelegenheid scheppen Hot meermalen bepleite „meer handels geest in de staatsloterij" ware daarmede tevens bereikt. DE NOBELPRIJS VOOR LETTERKUNDE „Politiken" meent met beslistheid te kunnen zeggen, dat de Nobelprijs voor literatuur dit jaar naar Denemarken zal -gaan. Er worden in dit verband twee namen genbemd, nl. die van <len dichter en hagiograaf Johannes Jorgcnsen en van den geleerde Vilhelm Gronbcch Jorgcnsen is bezig de laatsto hand te leggen aan zijn biografie van de Zweed sche heilige Brigitta. „Politiken" ver baast er'zich over. dat niet de naam wordt genoemd'van Joh. V. Jensen, vol gens het blad de grootste lovende Deen. sche schrijver. 33. Want die Janus stond voor niets, had hü al zoo dikwüls gehoord. Eerst had de goede Komt* dat niet willen geloovenx maar nu hü daarstraks ge zien had. hoe Janus er met het geld vandoor ging, werd hij bang. dat zün lieve Klompertje. wel eens ontvoerd kon zün. 34.- En ia, hoor. Toen Klomp naar boven keek. zag hü juist nog, hoe een groote hand Klompertje bü zün buisje greep cn hem door een raam naar binnentrok. Maar als jullie denken, dat vader Klomp bang werd. dan kennen jullie hem nog niet. Hü zou zün zoon wel eens even gaan verlossen. Het. is gebleken, dat een belangrijk bepaling, betreffende het verlonge: van algcmeene abonnementskaarten va: de spoorwegen onder do houders deze kaarten nog geen voldoende lit kendheid geniet. De mogelijkheid U staat namelijk om vcrlengingskaartei mits voor dezelfde klasse, reeds t.m. vi; dagen voor den dag, waarop zij ingaao in ontvangst te nemen, terwijl de nicu we kaart dan onmiddellijk geldig i9. Abonnementshouders, van wie verrt weg de meesten telkens op den eerster dag der maand hun kaarten verlengeii wordt ten sterkste aangeraden van dp« mogelijkheid een rilim gebruik te I13 ken, waardoor zij zich het ongerief vni lang te moeten wachfftn kunnen hesp* Het „Vad." meldt hel overlijden 66 jarigen leeftijd van mr. J. E. Duys. sedert kort vrederechter en ou lid der Twëede Kamer, waarin hij vc) jaren de S.D.A.P. heeft vertegenvbooi digd. 21 Februari 1877 in Nijmegen geboref werd hij. na aanvankelijk als lichtirt1 troos te hebben gevaren, opgeleid candidaat-notaris. Als zoodanig was sinds 1900 op verschillende kantore werkzaam, totdat hij in 1903 adjum' commies werd aan de RijksverzeW ringsbank. Aldaar w^ivl hij belast het archief en de bibliotheek. Intusschef! had hij zich bij de S.D.A.P. aangeslot^ en trad als propagandist op. In 1905 v*4 ligde hij zich te Zaandam, waar hii 1909 lid van den raad en in 1912 we houder werd, wat hij tot 1923 is gewces In 1909 werd hij tot lid der Tweede mer gekozen. Daar roerde hij zich vallend en heeft o a. hij dé hehandelin van het ontwerp-TaJma tot invoerir van een Invaliditeits- oh Ouderdomsve zekering, een rede van negen uur g houden. Hij is lid gebleven tot 1936. d' 27 jaar lang. Al dien tijd is hij als am tenaar. ni hoofdcommies, der Rijksve zekeringshank op nonactiviteit gewee? In J935 verliet hij echter de s°c. dei fractie wegens hevige geschillen met parij o.a. door zijn brochure „Ter"orie teering". eenige beschouwingen na aanleiding van enkele vragen der dem cratie, welke zelfs tot voorstellen royeering als lid dér S.D.A.P. leidde welke echter werden ingetrokken. II werd evenwel 7 December d.a.v. door li Partijbestuur geroyeerd. In 1923 had hij zich in Dqn Haag vesticd, waar hij ook korten tijd van den raad is geweest. De wijziging in het Academisch Statuut maakten li mogelijk, dat hij in de rechtert kon gas studeeren. In 1926 promoveerde hij hij werd een bekend pleiter in straf- civiele zaken. Niet lang nadat hij de Tweede Kam had verlaten, is de heer Duys uit P* Haag vertrokken. Hij vestigde zich t° in Lochom. In 1938 is hij lid der N.S geworden en nog pas kort geleden. Augustus, toen het vrederechterscli.' werd ingesteld, is hij tot. vrederechter Arnhem benoemd. RECTORAATSOVERDRACHT TE LEIDEN LEIDEN, 16 Sept. Bij het eindig van het cursusjaar 1940—1911 der RijK universiteit 'e Leiden neeft prof. dr. W. Bijvanck het rectoraat der tijdelij' waarneming overgedragen aan den ou sten asessor prof. dr. W. van der Woud Pfof. dr. W. H. Keesom zal geduren" het --studiejaar 19411942 optreden a secretaris van,den senaat.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 2