Roosevelt onderhandelt over de neutraliteitswet WihthahdVó KLOMPERTJE KLO Opheffing of wij ziging Besprekingen in Ankara TREEDT DE IRAKSCHE REGEERING AF? Sovjet-af deelingen in de pan gehakt Italiaansch legerbericht HEVIGE STRIJD IN HOENAN FINLAND STRIJDT VERDER Doodstraf voor luisteren naar verboden zenders /ft' EEN VLIEGENPLAAi PAGINA 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD V/OENSDAG 1 OCTOBER I NEW YORK. 30 Sept. (D.N B.). President Roosevelt heeft den mi- uister van buitenlandsche zaken, Cordell Huil. uitgenoodigd voor een I conferentie in het Witte Huis, zoo r meldt United Press van het land goed van den president te Hyde- park. Bij deze gelegenheid zou defi- f nitief beslist worden, of Roosevelt de volledige opheffing van de neutra liteitswet of slechts een wijziging zal verlangen. De conferentie van vandaag is een •voorlooper van de besprekingen met de partijleiders van het Congres. Deze be sprekingen zullen Woensdajr gehouden worden en dezelfde kwestie betreffen. Associated Press meldt, uit officieele kringen, dat Huil, aan Roosevelt de al- gcheele afschaffing der neutraliteits wet zal voorstellen De voorzitter van 'de militaire commissie van den Senaat Reynolds, verzette zich tegen dit plan en verklaarde, dat de neu'raliteitswet door de oorspronkelijke voorstellers was aanhangig gemaakt om de Ver eenigde Staten buiten den oorlog te houden. Zou de opheffing indertijd ten zegen der Vereenigde Staten gefeest zijn. thans zou opheffing of verande ring een nadeel zijn. De bedoelingen, die men aan Huil toe schrijft, zijn in strijd met het feit, dat hij zich, zooals gemeld, gisteren in de pers conferentie ten gunste van een wijzi- zing in de Neutraliteitswet heeft, uitge sproken in plaats van een opheffing Ook de voorzitter van de commissie voor buitenlandsche politiek van den Senaat, de democraat Conally, heeft in een radiorede de intrekking van de Neutraliteitswet geéischt. In New Yorksche kringen ver wacht men, volgens United Press, dat in het Congres een heftige strijd zal ontstaan. (Men acht de mogelijkheid niet uitgeslo ten. dat door de tegenstanders van in terventie. inzonderheid in den Senaat, obstructie zal worden gevoerd door het houden van zeer lange redevoeringen. Eenige waarnemers zijn van meening, Öat de tegenstanders van Roosevelt in 'den Senaat zijn toegenomen mot een aantal senatoren, die vroeger de regee ring steunden. De republikeinsche en democratische tegenstanders der regeering hebben het .voornemen een voorstel hij het Huis van Afgevaardigden in te dienen om de Sovjet-Unie uit te sluiten van de leve ranties op grond van de suppletoire aanvrage voor de Leen- en Pachtwet. Hiertoe heeft de republikeinsche afge vaardigde Day een amendement op het regeeringsvoorstel ingediend. Men ver wacht, dat zich een heftige strijd om de aanvaarding of verwerping van dit voorstel zal ontspinnen. Een voorproefje van den politieken strijd werd geleverd op een vergadering in Philadelphia, waar de leider der'an- ti-interventionisten in het Huis van Af gevaardigden. Hamilton Fish, verklaar de, dat het aan het Congres moet wor den overgelaten over oorlog of vrede te beslissen Toen hij verder in zijn toe spraak zeide. dat hij een tournée door de Vereen. Staten zou maken om voor den oorlog te werven, indien tot oorlog besloten zou worden werd hij door lui de uitroepen uit 't publiek, als „wij wil len geen oorlog" onderbroken. Het pu bliek was zoo opgewonden, dat de ver gadering bijna ontbonden moest wor den. Zelfs de interventionistische New York Times moest toegeven dat tijdens de vergadering waar Hamilton Fish sprak ten minste 500 toehoorders door hun uitroepen zich tegen een oorlog verklaarden. Het D.N.B. wijst in dit verband ver- Zenuwlabletten koker 75 cent Maagtabletten koker 75 cent Hoofdpijntabletten koker 60 cent Laxeertabletten doos 60 cent Alfeenecht mot den naam Mijnhardt. der op een artikel van den militairen medewerker van New York Times, Hans Baldwin, die over de groote Ame- rikaansche herfstmanoeuvres schrijft, dat het leger der Vereenigde Staten nog zes maanden of een jaar noorlig heeft, eer het gereed is voor den oorlog De manoeuvres, waaraan door 350.000 man werd deelgenomen, hebben groote fouten in opleiding, leiding, uitrusting en strategie aan den dag cebrachtt. ANKARA, 30 Sept. De Duitsche ambassadeur in Turkije von Papen, is te Ankara aangekomen. Hij zal hier waarschijnlijk eenige dagen blijven en een bespreking hebben met den Turk- schen minister van buitenlandsche za ken, Saradjogloe. Von Papen zou zich o.a. op de hoogte willen 6tellen van het resultaat van de besprekingen van dr. Clodius. In kringen te Ankara, die in nauw contact staan met de Duitsche handels delegatie van dr. Clodius, verklaart men, dat het nieuwe Duitsch-Turksche handelsverdrag een groote toeneming van het handelsverkeer tusschen beide landen tengevolge zal hebben. Naar verder verluidt, heeft dr. Clo dius ook Hongarije bij de handelsbe sprekingen vertegenwoordigd, waarbij, naar men zegt, erover onderhandeld is het Hongaarsch-Turksche handelsver drag tot een bedrag van 20 millioen Turksche ponden in het nieuwe ver drag tusschen Duitechland en Turkije op te nemen. Bij deze onderhandelingen waren ook twee Hongaarsche vertegen woordigers aanwezig. Naar D.N.B. meldt bevindt de Turk- schp ambassadeur te Rome, Hoessein Ragib, zich op hot oogenblik voor het uitbrengen van een rapport te Ankara. Binnen enkele dagen wordt ook de Turksche ambassadeur te Berlijn, Hoes sein Gerede, in de Turksche hoofdstad verwacht, eveneens voor het uitbrengen van een rapport. ADANA, 30 Sept. (D.N.B.) In wel- ingelichte politieke kringen verwacht men, dat de Iraksche regeering-Madfai zal aftreden. De regeering zou haar be sluit motiveeren met de toenemende binnenlandsche oppositie, die na het doodvonnis tegen Kailani haar hoogte- punt heeft bereikt en op verschillende plaatsen zelfs tot uiting is gekomen in openlijke dreigementen tegen en san- slagen op het leven der leden van de re geering. HET FRANSCHE VRIJWILLIGERS LEGIOEN PARIJS, 29 Sept. (D.N.B.). Eugene Deloncle. de chef van het centrale co mité van het Fransche vrijwilligers legioen en leider der stoottroepen van de Rassemblemcnt National heeft zich naar de legionnairs aan het Oostelijke front, begeven. Het centrale comité heeft een oproep uitgevaardigd -tot de Fransche jeugd en deze aangespoord om door krachtige deelneming, het va- derlandsche werk van het legioen in den strijd tegen den wereldvijand bol sjewisme te steunen Het is geen Fransch kenmerk, zoo wordt, in den op roep gezegd/andere landen voor de vrij heid en de grootheid van Frankrijk te laten strijden. De Franschen zijn geen Engelschen. Zij moeten het groote ge baar van den .Fuehrer begrijpen, die nauwelijks een jaar na de overwinning Frankrijk toestond door deelneming aan een militaire actie zijn moreele grootheid terug te krijgen. De legion nairs helpen Frankrijk, den vrede te winnen. DE NELSON BESCHADIGD BERLIJN, 30 Sept. (D.N B.). De En- gelsche berichtendienst deelt mede, dat het door Italiaansche torpedovliegtui gen beschadigde slagschip de Nelson is geweest. DU1TSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 30 Sept. (D.N.B.). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Bij het uitvoeren van operaties ten Oosten van den Dnjepr hebben Italiaansche - troepen vrij sterke strijdkrachten van den vijand in de pan gehakt en hierbij verscheidene duizenden gevangenen gemaakt. In den Noordelijken sector van het Oos telijk front heeft een infanteriedivi sie op 28 en 29 September een succes- vollen aanval ondernomen op een taai verdedigde stelling. Zij verover de hierbij stormenderhand 210 vijan delijke kazematten. Formaties van de luchtmacht bestreden doeltreffend transporten per trein in het gebied .rondom Charkof en zetten de vernie ling van het spoorwegnet ten Oosten van Leningrad, alsmede van instal laties der Moermansk-spoorlijn voort. In den strijd tegen Groot-Brittan- nië vernietigde do luchtmacht in den afgeloopen nacht ten Oosten van Great-Yarmouth een vrachtschip van 8.000 brL en bracht, in hetzelfde zee gebied uit een vrij groo'e formatie torpedojagers een der oorlogsschepen door bomtireffers tot zinken. Andere aanvallen waren gericht op de haven gebieden aan de Schotsche Oostkust en in het Zuidoosten van het eiland. In Noord-Afrika bombardeerden duikbommenwerpers overslagplaat sen en munitieopslagplaatsen in To- broek. Gevechtsvliegtuigen bescha digden in de Middellandsche Zee een koopvaardijschip en schoten een Brit- schen bommenwerper neer. De vijand vloog in den afgeloopen nacht naar het Noord-Duitsche kust gebied en drong met enkele vliegtui gen tot in de wijde omgeving van de rijkshoofdstad door. Door het neer werpen van bommen op woonwijken, voornamelijk in Hamburg, leed de burgerbevolking verliezen aan doo- den en gewonden. De Britsche lucht macht verloor gisteren en in den loop van dezen nacht in totaal elf bom menwerpers. ROME, 30 Sept. (Stefani). In zijn weermachtsbericht no. 484 maakt het Italiaansche oppenbevel het volgende bekend: In Noord-Afrika werd aan het front van Tobroek een door artillerievuur voorbereide vijandelijke aanvalspoging snel afgeslagen. Duitsche vliegtuigen bombardeerden op 27 September tenten kampen en opslagplaatsen van mate riaal van Tobroek, waardoor aanzienlij ke ontploffingen en branden ontstonden. Onze vliegtuigen bombardeerden in den nacht van 28 op 29 September militaire doelen in het gebied van Tobroek en Merea Matroch met zichtbare resulta ten. In Oost-Afrika intensieve activiteit van onze vooruitgeschoven stellingen in de verschillende steunpunten van den sector van Gondar. Vijandelij'ke vliegtuigen bestookten gisteren de vliegvelden van Cagliari en Catania met machinegeweervuur en brisantbommen. Er ontstond eenige schade, doch er vielen geen slachtoffers. Bij Cagliari werd een vliegtuig door de luchtafweer en een door jagers neerge schoten. In de Middellandsche Zee heeft een van onze zeeverkenningsvliegtuigen een hevig gevecht geleverd tegen zes Britsche jagers. Ons vliegtuig schoot drie Britsche jagers neer. Tenslotte werd het zelf slachtoffer van de over macht. Een deel der bemanning werd gered. Een ander vliegtuig van de zee verkenning werd door twee Blenheims aangevallen. Het schoot een Blenheim neer en keerde onbeschadigd terug. EUPEN—MALMEDY DUITSCH BERLIJN, 30 Sept. (D.N.B.). Het staatsblad publiceert een verordening omtrent de nationaliteit der bewoners van Eupen, Malmédy en Moresnet. Vol gens deze verordening, die gebaseerd i6 op het decreet van den Führer inzake de hereeniging van deze gebieden met NANKING, 30 Sept. Uit be- trouwbare inlichtingen van het Ja- pansche persbureau Domei blijkt, dat Tsjang Kai Sjek plannen maakt om Tsjangsja dat op 27 September door de Japansche troepen is bezet, te heroveren. Hij zendt groote aan tallen van zijn beste troepen naar de provincie Hoenan. Zes Tsjoengkinglegers, bestaande uit 14 divisies, bevinden zich. naar gemeld wordt, reeds op weg naar de negende oorlogszóne. terwijl groote eenheden, met tanks, geconcentreerd worden te Hengyang, een sleutelstad op 150 km ten Zuiden van Tsjangsja, teneinde een verderen opmarsch naar het Zuiden der Japanners te stuiten. Ook wordt ge meld, dat troepen, die naar de provin cie Yoennan waren gezonden, terugkee- ren naar Hoenan. Intusschen komt de nationale militaire raad te Tsjoengking dagelijks bijeen om de maatregelen te bespreken voor een hernemen van Tsjangsja. Domei meldt verder, dat volgens een mededeeling van het Japansche hoofd kwartier in Centraal-China. de Japan sche troepen het voor de Chineesche verbinding van Oost naar West vitale spoorwegknooppunt Tstoutsjau (ten Zuiden van Tsjangsja) ontruimd heb ben, nadat zij het gestelde doel bereikt hadden. In den strijd om Tsjoetsjau zouden volgens Domei 3500 man Chinee sche troepen" gesneuveld zijn. De Japan sche troepen zijn vervolgens naar het Noorden teruggetrokken. Resten van Chineesche troepenafdee- Iingen, die nog geen kennis droegen van den val van Tsjangtsja. werden verstrooid, toen zij trachtten de Japan sche troepen ten Noorden der rivieren Lao Tso en Jang Mei aan te vallen. Ja pansche strijdkrachten, die in de om geving van Tsjangtsja opereerden, ver sloegen een geïsoleerde Chineesche af- deeling, die tevoren reeds door Japan sche strijdkrachten tusschen Kin Tsjïng en Toeng Jang op^de vlucht gedreven was. Van „ergens aan het Hoenan front" wordt gemeld, dat luchteenheden van het Japansche leger aanvallen hebben ondernomen op 64.000 man Tsjoengking- troepen. Zij vernielden 500 vaartuigen, 38 spoorrijtuigen, 7 pon tb ruggen tijdens de campagne van Tsjangsja. Ook richt ten zij zware sohade aan in de Chinee sche stellingen van Tsjangsja, Tsjoet sjau, Lioeyang, Yoengan, Pingkiang, Kwanwantsjau en Sjasji. Tijdens de operaties sedert het begin van de Hoe- nancapagne hebben de Tsjoengkingtroe- pen 18.000 dooden op het slagveld ach tergelaten, terwijl 1300 man gevangen werden genomen. HELSINKI, 30 Sept. (A.N.P.). Van officieuze zijde wordt over liet stand punt van Finland ten opzichte van den oorlog het volgende medegedeeld: Onze verdedigingsoorlog, welke ons door de bolsjewieken werden opgedron gen, duurt thans meer dan drie maan den. De vijand.is overal over de greïizen geworpen met uitzondering van het ge bied van Hangoe en eenige eilanden in de Finsche Golf. Maar de strijd gaat verder, tot. de zekerheid voor een stabie- len vrede is verkregen. Steeds heeft de Sovjet-Unie naar den oorlog gestreefd, welke eerst tegen Europa, daarna tegen de geheele wereld gevoerd zou worden, opdat de barbaarsche leer van het bols jewisme de geheele wereld zou verove ren. Een der eerste doeleinden was uitr breiding van den invloed der bolsjewie ken in het noorden. Daarom werd Fin land het land, dat den eersten slag moest opvangen. De Fineche soldaten hebben met eigen oogen kunnen vast stellen, welke geweldige militaire wer ken de Sovjets van de IJszee lot'aan de Finsche Golf hebben aangelegd. Hierbij ging het, zooals duidelijk gebleken is, om aanvalsba6es. Dit dwingt ons, aldus het officieuze Finsche commentaar, den het Duitsche Rijk van 23 Mei 19-40, ver krijgen alle personen die krachtens art. 36 van het verdrag van Versailles Bel gische burgers geworden zijn, thans de finitief de Duitsche nationaliteit. Het zelfde geldt voor de personen, die als bewoners van neutraal-Moresnet op 10 Januari 1920 de Belgjsche nationaliteit verkregen hebben. oorlog voort te zetten, wij moeten onze positie zoodanig verbeteren, dat een vrede van langen duur verzekerd is. Het D.N.B. meldt, dat aan het Finsche front tusschen het Ladogameer en het Onegameer de verbonden troepen in de gevechten op 28 en 29 September ver dere goede vorderingen gemaakt heb ben en verscheidene door de Sovjets hardnekkig verdedigde plaatsen ver overd. Do bolsjewisten trachtten in den loop van deze gevechten verscheidene malen vergeefs het Finsche oprukken te stuiten door tegenaanvallen. Al deze te genaanvallen werden door de Finsche ♦roepen afgeslagen met zware verliezen voor de bolsjewisten. In den sector van een Finsche divisie werden in den loop van deze gevechten ruim 5000 gesneuvelde Sovjetsoldaten geteld. Verscheidene stukken geschut der Sovjets en een talrijk ander oorlogs materiaal is door de Finnen buitge maakt. Op het Ladogameer bezetten de Finsche troepen het laatste eiland, dat nog in bolsjewistische handen \yas. Blijkens een bericht van het D.N.B. in de Frank. Ztg. zijn -weer zware straffen uitgesproken tegen perso nen, die zich hebben schuldig ge maakt aan het luisteren naar vreem de radiozenders. In twee gevallen is de doodstraf uitgesproken. Te Nürnberg-Fürth is een man ter dood veroordeeld, die voor de overne- miner van de macht door de N.S.D.A.P. tot marxistische organisaties behoorde en ook daarna marxistische propaganda voerde. Onder gebruikmaking van het geen hij uit den aether opving stelde hij een ophitsend geschrift op, waarin de Führer en andere hooge autoriteiten werden beleedigd. In Graudenz is een Poolsche huishoud ster van een dokter ter dood veroordeeld. Als de dokter afwezig was luisterde zij naar buitenlandsche uitzendingen en noodigde andere Polen uit mee te luiste ren. Daar het haar bekend was, dat den Polen in de Oostelijke gebieden het bezit van radiotoestellen is verboden en dat ze van het verbod van het luisteren naar vreemde zenders afwist, heeft ze ten zwaarste tegen de bestaande bèpalingen gezondigd, te meer, daar ze haar Pool sche mede-verdachten opruide tot tegen stand tegen het Duitsche rijk. Te Graz, Eger, Kassei, Salzburg en Kattowitz zijn verder zware tuchthuis straffen uitgesproken. Juist in deze dagen, aldus de mede deeling van het D.N.B., zijn de aanhou dende vijandelijke leugenberichten door de bekendmaking van de fantastische overwinningen onzer troepen op de meest indrukwekkende wijze weerlegd. Zou er in Duitschland geen verbod be staan lot het luisteren naar buitenland sche zenders, dan zouden alle vijande lijke leugens over een beweerden stil stand in de Duitsche operaties of over een Duitschen terugtocht en over de ze gevierende offensieven van de Sovjets tegenover het Duitsche volk moeten zijn weerlegd, om geen onnoodige on gerustheid te laten ontstaan. Zoodani ge weerleggingen zouden dan in het land geruststelling hebben gewekt, en menig al te ongeduldig iemand hebben bevredigd, maar zou door de vroegtij dige onthulling van de Duitsche ope raties den heldhaftigen arbeid onzer soldaten dubbel moeilijk, zoo al niet on mogelijk hebben gemaakt. „Dat is de reden, waarom het luiste* ren naar buitenlandsche zenders in Duitschland is verboden. Wie dit ver bod overtreedt, valt zoodoende onze soldaten in den rug aan en is niet be ter dan een ellendige landverrader." BINNENLAND SPERTIJD PIANO- EN ORGEL- HANDEL 's-GRAVENHAGE, 30 Sept. In de Nederlandschc Staatscourant van heden avond is opgenomen een beschikking van den secretaris-generaal van het de partement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart betreffende de uitvoering van de vestigingswet kleinbedrijf 1937, waarbij het verboden wordt een piano- of orgelhandel te vestigen zonder ver gunning van genoemden secretaris-ge neraal. Onder dit sperverbod vallen te vens het verrichten van herstellings werkzaamheden aan piano's en harmo niums, alsmede de uitbreiding van be staande bedrijven en wijzigingen in de personen van ondernemers en beheer ders. Tut» cxe nts ie not-.T V. wee! n'nri, >E ne-i WOÓQ jt OE vftees S 1 vflMfius Botven.) J B^nS OPlEnKeta,',..) (X _i w II 1 gjli 59- En daar begon Klompertje zijn avonturen te vertellen en i luisterde naar alles, wat er gehi was. Jongen, Jongen, wat een fti) van een kerel was die Klompertje. eigenliik. Gijs vond het verhaal prachtig, dat hij niet eens zag u-gj gebeurde. El 60. Daar keken twee leelijke door de deur van Gijs Soetekdl winkel. Wie was dat? Het was Z.J dert van den Achterweg. Hij Wflsl enkele dagen in Palingdam komen J nen, maar niemand had het al op begrepen, want Lecndert was niet eerlijk, luister maar. 's-GRAVENHAGE, 30 Sept. S(| ningen heeft zijn vliegenplaag cl Groote zwermen zoogenaamde kof vliegen zwermden Zaterdag, Zondil ook gisteren nog in grooten getale! de straten. Vooral Duindorp heeft| overlast ondervonden, maar mens/hen in de omgeving van hel vers Deynootplein hebben er volopl kunnen genieten. De ramen zagen if of liever bruin van de wrierc de massa's, die er tegen gekleefd v en op de vensterbanken ontstond i delijk een berg van doode vliegen.! Verscheidene étalageruiten zijnl stofzuigers schoongemaakt en oei woonhuizen, waarvan de vensters f verduisterd waren door de vliegen! men, heeft men vaak tot dit middel toevlucht moeten nemen, omdat tl geen andere wijze schoon scliif| maken was. Ook de trambestuurders hebben! de vliegen veel last gehad. Als zijl hun wagens Scheveningen nadef werd hun uitzicht steeds meer merd eq vaak moesten zij hun rul wisscher in werking stellen óm minste iets te kunnen zien. Ook over Zandvoort is de vliegen! gekomen. De beestjes komen bliilf uit de duinen, want het eerst haddtl huizen aan den duinkant er van tl den. De muren en speciaal de ra waren Maandagmiddag met een! vliegen bedekt. Waar een raam o(l open was, drongen zij natuurlijk naar binnen. We hebben hier niet te doen ral gewone huisvlieg. 't Is een groenaei soort met lange, smalle vleugels, difl na geluidloos vliegt, steeds in een f te lijn van rustpunt tot rustpunt. Zcl ook veel minder beweeglijk dan dl wone vlieg en heel gemakkelijk rn| hand te vangen. FEUILLETON 9 8. „Lieve Go! Span je geducht in van avond en laat eens zien wat je kunt! Wanneer je de ronde met arie man hoog keurig maakt, krijg je honderd Mark van mij! Dus doe je best!" Go draaide den brief orn en om en begreep niet wat hij ervan moest den ken. Wie bad dezen brief geschreven? En wie bad hem hier neergelegn? Lona toch zeker niet en evenmin de Pisiani's. Zou Alf misschien spijt hebben gekre gen over zijn dreigingen en nu alles weer goed willen maken? Go vouwde den brief dubbel en verborg heim onder zijn tricot. Hij was blij toen ze eindelijk achter het gordijn te wachten stonden, de Sle devaart-galop' weerklonk en bij met zijn voltige de manege in kon stormen. Het was vanavond erg vol, Go reed uit stekend en werd met lang en donderend applaus bedankt. Dat deed hem goed, maar kalmeerde hem toch niet geheel. Even later sloeg hij door het kijkgat in bet gordijn de drie Pisiani's gade. Hij bewonderde bun harmonieuze samen werking uit den grond van zijn hart en opeens herinnerde hij zich met schrik, dat hij zelf straks Alf's plaats zou moe- •ten innemen.. Zijn tweede voltige oogstte nog meer applaus dan de eerste; zelfs de gebroe ders Pisiani waren zoo verrast over zijn dol tempo, dat zij hem een bemoedigen den knik gaven. Daarna werd Negro gehaald. Nu kwam het hoogtepunt van den avond. Het paard begon te draven. Fred gaf Alf een wenk om de manege te verla ten, doch deze deed alsof hij niets zag en bleef staan. Het bloed schoot Fred naar de wangen, zoo ergerde hem die weerspannigheid. Maar hij moest te paard springen om met zijn broer de eerste loonde te rijden. Even later wenkte de baas den Zweed opnieuw, doch ook ditmaal ging de kunstrijder niet uit de manege; hij lachte Fred als eenig antwoord spottend toe. Go ving dien lach op. En bijna tege lijkertijd fluisterde Alf hem toe: „Als jij de ronde met drie man hoog maakt, zul jij je boenen breken!" Go voelde, dat hij vuurrood werd en toch liep er een rilling over zijn rug. Hij ging een paar stappen van Alf van daan, doch hij meende steeds nog die vreeselijke woorden te hooren En nu was het al tijd ook: Ttillio gaf hem een stoot in de zij en tezamen met de an deren maakte hij, zijq entree voor de groote slottoer. Lachend hogen de drie kunstrijders, snel en steeds sneller klonk de jagende muziek van de .Sledevaart...' Daar stond Tullio al op Fred's schouders; daar voelde Go Tullio's handen, die hem het volgende oogenblik boven op de schouders zouden heffen, al in zijn zij- Go klemde de tanden opeen, zijn heele lichaam was gespannen, van zijn kaken tot in zijn voetspieren maar aldoor zag hij Alf's grijnzend gezicht voor zich, hoorde die dreigende stem: Je beenen breken En nu voelde hij onder zijn tricot op eens de brief kraken Honderd Mark! Honderd Mark!... Beenen breken beenen breken Ziet hij daar de doktersvrouw niet, zit ten en lacht ze niet tegen hem? Natuur lijk beeft zij de brief geschrevenhon derd mark beloofd „Af!" klinkt Fred's commando ge dempt. En Go voelt zich omhooggeworpen, nu zweeft hij, na vóelt hij Tullio's schouders onder zijn voeten nu staat hij daarboven ver beneden rijdt het paard draagt hem door de arena, draagt drie man op zijn rug en elkan ders schouders door de arena... Een orkaan van applaus Sssst! Stilte!" Nog siddert de zuil der drie lichamen, secondenlang. Go strekt zich in zijn volle lengte uit. ballanceerend met de armen zooals hij het geleerd heeft... daar ziet hij Alf, ziet een lachende \rouw... Zijn ooren beginnen te sui zen... vreeselijke woorden... een vree selijke angst overmant hemNu weer Fred's stem: „Opletten!" Te laatEen seconde te laat! De menschenzuil begint te wankelen, breekt Drie mannen vallen buitelend van het paard. Drieduizend menschen schreeu wen in ontzetting en in ae arena krijscht een dier als een klein kind. Tullio is er goed afgekomen. Hij heeft enkel zijn wang geschaafd tegen den harden rand van de manege. Fred heeft zijn schouder verrekt De kleine Golden wordt naar het vertrekje van aen naohtwaker gedragen; hij is buiten kennis, het schijnt dat hij zijn beenen gebroken heeft, de dokter wordt geroe pen. De schimmel Negro komt uit den rooden ring gestrompeld. Tullio onder zoekt hem, het dier heeft een enkel ge broken, Negro zal moeten worden afge maakt Opeens ontwaakt Go. Hoorde hij daar geen schoten knallen op ae binnen plaats. De schrik doet hem opstaan, ondanks fcijn gebroken ledematen. SchotenOok hij zal worden dood geschoten dat is de straf! Go vlucht, zoo goed en zoo kwaad als hij kan, den donkeren nacht in En ais ae dokter komt is de leer jongen verdwenen. HOOFD D STUK 3 Wichtlmeyer's Wonderen. Op den morgen van een zachten voor jaarsdag in Maart werd Go uit een Ber- lijnsch ziekenhuis ontslagen; hij had twee Mark meegekregen en een pak, dat voor een vijftienjarigen jongen veel te groot en te ruim was. Er waren haast zes weken verloopen sedert men hem bewusteloos en in pen bebloed tricot op een plein had gevonden en naar het ziekenhuis ge bracht. De doktoren constateeraen. dat beide beenen gebroken waren en ook de linkerarm een dubbele breuk ver toonde. Men vermoedde direct, dat de jongen uit een circus kwam, en toen een kort krantenbericht het ongeluk van de kunstrijders Pisiani in circus Renz bekena maakte, werd er een politieagent heengestuurd om te vragen naar de familie van den ver ongelukten jongen. Doch in het circus wilde niemand iets weten of vertellen over den kleinen Golden en er was veel moeite noodig om tenslotte Fred Pisiani te doen erkennen, dat hij de vroegere chef van aen jongen was geweest en hem vijftig Mark te doen bijdragen voor de ziekenhuisverpleging. Er verliepen veertien dagen zonder dat iemand den zieke bezocht. Toen men nog eens bij het circus ging informee- ren, hoorde men. dat de Pisiani's waren vertrokken en andere kennissen of bloedverwanten had de jongen niet Go voelde zich onzeker op zijn bee nen. De oorzaak daarvan was niet zoo zeer zijn lichamelijke Avakte, dan wel het beangstigende gevoel om op klaar lichten dag geheel alleen midden in een groote stad te staan. Hij wi6t niet naar hij heen zou gaan en zocht het circus maar weer op. De portier wilde hem eerst niet bin nenlaten, want hij herkende hem niet. Maar toen Go zijn naam noemde, riep hij: „Heerejée, wat ben iij dik en rond geworden in dat ziekenhuis!" „Ach ja, nu was hij weer in zijn ge liefde circus hoorde paarden hinni- loen, leeuwen grommen, zag overal ar- tisten oefenen. Go kreeg een gevoel van veiligheid en vreugde: hij was weer thuis... Hij rende naar de plaats waar de paarden der Pisiani's stonden. Maar zij waren er niet! Hij zag andere, vreemde dieren in den stal. ^Er kwam juist een stalknecht voor bij. „Wat doe jij hier?" vroeg hij. „Jouw menschen zijn toch allang weg!" „Zijn weg?" riep Go verschrikt. De knecht knikte: „Al een heele poos. Ik geloof, dat de troep niet meer be slaat. Toen jullie gevallen zijn Fred zijn schouder gekwetst, Alf i| van door gegaan en den schimnvil gro hebben ze doodgeschoten, dusf naar de bliksem. En eigenlijk schuld!'' Go bleef een oogenblik sprake! „...en kan ik niet hier bij jullie ven?" stamelde hij tenslot e. L „Nee!" De knecht schudde het h| „Ten eerste hebben wij niemand r noodig in den stal en ten tweedeI de baas toch zeker niemand nemenr een ander ongeluk] had aangebracht Daarmee liet hij en jongen slaaf Go sloop als een geslagen hond F het circus. Degenen die hem her! den keken hem onvriendelijk aan! beantwoordden nauwelijks zijn self teren groet. Hij ging op een bs| p'aats zitten en staarde naar de baten, die in de manege repeteer! Opeens kwamen de tranen hem i oogen. Een trapèze-artist, die boven om een katrol in de koepel te vei gen, zag hem zitten en vroeg waal hij huilde. „Ik zoek een baas hij wien ik i kan werken," antwoordde Go en vfj de zijn ongeluk. De man nam hem mee naar ben! ging midden in het circjjs staan| roep: „Hallo! Heeft misschien iemand! staljongen, een leerjongen of een kr| noodig?" (Wordt vervl

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 2