STADSNIEUWS Eerste zitting van het vredes-gerechtshof De reorganisatie van de Nederlandsche pers )llecte voor de Winterhulp G. G. VEENENDAAL meentelijke besluiten ^litie-Nieuws KENNISGEVINGEN EVERT ZANDSTRA'S De winkelsluiting Eerste persconferentie ten departemente 32 kaashandelaren met f 328.000 beboet Saneering van het orkestwezen INA 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1941 'Op Vrijdag 10 en Zaterdag 11 October eerste collecte ten bate van het nu algemeen bekende „Winter werk zal worden gehouden Vrij 0 en Zaterdag 11 October as. «?n ooals reeds is gemeld, op 3 en i >r. Het zal ditmaal een lijstencol- djn langs de huizen, welke alleen slagen als een zeer groot aantal anten zich beschikbaar stelt. Vo- ar is het steeds een zeer tijdroo werk geweest om een opgave van anten te krijgen. Aan een groot dames en heeren toch werd een Jhrijving .gericht met het verzoek ■^schikbaar te willen stellen. Na Halde aanschrijving gelukte het dan ••er klein gedeelte der aangesrhre bereid te vinden Dat werk kan Hmmissie bespaard' worden, wan- Biu eens ieder, die aan deze coller B) meewer'Ken. zich zelf aanmeldt Kamer no 8. Commissie „Winterhulp Amers hoopt dat de bezwaren nu eens licht zullen worden genomen *n it dr -nciale hefeekonis van het mooie er» hef zwaarst zal wegen zoodat de ^Bldingen buitengewoon groot in zullen zijn. ■wnd. Burgemeester van Amers- jherit 22 September j.I. de na te In besluiten genomen: Ingewilligd is een verzoek van het Ir der Vereeniging tot bevorde- Jan Chr. Nat. Schoolonderwijs om fcdige gelden beschikbaar te stel ler de aansclraffing van leer- en liddelen voor het onderwijs in de Tielijk.e oefening aan de UX.O.- I, Leusder weg. IKstgesleld is een wijziging van genieene Politieverordening, waar Zaterdagmarkt wordt bepaald namiddags van 2 tot 7 uur. I'astgedteld is een besluit tot aan- van het Raadsbeslcit van 27 11911 betreffende ihet terlecn vcr- len van gelden aan de woning- Iprcpniging ..Goed Wonen", voor >istellen van door oorlogsgeweld ■en woningen. "middag kwart voor vijf had aan Koppel een verkeersbnge- ^BMk dat gelukkig nogal goed af icn dame en een heer fietsten met ,ein kind achterop onder rle Ivop- h door, toen van tegenovergestel de een met paar bespannen wa ider.de. Daarachter reed een auto, wagen wilde passeeren. Het ge- as. dat dp wielrijdster. hoewel zij rerhts read, door de bumper ge- n tegen den grond gegooid werd. stond ontboden medicus beeft de per auto naar het ziekenhuis [bracht, alwaa/ bleek, dat zij nipt :e kneuzingen rfan beide beenen lel kindje kwam met den schrik rijwiel werd hpscfiadigd. Ver- j^Blnk zal deze aanrijding beperkt iven tot een onderlinge schaderege ig. kruispunt Plantpoen Westr rcBtschestraat is gisteravond zeven ir «n wielrijder, die blijkbaar onvol- oplette, in hotsing gekomen met rachtauto. .Het voorwiel van de onder een der wielen van de cn werd gehavend. Verze dekt de schade. |t reeks .halfzeven gisteravond zich een jongen uit het wooh- |kamp met het verzoek om medi ""'lp Tijdens het spelen had hij [chferknie verwond aan een steen, ■wlicus heeft de gevraagde hulp •ft pewenscht bezoek aan sigarenkiosk Ër&vond kwart over negen is de J ervan in kennis gesteld, dat l'rh door verbreking van een ruit ie achterzijde toegang had ver- I 'ot de sigarenkiosk op het Sta len. Het voorloopig onderzoek |f'liit dat een bedrag van f 25 en pantal doozen sigaretten ont- 1 waren. De inbraak moet na lestijd gepleegd zijn. «ENGELS" LIETEN ZIJ LIGGEN ■^middag stelden eenige jongens in het werk om argelooze lCn in den vijver van de plant- pcdpl in het Soesterkwartier te plken.' Toen er epn agent van .opdaagde, teneinde deze verbo- I,sscherij op papier vast te leg- r'0egen de jongens schuldbewust I vlucht. ■lieten de primitieve hengelstok- po den waterkant achter. (Burgerlijke Stand |°SE\ Christ isan, z. van Christiaan I "eerd cn Aalbertje Carolina Uding; z- van Lammert van der Heiiden en landen Eshof; Hermanus Petrus Ma- I v«n Hermanus Gijsbertus Rijpert en Manna van Her Last. r1 RTROUWD: Antonius Johannes 1*1" Anna van Es. |rI.LDENHansina IJsbrandy, oud 82 Teduwe van Bauke Bocrsma. Gameente Amersfoort INLEVERING METALEN Uitbetaling >ergoedingen aan particulieren Publicatie No. 41 De Burgemeester van Amersfoort maakt bekend, dat op MAANDAG 29 SepteniDer a.s. een kantore Achter Davidshof No. 2 (ingang bureau Sociale Aangelegenheden) des voor middags 9—12 uur en des namiddags van 24 uur de vergoedingen voor ingeleverde metalen zullei^ worden uitbetaald aan hen, die ten t\jde van de inlevering in de navol gende straten woonachtig waren: Kamperbinnenpoort, Kapclweg, Keppler- straat, Kerkstraat, Keucheniuslaan, Kleine Haag, Kleine Koppel, KI. Nachtegaalstraat, Kleine St. Jansstraat, Kleine Spui, Klimop- straal, Koedjjkerweg, Koestraat, Koninginne- laan, Kon. Sophialaan, Kon.( Wilhelminastr., Korte Beekstraat, Korte Bergstraat, Korte Gracht, Krankeledenstraat, kromme Elle boogsteeg. Krommestraat, Kroontjesniolon, Kruiskamp, Laan 1914, 't Laantje, Lage weg, Lange Beekstraat, Lange Gracht, Lange- straat, L. Costerpl. De uitbetaling geschiedt tegen inwisseling van het door de ïnleveringspliehtigen terug ontvangen deel B. van de oprpepingskaart. In het belang van een vlotte uitbetaling is het noodzakelijk, dat de deelen B. getee- kend ter verzilvering worden aangeboden. Dc onderteekening kan thuis geschieden door den rechthebbende of diens vertegen woordiger. De aandacht van belanghebbenden wordt gevestigd op de bepaling, dat de gerechtigde die zjjn vordering niet binnen den bepaal den termjjn en op dc bepaalde wjjze ter ver zilvering heeft ingediend, zjjn aanspraak op vergoeding verliest. De uitbetaling der vergoedingen van door bedrijven ingeleverde metalen geschiedt op nader aan te kondigen tijdstippen. Amersfoort, 26 September 1941. Dc Burgemeester voornoemd, NOORDEWIER, l.B. BRANDSTOFFEN VOOR KAMERVER HUURDERS EN PENSIONHOUDERS Kamerverhuurders en Pensionhouders, die hun woningen verwarmen met haarden en kachels dienen zich tot den distributie- dienst te wenden voor het afhalen van een formulier, hetwelk ingevuld weer moet wor den ingeleverd. Het afhalen kan slechts geschieden op Zaterdag 27 of Maandag 29 September 1941 en het inleveren op Maandag 29 of Dinsdag 30 September 1941, telkenmale tusschen 9 en 12 uur of 2 en 3 uur; Zaterdagsmiddags gesloten. Dc aanvraag kan slechts geschieden voor October en November a.s.; voor de daarop volgende wintermaanden dient opnieuw te worden aangevraagd. Aanvragen, welke na 30 September binnen komen, kunnen niet meer in behandeling worden genomen. Bii de inlevering van het ingevulde aan vraagformulier moeten de distributiestam kaarten van degenen, waarvoor extra vaste brandstoffen worden aangevraagd overge legd worden. Onder verhuurd gefcelte wordt verstaan één of meer kamers, welke aan één per soon of aan een groep van samenwonende personen "verhuurd z\jn ep waar een stook- gelejrenheid aanwezig is. Voor kamers, welke verhuurd of afge staan z\in aan ouders, kinderen, klein-, pleeg- en stiefkinderen en verdere familie leden mogen geen extra brandstoffen wor den aangevraagd; dit ban evenmin gedaan worden voor „kostgangers", die huiselijk verkeer genieten. Voor hen, die hun woningen centraal ver warmen, zal binnenkort een afzonderlijke regeling _worden vastgesteld. De Leider van den Distributiedienst, J. HAARS. „HARTEN JAGEN" OP STRAAT In de Teut trof de politie gisteren vier mannen aan, die zich onledig hielden met kaartspel. Zulks /is op straat, nu eenmaal verboden. Het spel werd afgetroefd met een ernstige waarschuwing en het vooruit zicht van een verhaal bij herhaling. ARBEIDSWET De politie heeft tegen een hakker te dezer stede proces-verbaal opgemaakt wegens overteding van de. abeidswet. MARKTBERICHT AMERSFOORT, 26 Sept. Hoendereieren 1.05 per kg.; kippen 1.752,25. taimme ko nijnen 4.506.50, wilde konijnen 1.10 1.75, jonge konijnen 1.251.75 per stuk, biggen 1522 per stuk. Aangevoerd waren ongeveer: 1500 stuks hoendcreieren, 30 biggen. BINNENLAND AFRONDING VERKOOPPRIJZEN DOOR KRUIDENIERS 's-GRAVENHAGE. 25 Sept. Met in gang van 1 Juli 1941 is de omzetbelas ting, welke de kruideniers zijn ver schuldigd, verlaagd van 2Va tot 1% van den verkoopprijs. Deze verlaging heeft ten gevolge, dat de regeling, die per 1 April 1941 voor de kruideniers i's getroffen ter zake van d$ afronding der verkoopprijzen, niet kan worden ge handhaafd. Deze regeling tqch. die in houdt. dat in afwijking van de gelden de voorschriften de kruideniers de noodzakelijke afronding dep verkoop prijzen naar hoven mogen uitvoeren voor atikelen met een verkoopprijs van 10 cent of meer. doch minder dan 20 cent, was gebaseerd op het oude hcf- fingspercehtage van 2Vs%. De secretaris-generaal van het de partement van Handel. Nijverheid en Scheepvaart heeft nu evenwel beslist dat.in afwachting van een nieuwe re geling het den kruideniers is toege staan tot. nadere aankondiging noo de per 1 April 1941 getroffen regeling toe te passen. Hoofdredacteur: J. VALKHOFF, Amersfoort Redacteur Stadsnieuws en Uit den Omtrek: R. LEENKNEGT. Amersfoort Redacteur Soortrubriek: H. A. C. VAN DER KRAAN Jr.. Amersfoort romans van het Hollandschc en Friesche landschap. HET KLOTSENDE MEER DE WIJDE STILTE Gebonden f 410 - BOEKHANDEL LANGESTRAAT 33 Tel 3233 Prijsregeling voor cichorei- en witlofwortelen 's-GRAVENHAGE, 26 September. De gemachtigde voor de prijzen maakt hekend. dat binnenkort prijzen zullen worden vastgesteld, waartegen de telers groene cichorei-wortelen en versche. ge trokken witlof wortel én aan daartoe door de N.A.C. erkende drogerijen mo gen verknopen. Eveneens zal een prijs worden vastgesteld voor versche witlof wortelen, welke voor veevoeder worden verkocht. De prijs van groene cichoreiworte len zal eenige verhooging onder gaan in vergelijking met die van het vorige jaar, terwijl de prijs van will of wortelen, bij verkoop aan dro gerijen, hieraan ongeveer gelijk zal zijn. De prijs 'van de tot veevoeder bestemde witlofwortelen zal lager liggen. Nadrukkelijk wordt er op gewe zen, dat. ongemotiveerde prijsopdrij- w ing slechts tot. groote teleurstellin gen zal kunnen leiden. In dit verhand wordt onder de aan dacht gebracht, dat het drogen van deze producten slechts zal zijn toege staan aan drogerijen, die daartoe em vergunning van de Nederlandsche Ak- kerbouw-Centrade hebben ontvangen. 's-GRAVENHAGE. 25 Sept. Eenigen tijd geleden is in wenking getredenhet winkelsluitingsbesluit. Bij de uitvoering daarvan zijn en kele moeilijkheden aan den dag ge treden en vragen gerezen. In ver band hiermede bleek het gewenscht dit besluit en de op grond daarvan uifgevaardigdeA uitvoeringsbeschik king op enkele plaatsen te wijzigen en aan te vullen. In de eerste plaats kunnen zich ge vallen voordoen, waarin de naleving van de verduisteringsvoorschriften voor een bepaalden winkel op bijzondere be zwaren stuit. Dit kan het geval zijn bij sommige van die winkels, welke thans verplicht zijn tot 6 uur n.m. open te blijven, b.v. groote kleedihgmagazijnen. Om hieraan tegemoet te Icomen, is aan den burgemeester de bevoegdheid gege ven om voor die winkels ontheffing te verlcenen van de verplichting tot open stelling voor het tijdvak van half zes tot zes uur n.m. voor de dagen, dat hel tijdstip van zonsondergang voor G uur valt. Voorts is de mogelijkheid in het le ven geroepen om winkeliers die op grorrd van godsdienstige overwegingen op bepaalde dagen hun winkel plegen te sluiten, van de verplichting tot open telling van dien winkel voer die da gen. ontheffing te verleenen. De mo gelijkheid om gedurende 'en hoogste 12 werkdagen in het jaar van de verplich ting tot openstelling van winkels vrij stelling ie verkrijgen, zal verder slechts gelden, voor zoover de winkelier van deze dagen mededeeling doet aan den- 's-GRAVENIIAGE. 25 September. Hedenmiddag werd onder leiding van den heer M. Blokzijl, hoofd van de afdeeling perswezen van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, de eerste dagelijksche persconferentie ondèr Nederland sche leiding door den secretaris-ge neraal van geijoemd departement prof. dr. T Goedewaagen met een rede geopend Van Duitsche zijde waren aanwerig de heeren W. Jan- ke. leider der Presse-abteilung van het rijkscommissariaat. H. Dreves,. W. von Fetter, hauptman Bruns cn O. Grafenhorst. In zijn openingsrede memoreerde prof. GnedcwaagTui de hoogachting, die de Duitsche pers in haar berichtgeving steeds voor Nederland en zijn cultuur beloond heeft. Na een woorcl van wel kom tot de Nederlandsche pers sprak hij de hoop uit. dat zij in het huis van het departement de bron moge vinden, waaruit zij in de toekomst bet nieuw: zal kunnen putten in het belang van het Nederlandsche volk. In het bijzon der bracht spreker dank aan den Pres- se-dezernent. den heer \V. Jfanke, voor de wijze, waarop hij als leider der persconferenties, steeds op de bres sfond voor de belangen der Nederland sche pers. Met. nadruk wees hij er op, dat de thans aangevangen persconfe renties op het, departement, die plaats vinden in volledige overeenstemming met de Duitsche autoriteiten, zullen worden gehouden in den geest van het streven naar volledige gelijkgerechtigd heid van ons volk. Na een kort woord van den heer M. Blokzijl in aansluiting aan deze rede, sPi'ak de heer W. Janke. leider der Prcsse-abteiliiing van het Rijkscommis sariaat, die vooreerst dc heeren prof. dr. T. Goedewaagen en M. Blokzijl voor de door hen gesproken woorden dank zeg de. vervolgens in 'herinnering bracht welk een uitnemende,wijze van samen werking zich reeds allengs tusschen de Nederlandsche en Duitsche instanties ontwikkeld had en ten slotte met ver wijzing naar de réde. welke de Rijks commissaris Rijksminister Seyss In- (juart 27 Juni j.I. te Amsterdam hield er den nadruk op legde, dat ook dit stadium in rie ontwikkeling bewijst, hoe het doel der Duitsche autoriteiten is, de zelfstandigheid van Nederland te bevorderen dat geenszins annexatie in het voornemen ligt en hoe. al naar mate het Nederlandsche volk zich vrij weet te maken van verkeerde oude bin dingen, van Engelsrhe invloeden en van 'Joodsche heerschzucht, deze vrij heid bereikt wordt en Nederland een eervolle plaats in het gelid der Ger- maansche volkeren verwerft. burgemeester van de gemeente, waarin de winkel is gelegen. De ui'voeringsbeschikking van het winkelsluitingsbesluit is thans zooda nig gewijzigd, dat de verplichting tot openstelling in den vervolge niet meer uitsluitend zal gelden voor de z.g. spe ciaalzaken, doch voor alle zaken, waarin de met name vermelde waren wórden verkocht. Dit beteekent, dat deze ver plichting o m. nok zal komen te gelden voor de warenhuizen. Ten slotte is de omschrijving van de kleedingswinkels gewijzigd waardoor scherper is omlijnd, welke-winkels tot deze groep worden geacht te behooren. De beide laatstgenoemde wijzigingen treden eerst met ingang van 6 October a.s. in werking. 's-GRAVENHAGE, 25 Sept. De eerste zitting van het. onlangs in gestelde vredesgerechtshof heeft heden plaats gehad (voor burger lijke strafzaken). De eerste zaak, welke behandeld werd was die van den 43-jarigen trambestuur der P. J. T„ die door den Haagschen po litierechter is veroordeeld tot. 1 week gevangenisstraf wegens wederspannig- heid. Hij had zich namelijk verzet bij zijn arrestatie op 26 Januari 1941, toen hij op het Spui te 's-Gravènhage aan 't vechten was met een W.A.-maii. Verdachte zeide in hooger, beroep te zijn gekomen, omdat hij in eerste, in stantie geen getuigen en geen advocaat had. Hij betoogde, dat hij niet geweten heeft, met poli'ie te doen te hebben ge had in het vuur van het gevecht. De agent, van politie, die T. arresteerde, werd al6 getuige gehoord. Hij verklaar de, flat T. zich ook bleef verzetten, toen hij wel geweten moet hebben, te doen te hebben met politie. Zijn verzet was zoo hevig, ook toen een tweede agent ter assistentie verscheen, dat T. in de boeien moest worden geslagen. Als getuige a décharge werd een an dere politieman gehoord, die een oogen- hli-k bij het geval aanwezig was geweest en niet had gezien, dat de gearresteerde z^ich verzette. De procureur-generaal, mr. Vermeu len, achtte het. zeer wel mogelijk, dat, toen verdachte op den grond lag te rol len. hij niet zag, dat het politie was, die hém op den rug sprong. Maar toen hij eenmaal overeind kwam, heeft hij dit zeker in de gaten gehad. Desondanks bleef hij zich verzetten. Spr. vond de straf van 1 week voor een dergelijk ver zet zeer mild en vroeg bevestiging van het vonnis. Als verdediger trad op mr. J. H. W. J. van der Hagen te 's-Gravenhage, die het Hof onbevoegd achtte, van deze zaak kennis te nemen. Het mag' kennis ne men van strafbare feiten, welke met po- itieke misdrijven samenhangen. Maar dan dient eerst vast te staan, dat hier van een politiek misdrijf sprake is. Dit staat in rechte geenszins vast. Voor die bevoegdheid is ook noodig, dat de ver dachte gehandeld heeft om politieke be weegredenen. Verzet tegen de poli'ie heeft echter met politiek niets te ma ken. Op grond van5 deze punten achtte pleiter het Hof onbevoegd. Voorts pleit te mr. van der Hagen vrijspraak, «waar bij hij wees op het geringe verschil in uniform tusschen de politie en de W A. en op het feit, dat T. 32 jaar bij den H. T.M. dienst doet en een bezadigd en rus tig man is. De stoker A. N. 'e Dordrecht is dbor den politierechter aldftr veroordeeld tot 1 week gevangenisstraf (de officier had 2 weken geeischt) wegens beleedi- ging van een groep der bevolking. Uit getuigen verhoor bleek, dat verdachte eenige W.A.-menschen voor „schorem" had uitgemaakt. Zoowel de officier als verdachte wa ren in hooger beroep gekomen. Verdachte betoogde, dat hij het woord voor anderen had bedoeld. De procureur-generaal achtte dit ver weer erg flauw en eischte bevestiging.- M egens eenvoudige beleediging was de 42-jarige I. D. van L. te Rotterdam veroordeeld tot 20.boete door den politierechter te Rotterdam. Verdachte vertelde, dat. op een avond, toen zijn vrouw ernstig ziek was, er groot kabaal was bij de buren, waar 10 N.S.B.-ers bij een waren. Verdachte ging daarheen om met den buurman te praten. Een juffrouw uit. het gezelschap zou verd. topgevoegd hebben: „Dat schoelje en tuig moet uitgeroeid worden". Toen heeft verdachte gezegd: „Jelui zijn land verraders". Hij had dit niet moeten zeg gen en heeft er spijt van. De procureur-generaal was van mee ning, dat epn zoo ernstige beleediging slechts hij hooge uitzondering met een geldboete mag worden gestraft, Spr. had echter sterk den indruk, dat. deze man geen ruzie gezocht heeft en dat er in derdaad ernstig kabaal is gemaakt. Bo vendien schijnen er woorden te zijn ge bruikt, welke de beleediging hebben uit gelokt. Spr. vroeg alleen v.erhooging der geldboeté tot ƒ35. In een zaak tegen den timmerman T. C. K. te Rotterdam, die door den politie rechter aldaar wegens het schelden van iemand voor verrader veroordeeld is tot 20.boete, eischte de procureur-gene raal vernietiging van het vonnis en ver oordeeling tot. li dagen gevangenisstraf. Een week gevangenisstraf eischte de procureur-generaal tegen mèj. P. A. van D. te Oegstgeest, die iemand in W.A.- uniform had toegevoegd: „Het landver- raderschap staat je netjes". De politie rechter te 's-Gravenhage had ƒ10. boete opgelegd. In al deze zaken zal het Hof over 14 dagen uitspraak doen. 's-GRAVENHAGE, 25 Sept. (V.P. B.). De papierbeperking, welke een gevolg is van de Engelsche blokkade, heeft, zooals reeds ten deele bekend is. tengevolge, dat met, ingang van 1 October een zeker aantal dag- en nieuwsbladen zal op houden te verschijnen, daar er voor al deze honderden nieuwsorganenp, welke ons land telde, niet voldoen de papier meer aanwezig is. Tijdens een onderhoud met den heer Max Blokzijl hoofd van de afdeeling perswezen van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, tevens voorzitter van de commissie voor pers reorganisatie, heeft deze ons tie bedoel de maatregel nader uiteengezét. „Er verschenen in Nederland onge veer 140 dagbladen, hun zgn. kopbla den inbegrepen" aldus de heer Blokzijl Hiervan zal een deel moetfcn verdwij nen. Er waren voorts ongeveer 650 eeni ge malen per week verschijnende bla den. de zgn. nieuwsbladen waarvan een zeker percentage zal blijven be staan. De gratis-advertentie bladen die een ernstig nadeel waren voor de bonafide-dagbladen en voor andere waardevolle organen der openbare mee ning. zullen alle verdwenen. Ook zal 't aantal tijdschriften aanmerkelijk bc perkt móeten worden. Van deze soort uitgaven "bestaan er ongeveer vierdui zend. Rekent men daar de vereenigings bladen nog bij. dan komt men op een getal van tienduizenden. Laatstgenoem de bladen hooren echter meer thuis op het terrein van den gevolmachtigde voor de niet-economische vereenigin gen en stichtingen, dan bij het pers \vezen. Practisch zal dc papiernond dus ten gevolge hebben, dat. nu wij het papier moeten distribueeren. gedurende den tijd van den oorlog de overtollige bla den geen papier meer kunnen krijgen en van het voor hen nog voorradige pa pier geen gebruik meer mogen maken dus met ingang van 1 October a.s. niet meer zullen verschijnen. Do commissie voor.persreorganisatie heeft in overleg met cïe voor de papier- distributie competente Duitsche en Nederlandsche instanties een diepgaand onderzoek ingesteld, welke bladen thans noc voor papierlevering in aanmerking kwamen Zij is daarbij uitgegaan van het standpunt, dat ons land na deze re organisatie zoo ralioiieel mogelijk voorzien moet worden v£n het nieuws uit binnen- en buitenland, zooals wij gewoon zijn. dat uit de couranten te ver nemen. Hiertoe was het noodzakelijk een soort van rayonverdeeline in te voeren. Daardoor komt een einde aan hef eikaars gebipd bestrijken zooals dat tot dusver dóór tal van dag- en nieuws bladen geschiedde Het was bijv. een bekend Verschijnsel, dat men in ver schillende plaatsen van ons land op bepaalde dagen dikwijls vier. vijf of zelfs meer plaatselijke- of streekorganen in zijn bus kreeg. Tiet spreekt vanzelf dat dit epn hemeltergende papierver spilling was. weke in een tijd als deze papier een der belangrijkste grond sloffen in onze maatschappij op geen enkele wijze te rechtvaardigen is Ook zonder deze directe oorlogs- noodzaak zou er op een goeden dag ingegrepen moeten worden, want het betrof hier misstanden, welke reeds jarenlang met. toenemende oqt; gerustheid gesignaleerd waren Tij dens bet onderzoek van de com missie bleek, dat ei; slechts zeer weinig bedrijven waren, wier dag- of nieuwsbladenuitgaven zelf ren dabel waren. Als deze blaadjes éon- curreerden elkaar dood, wat ten slotte sldchte gevolgen had. zoo wel voor den lezer als den journa list, het bedrijfspersoneel en niet te vergeten den adverteerder. Er werd gewerkt met advertentieprijzen wel ke nergens naar leken, terwijl de adverteerder in zooveel organen moest ad verteeren, dat hij on danks de lage prijzen, toch nog op veel te hooge kosten kwam. Economisch levert deze noodzakelijke beperking dus zeer zeker groote voor deden op. Misschien zal het overigens in de toekomst weer mogelijfk blijken tot een uitbreiding van hei aantal pers organen over te gaan. De ongezonde toestanden, welke wij thans hebben aan getroffen, konden echter geen langer uitstel verdragen. In Noord- en Zuid- Holland troffen wij b.v. plaatsen aan. waar letterlijk tientallen dag- en nieuws bladen uitkwamen. Na deze reorgani satie 7.al het er in feite op neerkomen, dat ons perswezen geconcentreerd is. Deze maatregelen, aldus de heer Blok. zijl, zijn van zeer ingrijpenden aard. Men mag ze echter op de hierboven om schreven gronden, niet te zeer beoor- deélen naar hun onmiddellijke gevol gen. In de reorganisatie-commissie heb ben deskundigen een diepgaande studie er van gemankt, hoe de gevolgen van deze concentratie het beste op te van gen zijn. De voorbereidende maatrege len daartoe zijn thans ver genoeg ge vorderd om er eenige mededeclingen over te kunnen doen. O.a. wordt de commissie voor reorga nisatie in staat gesteld door middel van een steunfonds eventueele slachtoffers van de concentratie tegemoet te komen en bepaalde bedrijven, die zulks noodig hebben, over de moeilijkheden heen te elpen. Het zal mogelijk zijn, velen die thans getroffen worden, weer aanstonds in een soortgelijk bedrijf tewerk te stel en. In andere gevallen zal een herscho ling noodig zijn om hen in andere be roepen te plaatsen. Tenslotte is het ge lukkig zoo, dat er in bijna alle beroepen een sterke vraag naar werkkrachten beslaat Allen die vragen of verzoeken om in lichtingen over deze kwesties hebben dit geldt zoowel voor uitgevers als jour nalisten, technisch- en kantoorpersoneel moeten zich wenden tot het bureau van de commissie voor persreorganisa tie, Smidswater 2, den Haag. In verschillende gevallen, zoo besloot de heer Blokzijl, is het ons mogelijk ge bleken. reeds aanstonds een concentra tie tot stand te brengen door bladen bij elkaar te voegen. Ook hebben de uitge vers hiertoe zelf reeds het initiatief ge nomen. doordat zij met voorstellen kwa men van soortgelijke strekking. Tot de vraagstukken, welke wij nog op moeten lossen, hehooren ook dc moei lijkheden, waarin sommige kleinere ge meenten zullen komen, waar het be treft. de verspreiding van hun distribu- tienieuws. Waarschijnlijk zal de oplos sing gevonden moeten worden door het onderbrengen van dit nieuws in groo- 'ere streekbladen, door het uithangen van bulletins, of in dorpen door don ouderwetschen stadsomroeper. Hoe hard de hier geschetste maatre gelen in vele gevallen ook schijnen het is nu eenmaal niet raadzaam te ra ken aan het geliefkoosde krantje van den Nederlander, waar hij reeds zoo veel jaren aan gewend is liet gaat hier alleen om do vervulling van een oorlogsnoodzaak welke als goed gevolg heeft, dat zij de gezondheid van het Ne derlandsche pèfswezen ton goedo komt. Dat is ongetwijfeld een belang van de eerste orde. 's-GRAVENHAGE, 25 September. Bij do inspecties voor do prijsbchcer- schinjj waren allerlei klachten binnen gekompn zoowel van detaillisten als van consumenten over exorbitante kaas prijzen, daar behalve dc geldende prij zen ook nog z.g. fooien betaald moes ten worden. Tot. een krachtig optreden met name in het kaascentrum Bodegraf ven werd toen beslot.en en een -S-lal ac countants van de. inspectie 's-Graven hage heeft ruim 2 maanden noodig ge had orn klaarheid in deze zaken te brengen. Hierbij bleek, dat de boekhou dingen van eenige handelaren niet in overeenstemming waren met de werke lijkheid, daar de fooien niet waren op genomen. Door recherchewerk kwam men er achter, dat deze gelden in de privé-kassen werden verantwoord, waar door dus ook voor deze handelaren de overtredingen kwamen vast te staan. Tevens bleek, dat de overtredingent weliswaar in hoofdzaak in Rodegraven plaats vonden, echter leidden er ook d'raden naar andere plaatsen, in dio richtingen wordt het ondi-rzoek nog voortgezet. Wegens het berekenen van hoo- gere prijzen dan de volgens het Prijzenbeslnit 1910 (zuivelproduc ten) toelaatbare werden door den inspecteur voor de prijsbeheer- sching te ls-Gravenhage 32. kaashan- delaren beboet. Het totaalbedrag dezer boeten bedraagt, ruim 328.000. De boeten, welke zijn opgelegd, wer den in elk geval afzonderlijk vastge steld en houden uiteraard verband mot de door de ontoelaatbare praktijken verkregen extra-winsten, zooals deze door de accountants zijn bbrekend, Te vens werd natuurlijk in hei oog "gehou den, dat er grove overtredingen der prij$voórschriften hadden plagts gehad'. De firma F. N. zag zich veroordeeld tot f 75.000,boete, de firma v. d. B. tot 10 000,—. M. K tot 20.000,—. Do 29 andere overtreders kregen kleinere boeten. 's-GRAVENHAGE, 25 Sept. De commissaris voor de niet commer- cieele vereeïïigingen en stichtingen heeft den-heer Eduard Eigenaar, leider van het centraal bureau voor het orkestwezen benoemd -tot zijn gemachtigde voor het Residentie orkest. en de hiermede verbonden instellingen, zooals pensioenfonds, concert Diligentia, vereeniging van vriqnden van het Residentie-orkest vereeniging van leden van het R.O. Ter nadere^toelichting dicne het vol gende: Een saneering van het orkestwezen in Nederland is een reeds lang gekoes terde wensch, en de noodzakelijkheid er van is steeds ingezien door hen, die deze materie bestudeerd hebben. Daar om heeft het dppartement van Volks voorlichting en Kunsten het initiatief genomen tot oprichting van een cen traal bureau voor het orkestwezen dat tot doel heeft de economische en sociale belangen van de gesubsidieerde orkes ten en de daarbij werkzame kunste naars te behartigen en te coordinceren, de exploitatie der orkesten in grootei verband te brengen en zoo noodig lei ding hierbij te geven. De. thans ten opzichte van het R.O. genomen maatregel moet ook in dat licht worden bezien. WETENSCHAP EN TECHNISCHE TIJDSCHRIFTEN 's-GRAVENHAGE. 25 Sept. Inge volge de 2de alinea van artikel 3 van het derde uihloeringsbesluit "betreffende het journalistenbesluit vallen tijdschrif ten, welke als zuiver wetenschappelijk of technisch dienen te worden aange merkt, buiten de toepassing van dat be sluit. Uitgevers, die van oordeel zijn, daf, 'n door hen uitgegeven tijdschrift tot deze categorie behoort, kunnen tot den se cretaris-géneraal van het departement van Opvoeding. Wetenschap cn Cul tuurbescherming, p a. Wassenaaschweg 's-Gravenhage, het verzoek richten het tijdschrift als zoodanig te erkennen. Dit verzoek dient vergi^zeid te gaan van een exemplaar van den laatst versche nen volledigen jaargang benevens van het'laatst verschenen nummer.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 3