r PROBAX Wenken i.z. gortgerechten Prettig geschoren met Examens JËj Üqsmda Voetballers, aan den start! J. A. SCHOTERMAN ZN. WIJN GEDISTILLEERD Utrechfschestr. 17 Tel. 3450 Niet handig genoeg! Medische Hulp Kringwedstrijden in 'tSportfondsenbad UIT DEN G.U.K.B. A.M.H.C. naar twee tournooien Samenstelling der voetbalteams Burgerlijke Stand FEUILLETON 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1941 WIJNHANDEL ANNO 1878 Uw adres voor VOOR DE HUISVROUW A/ U er geen rijst meer 1 V beschikbaar wordt gesteld is deze maand het gortrantsocn vergroot, zoo. schrijfi de Voedings raad- Gort. de gevelde gcrstckorrel staat in voe dingswaarde boven de rijst. Zij is rijker aan ei wit. vet. mineralen en vitamine b. In sommige streken van ons land is kort nog weinig bekend. Ook kennen velen de gort slechts in den vorm van karnemelksche pap. Dit is weliswaar een smakelijk gerecht, maar. behalve deze pap zijn er nog vole andere manieren, waar op men bij de bereiding van gort te werk kan gaan. In vele recepten, waar rijst verwerkt werd, kan gort of gorimont ook goed dienst doen. zoodat men de rijst niet al te zeer behoeft te missen. Het duurt ongeveer uur, voordat de gort gaar is. Wordt gort met water gekookt, dan zal men vanzelfsprekend de hooi mand of kranten ge bruiken. Meikgerechten van gort zijn echter onge schikt om in de hooikist klaar gemaakt te worden. Dan make men liever ge bruik van gortmout. en grutten die in een uur gaar ziin en van gorte- bloem. Gortmout of gort- vlokken ziin de gestoom de en plat geslagen ger- stekorrels. die door deze bewerking veel sneller gaar zijn dan gort- Hoe zullen we het gort- rantsoen nu besteden? Per weck beschikt men op het oogenblik over ruim 60 gram gort, gort- mout. grutten of gorte- bloem. Papliefhebbers kunnen hiervan 2 maal per weck een stevige pap, zoowel ter aanvulling van den broodmaaltiidals bij het avondmaal als voed zaam nagerecht, gebrui ken. Een pap van tapte melk of karnemelk kan afgewisseld worden door gort. die in water of in de wei van hangop gaar ge maakt is en waardoor voor het gebruik koken de taptemelk of tapte- melkpoeder wordt ge roerd. Degenen, die niet op pap gesteld ziin kun nen de eene week een gortpudding en vruch- tengruel als nagerecht nemen en de volgende week gort met appelmoes en gortmoutkoekjes. Voor hen, die meer op hartige gerechten ge steld ziin is een soep. dik gebonden met gortmout en een stamppot, waarin ter aanvulling van de aardappelen gortmout verwerkt is. meer ge schikt. Ter afwisseling van de soep wordt zoo nu en dan een voorscho tel van gort of gortmout met tomaat en uien ge geven. De In water ge kookte gort kan net als riist op aardanpellooze dagen dienst doen. wan neer men meer dan een weekrantsoen gort hier aan wil besteden. Zoo vormt een gortrand met garnalen in een peterse liesaus en sla een voedzamen maaltiid. die er aanlokkelijk uit kan zien. GROENTESOEP MET GORTMOUT Vrij veel soepgroenten, 71/» liter water. 10 gr. boter. 60 gr. gortmout, een scheutje aroma ci troensapDe gortmout een kwartier weeken in */s liter water; de ui fruiten met boter, daar na gortmout en zout toe voegen- Alles aan de kook brengen De gewasschen en gesneden groenten toe voegen en de soep gaar koken (10—15 min.). Eventueel afmaken met een paar druppels citroen sap en gehakte peterselie GORT MET TOMATEN EN UIEN l/t liter water, 75 gr- gort. Yk kg tomaten. 2 uien, (wat boter) peper, zout. De gort één nacht in het water weeken en met het water gedurende Va uur koken. De pan snel in- de hooikist over- brengen en er 4 uur in la ten staan. De in stukken gesneden tomaten en fiin gesneden uien in ca. 15 min. gaar koken (of in wat. boter smorenDe uien en tomaten door de gort roeren en wat pe per en zout toevoegen GORTPUDDING 3l/t dL. water. 75 gr. gort, zout, 50 gr. suiker De gort één nacht in het water weeken. Met het weekwater Va uur koken en gedurende ca. 4 uur in de hooikist gaar laten worden. De suiker door de gort roeren en de massa overdoen in een met water omgespoeïden vorm en stevig aandruk ken. De pudding af laten koelen en op een schotel storten. Een jamsaus er bij geven door 4 eetlepels jam met 2*/= dL. water te verdunnen en met wat aardappelmeel te binden PAP VAN GORTE- BLOEM 1 liter taptemelk. 60 gr gortebloem. zout. De gor- tebloem glad aanmengen met ruim 2Va dL. melk, het mengsel verdunnen, hiermede de kokendo melk binden en zout toe voegen. De pap nog ca 5 min. laten doorkoken. Hier suiker of stroop bij geven. L. 1" der paarse Wie ziin nieuwen sl'aa( PROBAX, texlielkaarl maanden lang eiken za| zich daarmee zeke Vervaardigd dag op de prettigste ^V geeU PROBAX met volgens een ideaal^"J^eid, zoo'n litoch reeds een g®r' 9 |oedig schuim, dat het geparfumeerd en worc|t. Ind.en U scheren van ee hem vant)aag dan dienb°:d::ns"eUtaa« PROBAX 1 nog NEDERLANDSCH FABRIKAAT DER N.V. PRODENTA AMERSFOORT Twee fabrieksarbeiders, uit het Soes- terkwartier, resp. 17 en 15 jaar oud. zijn gisteren met de politie in aanraking gekomen wegens poging tot diefstal van zakken. Zij wilden daarbij handig te werk gaan en hadden buiten de fa briek twee bundel?; jute zakken tus- schen ecnigc stapels planken verbor gen. Een touw verbond rle bundels met de buitenwereld i.e. het bek. Toen zij na het werk aan het touw trokken om zoo de begeerde buit naar zich toe te halen, werden zij door de politie op hee- terdaad betrapt. Proces-verbaal is tegen ben opgemaakt Te Utrecht slaagde voor het doctoraal exa men geneeskunde 2e deel onze stadgenoot H. van Ylzinga Veenstra. By het laatste alhier gehouden examen, uitgaande van den Kon. Erk. Alg. Sten. Bond, slaagden voor het diploma: Machineschryven A: de dames M. de Li- ver, S. C. Verkaik en de heer A. Fennema. Machineschrijven B: de dames J. de Boer, R Hogervorst, P. Oosten, E. Plateel en A. Weers. Stenografie Nederlandsch, 130 lettergrepen dc dames R. Hogervorst, C. Schecrcs, H. Tevgclcr en de heer Th. Alfrink. Stenografie Duitsch: Mej. M. de Koning. Steno-tvpiste: Mej. M. Graffner. GRAND THé&TRE. Van Vrydag af ver tooning van de film ,,Dc Zweedsche Nachtegaal". Voorstellingen: Zaterdag 6 en 8.15 uur doorl. Zondag 1.45, 4, 5.15 en 8.30 uur doorl. Andere avonden 8 uur n.m. Op Woensdag en Zaterdag matinéo om 2.30 uur. CITY THEATER. Van Vrudag af ver tooning van „Carnaval in Venetië". Voorstellingen: Zaterdag 6 en 8.15 uur doorloopend. Zondag 1.45. 4, 6.45 en 8 30 uur doorloopend. Andere avonden 8 uur nam. Woensdag en Zaterdag matinée om 2.30 uur. REMBRANDT THEATER. Van Vrijdag af vertooning van „In de schaduw der ber gen". Voorstellingen als in Grand Théatre behalve de matinée'3. GRAND THëATRE. 1 Oct. Het Neder landsch Tooneel. Opvoering van Maria Stuart. Op Frank's tafel culmineert 't Best wat Nederland serveert Zondag hebben dienst de volgende ge- neesheeren: Hartog, Utrechtscheweg 35; tel. 5469. Boersma, Dollardstraat 2; lel. 5327. Hulp wordt alleen verstrekt door ziektegevallen, die medische hulp drin gend noodig hebben. Zondag beeft dienst dc apotheek van: Jos Haan, Julianaplein 3; tel. 4(309 eri Kraan, Oude Soesterweg 89; tel. 4S93. Zondag hebben dienst de vroedvrou wen: Mej. v. d. Grient, Breest.raat Sb.; tel. 6830. Mej. de Leuw, Soesterweg 15; lel. 4973. Zooals wjj reeds meldden, worden morgenmiddag in bet Sportfondsenbad aan den Bisschopsweg kringwedstrij den gehouden onder leiding van „Nep- tunus". Aan deze wedstrijden wordt deelgenomen door de beide plaatselijke zwemvereenigingen Neptunus en A.Z. P.C. benevens door Brandenburg (Bilthoven), U.Z.C., Zwem lust, De Vechtstreek, W.Z.C., Forel, Mooi Zeist en Star. Niet alleen voor de individueels num mers bestaat, groote belangstelling, ook de verschillende estafette-nummers zijn zeer sterk bezet. Tot. slot wordt een polowedstrijd ge speeld tusschen een Amerfsoortsdh ze vental en een Utrechtsche combinatie. Het Amersfoorlsche zevental bestaat uit de volgende spelers: F. Weijschedé cl.)P. Tonnis, E. Ever- dingen. J. Rühl (m.).; W. Dekkers, Th. Mosterd, H. Beems (v.). Euwe en Kmoch staan gelijk AMSTERDAM, 19 Sept. In het St. Wil- librordushuis is vanavond h.et E.N.P.S.-tour- nooi voortgezet met het uitspelen der ver schillende afgebroken partyen. Euwo zette zyn party" tegen Spinhoven in winst om, waardoor do nationale kampioen op gelijken voet kwam met H. Kmoch, dien hy a.s. Zondag in de laatste ronde met Zwart ontmoet. Deze laatste partij zal dus de beslissing moeten brengen. Ir. van Steewis bracht Spinhoven een na deel toe, terwijl Spinhoven's party' tegen Scheffcr andermaal afgebroken werd, echter in een voor Spinhoven gunstigen stand. In eeregroep B. wonnen G. Swancveld en R. Losckoot resp. van J. Boas en C. Slot. De stand in eeregroep A. luidt thans na 4 ronden: dr. Max Euwe en H. Kmooh 31<'2 punt uit 4 wedstrijden, S. Landau en ir. Steewis 1 Vi punt uit 4 wedstrijden, Spinho ven en Scheffcr ieder punt uit 3 wedstrij den en een afgebroken party. In de laatste ronde worden a.s._ Zondag gespeeld: KmochEuwe, Schefferir. .Stee- wis en SpinhovenLandau. Het competitierad gaat morgen draaien EINDELIJK weer voetbal! Een pak van het hart voor den voetballief hebber, dat het leder nu weer „offi cieer' gaat rollen. Wij zijn het meest nieuwsgierig naar onze plaatselijke clubs. Afgaande op wat H.V.C. in het vorig seizoen ver richt heeft, zijn wij van meening, dat zij ook; dit jaar al zijn er nieuwe gezichten in haar afdeeling gekomen een hartig woordje meespreken zal. De oefenwedstrijden tegen Wilhclmi- na, hebben doen zien, dat zij over een goede ploeg beschikt. Het treffen tegen U.V.V., dat verloren werd, zullen wij maar buiten beschouwing laten, om dat de rood-witten toen voor de eerste maal in ploegverband speelden. Naar wij vernemen, hebben de H.V.C.-ers ongeveer dezelfde ploeg als het vorige jaar. Alleen zal de voorhoede een klei ne wijziging ondergaan, daar Appel doorn zijn plaats heeft afgestaan aan een jongeren speler. Onze stadgenooten krijgen het al direct, niet gemakkelijk. ZeebuTgia, dat blijkens het Arol-tour- nooi over een sterke ploeg beschikt rne.t doelman Wustenhof als een groot struikelblok, is in eigen huis moeilijk te slaan. Wij meenen nochtans, dat II.V.C. een redelijke kans heeft om te winnen, al zijn verrassingen op zoo'n eersten dag niet uitgesloten. Voorts worden in deze afdeeling nog gespeeld: Volewijckers—Hilversum, O. S. V.De Spartaan, Watergraafsmeer Vriendenschaar en VolendamA.F.C. Amcrsf. Boys, dat een oefenwed strijd speelde tegen Quick en op ver diende wijze won, opent het seizoen met een thuiswedstrijd tegen Baarn. Fen bekend tegenstandster der blatiw- wittèn in een overigens nieuwe omge ving, want vele clubs knmen uit an dere afdoelir.gen. Dit heeft ook zijn be koring. Men ziet. weer eens ander spel, dat tot verrassingen kan leiden. Baarn viel het vorige jaar tegen. Wij weten niet, hoe of haar ploeg is. doch o. i. ziet het er naar uit, dat de blauw-wit- ten met een zege van wal steken. In deze afdeeling worden verder ge speeld: DonarLaren, E.M.M. 1915— Rapiditas en VictoriaS.D.O. X De Amersfoortsche vierde klassers zitten weer hij elkaar. Aan plaatse lijke ontmoetingen dus geen gebrek- Reeds1 morgen beginnen Sopla en Ams- vorde daarmede. De groen-witten. die hun derde klasseschap kwijt raakten, zullen natuurlijk trachten dit te her overen. ITun spel stond in enkele de gradatiewedstrijden 'boven het vierde klasse peil, doch in plaatselijke ont moetingen spreken andere, bijkomstige omstandigheden een hartig woordje mee. Waarmee wij maar willen zeg gen, dat Amsvorde nog niet verloren heeft. Quick komt ditmaal niet onvoorbe reid aan den start. Drie oefenwedstrij den speelde zij, driemaal verloor zij. Dikwijls gaat een slechte generale repetitie aan een goede uitvoering voor af, zoodat het niet onmogelijk is, dat tegen het sterke S.E.C., dat c>p Dorrestein komt, gewonnen word' De spelers hebben tenminste in de oefen wedstrijden ondervonden, dat zij de tegenpartij niet moeten onderschatten. Een eerste overwinning schenkt ver trouwen, waarop men verder kan bou wen. Kampong speelt uit. tegen RJK.BV.V. terwijl L.V.V. het Bussumsche A. W. ontmoet. H.V.C. 2 speelt thuis tegen A F.C. 4, Amersf- Boys 2 ontmoet in Utrecht Velox 3. SONJA HEXIE AMERIKAANSCHE STOCKHOLM. 19 Sopt. (D.N.B.).- Vol gens een mededeeling uit New York aan „Aftonbladct" is Sonja Henie Amcrikaan- sche geworden. De formaliteiten werden door de Amerikaansche instantie in Stam ford (Connecticut) vervuld. Sonja Henie reide tegen persvertegenwoordigers: „Ik ben zeer gelukkig Amcrikaansch onderdane te zy'n geworden. Myn meeste successen heb ik in dit land gehad en ik heb (het lief." KORFBAL Het programma voor de afdeeling Gooi en UtreclU voor Zaterdag en Zon dag luidt: Klasse. I: Olympia 2—Bilthoven 2; Zwaluwen 2Sa mos 3; Soesterkwartier 1—S.K.Y. 1; Excelsior 3— Altius 2. Klasse II A: Samos 4Rh en en 1; Ka men 1—S.K.V. 2 (Zaterdag); Tovers 2— R.D.Z. 1 (Zaterdag). Klasse II B: Excelsior 3Jong Leven I: Jong Leven 2—Olympia 3: Zwalu wen 3A.D.E. I (Zaterdag). Klasse II C: R.D.Z. 2—Samtfs 5 (Zater dag); Levu I—Kamen I (Zaterdag). Klasse II D: H.D.S. I—Rhenen 3; Rhe- nen 2De Kievitten I. Adsp. klasse A: Socsterkw. ATovers A: Samos ABilthoven A. B.: Excelsior AZwaluwen A; Altius AOlympia A. C.: Samos B—De J. Bataaf; Tovers B— Vogel A. D.: Soesterkw. B—Jong Leven B; Ex celsior B—Olympia B. ONTMOETING TUSSCHEN ITALIË EN HONGARIJE BUDAPEST, 19 Sept. (D.N.B.). Italië en Hongarije onderhandelen op het oogen blik over een voetbal-ontmoeting, welke op dpn 9en of den 23en November in een stad in Noord-Italië zal plaats hebben, hetgeen zonder groote bezwaren zal kunnen geschie den, aangezien de Hongaren op 16 Novem ber in Zürich tegen Zwitserland spelen. Hoewel 8 November de feitelijke da tum van oprichting der Bredasche Hoc key en Bandy Club is. moest om ver schillende redenen het jubileum-tour- nooi dezer thans 35-jarige Vereeniging in September worden gehouden. Vandaag en morgen vindt dit mixed- tournooi plaats, waaraan door een aan tal uitgelezen elftallen wordt deelge nomen, zooals B.M.H.C. (Bloemendaal), Klein Zwitserland I en II, The Jocks VOETBAL De samenstelling der elftallen van de Amersfoortsche qlubs luidt: H.VCBrits (d.); A. v. d. Pol, Malestein aVan '1 Prinsenhof, Brandsen. W. Kraak m.)De Groot, Barneveld. Kramer, Eino, Groothuis (v.). AMERSF. BOYS: A. Gerritsen d Chr. Wihdhouwer, J. H. Belt (a K. v. dBurg, A- M. v. d. Starre, H. A. Dammers (m.); G. van Soest, H. van Diest. P. v. d. Braber, B. van Keeken, Th. de Graaf (v.). QUICK: J. Kortbeek (d.); Ca toen. J. van Yken (a.); v. d. Biezcnbos, Hie- nekamp, Wiik m.)A. dc Jong, Cé- sar, Nijenhuis. Von Zeppelin, D. Valk- hoff (v.). AMSVORDE: J. Berendse (d.): A. van Zoercn, R. Pieters (a.); G. Wouden berg, H. v. d. Berg, W- Hanncssen (m.); L. te Kulve, H. v. d. Kooii, W. Han- nessen, C. Esveld, HJ. Pot Cv.). vJ (beide Dpn Haag). De Staart (Dor drecht), T.H.O.R.-combinatie (Eindho- ven-Tilburg), Zwart Wit (Breda), Bre da I en II, Oud-Breda e.a. Waar de Zui delijke hockey-festijnen terecht een voortreffelijke reputatie genieten, kun nen onze stadgenooten dus een paar ge- noegelijke dagen' beleven! Wat, den hockey-dag in Amsterdam betreft, deze wedsrijden zijn, zooals bekend, ingedeeld in een A-afdeeling voor eerste klassers, en een B-afdeeling voor promotie- en tweede klassers, in welke laatste de A.M.H.C. uitkomt. Dat zij het hierin zwaar te verantwoorden krijgt., blijkt wel uit bet programma: H.L.C. Gronihgeh, Hilversum II F.C.M., Amersfoort H H IJ C. II, H.B.S. Amsterdam II. Het valt dan ook te betwijfelen, of de roodwit ten de eerste,ronde zullen overleven. In elk geval wenschen wjj hen, zoowel in Breda als in de hoofdstad, veel succes! GEBORENi Alphons Marcel Desiré Gre- gorius, z. van Christiaan Willebrordus Gö- bel en Anthonia Johanna Pctronella van Rassel; Frcdcrik Eduard, z. van Arie Kramp en Maria Geertruida Padding; Wilhelmus, z. van Johannes Jacobus Goose en Cornelia Jo hanna Vermolen; Edbarda Wilhclmina Ma ria, d. van W. Th. Beyer en M. C. la Haye. OVERLEDEN: Maria Bouman, 20 jaar. ongehuwd; Jan-Ice Piersma, oud 49 jaar, echt- genoote van Bacnt de Jong; Wilhelmina Gc- sina Cirkel, oud 65 jaar, echtgenoote van Franciscus Adrianus van Nus. 47. De- chef knikte. In het donker bin nen de auto glom de cigare«t van den Franschman. „En nu," vervolgde Wallion. „was de nieuwe Cray klaar om zijn hand naar dc millioenen van Clarendon uit te strekken Hei is bekend, wat er in Parijs -gebeurde, welke ontzettende dingen de onzichtbare meestpr te weeg bracht om zijn doel te bereiken, en boe monsieur Rambouillet Waller Cray als helper kreeg, toen de zaak Clarendon—Four- nier moest worden opgehelderd Rambouillet lachte in het duister. „We zijn bijna bij he,t einde." zeide de journalist. „De rollen waren inge studeerd. bet tooneel werd' veranderd en het scherm ging op voor bef laatste bedrijf in Stockholm Tssul Bey bouwde met vastp hand een muur op, waarachter bij veilig kon werken. F.én uur per dag was bij de zieke philan throop Crav. dien dokter Mietkens bij ziin bezoeken aan het bed gekluisterd vond. Gedurende het overige deel van den dag en van den nacht was hij de ongrijpbare schaduw, .die om Suzanne Chrisman heencirkelde en de gebroeders Koprilis .bewaakte. Als de wijnhande laar Thomas lag bij ongeduldig voor hun woning op de loer en doodde koel bloedig eerst Nicholas en toen Sebas tian Koprilis. Als de muziekleeraar Hen. riques bewoog hij zich vrij en onzicht baar, ofschoon wij steeds wantrouwend den blik op den philanthroop Cray ge vestigd hielden. In steeds nieuwe ge daanten heeft hij den heelen tijd lang hoonlachend achter ons gestaan en heeft, ons over de schouders in de kaar ten gekeken „U kunt gelijk hebben," zei de chef. „Maar het verband tusschen Cray in Parklaan 1 en Henriques in Parklaan 3 is altijd nog een beetje duister." „Het verband? Dat ligt natuurlijk in den kelder!" „In den kelder?" „.Ja. ik twijfel er geen oogenblik aan, dat de kelders van de beide huizen met elkaar in verbinding staan. Zoo is het geen tooverij. in het eene huis als Hen rique? binnen te gaan en uit het andere als Cray naar buiten te komen, niet waar? Toen hij gisteravond Suzanne Chrisman naar Parklaan 1 gebracht had. fcnrgde hij er zelf voor. dat Lead- bïItor op het juiste oogenblik de schijn- vluclit van de roode auto naar bet Noorden bewerkstelligde, en toen begon hij alle sporen in het. thans onnoodige hol van Henriques uit te wisschen. Ter wijl daarop Rambouillet en ik op bet punt. stonden, hom te verrassen, ont snapte hij door den kelder. Dat is de oplossing van het raadsel. „Nee," zei Rambouillet, „Er blijft nog iets over Om acht uur des morgens was Pafk- laan 1 volkomen omsingeld. Een ket ting van politiemannen omgaf Walter Grays laatste schuilplaats. Ook Park laan 3 vulde zich met rechercheurs, in de tuinen achter de beide huizen waren detectives, ja zelfs van het dak van het huis nr. 3 af keken spiedende oogen naar het hoekhuis omlaag. Het was nog donker en de voetstap pen van de mannen, die hun. posten be zetten, klonken met opwindende duide lijkheid door de stille nachtlucht. -In het huis van Cray was geen leven te zien, de vensters waren donker, de gordijnen neergelaten en de deuren ge sloten. De politiechef ging van deur tot deur en gaf zijn bevelen met zachte stern. Daarop verdeelde hij de hoofdmacht in twee groepen. Bij de eene sloten zich Rambouillet en Allan Chrisman aan; ze werd onder commando gesteld van As- peland en viel op een gegeven teeken aan op de deur, welke tot den kelder van Parklaan 3 leidde. De afdeeling van den chef zelf, waar Wallion zich bij gevoegd had, forceerde het tuinhek van Parklaan 1 en drong den tuin binnen. „Een^ man onder ieder raam," beval de chef. „En nu: open de deur!" Wallion wierp een blik op het huis. De omsingelde misdadiger moest nu, zooal niet eerder, merken, wat er ge beurde, maar er verroerde zich niets achter de gordijnen en er was geen lichtpuntje te zien. „Stil!" fluisterde de chef. „Ik hoor binnen een bepaald geruisch!" Ze luisterden en hoorden een zwak aanzwellend en weer verzwakkend ge luid, als de rythmische echo van een waterval of van een storm, een spook achtig geruisch, zoo zwak als gefluister. Ze keken elkaar aan. Een politieman was reeds bezig het deurslot te bewer ken en dc eikenhouten deuren spron gen open. De chef en Wallion stormden naar binnen, gevolgd door een dozijn politie mannen. en nu begrepen zij, wat voor .geluid het was, dat zij gehoord hadden. „Het orgel!" fluisterde de journalist. Het donkere, gapende interieur van het huis trilde van de diepe, rollende golven der muziek; een majestucuse vloed van harmonische klanken ridder de om hun hoofden. De orgeltonen ste gen en daalden als in een gesuis van ontzaglijke vleugels. Verbaasd bleven de binnengedrongenen staan en luister den in de duisternis, die. bun omringde. I-Iet orgel ging boven hun hoofden voort met spelen, een fantastische, bo- venaardsche melodie. Daar vlamde het licht op. Dc. hand van den journalist ha,d het knopje ge vonden en zonder op de anderen te wachten rende hij naar de trap. „Twee mannen hier!" riep de chef. „De anderen volgen mij!" Ze volgden den journalist op den voet. De dikke looper op de trap maak te hun voetstappen onhoorbaar. Ze za gen Wallion gehurkt zitten voor de dub belc deur van den salon op de eerste verdieping. Van den anderen kant van de deur sloeg hun het orgelgeruisch oorverdoo- vend en overweldigend tegemoet en de chef voelde het dunne hout onder zijn hand trillen. „Met een grendel gesloten," zei de journalist op gedernpten toon. Ze klopten luid aan de deur, maar slechts bet orgel antwoordde. „Maak die deur open!" riep de chef woedend. „In naam der wet Ze luisterden, maar een machtig cres cendo verdrong ieder ander geluid. En toch moest de onzichtbare organist hun nu wel hooren, want hun xnisten be werkten de deur zoo hevig, dat hei bout ervan kraakte! De journalist had zijn nog aan de deur gelegd. Hii voelde zijn hoofd trillen van het rollen der zware tonen. Hij fronste het voorhoofd. Wat was dat nu weer voor een on doorgrondelijke list? Wilde de misda diger zelf een drama maken van zijn ondergang, ben laatste, gigantisch thea- teroffect, door zijn vervolgers op deze fantastische wijze te ontvangen? Orgeltonen in plaats van revolverko gels? Plotseling schrok Wallion op. Hij meende een zwak bijgeluid, een eento nig gezoem, als een ononderbroken be geleiding van de orgeltonen te kunnen onderscheiden. Zijn oogen verwijdden zich. „Forceer cle deur!" riep hij. Een seconde later stormden ze den salon binnen, de electrische plafond- lampp'n flitsten aan en de laatste ver schansing was in hun macht. Daar stond het orgel midden voor hun nieuwsgierige oogen. De tonen rolden nog steeds uit bet instrument en een stoel stond ervoor. Maar op deze stool za.t niemand over deze toetsen, deze registers, be woog zich geen ziel)tbare band. De kamer was leeg. De journalist trad op het orgel toe, strekt© zijn hand uit en brak in lachen uit. Het. orgel zweeg. „Het speelt automatisch," zei de jour nalist droog. Hij keek om zich been. Zijn adem ging snel en zijn gezicht had een hoog-roode kleur. Hij hoopte ten minste iets. al was bet nog zoo weinig, |p ontdekken, hetwelk hem hef bewijs zou leveren, dat hier in deze. kamer kort geleden nog menschen geweest waren, den stok van den philanthroop of de handschoenen van mevrouw Chri$man, een half opgerookte sigaar Maar hij zag niets anders dan een opengeslagen boek met den.titel „Sha- kespeares Werken", dat op een bijzet tafeltje lag. HOOFDSTUK XXV „Hier ben ik!" Op de benedenverdieping van het huis aan de achterzijde liep een smal le, korte gang. welke de kamer van Le»adbitter met de keuken verbond. Midden in deze gang was een deur en achter cle deur leidde een steenen trap naar den kelder. Op de bovenste trede van de trap stond Maurice Wallion. Hij boorde van beneden geen geluid, maar zijn zaklan taarn verlichtte slechts het bovenste deel van de wenteltrap en hij wist," dat hef, gevaar daar beneden op hem moest wachten. Een oogenblik later echter was hij geluidloos verdwenen. Hij was de trap afgegleden en zijn lamp ver lichtte nu de ruwei. maar droge steenen wanden van een lange gang. Zijn oogen glinsterden en Pr glinsterde iets in zijn rechter hand. Hij zag er op dit oogen blik even vreeswekkend uit als zijn voet stappen onhoorbaar waren, ofschoon hij zich tamelijk snel op den cementen vloer van de gang voortbewoog, terwijl hij in de duisternis tuurde achter de witte straal van zijn zaklantaarn. De wanden strekten zich massief en ononderbroken naar beid© kanten uit, maar hij zag iets donkers van het pla fond boven zijn hoofd naar beneden hangen en hij richtte de straal omboog. Tot. zijn verbazing zag hij daar een elec trische lamp zonder kap en iets verder nog een. De kelder was van electrische verlichting voorzien! (Wordt vervolgd)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 4