Slag bij Kief nadert het einde Duitsche pers over een artikel van Roosevelt „Japans vredesliefde heeft haar grenzen" Oorzaken van bederf in d< middelvroege aardappelen De Bieraccijns! Aantal gevangenen 574.000 J.A. SCHOTERMAN ZN. WIJN GEDISTILLEERD Ufrechfschestr. 17 Tel. 3450 IVOROL is tandpasta en mondwater tegelijk, want Zenuwoorlog tegen Bulgarij'e Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCHft)AGBLAD ZATERDAG 27 SEPTEMBER 19< BERLIJN, 26 Sept. (D.N.B.). Ter aanvulling op het weermaehtsberieht verneemt het D.N.B van militaire zijde nog het volgende: In een onwaarschijn lijk korten tijd nadert de reuzenslag in het gebied ten Oosten van Kief zijp. einde. Volgens het weermaehtsberieht van vandaag kan binnenkort reeds de vernietiging van de laatste resten van den vijand daar verwacht worden. I-Iet aantal krijgsgevangenen weerlègt de beweringen van den tegenstander vólgens welke Boedjenny er in geslaagd zou zijn zijn legers in hoofdzaak aan omsinge ling te onttrekken. De gevolgen der Sovjet-verliezen zullen zich ook in de toe komst nog doen gevoelen. De Sovjets tasten than6 door tegenaanvallen het Duitsche front af om.na te gaan op .welke plaatsen nieuwe Duitsche offensieve opmarschen verwacht moeten worden. Al is het seizoen ook reeds ver gevor derd, men heeft toch overal reeds ingezien, dat ook in de wintermaanden geen vermindering kan worden verwacht van den druk der Duitsche troepen op de Sovjetlegers. Van bevoegde zijde verneemt het D.N.B. dat sterke formaties van het Duitsche liichtwapen op 25 Septem ber de Sovjet-stellingen in het Zui delijkste deel van het Oostelijke front met succes hebben aangeval len. Duitsche gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers bestookten Sovjet-infanterie en artillerie stel lingen Een zware regen van hom men sloeg talrijke bunkers en mi trailleurnesten der bolsjewisten stuk. Door vuur der boordwapens en welge richte bommen op door bolsjewisten be zette plaatsen raakten de voor dekking gebruikte huizen-in brand. Verscheidene succesvolle treffers werden geplaa'st op een belangrijk spoörwegtraject, dat ver nield werd. Ook in den Noordelijken sec tor van het Oostelijke*front werden Sov jet-stellingen en troepenconcentraties met succes met bommen van allerlei ka liber bestookt. Talrijke stellingen der Sovjet-artillerie en luchtafweer werden met voltreffers buiten gevecht gesteld. Bom treffers op veldversterkingen der infanterie brachten rlen bolsjewisten zwa re verliezen toe. Groote verwoestingen werden aangericht in bolsjewistische wagenparken. Welgerichte bommen verbraken een spoorweg*raject en sta ken talrijke door de Sovjet-troepen be zette plaatsen in brand. Op het Ladogameer hehHfen Duitsche gevechtsvliegtuigen een Sovjet-convooi aangevallen. Zes schepen van het con- vooi werden met bomtreffers tot zinken gebracht. Nog drie Sovjetschepen wer den bij een landingspoging der bolsje wisten met bommen getroffen. Op 25 September konden Duitsche vliegers na een aanval op bolsjewis tische munitiefabrieken groote ont ploffingen en branden in de getrof fen bewapeningsbedrijven waarne men. In den Zuidelijken sector van het Oostelijke front heeft het lucht- wapen voorts achterwaartsche ver bindingen dér Sovjets aangevallen. Groote hangars van een ravitaillee- ringskarrip kregen voltreffers en raakten in brand. Duitsche jagers hebben in den strijd tegen Sovjet-vliegtuigen op 25 Septem ber aan het Oostelijke front bijzonder veel succes gehad. In luchtgevechten hebben' Duitsche jagers 31 Sovjet-machi nes neergeschoten. Tien Sovjet vliegtui gen werden door afweergeschut neerge schoten en 25 op den grond vernield. Volgens tot dusverre ontvangen berich ten hebbep de Sovjets op 25 September in totaal 66 vliegtuigen verloren. De Engelsche hulp Uit welingelichte kringen te Teheran meldt Associated Press, dat de Engel- schen, ofschoon zij al een maand Iran beheerschen, tot dusver nog niet één granaat via Iran naar de Sovjet-Unie hebben geleverd. Alles, wat tot dusver langs wezen weg is gezonden is de le- Het weermaehtsberieht HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. 26 Sopt. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt be kend: Zooals reeds in een extra-bericht Is medegedeeld, duurt de vernieti ging van de ten Oosten van Kief noe ingesloten resten van den vijand on verbiddelijk voort. Het aantal gevan genen is tot 402.600 gestegen. Dit aantal neemt nog voortdurend toe De luchtmacht heeft in het gebied rondom Charkof. Toela en Moskou spoorlijnen en bewapeningsbedrijven vernield. In het zeegebied rondom Engeland wierpen gevechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht een groot koop vaardijschip in brand. De vijand beeft overdag noch 's nachts militaire acties boven het Duitsche erebied ondernomen. veranfie van eenige tonnen Indische ju'.e. Briteche en Sovjet-deskundigen werken weliswaar ingespannen om de leveranties op gang te brengen, er zijn echter op honderden plaatsen hinderpa len gebleken te bestaan. Engeland heeft reeds moeite om zijn eigen leger in het Nabije Oosten je ravi#ailleeren. De Sov jets moeten derhalve voor het oogenblik tevre.den zijn met Britsche beloften. V VICTORIE HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 26 Sept. (D. N.B.). Het opperbevel der weermacht maakt bekend: De vernietiging van de laat ste ten Oosten van Kief nog ingesloten strijdkrachten van den tegenstander is terstond te verwachten. Het aantal ge vangenen is intusschen geste gen tot 574.000 en neemt nog steeds toe. Het buitgemaakte oorlogsmateriaal is onover zienbaar. BERLIJN, 26 Sept. (D.N.B). De avondbladen te Berlijn leVéeen commen taar op een artikel van Roosevelt in het Amerikaansche maandblad Colliers Magazine, waarin hij o.m. schrijft, dat hij reeds in 1937 den oorlog in Europa heeft zien aankomen en ora die reden het Congres reeds in Juli 1939 de nood zakelijkheid heeft doen welen het wapenembargo op te heffen. Bijna alle repu blikeinen en 25 der democraten waren toen echter tegen zijn voorstel ge weest. zoodat hij er van heeft moeten afzien, vast te houden aan uitvoering er van. De Berliner Börsenzeitung noemt deze bekentenis van Roosevelt „buiten gewoon waardevol", vooral, naar het blad echrijft, „wanneer men bedenkt, dat Roosevelt zich nog eind 1940 onder het parool den vrede voor de Ver. Staten te willen behouden nogmaals tot president heeft laten kiezen, terwijl hij reeds ja ren tevoren de deelneming der Ver. Staten aan den oorlog heeft beschouwd als de door hem te voeren politiek. Thans gebruikt Roosevelt voor zijn naar oorlog- drijvende doelstellingen alle middelen, met inbegrip van de twijfelachtige me thode om voor Amerikaansche tijdschriften artikelen te schrijven, hetgeen in het algemeen niet behoort tot den taak van een president. De D.A.Z., die het wapenembargo beschouwt als het kernpunt van de neu- traliteitswet merkt op: Roosevelt geeft dus zelf toe, dat het Amerikaansche volk streng neutraal blijft en dat alleen hij den oorlog heeft gewild. Hij geeft toe, dat hij met zijn oorlogspolitiek een geweldige meerderheid van het congres te gen zich had. Tetren den wil van die meerderheid in heeft hij echter van étappe tot étappe alle stappen gedaan, die sinds dien afgelegd werden met overtredin gen van en ook in volkomen inbreuk op de neutraliteitswet. Hij verontschul digt thans zijn willekeur er mede. dat het Congres en het volk de dingen niet hebben begrepen. Omdat dus Congres en volk huiten den oorlog wilden blijven, matigt zich deze democratische president de willekeur aan, beide uit te schakelen. Deze cynische bekentenis verdient te worden onthouden als een commentaar op de bedriegelijke vrijheidsphrascn der Atlantische verklaring. Met. den uitdrukkelijken wensch, dat zijn woord over „het geheele land moge gaan" heeft de aartsbis schop van Boston, kardinaal O'Con- nel. voor de Columbusridder6 al daar verklaard, dat de Ver. Staten verre moeten blijven van den oor log, en- de „versleten leuzen", die het land in den oorlog drijven, moe ten zien als „beleediging van het verstand" van het Amerikaansche volk. De aartsbisschop veroordeelde de in de Ver. Staten heerschende propaganda en voegde hieraan toe: „Wanneer dat zoo voort gaat, zullen alleen nog de doofstommen vrijheid van spreken heb ben. Wij behoorden niet te trachten on zen regeeringsvorm aan de geheele we reld op te dringen. Vele menschen in andere landen weten zeer wel, hoe het gesteld is met den Amerikaanschen re geeringsvorm en de mee6ten hunner willen er niet6 van weten. Ook de aartsbisschop van Baltimore en Washington, mgr. Curley, heeft op de jaarlijksche receptie van de Curley club gewaarschuwd tegen deelneming van Amerika, aan den oorlog. In een rede in het Amerikaansche huis van afgevaardigden heeft de mi nister van financiën, Morgenthau, ver klaard: Men kan niet langer het feit verblopmen, dat de Ver. Staten in toe nemende mate door een inflatie be dreigd worden. Om dit gevaar te bezwe ren, zouden krachtige en doeltreffende maatregelen onverwijld noodzakelijk zijn. Morgenthau staafde zijn verklaring met voorheelden. Zoo zijn de prijzen voor landbouwproducten dit j'aar met 37 procent, van levensmiddelen met 25 procent, en van textielwaren met 23 pro cent gestegen. Het ministerie van buitenlandsche za ken van Panama heeft den Amerikaan schen consul-generaal aldaar medege deeld, naar de New York Times uit Pa nama-City meldt-, dat de regeering van Panama wat haar betreft geen machti ging heeft verleend om de schepen, die onder de vlag van dit land varen, te be wapenen. Die reeders, die dit doen, han delen op eigen risico, en voor eigen kos ten. De verklaring van het ministerie van buitenlandsche zakep i6 den consul- generaal overhandigd, zijnde het ant woord op een desbetreffende vraag van New Yorksche reeders, wier 6chepen on der Panameesche vlag varen. WIJNHANDEL ANNO 1878 Uw adres voor TOKIO, 26 Sept. (D.N.B.). Zoolang Engeland en Japan hun aggressieve houding tegenover Japan niet opgeven, kan men bezwaarlijk onderhandelen, zoo merkt het blad Holsji Sjirnboen op. naar aanleiding van in Tokio ontstane geruchten over Japansche onderhandelingen met de Ver. Staten. Men behoeft slechts de anti-Japansche omsingeling in het Zuiden en de jongste manoeuvres in Thailand waar te nemen om te constateeren, dat Engeland en de Ver. Sta ten Japan vijandig gezind zijn. Dat zal blijken op de conferentie van Moskou, waar niet alleen tot gemeenschappelijke operaties tegen Duitschland zal wor den besloten doch tevens tot maatregelen om Japan in toom te houden. Inge val Engeland en de Ver. Staten de Zuidzee tegenover Japan willen versperren, moet het antwoord van Japan duidelijk, zijn. Wij "willen den vrede op den Stil len Oceaan niet verstoren, maar onzcwredesliefde heeft ook haar grenzen. De voormalige Japansche vloot voogd, admiraal Sankisji Takahasji, heeft in een interview met Hostji Sjirnboen verklaard, dat de princi pieels politiek van de Vereenigde Staten ten doel schijnt te hebben, Japan in de komende twee of drie jaar niet te irriteeren, zonder ech ter den druk op Japan te verminde ren. De Vereenigde Staten zijn ongetwijfeld voornemens zich in de plaats van Enge land Van een stevige positie in het Ver re Oosten te verzekeren. Daar de Ver eenigde Staten aan deze politiek vast houden, bestaan er groote moeilijkheden bij de Japansch-Amerikaansche onder handelingen. welke op het oogenblik gevoerd worden. In verhand met het driemogendhedenpact verklaarde de vlootvoogd, dat maatregelen tegen den geest van het pact nooit toegestaan zou den worden. Op de vraag of het niet noodzakelijk is de politieke lijn van Ja pan op te helderen, antwoordde Taka hasji. dat ten aanzien van de politiek van Japan reeds een duidelijke beslis singgenomen is. Japan. Duitschland en Italië hebben gemeonschapelijke doel stellingen en dit feit verontrust Enge land en de Vereenigde Staten. Petroleum uit Mexico De olieverschepingen uit Neder- landsch-Indië en de Ver. Staten liggen als gevolg van de Amerikaansche blok- keeringsmaatregelen wel stil, maar, zoo deelde de woordvoerder van het Japan sche bureau van voorlichting mede, Ja pan blijft petroleum betrekken uit Mexi co. Bovendien bestaan er nog steeds normale handelsbetrekkingen tusschen Japan en de Zuid-Amerikaansche lan den. De afrekening geschiedt thans rechtstreeks, dus niet meer via New York. BINNEN LA tit 's-GRAVENHAGE, 26 Sept. KraJ fens een heden in de Nederlandse! Staatscourant verschenen besluit den secretaris-generaal van het depj tement van Financien tot. wijziging \J| de bierwet 1917 wordt de bieraccijrf zooals die is bepaald in het derrie I van artikel 1 dier wet, van 2 60 ?J bracht op drie gulden. Ten aanzien vj rle hoeveelheden bier daaronder grepen de nog niet geheel afgewertf brouwsels welke de bierbrouwers J 1 October 1941 voorhanden hebbel wordt de yerhooging van den accijjf nagevorderd. Deze navordering beloof veertig cent per hectolitergraad, bierbrouwers zijn verplicht van de 1 hen op l October 1941 aanwezige hol veelheden hier vóór 15 October li)J aangifte te doen bij den ontvanger dl accijnzen, onder wiens kantoor de brof werii is gevestigd. Het besluit treerlt werking met. ingang van 1 Odoh? 1941. In dezelfde staatscourant is e?| uitvoeringsbeschikking opgenomen DISTRIBUTIE VAN GESMOLTEN RUNDVET 's-GRAVENHAGE, 26 September. Men verzoekt ons de aandacht er op tl vestigen, dat voor zoover in sommin dagbladen werd vermeld, dat vóór f October a.s. op bon 39 geen boter mat worden afgeleverd, dit onjuist is. Mil nadruk wordt er op gewezen, dat vóól 14 October a.6. geen boter op bon 39 worden afgeleverd. het overvloedige, dcsinfecteerende schuim rein igt niet alleen Uw tanden, maar óók Uw geheelen mond. Ivorol in tuben van 60, 40 cn 25 el ANKARA, 26 Sept. (D.N.B.). Door de Britsche en Sovjet-propaganda wordt op het oogenblik een zenuwoorlog ge voerd tegen Bulgarije, aldus schrijft het officieuze Turksche blad Oeloes. De be doeling van Moskou is om met. alle mid delen de tegenwoordige politiek van de Bulgaarsche regeering bij de Bulgaar- sche openbare meening in diskrediet te brengen. Daar deze pogingen tot dusver echter geen succes hebben gehad, is ook niet aan te nemen, dat een voortzetting van deze politiek- van provocaties, zoo als zij door Moskou tegenover Bulgarije wordt gevoerd, met succes bekroond zal worden. Daarvoor zijn de militaire ne derlagen der Sovjets te zwaar en van te groote beteekenis. Italiaansch legerbericht ROME, 26 Sept. (Stefani). Het hoofd kwartier van de Italiaansche weer macht maakt bekend: In den afgeloopen nacht is het vlieg veld Micabba op Malta, opnieuw door Italiaansche vliegtuigen gebombar deerd. Oost-Afrika: In den nacht van 24 op 25 September hebben de garni- zoens der vestingen Woltsjefit en Celga nachtelijke aanvalspogingc|i ,.van der vijand verijdeld. Den vijand werden ver liezen toegebracht. Noor d-A f r i k a: Levejj^lige activi teit van onze artillerie aan het front van Tobroek. Twee vijandelijke vlieg tuigen. die in den middag van 24 Sep tember Misoerata gebombardeerd, in scheervlucht met machinegeweervuur bestookt en ongeveer tien dooden onder de inlandsche bevolking alsmede scha de aan woonhuizen veroorzaakt heb ben. werden omlaag geschoten. Een an der Engelsch vlieg tui? werd te Berigha si door de afweer op den beganen grond getroffen en stortte brandend in zeo. „ONDER EEN DAK" HAD SUCCES IN BERLIJN BERLIJN, 25 Sept. (V.P.B.). Het Nederduitsch Tooneel te Hamburg heeft een opvoering gegeven van het tooneel- stuk. „Unner een dack" (Onder één dak) van onzen landgenoot Jan Fabricius, vertaald door Hermann Quistorff. Het stuk wordt met grooten bijval ontvan gen. 's-GRAVENHAGE, 26 Sept. Het is ongetwijfeld niet aan de opmerk zaamheid van vele landgenooten ontsnapt, dat eenige malen sche pen en wagons op de plaats van bestemming aankwamen, waarvan de inhoud bestond uit aardappelen, dié* oogenblikkelijk voor de men- schelijke consumptie moesten wor den afgekeurd, daar zij bedorven waren. Ook deden de rottingsverschijnselen zich-wel voor bij voorraden aardappe len, die in pakhuizen e.d. waren opge slagen. Deze feiten hebben helaas aan leiding gegeven tot het ontstaan van ongemotiveerde geruchten: de aardap pelen zoud^ji niet oordeelkundig zijn opgeslagen, zij zouden te lang worden bewaard onder ongunstige omstandig heden enz. Het behoeft eigenlijk geen betoog, dat men met. de aardappelen, het volks- voedsel bij uitnemendheid, onder de te genwoordige omstandigheden niet voor zichtig genoeg kan omgaan. Dit ge schiedt dan ook. zoowel van de zijde vsm de overheid als van die der hande laren, die zeer zeker het groote belang van den aardappel voor onze voedsel voorziening voor oogen houden. Maar: er zijn omstandigheden, die men niet in de hand heeft en daaronder moet ook gerekend worden de ziekte, phv- tophthora genaamd, waaraan groote partijen middenvroege aardappelen hebben geleden. Omtrent deze ziekte wordt het rijksbureau voor de voedselvoorzie- ziening in oorlogstijd het volgende medegedeeld: De ziekte kan door bepaalde weers omstandigheden worden 'bevorderd en (reedt vooral op, wanneer de aardappelen worden gerooid, terwijl het loof nog'niet is afgestorven. De ziekte begint nl. in het loof en bij te vroeg rooien gaat zij over op de knollen. Die knollen vertoonen dan kleine zieke plekjes ter grootte van speldenknoppen, dus bijna niet te constateeren. Dit beteekent. dat de aardappelen onmiddellijk ver werkt moet en worden, daar zij an ders gaan rotten. Men kan nu vragen: was het noodig, de aardappelen te vroeg te rooien en zoo ja, was het dan noodig, groote h«| veelheden op te slaan? Het is algemeen bekend, dat er i Augustus, zooals altijd bij den overgan van de vroege haar de middelvroeg aardappelen al spoedig een tekort was Om dit tekor.t te ondervangen, moe«l het rooien geforceerd worden en daar om werd den telers een rooipremie i: het vooruitzicht gesteld. Deze premif nu heeft vooral in de laatste week val Augustus, toen de weersomstandigbl] den te slecht waren om het graan oogsten en te dorschen. 'tot gevolg gel had, dat een groot aantal boeren (voorij in de zand- .en veenstreken) op groo: schaal is gaan rooien. Het gerooidel kwantum moest zooveel mogelijk dyf| de V.B.N.A. worden afgenomen en te groote hoevelheid moest worden op| geslagen. Tenslotte kan de vraag worden R»| steld. of dan tegen de ziekte zelve o! tegen haar gevolgen voor de gezond! aardappelen niet kan worden opgeti den. Zooals boven reeds is vermeld, zijn dl ziekteplekjes op de knollen vrijwel nii te constateeren. Door de V.B.N.A. is ejl naar gestreefd, de aardappelen hij d«| verlading zooveel mogelijk zich', baar vrij van ziekte te houden, dpcbj dikwijls bevinden zich in de massa no* enkele zieke knollen, waarvan de ziptó te niet op het oog is. vast ta stellen Een dag vervoer per schip of wagoi hij warm weer is reeds voldoende ora] den geheelen voprraad totaal verziek! op de plaats van bestemming te doen aankomen. In een vrij groot aantal Ge vallen is de lading al rfadelijk na aan komst afgekeurd voor consumptie, soms echter deden zich de verschans* len eerst na opslag voor. Het verschijnsel deed zich dus ai- leen voor bij de te vroeg gerooide aardappelen: hij .de normaal gerooi de behoeft, men niet te vreezen voor een uitschot, dat grooter is dan het normale. Het is goed te bedenken, dat het ver lies aan aardappelen tengevolge van het bederf, niet opweegt tegen de groot» nadeelen. die voor de bevolking zouden ontstaan, wanneer de maatregel met de rooipremie niet was genomen: immerij dan zoü het tekort aan aardappelen eenige weken langer hébhen. geduurd. Ui FEUILLETON Zij begonnen alweer een nieuwe toer: Tullio werd eerst door zijn sterken broer op den hooggestrekten rechterarm gedragen. Daarna ging hij op de gebo gen knie van zijn onderman staan, daarna weer knielde hij op diens lin kerschouder: snel achter ejkaar volgden een reeks van de moeilijkste, doch zeer gracieuze poses van den .Pas de deux'. De laatste toer was het beroemde ,Ori- ginale', een prestatie, die geen ruiter troep ter wereld den Pisiani's nadeed: drie man hoog te paard. Onwrikbaar stond Fred, de onderman, op zijn stalen en toch elastische hecnen en droeg op zijn sfhouders Tullio. die op zijn beurt weer Alf droeg, dezj» laatste een slanke, fijngehouwde Zweed van een en twintig. Drie mannen op elkaar* schouders, doch mot den rug van een hollenrl paard in plaats van dpn beganen grond onder de voeten: een levende witte zuil. iet wat voorovcroeneigd. en toch niet val lend... Welk een betooverend ge zicht- en welk een onnavolgbaar mees terstuk van evenwichtskunst! Dit was dan ook het nummer waar bij zelfs dp oude Renz. die de beste rui ters ter wereld in zijn manege had ge zien. in de handen klapte... Slechts wanneer Fred Pisiani zeer goed gemutst was, wenkte hij Go om bij het slotapplaus mee in de manege te komen; maar gewoonlijk moest de iongen in den stal den terugkeer van de drie ruiteracrobaten afwachten. Zij waren na hun werk pbedelnat en geheel uitgeput. Achter het gordijn wer den zij steeds met badmantels en 'san dalen opgewacht door Fred's vrouw: Lona, een hinkende Russische van in de dertig jaar. Zes jaar geleden was Lona door een val van het paard inva lide geworden en haar medewerking beperkte zich sindsdien tot huishoude lijk gebied. Zii verzorgde den troep zoo goed en gewillig mogelijk; maar soms wanneer Fred toegaf aan zijn nervosi teit. die eigenlijk niets anders dan brandende eerzuchj was, trok een don kere schaduw over haar mooi Slavisch gezicht en uit de bruine oogen sprak het verdriet van de acrobate, wier le venswerk en levensvreugde haar plotse ling waren ontnomen... Zij bleven voor de boxen van hun drie paarden staan om te zien of Go goed voor alles eezorgd had. Hij was nog bezig om den schimmel Negro droog te wrijven. „Tn mijn tijd ging dat vlugger die jongens van vandaag zijn luie vlegels", mopperde Fred terwijl hij elk paard liefkoozend over den kop streelde. Tullio controleerde den hooivoorraad, keek naar de kwaliteit van de haver, en deed de kast open om te zien of de toornen, de dekens en alle requisieten netjes waren opgeborgen. U „Hét. costuum!" beval Lona. Uit den hoek, die Go met een stuk zeildoek had afgeschoten en waar zijn slaapplaats was, haalde hij zijn tricot voor den dag en gaf het aan de vrouw van den baas. die er zich van overtuig de, dat het schoon en onbeschadigd was. Nu gaf zij Go zijn avondeten, dat zij in een gesloten pan had meegebracht. „Dus goed oppassen vannacht!" ver maande Fred, zorg dat er niets met de paarden gebeurt!" „Want zonder de paarden moeten we krepeeren!" voegde Tullio eraan toe. En daarna gingen zij naar hun gar derobe waar Alf reeds op hen wachtte. Go ging op het stroo zitten en at zijn avondeten in gezelschap van de paar den. Daarna verdreef hij den tijd met het fluiten van circuswijsjes, keek toe toen de paarden en de exotische dieren uit de pantornine voorbijkwamen en kroop, toen hij slaperig werd in zijn hoekje achter het zeildoek, deed zijn kleeren uit,;ging liggen en sliep in. Het was elf uur en om zes uur 's morgens moest hij weer op zijn om de paarden te verzorgen, want om acht uur begon de repetitie. Zoo verliepen de dagen voor Go tus schen de paardenstal en de manege. Hij was al bijna een jaar bii de Pisia ni's, die hem uit Rusland hadden mee gebracht. Zijn moeder was de beroem de Zephora Golden geweest, een Ame rikaansche luchtacrobate en toen zij eens bij een avondvoorstelling, was ge vallen en dood werd «weggedragen, bad Salamonsky, de grootste circuseigenaar van Rusland, zich over haar kind ont fermd. Salamonskv was een uitstekend leermeester van alle takken der circus kunst. Doch in zijn school maaktpn zijn pupillen een allermoeilijksten leertijd door. want hij was een Rus van de oude stempel, dat wil zeggen, hij achtte geen middeien ter opvoeding zoo hoog als slaag, en honger. De leeren zweep deed steeds goede -diensten bij het rijonder- richt. doch hij gebruikte ze niet voor de paarden, die hij waarlijk heter be handelde dan hun berijders. En wan neer een leerjongen zich al te dom of weerspannig gedroeg, werd hij met het hoofd naar beneden aan een paal ge bonden, waar hij na afgeranseld te zijn, een half uur mocht blijven hangen. Of wel hij moest op bloote voeten twee honderd maal over de bevroren binnen plaats van het. circus loopen en \yerd met een dracht slagen en een hongerige maag naar zijn strooleger gestuurd. Slechts ongaarne had de oude Sala monsky zijn leerling Go aan Fred Pi siani afgestaan. Hij wist evengoed als de Italiaan, dat er uit dien jongen iets groeien zou, dat hij later een goede ren te zou geven: want. natuurlijk moest de leerling later van zijn gace zijn kost- en leergeld terugbetalen. Maar tenslotte waren Salamonsky en de kunstrijder het eens geworden: voor driehonderd roebel kon de Italiaan den leerjongen meenemen. Fred vond driehonderd roe bel een kolossale som: maar hij kon bij zijn volgende engagementen den kleinen Golden als voltigeur voorstellen en op die manier een hoogere gage bin nenhalen Wanneer Go eenmaal perfect zou zijn, dan zou hij zijn troep die der vier Pisiani's noemen en opnieuw vijf en twintig procent méér kunnen verdie nen .Na het avondeten in hun woning in de buurt van het circus, stond Alf op en ging weg zonder te zeggen wan neer hij' terug kwam of waarheen h<j gaan wilde. Fred staarde hem met ge fronste wenkbrauwen na. „Ik wed. dat die vrouw hem weer is nagereisd." zei hij. Lona knikte: „Zij is vanavond'in de voorstelling gekomen, ik heb haar zien ziften op de eerste rij rechts. Maar ik zou haar nooit hebben op merkt, wanneer ik Alf's blikken niet was nagegaan. Hij heeft voortdurend naar haar gekeken." „Op een goeden dag zal die vent ons nog eens allemaal laten veronge lukken," bromde Tullio. Fred sloeg ïfiet de vuist, op tafel: „Het gaat zoo' ook niet langer meer! Die Zweed vernielt ons heele nummer!" „Vind je hem slechter dan vroeger?" vroeg Lona. „Ik heb er niets van ge- merkrt." „Wat weet jij daar nu van? Houd je mond!'' viel Fred uit, „bemoei jij je met je potten en pannen, de manege gaat je niets meer aan!" „Gooi Alf er dan uit!"-ried Tullio om Fred's toorn af te leiden. „Domme praatjes!" schreeuwde zijn broer. „Wat moeten wij beginnen zon der onze beste toer, de ronde met drie mau hoog?" Hij liep de kamer uit en smeet de deur achter zich dicht. Tullio haalde de schouders op: ;,Ze- nuwachig! Angst." „Angst waarvoor?" „Voor de onzekere toekomst. Lona. Het i6 nu al tien weken lang. sinds ons optreden in Weenen, dat Alf die dok tersvrouw naloopt. Of dat zij hem na loopt, dat is misschien juister uitge drukt. Want zij reist hem overal ach terna en brengt elk vrij uur van den 'dag bij hem door. Wanneer het een vrouw van ons beroep en onzen stand was, zou ik nog niet eens iets zeggen. Maar zij komt uit heel andere burgelijke kringen. Ze is met een dokter getrouwd geweest of nog getrouwd, iki weet het niet in ieder geval kan het niet goed afloopeh. Wanneer een artist zijn zin nen op een vreemde vrouw zet, dan moet hij zijn werk ontrouw worden, dat kan niet anders, dat is nog nooit anders gegaan. En Fred voelt dat na tuurlijk hij is verantwoordelijk voor ons werk én onze prestatie, je moet hem maar niet kwalijk nemen, wan neer hij zich geërgerd toont." Fred kwam terug met natte haren; hij had zijn hoofd onder de koude dou che gehouden om wat kalmer te wor den, „Je hebt gelijk, Tullio." zei hij nu, „ik zal Alf er maar uit gooien.'f „En de ronde met drie man hoog?" „Die zullen we voortaan met. Go rij den!" fluisterde Fred'. ,,Go kan Alfi rol overnemen, hij wordt dus de boven ste man. Ik zou me er sterk over ver wonderen als ik jou en Go niet even veilig op" mijn schouders kon dragen als jou en Alf!" Tullio en Lona knikiten. F.n Fred, nu geheel geestdriftig voor .zijn nieuwe plan, besprak met hen bei den hoe zij, zonder dat. Alf het kon merken, Go zouden opleiden om zijn plaats in te nemen. Wajineer het zoo ver was, dat zij de moeilijke toer met den leerjogen aandurfden, konden zij Alf opzeggen Den volgenden morgen zei Fred te gen zijn leerjongen: „Van nu af aan wordt er elke nacht om vier uur getraind. Jij brengt Negro op tijd in de manege, begrepen? En wanneer je Alf of iemand anders iets verraadt, dan sla ik je dood, begrepen?" Go begreep het. Nadat Fred zich ervan verzekerd had, dat ook de eerste regisseur en de nacht waker zouden zwijgen, begon hij met de nachtelijke repetities. Go werd aan de lange lijn gebonden en wanneer hij dreigde te vallen, trok Lona hem om hoog. Bij de eerste oefeningen bleek, dat Go niet zoo handig was als de Pisiani's van hem verwacht hadden en hij kreeg heel wat verwijten en oorvijgen. (Wordt, vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 2