lïf?1 Verduistering s- werktijden KLOMPERTJE KLO Ned. associatie voor practijkexamens RADIOPROGRAMMA De Duitsche eenheid STAATSCOURANT De wijiter-regeling Schippersdiploma's Jni FEUILLETON Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 30 SEPTEMBER i BINNENLAND Bij acte op IS September jl. ten kan tore van de notariss'en van der Ploeg en Charbon te Amsterdam verleden js opgericht de Nederlandsche Associatie voor Practijkexamens. Aan de oprich ting hebben medegewerkt: de Vereeni ging van Leeraren in de Handelsweten sqhappen, de Federatie van Handels- Kantoorbedicndenvcreonigingen in Ne derland. de Vereeniging van Leeraren in het Boekhouden, de Vereeniging van Leeraren in Talen en Handelscorres pondentie (L.I.T.E.H.), en Handelsexa mens, Stichting van den Ned. R.K. Mid denstandsbond en de R.K. Vereeniging Van Leeraren tot Bevordering van het Handelsonderwijs, welker diploma's ge deeltelijke vrijstelling geven voor het examen Algemeene Handelskennis, af te nemen op grond van de Vestigings wet Kleinbedrijf. Deze vcreenigingen examineerden in het voorjaar 1941 ruim 16.000 candidaten. Het bestuur der Associatie bestaat uit Öc heeren: B. J. Franken, voorzitter; dr. P. G. van de Vliet, Postbus 10, Hilver sum, secretaris; W. Brouwer Jr., pen ningmeester; D. F. Timmer, gedelegeerd lid en Jac. Bakker, C. Bergman, drs. W. J. Bossers, dr. H. Groeneweg, W. A. Haak, frater M. Innocentius, J. H. Schrij vers, H. J. Zier. Het bureau is gevestigd: Deurloostraat 122. Amsterdam Zuid. Met de oprichting der Associatie ie aan een lang gekoesterden wensch van handel en industrie, eenheid te bren gen in de practijkexamens, voldaan. De secretaris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuur bescherming heeft de daadwerkelijke WOENSDAG 1 OCTOBER HILVERSUM I. 415.5 m. 6.45 Gram. muziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gram, muziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Gewijde muziek (gr. pl.). 8.40 Gram.muziek. 9.15 Voor de huis vrouw. 9.25 Gram.muziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Sylvestre Trio. 12.00 Graro.- muziek. 12.25 Voor den boer. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- cn economische berich ten. 1.00 Pianovoordracht. 1.30 Gram.muziek. 2.15 De Melodisten en solist. 3.00 Voor de vrouw. 3.20 Zang met pianobegeleiding en gram.muziek. 4.00 Bijbellezing (Voorbereid door de Christelijke Radio Stichting). 4.20 Voor de jeugd. 5.00 Gram.muziek. 5.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursberichten. 5.30 Voor de jeugd. 5.45 Viool cn piano. 6.15 Causerie „Volksgezondheid". 6.30 Klaas van Becck en zijn orkest. 7.00 Actueel halluurtje. 7.30 Volkszangkoor met pianobegeleiding. 8.00 Het kwartier van den arbeid. 8.15 Caba- xetprogramma. 9.15 Ensemble Bandi Balogh, 9.45 Gram.muziek: 10.00 BNO; Nieuwsberich ten; 10.1511.00 Gram.muziek. HILVERSUM II. 301.5 m. 6.45—8.00 Zie Hilversum I. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Gram.muziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gram.muziek. 10.40 Voordracht. 11.00 Zang met pianobegeleiding en gram.muziek. 11.30 Gram.muziek. 12.00 De Romancers. 12.45 BNO: Nieuws- en economisdhe berichten. 1.00 Omroeporkest en soliste. 1.30 Gram. muziek. 1.45 Omroeporkest. 2.15 Voordracht. 2.30 Gram.muziek. 4.00 Cello en piano. 4.40 Gram.muziek. 5.00 Voor de jeugd. 5.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursberichten. 5.30 Zang en piano. 6.00 Wijdingswoord. 6.15 Gram.muziek. 6,20 Amusementsorkest en so list. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Krontjong orkest Indische Club te Amsterdam (gr.pl.). 7 15 „Tn en om de N.S.B." (Voorbereid door de N.S.B.8.00 Groninger Orkestvereni ging en solist. 8.45 Causerie „Geneeskundige praktijken in vroeger eeuwen in Nederland". 9.00 Groninger Orkestvereniging; 9.45 Gra- mofoonmuziek; 10.00 BNO: Nieuwsberichten. 10.15—10.20 Avondwijding. HET DUITSCHE RIJKSPROGRAMMA In het programma van 18 0018.27 uur ge titeld: Schone Heimat, schone Lieder" weer klinken liederen uit het Nedcr-Duitsche land schap. Van 18.00—19.00 uur fcrengt de Deutschlandsender een Bcethoven-Reger con cert. General Musikdirektor Rudolf Schulz- dornburg dirigeert de symphonische proloog van Max Roger en de 5e symphonie van Lud- wig von Beethoven. Het concert vindt plaats in de grooto zaal van de Berl'unsche studio voor dc Berlijnsche Hitler-Jugcnd. Van 20.15 20.50 uur „Tonfilm melodieën". In aanslui ting hierop tot 21.10 uur frontberichten. Van 21.1522.00 uur een groot amusementscon cert. Op T October begint de Groot-Duitsche om roep wederom met de „Musik zur JDaemmer- stunde", die op werkdagen van 18.0019.00 uur door den Deutschlandsender uitgezon den wordt. In het eerste concert op Woens- 'dag 1 October, 18.00—19.00 uur, dirigeert Ge- neralmusikdirektor Rudolf SchuldzDom burg de symphonische proloog van Max Ro ger en de 5e symphonie van Beethoven. belangstelling der overheid getoond door de benoeming van dr. S. Elzinga inspecteur van het M.O. in de 3e inspec tie, tot rijksgecommitteerde. De a.s. examens in boekhouden en handelscorrespondentie zullen worden afgenomen op 9 en 10 December a.s overdag en 15, 16 en 17 December des avonds. De inschrijving sluit 30 Octo ber a s. f 1000.- in één kwartier 's-QRAVENHAGE, 29 Sept. Wan neer men zoo maar op den openoaren weg een kwartje inzet en er dan binnen een minuut duizend gulden voor terug krijgt, dan is dat zeker wel een feit dat, de aandacht waard is. Op het pleintje, dat vanouds als „Groote Markt" in Den Haag bekend staat, kwam vanmiddag kwart voor\ier een slagersknecht op de eenvoudige ge daohte om een kwartje te wagen aan de openbare Winterhulploterij. Hij was uiteraard de ee'nigc niet, want er is icderen dag veel belangstelling voor Het ergste, wat je gebeuren kan, is, dat je een niet trekt en dan blijft er van het kwartje toch nog een zeer behoorlijk percentage over ten bate van degene, die voor feitelijke winterhulp in aan merking komen. Hij kreeg voor zijn kwartje nummer 65 op het plankje en werd winnaar van zes eohte winlerhulploten van een hal ven gulden. Met spanning maakte onze slagersknecht de lootjes open en hij zag. dat de eerste vier alvast „nieten" waren. Het vijfde lootje bracht hem een prijsje van vijftig cent, zoodat hij z'n kwartje al verdubheid mocht zien. Toen kwam bet laatste lootje aan d" beurt Dat zal wel weer een „niet" zijn, docht bij. Maar het was volstrekt geen niet: in duidelijke cijfers en letters stónd er „duizend gulden" op... „Komt u maar even op hét podium' noodigde de colporteur-loterijman hem uit", dan wordt u dadelijk de prijs uit betaald". Er ging een spoedboodschap naar het hoofdkantoor en binnen het kwartier was de stapel bankbiljetten, dio teza men het b%drag van duizend gulden vormden, ter plaatse. FRAUDULEUZE SLACHTERS GEARRESTEERD 's-GRAVENHAGE, 29 Sept. Eind vorige week gelukte het de Haagsche politie in een perceel beslag te leggen op twee frauduleus geslachte kal veren, die merkwaardigerwijze vèn het keuringstempel Winterswijk waren voorzien. De handelaar werd gearres teerd. Het spoor in deze zaak leidde naar Lichtenvoorde hij Winterswijk, waai nog een 40-jarie landbouwer, een 26- jarige expediteur, een 34-jarige koop man en een 31-jarige tusschenhande- laar konden worden aangehouden. Zij zijn naar Den Haag overgebracht waar men het onderzoek nog verder voort zet. STAATSBOSCHBEHEER Met ingang van 1 October a.s. zal een belangrijke wijziging in de ambtsgebie den van de houtvesterijen van hel Staatsboschbeheer haar beslag krijgen. Deze wijziging is noodzakelijk doordat de werkzaamheden van bet Staatsbosoh- be-heer zich steeds meer hebben uitge breid, o.a. als gevolg van de bemoeienis- sen van den dienst, met de Bodempro- du ctiebesohikking 1939, aldus dc N.R.C De herverdeeling van de ambtsgebie den houdt o.m. in, dat vier nieuwe hout vesterijen zullen worden ingesteld, n.l. te Leeuwarden. Zutphen, Utrecht en Sittard, waardoor de ambtsgebieden van andere houtvesterijen kunnen worden beperkt. AMBTSAANVAARDING PROF. BOTTEMA DELFT, 30 Sept. Prof. dr. O. Botte- ma heeft heden het ambt van hoog leeraar in de zuivere en toegepaste wis kunde en de theoretische mechanica aan de technische hoogeschool te Delft aan vaard, met het uitspreken van een rede over den dienst der wiskunde. HOOGLEERAAR GEMEENTE-UNIVERSI TEIT AMSTERDAM AMSTERDAM. 30 Sept. De burgemees ter van Amsterdam heeft benoemd tot ge woon hooglceraar in- de analytische schei kunde, de clectrothermie en do electroche- mie aan de gemeente-universiteit, prof. dr. A. H. W. Aten, alhier, tot 'dusver buiten gewoon hooglceraar. GRONINGEN, 29 Sept. In de geheel bezette bovenzaal van Café de Pool hield prof. Heinrich Ritter von Sbrik, president van de academie voor weten schappen te Wcenen, lid van den Rijks dag voor de Werkgemeenschap Gronin gen van de Nedérlandsch-Duitsche Kul t uurgemeenschap een lezing met als onderwerp: „Das werden der Dcutschen einheid" Prof. von Sbrik wees er alleeer&t op hoe een volk door verschillende oorza ken een eenheid is die echter pas een natie genoemd kan worden wanneer het zich die eenheid bewust is. Spr. wees er op hoe reeds vroeg een universeele gedachte heerschte onder de Duitsche volken. Altijd echter, aldus spr., zullen er tegenover een dergelijke eenheidsgedachte, krachten zijn, welke tegenwerken. Geheel Midden-Europa was Duitsch in geest en wezen, doch er leefden vele vreemde volksgroepen waardoor vooral op de flanken van het eigenlijke Duitsche rijk een zware druk ontstond. Deze druk veroorzaaakte echter te vens de vorming en aneensluiting van het midden. Op het eind van de 16e eeuw is het Riik echter geen werkelij*ke eenheid. Een laatste poging om een een heid te vormen is gedaan door Karei den Vijfden, doch de tegenkrachten wa ren'te sterk geworden. Uitvoerig ging spr. in op de vorming van de rijksidee, welke uit Pruisen ten slotte door de Hohenzollern weer wordt gevormd. Tot 1866 was dc Deutsche Bund een weerspiegeling van de oude idee op een nieuwe wijze. Deze Bund had ook Mid den-Europeesche beteekenis en wel te genover het Oosten en tegenover het Westen, als tegenmacht. In 1843 ontstonden de begrippen Groót-Duitsch en Klein-Duitsch, waarbij onder het laatste vele millioenen Duit schcrs worden uitgeschakeld. Spr. noemde vervolgens Bismarck, die een nationale staat vormde in een nieuwen vorm. Gedurende -twee decennia heeft hij aan een nieuwe rijksidee gewerkt, Doch tot een oplossing voor het geheele Duitsche volk is men toen niet/ geko men. De ordening was zoo goed als in dc gegeven omstandigheden mogelijk was. Tenslotte werd de scheiding over wonnen gedurende den wereldoorlog, wanneer Duitschers van alle stammen tezamen vochten. In 1918 is in bittere nood ook de wil tot politieke eenheid weer opgekomen. Men kwam tot geheel nieuwe begrippen waarbij het volk als zoodanig op den voorgrond trad, en niet de staat, Sjnds 1938 is er weer een al- geheele eenheid waarbij in het Derde Rijk de nieuwe sociale idee tot leiden de gedachte is genomen. Vrederechter By besluit van den secretaris-generaal van het departement van Justitie van 27 Septem ber 1941 zijn benoemd: tot rechter, tevens vrederechter, in de arrondissements-recht- bank te Arnhem: mr. W. U. Hazelhoff Roelfzema, thans rechter en tevens vrede rechter, in de arrondissements-rechtbank te Leeuwarden; tot rechter, tevens vrederech ter, in de arrondissements-rechbbank te Leeuwarden: mr. Ch. A. E. Maitland, thans kantonrechter te Emmen. Bodemproductie De secretaris-generaal van het departé- ment van Landbouw en Visscher'y heeft aan ir. J. G. Heymeijer, tc "Wassenaar, op zyn verzoek eervol ontslag verleend als lid van de commissie voor de bodemproductie en al9 zoodanig benoemd ir. A. W. Auscms te Was senaar. Belastingen De ontvanger der directe belastingen, re gistratie en domeincn-G. Naber is verplaatst van het kantoor Öosterwolde naar het kan toor Oud-Beyerland en 'de ontvanger der re gistratie cn domeinen Y. D. C. van Duyn van het kantoor Harderwijk naar het kan toor Hardegaryp. „BOSCHPLAN*' WORDT: „HET BOSCH" AMSTERDAM, 29 Sept, De burge meester van Amsterdam, heeft, overwe gende, dat de aanleg van een bosch op de terreinen, gelegen tu66chen het Nieu we Meer, de Ringvaart van de Haarlem mermeer, den Schinkelweg. den Poel en de Ringvaart van den Buitendijkschen Buitenvelderschen polder, thöns zoover is gevorderd, dat het wenschelijk is, aan deze hoschterreincn een naam te geven, besloten, daaraan den naam te geven van: „Het Bosch". 's-GRAVENHAGE, 29 Sept. Evenals ten behoeve van het vorig winterseizoen heeft de secretaris generaal van hot departement van sociale zaken ook voor de winterpe riode 1941/42 een regeling vastge steld, welke de mogelijkheid schept verloren gegane arbeidsuren in te halen, wanneer ten gevolge van de verduisteringsvoorschriften korter dan 43 uur per week moet worden gewerkt. Deze regeling komt hierop neer, dat, met uitzondering van de bouwbedrijven, het aan ondernemingen in alle gemeen ten des Rijks is toegestaan, als compen satie voor de beperkingen, die de ver duisteringsvoorschriften met zich bren- Mei 1942, langer dan 81/* uur. per dag en 43 uur per week in fabrieken en werkplaatsen te doen werken. De werk tijd mag evenwel niet meer bedragen dan 10 uur. per dag en 55 uur per week, terwijl de dagelijksche werktijd in zijn geheel gelegen moet zijn tusschen een half uur voor zonsopgang en een half uur na zonsondergang. Dit half uur voor zonsopgang en na zonsondergang is speciaal bedoeld voor eventueelcn voorbereidings- en opruimingsarbeid. De voorschriften voor de verduistering blijven dus onaangetast, d.w.z. de ver duistering van zonsondergang tot zons opgang moet worden gehandhaafd. Óp de algemeen erkende christelijke feestdagen mag geen arbeid worden ver. richt en deze dagen mogen niet worden' opgenomen in de berekening van de in te halen arbeidsuren. Bovendien streeft de regeling naar een zoo sterk mogelijke beperking van het aantal in te halen uren. Vandaar dat be paald is, dat in de wintermaanden de werktijd niet meer ingekort mag wor den dan noodzakelijk is. In het algemeen zullen de districts hoofden der arbeidsinspectie niet hun goedkeuring hechten aan een werkroos- ter, wanneer de groote dagelijksche rust ijd in de perioden van korter werken op meer dan een half uur (het wettelijk minimum) is gesteld. Leeftijden De vergunning geldt uitsluitend voor arbeiders van 16 jaar of ouder. Het ge val kan zich voordoen, dat de compen satieregeling voor een fabriek geen waarde heeft, indien niet ook de jeug dige personen beneden 16 jaar daarin worden betrokken. In een dergelijk ge val zal men zich kunnen wenden tot het districtshoofd der arbeidsinspectie voor een bijzondere vergunning. Wordt deze vergunning verleend, dan zal daaraan in elk geval de voorwaarde zijn verbon den, dat in 3 weken niet langer dan 144 uren wordt gewerkt. De oplossing zal dus hiér. moeten worden gevonden door tijdelijk meer jeugdige arbeiders bene den 16 jaar aan te nemen, die afwisse lend langer dan 81/: uur per dag werken. Rusttijden Voorts wordt er nog aan herinnerd, dat, indien, krachtens de thans voor den winter 1941/1942 vastgestelde rege ling, langer dan 8l/* uur per dag wordt gewerkt, ingevolge het werktijdenbe sluit volstaan kan worden met het ge ven van llt uur rust, telkens na ten hoogste 5 uur arbeid. Overigens behoeft, op grond van de arbeidswet, bij het, vol gen van een normale werktijdregeling, de na 41/2 uur arbeid te geven rusttijd niet. meer dan een half uur te bedragen. Het bouwbedrijf valt buiten de ge heele regeling, omdat daar 's winters steeds korter wordt gewerkt dan 4S uur, zoodat er geen reden is om deze branche in een met het oog op de verduistering getroffen voorziening te doen deelen. Bij de opstelling van vorenstaande re geling is gebruik gemaakt van de erva ringen, die met het winterseizoen 1940/ 1941 zijn opgedaan. Zoo is thans de mo gelijkheid geschapen, dat de „verlet uren" geheel kunnen worden ingehaald, hetgeen ten vorigen jare niet het gevaJ as. Een ander verschil li,gt in de omstan digheid, dat op Zaterdagmiddagen na 1 uur niet mag worden gewerkt. Hierbij wordt echter rekening gehouden met de mogelijkheid, dat dit voor sommige on dernemingen overwegende bezwaren kan opleveren. Wanneer zich zulk een geval voordoet, kan men zich voor het verkrijgen van een bijzondere vergun ning tot hét districtshoofd der arbeids inspectie wenden, doch men dient er re kening mede te houden, dat deze niet dan bij ui'zondering en in zeer bijzon dere gevallen zal worden verleend. Wanneer, ondernemingen, op grond van de hier weergegeven voorschriften overgaan tot het maken van een herzie ne werktijdregeling, dan moet deze eerst in drievoud worden toegezonden aan het betrokken districtshoofd van de ar beidsinspectie. Pas wanneer één dezer exemplaren, voorzien van de goedkeu ring van het districtshoofd door de on derneming is terug ontvangen, mag tot invoering der werktijdregeling worden overgegaan. Dit exemplaar moet naast de arbeidslijst of den rooster hangen, zoolang van de daarop vermelde werk tijdregeling gebruik wordt gemaakt. Een school als handelszaak 's-GRAVENHAGE, 29 Sopt. Eeni- gen, tijd geleden is voor den kantonreoh' ter te Haarlem een procedure gevoerd tusschen twee Pitmanscholen te Haar lem. De eene Pitmanschool, gevestigd aan de Berkenrodestraat aldaar, dien de een verzoekschrift in Ibij den kanton rechter, waarin betoogd werd dat door zekeren van der V. uit 's-Gravenhage een school gesticht was in Haarlem en wel in de Wilhelzninastraat Deze school noemde hij ook Pitmanschool. De ver zoekster drong er nu bij den kanton rechter op aan» dat van der V. zou wor den verboden, dezen naam verder te voeren. De kantonrechter heeft dit verzoek toegewezen, doch in hooger beroep ver nietigde de rechtbank te Haarlem deze beschikking en verklaarde de verzoek ster alsnog niet ontvankelijk. Dit col lege overwoog, dat de Pitmanschool geen onderneming is als bedoeld in de handelsnaamwet, omdat de school niel geëxploiteerd wordt alleen met het doel om winst te maken. Tegen de beslissing der rechtbank is de verzoekster in cassatie gekomen. De Hooge Baad heeft thans een beslissing gegeven en overwogen, dat ingevolge ar. tikel 1 van de Handelsnaamwet in ver band met art. 2 van de Handelsregister wet onder zaak is te verstaan elke on derneming, -waarin eenig bedrijf, dr-or wien ook wordt uitgeoefend. Ten on rechte vroeg de rechtbank zich af of de verzoekende Pitmanschool geëxploiteerd wordt alleen met het doel om winst te maken, daar indien het doel om winst te maken voorzit, het bestaan van an dere oogmerken daarmee niet weg neemt, dat een onderneming aanwezig is. Al zal in het algemeen hij, die den kost verdient met het geven van lessen loutec een beroep uitoefenen, aldus de Hooge Raad is het zeer wel mogelijk, dat het verstrekken van onderwijs dooi iemand op zoodanige wijze georgani seerd wordt, dat er sprake is van een onderneming, waarin een bedrijf wordt uitgeoefend. De bestreden beschikking is op dezen grond vernietigd, met terugwijzing der zaak naar voornoemde rechtbank. 's-GRAVENHAGE, 29 Sept. In de Nederlandsche Staatscourant van' heden is verschenen een besluit van de secre tarissen-generaal van de departementen van waterstaat en van opvoeding, we tenschap cn cultuurbescherming, betref fende aan schippers in de binnenvaart te stellen eischen van vakbekwaamheid, waarin o.m. wordt bepaald, dat ten aan zien van nader aan te wijzen catego rieën van schepen, uitsluitend in de binnenvaart gebezigd, kan worden voor geschreven, dat slechts een gediplo meerd© schipper de verantwoordelijke leiding aan boord mag hebben. Ingeval, buiten noodzaak, dit voor schrift niet wordt nagekomen, vinden de artikelen 18 en 19 van de wet op de Zeevaartdiploma'6 1935 overeenkomstige toepassing. De krachtens dit besluit strafbaar gestelde feiten worden be schouwd als overtredingen. Het besluit treedt lieden in werking. 57. Dat moest toch wel een fijn i wezen, veinsde Klompertje. zoo ketbakker te zijn. Altijd mooie taan en heerlijke koekjes bakken. Dat nog eens iets anders, dan dag aan <5 in de glibberige visschen te zitten, als vader. Hè. wat bleef Gijs lang nl fiiJl MÉ not,1 Ofw»Q mcb Jt Kion«»'* KIOMPWttBTHUiS JO" no&SPnnri 'oe «von'üRen ©itee*D?i«.t»* DOT jt c. Komt OP««- MOOR All 58. Gijs had het druk in de bakkem want hij had zooveel klanten te tl dienen. Heel den dag hielp hij mm om alles klaar te maken, zoodat /.f wel eens gebeurde, dat iemand in winkel moest wachten. Wat zette i groote oogen op, toen hij KlomperlH ontdekte. Honden- en kattenbroo 's-GRAVENHAGE, 29 Sept. Het bureau voor de voedselvoorziening in 1 logstyd maakt bekend, dat voor het tjjcl van 1 tot en met 31 October 1941 op I no. 13 van de voe'derkaart voor honden verkrijgbaar gesteld voor honden van: Groep 1 10 K.G. hondenbrood. Groep 2 10 K.G. hondenbrood. Groep 3 8 K.G. hondenbrood. Groep 1 5 K.G. hondenbrood. Groep 5 4 K.G. hondenbrood. Groep 6 3 K.G. hondenbrood. 4 Op bon no. 13 van de voederkaart voor 'f ten wordt voor dezelfde periode 11 kattenbrood verkrijgbaar gesteld. Na 31 October 1941 zyn de bonnen nol van vorenbedoelde kaarten ongeldig; I mogen nadien niet meer worden aan™| men. N.S. FRAUENSCHAFTl 's-GRAVENHAGE, 29 September.) Donderdag 2 October a.ó. vindt 's i dags om drie uur in het Concertgeboj te Amsterdam een groolo bijeen kol plaats van de „N.S. Frauenschaft-Del sches F/auenwerk in den Niéderlj den." Na opening door den Oberdienstldl der. N.S.D.A.P. in Nederland F. SchirJ en huishoudelijke mededeelingen de zijde, der leidster van genoemde 3 ganisatie mevr. M. de la Fontaine sp3 ken de Refchsfnauenfuehrerin GertrJ ScholtzKlink en vervolgens de RijJ commissaris Rijksminister. Seyss quart. Oberdienstleiter Schmidt daarna sluiten. Muziek van het Gaul gendgruppenorkest te Berlin en vof dracht met zang van de Jugendgrun der N.S. Frauenschaft luisteren de q menkomst op. ENGELSCHE LUCHTAANVALLE 's-GRAVENHAGE, 29 September. het afgeloopen weekeinde vlogen gleq enkele Britsche vliegtuigen boven grondgebied. De door bommen richte schade beperkt, zich tot gebrokj glas aan twee woonhuizen. Nergens in het circusgebouw vond Alf dien namiddag een der Pisiani's. Was het een toeval of gingen zij hem uit den weg? Hij moest zijn woede tegen den on bekenden verrader tot 's avonds be- heerschen. Hij ging in de garderobe zitten en draaide den sleutel in het slot om; hij wilde door niemand gestoord worden. Na een half uur werd er geklopt en de Weensolie dame riep hem zachtjes bij zijn naam. Hij antwoordde niet. Hij had nu geen tijd voor haar; hij moest eerst met zichzelf en de Pisiani's in het reine komen. De voorstelling was al aan den gang. Aan de begeleidende muziek kon hij precies hooren welk nummer in den ring was. Toen de Pisiani's eindelijk hun gar derobe binnenkwamen, zagen zij dade lijk, dat Alf door een sterke opwinding beheerscht werd. Zij konden wel raden wat de reden daarvan was en hielden zich voorbereid op een heftige woorden wisseling. Het hoofd tusschen de schouders te ruggetrokken en met gebalde vuisten, vroeg Alf, die in (het schemerdonker Van den achtergrond stond: „Is het waar, dat jullie met Go op Negro oefent?" Fred ging wijdbeens voor hem staan, sloeg zijn armen over elkaar en zei met zijn harde, zware stem: „Ja." In het volgende oogenblik vloog de Zweed naar zijn keel en een verbeten worsteling volgde. Tevergeefs trachtte Tullio tusschenbeide te komen. Maar al spoedig werd de athletisdhe Fred do baas over zijn zwakkeren tegenstander, dien hij op een koffer drukte en daar liggen liet als een gestraft kind. „Ik hoop, dat ik je tricot niet ge scheurd heb?" zei hij met een onder zoekenden blik, en toen bleek, dat dit niet het geval was, begon hij zidh. om te kleeden. „Jullie zijn schurken!" hijgde Alf. „Hoe kom je erbij om achter mijn rug „We moesten wel!" sneed Fred Alf's woorden af. „Ons werk beteekent alles voor ons en wanneer iemand ons werk benadeelt dan verdedigen wij olis met elk middel!" Alf zweeg. Maar terwijl de twee an deren hun tricots'aandeden, steeg-zijn woede opnieuw in hem op en vijf minu ten later kon men weer tot ver buiten de garderobe hooren, dat de Pisiani's ruzie hadden „Dus morgen debuteeren wij met Go en jij kunt met den eerstvolgenden ter mijn vertrekken!" schreeuwde Fred den Zweed tenslotte toe. Alf wilde antwoorden met een vuist slag doch daar klonk schril het fluit je van den regisseur: „Pisiani naar bin nen!" De drie mannen verlieten de garde robe. Achter bet gordijn stond Go al met de paarden te wachten. Alf wierp hem een blik vol haat toe. Dien avond verliep het nummer der Pisiani's, juist zooals anders; met even veel zekerheid en even sierlijk als altijd maakten zij hun ongeloofelijko spron gen en kunststukken. Ook dc grandio ze sloltoer, de ronde te paard met drie man hoog lukte wonderwellen oogstte donderend applaus. „Morgen geen repetitie, morgenavond debuut,'' zei Fred tegen Go, toen hij na de voorstelling de paarden verzorgde. ;,Dus goed oppassen vannacht, dat er niets gebeurt met de beestenl" De leerjongen zag zijn debuut met een rustig hart tcgepaoet. Dc baas had het zoo geregeld, dus het zou wel in orde zijn. Een leerjongen zelf behoefde niets tc denken, niets te voelen, hij moest slechts toqnen wat men hem geleerd had. En daarom sliep Go in dezen nacht oven rustig als anders Doch drie menschen lagen wakker en dachten aan hem: namelijk Fred Pisiani, Alf en de dolctersweduwe. Fred dacht er nog eens grondig over na of hij den jongen wel zou laten de buteeren. Helemaal rijp voor de manege was hij natuurlijk nog niet; bij zoo een moeilijke toer kon dat maanden en sums jaren duren. Maar de Pisiani's konden zich niet veroorloven om lang te wachten op Go's vorderingen; zij had den groote engagementen in Engeland en Amerika in het vooruitzicht en wil den zich deze natuurlijk niet laten ont gaan. Dus besloot Fred, dat de kleine Golden dan maar moest debuteeren, morgenavond. „Zorg jij vandaag voor de paarden," zei hij 's morgens tegen zijn broer, „Go moet tot de voorstelling blijven sla pen!" Alf had dien nacht uren lang op straat g'eloopen. Met koortsachtige her sens zocht hij naar een beslissing. En had hij aanvankelijk gedacht, dat hij zijn beroep gemakkelijk zou kunnen of feren voor zijn liefde, nu werd hem dui delijk dat hij zich vergist had Met veel sterkere banden, dan hij ooit had gewe ten, voelde hij zich gebonden aan het circuslevcn. Nu het er om ging, voelde Alf dat hij liever de mooiste vrouw zou opgeven, liever afstand doen van huwe lijksgeluk en rijkdom.Maar hoe zou hij Fred Pisiani er toe ^bewegen, zijn woorden terug te trekken? Wanneer de leerjongen zijn debuut maar ver knoeide, dan zou alles wel in orde ko- meh, want dan moest Fred goedschiks of kwaadschiks zijn ouden probaten Alf behouden. Do Zweed nam zich voor om den volgenden ochtend met Go te spre ken. De doktersweduwe, die van haar kapt ook naar een oplossing had gezocht, was tot een geheel ander besluit geko men. Het scheen haar maar het beste wanneer Go bij zijn debuut zoo perfect bleek, dat men Alf eigenlijk niet meer noodig bad. Dan werd het hem des te gemakkelijker gemaakt om met haar naar Weenen te gaan, te trouwen en het circus vaarwel to zeggen. Zij dacht, dat een aanmoediging en een flinke he- looning Go zouden helpen om van avond zijn uiterste kracht in te span nen. Het was half zes toen Go gewekt werd. Alf stond bij de paarden. „Hoor eens Golden," zei hij, „je mag vanavond de ronde met drie man hoog niet maken! Al hij het opstijgen zul je zoo onzeker zijn, dat Frcd het mei^kt; je zult geen evenwicht vinden, hoo dik wijls je het ook probeert. Fred en Tullio zullen je wel van alles toeroepen, je stompen maar je kunt het vanavond niet en tensiot/te zullen jullie van Ne gro afspringen zonder Je groote toer te hebben verricht. Dan is het goed <maar wanneer je tóch de ronde met drie man hoog meedoet, dan zul je, dat beloof ik je, je beenen breken!" De laat ste woorden kwamen er hard en drin gend uit. Go staarde hem aan zonder een ant woord te vinden. Alf was zeker krank zinnig geworden! „Heb je me begrepen?" vroej? de Zweed; en toen herhaalde hij nog eens dezelfde raadselachtige zinnen, die hij zooeven gezegd had. Maar nu zag Go Tullio aankomen. Gelukkig.En op hetzelfde oogenblik draaide Alf zich om en ging vlug de deur uit. ,;Wat heeft die hier te zoeken?" vroeg Tullio verwonderd, en toen hij Go's gezicht zag voegde hij eraan toe; „Wat is er aan de hand je bent zoo wit als kalk? Vooruit zeg eens op, heeft Alf iets aan ae paarden gedaan?" „Neen! Neen!" weerde de jongen af. „Hij heeft enkel met de paarden ge praat, met Negro..." En toen vertelde hij stotterend, dat Alf dat wel eens meer deed. Maar hij verzweeg wat de Zweed hem ditmaal gezegd had. „De kerel wil zeker de paarden be heksen. bromde Tullio. Toen zei hij tot Go; „Ga maar weer slapen, ik zorg van-* 'daag voor de paarden. Slaap maar zoo-' lang je wilt; wij zullen je wel op tijd 'komen wekken. Maar Go'kon den slaap niet zoo ge makkelijk meer vinden. Toen Tullio vermoed ,had, dat Alf de paarden be hekste, was hij vreeselijk geschrokken. De meeste circusmonschen zijn min meer bijgeloovig en Go had in jeugd in Rusland allerhande vreero spookgeschiedenissen gehoord. \va van hij nog griezelen kon hij de her nering. Daarbij kwam Alf's wilde 1 dreigingen, zijn waarschuwing voor debuut... en toch moest hij, de k jongen onberispelijk debuteeren, v.? de chef wilde het nu eenmaal! het eerst in zijn leven voelde Go zi onzeker worden en hij leerde iets nen, wat hem tot dan toe vreemd geweest: angst.... Het sloeg juist zes uur toen Go dij namiddag door Frcd gewekt wö „Gauw. trek je trainingspak aan," li Fred den slaapdronken j'ongen toe. Go was blij toen hij dat hoorde, o dat hij dacht, dat de gevaarlijke to nog eens zou worden gerepeteerd. Mt dat was niet zoo: Go moest enkel i voltige oefenen en Fred stond erbij c te kijken of de jongen gedisponeo was. Het hagelde vermaningen, ven* ten en berispingen. Dikwijls moest e bepaalde toer herhaald worden, raakte geducht aan het zweeten en 1 duurde bijna twee uur eer hij met zi paard naar den stal terug mocht ren. In zijn hoek bij de paarden lag een kist al het tricot klaar, nat L°' had gewassdhen en opgestreken: b lichtroode. zooals steeds bij galavoo stellingen. Toen Go het in de h3t nam. viel er een stuk papier uit. brief. Hij opende de enveloppe m kloppend hart en las: (Wordt vervolg'

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 2