DUITSCHE TROEPEN KIEVV BINNENGEDRONGEN DIPLOMATIEKE ACTIVITEIT IN ZUID-AMERIKA Steeds meer verwoestingen door Duitsche luchtmacht De strijd rondom Kiew Sabotagepoging in Bulgarije BERLIJN ONTKENT GERUCHTEN Britsche vliegtuigen neergeschoten Luchtaanvallen op Moskou en Odessa De nieuwe indeeling van Frankrijk Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 20 SEPTEMBER 194 V VICTORIE - DUITSCHLAND WINT OP ALLE FRONTEN HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. 19 Septembei (D.N.B.). Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Binnen het bestek van de heden bekend gemaakte omsinge lingsoperaties is ook de aanval op de Ockrainsche hoofdstad Kiew ingezet. Na een stoutmoedige doorbraak door de uitge breide, sterke fortificaties op den Westelijken oever van den Dnjepr, zijn onze troepen de stad binnengedrongen. Op de p 'pi cpdert hedenochtend de rijksoorlogsvlag. POLTAWA VEROVERD HOOFDKWARTIER VAN DEN FUHRER, 19 September. (D N.B.). Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Duitsche troepen, die na den overtocht over den Dnjepr bij Krementsjoeg, den aanval ook naar het Noordoosten voort zetten, hebben Poltawa, op 120 km ten Zuidwesten van Char- kow gelegen, veroverd. BUENOS AIRES, 19 Sept. (D.N.B.) Uit La Paz wordt gemeld, dat in het - ministerie van buitenlandsche za ken van Bolivia een ambassadeurs conferentie is gehouden, waaraan de diplomatieke vertegenwoordigers van Argentinië, Brazilië, Chili, Peru en Paraguay deelnamen. De minister van buitenlandsche za ken van Bolivia, Ostria Gutierrez, over handigde allen diplomatieke vertegen woordigers een gelijkluidende nota, waarin rle Boliviaansche regeering wijst op beweerde machinaties in de na buur staten, welke ten doel hebben twee dracht met Bolivia te zaaien. Blijkbaar vaat de propaganda uit van elementen, zoo wordt verder in de nota gezegd, die het democratische bewind vijandig ge zind zijn en tegenstanders zijn van de pan-Amerikaansche solidariteit. De nota berust op beweerde publicaties in de pers van Argentinië, Chili en Peru. Afgewacht moet worden in hoeverre deze stap alweer een resultaat is van den invloed van Washington in de Zuid- Amerikaanschc s'aten Ophitsing tegen Duitschers? De Duitsche pers constateert, dat ver- valschinz, bedrog en omkooperij de mid delen zün, waarmede Roosevelt de zelf" standizheid der Ztiid-Amerikaansche sta ten ondermijnt en hen afltankellik van de veld macht van Wallstrcet wil maken. Door een gewelenlöoze ophitsing tegen de Duitschers kunnen ziin agenten de aan dacht van het Zuid- Amerikaansche publiek van de ware bedoelingen van Washington afleiden. Het gcval-Bclmontc heeft bewe zen. hoe door kuiperijen de betrekkingen tusschen twee staten bedorven kunnen worden en een zwakke en financieel af hankelijke regeering geheel onderworpen kan worden Sedert, eenigen tijd ziet men in Argen tinië een ophitsing tegen de Duitschers. die nauwelijks achterstaat bij .die in de V. S. Een nabootsing van de commis sie-Dies wijdt in overeenstemming met haar opdracht haar aandacht niet aan de agitatie der dollar-imperialisten of aan de duistere plannen der communis ten, maar aan de legendarische Duit sche „vijfde colonne" Onder leiding van den door Washington omgekochten af gevaardigde Taborda stelt de parle mentscommissïe den Argent ijnschen agitatiehladen materiaal voor een groot- scheepsche ophitsing tegen alle Duit schers ter beschikking. In een Duitsch vereenagingsgebQuw te Buenos Aires werden valsche documenten binnenge smokkeld, die daarna bij een huiszoe king te voorschijn werden gehaald. En zelfs in Duitsche diplomatieke bagage werden vervalschte documenten ge bracht, toen men deze bagage, volkomen in strijd met het volkenrecht, in beslag nam. Deze commissie bekroont thans haar leugencampagne met een onge- hoorden aanval op den Duitschen am bassadeur. von Thermann. Evenals bij de kwestie-Belmonte trachten de crea turen van Roosevelt niet eens bewijs aan te voeren. Het verhaast echter, dat de Argentijnsche regeering deze agitatie duldt. Geldt voor de Argentijnsche re geering missohien, zooals voor de Boli viaansche, dat de grenzen harer vrijheid van handelen door Roosevelt, worden vastgesteld? De Duitschers in Argenti nië, die een belangrijk aandeel hebben aan den economischen en cultureelen vooruitgang, kunnen verlangen tegen een stelsel matigen laster beschermd te worden. Indien echter zou blijken, dat de Argentijnsche regeering daartoe niet in staat is, doordat haar souvereine rechten reeds te zeer beknot zijn, dan zou dat zeker gevolgen hebben voor de diplomatieke betrekkingen tusschen beide landen. BERLIJN, 19 Sept. (A.N.P.). Sinds enkele dagen nemen in het buitenland de geruchten en bewe ringen toe, in welker middelpunt de kwestie der zeeëngten staat. Zoo is het gerucht, verspreid, dat gezant cfr. Clodius te Ankara onderhandelt over een openstelling van de Dar danelles Naar aanleiding hiervan wordt in de Wilhclmstrasse verklaard, dat dr. Clo dius uitsluitend onderhandelingen voert over het handelsverkeer tusschen Duitschland en Turkije. Men voegt hier aan toe, dat de kwestie der zeeëngten overigens volkomen duidelijk is en dat daarover geenerlci onderhandelingen worden gevoerd. Eeji andere bewering over Duitsche troepenconcentraties in Bulgarije en over versterkte militaire voorbereidingen van Bulgarije, behoo- ren volgens dezelfde bron, eveneens thuis in het rijk der fabelen. De conclu sie uit al deze geruchten is, naar men van bevoegde Duitsche zijde verklaart, zeer gemakkelijk te trekken: n.l. men behoeft slechts na te gaan, wie derge lijke berichten verspreidt. Deze heeft er belang bij de aandacht van de onge rustheid in Turkije ontstaan na de ge beurtenissen in Iran af te leiden. Al deze geruchten vloeien voort uit de een voudige truck om de aandacht af te lei den van pijnlijke dingen, die men zeer klaarblijkelijk in het Nabije Oosten niet zoo snel verccet als de Engelschen gaar ne zouden zien. VROUWEN IN ENGELSCHEN DIPLO- MATIEKEN DIENST? LONDEN, 19 Sept. (A.N.P.). Een door minister Eden ontvangen delega tie van Engelsche vrouwen heeft het voorstel gedaan, vrouwen \erlof te ge ven tot den diplomatieken dienst toe te treden. Lady Astor, die deel uitmaakte van de delegatie, verklaarde hierbij, dat een vrouw schranderder is dan een man, wanneer het erop aankomt de an dere partij tot reden te brengen, en,dit heeft men in de diplomatie noodig. Overal waar de strijd in de Sovjet-Unie woedt, wijzen de hevig brandende dor pen den weg waarlangs de bols jewislen worden teruggedreven (Foto Scherl m.) Op hun veie terugtochten steken de bols jewislen alles in brand wat zii kunnen Deze brug over den Dnjepr viel evcnee ns aan hun vernielende handen ten prooi' Foto Scherl m.) BERLIJN, 19 Sept. (D.N.B.). De aanvallen van het Duitsche lucht- wapen in den afgeloopen nacht wa ren, naar het D.N.B. verneemt, in den Zuidelijken sector van het Oos telijk front gericht op Sovjothaven- installaties aan de kust van de Zwarte Zee en op batterijen afweer geschut. Bij de zware verwoestin gen, die de aanvallen der Duit sche gevechtsvliegtuigen in den nacht van 17 op 18 September reeds hadden aangericht, werden - nieuwe gevoegd. De Duitsche gevechtsvlie gers namen wederom uitgestrekte branden waar. In den Zuidelijken sector van het Oostelijk front hebben de bolsjewisten in wanhopige tegenaanvallen, in den gevechtssector van twee Duitsche divi sies, eeadrons cavallerie op de Duitsche stellingen laten inrijden. De Sovjetesca- drons werden volkomen vernietigd. Ook op 16 en 17 September hebben, naar het D.N.B. verneemt. Duitsche pantserwagens in den Zuidelijken sec tor van het Oostelijk front met bijzon der succes gestreden. In wanhopige aanvallen probaerden de bolsjewisten den opmarsch van dé Duitsche troepen tot staan te brengen. De tegenstand dei- Sovjets werd echter overal gebroken. Enkele Sovjefafdeelingen werden to taal in de pan gehakt. Een formatie Duitsche pantserwagens drong tijdens de gevechten-tot in de flank van de te rugtrekkende Sovjet-colonnes door, die met zware, bloedige verliezen versla gen werden. Op deze beide dagen wer den 5500 gevangenen gemaakt en tal rijke Sovjet pantserwagens en stukken geschut vernietigd. Bovendien verloren de Sovjets 350 auto's en verscheidene vliegtuigen. De gevechten in den Zuidelijken sec tor van het Oostelijk front, blijven suc cesvol verloopcn. In de gevechten op 17 September hebben onderdeelen van een Duitsche divisie infanterie na zwaren strijd waarbij ieder hnis veroverd moest worden, een tamelijk trroot plaatsje ver. overd en een belangrijke spoorlijn ge blokkeerd. Een andere in de buurt lig gende divisie forceerde den overgang over een rivier. In herhaalde aanvallen trachtten de Sovjets het door de Duit schers gevormde bruggehoofd te ver nielen. Alle bolsjewistische aanvallen werden met zware verliezen afgeslagen. Het bruggehoofd werd uitgebreid. An dere afdeelingen Duitsche troepen de den een verrassenden aanval op met auto's aangevoerde Sovjet-troepen en vernietigde deze. Op marsch zijnde Sov- iet-afdeelingen werden na een kort, he vig gevecht in de pan gehakt. Veel gevangenen en buit JN den loop van 17 September werden in deze'n sector van het Zuidelijk front in totaal 2.344 ge vangenen gemaakt en talrijke Sov jet-pantser wagens en stukken ge schut vernietigd. 184 auto's, zeven stukken geschut, verscheidene pant serwagens en ander belangrijk oor logmateriaal werden door dc Duit sche troepen buitgemaakt. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben den lSen September, naar het D.N.B. verder van militaire zijde verneemt, hun succesvolle aanvallen op eenheden vap de Sovjet oorlogs- en koopvaardij vloten in de Zwarte Zee voortgezet. Een luchtafweerkruiser en een kleiner oor logsschip liepen door homtreffers zware beschadigingen op. Drie Sovjet-koop vaardijschepen van tezamen 10 000 brt, werden eveneens zwaar getroffen. In de Zuidelijke Oekraine hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen belang rijke treinen met goed succes gebom bardeerd en voltreffers op een pantser- trein geplaatst. Op een ander traject werden rijdende treinen met bommen en boordwapenen aangevallen en tot ontsporing gebracht. In hetzelfde ge bied vielen Duitsche Stuka's Sovjetpant- serwagens aan, waarbij zes pantserwa gens vernield werden en een batterij af weergeschut en drie stukken eeschut buiten gevecht werden gesteld. In een anderen sector in de Oekraine werden MINISTER TANNER IN BERLIJN BERLIJN, 19 Sept. (D.N.B.). De Fin- sche minister van handel en industrie. Tannes, is in gezelschap van vertegen woordigers van handel en industrie vandaag in Berlijn aangekomen. Hij reist den 20sten door naar Weenen en zal ook de Slowaaksche hoofdstad be- zopken. Tijdens een ontvangst der buitenland sche persvertegenwoordigers in Berlijn sprak minister Tannes zijn voldoening uit over het gunstige verloop van den oorlog tegen de Sovjet-Unie. eveneens op twee batterijen luchtaf weergeschut voltreffers geplaatst, en leden de bolsjewisten aanzienlijke ver liezen. In den Noordelijken sector van het Oostelijk front richtten zich de aanval len van de Duitsche luchtmacht op in der haast aangelegde Sovjetstcllingen en versterkingen. Eén artilleriestelling werd volkomen vernield. Hoe de bolsjewisten in Letland huishielden .Volgens constateeringèn van het Let- landsche Roode Kruis bedraagt tot dus ver het aantal tijdens de bolsjewisten heerschappij in Letland weggevoerde, gearresteerde en omgebrachte personen 25.950. waarvan 16.237 mannen, 5.950 vrouwen en 3.315 kinderen beneden de 16 jaar. Slechts 351 personen konden teruggevonden worden. Aangezien voortdurend nog gevallen bekend wor den, raamt men het aantal slachtoffers op h>t dubbele van het reeds bekende aantal. BERLIJN, 19 Sept. (D.N.B.). Aan de Kanaal kust zijn op 17 Sep tember 15 Britsche vliegtuigen, op 18 September 14 Spitfires en drie bommenwerpers tijdens luchtge vechten neergeschoten. Daarbij kwa men op 17 September nog drie toe stellen die door afweergeschut wer den neergeschoten, zoodat de Brit ten in twee degen 35 jagers en bom menwerpers aan het Kanaal en bo- \en het bezette gebied verloren. Convooieerende Duitsche mijnenve gers hebben op 18 September met wel gericht afweervuur een aanval afgesla gen van Britsche vliegtuigen. De Brit sche jagers en bommenwerpers tracht ten tevergeefs het aan de mijnenvegers toevertrouwde convooi te verstoren. Het afweergeschut der Duitsche mijnenve gers schoot een Britschen bommenwer per en twee jachttoestellen neer. De Duitsche luchtmacht heeft in den loop van 18 September vijftig kilometer ten Oosten van de Fa roer eilanden een koopvaarder van 6.000 brt. tot zinken gebracht. Het 6chip kreeg midscheeps een vol treffer, waarna het onder hevige ont ploffingen slagzij kwam te liggen en in de diepte verdween. Andore aanvallen waren gpricht op een vijandelijk patrouillevaartuig, dat doeltreffend met. de boordwapens be schoten werd. In den nacht van IS op 19 September werden de havenwerken en militaire doelen aan de Oostkust van het Britsche eiland door Duitsche ge vechtsvliegtuigen gebombardeerd. Van militaire zijde wordt aan het D.N.B. nog medegedeeld, dat onder de aan het Westelijk front en boven het Rijksgebied neergeschoten Britsche be manningen den laafsten tijd in toene mende mate niet-Engelschen worden aangetroffen. Op eenige dagen in den laatsten tijd werden opvallend talrijke Canadeesche, Australische en Nieuw- Zeelandsche bemanningen mét hun vliegtuigen door den Duitschen afweer neergeschoten. Terwijl dc meeste van deze doodsvliegers uit de dominions 6lechts als lijken konden worden gebor gen, is een klein deel in Duitsche gevan genkampen opgesloten. Alleen onder de bij hun mislukten aanval op Berlijn neergeschoten 20 Britsche vliegtuigen werden 5 bemanningen, d.w.z. '25%, van Canadeezen en Australiërs geteld. Engeland en Sovjet-Rusland BERLIJN, 19 September(D.N.B.). In een rede, die de Britsche minister van marine, Alexander, aan een maal tijd heeft gehouden, waarschuwde hij voor overdreven optimisme, dat vooral thans niet op zijn plaats is. Met de groots'e bezorgdheid slaat Engeland de schommelingen in de ontwikkeling van don bolsjewistischen tegenstand gade Bij de verschrikkelijke zevechten in het Oosten staat er voor Engeland veel op het spel. Ten aanzien van de Amen- kaansche hulp verklaarde Alexander dat Engeland voor iedere hulp dank baar is en. nog meer hoopt te k rij zen. Engeland heeft ook waardeering voor alles, wat de bolsjewisten voor de En gelsche zaak hebben gedaan Helaas wordt bij de Engelsche hulpVerleenine aan de Sovjet-Unie de goede wil be- grend6 door physieke moeilijkheden. Al les wat gedaan kan worden, om het bolsjewisme te helpen, wordt reeds ge daan. „Wij strijden in deze zaak tcza men met de Sovjet-Unie tot den dood", aldus Alexander. BERLIJN, 19 September. (D.N.B Van Duitsche militaire zijde wordt aan het D.N.B. medegedeeld: Een indruk van den omvang van den groot en slag die in de omzeving van Kiew wordt g© streden, krijgt men, wanneer men weet dat het gebied waarop strijd geleverd wordt en dal zich uitstrekt van de Des- na (in het Noorden) tot den Dnjepr (in het Westen en Zuidwesten), tot 200 kilometer ten Oosten van Kiew een op pervlakte beslaat, gelijk aan den drie hoek Mü rich enKeulenStetlin. Verder wordt medegedeeld, dat. Duit sc-he gevechtsvliegtuigen den 19en Sep temtier de ten Oosten van Poltawa terugtrekkende Sovjet-afdeelingen met succes hebben aanbevallen. Gemotori seerde colonnes werden door scheer- vluchten uiteengejaagd en vernietigd Belangrijke spoorlijnen en knooppunten in het gebied van den terugtocht dei- Sovjets werden vernield. In den centralen sector van het Oos telijk front waren de aanvallen van het Duitsche luchtwapen den 19en Septem ber vooral gericht op de spoorwegver bindingen der Sovjets. Een belangrijke spoorlijn werd op verschillende plaatsen door bomtreffers onderbroken, verschei dene treinen tot ontsporing gebracht. Op een Sovjet-vliegveld ontstonden na een aanval van Duitsche gevechtsvliegtui gen. uitgebreide branden in hangars en barakken. Bij aanvallen van Duitsche gevechts vliegtuigen op Sovjet-vliegvelden in de omgeving van Leningrad, werden den 19en September, volgens tot nu toe ont vangen berichten, 24 Sovjetvliegtuigen op den grond vernield. Bovendien wer den zes toestellen in luchtgevechten neergeschoten. SOFIA, 19 Sept. (D.N.B.). Het hoofd van de Bulgaarsche politie heeft van daag een mededeeling gepubliceerd, waarin allereerst wordt verklaard, dat in den nacht van 13 op 14 September een vreemd vliegtuig in de nabijheid van Dobritsj in het Zuiden der Do- broedsja eenige parachutes met perso nen en materiaal heeft uitgeworpen. Plaatselijke politie en een kleine afdee- ling militairen hebben de omgeving af gezet, waar de parachutisten naar be neden waren gesprongen. Na een vuur gevecht werden de parachutisten ge dood. Aan Bulgaarsche zijde werd een luitenant van het garnizoen van Do britsj en het hoofd der politie van het district Dobritsj gedood. Verder werden nog een soldaat, twee politiebeambten en twee burgers gewond. Het met de parachutes omlaag gewor pen materiaal bevond zich in pakken van 100 tot 200 kilogram en bestond uit aanzienlijke hoeveelheden springstoffen, helsche machines, machinegeweren, automatische geweren, pistolen, patro nen, levensmiddelen, kleeding, kleine radiozenders, instructies voor daden van sabotage, kaarten, schetsen, Bul- gaarsch en vreemd geld, vervalschte Bulgaarsche persoonsbewijzen, voor schriften enz. Uit de fabrieksmerken en den aard van dat materiaal is onom- stootelijk vastgesteld, dat het van Sov jet-afkom st was. Verder wordt in de mededeeling ver klaard, dat de vorige maand aan de kust van de Zwarte Zee eenige perso nen, die door een duikboot uit Sovjet- Rusland waren aangevoerd, in rubhpr- booten aan land waren gezet, teneinde daden van sabotage te,JJ)Slegen. Daarbij werden wapens en materiaal gevonden, die langs denzelfden weg waren aange voerd en in aanzien en afkomst gelijk waren, aan die welke met de parachu tes omlaag waren geworpen. Uit de ver. hooren, de gevonden documenten en he* materiaal werd vastgesteld, dat al deze personen naar Bulgarije waren geko men om daden van sabotage te verrich ten, als het vernielen van verkeersmid delen, het in brand steken van graan en andere voorraden, brandstichting in dorpen, het veroorzaken van onrust on der de bevolking en verstoring van het normale leven van het land. Tenslotte wordt nog medegedeeld, dat de Bulgaarsche regeering onder bemid deling van het Sovjet-gezantschap de aandacht der Sovjet-regeering op een en ander heeft gevestigd en heeft geprotes teerd. Maatregelen in Bulgarije SOFIA. 19 Sept (D.N.B.). Het Bul gaarsche staatsblad publiceert een ver ordening van den ministerraad, vol gens welke de bepalingen, die voor kri tieke tijden zijn opgenomen in alle strafwetten, de wetten over de burger lijke mobilisatie, de bescherming van den staat en de handhaving der orde in het bevrijde gebied, van kracht wor den. Met ingang van heden geldt de verscherping der strafbepalingen van de wet tot bescherming van den staat, waartoe het, parlement onlangs had be sloten. Dit houdt in, dat tegen alle han delingen, die den grondslag van den staat ondermijnen en tegen de wettige orde gericht zijn. met de strengste straf fen gedreigd wordt, zooals die in tijd van oorlog gelden WEER AANVALLEN OP TOBROEK EN IN EGYPTE BERLIJN, 19 Sept. (D.N.B.). In het kader der gewapende, verkenning is op 18 September Tobroek aangevallen. Hierbij werden opslagplaatsen van ma teriaal en munitie door verscheidene bommen gedeeltelijk vernield. Voorts hebben Duitsche vliegtuigen in den afgeloopen nacht aanvallen op de reede van Suez gedaan. Petroleumraffi- naderijen werden getroffen. waardoor brand ontstond. Te Port Said en in de havenwerken van Alexandria werden eenige belangrijke militaire objecten ge troffen. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. 19 Sept. (D.N.B.). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: De geconcentreerde aanvalsopera- ties van de legergroepen van gene- raal-veldmaarschalk von Rundstedt en van generaal-veldmaarschalk von Bock hebben thans, zooals reeds in een exlrahericht is hekend gemaakt,, geleid tot een nieuwen geweldigen omsingelingsslag. In aansluiting op den slag bij Gomel waren sterke strijdkrachten opgedrongen paar den boven- en benedenloop van de Des- na om in hardnekkige gevechten den overgang o\er de rivier te forceeren. Van hier uit werd de aanval naar het Zuiden voortgezet om een ver binding tot stand te brengen met een afdecling. die den Dnjepr aan weers zijden van Krementsjoeg onder de moeilijkste omstandigheden over een breedte van 120 kilometer had over wonnen en in den strijd was gewor-F pen voor een aanval naar het Noor-1 den. Sedert 13 September is de ver- eeniging \an deze strijdkrachten, tweehonderd kilometer ten Oosten I van Kief voltooid. Zoodoende is dol ring om vier Sovjetlegers gesloten.!) Hun vernietiging is in vollen gang. Aan het schitterende verloop van 'j deze operaties hebben de luchtvloten van den Generaloberst Loehrenvan 1 den Generaal-veldmaarschalk Kes- selring een groot aandeel. Gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht van 18 op 19 Septem ber Moskou alsmede de stad en de haven Odessa met goede uit werking aangevallen. Er ontston den talrijke branden. Aan de Britsche oostkust bombar deerden gevechtsvliegtuigen ver schillende belangrijke militaire in richtingen. Bij pogingen van den vijand om gistermiddag naar Nederland en de bezette gebieden aan het Kanaal te vliegen schoten jagers, luchtdoelar tillerie en mijnvegers twintig Brit sche vliegtuigen, waaronder vier bommenwerpers omlaag. De vijand heeft noch overdag, noch des nachts, militaire acties boven het Duitsche gebied ondernomen. De verliezen, welke de weermacht der Sovjets tot dusver aan 'gevange nen geleden heeft, hebben het getal van 1.8 millioen overschreden. Hun aantal dooden is minstens e\en hoog waarschijnlijk hooger. Hiertegenover probeert de vijandelijke propaganda de uitwerking van deze Duitsche suc cessen, die zij niet meer kan looche nen. aldus te verzwakken door de Duitsche verliezen alleen aan doo den te stellen op een getal van 1.5 tot 2 millioen man. In werkelijkheid bedragen onze verliezen zooals nauw keurig kon worden vastgesteld voor de periode van 22 Juni tot 31 Augus tus 1941. bij het leger: (met inbegrip van de Waffen-SS) S4.354 dooden, 292.690 gewonden. 18.921 vermisten. Bii de luchtmacht: 1.542 dooden, 3.980 gewonden. 1.378 vermisten. Het Duitsche luchtwapen verloor tijdens den veldtocht in het Onsten tot den 31sten Augustus slechts een deel van onze productie per maand. nl. 725 vliegtuigen. V PARIJS, 19 September (D.N.B.). De beide commissies, welke zich bezig hou den met de uitwerking van de nieuwe Fransche grondwet, hebben haar werk zaamheden zoo goed als geëindigd, al dus meldt „Les Nouveaux Temps". Vol gens dit blad zal Frankrijk in 19 provin cies worden ingedeeld. De Notre Dame zal het middelpunt van de provincie van Parijs zijn, die een middellijn van 70 km. zal hebben; de grenzen der ove rige provincies zijn nog niet nauwkeu rig vastgesteld. De nieuwe grondwet zal als grondslag de gemeente als kleinste eenheid hebben, daarop volgen het kan ton, het arrondissement, het departe ment en tenslotte de provincie, met een gouverneur aan het hoofd Politiek zal het volk in het nieuwe Frankrijk door twee organen vertegenwoordigd worden, n.l. den „grooten raad" die uit 200 onaf zetbare en door den chef van den 6taat benoemde leden bestaat, en de kamer, di" zal bestaan uit 300 vertegenwoordi gers der gezinnen, der beroepsorganisa ties en van het legioen. Deze beide volks vertegenwoordigingen zullen ieder jaar eenmaal in een nationale vergadering bijeenkomen om een boodschap van den chef van den staat in ontvangst te ne men. Tot hun taak behoort o.m. benoe ming van een nieuwen chef van den staat, en herziening van de grondwet. KOERSEN NEDERLANDSCH CLEAR1NGINSTITUUT 's-GRAVENHAGE. 19 Sept. Koersen voor stortingen op 20 September 1941 tegen verplichtingen luidende in Belga's 30,1432 Zwitsersche francs 43,56 Fransche francs 3,768 Lires 9,91 Deensche kronen 36,37 Noorsche kronen 42,82 Zweedsche kronen 44,85 Finsche' mark 3,82 Dinar (oude schulden) 8,43 Dinar (nieuwe schulden) 8,77 Turksche ponden 1,45% Lewa 2,30 Pengö (oude schulden) 3*6,519 Pengö (nieuwe schulden) 4,S9 Zloty (oude schulden) 35. Zloty (nieuwe schulden) 37,68 Lei 1.28 Slowaaksche kronen 6,48

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 2