Duitsch oordeel over de kwestie Pinkstar ■HN Omsingeling van Leningrad voltrekt zich ni 'V: Vernietiging van Sovjet-troepen .MIJNHARDTjES1 Anti-Japansche stemming in Thailand Onrust in Argentinië Elegante zijden Après-midi Robe ZIJDEN APRES-MID! ROBES IVSAISON DE PARIS De aanval op Gibraltar FAILLISSEMENTEN Begrafenis ds. Klomp .W y\ W FEUILLETON PAGINA 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 25 SEPTEMBER 19 Gil BERLIJN, 24 Sept. (A.N.P.). Van welingelichte zijde vernemen wij: De verklaringen van Roosevelt over het van Aïnerikaansche zijde beweerde tot zinken brengen van het vrachtschip Pink Star worden in politieke Duitsche kringen beschouwd als een bekentenis, dat deze vrach'tboot met. geschut bewa pend was, dat zij in een door Canadeesche oorlogsschepen begeleid convooi voer en dat zij bovendien de Panameesche vlag had gekozen. Volgens oud gebruik loopen 6chepen die onder dergelijke omstandigheden de gevarenzone binnen varen, vooral wanneer zij behooren tot den tros van een militaire formatie, ge vaar vernietigd te worden. Door zijn mededeeling heeft Roosevelt dus hierop legt men in politieke kringen alhier in het. bijzonder den nadruk bevestigd, dat ingeval de Pink Star door optreden van Duitsche zijde tot zinken is ge bracht, hierbij volkomen correct is gehandeld. Wanneer de president der V.S. verklaart dat het van geenerlei belang meer is en geen beteekenis meer heeft of een schip onder deze dan wel onder een andere vlag vaart of dat het bewa pend is of niet. kan men van Duitsche ziide slechts vaststellen, dat dergelijke uitlatingen geen uitvloeisel zijn van het volkenrecht, maar van een justitie van het Wilde Westen. Roosevelt kenmerkt in feite daarmede den bouwvalligen grondslag van zijn jurdische argumentatie. De verdere aanduiding van denv Amerikaanschen president, dat koopvaarders zeer in het algemeen moeien wor den bewapend, heigeen zou moeten leiden tot opheffing van de neutraliteits- wet, en tot regeling van apdere daarmede samenhangende problemen, noemt men een bevestiging van hetgeen men van Duitsche ziide reeds heeft gevoeld en ook reeds aangeteekend n 1. het feit. dat dp lasthebbers van Roosevelt. Knox, Pepper en hoe zij verder mogen heeten, met bepaalde uitlatingen eerst-een vooronderzoek instellen, opdat de president zelf gelegenheid had vervolgens eigener bewpging achter hen aan te komen. Roosevelt blijft dus trouw aan zijn oude methoden. Hij laat ook ditmaal onduidelijk en onbepaald, hetgeen hij werkelijk voornemens is te doen. Immers hij spreekt van „daarmede samen hangende problemen" een zeer rekbaar begrip, waarin men in laatste instantie alles kan leggen. De gebruikelijke poging om het Duitsche optreden terstond als zeeschuimerij te bestempelen, geeft juist in verband met. de laatste uiteen zettingen van Roosevelt in politieke kringen alhier aanleiding te constateeren, dat voor Duitsch rechtsgevoel zij piraten zijn, die het rechtmatige handelsver keer tusschen niet in oorlog zijnde landen afsnijden, de hongerblokkade afkon digen tegen de bevolking van deze landen en die blokkade in stand zouden wil len houden, en die uit zijn op het verstoren van de veel geprezen „vrijheid ter zee". DUITSCH LAND STRIJDT VOOR EUROPA UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 24 Sept. (D.N.B.). - Het. opperbevel van de weermacht maakt bekend: In het gebied ten Oosten van Kiëf zijn gisteren weer andere on- derdeelen van de vijandelijke strijdkrachten vernietigd. De rest is samengedreven in twee nauw omsloten ringen. Uit de lucht ge nomen foto's t.oonen aan, rlat hier in chaotische toestanden heer- schen. Binnen enkele dagen tijds kan de volkomen vernietiging van deze strijdkrachten verwacht worden. In de baai van Kroonstad plaatsten' gevechtsvliegtuigen en duikbommen werpers voltreffers op slögschepen en =en torpedojager der Sovjets. In het kustgebied van de Witte Zee heeft een formatie gevechtsvliegtuigen een ?roote elect.rische centrale vernietigd. Nachtelijke aanvallen van het lucht- wapen waren gericht op militaire werken van Leningrad en Moskou. In den strijd tegen Groot-Brittan- nië bombardeerden formaties ge vechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht havenwerken aan het, kanaal van St. George alsmede aan de Zuid kust van het eiland. Groote branden, o.a. in Milfordhaven, duidden op het. resultaat van deze aanvallen. De vijand heeft noch overdag noch des nachts eenige gevechtsactie bo ven het gebied van het Duitsche rijk ondernomen. en alle andere pijnen verdrijft U snel en zeker met Koker 12s.tuks 50ct. Proef doosje 2atuks /Oef. TOKIO, 24 Sept. (D.N.B.). Uit een bericht van den correspondent van de Tokio Nitsji Nitsji in Bang kok blijkt, dat de in den laatst^n tijd in de .Tapansche pers opgedoken geruchten bevestigd schijnen te woe den, volgens welke er binnen de lei dende Thailandsche kringen een groep is, dié anti-Japansch gezind is. De Japansche officieele instanties te Bangkok zijn ten zeers'e bezorgd over deze ontwikkeling, zoo meldt de Japan sche journalist. Eenige dagen geleden heeft een Thailaydsch ambtena-ar zich uitdagend gedragen tegenover een Ja panner en een al 26 jaar in het land zijnde Japanner is zwaar gewond. De Thailandsche premier streeft er voort durend naar de toenemende anti-Japan- schp gezindheid te kalmeeren. Als oor zaak van deze gebeurtenissen ziet de correspondent de Britsche propaganda in Thailand en in het bijzonder de hou ding van invloedrijke Thailanders, die deze propaganda ondersteunen. De wóordvoerder van de Japansche regeering heeft heden medegedeeld, da4 een verhooging van. de leening aan Ja pan in het voornemen ligt. Betreffende de door bet blad Tokio Nitsji Nitsji ge- oubliceerde berichten over een passieve houding van Thailand ten aanzien van de door Engeland aangewakkerde anti- Ja pansche propaganda in Thailand merkte de woordvoerder op, dat het hier bij hoofdzakelijk gaat om-,.indrukken van Japansche dagbladcorrespondenten. Men heeft, in Tokio echter, een soortge lijken indruk. BUENOS AIRES. 24 Sept. ID N.B.I Gisteren zijn in politieke kringen al hier gerychten opgedoken over z.g. be raamde eigenmachtige acties? van de luchtmacht. Reeds vrij geruimen tijd werd erover gesproken, dat militaire kringen, waaronder vooral de lucht macht, verstoord zijn door herhaalde lasterpraat over de Argentijnsche- weermacht door parlementaire instan ties. In de wandelgangen van de Kamer deed Dinsdagavond het bericht de ron de, dat. in de provincies CordobaTucu- man en Entre Rios militaire bewegin gen aan den gang ziin. De geruchten schijnen indirect bevestigd te worden door de verklaringen van den fungee- renden vice-president Castillo, volgens welke alle maatregelen zijn genomen om de rust en orde in het geheele land te handhaven. De minister van oorlóg ad interim, schout.-bii-nacht. Fincati, heeft tegenover journalisten verklaard dat. de genomen maatregelen niets bui- tengewoonê beteekenen. fmm IsJw-fSi'. 4-1 J'WÏ'f -;.J A Zéér aparte robe d'après midi van zwar te zijde. Let U op .de aparte garneering aan de zijkanten. ('Teekeningen Modekunstverlag, Wien) NIEUWE COLLECTIE UTRECHT DRIFT 9 ROME. 24 Sept. (A.N.P.). Over den aanval op Gibraltar, waaraan, zooals reeds bekend is, vele Engel- sche schepen ten slachtoffer vielen, wordt nader gemeld ,dat de gehee le opzet, en uitvoering van Italiaan- sche zijde ontworpen werden. Er werd gebruik gemaakt, van een ge-, heel nieuw zeestriidmiddel. De bemanning bestond uit vrijwilli gers, die een bijzonder lange en harde leerschool hebben doorgemaakt en die reeds meermalen bewijzen hebben ge: geven van moed en doodsverachting. De aanval werd uitgevoerd op slechts enkele, meters afstand van de kaden van de binnenhaven van Gibraltar, nadat dus de buitenste verdedigings- ring gepasseerd was. Afgezien van het feit, dat aan de Engelsche marine groote schade werd toegebracht, heeft thans ook de legende van de onaan tastbaarheid van Gibraltar, dat door de Engelschen de sterkste oorlogsha ven ter wereld wordt genoemd, een niet meer te herstellen slag gekregen. CANADEESCH PASSAGIERSSCHIP TOT ZINKEN GEBRACHT NEW YORK, 24 Sept. (D.N.B.). Het Canadeesche passagiersschip „Beaver- dale" van 9.957 ton. is naar Associated Press meldC op 300 mijlen uit de kust door een duikboot getorpedeerd. De be manning van het schip werd gered. Beëindigd K. Rutinfveehouder, wonende te Nieu- werbrug. Curator mr. W. J. G. Vermeulen te Utrecht. Beëindigd door het verbindend wor den der eenige uitdeelings-lust met eene uit- keering van nihil. U Regnery, van beroep kok, wonende te Amersfoort. Curator mr. G J. van Haren- carspel te Amersfoort. Beëindigd door het verbindend worden 'd^r eenige uitdeelings- ljjst met eene uitkeering van 16 pet. G. C. van Ommeren, rijwielhandelaar, wo nende te Veenendaal. Curator mr. W. A. van Es, wonende te Veenendaal. Beëindigd dooi opheffing wegens gebrek aan actief. Uitgesproken H. B. Martens, wonende te Utrecht, Jans- veid Tbis. Rechter-commissaris mr. H. P. J. M. Loeff, Cufitor mr. H. D. ten Cate te Utrecht. BERLIJN, 24 Sept. (D.N.B.)( Ter aanvulling op het weermachtsbericht van vandaag verneemt het D.N.B. van militaire zijde: Terwijl de gfoote slag ten Oosten van Kiëf zichtbaar zijn einde nadert, vol trekt zich stap voor stap de verdere omsingeling van stad en vesting van Lenin grad. Officieel hebben de Sovjets verklaard, dat aan de verdediging van Lenin grad niet alleen het Baltische leger en de vloot, maar ook de geheele bevolking deelneemt. Men kan dus verwachten, dat Leningrad en zijn bevolking het lot van Warschau zullen ondergaan. De Duitsche troepen, die na het doorbreken van den verdedigingsgordel thans reeds in de voorsteden van Leningrad strij den. trekken den stróp om de eigenlijke stad dagelijks nauwer aan. De dagehjk sche aanvallen op de in het gebied van Kroonstad geconcentreerde Oostzeevloot der Sovjets dragen eveneens bij tot verzwakking van de verdedigingskracht van Leningrad. AangeziPp de verdediging 1 uimi'p v;m 1 enfngrad afgesneden is van iedere zending munitie, materiaal en levensmiddelen en .aan den anderen ka^it ruim 4V2 millioen menschen daar in een betrekkelijk klein gebied opeengedron gen zijn, moeten zich in de stad binnenkort rampspoedige toestanden ontwikke len. In ieder geval staat thans'reeds vast, dat Leningrad met al zijn reserves voor den strijd aan het overige Sovjetfront is uitgeschakeld. Naar van militaire zijde wordt meegedeeld, zijn de gevechten voor Leningrad ook op 2.3 September met succes voortgezet. Na hevigen strijd hebben Duitsche troepen nieuwe deelen der vesting-werken in bezit genomen. Een Duitsche divisie drong diepe en door kazematten versterkte veldstellingen der Sov jets binnen en veroverde na feilen strijd in huizen en op de straten een groote plaats voor Leningrad. Een andere Duitsche divisie greep op den ochtend van .23 .Septembe'r tij dens een aanval der bolsjewisten in, en bereikte al vechtende een val voor pantserwagens aan den rand van een plaats. Andere Duitêche afdeelingen ver overden in een hevig gevecht, waarbij om ieder huis gestreden moest worden, nog een plaats en 6telden in gevechten op korten afstand talrijke kazematten der Sovjets buiten gevecht. Een sterke bolsjewistische veld6telling, waarin de bolsjewisten hardnekkig verzet boden, werd door Duitsche troepen met zware verliezen voor den vijand veroverd. Een heden van het Duitsche luchtwapen na men overal aan het front vóór Lenfn- grad met succes aan den ét-rijd te land deel en steunden het "optreden van do infanterie. Een bolsjewistisch oorlogsschip heeft op 22 September, geprobeerd de Duitsche stellingen aan de kust \an het eiland Oesel te naderen. Duitsche kustbatte- rijen namen den oorlogsbodem terstond onder vuur. Na verscheidene voltreffers geraakte het yaart.uig in brand en bleef stuurloos liggen. Op 23 September pro beerden een bolsjewistisch slagechip en een andere oorlogsbodem van de haven Kroonstad uit deel té nemen aan de ge vechten te land om Leningrad en wel met het vuur van hun scheepsgeschut.' Zware Duitsche artillerie nam de Sov- jetschepen terstond onder krachtig vuur, waardoor de beide Sovjet-oorlogs bodems het vuren moesten staken. Luchtmacht in actie Duitsche vliegtuigen hebben ook gisr teren onafgebroken de achterwaartsche verbindingen der Sovjets in den Zuide lijken sector aangevallen. In het gebied rondom Charkof werden spoorwegen en wegen gebombardeerd, waarbij 38 trei nen getroffen werden. Een deel daarvan werd vernietigd. Bii aanvallen op sta, tions werden munitietreinen getroffen, zoodat zij in brand raakten. Een groot aantal geladen spoorwagens vloog in de lucht. Ook stationsgebouwen en pakhui zen werden beschadigd. In hetzelfde ge bied werden talrijke Sovjetpantserwa gens. die een aanval wilden onderne men, vernield. Zeer sterke afdeelingen der Duitsche luchtmacht concentreerden gisteren we derom haar aanvallen op de in het ge bied van Leningrad ingesloten Sovjet troepen. Stuka's en gevechtstliegtuigen troffen in onafgebroken aanvallen artil lerie- en veldstellingen. In de voertuig parken der Sovjets werden groote ver nielingen aangericht. De verliezen der bolsjewisten moeten zeer groot. zijn. Al leen in dit gebied zijn gisteren in tal rijke luchtgevechten 25 Sovjetvliegtui gen neergeschoten. Gisteren hebben de Sovjets, die ten Oo6ten van Kiëf omsingeld zijn, weder om wanhopige doorbraakpogingen ge daan. Sterke Sovjetafdeelingen werden daarbij vernietigd. Bil deze gevechten sneuvelde de commandeerende generaal van het 46e Sovjetlegercorps. Van militaire zijde verluidt, dat het groote Sovjet slagschip, dat door den aanval van Duitsche vliegtuigen op 23 September in de 'Finsche golf door ver scheidene voltreffers in zink'enden toe stand gebracht is, het slagschip Margit is van 23.606 ton. De Marat kreeg dn® voltreffers van hommen, nadat het reeds op 18 September door twee bommen zoo zwaar getroffen was, dat het, naar de haven gebracht moest worden. Naar verder gemeld wordt, konden de Duit sche vliegers reeds voor gemelden aan val op het in een haven van de Finsche golf liggende slagschip October-revolu- t'ie waarnemen, dat het schip met den boeg onder water lag. Het voorschip van de October-revolytie had, zooals bekend, bij den Duitschen aanval van 21 Sep tember twee zware treffers gekregen. OMTREK WOUDBNBERG,— 24 September. Onder zeer groote belangstelling had hedenmiddag de plechtige (begrafenis plaats van wijlen ds. Klomp te Wouden berg. Allereerst werd aan de groeve ge- sprokefi door een vertegenwoordiger van den Kerkeraad der'Ned. Herv. ge meente te Woudenberg, den heer D. Kolfschoten. De gemeente. aldU3 deze spreker, verloor in ds. Klomp eeji dier baren broeder. Bijna 13 jaar heeft de overledene onze gemeente van harte gediend. Spreker memoreerde het vele werk door ds. Klomp in de gemeente verricht en richtte tenslotte woorden van troost tot de familie. Namens het classicaal bestuur Amersfoort sprak ds. T.uinstra te Soes- terberg. Spreker getuigde van het har telijk meeleven van den overledene, van ziin groote liefde. Hii was een evangelist, die nboit week van zijn be ginsel, onder geen omstandigheden on trouw werd aan zijn geloofr-AVij her denken' dit hier met groote dankbaar heid. Namens den ring Amersfoort sprak ds. Pannebakker van Amersfoort, die ge tuigde van de zachtmoedigheid van ds. Klomp. Ds. Westra Hoekzema, die 'tevens spVak namens ds. Kalf te Renswoude, noemde ds. Klomp een onvergetelijk collega, voor wien hij alle waardeering had. ook als medewerker van de Kerk bode. Namens het. Chr. Nat. Schoolonder wijs, sprak ds. M. van Grieken, em. predikant te Rotterdam. Als hoofdbe stuurslid heeft de overledene zich doen kennen als een vurig strijder op het terrein van het Christelijk onderwijs. De heer Moesbergen bracht dank voor alles, wat de overledene had ge daan, op het gebied der Christ, jeugd organisaties. Het was mede namen3 den burge meester van Woudenberg, dat consu lent. ds. Streefland van Austerlitz. zijn deelneming betuigde aan de nagelaten betrekkingen in het geleden verlies en danktje voor het vele verdienstelijke werk, door ds. Klomp te Woudenberg verricht. Een broer van den overledene, de heer Klo'mp, uit Den Haag, dankte voor de gesproken woorden van waardee ring en de getoonde belangstelling. Na het uitspreken van een dankge bed door ds. Streefland verliet de groote menigte den doodenakker. Kinderhoel I X «lonHoTJl i for, Jt. riOAi Ino» p 47. Wat u'as dat avontuur goed geloopenKlompertje was wel ev, Heel benauwd geweest, toen hij dudfl zoo vast gebonden op een stoel schen de hoeven rat CVlOBC ÉL ■tH. De wandeling naar huis was m'fij zoo ver, want Palingdam is geer, groot dorp. dus kwam hetouderlijk huis' van Klompertje al gauw in heft zichtten dè kleine man had at dadew •lijk moeder aan de deur zien staan, dim uitkeek, waar of vader en haar lek\ kere zoon toch wel bleven. -OEEE "«otR KoGCawon WE Z'jm \i a 4). Niet zoodra had Klompertje zijftg lieve moeder gezien, of hij zette /«1^_ op een loopen. Nou. Klompertje had'&1_ wel kleine beentjes, maar hij kon toch een stevige vaart inzetten. weten jullie nog van dat avontuur '1PcT_ de kade. toen hij zijn vader achterna hnldcim 50. Je kunt begrijpen, dat s moeder] dolblij was. toen ze haar Klompertje^ daar aan zag komen. Eerlijk gezegd^ had ze gedacht, dat er misschien wclj'a eens iets gebeurd kon ziin. want die twee waren zoo lang weggebleven. ZC'zfi had al wel vier keer aan de deur ge-E staan. om. naar hen uit te zien. j „Omdat ik vrees, dat zij mister Gol den zullen arre^teeren, hem naar de gevangenis brengen," antwoordde het mooie meisje, terwijl er angst in haar oogen stond. „En dat zou ik voor een groot en wreed onrecht houden r Zij gingen zwijgend verder. Nash dacht er ingespannen over na, welke geheimzinnige betrekking deze drie menschen, Lemaile. zijn dochter en den clown verbonden. Maar op het oogen- blik doorzag hij dit nog niet. „Uw vader heeft er ons van verzekerd, dat mijnheel Golden niet. den minsten last zal ondervinden," zei hij tenslotte, „is dat. niet voldoende om u gerust "te stellen?" In Maud's donkere oogen was dank baarheid te lezen „U zult mijnheer Golden du3 ontmoe*- ten, mijnheer Nash? Journalisten be reiken immers altijd wat zii zich voor nemen! Als u bii hem bent. zeg hem dan toch alstublieft dat ik niet boos op he<m hen!" Maud had haastig gesproken en de Iantstp~ woorden waren er fluisterend uitgekomen. Eer de journalist haaj* nog iets kon antwoorden, was zij verdwe nen. Hij stond nu alleen voor den ingang van het park; ginds zag hij hoe het: jonge meisje het terras van de villa op ging Hij, draaide zich om. ging de straat op en begon t'e rennen om de volgende bus te pakken, want vandaae nog moest hij mister Golden, den „clown met den gouden lach' opsporen. Empire was een niet zeer groot en eenvoudig huis. Men kon het eigenlijk geen hotel noemen, het. was meer een gelegenheid waar een vaste kring van welgestelde grondeigenaars die jaarlijks met hun families de hoofdstad bezocht, kwam logeeren Golden en zijn gszellin waren (jgn ook niet zonder eenig wan trouwen opgenomen. Maar de twee gas ten gedroegen zich zoo rustig en be scheiden, dat men hun aanwezigheid nauwelijks bemerkte. Zes weken lang tenminste! Want vandaag, sedert den vix>egen ochtend, was er in de kamers vijf en zes. die ze bewoonden, zulk een drukte, dat iedereen van de eigenares tot den piccolo wenschte. dat die men schen nooit, in huis waren gekomen. De magere vrouw met den groenen weerglans in het haar, wier ouderdom niet goed te schatten viel, joeg met een koeterwaalsch van Engelsohe, Fransche Russische en Duitschp woorden het hee- le personeel door elkaar, telefoneerde en-telegrafeerde naar alle kanten, paikte groote hutkoffers in en nakte ze weer uit ook en informeerde alle oogenblik- ken of er soms brieven of boodschap pen voor haar waren aangekompn. Ten slotte ontdekte men de reden van al die opwinding: Golden was verdwenen en zl.f zocht hem Het was even over eenen. toen Nash •de portier ziin kaartte overhandigd®: ,.Ik moet mijnheer Golden dringend spreken." „Mijnheer Golden is helaas niet aan wezig maar mischien wil mevrouw u ontvangen. Enkele minuten later stond de journa list. in kamer No. 5, die er als een slag veld uitzag. „Hebt. u een boodschap van Golden?" riep een foeileeelijke vrouw hem toe Na-s'h schrok en schudde het hoofd: „Integendeel! Ik kwam juistinfor- meeren waar ik mijnheer Golden zou kunnen vinden!" De vrouw zonk hevig teleurgesteld in c^en fauteuil en sloeg de handen voor het gezicht, Nash kreeg medelijden met haar, maar toen stond zij weer driftig op en riëp met. fonkelende oogen: „Hij heeft mij in den steek gelaten op de leelijkste manier! En zonder mij zou hij niets geworden zijn, ik. ik heb hem groot gemaakt! Tien, vijftien jaar heb ik hem gelholpen, voor hem gewerkt, was hem goed genoeg..." Een klop op de deur onderbrak haar. „Een telegram!" klonk het van buiten. De vrouw opende de deur op een kier, nam het. telegram aan en scheurde het open... Toen ging zij zonder zich nog aan Nash te storen naar de huis- telephoon en riep: „Dad-elijk twee. taxis! De. koffers moe ten naar beneden! De rekening alsje blieft!" Het gelukte den journalist een blik in het telegram té slaan. Het was zeer lang. Hij kon slechts lezen waar, het vandaan kwam'en wie het had opgege ven, de woorden Dover en Golden vielen hem in het oog. Dit was voldoende. Vlug ging hij de kamer uit. Golden was dus in Dover en waar schijnlijk op het punt om naar het vaste land over te steken. De jonge journalist pasloot onmiddellijk den clown naar Dover achterna te reizen. Het was nu vijf minuten voor twee. In anderhalf uur kon hij met den trein te Dover zpn. Wilson Nash jachtte naar het naaste station... Maar de trein was juist ver trokken en de volgende ging pas twee uur later. Dus verder naar een ander station. Nieuwe teleurstelling: de trein vertrok pas na drieën. Nu rende de journalist naar het bord, waar de verbindingen met het continent stonden aangegeven, om vast te stellen hoe laat de booten vertrokkenbijna was hij tegen mevrouw Golden aange- 'botsh Want zij stond voor de tabellen en zocht hetzelfde als bij. Vlug liep hij door en vroeg in de wachtkamer om een spoorboekje, waarin bij zag, dat hij met den trein van drie uur vijf de boot naar Calais of naar Boulogne niet meer kon' halen... Wat te doen? Hij moest een auto nemen! De eerste chauffeurs, die hii aan sprak, weigerden omdat zij niet buiten de stad wilden gaan. De eene kostbare minuïit na de andere verliep en bet was honderddertig kilometer naar Dover! Eindelijk bet was inmiddels twintig minuten over twee géworden lukte bet Nash een taxi te vinden, die hem in anderhalf uur naar zijn doel zou brengen. Zoodra de chauffeur de stad achter zich had, begon hij in een helsch tempo te rijden. Af en toe vloog rechts of links van den weg een kolosssfal plakkaat voorbij „Sensationeel! NieuwJ De clown met den gouden lach! In Mill's Olympia Kerstcircus!" Daarnaast grijnsde Gul den's gezicht hem aan, grotesk vergroot. Een der plakkaten was door regen en wind ^losgeraakt en een groote spleet liep door Golden's schedelNash .vond liet een spookachtig gezicht en sloot de oogeh Toen hij weer ontwaakte, ivees zijn horloge vier uur twintig dus hoog tijd! De chauffeur moest nu langzaam rij den, omdat zij door een dorp gingen. Hij wenkte met het hoofd naar links. Nash keek in de aangeduide, richting en zag een trein aankomen. En daarin zit mevrouw Golden, dacht de journalist. „Wij moeten beslist vroeger aankomen dan die trein," riep hij den chauffeur toe. En werkelijk, zij kwamen er. Terwijl de trein nog door het landschap hijgde zocht Wilson Nash al aan de kade on der de reizigers, die zich naar Bou logne wilden inschepen, het gezicht van den beroemden clown. Tevergee'fs. hij scheen hier niet, te zijn! Dan dus gauw naar de plaats, van< waar de booten naar Calais vertrok ken. Nash wilde bet al op een draf zetten, toen hij een man. zag aankomen met moeden sleependen tred, als een zieke. Hij verliet juist de hal en ging naar het schip toe, in een lange zware overjas gehuld en met sjaals óm iijn hals of schoon het zacht weer was. Hii had niets anders hij zich dan een bruin kef fertje -Wilson Nash ging op hem af. De andere merkte het en zocht, hem te ontwijken. Nu herkende Nash zijn gezicht: het was vaal, oud en vol slappe vouwen Was dat de clown met. den gouden lach! Hij had hem ingehaald eri zij stonden naast elkaar. ,Jk moet u een boodschap over brengen van Lord Lemaile, meneer Golden!" zei de journalist op gedemp- ten toon, Het>was Golden..Hij bleef staan! lylaaf slechts een seconde toen ging weer door alsof hij niets gehoord had.]] „Ik breng u een groet van Maud pve: zijn dochter fluisterde Nash, die ach™ ter hem aanliep. Nu draaide de man zich om. „Ja, ik ben Golden! Wat weet u va?3 Maud?" vroeg hij haastig, met een ieve stem, die angstig klonk. Wilson Nash, die de situatie wil uitbuiten, begon: „Wij journalisten kregen vanmorg een uitvoerige beschrijving van de. i beurtenissen, waarbij u, mister*^0] den „Praatjes" riep de clown. „Over tielj minuten vertrekt mijn boot en u knoeit mijn tend. met. nietigheden!" Opj eens was zijn gezicht en zijn hee!| houding weer gespannen, zijn steq hatd geworden; een heel ander menscl dan tevoren stond' voor den journalU| en zei op strengen toon: „U noemde, zooeven den naam varJ Maud Lemaile... Wilt 11 zich nad^J verklaren" „Op dezen toon zult u met mij nkjl verder komen, mijnheer Golden!" ze Nash even kortaf als de ander. „He is overigens nog heelemaal niet zo« zeker, dat u met die boot zult vertrek ken „Dus toch! Lemaile jaagt mij de po litie op de hals?" fluisterde de clown „Dat niet. Maar de vrouw, die u ver laten hebt..." „Maud (Wórdt vervolgd)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 2