Vernietigingsslag in den centralen sector Duitsch pantserleger tot de Zee v. Azof doorgedrongen Centrum van het Oostelijk front doorbroken Duizenden kilo's bommen op Leningrad KLOMPERTJE KLOM Duitsch weermachts- bericht De neutraliteitswet der Ver. Staten Japan voorbereid op het ergste BRITSCHE KRUISERS BESCHADIGD De Couture brengt ELEGANTE ENSEMBLES MAISON DE PARIS SPANJAARDEN IN DE BOLSJEWISTEN-LEGERS Turkije en Afghanistan FAILLISSEMENTEN PAGINA 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 9 OCTOBER*1941 V VICTORIE - DUITSCHLAND WINT OP ALLE FRONTEN HOOFDKWARTIER VAN DEN FUHRER, S Oct. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Terwijl in de Oekraine de aanvals- en achtervolgingsoperaties in vollen gang zijn, heeft de op 2 October ingezette doorbraak in het centrale deel van het Oostelijk front tot een nieuwen ver nietigingslag geleid, welke geweldige gevolgen za! hebben. Alleen in het gebied van Wjasma zijn verscheidene bolsjewistische legercorpsen ingesloten. Zij gaan onverbiddelijk hun vernieti ging tegemoet. (De stad Wlasma. waarvan In bovenstaand bericht wordt gesproken.'ligt non de spoorlijn van Smolensk naar Moskou, op een afstand van circa 20fb K M van de Snvict-Russische hoofdstad. Red.) UTT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER. 8 October. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Terwijl in de Oekraine'de aanvals- en achtervolgingsoperaties in vollen gang zijn. heeft de op 2 October be gonnen doorbraak in het midden van het Oostelijk front tot een nieu wen vernietigenden slag geleid, wel ke groote gevolgen zal hebben. Al leen in het gebied van Wjasma zijn zooals in een extra-bericht is be kend gemaakt verscheidene bols jewistische legers ingesloten. Zij gaan onverbiddelliik hun ondergang tegemoet Ten Westen van Leningrad mis lukte in den nacht van 6 op 17 Octo ber een nieuwe landingspoging van den vijand, alvorens hij de kust be reikt had. In dappere luchtaanvallen werden achter het geheele bolsjewistische front transporttreinen en spoorlij nen zwaar getroffen. Talrijke trei nen werden vernield of beschadigd In den afgeloopen nacht viel het luchtwapen belangrijke militaire in richtingen in Moskou en Leningrad aan. Bij luchtaanvallen op de reede van Suez werd in den afgeloopen nacht een vrij groot koopvaardijschip door bomtroffers beschadigd. Vlucht on van den vijand naar het rijksgebied vonden niet plaats. Firisch communiqué De Finsche regeeringspersdienst maakt bekend- gisterochtend heeft een vijandelijke bommenwerper van groote hoogte enkele hommen laten vallen op Viipuri, waarbij één woning werd be schadigd. Onze luchtstrijdkrachten hebben meer malen stations der spoorlijn van Moer- anansk, treinen en een vliegveld met bommen bestookt. Ten Noord-Oösten van Kontupohja werden in een luchtge vecht tegen negen vijandelijke toestellen vijf en in een ander gevecht tegen drie machines een gevechtsvliegtuig door on ze toestellen neergeschoten. De afweer op den grond heeft voorts twee vijande lijke bommenwerpers en een gevechts vliegtuig omlaaggehaald. De vijand ver loor in totaal negen vliegtuigen, afge zien van de toestellen, die hij het bom bardement van het vliegveld werden beschadigd. Eigen verliezen deden zich niet voor. GECONVOOIEERD AMERIKAANSCH SCHIP IN SJANGHAI AAN GEKOMEN SJANGHAI, 8 Oct. - (D.N.B.). Naar de Chineesche pers meldt, is het Ame- rikaansche s.s. President Coolidge gis teren via Honól'oeloe. Manila en Hong kong, in Sjanghai aangekomen. Het schip heeft gevaren onder bescherming van Amerikaansche oorlogsschepen, nl. een kruiser en een gewapende tank boot, De President Coolidge had de eerste Amerikaansche tankafdeeling, bestaande uit 5-1 tanks en 2400 solda ten aan boord, die^in Manila aan land zijn gebracht. WASHINGTON, 8 Oct. (D.N.B.). Roosevelt heeft heden zijn tweede be spreking gehoudevn met de leiders van het Congres over de wijziging der neutraliteitswet. De leiders van het Congres verklaarden, naar Asso ciated Press meldt, dot Roosevelt Donderdag' een boodschap tot het Congres zal richten over de wijzi ging der neutraliteitswet. Senator Barkley was van meening, dot de bewapening der koopvaardijsche pen her meest dringend was. Hij was persoonlijk de opvatting toegedaan, dat ook het verbod van aandoen van havens in het oorlogsgebied moet worden op geheven. Andere leiders van 'het Con gres lieten doorschemeren dat de bood schap van Roosevelt zich zou beperken tot de bewapening van koopvaardijsche pen. De president, de minister van bui- tenlandèche zaken, Hull, en Harry Hop kins hopen, zoo meldt .Associated Press, dat het Congres het verbod tot het be varen van de oorlogszone uit eigen be weging zal opheffen. TOKIO, 8 Oct (D.N.B.) Voor den eersten keer sinds de boodschap aan Roosevelt, houdt de Japanschp pers zich thans bezig met de Japansch- Amerikaansche onderhandelingen, waarbij vooral gewezen wordt op de groote Engelsch-Arnerikaansche inspan ningen om een anti-Japansch omsinge lingsfront op te richten. Kokoernin Sjimboen spreekt van een ..aanmatigende houding' der Vereenig- de Staten en trekt hieruit de conclusie, dat het Japansche volk op het ergste voorbereid dient te zijn, want de be trekkingen tusschen beide landen heb ben „het hoogste critieke punt-bereikt". „De Vereenigde Staten hebben evenals voorheen, niet het geringste begrip ge toond voor Japans houding en politiek. Derhalve is een nog grootere vastbe radenheid van iederen Japanner af zonderlijk noodzakelijk ,want de strijd, welke thans voor'de deur staat, is niet te vergelijken met de tot dusver plaats gehad hehben'de gebeurtenissen". De Tokio Nitsji Nitsji spoort de .Ta panache regeering aan. alle vergeefsche hoop op te geven, zoodra gebleken is dat dit werkelijk zoo is. ALGECIRAS, S Oct. (D.N.B.). Twee beschadigde Britsche kruisers, die in de Middellandsche Zee door Italiaan- sche torpedovlie^tuigen waren aange vallen, zijn gisteren de haven van Gi braltar binnengeloopen om gerepareerd te worden. Volgens de mededeelingen van een der leden der bemanning zijn de bemanningen der Brit6che eenheden het erover eens. dat de vlootformatie volkomen gedecimeerd zou zijn, indien zij zich niet. teruggetrokken had. De aanval is de hevigste geweest dien de Britsche oorlogsbodems in de Middel landsche Zee ooit hebben meegemaakt. Een zeer elegant ensemble voor den na- middag. De japon is met plooitjes en stiksels gegarneerd, ook bii den mantel. De kraag is van twee zilvervossen ge maakt. Het geheel is practisch en bijzonder flatteus (Teekening Modekunst-Verlag, Wïen) COUTURE-GENRE DRIFT 9 UTRECHT MADRID, 8 Oct. (A.N.P.). De woord voerder van het Spaansche departement van buitenlandsche zaken heeft Dins dag in de persconferentie meegedeeld, :dat dank zij de inspanning van den Spaan6chen zaakgelastigde in Helsinki bij de Finsche regeering, de twee jonge Spanjaarden die/tijdens den burgeroor log naar de Sovjet-Unie waren ont voerd en gedwongen waren in het bolsje wistische leger te strijden en in Finsche gevangenschap geraakt zijn. thans zijn vrijgelaten en in Helsinki zijn aangeko men. Een der heiden. Ceslestino Fernan dez, verklaarde aan den Spaanschen di plomaat, dat aan het front van Karelië in de buurt van Petroskoi, 70 jonge Spanjaarden gerecruteerd zijn, van wie vermoedelijk het groot6te deel gesneu veld is. Fernandez gelooft, dat zich in de Sovjet-Unie nog 3.000 jonge Span jaarden heneden de 17 tear bevinden en dat deze hoofdzakelijk in Moskou/Char- kof, Odessa en Riga geconcentreerd zijn. Een groot deel van hen werd den laat- sten tijd naar den Oeral vervoerd. Bijna al deze jongelieden werden in het bols jewistische leger opgenomen, zonder dat zij een militaire opleiding genoten had den. Zij werden miserabel bewapend, slecht gekleed en gevoed. Eveneens zijn talrijke Spaansche meisjes die tijdens de roode heerschappij in Spanje naar de Sovjet-Unie ontvoerd waren, gedwon gen militaire diensten te verrichten in de bolsjewistische étappe. Deze berich ten over den verschrikkelijken toestand van deze. onschuldige kinderen, zoo ver volgde de woordvoerder, rechtvaardigen reeds de aanwezigheid van do Spaan sche vrijwilligers onder de andere di visies vrijwilligers der verschillende Europeesche landen, die in de Sovjet unie tegen het bolsjewisme strijden. Hei Spaansche ministerie van buitenland sche zaken is er trotsch op. zoo verklaar de de woordvoerder tenslotte, te kunnen meedeelen, dat het. vliegtuigeskader van de Spaansche divisie vrijwilligers de tot dusver opgedragen taak zoo schitte rend heeft uitgevoerd. MEVROUW ROOSEVELT TELEUR GESTELD NEW YORlt 8 Oct. (D.N.B.). Me vrouw Roosevelt heeft in een persge- sprek te Philadelphia haar teleurstel ling geuit over de geringe belangstel ling der plaatselijke bevolking in de civiele defensie. Zij verklaarde, dat en kele bommen op het. stadhuis wel een eind zouden maken aan deze onver schilligheid. V VICTORIE - DUITSCHLAND WINT OP ALLE FRONTEN HOOFDKWARTIER VAN,DEN FUEHRER, 8 Oct. (D.N.B.). Hét opperbevel der weermacht maaltt bekend: Door een vermetele operatie van het gebied ten Oosten van Dnjeptropetrofsk uit, is een Duitsch pantserleger, versterkt door Italiaarfsche, Hongaarsche en Slowaaksche formaties, doorge drongen tot de Zee van Azof en heeft het bij Melitopol aan de frontzijde verslagen negende Sovjet-leger den terugtocht afge sneden. Tevens hebben Duitsche en Roemeensche strijdkrachten de achtervolging van het Westen uit voortgezet. Daarbij is een snelle formatie der Waffen-SS'er in geslaagd langs de kust der Zee van Azof Berdjansk te bereiken en in contact te komen met de ge pantserde strijdkrachten uit het Noorden. a Thans staan hier, van alle zijden dicht irigesloten, zes of zeven vijandelijke divisies vlak voor de v ernietiging- De SS-forma- tie heeft de zwakke overblijfselen van den verslagen tegenstan der, die probeert terug te trekken op Rostof, reeds tot Marioepol nagezet. BERLIJN, S October. Van militaire zijde verneemt het D.N.B. in aan vulling op het weermachtbericht het volgende: Uit het weermachtbericht van heden blijkt duidelijk, dat aan het Oostelijk front op een enorm gebied uitgebreide operaties gaande zijn. Terwijl de oogen der wereld en vooral die van de leiding dér Sovjet-legers gericht waren op het Zuidelijk deel van het Oostelijk front, is de Duitsche weermacht in het centrum van het Oostelijk front doorgebroken. Reeds tijdens den groot en vernietigings- slag ten Oosten van Kief deden de Sovjets ernstige pogingen Smolensk te her overen, hetgeen hun r.iet is gelukt. Bovendien wilden zij ten Noorden van Smo lensk oprukken en'door deze doorbraak het Duitsche front in het Noorden aan het wankelen brengen en Leningrad ontlasten. Deze operaties is den Sovjets verderfelijk geworden. Niet alleen zijn zij in de omgeving van Wjasma omsin geld. doch het weermachtbericht laat vermoeden, dat ook nog op andere plaat sen van het centrale deel van het. front de Duitsche doorbraak plaats vindt, zij de Duitsche stellingen met steun van pantserwagens en vliegtuigen aan. Bo vendien nam een bolsjewistische ka nonneerboot van zee uit deel aan de ge- vechten te land. De bolsjewisten werden door d$ Duitsche troepen met zware verliezen afgeslagen. De kanonneerboot werd door Duitsch artillerievuur ge noodzaakt om te keeren en het vuren te staken. Berlijnsch commentaar "P\E Berlijnsehe avondbladen ge- ven het extra bericht van het opperbevel der weermacht omtrent den vernietigingsslag in den centra len sector van het Oostelijk front met groote opschriften over. de ge heele breedte der pagina's. De Deutsche Allgemeine Zei- tung schrijft daaromtrent.: „het bols jewisme had de beschikking over liet grootste leger ter wereld met reusach tige uitrusting. Dit leger is thans in het hart getroffen. De Duitsche weermacht heeft eerst de aanvalskracht van het bolsjewisme verslagen en staat thans op het punt ook de verdedigingskracht van den gebroken tegenstander kapot te slaan". De Berliner B o e r 6 e n z e i t u n g wijst op hef feit, dat maarschalk Timo- sjenko, die het bevel voerde in het cen trum van het Oostelijk front, uitgelezen en goed uitgeruste divisies ter beschik king 6tonden en verklaart: „in zeer groote dankbaarheid zijn thans de ge dachten van het Duitsche volk gericht op de strijdende, zegevierende troepen en op den Führer. in wiens hand de Duitsche weermacht het instrument der overwinning op het. bolsjewistische we- reldgevaar is geworden". ONDERHOUD VAN ROOSEVELT MET MYRON TAYLOR NEW YORK. 8 Oct. (D.N.B.). Pre sident Roosevelt heeft gisteren een eer ste onderhoud gehad met den specialen Vmerikaahsehen gevolmachtigde bij het Vaticaan. MVron Taylor. In aanslui ting op het onderhoud verklaarde Tay lor. dat hii den president slechts een eerste rapport heeft uitgebracht en dat hij hem Woensdag weer zou ontmoe ten. "DIJ de luchtaanvallen van den ■Lf afgeloopen nacht op Leningrad, zijn opnieuw vele duizenden kilo's brisant- en brandbommen uitgewor- pen hij goed zicht op de aarde. Tal rijke branden ontstonden in de ge bieden, waarop gemikt was. Er is groote schade veroorzaakt aan in stallaties, die voor clen oorlog be langrijk zijn. Over den Duitschen opmarsch ten Oosten van Smolensk schrijft een oor logscorrespondent, dat deze geweldige herfstslag die den 2en October begon, zich afspeelt bij heerlijk weer. Men kan het het Duitsche leger nauwelijks aan zien, dat het al vechtende duizend kilo meter* en meer langs Sovjet-wegen ech ter zich heeft liggen en dat 't de gewel digste militaire macht ter wereld in een reeks van omsingel ingsslagen reeds aan den rand van den afgrond heeft gedre- veCn en een gebied in bezit heeft geno men, viermaal zoo groot als Engeland. Een Duitsch legercorps in den cen tralen sector van bet Oostelijk front heeft in den tijd van 2 tot 7 October in totaal ISO bolsjewistische pantser wagens vernietigd. Een Duitsche pantserdivisie heeft in de gevechten van 7 October in den Zui delijken sector, van het Oostelijk front bolsjewistische strijdkrachten ter sterk te v>an een divisie in de pan gehakt en in totaal 3500 krijgsgevangenen ge maakt. De bolsjewistische strijdkrachten die te Leningrad zijn ingesloten, hebben op 7 October weer zonder succes uitvals- pogingen ondernomen. In den sector van een Duitsch legercorps probeerden de bolsjewisten met gebruikmaking van alle strijdmiddelen een doorbraak te forceeren. Na voorafgegane krachtige voorbereiding door de .artillerie, vielen 73. Wat Klompertfe moest beginnen, dat kon den dief niets schelen, want die had de doos met taartjes en hij vond dat zijn list wat best gelukt was: Zoo kon die kleine aap tenminste niet achter hem aankomen en kon hij zor gen. dat hij een goed eind uit de buurt kwam. 74. Maar dat had hij toch misgere- kend. Wat was dat? Daar hoorde Klompertje opeens achter hem een woedend gesnuif en toeft hij angstig omkeek. 2<ig hii. dat daar in volle vaart de stier van boer Hannes op hem kwam aanstormen. \Vat moest de arme fongen beginnen ANKARA, S Oct. (D.N.B.). „In Turk sche kringen volgt men met aandac:- de ontwikkeling welke zich na Ira thans in Afghanistan begint af te te kenen." zoo schrijft het blad Tagvir E f k i a r. Als bestaat er wellicht kan op. dat het Afghanistan niet zoo er?, zal vergaan als Iran. toch hebben eerste berechten in Turkije verontrös! ting gewekt Het. Afghaansche volk staat bekend als een dapper, edel M-> hammedaansch volk en geniet de sym path ie van Turkije. In den Turkschc'i onafhankelijkheidsoorlog was het. Af, ghaansche volk het eerste dat zijn syni pathie bewees, terwijl Afghanistan bo vendien de eerste staat is geweest, di? het Turkije ,van Kemal Ataturk Jiccfi erkend. Beëindigd 1 Octo' N.V. Bouwhandel en Exploitatie Mas' schappij Bintang, statutair gevestigd K Utrecht, kantoor houdende teNBilthoven. C~ rator mr. W. J. G. Vermeulen te UtrecMj Beëindigd door opheffing wegens gebrek a actief. 6 Octob» D. vEsser H. Mzn., aannemer wonende Soest. Curator mr. B. W. C Dwars te Soes'.' djjk. Beëindigd door het verbindend worde: der eenige uitdechngslu'st met eene uitkee ring van nihil. Uitgesproken S Octobfli H. L. Scrvaas. kapper wonende te Drifj bergen-Rvjsenburg. Traay 77. Rechter-OoK-. missaris mr. jhr. D. Rutgers van Rozenburg curator mr. F. D. van Batenburg te Zeist. Hoofdredacteur: J. VALKHOFF, Amersfoort Redacteur Stadsnieuws en Uit den Omtrek: R. LEENKNEGT. Amersfoort Redacteur Sportrubriek: H. A. C. VAN DER KRAAN Jr.. Amersfoort FEUILLETON M Rasumow was over Lodz naar War schau gereisd en werkte nu met zijn troep in het. circus Ciniselli te Kiew. Zijn reis door Rusland was een ware triomftocht. Er is geen volk ter wereld dat het circus in hooger eere houdt dan de Russen, en in elke stad opnieuw ju belden zij den bekenden berentemmer top. Rijke circusliefhehbers overlaad den hem niet geschenken, te zijner eere werden feesten gegeven en bij werd in de patriciërshuizen uitgenoodigd; Ra sumow nam al deze eer aan niet de ver heugde trots van een groot artist Hij trainde enkel met Sijn dieren wanneer er in de voorstelling iets ge haperd had. want zij kenden bet num mer zoo door en door. dat er geen bij zondere repetities meep noodig waren. Ook Big-en Go deelden in Rasumow's roem. Want zij waren zijn helpers en konden eens even groote dompteurs worden als hij. elke dierentemmer moest als oppasser beginnen. Zij kregen allerlei geschenken en souvenirs toe gestopt en werden evenals hun mees ter dikwijls uitgenoodigd: doch slechts in het circusrestaurant, daar zij zich nooit ver van de beren mochten verwij deren. De beren waren bet middelpunt van hun bestaan en Go wa& met dit leven tevreden. Nog afgezien daarvan, dat hij door Rasumow goed betaald werd en dat zijn baas hem zeer welwillend behandelde. had*hii ook plezier in de dieren. Voor het eerst in zijn zwervend leven had hij wezens gevonden waar voor hij verantwoordelijk was. die hij mocht verzorgen en die hij van dag tot dag beter leerde kennen. Zeker, ook als leerjongen bij de Pisiani's had hij dieren moeten verzorgen, maar die paar den waren slechts middel tot het doel geweest, het ging niet om hen maar om de rijkunststukken. Of zou hij indertijd nog te jong zijn geweest om dieren te 'kunnen begrijpen? In ieder geval, zoo als hij nu van rijn heren hield, bijzonder van den kleinen Frits en den grooten Oswin, zoo had hij nog nooit van een dier gehouden en evenmin van een mensch. „Hoe vind jij Mkrfa eigenlijk?" vroeg Big hem op zekeren dag. Go wist niet wat hij van deze vraag moest denken en antwoordde kort: „Ik vind haar heelemaal niets. Ik heb nog nooit over baar gedacht." De Kaukasier keek hem onderzoekend aan. „Zoo?" bromde hii. „Nu luister eens goed: voor mij is Marfa het mooi ste meisje, dat er rondloopt!" Zijn toon was dreigend. Go hegréep dadelijk dat Big op oude rech'en aanspraak maakte en van zijn rivaliteit bij Marfa niet gediend zou zijn. Go kreeg haast medelijden met zijn dikken, onbeholpen kameraad. Zeker had Big het nog nooit gewaagd om Mar fa zijn toegenegenheid te bekennen en sleepte bij zijn liefde als een last met zich mep e Toep Rasumow nadat hij een jaar door Rusland gereisd bad, van Charkow naar Saratow wilde gaan en den eige naar van het circus aldaar zijn numuer aanbood, ontving hii een antwoord, dat hij niet voor mogelijk had gehouden, namelijk een weigering. Hij kwam er spoedig achter hoe de zaak in elkaar zat. In circus Saratow was gedurende de afgeloopen maand een andere groote Russische dompteur opgetreden, die langen tijd door Siberië had gereisd en nu langzaam naar het Westen trok. Deze man. die Durow heette, was niet slechts dompteur maar ook humo rist en beroemd om zijn grappen. Bij zonder de gewaagde satires, waarmee hij weinig populaire ministers en an dere hooggeplaatste persoonlijkheden belachelijk maakte, trokken allerwegen een groot en dankbaar publiek. Hijzelf was leerling van de cadettenschool ge weest, eer hij er naar het circus van door was gegaan; en men zei. dat de Czaar zelve hem de hand boven het hoofd hield waaneer hij in botsing kwam met de autoriteiten. Durow had vijf of zes wagens rnet alle soorten van dieren: beren, honden, katten, vossen, vogels, zeeleeuwen, ratten, hanen, das honden,'varkens. apen en hazen. Al de ze dieren kenden kleine kunststukjes en Durow gaf daar zijn grappigen tekst en uitleg bij. Rasumow was een veel grooter dresseur; maar niettemin moest men Durow's nummers om hun varia tie prijzen en menigeen vond ze inte ressant dan Rasumow's elegante beren pantomimes. Rasumow besloot, zijn mededinger niet uit den weg te gaan. Toen hij Go op zekeren morgen bij zich riep en vPoeg: „Hoor eens Go, wil jij een berennummer instudeeren?" was de jongen hem het liefst om den hals gevallen. „O. zoo graag!" „Uitstekend. Kijk eens. ik heb wat meer beweging in mijn nummer noo dig en denk er aan om een .worsteling tusschen mensch en b.eer te gaan ver- toonen. Ik geloof, dat Frits en jij wel goed genoeg met elkaar kunt opschie ten om dat te probeeren. Je begrijpt na tuurlijk dat zoo'n worsteling heelemaal geen worsteling is, maar een goed inge studeerd spel waarbij elke houding en elke beweging van te voren is vastge steld en de beer zich tenslotte door den mensch laat overwinnen, dat wil zeg gen, zich voor hem ruggelings op- den grond laat vallen Dus probeer of je het met Frits eens kunt worden en zeg mij dan maar wanneer we het nieuwe- nummer kunnen gaan oefenen." Om het met Frits .eens te woroden' streefde Go hijzonder naar zijn vriend schap. Hij sprak het jonge dier hartelijk toe, liefkoosde het, speelde ermee door de tralies en op zekeren dag durfde hij het wagen bij Frits in het hok te ko men. Kort daarna begonnen in de centrale kooi en onder leiding van Rasumow de eigenlijke repetities. Zij waren moei lijk. duurden lang en brachten gevaar mee. Frits was weliswaar- de jongste beer. maar toch steeds nog enkele cen timeters grooter dan Go. enorm sterk en daarbij zoo ontstuimig, dat hij Go uit pure speelschheid dikwijls op den grond gooide of samen met hem over den vloer rolde, waarbij de jongen soms maar ternauwernood aan een gevaar lijke omhelzing ontsnapte. Het duurde wekenlang eer ze zoover waren, dat Frits op commando de ver schillende bewegingen uitvoerde; en opnieuw duurde het weken eer het dier de juiste volgorde onthield. Nu moest het geheel beter worden afge werkt en ook dit stelde het geduld van den temmer op een zware proef. Ten slotte moest het* nummer worden inge speeld en de .^presentatie' ervan wor den voorbereid. Pas na een groot half jaar van dagelijkschen zwaren arbeid was de worsteling met den beer einde lijk rijp voor de manege. Het debuut, vond plaats in het circus van Orel. Terwijl Go zich achter de cou lissen door Marfa driemaal liet bespu wen om het geluk te bezweren, kon digde de regisseur met vele groote woor den het nieuwe nummer aan. Toen be trad Go, gekleed in het pantervel der gladiatoren, den rooden ring, boog en wenkte glimlachend naar het gordijn, dat geopend werd om den beer Frits door Big van ketting en halsband ont daan binnen te laten. Het dier groet te het publiek eveneens. De tegenstan ders gaven elkander de band en gingen op het fluitsignaal van den scheids rechter 'dadelijk in gevechtshouding staan. Wat het publiek nu te zien kreeg was een schijnbaar geheel ongedwongen en geïmproviseerde reeks van heup- en hoofdgrepen, nekmassages, omarmin gen en stooten waarbij de toeschouwers de krachtige, mooi gebouwde lichamen der beide 'worstelaars konden bewon deren. Nadat een ronde door den scheidsrechter was afgefloten gingen zij tegenover elkaar op de rand van de manege zitten en lieten zich koelt© toe wuiven. Dit wekte telkens een algemeene en stormachtige vroolijkheid op, maar toen in de laatste ronde de beer Frits met een kolossale sprong op Go losging hield men in de zaal den adem in. Was dat nog spel? Of was de beer werkelijk woest geworden? De man ontkwam 6lechts met de uiterete inspanning van zijn krachten aan de vreeselijke armen van het bruine ondier,.. En terwijl de beer een oogenblik naar lucht hapte, pakte de man hem vlug om het middel de beer sloeg zijn armen om dè men- schen6chouders en wierp hem roe' zijn volle kracht achterover. Maar he dier hield zich nog op de been en wan kelde enkele seconden eer het rugge lings ter aarde viel, zijn tegenstander meetrekkend in zijn val; deze hield hem vast, drukte hem neer een, twee, drie, vier. tot de scheidsrechter had uitge teld. De mensch was overwinnaar ge bleven! Trompetgeschal een orkaan van a? plaus nieuw trompetgeschal! Stra lend boog Go om voor den bijval te dan ken en boog ook Frits de beer. Dan ga ven zij elkaar de hand en verlieten arm in arm de manegeGo moest wel tien maal terugkomen om het geestdriftig* publiek buigend te bedanken. Een prachtig debuut! Rasumow was tevreden. Hij drukte dat weliswaar niet rnet veel lofuitingen uit, want dot, was niet goed. voor jong* artisten, maar hij verhoogde Go's gage en hij sloeg hem ook buiten de werkuren scherper gade dan vroeger. Want Rasu mow dacht eraan, dat de tijd zou ko men, waarop hii de zweep in jongere handen moest leggen. Marfa zou de he rentroep krijgen, maar zij kon daar niet a'leen mee optreden, daarvoor was nog een man noodig. Big was die man nie{j de paar maal, dat Rasumow hem had laten optreden, had hii gezien, dat 'de zwaargebouwde Kaukasier niet over de elegantip en de charme beschikte, welke noodig waren om het publiek te winnen Go daarentegen maakte in de manege een zeer goed figuur Hij had dadelijk contact met het publiek. Zou hij mi*' chien de geschikte opvolger zijn? (Wordt vervolgd)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 2