Eerste bruggenhoofd over den Dnjepr Myron Taylor bij den Paus RIJKSDUITSCHERS IN IRAN AAN SOVJETS UITGELEVERD Verklaring van Roosevelt Peru en Ecuador KLOMPERTJE KLOMP 268 Sovjet-vliegtuigen vernietigd BRITSCHE SCHEPEN BESCHADIGD In het Oosten zeer groote operaties JAPAN EN NED. INDIE RADIOPROGRAMMA VJ-PEGIS Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1941 BERLIJN, 17 Sept (D.NB.). Bij de gevechten om den overtocht over den Dnjepr is het Duitsche^ pantserwagens gelukt, haar he/ D.N.B, van militaire zijde verneemt, tezamen met vluchtende bolsjewisten, over een 1200 meter lange noodbrug over den Dnjepr op te rukken en op die wijze het eerste brugge- hoofd aan den Oostelijken oever van den Dnjepr te vormen. Ondanks de hard nekkige tegenaanvallen der Sovjets.- die eenige dagen aanhielden, konden de Duitsche troepen onder zware verliezen der Sovjets, het bruggehoofd behouden en verder uitbouwen. h Bij gevechten in dezen sector werden op een dag zeven Sovjet batterijen tot zwijgen gebracht, talrijke pantserwagens en vijf kanonneerhooten vernield en 1500 gevangenen gemaakt. Op andere plaatsen aan den Dnjepr drongen even eens Duitsche troepen tot den Oostelijken oever van den Dnjepr door en leden de volledig verraste bolsjewisten ook in deze gevechten zware bloedige ver liezen. Dp telkens weer tegen de brugge hoofden ondernomen bolsjewistische aanvallen mislukten door de standvastigheid der Duitsche soldaten. Van bon derd Sovjetpantserwagens, die in den sector van een Duitsch legercorps aan- vjelen. werden in korten tijd 6* vernield, terwijl bij een den volgenden das ondernomen Sovjetaanval 29 Sovjetpantserwagens in den strijd bleven. Door een ander legercorps werden binnen twee dagen 97 Sovjetpantserwagens ver nietigel. In gevechten, die verscheidene dagen duurden, verloren de Sovjets bij pantseraanvallen op een licble Duitsche divisie. 127 pantserwagens. Een Duitsche divisie infanterie maakte bij een aanval, vanuit een bruggehoofd ondernomen in anderhal ven dag 3700 gevangenen, terwijl tijdens zware ge vechten om een ander bruggehoofd 13.000 gevangenen werden gemaakt. AN militaire zijde wordt, mede gedeeld, dat de Duitsche troepen in den Zuidelijken sector van het Oostelijk front in een dapperen stormloop krachtig versterkte stel lingen «hebben doorbroken. Bij den aanval werden 800 gevangenen ge maakt en verscheidene stukken Sovjetgeschut buitgemaakt. De laatste vier dagen zijn 268 bolsjewistische vliegtuigen vernield, tenvijl slechts 22 Duitsche machines verloren gingen, een verhouding der verliezen van 12 tegen 1. Van hef Finsch'e front Een Finsche «fdeeling onder leiding van een kapitcAn, heeft het strategisch belangrijke eiland Rahmasaari in het Ladogameer veroverd. In totaal vielen haar 200 gevangenen in handen. Officieel wordt, medegedeeld: Den 16èn September hebben onze luchtstrijd krachten vijandelijke opslagplaatsen en arsenalen, alsmede colonnes vracht auto's in Oost Karelië met. succes gebom bardeerd en onder vuur genomen. Ver scheidene auto's werden in brand ge schoten. Het luchtafweergeschut heeft op de Kareli6che landengte en in Oost- Karelié twee vijandelijke jachtvliegtui gen en vier bombardementsvliegtuigen neergeschoten. Een Engelschman over het Oostelijk front YRIL LAYKIN heeft heden voor den Londenschen omroep verklaard, dat men niets zou winnen, wanneer men het feit. ontkende, dat de toestand der Sovjets in alle drie sectoren critiek is. Er zijn nooit in de geschiedenis in zoo korten tijd zulke ^'jrliezen geweest als in dezen veldtocht, waarin rïe om,lede ren voetbreed grond strijdende bondge- nooten van Engeland werden terugge drongen. .Leningrad is de bestverdedig- de stad ter wereld. Wanneer de Duit- schers voet zouden zetten in deze stad, zou dat een verpletterende slag zijn voor de Sovje's. De val van Leningrad zou een vreeseli.iken sla? vormen voor het bolsjewistische moreel. Ook zouden de verliezen der Sovjets aan manschappen, machines en schépen bij de verovering van deze stad reusachtig zijn. Door den opmarsch der Duitschers in het Zuiden, verkeert Kiew ernstle in gevaar. Aan den benedenloop is de Dnjepr op ver scheidene plaatsen door de Duitschers overschreden en de Krim afgesneden Bijzonder ernstig zijn de op verschei dene plaatsen door belangrijke Duitsche strijdkrachten voltrokken passages over den Dnjepr, waardoor niet alleen de oor logsindustrie, maar ook de Kri'm be dreigd wordt. De eerste parade in de veroverde hoofdstad van Bessarabië, Kischinew (Orbis-Holland) BERLIJN. 17 Sept. (D.N.B). Bij aanvallen van Duitsche vliegtuigen op vijandelijke schepen in de wateren Oos telijk van Harwich, in d^n nacht van 16 op 17 September jlis een koopvaar dijschip van 3 tot 5.000 brt zoo zwaar beschadigd, dat het met slagzij bleet liggen. Een ander koopvaardijschip van 3 tot 5.000 brt. werd door het Duitsche luchtwapen Oostelijk van Deal gebom- hareer en beschadigd. Er werd een ster ke on (wik keling van rook en brand waargenomen. Van militaire zijde word? medege deeld. dat dé" Britsche luchtmacht op 16 September in totaal zes vliegtuigen verloren heeft. Naar uit Melbourne wordt, gemeld, beeft Engeland thans zelfs enkele Sov jetschepen in zijn dienst gesteld. Dat Engeland nu ook zijn handen uitsteekt naar deze schepen, werpt een veelbetee- kenend licht op het. gebrek van Enge land aan scheepsruirnte. Tot dusver was het reeds kenmerkend voor dit ge brek. dat het iederen keer wanneer het weer»een ander land in den oorlog had meegesleurd, zich als eerste stortte op de koopvaardijvloot van dit land en deze in veiligheid trachtte te brengen, zoo meldt het A.NP. uit Berlijn. r N DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH- RER, 17 Sept. (D.N.B.) Het opper bevel van de weermacht maakt, be kend: In het Oosten ontwikkelen zich de aanvalshandelingen tot een operatie van den grootsten om vang. Duikbooten hebben in het Noorde lijk deel van den Atlantischeri Oce aan zes vijandelijke koopvaarders met een to'alen inhoud van 27.000 brt.-tot zinken gebracht. In het zeege bied rondom Engeland hebben ge vechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht in scheepvluchten 'wee groote vrachtschepen zwaar beschadigd. An dere luchtaanvallen'waren gericht op havenwerken aan de Zuidoostkust van het eiland, alsmede op verschei dene vliegvelden. In Noord-Afrika vielen Duitsche ge vechtsvliegtuigen op 15 Sep'ember concentraties van Britsche automo bielen aan de Lybisch-Egyptische grens aan en verstrooiden deze door het vuren met de boord wapens. Bij een aanval van Duitsche gevechts vliegtuigen op het vliegveld Heliopo- lis bij Cairo in den nacht van 15 op 16 September ontstonden groote bran den en ontploffingen in vliegtuighan gars en munitie-opslagplaatsen. De vijand wierp in den afgeloopen nacht met zwakke strijdkrachten een gering aantal brisant- en brandbom men op enkele plaatsen in Zuidwest Duitschland. In woonwijken werd schade aan gebouwen aangericht. Ma rine-artillerie schoot twee, de lucht doelartillerie één Britschen hommen- werper neer. ROME, 17 Sept. (D N.B.). De paus heeft gisterochtend den verte genwoordiger van president Roose velt bij den H. Stoel, Myron Taylor, in particuliere audiëntie ontvan gen. De audiëntie duurde een uur. De paus. ontving verder den Itali- aanschen ambassadeur bij den H. Stoel. Attolico. Van officieele Vaticaanzijde weigert men mededeelingen te doen over de heide besprekingen, 'die Myron Taylor de laatste dagen met den paus heeft gehad In Rnmeinsche politieke kringen besitaat echter' de gegronde meening, dat Taylor Rnosevelts' wensch heeft .overgebracht, dat de paus zijn invloed op de katholieke bevolkine der V. S. zou laten gelden in den zin van de samenwerking tusschen de beide An gelsaksische mogendheden en de regee ring te Moskou, en de belangrijke be zwaren van het Amerikaansche katho licisme. tegen samenwerking met de bolsjewistische mogendheid zou over winnen. Met stelligheid verluidt echter, dat het Vaticaan dit verzoek heeft af gewezen met verwijzing naar de ver- eischte neutrale houding. De in de buitenlandsche pers ver spreide geruchten, volgens welke Tay lor den paus een uitvoerig schrijven van Roosevelt zou hebben overhandigd, waarin Roosevelt verlangde, dat het Vaticaan zich ondubbelzinnig tegen de heide fascistische mogendheden! zou uitspreken, wordt van toonaangevende Amerikaansche zijde krachtig tegenge sproken. evenals het gerucht, dat. Roo sevelt de bemiddeling van het Vaticaan tusschen de V. S- en Japan zou hebben verzocht. De indruk wordt hier sterker, dat de anti-bolsjewistische houding van het Vaticaan door Washington als een stoornis wordt beschouwd en dat men den paus heeft voorgesteld, zijn hou ding jegens de Sovjet-Unie te herzien. Het verluidt, dat men daarbij van Ame rikaansche zijde de aandacht, heeft ge vestigd op de moeilijkheden, die zouden kunnen, ontstaan bij de overmaking BERLIJN, 17 Sept. (A.N.P.). De toestand in Iran kan, voor zoover dit Duitschland aangaat, volgens hetgeen men in welingelichte krin gen hoort, als volgt worden samen gevat: De mannelijke Rijksduit- schers van dienstplichtigen leeftijd moesten aan de Erigelschen worden uitgeleverd, die- van hun kant deze Rijksduitschers aan de Sovjets heb ben uitgeleverd. De bewering, dat het Duitsche ge zantschap de onder dwang verkregen uitlevering van mannelijke Riiksduit schers heeft trachten te dwarsboomen of andere incorrecte handelingen heef' gepleegd, wordt in kringen der Wil helmstrasse een bewuste leugen ge noemd en als niet in overeenstemming zijnde met de feiten Een bewering ove rigens. waarmede op het oogenblik he» binnentrekken in de Iraansche hoofd stad wordt gemotiveerd. Over de moda liteiten inzake het vertrek van de Rijk.s- duitsche vrouwen en kinderen, alsmede oudere jnannelijke personen en het per soneel van bet gezantschap, worden op het oogenblik nog onderhandelingen gevoerd. De vertrekdatum was bepaald op 17 September, doch op het oogenblik zijn nog geen berichten ontvangen van een eventueel vertrek. Na het vertrek van het personeel van het gezantschap zal Zweden de belangen van Duitsch land in de bezette gebieden van Iran behartigen. Wat. betreft den door het aftreden van den sjah gekenmerkten toestand in Iran is men in kringen der Wilhelm stra sse van meening. dat het besluit van den sjah een onmiskenbaar teeken is voor het feit. dat hij met zijn politiek van tegemoetkoming jegens de Engel schen en Sovjets, op wier beloften bij meende te kunnen vertrouwen, schip breuk heeft-geleden. De sjah, evenals andere kringen in Midden-Oosten, heb ben klaarblijkelijk, zoo merkt men hiei op, met schrik gezien, dat de Engel- schen zich bereid hebben getoond dee- len van het. land en ook de aan de ge beurtenissen part noch deel hebbende Rijksduitschers. aan de bolsjewisten uit te leveren. Er zijn verschillende berich ten ontvangen, waaruit op ondubbel zinnige wijze den indruk blijkt, welke dit. Britsche optreden in het Midden- Oosten heeft gemaakt. Teheran volledig ingesloten Volgens een bericht uit Londen, hebben de Britsche en Sovjetstrijd krachten de stad Teheran volledig ingesloten. Vanochtend hebben zich f volgens hetzelfde bericht Britsche en Sovjetstafofficieren naar de stad begeven. De diplomatieke correspondent van Reuter verklaart ten aanzien van de laatste gebeurtenissen in Iran, dat in het bijzonder voldoening is gewekt door de volkomen overeenstemming in de methodes en doelstellingen van de Brit sche en bolsjewistische maatregelen Tusschen Eden en den Sovjetambassa deur Maisky, is een volkomen overeen stemming bereikt over alle punten. Gezantschappen verlaten Teheran Naar uit Sofia gemeld wordt, heeft het Bulgaarsche gezantschap in Iran, op aandringen van Engeland en de Sov jet-Unie, Teheran verlaten. Het Zweed sche gezantschap heeft zich belast met de behartiging der Bulgaarsche belan gen. Uit welingelichte kringen te Boeda pest verluidt, dat ook het Hongaarsche gezantschap vanochtend uit Teheran is vertrokken. De Hongaarsche belangen worden eveneens door de Zweedsche regeering behartigd. van de aanzienlijke finaneieele midde len. die het Vaticaan uit' de V. S. ont vangt. Men verklaart eenstemmig, dat hef Vaticaan een afwijzende houding heeft, aangenomen tegenover de wen- schen van Washington, WASHINGTON, 17 Sept. (D.N.B). In de persconferentie heeft Roosevelt de gedachte, da', alle koopvaarders tot Us land, zullen worden opgenomen in een convooieenngssysteem, „a'mateurstrate gie" genoemd. Hij verklaarde, dat- het convooi slechts een van verscheidene methodes is om de Scheepvaart te he schermen. Op de opmerking, da+ toi dusver onder de machtigingswet slechts buitengewoon geringe hoeveelheden oor logsmateriaal naar Engeland zijn gezon den, heeft Roosevelt verklaard, dat er gepn reden tot teleurstelling is, want ruim 99% der in aanmerking komende artikelen kan men niet uit voorraad konpen, maar mopt ze bestellen en laten vervaardigen. Volgens Associated Press heeft sena- •or Wheeler in een radiorede verklaard, dat Roosevelt, indien hij de V.S. in den oorlog wil brengen, dat langs grond wet tigen weg moet doen. Roosevelt zelf, al dus Wheeler, heeft in vroegere redevoe ringen verklaard: „Convooieering betee ken t schieten en schieten bpteekent oor log." Thans heeft hijin strijd met de plechtige belofte, dat hij geen zonen van Amerika naar vreemde oorlogstooneelen zou zenden, de Amerikaansche vloot he vel gegeven te schieten. Roosevelt heeft wel de macht een niet-verklaarden oorlog te voeren, maar geenszins het constitutioneele recht. Nog meer critiek Uit. Chicago wordt gemeld, dat de af gevaardigde Hamilton Fish er in een persconferentie Roosevelt van heeft be schuldigd, dat deze kunstmatig een oor logsmotief tracht, te construeeren. Roo sevelt, aldus Fish, heeft in zijn laatste radiorede het Amerikaansche volk be drogen, toen hij sprak van tot zinken gebrachte schepen, die onder Panamee- sche vlag voeren. De Ameyikaansche re geering draagt geen enkele verantwoor delijkheid voor schepen, die onder bui tenlandsche vlag varen. Als dergelijke schepen opzettelijk worden overgedra gen om de neutraliteitswet te ontduiken, zijn de V.S. niet meer verantwoordelijk, Roosevelt tracht thans een oorlogsmo tief op te bouwen door te beweren, dat de V.S. verantwoordelijk zijn voor.de tot zinken'gebrachfe Panameesche schepen. Fish verklaarde, weldra in het Congres een voorstel tot oorlogsverklaring te zul len indienen. De stemming zal aantoo- nen, hoe sterk de oppositie tegen een oorlogsverklaring is. LIMA, 17 Sept. (D.N.B.). Een regee. ringscommuniqué deelt bijzonderheden mede over de gevechtshandelingen van gisteren tegen troepen van Ecuador, die waren geconcentreerd aan den Noorde lijken rand van het door Peru bezette Ecuadoreesche gebied, in strijd met de bepalingen van den wapenstilstand Peruaansche vliegtuigen hebben deze troepen op een vijftiental plaatsen ge bombardeerd; de toesteilen werden be schoten. In een verklaring protesteert de regeering van Peru tegen de bewe ring van Ecuador, volgens welke Peru aansche vliegtuigen open plaatsen ge bombardeerd zouden hebben. Het zou voor de Peruaansche vliegers gemak kelijk zijn. aldus de mededeeling. de haven Guayaquil te hombardeeren. Dat dit niet geschied is. is een bewijs voor de Peruaansche grootmoedigheid en menschelijkheid. Peru is bereid zich aan de bepalingen van den wapenstil stand te houden, voor zoover dat ook door de tegenpartij gedaan wordt. TOKIO, 17 Sept. (D.N.B.). De woord voerder der J&pansche regeering heeft medegedeeld, dat de onderhandelingen tusschen Japan en Nederlandsch-Indiè worden voortgezet. De Japansche con sul-generaal te Batavia, Isjizawa, zet de besprekingen met de Nederlandsche autoriteiten voort. 35Maar het was gemakkelijker ge zegd dan gedaan. Eerst moest vader Klomp probeeren om in het huis te komen en dan was er nog de vraag, met hoeveel kornuiten Janus Steel- graag wel zou zijn. Want dat het Ja nus was die Klompertje geroofd had wist hii nu wel zeker 36. Intusschen was de arme Klom pertje door de drie boeven on een stoel vastgebonden en ze hadden een doek om zijn mond gedaan, zoodut hij niet eens om hulp kon roepen Och, och. wat had die Klompertje h<?t benauwd. Wat. zouden ze nu wel met hem gaan doen? VRIJDAG 19 SEPTEMBER HILVERSUM I 415.5 m. 6.45 Gram.mu- ziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gram.mu ziek. 7 45 Ochtendgymnastiek. 3.00 BNO: Nieuwsberichten. ^S.iS Schriftlezing en me ditatie (Voorbereid door de Christelijke Ra dio Stichting). 8.25 Gewijde muziek (opn) 3.50 Koorzang (gr. opn.). 9.15 Voor de huis vrouw. 9.20 Orkestconcert (opn.). 10 00 Ama- bile-sextet. 11.20 Declamatie. - 11.40 Ama- bile-sextet 12 00 De Melodisten en solist. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en eco nomische berichten. 1.00 Otto Hendriks en ziin orkest en gram.muziek. 2 00 Het Stede- Ulk orkest van Maastricht, soliste en gram. muziek. 4.00 Cyclus ,,De Evangelisten en hun werk". 4.20 Gram.muziek. 4.30 Amuse mentsorkest en soliste (opn.). 5 15 BNO: Nieuws-, economische- en beursberichten. 5.30 Voor ,de jeugd. 5.45 Pianovoordracht. 6.15 Vraaggesprek en orgelspel. 6.30 De Ne derlandsche motetvereeniging. 7.00 Actueel 'halfuurtje. 7.30 Kunst-namiddag op- Hof- wijck te Voorburg. 8.30 Omroeporkest 9.15 'Gram.muziek. 9 45 BNO: Nieuwsberichten. 10.0010.15 BNO: Engelsche uitzending: Economic News from Holland". HILVERSUM TI. 301.5 m. 6.458.00 Zie Hilversum I. 8 00 BNO: Nieuwsberichten S.15 Gram.muziek. 11.00 Voor de kleuters. 1^20 Zang met pianobegeleiding en gram. muziek 11.50 Concertgebouworkest (gr. opn.) 12.15 De Ramblers. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten. 1.00 Ge varieerd middagprogramma. 3.00 Voor de vrouw. 3.45 Gerard Lebon en zjjn orkest 4.30 Voor de jeugd. 5.00 Gram.muaiek. 5 lo BNO: Nieuws- economische- en beursbe richten. 5.30 Klaas van Be eek en zyn orkest. 6.00 „Onder 'de leeslamp" (Voorbereid door de Christelijke Radio Stichting). 6.15 Gram. muziek. 6 30 Sportwetenswaardigheden. 6.45 Gram.muziek. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Gram.muziek. 7.45 Reportage. 8.00 Havens van Europa. 8.45 Orgelconcert en gram.mu ziek. 9.00 Gram.muziek. 9.45 BNO: Nieuws berichten. 10.00 Avondwjjding. 10.0510.15 Gram.muziek. COMMUNISTEN IN ZWEDEN GE ARRESTEERD STOCKHOLM. 17 Sept. (D.N.B.). In -verband met de communistische sabo- 'age-organi6atie in cle provincie Norr- botten, zijn in Lu lea nog drie commu nisten gearresteerd. FEUILLETON DOOR 45. Het was Leadbitter. Hij probeerde te kruipen, zonk in elkaar en gleed toen slap naar beneden, naar de auto toe, waar hii bleef liggen. De drie mannen boven aan den rand van den weg konden hem beneden zich juist in het gezicht zien. Zijn duistere huldog-phvsionomie had alle uitdruk king verloren, zelfs die van lichamelijke pijn, maar hij was geheel bij bewustzijn en keek naar zijn vervolgers met bewe ging] ooze donkere oogen „Dat is bijl" mompelde Aspeland „Maar in de auto? Binnen in? Daar is niets geen beweging!" Onder de puinhoopen van de roode auto was inderdaad geen beweging Deze doodsche stilte deed den ouden verharden Aspeland meer ontstellen dan al het andere en hij stamelde. „Wat een ongeluk! Wat een ongeluk! De schoften hebben haar gedood!" Leadbitter wendde zijn blik niet van ben af. ie lieten zich de belling afglij den en Aspeland en de Franschman be gonnen de puinhoopen op te ruimen terwijl Wallion zich over Leadbitter heenboog. De gewezen kampioenbokser keek voor de eerste maal Wallion in de oogen. Zijn gelaatstrekken verslapten reeds. „Nou, Leadbitter," zei de journalist op vriendelijken toon, „wanneer je nog wat te'zeggen hebt. zeg dat dan nu." De stervende knipperde met de oogen, toen hij zijn tegenstander zoo dicht tet- gen over zich zag. maar hij antwoordde niet. „Waar is Suzanne Chrisman?" vroeg Wallion zacht, Leadbitter schudde bijna onmerkbaar bet hoofd en de journalist ging snel en dringend voort: „Wil je het niet zeggen? Je wilt hem niet verraden? Weet je dan niet, dat hii jou verraden heeft, door je op dezen waanzinnigen rit uit te sturen? Begrijp je dan niet. dat je sterven^jnoet om hem tp latpn ontsnappen? Antwoord me forh. straks is het te laat!" Bij iedere vraag schudde de stervende eigenzinnig het. hoofd. Maurice Wallion keek hem zwijgend aan. Plotseling draaide Leadbitter zijn hoofd orn, zijn mond opende, zich en zijn blik verstar de. Thans scheen hij wat te willen zeg gen Maar in de plaats daarvan werd hij oneens stil en scheen ineen te krimpen. Hij verstrakte onder de huiveringwek kende zwaarte van den naderenden dobq en Wallion hief vergeefs zijn hoofd op. Tn pen seconde was het voorbij en het hoofd zonk in de sneeuw terug. Aspeland riep achtersten, huiten zich zelf van verbazing: „Meneer Wallion. de auto is leeg, Henriques en Suzanne Chrisman zijn geen van beiden hier! Wat is dat? Ik begriip er niets van! Wat zegt Leadbit ter?" Wallion richtte zich op en zei: ..Leadbitter is dood!" Aspeland kwam aangeloopen. „Dood!" zei hij zacht en niet zonder i medegevoel in zijn stem. „Arme kerel! Wie zal ons nu zeggen, waar mevrouw Chrisman is? LT luistert heelémaal niet," voegde hij er eenigszins ontstemd aan toe. „Ik zeg u toch. dat de auto leeg is! Lpadbitter heeft ons den halven nacht achter een leege auto- aan laten draven. Wie. kan ons nu zeggen, waar ze is?" Wallion zweeg. Ze zagen Rambouillet noe steeds in de resten van de auto rondsnuffelen, tenvijl hij zich als een kat tusschen de puinhoopen bewoog. Thans stond de Franschman op en trad op de anderen toe. „Is hij dood?" vroeg hij met een blik op Leadbitter. „Nou, hij zou toch niets hebben-gezegd. MisShhien iè het te laat. Dan kunnen we haar tenminste nog wreken!" Aspeland. die verlegen den een na den ander had aangezien, riep uit: „Wat is dat voor een hel6che goochel truc? Waarom is mevrouw Chrisman niet in de auto? Wist u dat, meneer Wallion?" De doode aan hun voeten was reeds vergeten. Het spook van de nederlaag bracht, hun bloed tot koortshitte. Zedfs de stem van Maurice Wallion was heesch'. toen hij anwoordde: „Zekerheid was er niet, hoe had ik het zekpr kunnen weten? Ik twijfelde er wel aan. of onze vijand brutaal ge- noee zou ziin om haar in zijn auto te ontvoeren. Ik had het gevoel, dat dit een valsch spoor kon zijn. waaraan we onze krachten volgens zijn bedoeling moesten verspillen. Maar wat moest ik doen? Ik had nog geen bewijzen. Het eenige middel was. me eerst zekerheid te verschaffen" „Maar tot welken prijs? Tot welken priis?" Jammerde de Franschman. „De halve nacht is voorbij en we hebben het heele werk nog voor onsl" „Ik hoopte, Leadbitter aan bet spre ken te krijgen," zei de journalist som ber. „Dat. was onze beste, kans." „En die zijn we nu kwijt." viel Ram bouillet hem in de rede. „Moet ze dan nu vergeefs op ons wachten?" De vraag trof Wallion tot in zijn bin nenste en hij liet zijn hoofd hangen. Thans voelde hij de nederlaag boven zijn hoofd .dreigen. „Laten we naar de Villa Rosa terug rijden," zei hij moeizaam, terwijl hij zich omkeerde. Over de sneeuwvelden klonk het klare geluid van een autohoorn als een tee ken, dat de wegen nog wemelden van vervolgers, ofschoon Leadbitter reeds was gestorven. Een auto kwam suizend naderbij en bleef boven op den weg staan. Met een gevoel van moede verdrietig heid lieten zij de zorg voor deze zwij gende resten, waarnaar zij nauwelijks durfden te kijken, over aan de nieuw aangekomenen. De journalist zat al achter het stuur van de grijze auto en zonder dat iemand een woord zei. reden ze weg. ie beten de tanden op elkaar bij de gedachte aan den morgen, dien'zii reeds tegemoet snelden. Tegen zes uur waren ze bij de Villa Rosa terug. De grijze aufo had het eer der dan zij .zelf opgegeven en stond nu verlaten in een greppel langs dep weg. De laatste kilQmeters hadden ze te voet moeten afleggen. Zooals dat meer voorkomt bij licha melijk en geestelijk overmoeide men- schen. waren zij door het idee-fixe be zeten. dat alles tegen hen samenspande. Als-wandelaars tegen den wind irt stre den zij met gebogen hoofd tegen het ge voel van hulpeloosheid, dat op hun ze nuwen drukte. Niemand zei een woord. In de Villa Rosa heerschte nog op dit morgenlijke uur een bedrijvigheid als op een kantoor tijdens den druksten tijd van den dag. De chef van de geheime politie had de villa gedurende den ge- hellen nacht niet verlaten. Politieman nen van alle afdeelingen. uit' Stockholm? en uit de provincie, snelden in en uit, de telefoon rinkelde voortdurend, auto's kwamen voor en reden weg, terwijl het licht van de lampen over den weg flitste. Bij het vuur van den open haard in •de hal stond de chef onbewegelijk te mid den van het roezemoes met de handen op zijn rug. Toen de deur open eing en Wallion, gevolgd dooi-* Rambouillet en Aspeland. binnentrad, wendde hij zich om. Hij zag hun gezichten en ziin ge laatsuitdrukking werd nog somberder. Er waren ongeveer een dozijn perso- neni in de hal; de zittenden sprongen op en allen staarden de binnenkomen den aan. Het was een vreeselijke stilte. Tenslotte zei Aspeland met vermoei de stem: „Alexander Leadbitterffis dood. me neer. De roode auto is van een afgrond omlaag gestort en heelemaal ver nield De chef verbleekte zichtbaar. „En mevrouw Chrisman? En Hen riques?" viel hij. hem in de rede. Aspeland maakte een beweging van radeloosheid. Wallion was dadelij'k naar den haard geloopen, had zich in een stoel gewor pen en steunde zijn hoofd in de han den. Hii antworfrdde in de plaats van Aspeland. zonder op te zien:~ „Geen van hen was in de roode auto Van den aanvang af heeft ajleen Leadbitter erin gezeten. En we hebben den heelen nacht verdaan met hem in den dood te jagen, de laatste nacht van Suzanne Chrisman's leven! En wat nog erger is: hij stierf zonder iets te zeggen, zonder te verraden, waar zij of zijn meester waren te vinden. De chef boog zich over-tot den journa list en balde zijn vuisten. Hij wilde spre ken," vragen, maar hij vond geen woor- deft. En opeens 6tond Allan Chrisman daar. Niemand had gezien, waar hij van daan kVvam. Hij wierp zich op Wallion als een wild dier, ademloos, buiten zich zelf en vreeselijk in zijn vertwijfeling. Hij schudde Wallion bij zijn schouders heen en weer. „Zeg! Toe!' riep hij. „Waar is i;e? Is ze dood? Zooveel ©terke mannen en geen één, die haar kan redden! Help haar toch!" Wallion verroerde zich niet en als ver lamd van schrik viel Allan voor den journalist op de knieën, totdat hij den hlik uit de oogen van den ander ont moette. „Weet u, waar ze is?" fluisterde hij ridderend. „Leeft ze? Antwoord me dan toch, ik houd het niet langer uit!" Hij wist. dat de jounalirt hem hoorde. De grijze oogen, thans zoo dicht bij henu waren op hem geric'hj en de flikkering van het. vuurschijnsel was er in te zien Waaraan dacht Maurice Wallion? Er lag iets bijzonders in ziin blik. dat het hart van Allan sneller deed kloppen. Hij sprong op en keek met'wilde"blik ken om zich heen. Hij staarde, derr chef aan, daarna Rambouillet. en al de ande ren, die daar zoo stom en- onbewegelijk om hem heen stonden. „Waarom krijg ik niets te hooren? Waarom antwoorden jullie niet?" (Wordt vervolgd)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 2