u Charkof en Donetsbekken ernstig bedreigd Het Duitsche operatieplan KLOMPERTJE KLOMP De Italiaans» legerberich De Amerikaansche convooieer Ministerraad te Vichy lib FEUILLETON VJ.PEGIS Ie BLAD PAG 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 22 SEPTEMBER -Al In aanvulling op het weermachts bericht verneemt, het D.N.B. van militaire, zijde: de inneming van Kief vond ondanks uitgebreide ves tingwerken ten Wee-ten van den Dnjepr, gelnktijdig van het Noor- den en het Zuiden uit plaats en be wijst, dat de weerstand der Sov jets door de hardnekkig oprukken de Duitsche divisies infanterie kon worden gebroken. De val van Kief beteekent tevens de ineenstorting van de geheele Sdvjetverdediging in de Noordelijke Oekraïne Juist daarop had men te Moekou en Londen in het bijzonder zijn hoop ge vestigd. Daar hield men de laatste we ken het Duitsche opperbevel steeds weer hoonend voor? dat het den Duit- schen troepen niet was gelukt Kief te nemen. Thans is. na het tot stand ko men van de groote omsingeling ten^ Oosten van Kief en het nauwer, aan-' halen van de omsingeling van de zich nog ten Oosten van den Dnjepr bevin dende vijandelijke troepen de geheele Noordelijke Oekraine in Duitsche han den gekomen en blijft den Sovjets nog slechte de Oostelijke Oekraïne met het industriegebied van Charkow en het Donetzhekken. De Duitsche opmarsch van het hruggehoofd Krementsjoeg uit naar het Noord-Oosten en de inneming van Poltawa bewijzen echter, dat ook deze belangriike gebieden der Sovjet- Unie in de Oostelijke Oekraine zich reeds in het grootste gevaar bevinden. Intusschen ontwikkelt zich aan de Oostzeekust door de verovering der Baltische. eilanden een nieuwe operatie van groote beteekenis. Het te reeds thans te zien, dat het tot een gelukkig einde brengen daarvan dp definitieve ineenstorting beteekent van de Oostzee otelling der Sovjets. Deze met alle mid delen te versterken was een der rede nen voor hun streven naar gebiedsuit breiding in de jaren 1030 en 10-10. De tegenstanders van Duifschland hebben de laatste weken steeds» weer betoogd dat vooral Kief en Leningrad bijzonder belangrijke, punten waren. Thans» is Kièf in Duitsche handen en Lenin grad ingesloten en van de rest der Sovjet-Unie afgesloten. Drie maanden na het begin van den veldtocht tegen de Sovjets hebben de Duitsche troepen de ontzaglijk groote massa's hunner te genstanders» in een half dozijn groote v ernietigingsslagen verslagen en te vens in sterke mate in Oostelijke rich ting terrein gewonnen. Kiëf geen puinhoop Het#is Boedjenny niet gelukt van Kief een puinhoop te maken, zoo ver neemt.het D.NB. van wel ingelichte zijde. De divisies, welke van het Zuiden uit oprukkend na een zeer hevige worsteling van twee dagen het eerst in de versterkingen bin nendrongen behooren tot Jiet corps van generaal-veldmaarschalk von Reichenau. Op IS September hebben de Duitsche troepen op 200 km ten Oosten van den Dnjepr el kaar ontmoet en op 17 September begon de geconcentreerde aanval op Kief. Op 19 September 's ochtends werden 'de cit-adel met het arsenaal en de talrij ke kazernes stormenderhand veroverd In den loop van den dag is vervolgens stelselmatig de eene wijk na de andere bezet. De stad was door de militaire sowjet-autoriteiten voor huis- en straat gevechten in gereedheid gebracht. Mijn werpers, tankvallen, prikkeldraadver sperringen. Spaansche ruiters, groote straatverspèrringen, mitrailleurs en stukken geschut in de ontruimde voor steden en een met kazematten versterk Ie straat moesten de verdedigers in staat stellen tot het laatste oogemhlik tegen stand te bieden. Regimenten van de Gepeoe wai*en in de Westelijke, van ka ze-matten voorziene wijk der stad in den strijd geworpen en militie, bestaande uit arbeiders, was voor de verdediging gemobiliseerd. Al deze maatregelen wer den echter door de verrassende Duitsche operaties te niet gedaan. Vergeefsche doorbraak pogingen Vrijdag hebben de in de bocht van den Dnjepr ingesloten Sowjetafdeelin- gen verscheidene vergeefsche doorbraak pogingen door den ijzeren ring der Duit sche troepen ondernomen. Op één plaats deden verscheidene escadrons Sowjet- cavalerie opnieuw aanvallen op de Duit sche omklemming. In het geconcen treerde vuur der-Duitsche troepen mis lukte deze poging onder zware bloedige verliezen voor de Sowjet-cavalerie. Op alle plekken van het omsingelde gebied waar de bolsjewisten trachten door te breken, werden ze met zware verliezen teruggeslagen. Duitsche Stuka's on%der steunden met goede uitwerking den aanval van het leger. De in het Zuidelijke deel aan den strijd deelnemende Slowaaksche verken ningsvliegers grepen met succes in de gevechten bij de omsingeling ten Oosten van Kief in. Talriike munitiewagens werden door de Slowaaksche vliegers in brand geschoten. In een snellen opmarsch hebben Vrij dag de troepen van een Duitsch leger corps tijden* de operaties om de omsin geling ten Oosten van Kief te vernau wen een door de Sovjets taai verdedigde kleine star! genomen. In den nacht van Vrijdag on Zaterdag hebben de ten Oosten van Kief ingeslo ten Sowjets geprobeerd met geweld uit het omsingelde gebied te ontsnappen Deze actie mislukte echter door de op lettendheid der Duitsche troepen en door het. samengebundelde Duitsche af weervuur. De bolsjewiki werden terug geslagen. BERLIJN, 20 Sept. (D.N.B.). In de gevechten voor Leningrad heb ben de Duitsche troepen op 19 Sep tember nieuwe vorderingen ge maakt. Verscheidene tegenaanval len. welke gesteund werden door artillerie en pantserwagens waar mede de Sovjets tevergeefs proheer- den het gestadige oprukken van de Duitsche troeppn tot staan te bren gen. stortten in het vuur van den Duitschen afweer ineen De bolsje wisten leden zware, bloedige ver liezen. Omtrent den omsingelingsslag in het gebied van Kief meldt het Hongaarsche Telegraafagentschap M.T.I. van het Oostfro'nt: De ring der verbonden troepen om de ingesloten vijandelijke legers in de Oekraine wordt steeds nauwer. Binnen deze omsingeling herbalen zich de ver schijnselen van ontbinding van de maanden Juli en Augustus Bij de lei ding der ingesloten Sovjet-strijdkrach- ten beginnen zich verschijnselen te vertoonen. dat men het hoofd verliest De hooge officieren trachten met vlieg tuigen te ontsnappen. Officieren en po litieke commissarissen wepden pogin gen aan om in burgerkleeding buiten den ring te komen. Over bet Duitsche operatieplan, dat den grondslag vormt voor den veldtocht in "bet Oosten, verneemt het D.N.B van over het algemeen welingelichte kringen, dat reeds thans de gestelde doelen met betrek kelijk geringe verliezen zijn be reikt. He-t doel van de Duitsche leiding bestaat in 0de militair© ver nietiging van den vijand. Voor het bereiken van dit. doel moet, naar het D.N.B. uit deze kringen ver neemt. aan vijf voorwaarden wor den voldaan: le. De voorraad menschenmateriaal der Sovjet-Unie. die in vroegere oorlo gen voor onuitputtelijk werd gehouden moet tijdens de acties zoolang aange sproken worden tot alle opgeleide sol daten in het verloop der gevechtshan delingen gevangen genomen resp. op 't slagveld zijn blijven liggen. 2e. Het oorlogsmateraal van den vijand moet in"zoo groot mogelijke hoe veelheid buitgemaakt resp. vernietigd worden 3e. Het economische oorlogspoten tieel van den vijand moet op zoo be slissende wijze verzwakt worden, dat de vijand niet meer in staat is tof het uitvoeren van doeltreffende groote operaties als eevole van een gebrek aan voldoende nieuw oorlogsmateriaal. 4e. De verkeerswegen en vooral ook het optreden van de vijandelijke lucht macht moeten zoo duurzaam vernield worden, dat een geregelde samenwer king in het bestek der oorlogsindustrie en tusschen deze industrie en de ravi- tailleeringsorganisaties van het Sov jet-leger onmogelijk wordt. 5e. Door het uitschakelen van be langrijke centra \',an bestuur, deels door afsnijden, deels door luchtaanval len. moet het gecentraliseerde systeem der Sovjet-Unie verlamd worden. Naar de ojvpalting in welingelichte kringen te Berlijn neemt het aantal aanwijzingen toe. dat reeds thans de voornaamste onderdeelcn van dit ope ratieplan zyn vervuld; Men gelooft der halve dat aan de verwachtingen van den vijand wat betreft het slechter worden van de weersomstandigheden of den winter de bodem is ingeslagen, omdat thans reeds de bovengenoemde doelstellingen zijn bereikt. In dit ver hecht men aan de omsingeling van de armeeën van Boedjenny de grootste be teekenis Naar het D.N.B. in aanvulling hierop nog verneemt, zijn de ten Oosten van Kiëf uitgevoerde omsingelingsoperaties het resultaat van een zeldzaam koen be. sluit. Toen het bevel tot den opmarsch werd gegeven, waren de voor deze ope raties in den strijd geworpen Duitsche legeronderdeelen. In het hijzonder pant serformaties. vierhonderd kilometer van elkaar verwijderd. Hetgeen over eenkomt met den afstahd BerlijnDan. zi? De beide wiggen, bestaande uit pant serwagens, naderden elkaar met een groote marschsnelheia en traden, vol gens de regels van de oorlogvoering voor snelle formaties op. Op de batal jons gemotoriseerde infanterie volgden gepantserde verkenningswagens. Hier op volgden de iets langzamer pantser wagens van middelmatige sterkte. Dooi de snelheid van den opmarsch gelukte de verrassing dikwijls zoo schitterend, dat de bruggen in vele gevallen onbe schadigd op de niets vermoedende Sov jets werden veroverd. Uit de rijen van formaties die volgden op de voorhoe den van pantserwagens, sloegen gemo- •toriseerde trocpenonderdeelen naar het Oosten en het Westen °f om aan den eenen kant aanvallen op de flan ken door den vijand af te slaan en aan den anderen kant in Wes^lijke riclv tine in het omsingelingscebied door te dringen. Naar het D.N.B. tenslotte nog ver neemt rijn reeds enkele van dezen klei ne troepenomsingelingen geliquideerd. 41 Dut wus voor Piet. den derden boef het sein tot den aanval. Zün twee kameraden hadden al het onderspit tegen Klomp moeten delven, maar dat zou bii hem niet gebeuren. Hij stond hem wel alleen. Wat dacht die Klomp wel; dat zou hii hem wel even betaald zetten. 45. Maar hoe? Daar kreeg Piet een lumineus idee. dat dacht hü tenmin ste. Hij zou Klomp pardoes bij zijn beenen trekken. Dan kwam hü met een bons op den grond terecht en dan zou het voor hem toch een klein kunstje zün, om hem er onder te krügen VICHY, 20 Sept. (D.N.B.). - Onder voorzitterschap van het staatshoofd, maarschalk Pétain, werd heden een mi nisterraad gehouden. Volgens een daar omtrent uitgegeven communiqué heeft de plaatsvervangende minister-presi dent, admiraal Darlan, de instelling aangekondigd van een 'interministerieel comité van actie, dat tot taak heeft maatregelen te coordineeren om de eco nomische en sociale moeilijkheden in den komenden winter uit den weg te ruimen. Het comité is reeds met zijn werkzaamheden begonnen. De staatsse cretaris voor koloniën, admiraal Platon, bracht verslag uit over den tegemvoor- digen toestand in het Fransche impe rium en wees op de trouw, loyaliteit en gehechtheid der inboorlingen, der ko loniale strijdkrachten en der ambtena ren. De regeering overwoog een uitbrei ding van den netionalen raad en her vorming van zijn samenstelling, tenein de onder meer de vertegenwoordiging van het bezette gebied, met name van Parijs en Noord-Frankrijk, te versterken. DE CONFERENTIE TE MOSKOU BERLIJN. 21 Sept. (D.N.B.). Naai de Britsche berichtendienst meldt, heeft lord Beaverbrook een gedetailleerd plan voor de Engelsch-Amerikaansche hulp aan de Sovjet-Unie naar Moskou medegenomen. Dit plan is door hef Britsche kabinet goedgekeurd in n ,.n res ka lel r |k oi K Ei *p Ikt fele nat NEW YORK, 21 Sept. (D.N.B.)De New York Post meldt uit Wast| dal de Amerikaansche vloot schepen van alle naties, met inbegrip van logvoerende, die Amerikaansch oorlogstuig vervoeren, in convooi zal zoolang de schepen zich bevinden in wateren, die vitaal zijn voor de i van de Ver. Staten. Er is niet gedefinieerd, hoe ver deze wateren zich ken, om den Duitschers geen aanwijzingen te geven, maar er zijn gegevei handen, die er op wijzen, aldus het blad, dat de convooicering zich over den» geheelen Aflantischen Oceaan en niet alleen tot IJslancT. Bé deeling van den minister van marine. Knox, dat convooien reeds uitgt zijn zal volgens Associated Press in congreskringen groote opwindin oorzaken. Senator Wheeler heeft iri een interview verklaard, dat het bevel to van Roosevelt aan de Amerikaansche vloot te kennen geeft., dat de p lg alles doet, wat maar mogelijk is. om de Ver. Staten in den Europeescher^- te betrekken. Dit bevel draagt er toe bij het gerucht te bevestigen, dat C: Roosevelt bij de recente conferentie er op gewezen heeft, dar Engeland *hrc gen zal zijn vrede te sluiten, wanneer de Amerikaansche vloot niet hirHDa dag°n aan den oorlog zou deelnemen. Wheeler gaf vervolgens uitdrukki^ de overtuiging, dat de Amerikanen eerst Londensche dagbladen moete» de om te zien, wat de Amerikaansche regeering in verband met haar oorlcBibe nen voornemens is te doen. I nk De repuhlikeinsche afgevaardigde Fish heeft in een rede Je St. Lo,BP| klaard. dat de zoons van Roosevelt „geprivilegieerde prinsen" zijn, familieleden van den president zijn oorlogsophitsers- De president mo» ,t congres de oorlogsverklaring voorleggen, dan zou hij een nederlaag liW een verhouding van twee tegen één, aldus Fish. President Roosevelt heeft Zater dagmiddag besprekingen gevoerd met staatssecretaris Hull, en met den chef van de marineoperatie- afdee^Iing, admiraal Stark, aldus meldt de New York Herald Tribu ne uit Washington. Volgens het blad zijn toonaangevende waarne mers van meening. dat deze be sprekingen voorloopers zijn van een bekendmaking betreffende nieuwe acties van de Amerikaan sche vloot tegen schepen der spil op den Atlantischen Oceaan. De Galapagoseilanden De Times Herald deelt mede. dat de Amerikaansche regeering thans mid delen en wegen heeft gevonden om de aan Ecuador behoorende, strategisch belangrijke Galapagoseilanden onder haar controle te krijgen, nadat een rechtstreekse!) verwerven psycholo gisch ongunstig uas gebleken. De Paci fic Development Company is opgericht, welke op het Galapagoseiland Albemar le bijna onbeperkte rechten zal genie ten. evenals vroeger de Engelsche Fast India en de Hudson Companv bijna souvereine rechten hadden gekregen om de Britsche vlag uit te breiden over de oppervlakte der aarde. De Pacific Development Companv heeft volgens het genoemde blad op 20 November 1940 het privilegie gekregen van over nemen van alle rechten, van welken aard ook, op het eiland Albemarle. De maatschappij heeft, een regeeringscre- diet gekregen en de Ecuadoriaansche regeering heeft verklaard met de con cessies niets uit te staan te hebben, aangezien twee Ecuadoriaansche bur gers als eigenaars van het eiland hun rechten hebben overgedragen aan de Amerikaansche firma. De woordvoerder van het ministerie van marine heeft be vestigd. dat de Pacific Development Companv het ministerie bekend is. maar dat hij met het oog op de „poli tieke moeilijkheden daar heneden" niets verder kon peggen. DUITSCHERS IN CHILI IN HECHTENIS Het D.N.B. meldt uit Santiago de Chili: In Valdivia bevindeh zich nog altijd 27 Duitschers in hechtenis. Een door de verdediging ingediend verzoek tot vrij lating werd door den rechter van in structie afgewezen. Bij de motiveering bediende de rechter zich van de bewe ringen der ophitsende pers, volgens wel ke de landelijke afdeeling^van de N. S D. A. P. gemilitariseerd is en volgens welke voorts de N. S. D. A. P. interna tionale politieke doeleinden nastreeft. De rechter gaf echter 4oe, dat er geen wapens gevonden zijn en geen unifor men gedragerr worden. Hij beriep zich op beweerdp geheime stukken resp. do cumenten, die niet gepubliceerd worden. De rechter heeft zijn afwijzend vonnis ter verdere behandeling doorgestuurd naar de instanties in de hoofdstad. San tiago. s- M In zijn weermachtsbericht maakt het Italiaansche opperbeen volgende bekend: Noord-Afrika* in den sector v; loem zijn vijandelijke eenheden, beerden met steun van pantse: onze stellingen te naderen, afge- Engelsche vliegtuigen lieten b< allen op Tripolis en vielen E| aan. waarbij eenige Arabische gen werden getroffen De afweer grond te Bengasi schoot een toestel omlaag. Twee van onze schepen met troepen, die in eec| vooi voeren, werden ter hooi Tripolis door torpedo's tot. zinVj bracht. Vrijwel alle aan boord soldaten en scheepsbemanninge: den door de begeleidende oorlogsbj en door andere eenheden gered. Oost-Afrika: in koene operatii ben onze. eenheden uit de stelling sjefit met grooten strijdlust andelijke stelling aangevallen ei overd. Na heug verzet, werd de vijand vlucht gedreven. Hu leed groote zen. Wapens, munitie en groot; veelheden oorlogsmaterieel u buitgemaakt In Celga heeft e nationale en koloniale troepe staande colonne onder bevel van nant-kolonel Domenico Miranda schitterende aanval ondernomen gelukte de colonne, een sterke vij lijke afdeeling tot den strijd uit pen. welke zich na een fel en ha: vecht op korten afstand in wanor rugtrok en meer dan 300 dooden c slagveld achterliet. In het Oostelijk deel van de M landsche Zee hebben onze vlieg": een klein vijandelijk koopvaardij aangevallen en zwaar beschadigd. Éericht van ZoI Weermachtbericht no. 474 luik volgt: Op Malta heeft in den nacht September de luchtmacht belanl luchtbases gebombardeerd. Aan de| ten te land heerschte in Noord-.1 bedrijvigheid der artillerie. In del van Bardia heeft het afweergescïuT vijandelijk toestel brandend schoten. Britsche vrachtauto's zijn| treffend door ortze toestellen ten oosten van Solloem met, machi weervuur bestookt. De vijand hee: derom aanvallen gedaan oj* dt Tripolis. In Oost-Afrika bedrijvigheid der uitgeschoven elementen. Op de Mi landsche Zee is een Engelsche hom werper neergeschoten door een e?: der Koninklijke marine. DOOR 4S) Toen hij een eindje verder'was ee- jgaan, bleef hij staan. Hii was er zeker van. een afstand ter grootte van de ge heele lengte van het huis te hebben af gelegd. en toch strekten de keldergan gen zich steeds verder uit, spaarzaam verlicht door de rijen electrische lamp jes. Hij zag een waar warnet van ge- betonneerde. rechte en leege gangen voor zich en hier en daar een ijzeren deur met een hangslot Hii had het on aangename gevoel, de rol .te spelen van een jachthond, die alleen met een roofdier in zijn hol verstoppertje speelt, terwijl de jagers huiten wachten Hij twijfelde er geen oogenblik aan. dat hii zich'in de nabijheid van zijn vij and bevond. Ieder oogenblik kon hii op den betonnen vloer een schaduw naast die van hemzelf zien opduiken, en iede re minuut kon een schot door den kei der weerklinken Bovendipn vond hij de opmerkelijke 'uitgestrektheid van den kelder een he denkelijk verschijnsel en hij begon er over te denken, of het niet raadzaam zou zijn. om te keeren en hulp te halen Daar geloofde hij een schad-Uw te zien een kleedingstuk. dat in een zijgang verdween. Hii sprong vooruit en keek de zijgang in maar hii zag niemand Hij bPtmn aan zijn eigen zinnen te twij felen en hoorde o\eral zwakke,geluiden sluipen onderdrukte ademhalingen, het slenen van stof teeen stéen ïntiisschen stond deze gedachte als «en heldpre toorts in zijn hersens" Hier ergens in dpze eangen, achter deze deuren moesl Suzanne Chrisman verhorcen zijn, hulpeloos, in bange af wachting. Op dit oogenblik stond de schurk misschien over haar heen gebo gen. razend over het feit. dat hij ge vangen was. en tot alles bereid Wallion moest zich nu volgens zijn berekening in het achterste gedeelte van den kelder be\inden. Daar klonk een langgerekte roep door de gangen. Wallion blééf staan. Het ge luid bereikte hem onduidelijk en onna tuurlijk, zooals een beeld in een hollen spiegel. Het kon even goed een angsL schreeuw geweest zijn als een uitroep van riomf, en het werd gevolgd door een naderend geluid van snelle voet stappen. De journalist bleef stil staan, koel bloedig en paraat. Een slanke gestalte boog vlak voor hem snel den hoek om en richtte blik semsnel een wapen op zijn gezicht. „O!" riep de nieuw aangekomene. „Pardon, monsieur!" „U. monsieur Rambouillet? Waar komt u vandaan?" „Alle duivels! Dat is hier geen kel der. dat is een labyrinth! Weet u. dat de heide huizen door den muur in den kelder van den muziekleeraar heen met elkaar in Nerbinding staan?" „Ik was er juist mee bezig, dat te con- stateeren." Rambouillet lachte luid en plotseling pakte de. journalist hem heet, „U bent zoo vroolijk. monsieur Ram bouillet! Heeft u dan „Ja!" lachte de Franschman. „We hebben alle hangsloten daar achter ver broken. Tenslotte kwamen we in den kelder van den muziekleeraar en daar zat mevrouw Chrisman onder een elec trische lamp en wachtte op ons. Crav had haar daarheen gebracht om zich te bedenken, nadat ze eerst geweigerd had, haar naam op zijn papier te schrij ven. Ze wist, dat «e zouden komen en we kwamen op het juiste oogenblik, want de bedenktijd was al afgeloopen. En w had het tooneeltje in de kamer van Hpnriques eens moeten zien: de charmante Suzanne in de armen van Allan!"' De Franschman was \olkomen hui- •en zichzelf van vreugde. Wallion voel de een warme gloed over zijn rug loo pen. „Ze is gered!" fluisterde hij met een reusachtige zucht van verlichting. „Is ze er heelhuids afgekomen?" „Ja zeker! Ze zat als een kleine witte muis in een kooi. toen we haar kwamen halen! Volkomen gezond en onverlet, denk eens aan! Ze zat er als op thee visite, een beetje verveeld, maar rustig! Alles is precies zoo gebeurd, zooals u gedacht heeft! O! Heefif, u onzen ge- nieenschappelijken vriend, den schurk, al gezien, monsieur Wallion?" De journalist maakte een beweging om hem tot zwijgen te brengen en schudde het hoofd. „Maar hij is hier!" riep Rambouillet met luide stem uit. zonder zich te laten kalmeeren. „Hij is hier! Vijf minuten voordat we de a'anbiddelijke Suzanne bevrijdden, was ihij bij haar en gaf haar met een buiping den sleutel van de safe terug, dien hij haar had afgenomen! „Ik heb hem niet meer noodig," zei hij heel rustig. „Ik laat het aan uw vrienden over, voor u te zorgen." Oho! Je bent gevangen, mijn beste vriend, en dat weet je! In welken hoek zit je dan Fearenside Power Issul Thomas Henriques Cray?" „Hier!" antwoordde een zware, koude, kalme stem vlak achter hen. Ze draaiden zich om. „U riep zoo luid, monsieur Rambouil let," zei Cray, „dat ik het niet nalaten kon, te komen. Ja, ik ben hier, zonder wapens! Neemt u me maar gevangen!" Hij stond daar werkelijk, drie stappen van hen af, met gekruifeté armen, de gele oogen .op hen gericht, met opge trokken wenkbrauwen en den mond vertrokken tot een spottenden glimlach Ze keken hem aan als een spook. On danks alle hoop, ondanks al hun beslui ten, ondanks al hun woorden en plan nen. wisten zij op dit oogenblik. dat zij nimmer vprwacht hadden, hem te zien Met een gevoel van triomf, vermengd met s/hrik, richtten ze de revolvers op zijn horst. „Heusch?" mompelde de Franschman „Ben jij het? Ben je het eindelijk0" Rambouillet verslond iedere gelaats trek Nan zijn vijand met zijn blik. En het was Cray maar het was ook weer niet Cray. Want zijn gele. wreede oogeh waren niet meer door de brilleglazen bedekt, het philanthropen- masker was van zijn trotsche. harde ge zicht afgevallen, en zijn reusachtige lichaam stond daar rechtop, elastisch en dreigend. „Geeft u zich over?" vroeg de jour nalist ruw. Er kwam een verachtelijke glans in de tijgeroogpn. .„Misschien", zei Cray. „Pas op!" siste Rambouillet.. „Mijn revolver heeft een duivelschen zin om af te gaan!" Hun vijand,stond op het kruispunt van twee gangen en zoo nu en dan keek hij in den zijgang naar iets, waar hij kennelijk plezier om had, want hij lach te zachtjes en wierp zijn hoofd achter over. „En als ik jullie nu eens weer voor den gek hield?!" mompelde hij. „Dat kunt u niet," zei Wallion strak. „Draai u om en loop langzaam voor ons uit naar de trap!" Cray verroerde zich niet, doch hij keek naar den journalist met een koele niéuwsgierigheid. „U gelooft, dat u me gevangen heeft? U wilt me in een gevangenis zien, nlij. dien niemand heeft kunnen vangen en binden! U vergis^ u, mijne heeren!" Onder deze woorden had hij zich weer naar links gewend en hij keek met ge spannen aandacht naar iets in den zij gang. „Je bent nog zoo iong." zei hij. .Kijk eens, wat hevpn je handen. Nou. schiet dan, dommerd1" Hij wankelde met een luiden lach en viel op zijn knieën. Een schot' knalde tusschen dj? wanden en Wallion en Rambouillet sprongen naar voren. In de zijgang stond Joseph Koprilis Een dun rookwolkje kwam nog uit zijn revolver te voorschijn en hij leunde te gen den muur, als om te verhinderen dat hij zou omvallen, terwijl hij aan al zijn leden beefde. „Ongelukkige jongen!" fluisterde de journalist „Weg. hier vandaan! Vlug! Maak. dat je even ongezien hier uit den kelder komt, als je erin gekomen bent' ■Te bent voor zulke dingen nog te jong! Vlug! Wacht buiten maar op me!" Joseph keek naar Cray, die een oogen. blik op handen en knieen lag en daar op zonder een woord omviel en zich om draaide. „Het-kom4 er niet op aSn," zei hij met verstikte stem. „Laat me maar „Vlug'" drong Wallion aan. „Luister naar me! En wacht later op me!" Wallion pakte den jongeman hij de schouders en slingerde hem een paar meter de gane op. Daarop wierp de journalist de revol ver van Joseph Koprilis op den steenen vloer en vuurde uit zijn eigen revolver twee schoten in de lucht. „Help! yierheen!" riep hij zoo hard als hij kon. Dpn Franschman fluisterde hii toe: „Koprilis is nooit hier geweest! Cray heeft op mii geschoten en ik heb hem in noodweer gedood!" De hoornen in het park bogen zich on der hun met sneeuw bedekte takken, die in de morgenzon glinsterden. De lucht was koel en helder en blauwe rookwolken stegen als een sidderendp sluier tot een bleek-groenen hemel om hoog. Twee gestalten liepen over de kner pende sneeuw van het park. „Zie ie," zei Maurice Wallion en haal. de als in bevrijding diep adem. „zie je. Joseph Koprilis. dat het leven nog waard is. geleefd te worden!" De jong»» man rilde in zijn dunne overjas. Hii liep voetje voor voe4ie. te gen 7j'in wil voortgedreven door de krachtige hand van den journalist. di° zijn arm omvrft hield. „De eer van Fpüv Clarendon is gered en wij zjillen 'ervoor zorgen, dat dp we reld dat te weten komt. Wii hebben 4ot een gopd einde gebracht, wat hii begon nen i«. wii hehhpn het, vermogen van het huis Konrilis gered Dp gevaren en de duisternis zün voorbij. Suzanne Chri man is in veiligheid Dat alles maak4 ons hart pen hepfje warmer nipt v.aar. Joseph?" De iongen zweeg en liet zijn hoofd haneen. „Je bent nu negentien jaar oud." ging Wallion zacht voort. „Je bent nog nau uelijks begonnen te leven. Zie ie niet. dat de zon schijnt, dat er een hemel is. dat de menschen loopen en lache: leen al omdat de lucht blauw en is?!" „Op mij wacht de gevangenis," terde de jonge man. „Te bent te jong voor de gevan: Je hebt hem niet gedood. Hij heeft' bestaan. Je hebt een hooze droom j en nu ben je eindelijk wakker gf den!" Hij schudde zijn metgezel zac heen en weer en begon luid te lai „Wij hebben allemaal gedroomd we zijn allemaal wakker gewon riep.hij uit. „Adem vrij! Zet je borst Nu pas leef je! Wil je studeeren, v bruggen bouwen, grooter dan an> die gebouwd hebben, wil je sterren den, mooier dan anderen die gevo hebben strek je hand uit, jonge! les i6 van jou!" Joseph Koprilis hiej zijn hoofd keek den journalist met een langen, pen blik aan. „Wat moet ik doen?" vroeg hij etig. „Je moet reizen, ik zal overal voor zorgen Morgen ben je ver hier (iaan, heele wereld staat voor je en wanneer alles in orde is en de f rust na den storm is gekomen, 1 een negentienjarige millionnair Joseph maakte een heftig gebaar. „Spreek me niet tegen, spreek vi mevrouw'Chrisman niet tegen, war is het, die het zoo wil, en een vrou vreeeeljjk. als zij wordt tegengö ken!" Wallion lachte weer. steeds har ker en opgewekter, en hij trok den geman met zich mee. „Jij bent het hoofd van de fac Koprilis, Joseph. De verantwoor voor de millioenen gooien we op jou er is geen Issul stil. dat was naam uit. een droom de zon I zulke heerlijke verwarmende strale laten we nog een eindje oploopen, t' ten we over de 4oekomst spreken!" Ze liepen verder over de glinsterf sneeuw. De zon steeg hoóger en alk luiden, die uit de lanen en straten t men, veranderden in de prachtige 1' tot een schoone. zachte muziek. EINDE.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 2