Vorderingen langs de Zwarte Zee De Duitsche vrouwen in oorlogstijd KLOMPERTJE KLOM Italiaansch legerbericht Versterkingen op IJsland Operaties verloopen volgens de plannen Strijd in het Kanaal Bizonder e vergadering te Amsterdam Nederlandsche jeugd] in Duitschland FEUILLETON PAGINA 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 3 OCTOBER BERLIJN. 2 Oct. (D.N.B.). In den Zuidelijken sector van het Oostelijke front heeft het Duitsche luchtvvapen op 1 October weer met sterke formaties gevechtsvliegtuigen en duikbommen werpers ineegrepen in den strijd op den grond in het kustgebied van de Zwarte Zee. In onvermoeide aanvallen vernielden zij bunkers, velrlversterkin- gen. spoorweeinstallafies. pantsertrei- nen. transportmiddelen en depots. Con centraties tanks en troepen der Sovjets werden uiteengedreven en vele stukken geschut van allerlei kaliber werden bui ten gevecht gesteld Volgens een bericht van United Press beeft men in bevoegde kringen te Lon den bekend gemaakt, dat de Duitsche strijdkrachten ongeveer 10 km ten Zui den van Perekop op de naar de Krim voerende landengte zijn opgerukt. De opeenvolgende aanvallen van het Duitsche luchtwapen in den Zuidelij ken sector van het Oostelllke front heb ben. naar bet DN.B verneemt, de laatr sfe dagen overeenkomstig de sterkte van de in den striid geworpen striid- kracbtpn een buitengewoon effect £0* bad. De verliezen der bolsjewisten aan menschen en materiaal waren zeer zwaar aangezien de opeengedrongen Sovietformatips op de kuststrook van de Zwarte Zee slechts weinig ruimte hadden om uit te wijken. Naar het Hongaarscbe nieuwsagent schap van bet Oosteliike front meldt, hebben de tusschen Dnjepr en Donets oprukkende strijdkrachten der verhov den mogendheden een belangrijk spoor- wegknooppunt van de DonesfHjn be reikt. Op het slagveld in de bocht van Dnienr en Desna werden, naar het DN.B. van militaire zijde werd mede gedeeld. volgens de tot nu toe gehou den tellingen meer dan 15.000 Soviet auto's door de Duitsche troepen buitge maakt of vprnield Tn dif getal zijn niet begrepen de vele kapotgeschoten voer tuigen der bolsjewisten, die in bet on- overzicheliike hosch- en moerasgebied zijn blijven liegen. Bovendien werden tot nu toe $000 Sovïetpaarden opgevan gen naar de verzamelplaatsen overge- gebracht. Tegenaanval Naar voorts van militaire zijde wordt vernomen, hebben de Sovjets op 1 Oc tober in den sector van de aan den Dnjepr in den strijd geworpen Hongaar, sche troepen na krachtige voorberei ding door de artillerie, getracht den Dnjepr over te steken De herhaaldelijk ondernomen bolsjewistische pogingen om over de river te komen, werden door de Hongaarsche troepen met succes en met zware verliezen voor de Sovjets afgeslagen. Mislukte uitval De Sovjets hebben in het gevechtsge- bied van een voor Leningrad in den strijd geworpen Duitsche divisie ver schillende malen de Duitsche stellin gen aangevallen. De bolsjewistische aanvallen, die door een pantsertrein on dersteund werden, werden door de Duitsche troepen met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. De pantser- trein werd door het welgerichte Duit sche artillerievuur gedwongen het vu ren te staken en te vertrekken. Leningrad weer beschoten Zware Duitsche artillerie beschoot met goede resultaten belangrijke indus- ELIAS TER DOOD VEROORDEELD PRAAG, 2 October. (D.N.B.). De eer ste senaat van het Duitsche volksge rechtshof heeft, naar de pers alhier meldt, in de gisteren in Praag gehou den zitting onder voorzitterschap van dr. Thierack den" vroegeren voorzitter van de proteetoraatsregeering Alois Elias wegens begunstiging van den vij and en voorbereiding tot hoogverraad ter dood veroordeeld. Tevens werden hem de burgerlijke eererechten voor den tijd van zijn leven ontnomen en werd zijn vermogen geconfisqueerd. Naar uit Tsjechische persberichten ver der blijkt, heeft Elias een volledige be kentenis afgelegd. trieele ondernemingen in Leningrad Een bijzonder doel vormden de Kirof fabrieken. Deze behooren tot de belang rijkste bewapenings-bedrijven der Sov jet-Unie. Door waarnemingen kon worden vastgesteld, dat de Duitsche granaten in de gebouwen reeds groote schade hadden veroorzaakt. De zware Duitsche artillerie heef! ook de beschieting van de Sovjet oor logshavens Kroonstad en Oraniënbaum met succes voortgezet. In de havon van Kroonstad werd opnieuw het Sovjet slagschip „Octoberrevolutie" onder vuur genomen. Een groot koopvaardij schip dat in de haven van Oraniën- baum lag. werd in brand geschoten Verder beeft de zware Duitsche artille rie in Leningrad een gasfabriek en een electrische centrale doeltreffend onder vuur genomen. Zware branden en een groote rookontwikkeling toonden dat goed geschoten was. Bombardementen Moskou is ook in den nacht op 2 Oc tober door Duitsche gevechstvliegtui- gen aangevallen. In voor den oorlog be langrijke doelen in het centrum der stad werden verscheidene branden waargenomen Denzelfden nacht is ook Leningrad met goed gevolg aangeval len. Er werden treffsrs geplaatst, ver scheidene branden braken uit in bet centrum der stad en in het Zuidelijk deel van het stedelijk gebied. ROME, 2 Oct. (Stefani). In zijn weermachtbericht no. 4S7 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: Noord-Afrika: Aan de kust van Cy- renaica hebben Duitsche vliegtuigen een Blenheim-machine beschoten en ge dwongen op zee te dalen. Het toestel is gezonken. Andere Duitsche vliegtuigen ondernamen verscheidene aanvallen op militaire doelen in de vesting Tobroek. De vijand deed aanvallen op Benghasi, waarbij gebouwen beschadigd werden alsmede op eenige dorpen van Cyre- naica. w$ar een veldhospitaal getroffen werd. Andere Engelsche vliegtuigen bombardeerden Tripolis; eenige particu liere huizen en het kolonia'e zieken huis werden beschadigd. O o s trA f r i k a: In het gebied van Gondar probeerde een vijandelijke af- deeling onze stellingen te naderen. Met zware verliezen werd zij door een van onze mijnversperringen tegengehouden en door bet vuur van de artillerie ver strooid. Vijandelijke vliegtuigen lieten bommen vallen op een van onze ver- sterkste posities, waarbij lichte mate- rieele schade ontstond. Onze vliegtuigen bombardeerden in den nacht van op 2 Oct. het vliegveld Nicosia op Cyprus. In de straat van Sicilië hebben zeven van onze jacht vliegtuigen, een formatie van acht Hur ricanes aangevallen, waarvan twee werden neergehaald. N'EW YORK, 2 October (D.N.B.). Het nieuwe Amerlkaansche expeditie corps. dat op IJsland is aangekomen, bestaat volgens een bericht van de As sociated Press uit Infanterie, artillerie, technische eenheden, seintroepen en sa nitair personeel, die groote hoeveelhe den voorraden en oorlogsmateriaal heb. hen meegebracht om IJsland te maken tot de „machtigste vesting van het noorden". De troepen, die uitgerust zijn met snoemvschoenen en automatische geweren, worden ondergebracht in kam pen, die door Amerikeansche marine troepen en Engelschen zijn opgebouwd. De Engelschen behouden het opperbevel over alle bezettingstroepen Op IJsland. HOOGVERRAAD EN SPIONNAGE BOEDAEEST, 2 Oct, (D.N.B.). De krijgsraad heeft wegens hoogverraad en spionnage 8 personen, o.m. een Sovjet onderdaan en een vroeger Poolsch on derdaan. veroordeeld tot tuchthuisstraf fen van 3 tot 15 jaar. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA HOOFDKWARTIER VAN DEN FUHRER, 2 Oct; (D.N.B.) Het op perbevel van de weermacht maakt bekend: „Aan het Oostelijk front verloopen de operaties volgens de plannen. Ita liaansche troepen hebben bij de door hen in den tijd van 28 tot 30 Sep tember ten Oo6ten van den Dnjepr uitgevoerde omsingeling en vernieti ging van Sovjet-strijdkrachten meer dan 8000 gevangenen gemaakt en den vijand zware, bloedige verliezen toegebracht. Aan het Karelische front hebben Finsche troepen gisteren in een dap peren aanval van het Zuiden en het Westen uit het aan den Westelijken oever van het Onega-meer gelegen Petroskoi (Petrosadowsk), de hoofd stad van Oost-Karelië, genomen. Gevechtsvliegtuigen bombardeer den ook in den afgeloopen nacht mi litaire installaties in Moskou en Le ningrad. In den strijd tegen Groot-Brittan- nië hebben gevechtsvliegtuigen in een haven van de Faroer-eilanden gisteren een koopvaardijschip van 2000 brt. tot zinken gebracht. Twee groote koopvaardijschepen werden in den afgeloopen nacht voor de Brit- sche Oostkust door bomtreffers zwaar beschadigd. Andere doeltreffende luchtaanvallen waren gericht op voor den oorlog belangrijke installa ties aan de Engelsche Oost- en Zuid kust, alsmede op verscheidene vlieg velden. Patrouillevaartuigen vielen in het Kanaal Britsche motortorpedoboo- ten aan, die des nachts een Duitsch convooi naderden. Door artillerie vuur werd een Britsche motortorpe doboot tot zinken gebracht en een andere zwaar beschadigd. Britsche bommenwerpers wierpen in den afgeloopen nacht lukraak en kele brand- en brisantbommen op verschillende plaatsen in Zuidwest- Duitschland. Er ontstond slechts onbelangrijke schade. In een succesvollen strijd tegen de Britsche ravitailleeringsscheepvaart hebben de marine en de luchtmacht in de maand September 683.400 brt. vijandelijke handelsscheepsruimte tot zinken gebracht. Hiervan werd alleen door duikbooten 452.000 brt. vernie tigd. BERLIJN, 2 Oct. (D.N.B.) Tijdens pogingen van den tegenstander om over de kust van het Kanaal landinwaarts te vliegen heeft de Duitsche jachtafweer vandaag vijf Engelsche Spitfires neer geschoten zonder zelf verliezen te lijden. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht van 1 op 2 October een convooi aan de Britsche oostkust aan gevallen en een koopvaarder van 8.000 brt., met een bom van het zwaarste ka liher getroffen. Het .zwaar beschadigde schip bleef 6til liggen. Een ander koop vaardijschip van 8.000 brt. kreeg ter hoogte van Harwich twee zware bom treffers en raakte in brand. Duitsche patrouillevaartuigen hebben op 1 October in het Kanaal Britsche mo. tortorpedobooten aangevallen, die onder bescherming van de duisternis een Duitsch convooi trachten te naderen.' De Britten werden ontvangen door welge richt vuur van de Duitsche schepen. Een Britsche motortorpedoboot vloog na een treffer in de lucht en zonk. Een tweede. Britsche motortorpedoboot, werd zwaar beschadigd. Na dit succesvolle gevecht zette het Duitsche convooi zijn tocht voort, en bereikte veilig zijn haven van bestemming. Luchtalarm neersuizende bom- men voltreffers. Steunt de Neder landsche ambulance vlh Oostfront. Koninginnegracht 22 giro: 87600 's-Gravenhage. BINNENLAND AMSTERDAM, 2 Oct. Honderden Duitsche vrouwen vulden vanmiddag hel Concertgebouw te Amsterdam. Honder den Duitsche vrouwen, uit alle deelen van het land naar de hoofdstad gekometh luisterden met intense aandacht naar de klare, scherpe uiteenzetting van de Reichslrauenfuchrerin Gertrud Scholtz- Klink, die gedurende anderhalf uur een stampvolle zaal wist gevangen te houden in den ban van haar boeiend spreek- wlent en die een harteliike ovatie van een dankbaar publiek in ontvangst moest nemen na de diep-menscheliike wóórden, welke evenzoovele uitingen waren van oprechten realiteits-zin. Een vergadering, zooals men slechts zelden meemaakt en een rede, die de Duitsche vrouwen ongetwijfeld moed en sterKte zal hebben gegeven. Want als ooit duidelijk kwam vast te staan, dat de vrouw in het ge-zin en in -het maat schappelijk leven een rol van enorme beteekenis speelt en daardoor voor haar volk en vaderland een heklhaftigen strijd voert en een belangwekkenden arbeid verricht, dan was het wel nu. Terwijl de mannen aan het front staan en vechten voor den opbouw van een nieuw en gelukkig Europa, werken de Duitsche vrouwen met alle kracht, welke haar gegeven is. En het is waar, wat de Rijksvrou- wenleidster in haar rede zei: de mannen kunnen hun strijd voeren, omdat zij weten dat de vrouwen in v het vaderland haar taak op zoo prachtige wijze vervullen. De vrouw werkt. De vrouw is paraat op elk gebied. De vrouw toont een aan grijpende opofferingsgezindheid, een weldadig aandiende kalmte en een prachtige kameraadschap en solidari teit. Dat alles kost de vrouw moeite. Ook zij weet dat de oorlog geen spel is en dat er zware offers gevraagd wor den. Maar zij voelt zich steecis de moe der en zij kent haa»- moederlijke plicht tegenover haar eigen kinderen en te genover haar volk. Zij heeft die plicht duidelijk leeren inzien door de mach tige organisatie, welke alle Duitsche vrouwen omsluit en welke, in onwrik baar vertrouwen op den Fuehrer, voor •de toekomst van Duitschland en daar mede van Europa arbeidt. Dat was het wat men duidelijk leerde inzien door het boeiende en vaak gees tige betoog van Frau Scholt-z-Klink. Daarom was deze vergadering niet al leen belangrijk voor de Duitsche vrou wen, die bier bijeen kwamen, doch ook voor de Nederlandsohe vrouwen, die eveneens vertegenwoordigd waren en voor de vele mannelijke gasten die hun eerbied voor de vrouw in deze oogen- blikken voelden groeien. Wij zeiden reeds dat dit een vergade ring was. zooals men slechts zelden meemaaktEr was sfeer, een sfeer van warmte en wederzijdsch begrijpen, van geestdrift en bereidheid. Hier voelde men de eenheid en de zuivere gebondenhied der Duitsche vrouwen. In grooten getale waren zij naar het Concertgebouw gekomen. Zelfs in zoo grooten getale, dat velen den toegang geweigerd moest worden. De zaal was tot in alle hoeken bezet en op de bal- cons was geen plaatsje meer open. Bui ten wachtten nog lange rijen vrouwen, maar er was geen ruimte meer en men was genoodzaakt haar, die de. de reis van verre soms hadden ondernomen, teleur te stellen, Dat een zoo groote belangstelling de stemming wel moest verhoogen, is te begrijpen. Maar ook de fraaie versiering van het podium droeg tot die stemming bij. Op het podium hadden de Jugend- Gruppe der N.S.-Frauenschaft en het orkest van de Gaujugendgruppe Berlin in stemmig zwart en helder wit uni form plaats genomen. De eeregasicn Op de eerste rijen in de zaal waren de eeregasten, die men met hartelijk ap plaus had onthaald, gezeten. Tot hen behoorden o.m.: De Reichsfrauen- fucherin, Gertrud Scholtz-Klink, de Rijks commissaris rijksminister dr. Seyys Inquart, de leider van het Arbeitsbereich der N. S. D. A. P. in Nederland, Oberdienstleiter Schmidt, de General-kommissar fuer das Sicherheitswesen SS Obergruppcnfuehrer Rautcr, dc generaal der Schutzpolizei Schu mann, de General-stabsartz dr. Wagner, do Beauftragter van den Rijkscommissaris voor de provincie Noord-Holland en voor de stad Amsterdam, Oberdienstleiter Seidel en sena tor dr. Boehmcker, de plaatsvervangend lei der der N.S.B., C. van Geelkerken, de voor man 'der Nederlandsche S.S. Feldmeijcr, de landelük-leidster der Nationaal Socialistische Vrouwen Organisatie mevr. O. de Ruijter en de voorzitter van den Kuituurkring prof. dr. G. Snijder. Toespraken Ter inleiding speelde het Gaujugend- gruppenorchester Berlin het concerto grosse, g-dur van Friedr. Haendel. Een der meisjes van de Jugendgruppe zegde vervolgens een vers over: „Gemein- schaft", waarna de Jugendgruppe der N.S.-Frauenschaft het Lied „Nichts kann uns rauben" van Karl Broeger uitvoerde. In een korte toespraak begroette Oberdienstleiter Schmidt de eere-gasten en de talrijke Duitsche en Nederland sche vrouwen. Frau de la Fontaine, leidster van de N.S.-Frauenschaft in Nederland, gaf een overzicht van het werk, dat de Duitsche vrouwen in één jaar in ons land hebben verricht en dat van bijzondere beteeke- nis genoemd mag gorden. Daarna sprak vde Reichsfrauen- fuehrerin Gertrud Scholtz-Klink en schetste de plichten van de Duitsche vrouw in dezen tijd als echtgenoote, als werkende vrouw en als kameraad. Een boeiend, vaak geestig, vaak ook aangrijpend betoog. Hier sprak niet al leen de geniale leidster van een groote, sterke organisatie, maar ook de echte vrouw, die diepere snaren weet te raken en tegelijk overtuigt door de pakkende logica. Hier sprak de moeder, die dc na tuurlijke bestemming der vrouw:v het leven brengen, kent evenals de conse quentie van den oorlog: vernietiging en dood. En juist door deze eerlijke en harte lijke taal werd heel de zaal volkomen overtuigd van de noodzakelijkheid van dit prachtige werk der Duitsche vrou wen. Ook de Rijkscommissaris, dr. Seyss Inquart, sprak en het waren in de eerste plaats woorden van waardeering tegenover de Duit sche vrouwen. Maar ook tot de Ne derlanders zeide de Rijkscommissa ris behartigenswaardige dingen. De wil tot samenwerking tusschen Ne derlanders ep Duitschers is er en zal zich ook gaan uiten in den ar beid van de Duitsche en Nederland sche vrouwen, die dichter tot elkan der moeten komen. De rijkscommissaris wist eveneens geestdrift op te wekken door zijn klare uiteenzettingen, welke een nieuwe ge tuigenis waren van de bereidheid tol samenwerking en van den oprechten uil tot het bouwen aan een gelukkige toekomst voor onze kinderen. Aan het. einde van de 'prachtig ge slaagde bijeenkomst dankte Oherdfenst. leiter Schmidt de Rijksvrouwenleidster en den Rijkscommissaris in een kern achtig slotwoord. Met een eerbetuiging aan den Fuehrer en het. zingen van de Duitsche volksliederen werd de vergadering be sloten. WALTER GIESEKING IN NEDERLAND BERLIJN, 2 October (A.N.P.) De pianist Walter Gieseking geeft be gin October twee pianoavonden in Utrecht en Den Haag. Half October geeft hij drie eigen concerten in Boeka rest en*Boedapest. 64 Die maakte rechtsomkeer vluchtte den winkel uit. zoo gauw i zijn groote becnen hem dragen üwrl den. Giis vond het avontuur zoo prach-l tig. dat hi! er niet eens boos om wns.| dot Klompertle zijn kostcliike taartjr] door den winkel had gesmeten. 's-GRAVENHAGE. De kinderen ulhef Nederland, die op het oogenblik in b|l28. mooie groene hart van Duitschlar-^B den gouw Thüringen vertoeven. zulliH hun vacantieverhlijf voorloopig nog v'H lengen. De zeer gastvrije ontvangst gezinsverband geeft den kinderen vollj^ gelegenheid op werkelijk grondige *Wï\ ze nieuwe gezondheid op te doen. ABB berichten, die de ouders en de dien^ instanties van de N.S.V. tot dusver 0!jrn^ vangen hebben, toonen aan, dat de 1: 0 deren zich uitstekend .gevoelen en het vacantieverhlijf hartelijke vrieuj schap met de jeugd aldaar geslo1w|§ leflRle 3 hebben. Even verheugend is het fej dat de verandering van klimaat paard gaande met een rijkelijke en gcf de voeding bij bijna alle kinderen d Evi leid heeft tot een aanzienlijke tntoH ming van hun gewicht. Met groot enthousiasme volgen zij h onderwijs in de plaatsen van Thürii gen, want de N.S.V. heeft, er ook vg: gezorgd, dat, naast de vreugde van b vacantieverijLf, de gastvrije ontvanp en de schoonheid van-het landsch» het leeren niet te kort komt. Nieuw transpo' Het vacantiewerk van de N.S.V. we ook de mooie Octobermaand te gebi ken en heeft nog eens een extra tr«i met 555 kinderen samengesteld, die termiddag uit Zwolle naar den got) Wurtemberg-Hohenzollern vertrokl is. Het transport uit Zwolle is bij vos keur samengesteld uit kinderen <Jl Noordelijke provincies, Friesland, Gdf niruren, Drente en Overijsel, waarl kipperen uit de verschillende groojjj steden als Amsterdam. Rotterdam Den Haag zich konden aansluiten. 10. En nu zal deze schoone Turksche hier binnen, geacht publiek, u zoowel een levenswaar als een aangrijpend beeld bieden van alle haremgeheimen en deze afdeeling kost, zooals ik u uit drukkelijk moet verzekeren, geen bij zonder entree, maar is inbegrepen in de prijs voor. de geheele wonderten- loonstelling: tien pfennig... Dames en heeren: ik ben geen man, die praatjes maakt. Ik verlaat mij slechts op onze unieke kwaliteit en op uw intelligentie. Daarom zeg ik enkel de kassa bevindt zich hier links op het podium Ik verzoek u binnen te sti'oomen. dames en heeren!" Nu sprong hij vlug naar beneden, pakte een dienstmeisje, dat mct open mond had staan luisteren bij den arm: „Mevrouw! mag ik u verzoeken?'' En hij leidde haar gelant naar de kas sa, waarna hij zich omwendde en riep: „Alstublieft vlug aansluiten, dames en heeren!" En inderdaad stroomde een dikke slang menschen naar de kassa, waar de vrouw van directeur Wichtlmeyer terwijl haar echtgenoot' naar het draaiorgel liep en een bekend motief uit Carmen draaide, .het ondanks haar dichte sluier zeer goed merkte, als iemand haar in plaats van een tienpfennigstuk een waardelooze munt in de hand trachtte te stoppen. Nadat de directeur nog „Wat Bloe men Droomen" en „Wie had dat nu ooit van Tante gedacht?" gedraaid had, ging hij eens in uC geldla kijken. „Ilonderdelf biljetten? Dan beginnen we." Zijn vrouw sloot de kassa en ging heen om zich voor de voorstelling te verkleeden. Op het oogenblik, dat Wichtlmeyer den ingang van zijn tent wilde sluiten, zacr hij. dat ginder bij de caroussel een ruzie aan den gang was. De eige naar viel op een jongen aan, die uit de caroussel kwam gekropen en ran selde hem onder veel scheldwoorden af. De jongen hief zijn armen op om de slagen af te weren, maar het baat te niet en een stevige vuistslag wierp hem op den grond. ..Jij vervloekte luiwammes!'' schreeuw de do carousselbaas. „ik zal je leeren om enkel te vreten, en niet te wer ken!" En nu hij zag, dat Wichtlmeyer keek, riep hij hem verklarend toe: „Daar sleep ik me die vent nou al acht weken mee, heb hem waarachtig van de straat opgeraapt en meegeno men om de caroussel te duwen, en nil Is dat jong zoo lui, dat hij onder het werk inslaapt of veel te langzaam duwt. En dat juist op de uren, waarin je met vlotte toeren een paar mark kunt verdienen Hij wilde den Jongen een trag geven tot besluit maar bleef verwonderd 6taan kijken: hij was weg.. Doch de carousselbaas had geen tijd ora zich lang af te vragen, hoe die luiaard zoo gauw was verdwenen... „Haal jij het geld op!" riep hij zijn vrouw toe, „ik zal wel duwen! De ben gel is er vandoor.... Goed, tenminste een mond minder. In de volgende stad zullen we weer een paard huren om te trekken Wichtlmeyer had den jongen echter in het oog gehouden en gezien, dat hij tusschen dc menschen was verdwenen om een oogenblik later achter den zij wand van de „Wondertentoonstelling" weer op t.e duiken. Waarschijnlijk was hij nu binnen in de tènt en Wichtlmey er besloot, gedurende dc voorstelling op hem te letten. Toen hij op het. podium kwam om de eer6te sensatie, den origineelen Marsmensch aan te kondigen, zag hij den knaap inderdaad op de voorlaat ste rij zitten. De voorstelling was korter dan de reclametoespraak, die directeur Wichtl meyer voor den ingang gehouden had- Allereerst verscheen er een wezen met een romp als een paa6chhaas en een enorm langen hals, die eindigde in een soort eendenkop. Wich'tlmeyer be weerde, dat dit de raadselachtige Mars-bewoner was, liet hem een paar maal met den hals draaien en met de oogleden knipperen waarna het vreemdsoortige wezen weer achter de coulissen verdween en mevrouw Wichtlmeyer vlug uit haar Marscos- tuum stapte om nu, in pagekleeding, op het toon cel de plaats van haar man te gaan innemen. Want hij moest nu als „Radumpo de Stiermensch'' verschijnen. Tot dit doel beplakte hij zijn gezicht met lange zwarte haren, trok een grijs groen tricot aan, waaraan een staart bengelde en werd nu, op handen en voeten kruipend, aan een dikke, ram melende ketting door zijn echtgenoote op het tooneel getrokken, waarbij hij wilde en waarlijk dierlijke kreten uit stiet. Nadat het publiek een interes sante voordracht over de zonderlinge gewoonten van dit beestmensch had aangehoord, moest het curieuze wezen een handvol hooi eten en water drin ken uit een emmer; hiermee was ook dit gedeelte van de voorstelling ten einde. Nu volgde de. onthoofding. Nadat Wichtlmeyer had vastgesteld, dat nie mand uit het publiek bereid was om zich te doen onthoofden, besloot hij zijn eigen levensgezellin van haar kostbaar ste lichaamsdeel te berooven. Zij moest op een stoel gaan zitten, werd met een zwarte doek bedekt dit met het oog cp nerveuze toeschouwers daama sloeg hij met een lange sabel rechts en links op genoemde doek, totdat hij die wegnam en het afgehakte hoofd van mevrouw Wichtlmeyer op de tafel zet te! Het was ongetwijfeld jeugdiger dan tevoren doch dit lag slechts hieraan, dat de wassen beeltenis gemaakt was in een tijd, toen Therese Wichtlmeyer heel wat knapper was geweest dan nu en dat zij thans hardnekkig bleef wei geren om een nieuw wassen hoofd te laten vervaardigen, dat met den huldi gen toestand van het origineel meer overeenkwam. Het. publiek dankte slechts met Êwak applaus; het was bepaald verlamd door het gruwelijk tooneel. Maar de nu vol gende zoölogische wonderen wekten de lachlust op. De sprekende kanarievogel werd in zijn-kooitje binnengebracht en door Wichtlmeyer als volgt in het Ham- burgsch aangesproken: „Na. min lew Jung, wat rookst denn Jern?" Zijarm oder Piep?'' „Piep!" antwoordde de vogel duide lijk. Waarop Wichtlmeyer het onderhoud voor geëindigd verklaarde, en thans het tweede natuurwonder vertoonde: het paard, dat de kop had zitten, waar alle andere paaiden de staart hadden. Hij hing een kleine ruif op, bracht een aar- digen pony op het tooneel en zette hem met den staart aan de ruif. Ziedaar! Een ieder die wel eens paarden aan de ruif had zien staan, moest wel erken nen, dat dit paard den kop had zitten waar bij anderen de staart hing. Tot laatste nummer „geheimen van het haremleven" werd weer door me vrouw Wichtmeyer uitgevoerd. Zij ver scheen als Fatima in een oriën- taalsch gewaad met witten sluier en een mandoline in de hand. Met smach tende kopstem begon zij een lied voor tc dragen, dat veertien strofen lang bleek te zijn en in een ontroerende be schrijving haar. leven als haremdame weergaf. Overweldigd van medelijden met haar eigen lot, zonk Fatima ten slotte met <*en tamelijke bons op het tooneel noer Haar echtgenoot boog zich naar haar over: „Die jongen in dat blauwe hemd, tweede rij van achteren heeft niet be taald, wij moeten hem vasthouden!" fluisterde hij Fatima toe. Toen wend de hij zich- met een diepe buiging tot het publiek: „Hiermede, dames en heeren is de hooginteresaante voorstelling ten einde. Want. niemand van het geacht publiek zal toch wel verwacht hebben, dat wij hier onfatsoenlijke of aanstootgevende dingen vertoonen. Ik verzoek mijn ge oorde gasten om mijn tentoonstelling aan alle vrienden en kennissen aan te bevelen, want elk van u zal toch w hij zich zelf zeggen: dat moeten ook maar eens heieven! De uitgang, mes en heeren bevindt zich aan rechterzijdehiermee verzoek ik vriendelijk het etablissement snel verlaten, daar een langer verwijlen nieuw entree zou koaten." Nauwelijks had hij deze woorden sproken, of hij was in een paar sproj gen bij den uitgang om den jongen, dij'r naar binnen was geslopen vast te hoid den. Fatima sprong bijna»gelijktijdie m hem af. En nu stond de bengel t schen hen in. „Hoe heet je? Waar kom je vatjjj daan?" vroeg Wichtlmeyer met har® stem. „Ik heet. Go en hen bij de carouss® baas hiertegenover weggeloopen, omdsjj ik veel te weinig te eten kreeg en door geslagen werd." De jongen zei hw zacht, maar met vaste, eerlijke stem. 1 „Heb je dan nu ook nog honger?" I Go knikte: „Zoo erg. dat is de dij roussel niet meer heb kunnen voorf| duwen." „Ga dan maar met Mevrouw in wagen en eet een boterham. Ik sk hier rle zaak nog en kom dadelijk b jullie" Nauwelijks twee uur later wï Go aangenomen voor „Wichtlmeyer' Wonderen". Bij een stapel boterhan men en een kop koffie had directed Wichtlmeyer den jongen zijn leven I* ten vertellen, even nagedacht en toer gezegd: h (Wordt vervolg®

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 2