Alles is gereed voor den laatsten slag DE TERUGTOCHT VAN HET NEGENDE SOVJET-LEGER Olie-reservoirs van Haifa aangevallen Het geheele Sovjet-fronï is thans verbrijzeld Handelsverdra Duitschland ei Turkije Industriegebieden spoedig in Duitsche handen Britsche verliezen Dr. Dietrich zegt: ROOSEVELT VRAAGT WIJZIGING DER NEUTRALITÈITSWET RADIOPROGRAMMA FEUILLETON PAGINA 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 10 OCTOBER AG Dagorder van Hitier aan de soldaten van het Oostelijk front BERLIJN, 9 October (D.N.B.). De Führer en opperste bevelhebber van de weermacht heeft aan ae soldaten van het Oostelijk front den volgenden dag order uitgevaardigd: Soldaten van het Oostelijk front! Vervuld van de diepste zorg voor het bestaan en de toekomst van ons volk, heb ik op 22 Juni besloten den oproep tol u te richten den dreigenden aanval van een tegenstander nog op het laatste oogenblik te voorkomen. Het was de bedoeling van de machthebbers van het Kremlin naar wij thans weten om niet alleen Duitschland. maar heel Europa te vernietigen. Twee punten, kameraden, zult gij inmiddels hebben in gezien: 1. Deze tegenstander had zich voor zijn aanval militair in zulk een enormen omvang toegerust, dat ook de grootste vrees nog overtroffen is. 2. Wee ons volk en de geheele Europee6che wereld, wanneer deze barbaar* sche vijand zijn tienduizenden pantserwagens tegen ons in beweging had kun nen zetten. Heel Europa zou verloren geweest zijn. want deze vijand bestaat niet uit soldaten, maar grootendeels 6lechts uit beesten. Met eigen oogen, kameraden, hebt ge thans het „paradijs der arbeiders en boeren" persoonlijk leeren kennen. In 'n land. dat door zijn groote oppervlakte en vruchtbaarheid de geheele wereld zou kunnen voeden, heerscht een armoede, zooals wij, Duitschers, ons niet kunnen voorstellen. Dat is het resultaat van een thans spoedig 2ó jarige joodsche heerschappij, die als bolsjewisme eigenlijk slechts den algemeensten vorm van het kapitalismo nabijkomt. De dragers van dit systeem zijn echter ook in beide gevallen dezelfde joden en uitsluitend joden C OLDATEN. Toen ik u op 22 Juni riep om het verschrikkelijk drei gende gevaar van ons vaderland af te wenden, zijt gij tegen de groot6te mili taire mogendheid van alle tijden opge trokken. in nauwelijks drie maanden tijds is het u. kameraden, evenwel door uw dapperheid gelukt, de eeno pantser- brigade na de andere van dezen tegen stander te verslaan, tallooze divisies in de pan te hakken, een onnoemelijk aan tal gevangenen te maken en eindelooze gebieden te bezetten, geen ledige gebie den, doch gebieden, waarvan deze te genstander leeft en waaruit zijn gewel dige oorlogsindustrie met grondstoffen van allerlei aard verzorgd wordt. Bin nen enkele weken zullen zijn drie meest op den voorgrond tredende Industriege bieden volkomen in uw hand zijn. Uw namen, soldaten van de Duitsche weer macht, en de namen van onze dappere bondgenooten, de namen van uw divi sies, regimenten; van uw schepen en luchteskaders, zullen voor alle tijden verbonden zijn met de geweldigste over winningen der wereldgeschiedenis. Sprekende cijfers Meer dan 2-400.000 gevangenen hebt ge gemaakt. meer dan 17.500 pantserwagens en meer dan 21 600 stukken geschut hebt ge vernietigd of buitgemaakt. 14-200 vlieg tuigen werden neergeschoten of op den bc- ganen grond verntyd- De wereld heeft zoo iets dergelijks nog nooit gezien. Het ge bied. dat de Duitschers en de met ons ver bonden troepen thans bezet houden Is ruim dubbel zoo groot als het Duitsche Ruk van Januari 1933 en meer dan vier maal zoo groot als het Engelschc moeder land. Sinds den 22en Juni zlin de sterkste verdedigingsstelsels doorbroken, ziin ge weldige stroomen gepasseerd, zijn tallooze plaatsen bestormd, ziin vestingen en kaze matten vernietigd of uitgerookt. Vanaf het hooge Hoorden, waar onze zoo bijzon der dappere Finsche bondgenooten ten tweede male hun heldhaftigheid aan den dag leggen, tot aan den Krim. staat ge thans vereenigd met Slowaaksche Hon- gaarsche, ftaliaansche en Rocmecnschc divisies 1.000 K M. diep in het vijandelijke land. Snaansche. Kroatische en Belgische formaties sluiten zich thans hierbij aan en andere formaties zullen nog volgen want deze strijd wordt wellicht voor de eerste maal door alle landen van Euro pa als een gemeenschappelijke actie tot redding van het kostbaarste beschaafde continent beschouwd. Geweldig is echter ook het werk. dat achter uw enorm front gepresteerd werd- Biina 2-000 bruggen van ruim 12 meter lengte ziin geslasenl 405 spoorbruggen werden gebouwd. 25 500 K M. spoorlijnen ziin weer in bedrijf ge steld. ja. meer dan 15.000 kilometer spoor lijnen zijn reeds op de algemecne Euro- peesche railsbreedte omgezet. Aan dui zenden kilometers wegen wordt gewerkt Groote gebieden zijn reeds onder het bur gerlijke bestuur gebracht- Daar wordt het leven zoo snel mogeWk weer volgens ver standige wetten op gang gebracht. Enorme opslagplaatsen met levensmiddelen, ben zine en munitie liggen gereed. Dit grootste resultaat van een strijd werd bereikt met offers, wier aantal, hoe smartelijk ook voor de komeraden individueel en hun familieleden, bij el kaar nog geen vijf procent uitmaakt van de slachtoffers uit den wereldoorlog. Wat gij, kameraden, en wat de met ons verbonden dappere soldaten aan presta ties, aan dapperheid, aan heldhaftig heid, aan ontberingen en inspanningen, in deze nauwelijks 31/» maand achter u hebt, weet niemand beter dan 3egene, die eens zelf als soldaat in den vorigen oorlog zijn plicht gedaan heeft. Iedere stap voorbereid T N deze 3'/a maand, soldaten, is nu 1 echter eindelijk de voorwaarde ge schapen voor den laatsten geweldigen slag, welke nog voor hot aanbreken van den winter aan dezen vijand moet wor den toegebracht. Alle voorbereidingen zijn thans gereed, voor zoover menschen die kunnen overzien. Stelselmatig is thans iedere stap voorbereid om den vijand in de positie te brengen, waarin wij hem den meest doodclijken stoot kunnen toebrengen. Thans is het begin gekomen van den laatsten grooten be- slissenden slag van dit jaar. Hij zal de zen vijand en daarmede ook den aan stichter van den geheelen oorlog, Enge land zelf, vernietigend treffen, want door dezen tegenstander te verslaan, ruimen wij ook den laatsten bondgenoot van Engeland op het continent uit den weg. Van het Duitsche Rijk echter en van heel Europa nemen wij daarmede een gevaar weg, zooals er sinds de tij den der Hunnen en later van de stam men der Mongolen geen ontzettender boven het continent heeft gehangen. Het Duitsche volk zal daarom in de komen de weken nog meer bii u zijn dan tot dusver het geval was. Wat gij en dc met ons verhonden soldaten gepresteerd hebt verplicht thans reed6 allen tot de diep ste dankbaarheid. Met ingehouden adem en met zegewen6chen vergezelt u evenwel in de komende zware dagen het geheele Duitsche vaderland. Want gij schenkt dit vaderland met Gods' hulp niet alleen de overwinning, doch daar mede ook de belangrijkste voorwaarde voor den vpede. Hoofdkwartier van den Führer, 2 Oc tober 1941. ADOLF HITLER, Führer en op perste bevelhebber van de weer. macht. REIS VAN BUITENLANDSCHE SCHRIJVERS DOOR DUITSCH LAND BERLIJN, 9 Oct. (D.N.B.). De vol gende landen zullen deelnemen aan een reis van buitenlandsche schrijvers door Duitschland: Frankrijk. Vlaanderen, Nederland, Noorwegen, Finland, Bulgarije, Zweden, Denemarken, Span je, Italië en Kroatië. VAN HET NOORD-AFRIKAANSCHE OORLOGSTOONEEL BERLIJN, 9 Oct. (D.N.B.). Op het Noord-A frikaansche oorlogstooneel heeft, naar het D.N.B. verneemt, het Duit6che luchtwapen zijn aanvallen op de vijandelijke verdedigingsinstallaties voortgezet. Aan het Egyptische front zijn verscheidene vliegvelden gebombar deerd. Een sterke formatie duikbommen werpers heeft met succes batterijen bij Tobroek aangevallen. Duitschland strijdt voor Europa UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 9 Oct. (D.N.B.). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Zooal6 gisteren in een extra bericht i6 bekend gemaakt, is een Diiitsch pant6erleger, dat versterkt was met Italiaansche, Hongaarsche en Slo waaksche troepen, uit het gebied ten Oosten van Dnjepropetrow6k doorge drongen tot de Zee van Azof en heeft bij Melitopol het aan de frontzijde ver slagen negende Sovjetlegerden terug tocht afgesneden. Tevens hebben Duitsche en Roemcensche strijd krachten de achtervolging van het Westen uit voortgezet. Daarbij is een snelle formatie van de Waffen S.S. er in geslaagd, langs de kust van de Zee van Azof Bevdjansk te bereiken en in contact te komen met de ge pantserde strijdkrachten uit het Noor den. Thans staan hier, van alle zij den dicht ingesloten, zes of zeven vij andelijke divisies vlak voor de ver nietiging. De S.S.-formatie heeft de zwakke overblijfselen van de versla gen tegenstanders, die probeerden te rug te trekken op Rostof, reeds tot Mariopol nagezet, In het midden van het Oostelijk front hebben, zooals eveneens reeds in een extra-bericht is bekend ge maakt, de diepe doorbraakoperaties tot een nieuwen, grooten omsingelen, den 6lag geleid. Door 6terke pantserstrijdkrachten in den rug aangevallen, staan thans ook in het gebied rondom Brjansk drie vijandelijke legers voor hun ver nietiging. Tezamen mot de reeds bij Wjasma ingesloten formaties heeft hier maarschalk Timosjenko de laat ste volledig strijdvaardige legers van het geheele Sovjet-front opgeofferd. Het droombeeld van voortdurende successen in den aanval, welke door de leugenachtige propaganda van den vijand juist aan deze legers 6inds weken waren toegeschreven, is daar mede definitief te niet gedaan. Nieu we pogingen van den vijand om het omsingelingsfront ten Westen van Leningrad met ondersteuning van pantserwagens te doorbreken, mis lukten onder zware verliezen voor den vijand. Talrijke Sovjetpantser wagens werden daarbij vernietigd. Het luchtwapen ondersteunde aan het geheele Oostelijk front met sterke strijdkrachten de operaties van het leger. Succesvolle aanvallen waren gericht op vijandelijke troepencon centraties, stellingen artillerie, ver bindingslinies en spoorwegcom plexen. De wapenfabriek ten Zuid- Oosten van Charkof werd opnieuw gebombardeerd. In den afgeloopcn nacht vielen gevechtsvliegtuigen be langrijke militaire inrichtingen van Leningrad aan. In de laatste weken werd stelselmatig voortgegaan met het leggen van mijnen in de wateren om het Britsche eiland, In Noord-Afrika bestreden Duit sche duikbommenwerpers bij Tobroek met goede uitwerking een Britsche batterijstelling en laadinricbtingcn van den vijand. Duitsche gevechtsvliegtuigen bom bardeerden, in den nacht van 7 op 8 October, Britsche vliegvelden bij Mer. sa Matroeh en Foeka. De vijand vloog niet naar het ge bied van het Duitsche Rijk. In den strijd tegen het Britsche luchtwapen werden in den tijd van 1 tot 7 October bij slechts drie eigen verliezen 35 vijandelijke vliegtuigen vernietigd. ROME, 9 Oct. (Stefani). Het Ita liaansche weermachtbericht van he den luidt als volgt: Groote formaties Italiaansche bom menwerpers hebben gisternacht de raf finaderijen «en petroleumreservoirs van Haifa aangevallen. Ondanks krachtige afweer van den vijand gelukte het on zen vliegtuigen de doelen te treffen, waar zich branden van grooten om vang ontwikkelden. Al onze vliegtuigen keerden op hun steunpunten terug, eenige met treffers van het vijandelijke afweergeschut. Denzelfden nacht heeft de vijand een aanval ondernomen op eenige plaatsen aan de Oostkust van Sicilië. Aanvallen met bommen en machinegeweervuur veroorzaakten slachtoffers noch 6chade De afweer van Syracuse schoot een vliegtuig neer, dat in de nabijheid van de kust in zee stortte. De geheele be manning werd gevangen genomen. In Noord-Afrika verkenningsactie aan het front van Tobroek. Vijandelijke eenheden werden afgeslagen en lieten gevangenen in onze handen achter. Aan het front van Solloem schoten Duitsche jagers twee vijandelijke vliegtuigen neer. Andere Duitsche vliegtuigen de den aanvallen op vooruitgeschoven vijandelijke vliegvelden. Zii troffen voorraadopslagplaatsen en vernielden een vliegtuig op den grond. Eefi lucht aanval op Tripolis had slechts lichte matericele schade tengevolge, vin Oost-Afrika" heeft een sterke, uit nationale en koloniale troepen bestaan de kolonne uit de stelling van Walag ten Noordoosten van Gondar, onder bevel van lt.-kol. Carmolo Liuzzo, een krachtigen aanval gedaan op den zetel van het Engelsche coirïmando, de be langrijke stelling van Amha Ghiorghi. Nadat iedere tegenstand van den vijand was overwonnen, werd de vijand op de vlucht gedreven. Hem werden aan zienlijke verliezen toegebracht. Herhaalde tegenaanvallen van den vijand werden afgeslagen. Onze troe pen staken den brand in den zetel van het vijandelijke commando en verniel den een munitie-opslagplaats, bene vens het radiostation. 'Zij keerden met gévangenen, buitgemaakte wapens en materiaal op hun steunpunt terug. Al le eenheden die aan den aanval deel genomen hebben en in het bijzonder het 2oe koloniale bataillon, hebben zich onderscheiden door vastberadenheid en dapperheid. In den middag van 7 October heeft een van onze vliegtuigen dat een ver kenningsvlucht maakte langs den weg van Debra Tabor. vijandelijke vracht auto's met machinegeweervuur bescho ten en ze in brand gestoken. BERLIJN, 9 Oct. (D.N.B.). Het D.N.B. verneemt van militaire zijde: De Engelsche luchtmacht is in Sep tember zestien maal het Duitsche Rijks gebied binnengevlogen en verloor daar bij 77 vliegtuigen door Duitsche nacht jagers en afweergeschut. De verminder de activiteit der Engelschen en de groot te van hun verliezen, wordt bijzonder belicht door vergelijking met de cijfers van een jaar geleden. In September 1940 vlogen de Engelschen 27 maal het Rijk binnen en verloren 55 vliegtuigen, dus naar verhouding aanzienlijk minder. De Duitsche nachtjagers en het Duitsche afweergeschut vermeerderen dus voort durend hun superioriteit over de En gelsche luchtmacht. De talrijke Britsche tankbooten, die van eind September tot begin October tot zinken zijn gebracht, veroorzaken zeer gevoelige verliezen voor de voor ziening van Engeland met motorbrand stof. Het verlies van een enkele tank boot van middelgrootte met een lading vliegtuigbenzine heeft tot gevolg, dat de brandstof voor duizend Britsche vlieg tuigen gedurende dertien dagen ver dwijnt. KONOJE BRENGT DEN KEIZER RAPPORT UIT TOKIO, 9 Oct. (D.N.B.). De keizer heeft hedenochtend prins Konoje in audiëntie ontvangen. De premier bracht raport uit over algemeene politieke za ken en beantwoordde verscheidene vra gen. h BERLIJN, 9 Oct. (D.N.B.). De Rijks perschef. dr. Dietrich, die zoojuist per si%ciaal vliegtuig uit het hoofdkwar tier van deft Fuehrer in Berlijn is aan gekomen. heeft vertegenwoordigers van de buitenlandsche pers sensatroneele inlichtingen gegeven over den huidigen toestand aan het Oostelijk front. Dr. Dietrich deelde mede, dat de veldtocht in het Oosten beslist werd met de ver brijzeling der legergroep van Timosjen ko. „De beslissing is militair definitief gevallen. De verdere militaire ontwik keling in het Oosten zal verloopen zoo als wij dat wenschen. De Sovjet-Unie heeft met dezen laatsten geweldigen slag, die wij haar hebben toegebracht, militair afgedaan. De Engelsche droom van een oorlog op twee fronten is defi nitief uitgedroomd. De Rijksperschef deelde verder mede. dat de operaties in het Oosten het pro duct waren van een groot, zorgvuldig plan. In dit verband las hij den oproep van den Fuehrer in den historischen nacht van 1 op 2 October voor (bedoeld wordt de dagorder van Hitier aan de soldaten van het Oostfront, Red.), waarin hij had medegedeeld, dat de aanstaande slag nog vóór het aanbreken van den winter den vijand moest ver brijzelen en dat de laatste groote be- slissings-slag van dit jaar begon. De Rijksperschef deed vervolgens me. dedeeling van het reeds gepubliceerde speciale bericht betreffende de omsin geling van verdere vijandelijke legers in het gebied van Brjansk. Zooals daaruit gezien kan worden, heeft daarmede de geweldige doorbraak door het centrale front geleid tot de omsingeling van het leger van maarschalk Timosjenko in twee omsingelingsgehieden. Men raamt den omvang van de hier ingesloten Sovjet-legers op 60 tot. 70 'divisies. Teza men met de reeds bij Wjasma ingeslo ten formaties, heeft maarschalk Timo sjenko hier de laatste volledig tot den strijd bekwame legers van het geheele Sovjet-front, opgeofferd. Wanneer men bedenkt, dat de legers van Worosjilof ih Leningrad zijn ingesloten, dat. de la gers van Boedjenny practisch afgedaan hebben, dan bestaat er geen twijfel aan, of het geheele Sovjet-front is thans verbrijzeld. „Na de vernietiging van het leger van Timoijenko, die op het oogenblik aan den gang is. zullen ook de laatste Sovjetlegergroepen uit den weg geruimd en opgeheven zijn". Van het brongebied van de Wolga tot aan du Zee van Azof zijn thans, afgezien van de ingesloten legers, die vernietigd worden, de resten van de verslagen NEW YORK, 9 Oct, (D.N.B.). In een boodschap aan het Congres heeft president Roosevelt verzocht, de neu traliteitswet zoo te wijzigen, dat wa pening van Amerikaansche koop vaardijschepen mogelijk wordt. In zijn scherp polemische motiveering beweert Roosevelt, dat Duitschland het voornemen heeft, de wereld te overheerscherv en dat Hitier „een uitdaging aan Amerika" beteekent. Ook elders in de boodschap spreekt Roosevelt op opmerkelijke wijze steeds van Amerika in plaats van de Vereenig- de Staten. „Amerika wil zich niet door Hitier laten voorschrijven, aldus zegt hij, welke wateren door Amerikaansche schepen mogen worden bevaren. Ameri ka kan niet toelaten, dat de „verdedi ging zijner rechten" door deelen der neutraliteitswet 'teniet gedaan of ver waterd wordt. Het wil zijn veiligheid, integriteit en eer handhavén. Roosevelt verklaart verder, dat de door hem voorgestelde wijzigingen even min als de wet tot hulpverleening aan Engeland een oorlogsverklaring onder stellen. Onmiddellijk na de boodschap van Roosevelt hebben de voorzitters der commissies voor de, buitenlandsche politiek van Senaat en Huis van af gevaardigden wetsvoorstellen inge diend, waarin de president geduren de den oorlogstijd gemachtigd wordt koopvaardijschepen te wapenen of hun wapening toe te laten. Russische legers overal op den tj tocht." De rijksperschef wees er op, da;( beurd ie, wat men van Duitsche f op 22 Juni,, bii het begin van denlB" tocht, nog niet gehoopt had: de jets hebben fn plaats van terug ken. den strijd aangebonden en f den zoo vernietigd. Wanneer macht van een vijand is verniJ vormt al het andere geen beslis! probleem meer, aldus verklaarde rijksperschef. BERLIJN. 9 Oct. (D.N.B.). - Duitsch-Turksche handelsbespreking welke de laatste weken te Ankara! gevoerd, zijn thans geëindigd. De c cenkomsten zijn vandaag geteekd voor Duitschland door den ambassaiff Von Papen en den gezant Clodius, i Turkije door den minister van buiff landsche zaken, Saradjogloe, den ff bassadcur Menemendzjogloe en denl derstaatssecretaris van handel, Nd Kesmir. De goedcrenruil tusschen bj landen wordt door de overeenkom! geregeld tot 31 Maart 1943. In dezel riode zal Duitschland naar Turkije deren uitvoeren tot een bedrag van) na 200 millioen mark en Turkije gd ren naar Duitschland tot eenzelfde! drag. Door Duitschland worden allel dustrieproducten geleverd, die J Turkije van groote beteekenis zijn, ln| eerste plaats producten van ijzer. staalindustrie, -waarbij ook oorlopd teriaal. Turkije levert Duitschland pp) stoffen en. levensmiddelen, die s'! het belangrijkste deel van' den Til schen uitvoer naar Duitschland gevorl hebben, in de eerste plaats katoen,! bak. olijfolie en delfstoffen. Verder is een overeenkomst betref!! de het betalingsverkeer geteekend, «fl door de afwikkeling van alle transac! •uit. de goederenovereenkomst en djl buiten op royale wijze wordt gerepl De onderhandelingen zijn door bil partijen gevoerd in den geest van ff vriendschap, die de traditioneele betrf kingen kenmerkt. Beide regeerinf hebben er naar gestreefd, zooveel D gelijk rekening te houden met de r.l we economische banden, die sedert ff jaren tusschen haar landen bestaar.l ZATERDAG 11 OCTOBER HILVERSUM I. 415.5 M. 6.45 Gnl muziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 G.'iff muziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B..VJ Nieuwsberichten. 8.15 Gram.muziek. Voor de huisvrouw. 9.25 Gram.muziek. ül Ernstige muziek (opn.). 12.00 Orkest Mil do en solist. 12.40 Almanak. 12.45 BXi Nieuws- en economische berichten. 1.00 q semble Banrii Balogh. 1.30 Grarri.muziels. 1 Voor het gezin. 2.20 Gevarieerd progranff 3.50 Gram.muziek. 4.00 Bijbellezing. Zang met pianobegeleiding en gram.mui| 5.00 Gram.muziek. 5.15 B.N.O.: Nieuws-, i nomischc- en beursberichten. 5.30 GramJ ziek. 5.35 Duitsche taalles. 6.00 Gramd z\e\(. 6.15 Het kwartier van den arbeid ;fl Pro Musica en gram.muziek. 7.00 Act:f halfuurtje: ,7.30 Gram.muziek; 7.45 rep:.! ge; 8.00 Het Amsterdamsch Instrument^ solisten kwartet; 8.30 Dc stand van de ziekwetenschap in Nederland, causerie; iff Gram.muziek; 9.00 toespraak door ir. Mtff aert (opn.); 9.15 Gram.muziek; 9.45 B>ff Nieuwsberichten;/10.0010.15 BNO. Er.;f sfthe uitzending: dutch new reel. HILVEHSUM II. 301,5 M. 6.45—8.00 Hilversum I. 8.00 B.N.O.: Nieuwsbericht! 8.15 Gram.muziek. 8.45 Koor van de Ncci landsche Bachvcreeniging, Omroeporkest f solist (e. o.). 9.05 Gram.muziek. 10.00 Mff genwiiding. 10.15 Lichte muziek (e. o.) l'ff Gram.muziek. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en tif nomische berichten. 1.00 Romancers en ff listc. 1.40 Voor de jeugd. 2.00 Viool en piiff 2.45 Alleen voor manrven. 3.00 Gram.muiif 3.30 Pianovoordracht. 4.00 Melodisten en ff list en de tien vroolijke meisjes. 4.45 V:| de binnenschippers. 5.15 B.N.O.: Nieuw economische en beursberichten. 5.30 Orp| spel. 6.00 Cyclus „In een nieuw licht 1 zien" (Voorbereid door de N.S.B 6.15 Kbj van Beeck en zjjn orkest. 6.45 Voor den 1 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 bonte avorff 9.00 sluiting. 16. Wat Rasumow voor het overige van zijn jonge oppasser zag, was weliswaar weinig, maar stelde hem tevreden: Go leefde 6lechts met en voor de dieren. Het scheen dat hij heelemaal geen pri- véleven had, geen hartstochten, geen liefhebberijen, geen vriendschap. Met Big tenminste kon hij blijkbaar niet bij zonder goed opschieten. Go behandelde den eenzelvigen Rus wat uit de hoogte en Big van zijn kant wae jaloersch op Go's roem. Go wist dot wel, maar het kon hem niet schelen.- Waf had hij tenslotte met Big te maken en wat kon Big hem voor kwaad doen? Nadat hij nu al bijna een jaar dog in dag uit de berenworsteling vertoonde, verliet hij zich enkel en al leen op zijn dieren, bijzonder op Frits; de dieren waflën trouw, wanneer je hun zelf maar trouw bleef. En toert6 de troep in Moskou optrad kreeg Go gelegenheid om zijn trouw te bewijzen. Frits toonde zich op een dag zeer ilecht gehumeurd en scheen ziek te zijn. Toen Go hem onderzocht, kwam hij tot de ontdekking, dat de keel van het dier zwaar ontstoken was. Frits kwam dus in een aparte kooi en werd daar door Go verpleegd. Go legde warme compres- sen, slipte de zieke keel aan, behandelde bet dier met kamillenthee en voerde het als een klein kind. Hij offerde zich ge heel voor den beer op, verliet hem nau welijks en sliep zelfs bij hpm in de fcooi. Daarbij was Frits erg prikkelbaar en twistziek. Maar Go nam het hem niet kwalijk, want het dier had pijn en men kon du6 niet verwachten, dat het goed gehumeurd zou zijn. Go's toewijding werd dan ook beloond: zijn patiënt genas. Frits was veertig pond afgevallen, maar nu ontwikkelde hij zulk een berenhonger, dat hij bin nen een week weer vijftig pond aan kwam en zoo rond werd als hij nog nooit geweest was. Go bemerkte dat. toen hij voor het eerst weer met hem optead. Nog nooit had het nummer hem zooveel krachts inspanning gekost. Want de beer was veel lomper en trager dan vroeger; tel kens moest hij hem commando's geven, die door het orkest overstemd, werdgji, opdat het puhliek niets zou merken.' Uitgeput kwam Go uit de manege en was blij toen hij zijn partner achter het gordijn aan Big kon toevertrouwen. Big stond als steeds te wachten; maar toen Go hem de ketting toewierp, ving hij ze niet op, doch draaide zich om als of de zaak hem niets aanging. En de beer eing er op een draf van ■ioor in de richting van de paarden stal Dat kon een mooie geschiedenis worden! Go verzamelde nogeens al zijn krachten en rende het dier achterna. Tenslotte kreeg hij dan ook de ketting weer te pakken maar Frits was kop pig, want deze plotselinge onderbreking van zijn uitstapje beviel hem niet, en hij trok zoo hard, dat Go zich aan de muur moe6t vasthouden om niet te worden meegesleept. Slechts met de grootste moeite slaagde hij er in de vluchteling naar zijn kooi te brengen. Maar daarna, viel hij tegen Big uit, die rustig naast de wagen was blijven slaan: „Ben je stapelgek geworden? Daar had het grootste ongeluk van kun nen komen! Hoe kun je den beer nu los laten!" „Ik wil voor. jou geen hand meer uit steken!" schreeuwde Big met een drift, die Go niet van hem kende. „Ik ben in dienst van Rasumow en niet van jou!" „Maar als ik optreed „Jij hebt heelemaal niet op te treden! Ik zou 'optreden als jij Rasumow niet had omgepraat!" Nu was Go ook driftig geworden en schreeuwde: „Jij wou worstelen tegen Frits! Rasu mow zal wel weten, waarom hij het jou niet liet doen je zult wel te dom zijn of te laf." Verder kwam Go nietwant de Ivau- kasier had een van de ijzeren kooikrab- hers opgenomen om er Go mee neer te slaan hij trof gelukkig niet het hoofd, doch de schouder en toen rolden zij sa men over het zand Maar daar kwam juist Rasumow aan om de wagens te controleeren, zooals na elke voorstel ling. Onmiddellijk waren de beide oppas sers weer op dex been en stond elk naast zijn wagen zooals hun dienstorder het cischte. Rasumow keek van den een naar den ander doch sprak geen woord. Hij over tuigde zich ervan, dat bij de heren alles in orde was. Toen wenkte.hij Go en ging heen. Eerst, sprak hij met den jongen over enkele veranderingen, die hij graag in het worstelnummer zou aanbrengen. Toen zei hij: „Eigenlijk had ik je aan Madame Rasumow willen voorstellen, die zoo juist hier is aangek-omen, maar het is nu wat laat geworden. Dat stellen we dan maar tot morgen uit!"j, ...Den geheelen volgenden dS.g bracht Go in de berenkooi door bij ziin Frits. De beer was weer, rustig en vriendelijk en speelde met hem zooals altijd... Hij i6 toch dankbaar, omdat ik hem tijdens zijn ziekte zoo goed verpleegd heb. dacht Go. Big gedroeg zich dien dag alsof Go lucht voor hem was; en Go, die de ruzie van gisteren met een verzoenend woord had willen begraven, volgde nu 't voor beeld van den ander en trok zich van Big niets meer aan. 's Namiddags kwam Rasumow met zijn vrouw en Marfa naar de beren kijken. Madame Rasumow was een waardige dame met. grijs haar en een vriendelijk gezicht, voornaam in houding en kleeding. „Big en Go!" stelde de dompteur voor met een handbeweging naar zijn beide oppassers. „Aangenaam!" zei Mevrouw Rasu mow, terwijl ze Big de hand gaf. Maar Go kreeg een bijzondere vriendelijkheid van haar: Vooral aangenaam u te lee ren kennen!" Daarna wierp zij een blik op de beren en' de familie verdween weer. Madame Rasumow kon de lucht van roofdieren niet verdragen Toen Go bij de avondvoorstelling de manege binnenkwam, zag hij dat de baas* en Mevrouw in een loge zaten. Hij maakte voor hen een bij'zondere buiging, waarop zij vriendelijk applaudisseerden en het geheele publiek met hen instem de. Go nam zich voor om vandaag bijzon der zijn best te doen. Glimlachend wenkte hij naar het, gordijn. Het werd opengetrokken en hij zag hoe Big den beer van zijn ketting losmaakte. Het scheen hem toe. dat Frits vlugger dan anders de manege kwam binnehloopen. Nu stond hij naast Go, richtte zich op, salueerde en boog voor het publiek. De scheidsrechter floot*, de tegenstan ders reikten elkander de hand En terwijl hij zijn geweldig lijf uit rekte, wierp de beer zich met zijn volle gewicht op den mensch! Het publiek wist niet of dit bij het nummer behoorde of niet, maar Go vocht wanhopig om zijn leven. Zijn borst was al verscheurd door een slag met de zware klauw met zijn laatste krachten beschermde hij zijn hoofd. Nog kon hij de berenkop terug duwen maar hij voelde, dat hij zwak ker webd de hepfe adem van net dier sloeg in zijn gezicht Go sloeg nog met de vuist op de neus van het woedende heest de last op zijn borst werd ondragelijk verpletterde hem een roode 6luier van warm bloed kwam voor zijn gezicht en toen werd het zwart om hem heen Rasumow verliet de garderobe, waar Go nu aan de kunst der doktoren was overgelaten. Misschien haalden ze hem erdoor; dood was hij nog niet. Maar wanneer hij het er met het le ven afbracht, dan had hij dat toch en kel aan Rasumow te danken! De domp teur was onmiddellijk, terwijl rondom hem al een paniek ontstond, in de ma nege gesprongen en had Frits voor en kele seconden van ziin slachtoffer afge leid tot de knechts naderbij kwamen en koud water over den beer uitgoten, zoodat hij opstond en men Go vlug on der hem weg kon trekken. Rasumow had ook dadelijk toen Frits in de manege kwam. gezien, dat het diprk geprikkeld was en er oogenschijn- lijk 'slechts op wachtte om Go te kun nen aanvallen Hoe was deze plot selinge woede te verklaren? HOOFDSTUK 5 Edith Bolansky Pas toen Go de heftigste koortsaanval len doorstaan had en een en ander over zijn ongeluk kon mededeelen, kwan; de doktoren van het Marïa-Ziekenhd te Moskou erachter, dat de Frits, walt over hij in zijn koortsfantasieën vooj durend geijld had, een beer was. wonden, die het dier hem op horst fl buik had toegebracht, genazen maar de doktoren vreesden soms voff den geest van den patient. Urenla® keek Go voor zich heen, fluisterde zichzelf en piekerde maar steeds wet over diezelfde vraag: waarom had Fri •hem dat aangedaan? Een dier, wal hij zoo van gehouden had. waarover! jich zoo had opgeofferd. Hij kon de ot trouw van zijn beer maar niet verged „Hpt zal nog een idéé fixe woixien zei de dokter, die hem behandelde hoo! schuddend. ,,,,Het was een zwaarmoedig ma' met opeen-geknepen lippen, gefron.- wenkbrauwen en gebogen hoofd, dief een kouden winterdag het hospitaal Moskou verliet. Joe Golden, die na zi': ongeluk zoozeer veranderd was, reisd dadelijk naar Petersburg waar Rasunic- op dat oo,gen-blik optrad. Zijn baas W er zorg voor gedragen, dat Go uitsU kend verpleegd werd en kwam gehe? voor de onkosten op. Hef, was een uur of vier 'smiddap toen Go in Petersburg aankwam. Hj wist dat Rasumow om dezen tijd nooi in het circus was en hij ging dus naa' het circusibureau om het adres van z'i: hotel te vragen. Rasumow was blij, toen hij Go weit gezond zag binnenkomen en vroeg het met he«m ging. Maar Go antwoord de niet op die vraag. (Wordt vervolg0!

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 2