Het beste athletiekslot AATSTE BERICHTEN litschland offerde vier millioen per dag voor de Winterhulp VRIJWILLIGERS VOOR DEN NED. ARBEIDSDIENST Aanvallen op het Oostfront Anti-Japansche maat regel in Iran Meldt U ter keuring DE STRIJD IN CHINA DE BRITTEN IN IRAK Vervanging van bij huwelijk over te leggen stukken Pluimveevereen. Zeist Massakamp A.M.H.C. Schaerweijde BLAD PAG. 3 AMF.RSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 4 OCTOBER 1941 RLIJN, 4 October. (DN.B.) Het clic volk was door blüde verrassing grepen, toen gistermiddag bekend dat de Fuhrer zou spreken bij dt ng van den arbeid voor de Winter- liet seizoen 10411-12. Duizenden cii schouder aan schouder. Het hemd van de partij en het veld- der soldaten beheerschten de ver zool Uit de Berlijnsche lazaretten honderden gewonden gekomen, wie de eerste riien waren gereser- Hoera-geroep begroette de leiden- wen der natio'naal-socialistische be- c. toen zij de reusachtige zaal be- t Bijzonder hartelijk werd de gouw van Bcrliin. minister dr. Goebbels ngen. jaarverslag, dat dr. Goebbels uit- t, bewees in nuchtere cijfers met een offervaardigheid het Duitsclie het vaderland zich achter het van zijn strijdende soldaten heeft ge .ister Goebbels heeft in dit verslap rie winterhulp in het tweede oor ar 1040'41 o.a. gemeld dat de opbrengst 916,210.000 mark be tegen vorig iaar 661 millioen. een ng dus met 235 millioen; er wcr 112 millioen insignes verkocht, bijdragen, ook aan het Roode \oor menschlievende doelein neegerekend, heeft het Duitsrhr in bet afgeloopen offerjaar dace vier millioen vrijwillig opgebracht totaal hebben wij. Duitschers. al rle minister, de laatste acht jaar de Winterhulp de reusachtige van over de vier milliard mark rd, evenveel als de geheele Zwit he hoc root ing gedurende tien jaar ent de besteding meldde dr. Goeb dat tweederde overgemaakt kon ■n aan de Nat.-Soc. Volkswelvaart ot restant werd gpbruikt tot leni van nood, vooral in de pas bij irhland gevoegde gebieden. verlichting van de taak der moe heeft de Volkswelvaart het aantal les tijdens den oorlog zeer uitge en wel tot over de 23.000," waar ijks meer dan 420.000 kinderen 'ii verzorgd. Anderhalf millioen ren en meer dan 150 000 moeders ,i.000 zuigelingen en kleine kinde fijn voor herstel van krachten naai ilatteland gestuurd, enover deze getallen stelde. Goeb [de methoden der Sovjets, die niet jmen 12- en 14-jarigen te pressen |en werkdag van tien uur. Een de tralie van de Duitsehe volksge- ischap in den besten zin des ds, noemde spreker de activiteit honderdduizenden onbezoldigde werkers en collectanten voor dp >oc. Volkswelvaart, die nu meer Wit millioen leden tolt. benevens (gebrachte geldsommen: - - - slot betoogde de minister: het ste resultaat van den afgeloopen r moge ook aan het front de gees [stekllieid van het vaderland too Het moge het bewijs zijn, dat het land in on vermoeiden offerzin er streelt aan het front, dat voor de id der natie strijdt en zijn leven t, daarvoor zijn dank en bewonde- e brengen. jergalaos gejuich vervulde hel .paleis, toen de Fuehrer verscheen Ier de tonen van de Badenweiler [ch naar de sprekerstribune schreedt locragcroep nam maar geen einde, dr. Goebbels den Fuehrer in har- e bewoordingen begroete. De woor van den minister gingen in een van bijval onder, toen hij te ken- af, dat het geheele Duitsehe' volk 'uehrer zal bijstaan, totdat het uur (verwinning heeft geslagen. 'volgens sprak de Fuehrer. Indrukken van Hitler's rede 7E V P B.-correspondent meldt om- (leze bijeenkomst: De indrukken, Be de rede van Hitler in Duitschland n nagelaten, worden belieerscht de militair belangrijke mededee dat 48 uur geleden weer een nieu- fperatie van geweldige afmetingen it Oost-Front begonnen is, een ope welke het hare tot de vernietiging 'en vijand zal bijdragen. Deze aan ging werd in het verloop van de gevolgd door een niet mindere be- 'ijke mededeeling, n.l. deze, dat de d reeds zwaar getroffen is en dat [ooit meer zal kunnen opstaan, volgende gezichtspunten zijn van der belang: ?r herinnering aan de ronde terreur Sovjet-Rusland. Ingang van een r donkere kelders te Tsaritsyn, aafin de bolsjewiki hun gevangenen woten (1921). De. meeste gevange- 'n' die deze kelders verlieten, gingen 'n dood in. (Continental Holland) 1. In verband met de veelvuldige spe culaties en combinaties op het vijande lijk front, springt de verklaring, dat se dert den 22-sten Juni al les» in het Oosten systematisch verloopen is, in het oog. De vijand is er geen oogenblik in ge slaagd aan de Duitsehe legerleiding het initiatief te ontnemen. Met nadruk stel de de Fuehrer vast, dat de drie leger groepen alle aan hen gestelde opgaven volbracht hebben, een vaststelling, wel ke men in verband met de aankondiging van nieuwe groole militaire gebeurtenis sen de bijzondere aandacht verneemt. 2. Een niet minder belangrijk ele ment in het vaste vertrouwen op de overwinning, is het feit, dat de Duit sche weermacht op zulk een geweldi ge wijze met oorlogsmateriaal verzorgd is, dat elke voorstelling overtroffen wordt. Hitier legde op dit feit, den na druk en stelde daar tegenover, dat an dere landen nog slechts plannen heb ben voor de opvoering van hun oor logsproductie. 3. Bij de autoriteit, aan zijn hooge ambt verbonden, verklaarde Adolf Hit Ier plechtig, dat het Duitsehe Icgerbe richt een bericht van waarheid is. 4. De woorden van dank en waar (leering, die Adolf Hitler niet allren richtte tot het Duitsehe volk en het Duitsehe vaderland, maar bovendien ook tot alle groepen der verbonden vol keren en naties, die den strijd tegen hef bolsjewisme hebben aangebonden hebben in Duitschland sterken weer klank gevonden. NEW-YORK. 3 Oct. (D.N.B.) Asso ciated Press meldt uit Teheran, dat de regeering van Iran onder druk van de Britsche en de bolsjewistische regeering, de onschendbaarheid van de diploma tieke post en de codevrijheid voor de Japansche diplomatieke vertegenwoordi ging in Iran heeft opgeheven. In Tehe ran verwacht men, dat de diplomatieke vertegenwoordigers van Japan en Vichy spoedig genoodzaakt zullen zijn het land te verlaten, daar hun verblijf niet naai den zin van de Engelschen en de Sov jets is. De Japansche regeering heeft een krachtig protest ingediend bij de regee ring .van Iran wegens de opheffing der diplomatieke voorrechten van de Japan sche legatie aldaar. Men wijst er in To kio op, dat de Iraansche regeering ken nelijk handelt onder Britschen druk. Het Armeensche probleem De Britsche consul in Tebris heeft zich, naar men hier uit Amérikaansche kringen verneemt, kortgeleden gedwon gen gezien, rapport uit te brengen over een zeer ernstigen toestand in de pro vincie Azerbeidzjan, die niet alleen voor Iran, maar ook voor Turkije tot onaangename consequenties kan leiden. Volgens dit rapport hebben de Sovjets niet alleen een aanvang gemaakt met de bolsjeweering van dit gebied, maar ook bet Armeensche probleem aange sneden. Terstond na bun aankomst wer den Armeensche opstandelingen door de Sovjets bewapend en werd hun de vrije hand gelaten. Dt Armeniërs begonnen er terstond mede den toestand uit te huiten. De straten liepen vol met ge spuis, met inbegrip van vrijgelaten mis dadigers, die ongehinderd de winkels plunderden en dp Iraansche politie over weldigden. Diefstallen en moorden zijn aan de orde van den dag. De handel ligt volkomen stil. Steeds meer arbeiders ra ken zonder werk. Op aanstichten van de Sovjets zijn voorts Armeensche hetoo gingen gehouden, waar dp Armeensche leider Oettambo de onafhankelijkheid van de provincie Azerbeidzjan en in schakeling daarvan in de Sovjet Unie eischte. Door do Sovjets is een Ar- meensch-Russisch regiment aangesteld, dat zich met de plaatselijke Armeniërs verbroederde. Voorts is een groot aan tal Turksch sprekende personen uit den Kaukasus naar Azerbeidzjan gebracht om hier anti-Turksche propaganda te voeren. Algemeen worden de Armeniërs als.spionnen gebruikt en zijn de voort durende gezellen van de Gpoe bij haar huiszoekingen en daden van terreur. Bij de Mohammedaansche bevolking heeft deze ontwikkeling ontzetting gewekt. Ook de Turksche elementen aan deze en gpne zijde der grenzen zijn zich ten volle bewust van het gevaar van dit Armeen sche optreden voor het bolsjewisme. Men ziet in Turksche kringen in dit opwer pen van het Armeensche vraagstuk door de Sovjets hetzelfde voornemen, dat de Britten door hun samenwerken met do Koerden nastreven en men houdt de ontwikkeling uiterst zorgvuldig in het oog. DOODVONNISSEN IN HET PROTECTORAAT PRAAG, 4 Oct. (D.N.B.)De stand- rechtbank te Praag en te Bruenn heeft enkele personen ter dood veroordeeld wegens voorbereiding tot hoogverraad, economische sabotage en ongeoorloofd bezit van wapenen. Onder de gevonnis- ten bevindt zich een voormalig kolonel van het Tsjechische leger. De vonnissen zijn reeds voltrokken. Te Bruenn zijn twee verdachten vrijgesproken. DE TOESTAND IN ARGENTINIË BUENOS AIRES, 4 Oct. (D.N.B.). Generaal Giovanelli. die door het mini sterie van oorlog met het onderzoek naar'de militaire incidenten in Argen tinië is belast, heeft den commandant van het militaire vliegveld Parana, ma joor Bernardo Menendez, in vrijheid ge steld. Menendez was bij het uitbreken der incidenten gearresteerd. DOODVONNIS IN HONGARIJE BOEDAPEST, 4 Oct. (D.N.B.). De standrechtbank te Szegedin heeft den communist Ernst Kiss ter dood veroor deeld. Dit vonnis is gisteren voltrokken. Kiss had in de batsjka een groep sabo teurs georganiseerd. De groote bijeenkomst van de NS-Frauenschaft in den Niederlanden had in het Concertgebouw te Amsterdam plaats en werd o m. bijgewoond door den Rijks* commissaris, dr. Seyss Inquart. Een overzicht tijdens de rede van Reichsfrauen- lührerin Frau Gertrud Scholtz Klink (Stapf-Mol) VOOR vrijwillige dienstneming bij den Nederlandschen Arbeidsdienst zal op ondervermelde data en plaatsen gelegenheid zijn voor keuring voor vrij willige dienstneming. Ieder, die aan de volgende voorwaar den voldoet, kan zich naar de dichtst- bijgelegen keuringsplaats begeven en zich aanmelden bij den voorzitter van den Keuringsraad. Reiskosten voor de heen- en terugreis worden vergoed. Gegadigden moeten aan de volgende voorwaarden voldoen: a. niet jonger zijn clan 17 en niet ouder zijn dan 23 jaar; b. ongehuwd zijn; c. gezond zijn. Meldt u ter keuring aan Dinsdag 7 October: te Leeuwarden, St. Anthoniusstraat 4; te Alkmaar, Doelen straat 15; te Rotterdam, Oranjeboom straat 109. Woensdag 8 October: te Groningen Vioolenstraat 40: te Amsterdam, Iepen- weg 13; te Rotterdam, Oranjeboomstraat 109. Donderdag 9 October: te Assen, Java- straat 7; te Amsterdam, Iepen weg 13; te Breda, Leuvenaarstraat 97. Vrijdag 10 October: te Zwolle, Blij- markt 25, te Den Haag. Huygenspark 23, to Breda Leuvenaarstraat 97. Dinsdag 14 October: te Almelo. Oude Kloosterweg 1, te Den Haag, Huygens park 23. te Eindhoven, Kruisstraat 53. Woensdag 15 October: te Apeldoorn, Gen. v. d. Heydelaan 64, te Utrecht, Radiumstraat 12. te Eindhoven. Kruis straat 53. Donderdag 16 October te Nijmegen, Ridderstraat 4, te Gouda, Nieuwe Ha ven 312, te Arnhem, Mcnthenstraat 12.. Aanmelden tusschen 9.00 en 15 00 uur Ieder die wordt goedgekeurd en ove rigens aan de te stellen eischen vol doet, wordt op 3 November 1941 opge- 'oepen om gedurende 5Vi maand in den Nederlandschen Arbeidsdienst te denen. Na beëindiging van den diensttijd van maand, kan de vrijwilliger bij gebleken geschiktheid, in aanmerking komen voor een van de drie volgende groepen. a. opleiding tot kader; b. vrijwillig nadienen gedurende na der te bepalen tijd; c. na eervol ontslag voorkeur bij ar beidsbemiddeling in Nederland. SJANGHAI, 4 Oct. (D.N.B.). Het Donderdag begonnen Japansche offen sief in Noord Hocnan vordert, naar de woordvoerder van het Japansche leger heden bekend heeft gemaakt, snel. De Japansche troepen staan reeds op 10 K.M. voor het spoorwegknooppunt Tsjengsien. De verliezen der Chineezen bedragen tot dusver 2000 dooden en 5000 gevangenen. Naar de woordvoerder van het leger in de persconferentie mededeelde, heb ben Japansche troepen, die Tsjongsien in de provincie Honan van twee kanten hebben ingesloten, Joeng Tsc, een stra tegisch punt ten Noordwesten van Tsjengsien, veroverd. Om 12 uur gister middag zijn zij Siang Jin, een strategi sche plaats ten Zuiden van de Siang rivier binnengerukt, zonder op tegen stand te stuiten. Het Japansche ministerie van marine maakt bekend, dat de onderzeeboot „I 61" in aanvaring is gekomen met een gewoon vaartuig en gezonken is. Het ongeluk vond plaats tijdens nachtelijke manoeuvres op 2 October, ter hoogte van het eiland Kiosjoe. Een deel van de be manning der duikboot kon gered wor den. Thans worden pogingen in het werk gesteld om de onderzeeboot te lichten. ANKARA. 4 Oei. (A.N.P.) De be- volking van Irak zet zich voortdurend te weer tegen de bezetting door de En gelschen. De politie van Irak zoekt in samenwerking met de Britsche autori teiten reeds lang naar een geheime drukkerij, waar pamfletten tegen het Engelsche bezettingsleger en de huidige Iraksche regeering worden gedrukt Deze pamfleten werden de laatste da gen niet alleen te Bagdad, maar in allo deelen des lands verspreid. Eenige ver spreiders konden gearresteerd worden doch hun verhoor gaf geenerlei ophel dering over de geheime drukkerij of de organisattie der verspreiding. Sedert de Britsche invasie ip Irak zijn in to taal 370 Engelsche beambten aangesteld. Zij genieten gemiddeld een salaris, dat het viervoudige van het overeenkomen de voor inwoners van Irak bedraagt. Deze kosten moeten gedragen worden door de schatkist. Uit Bagdad wordt gemeld, dat gene raai Wavell na zijn terugkeer uit Tehe ran van de Iraaksche regeering de ont wapening der Iraaksche strijdkrachten, die ten deelen nog een guerilla tegen de Engelschen voeren, heeft geëischt. Daarbij zouden stormachtige tooneelen zijn voorgevallen tusschen den Brit- schep ambassadeur te Bagdad, Corn- well. en -de leden der Iraaksche regee ring, waarbij de premier. Madfai, met ontslag zou hebben gedreigd. De Brit BERLIJN, 4 October. (D.N.B.). For maties van het Duitsehe luchtwapen hebben op 3 October met goede uitwer king transportmiddelen en industriebe- drijven van de Sovjets in den Zuidelij ken sector van het Oostelijk front ge bombardeerd. Verscheidene transport treinen der Sovjets werden door bonv treffers vernietigd, talrijke spoorlijnen in het gebied van Charkow onbegaan baar gemaakt Een reeds verscheidene malen geteisterde wapenfabriek werd op 3 October opnieuw met succes ge bombardeerd. De Duitsehe bommen trof fen de installaties en montagehallen en richtten groote verwoestingen aan. Bolsjewistische duikbooten hebben op 30 September het Duitsehe lazaretschip Birka met torpedo's aangevallen. Door een snelle manoeuvre gelukte liet aan het Duitsehe lazaretschip de torpedo's te ontwijken. Zonder verliezen of be schadigingen bereikte het. lazaretschip zijn haven van bestemming. Reeds eeni- gen tijd geleden hebben de bolsjewisten de beide Duitsehe lazaretschepen Alexander von Humboldt, en Pitea met artillerie en torpedo's aangevallen. Onze correspondent meldt nog nader: Het oogenblik, waarop de Duitsehe ge nerale staf weer terughoudend is in haar berichten over de operaties aan het Oostfront, houden de Engelschen en de bolsjewisten blijkbaar voor geschikt om berichten te verspreiden over suc cessen van den Sovjet-legermacht. Zoo weten b.v. Engelsche agentschappen uit Moskou te berichten, dat troepenonder- deelen van maarschalk Woro^chilow er in geslaagd zijn, op een breed front de ring rond Petersburg te doorbreken en de spoorlijn Moskou-Petersburg van Duitschers te bevrijden. Welingelichte Duitsehe kringen verklaren, dat de bol sjewisten bij Petersburg eeen noemens waardige offensieven ondernomen heb ben. De berichten over het doorbreken van den ring om Petersburg missen dan ook eiken grond, evenals trouwens alle berichten over bolsjewistische suc cessen op andere deelen van het front. DRIE SCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT BERLIJN. 4 Oct. (D.N.B.). In de wateren aan de Engplsche Oostkust heb ben Duitsehe gevechtsvliegtuigen van nacht drie schepen van tezamen 28000 brt. tot zinken gebracht. Eenige andere schepen werden ten deele zwaar bescha digd. sche ambassadeur heeft categorisch verklaard, dat de geheele macht in Irak aan de Britten zou komen, indien Madfai zijn dreigement zou uitvoeren. BINNENLAND 's GRAVENHAGE, 4 Oct. In het Verordeningenblad is opgenomen een beschikking van den secretaris-generaal van het departement van justitie, waarbij het volgende wordt bepaald: Indien ten gevolge van de bijzondere omstandigheden, welke zich sedert 10 Mei 1940 hebben voorgedaan, niet de be schikking kan worden verkregen over aan den ambtenaar van den burgerlij ken stand voor de voltrekking des hu welijks over te leggen stukken, kunnen bij rechterlijke beschikking andere stuk ken of verklaringen ter vervanging ge noegzaam worden verklaard. De beschikking wordt bij met redenen omkleed verzoekschrift gevraagd aan do rechtbank, binnen welker arrondis sement bet huwelijk is te voltrekken. Tegen de beschikking staat hoogere voorziening niet open. In de huwelijksakte zal van de be schikking melding worden gemaakt. ZEIST. In hotel „Het Wapen van Zeist" werd de jaarvergadering van de Pluimveevereeniging „Zeist e.o." gehou den onder voorzitterschap van den heer C. P. v. d. Bosch, die in zijn openings woord wees op den nadeeligen invloed op de vereeniging, doordat vele kleine kippenhouders geen voeder meer kun nen betrekken voor hun pluimvee. Uit. het jaarverslag van den secreta ris, den heer Vierveijzer, bleek, dat het. aantal leden terug was geloopen van 237 tot 215 en de omzet van voeder verminderde van 182.267 k.g. in het vorige jaar tot S040 k.g. Hcj jaarverslag van den penning meester. den heer W. Polder, sloot met een bedrag aan inkomsten en uitgaven van f 4484.—. Bij de 'bestuursverkiezing werd die voorzitter, de heer. C. P. v. d. Bosch, bij acclamatie herkozen, terwijl in de vaca ture, ontstaan door het bedanken we gens ziekte van den heer De Boer. werd gekozen de heer Schuringa. In de financieele commissie werden benoemd de heeren Wildschut, Kooman Char kof in het operatiegebied. Ter herinnering Sajenko, commandant van de Tsjeka te Char kof, een berucht, pijniger en beul Zijn wreedheden tij dens de bezetting van de stad door de bolsjewiki in 1919 waren in heel Rusland bekend. Honderden men- schen waren overgeleverd aan dezen sadisten-maniak. (Continental Holland) en De Goede en tot plaatsverv, leden de heeren dr. v. d. Akker en A. Kok. Aan den heer Yterveijzer werd 'n gra tificatie toegekend van f 125.voor zijn bemoeiingen ten opzichte van de administratie voederhandcl. Mej algenneene stemmen werd de heer De Boer benoemd tot eerelid der ver eeniging en \\erd hem een gratificatie van i00.— toegekend met dank voor het vele en goede werk, in het belang der vereeniging verricht. Na de rondvraag, waarbij nog ter sprake kwam op welke wijze men zijn kippen kan voorzien van voeder, al is het dan geen graan, volgde een gratis verloting van eenige kunstvoorwerpen. SPORT EN SPEL Van de vier thuiswedstrijden, die mor gen op Birkhoven gespeelt! worden, be loven vooral de ontmoeting Dames I SCHC en Heeren ISchaerweyde een maximum aan spanning te zullen ople veren. Het tweede dames- zoowel als het tweede hcerenelftal komen tegen dc ploegen van Schaerweyde uit, terwijl Heeren III het dorde Zeister elftal ont moet. Men mag dus wel van een massa kamp tusschen beide clubs spreken. Gezien dc resultaten van de rtiodwit ten tot dusverre, lijkt het er veel op, dat met de traditie van het gelijke spel te gen Schaerweyde dit jaar door AMI-IC gebroken zal worden. De Zeistenaren hebben er echter slag van, voor onaan gename verrassingen te zorgen, en bo vendien ligt de recente nederlaag in den oefenwedstrijd hen versch in het geheu gen, zoodat Heeren I op heftigen tegen stand mag rekenen. Het eerste dameself lal komt voor het eerst sinds haar overgang naar dc pro motieklasse, twee jaar geleden, in een echte competitie uit. Haar tegenstand sters in dit seizoen zullen zijn: Be Fair, Amsterdam II, Baam, Rood Wit II, RD HC II en SCI-IC, óver het algemeen een sterke afdeeling. Zullen zij het nieuwe com petitie jaar met een zege, i.e. op de Stichtsche, inzetten? Succes! Dames II zal in de 3e klasse haar krachten beproeven op Kampong T en TI, Voordaan, SCHC III, Schaerweyde II; om te beginnen ontvangen zij laatstge noemde ploeg. Vooruitzichten onzeker, evenals voor de beide rosteerendc hoe- ren-wedstrijden Schaerweyde IIAMI-IC II in Zeist cn AMHC IIISchaerweyde AMERSFOORT I—SPORT VEREENT II Op het sportterrein aan dc „Bokke- duinen" ontvangt „Amersfoort 1" mor gen „Sport Vereent II" uit Utrecht. Do Amersfoorters, die nog steeds met, hun voorhoede experimenteeren, zullen een harden dobber hebben. Toch verwach ten wij. dat de beide punten in Amers foort blijven. De dames van Amersfoort krijgen Sport Vereent II dames op bezoek. Amersfoort is zeker in staat, dc Utrecht- schc zusters met een nederlaag naar huis te sturen. Veel zal echter afhangen van het feit, of de dames de schotvaar digheid van jl. Zondag behouden heb ben. Het. tweede heeren-elftal gaat naar Utrecht naar Sport Vereent III. Het zal een spannenden strijd worden, daar zij niet veel in kracht verschillen. Een ge lijk sppl is niet onmogelijk. Amersfoort I heeren komt als volgt uit: Doel: H. v. d. Hoef; achter: J. Steen beek en J. Cornelissen; midden: D. Vos kuilen. G. v. Eden cn G. Meyer; voor: .T. Tietema, N. de Graaf, G. de Jong. B. Wunderink en G. Tuithof. DEELNEMERS VOOR GARMISCH BERLIJN, 3 Oct. Voor de wereldkam pioenschappen skiloopcn, welke van 7 tot 15 Februari 1042 in Garmisch-Partenkirchcn worden gehouden, hebben zich reeds dc eer ste deelnemers gemeld, n.l. Italië en Dene marken. Italië zal met zjjn teste skiloopers aan den start verschijnen, terwijl Denemar ken voor bet eerst aan de wereldkampioen schappen zal deelnemen. athletiek Zooals bekend wordt vandaag en morgen in het Olympisch Stadion te Amsterdam op initiatief van den rijks commissaris een internationaal sport teerst gehouden dat door deelname van beroemde at bleten als Osendarp, Scheu ring. Harbig, Blask en Hein byzondere belangstelling geniet. Dc wedstrijden, die hedenmorgen zijn aangevangen met driekampen en van middag voortgezet worden met de ver werking van de diverse nummers tot aan de halve finales, vangen morgen middag om drie uur aan en zijn om streeks zes uur afgeloopen. Dit sporlfeest omvat niet alleen tal rijke athletieknummers doch ook ande re takken van sport. Zoo was er van daag een vóetbaltournooi met deelname van vertegenwoordigende elftallen van de Oorlogsmarine, SS, Ordnungspolizei en Deutsche Dienstsport.. Ook voor morgen staan er diverse in teressante demonstraties op het pro gramma en daarvan noemen we in het byzonder de „Keulenübung" en een Mazurka dans door vrouwelijk perso neel van de Deutsche Dienstpost en een uitvoering met het in Duitschland zeer populaire Rhönrad. Wij hebben in den loop der week reeds een cn ander over de athletiek- nummers medegedeeld en vestigen nog maals de aandacht op de nummers waaraan speciaal uilgenoodigde athle- ten zullen deelnemen te weten de 100 M 200 M. en 800 M. alsmede de Zweed sche estafette. Over deze estafette kun nen we nog melden, dat dit slotnum mer vrijwel alle groote sprinters in de baan brengt. Zij starten in twee ploe gen tegen een derde team, samengesteld uit in Nederland gelegerde Duitschers o.a. de sprinter Müth. die bij het kort geleden gehouden politiesportfeest zoo wel de 100 als 400 M. won. Als gast start in deze ploeg Osendarp. die mede gedeeld heeft dat hij ditmaal gaarne op de 300 M. wil uitkomen. Het is niet on waarschijnlijk dat met handicap geloo pen wordt omdat anders door de 400 M. van Harbig van strijd weinig sprake zou zijn. In dit verband is het wenschc- lijk er op te wijzen dat Osendarp mo menteel wel in Duitsehe politiedienst is doch Nederlander is en blijft en ver moedelijk binnen afzienbaren tijd weer in Nederlandschen politiedienst terug treedt. Met de eereprijzen van den rijkspost- minister en rijkscommissaris heeft ook. den rijkssportleider Yon Tschammer und Osten een tweetal eereprijzen ge schonken die hun bestemming hebben gevonden voor de 200 en 5000 M. Van de veldnummers dient het ha- merwerpen genoemd omdat de twee beste athleten ter wereld hierbij aan treden. Het zijn Hein en Blask, resp. eerste en tweede ter Olympische Spe len 1936 en wereldrecordhouders In 1936 vestigde Karl Hein met 57.22 M. een nieuw Europeesch record kogclslin- geren. twee jaar later bracht Blask het op 57.25 M. en vier dagen later n.l. 21 Augustus 1938 maakte Hein er 58.24 M. van hetgeen meteen een nieuw wereld record beteekende. Dit tweetal zal el kaar nu met hamerwerpen bestrijden en zij vinden als tegenstander Storch, die momenteel het Duitsehe record op zijn naam heeft en ook in staat is een nip uw wereldrecord te vestigen. De laatste weken hebben diverse sportfeesten in ons land plaats gevon den, van politie, SS. marine, andere weermacht-onderdeelen en thans volgt als climax de wedstrijd van de poste rijen. Deze wedstrijden, die vrijwel op Olympisch niveau staan, beloven een demonstratie van een gediciplineerd sportschouwspel te worden. Zij zullen het beste slot worden dat het athlctiek- seizoen hier ooit gekend heeft.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 7