Schepen in haven van Odessa aangevallen BOLS I Activiteit rond Tobroek Verdere Duitsche opmarsch, de stad Orel bezet |225 J-A. SCHOTERMAN Zn. Monsterproces Inspectie van het W.A.-bataljon MymiiSi HET KREMLIN IS ONGERUST DUITSCHE ACTIE IN HET KANAAL LIMONADE SIROOP GRENADINE tegen Zeeuwsche boeren SCHIPBREUK OP HET IJSSELMEER Ned. Indische delegatie te New York Acht nieuwe bedrijfs groepen Elegant Winter- Taill Eenpans-maa l tijd Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 11 OCTOBER BERLIJN, 10 Oct. (D.N.B.). Naar van militaire zijde wordt medegedeeld, heb ben Duitsche gevechtsvliegtuigen wederom Sovjet-scheepsdoelen in de haven van Odessa aangevallen. In scheervlucht werd aan een groot Sovjet-transport schip van 15.000 brt. en een transportschip van 5000 brt. met bomtreffers zware beschadiging toegebracht. Terwijl,de afdeelingen van het Duitsche leger langs de kust van de Zee van Azof naar het Oosten oprukten heeft de luchtmacht in voortdurende aanvallen de belangrijkste havens gebombardeerd en de pogingen der bolsjewisten ver ijdeld om met schepen te ontkomen. Bij de vergeefsche landingspoging die de bolsjewieken in den nacht van 6 op 7 October aan de kust van de Finsche Golf ten Westen van Leningrad onderna men, hebben de Duitscbp troepen in totaal 18 geheel met. bolsjewieken bezette booten tot zinken gebracht. Een reeks andere bolsjewistische schepen werd door bet Duitsche afvveërvuur in brand geschoten. XJET Kremlin heeft in verscheide- -1 A ne oproepen tot de bevolking den ernst van den militairen toe stand uiteengezet en de pers legt in artikelen den padruk op deze ver klaringen. De manlijke bevolking is opgeroepen om zich voor de verde diging van de hoofdstad gereed te houden. Na hevige gevechten in de omgeving van Briansk. is de ijzeren ring om de ingesloten troepenformaties steeds nau- wer gesloten Waar de bolsjewisten een doorbraak beproefden, werden zij mei zeer zware verliezen teruggeslagen. XTit de lucht hagelden bommen van Duit sche gevechtsvliegtuigen. In vermetele aanvallen splelen afdeelingen der Duit sche voorhoede en pantserformaties de Sovjet-strijdkrachten, die daarna door infanterie omsingeld en overweldigd werden. Tallooze doodon bedekken het slagveld, vernield en verbrand oorlogs tuig omzoomt de wegen, waarop hon derduizenden gevangenen worden weg gevoerd. De doorbraak van de Duitsche strijd krachten in het midden van het Ooste lijk front heeft zich. naar het D.N.B verneemt, voltrokken over een front- breedte van 500 km. Op het. oogenblik rukken de Duitsche infanteriedivisies a reeds op naar de door de gemotoriseer de eenheden ingenomen stellingen, de stad Orel is door de Duitsche troepen, naar het D.N.B verder verneemt, reeds op 3 October ingenomen. De opruiming bij Kief Bij het stelselmatige opruimingswerk te Kiëf zijn gisteren weer verscheidene springladingen aangetroffen, die de Sov Jets voor hun aftocht hadden aangebracht. Deze ladingen werden door Duitsche sap- peurs onschadelijk gemaakt. Voor de in neming van Kiëf door de Duitsche troepen 2ijn tal van dergelijke ladingen tot ont branding gekomen. De ontploffingen richt te niet alleen groote schade aan in de open bare gebouwen en woonwijken, maar eischten ook talrijke slachtoffers onder dc burgerbevolking. Bii zonder e ruimgroepen moesten geheelc blokken, waar slechts resten van muren waren blüvcn staan, we gens gevaar voor instorting neerhalen. Op den ochtend van 8 October is een Duitsche verkenningsafdeeling in het gebied van Wjasrna tot een hoofdver keersweg die naar Moskou leidt, door gedrongen en heeft dezen op een be langrijke kruising afgesloten waardoor den bolsjewistischen troepen de terug tocht werd afgesneden. Door het vuur van het Duitsche geschut werden hon derden bolsjewisten gpdood en ruim duizend gevangenen gemaakt .In hét gebied van Brjansk werden de resten der drie omsingelde bolsjewistische di visies volkomen in de pan gehakt. Bij het aanbreken van den dag begon de groote Duitsche aanval. Duizenden lij ken bedekten' weldra het slagveld. Slechts enkele bolsjewisten wisten het leven er af te brengen. Op 9 October heeft het Duitsche lucht wapen weer opmerkelijke successen be haald. Minstens twintig treinen werden hierbij vernield of in brand geschoten Talrijke spoorwegtrajecten werden on vele plaatsen beschadigd. In het Do- netz-gehied werden een locomotieven- werkplaats en een wapenfabriek zwaar getroffen Zes gereedstaande vliegtui gen werden vernield en op het Ladoga- meer werden twee vrachtbooten der Sovjets, elk van 800 ton. zwaar bescha digd. De sfrijd in de Oekraine M.T.I. meldt van het Oostelijk front: de vernietiging van de in de Oekraine omsingelde/ vijandelijke strijdkrachten en daarmee de algcheele ontbinding van den Sovjet-tegenstand tusschen Dnjepr en Donets, nadert het einde. De verbonden troepen verslaan de bolsje wistische troepen, die in de richting- Donets vluchten en dringen onophoude lijk voorwaarts om de belangrijkste punten in het Donetsbekken in bezit te nemen. Uit den sector der Hongaar- sche troepen vallen geen gevechtshan delingen te melden. Het luchtwapcn van onze dappere Finsche bondgennoten heeft op 6 en 7 October opmerkelijke successen hehaald in den strijd tegen de Sovjetluchtstrijd krachten. Finsche jagers schoten in luchtgevechten zes Sovjetvliegtuigen neer. Het luchtafweergeschut haalde drie vliegtuigen neer. Een speciale verslaggever van Stcfani aan het Oostelijk front meldt. dat. het Italiaansche expeditiecorps op schitte^ rende wijze deelneemt aan dc operaties in de omgeving der Zee van Azof. Onze troepen hebben een der belangrijkste vijandelijke stellingen in dezen sector omsingeld. De operaties ontwikkelen zich gunstig en zullen weldra aanzien lijke resultaten opleveren. VERSTERKING GARNIZOEN OP AZOREN LISSABON, 10 Oct. (D.N.B.). De Li ma heeft vandaag Lissabon verlaten met een contingent troepen, dat dienen moet ter versterking van het garnizoen op de Azoren. BERLIJN, 10 Oct. (D.N.B.). Ten tweede male in dertig uren tijds, hebben batterijen van de Duitsche marine op den «vond van 9 October het. vuur aan de kust van het Ka naal geopend. Een met Zuidelijken koers varend Rritsch convooi werd herhaaldelijk onder vuur genomen. Reeds na de eerste salvo's geraakten de schepen uit tiet verband en voe ren snel in Westelijke richting naar de kust toe. Van Duitsche zijde zijn de feitelijk aantoonbare verliezen der Britten aan vliegend personeel in den tijd van 1 Ju- 'i tot 30 September geteld. De in Duit sche doorgangskampen voor gevange nen opgenomen namen van gevangen Britten, vormen een lijst van 717 perso nen. Het aantal vastgestelde dooden be draagt 12S0. Daarmede heeft het. Brit- sche. luchtwapen in twaalf weken 1997 man verloren aan gevangenen en ge sneuvelden. Daar komt noe een groot aantal Engel?chen bij, die om het leven gekomen zijn hij neerstorten in het Ka naal zonder dat hun namen of nauw keurig aantal van Duitsche zijde kon den worden opgeteekend. ROME, 10 Oct. (Stefani). Weer- machtbericht no. 495 luidt als volgt: In Noord-Afrika levendige activiteit van onze artillerie aan het front vah To. broek. Britsche vliegtuigen hehen een aanval gedaan op Benghasi. Italiaan sche en Duitsche formaties vliegtuigen hebben met tusschenpoozen achtereen volgens de havenwerken en haveninstal- aties van Tobroek aangevallen, even als de batterijen artillerie en andere inrichtingen op den grond. De objecten werden doeltreffend.geraakt. Alle vlieg- uigen keerden op hun basis terug. Twee Engelsche bommenwerpers, die over een zone aan de Italiaansche kust vlogen, werden krac&tig belemmerd door ons luchtafweergeschut. Zij hot sten tegen elkaar en vlogen in brand: de eene stortte ter aarde, de andere viel n zee. De inzittenden kwamen om het leven. In Oost-Afrika heeft een van onze ver- kenningsafdeelingen vijandelijke eenhe den in den sector van het Tanameer op de vlucht gedreven. DU1TSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FUHRER, 10 Oct. (D.N.B Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: De strijdkrachten'van den vijand, die aan de zee van Azof, rondom Brjansk en bij Wjasma zijn ingesloten, werden gisteren nog verder in het nauw gedreven. Bovendien werd de in het mid den van het front over een breédte van 500 kilometer geforceerde doorbraak naar het Oosten dieper gemaakt. Het belangrijke spoorwegknooppunt Orel is reeds sinds den 3en October in onze handen. Ten Westen van Leningrad wercLeen nieuwe, door pant serwagens gesteunde uitvalspoging van den vijand afgeslagen. In de gevechlen om de eilanden Moon en Osei werden, volgens de thans volledige gegevens, 12.531 gevangenen gemaakt en lfil stukken 'geschut als mede verscheidene pantserwagens buitgemaakt; 2.6S0 mijnen van rijn vijand moesten in het verloop van de gevechtshandelingen onschadelijk gemaakt wortlen. Het luchtwapen heeft vannacht vliegvelden op de Krim aangevallen, als mede spoorwegcomplexen in den zuidelijken én ceritralen frontsector en belangrijke militaire inrichtingen te Leningrad. In dén strijd tegen Groot-Brittanoië bombardeerden gevechtsvliegtuigen overdag belangrijke inrichtingen op de Faröer-eilanden en brachten ten Noorden van de Britsche eilanden vier koopvaardijschepen met tezamen fifino brt. tot zinken. De tijand vloog niet naar het gebied van het Duitsche rijk. (De in bovenstaand legcrherichi genoemde sfad Orel ligt op een afstand van circa 300 KM. Zuidcliik van Moskou en ongeveer halverwege tusschen de sle den Moskou en Cliarkof. Red.) WIJNHANDEL PER LITERKRUIK UTR.STR. 17 TEL. 3450 BINNENLAND Driehonderd veroordeelingen wegens te hooge boter- prijzen 's-GRAVENHAGE, 10 Oct. Eenige maanden geleden werd op Walcheren en Zuid-Beveland door opsporingsamb tenaren van de prij6beheersching een groot aantal processen verbaal onge maakt tegen zelfkarnende boeren. De ze boeren hadden de boter, welke zij vroeger aan melkslijters afleverden, in den laatsten tijd direct aan consumen ten verkocht. Dc aanleiding hiertoe was geweest, dat in weken, waarin de melkfabrieken niet geheel aan de vraag van het publiek naar merkboter konden voldoen, de sliiters hun boerenboter tegen den hoogeren priis van merkboter verkochten. De boterproducee- rende boeren, die zagen, dat deze sliiters hierdoor abnormaal groote winsten maak ten. meenden deze extra winst beter zelf te kunnen incasseer en. Zii gingen er dus toe over hun boter tegen geliiken priis in stad en dorp zelf uit te venten en wilden de slijters nog slechts tegen den hongeren prijs leveren, hierdoor kwamen zii ech ter in conflict met de prijsvoorschriften. daar zij een ontoclaafbarcn. immers te hoogen, prijs vroegen. Het gevolg was. dat op Walcheren 215 en op Zuid Beveland 98 boeren geverbaliseerd moesten worden Deze, wat het aantal verdachten aangaat grootste strafzaak welke ooit in Nederland is voorgekomen, werd berecht door den inspecteur voor de prijsheheersching te 's-Gra- venhage. Hij veroordeelde ruim 300 hoeren tot hoeten. welke liepen tot f 250 Bij het opleggen der boeten werd steeds rekening gehouden met de ex tra winst, welke de boeren door het berekenen van den merkboter- prijs voor boerenboter hadden ver kregen. LE/MMER. ""O Oct. Het zeilschip ..Amhulant.'^&root 150 ton uit Makkum, dat. met een lading papier op het IJs6el- meer onderweg was van Lemmer naar Amsterdam, i6 op ongeveer S kilometer van Lemmer, vermoedelijk tengevolge van den zwaren golfslag, gezonken. De reddingboot „Hilda" voer uit ter assis tentie. De schipper en zijn personeel, be staande uit zijn zoon en een knecht, zijn gered en te Lemmer aan wal gebracht. BATAVIA, 10 Oct. (A.N.P.). Als le- den van de Nederlandsch-Indi- sche delegatie naar de Arbeidsconfe- rentie te New York. zijn aangewezen jhr. mr. De Villeneuve, voorzitter van den Ondernemersraad als vertegen woordiger van werkgevers, de heer Schotman, voorzitter van den Neder- landsch-Indischen plantershond voor de werknemers, en raden Soeroso, lid van den Volksraad, als vertegenwoor diger der iriheemsche werknemers. Als leider der delegatie is de heer Kune- man, oud lid van den Volksraad, aan gewezen. Te Manilla wordt thans een zooge naamde groepsconferentie belegd van gedelegeerden uit het Verre Oosten. Namens de Nederl.-Indische regee ring neemt de heer Visman, oud-lid van den Raad van Indië, hieraan deel. 's-HERTOGENBOSCH, 10 Oct. He denmorgen heeft luitenant-generaal H. A. Seyffardt, commandant van het Vrij willigerslegioen Nederland, vergezeld van zijn adjudant, SS-Obersturmführer Bouscholt© en SS-Hauptsturmfuhrer Wouter Hulstijn, van zijn staf, het W.A.- bataljon geinspecteerd dat morgen zal vertrekken naar het Oostfront. Dit ba taljon, dat zal worden ingedeeld als le bataljon van het. tweede legioen-regi ment. en dat geheel werd geformeerd uit W.A.-mannen, werd opgesteld res pectievelijk in de kazernes te Vught en te 's-Hcrtogenbosch en ontving daar ook de eerste militaire instructie. Op de beide kazerne-binnenplaatsen stonden twee compagnieën hedenmor gen aangetreden onder commando van hun instructeurs. De mannen zagen er keurig uit in hun nieuwe uniformen. Op de rechterkraaghelft dragen zij de Nederlandsche rune, bekend als Wolfs, angel", op de linkermouw, onder het ..Hoheitsahzeichen" der weermacht., een oranje-wit-blauw schildje. Rond de lin kermouw wordt een zwarte band ge dragen, waarop geborduurd „Legion Niederlande". De kraag van de uniform wordt opengedragen, waaronder bruin overhemd niet'zwarten das. Toen de compagnieën in carré waren opgesteld, lieeft generaal Seyffart zijn mannen met krachtige, hartelijke woor den toegesproken. Hij bracht hun dank voor hun fiere houding, voor den trouw aan den leider Mussert en aan ons dier bare vaderland. Spreker vertrouwde er op, dat zij met energie den zwaren tijd van opleiding zouden doorstaan en vooral dat zij ook zouden doorzetten. Ne derland zal straks weten, wat liet heeft aan deze „kaerels". gestaald in den groot en strijd om de vrijheid van Euro pa. Zij zullen ervoor zorgen, dat ons land de eerbied zal terugwinnen, die noodzakelijk is, willen wij strak.?, bij de nieuwe ordening van Europa, kunnen medespreken. Thans \^ordt hun daad van persoonlijke opoffering helaas niet algemeen begrepen; eens evenwel, zal de natie dank weten aan d$ze mannen der W.A., die in vollen oorlogstijd te wapen liepen, lijf en leven riskeerden, omdat hun leider hen riep en hun hart hen dreef. Met een daverend „hou-zee", dat door alle mannen geestdriftig werd overge nomen. besloot generaal Seyffardt zijn toespraaken daarmede zijn eerste in spectie van dit contingent van zijn le gioen. 's-GRAVENHAGE, 10 Oct. In de Ne derlandsche Staatscourant van heden avond zijn opgénomen acht beschikkin gen van de organisatie-commissie Wol- tersom. Zij betreffen de instelling van de volgende bedrijfsgroepen: metallurgi sche industrie (5 vakgroepen), scheeps bouw (4 vakgroepen), machinebouw (13 vakgroepen), staalbouw inclusief wagon- houw, vliegtuigbouw, centrale verwar ming en ventilatie (6 vakgroepen), plaat- verwerkende- en aanverwante industrie vakgroepen met ondervakgroepen!, industrie van transportmiddelen te land, exclusief spoorwegmaterieel (2 vakgroepen met ondervakgroepen), draadindustrie, fabrieken van stamp werk uit stafmateriaal en aanverwante bedrijven (2 vakgroepén met onder.vak- groepen), en rubberverwérkende in dustrie (5 vakgroepen). De beschikkingen treden heden in werking. Tailleur uit zwarte stof met orit zakken-garncering. De rok heelt plooien aan den achterkant. x (Teekening Mode Kunst-Verlajr, COUPE EN KWALITEIT WINTER-TAILLEUI MAISON DE PAR DRIFT 9 UTRE( Dezen winter weer 's-GRAVENHAGE, 10 Oct. - het kader vaö het Winterhulp? 1941/42 zullen wederom gem; schappelijke eenpansmaaltijden 1 den gehouden, in de daarvoor aanmerking komende plaatsen, mogelijk in de open lucht op j nen, in parken, enz. Hieromtrent zijn o.a. de volj richtlijnen vastgesteld: In plaatsen, waar door het Dm Winterhilfswerk een eenpanema wordt gehouden, onder medewc van de Duitsche politie of milil wordt een aparte eenpansmaaltijl organiseerd voor de Nederlandse! Vol king. In plaatsen waar het Duitsche V> wel-een maaltijd wil houden, doch medewerking van de Duitsche pol militairen inroept, wordt een gen lijke maaltijd georganiseerd door W.H.W. en W.H.N. De*Duitsche oq satie neemt hierbij de leiding. Het tueele overschot komt voor 50 I? te van het W.H.W. en voor 501 de W.H.N. Waar geen Duitsche „Ortsgrupp houdt de W.H.N. den eenpansma alleen. Omtrent den prijs der maaltijd wordt overleg gepleegd met de o trale keukens. De deelnemers bi len 50 A 60 cent per portie. Tien procent der porties kan tis worden verstrekt aan daarv. in aanmerking komende gezinni Zooveel mogelijk zal, eenmaal maand een eenpansmaaltijd worde; houden in daarvoor in aanmerkin; mende plaatsen, gedurende de n den October tot en met Maart. HET „KWARTIER VAN DEN ARBEID" AMSTERDAM. Het „Kwartier den arbeid" dat wekelijks Woem over den zender Hilversum 1 werd gezonden, zal met ingang van hedt Zaterdag worden uitgezonden en van 18.15—18.30 uur over denzei zender FFimiFTnN „Hoe is het mogelijk, dat een dier zoo ontrouw is als Frits tegen mij?" Dat was alles wat hij over zijn lippen bracht, Rasumow zweeg een oogeniblik. „Dus je denkt, dat Frits ondankbaar en trouweloos tegen je geweest is?" vroeg hij tenslotte. En nu stortte Go zijn hart uit. Al de herinneringen, de vragen, vermoedens en verwijten, die hem gedurende zijn ziekte en zijn genezing gekweld hadden, sprak hij uit. De groote Rasumow liet den jongen rustig praten en. luisterde aandachtig. Toen zei hij met diezelfde kalme en zachte stem, die Go vanaf het eerste oogenblik zoo graag gehoord had: „Je vergist je, Got Niet het dier heeft gemeen tegen je gehandeld, maar een mensch! Big heeft op het oogenblik, dat hij Frils de manege binnenliet een klei nen spitsen spijker in zijn rechterkTauw gedrukt. Toen jij daarna je tegenstan der de hand drukte herinperde het dier zich de pijn van zooeven en viel je aan. Big, die natuurlijk niet meer hij mijn heren is, heeft mjr alles bekend, nadat ik hem op den man af beschuldigd heb van jouw ongeluk". Terwijl Rasumow deze woorden sprak was Go van houding en uitdrukking veranderd, in zijn oogen stond nu een berustend hegrijpen; „Maar waarom heeft Big dat gedaan?" vroeg hij zachtjes. Rasumow trok een paar maal aan zijn pijp, eer hij antwoordde: „Omdat hij jaloersch was. Hij ver beeldde zich, dat jij met Marfa zou trou wen en mijn dieren overnemen. Daarbij kwam, dat hij kort voor die ongeluks voorstelling een paar woorden, die mijn vrouw en ik wisselden, heeft opgevan gen; hij hoorde de namen Marfa en Go in een adem noemen en'.dacht nu dat een verloving voor de deur stond. Toen is hij op de duivelsche' gedachte geko men de beer tegen je op te hitsen... I-Ioe is het: kom je in de voorstelling?" Go boog het hoofd en zei langzaam: „Nee.ik kan de dieren nu nog niet terugzien. „Dat begrijp ik jongen. En wanneer je van mij een raad wil aannemen, luister dan eens: ontwikkel je voorloopig niet verder als dierentemmer maar ga onder de menschen en slüit je hij menschen aan! Wacht, daar schiet mij iets te binnen ja, dat zou misschien Iets voor jou zijn! Je bent immers ook gym nastisch getraind? Goed, let dan eens op! Overmorgen vertrek ik weer uit Petersburg. In mijn plaais komt clan Bolansky, de beroemde clown. Hij Is lang in .Siberië geweest, hij houdt hij zonder van die streek en wil nu naar Duitschland en Engeland gaan. Bolans ky is iemand, die rusteloos heen en weer trekt en steeds een heele schaar menschen om zich heeft. Probeer het eens bij hem! Misschien neemt hij je mee en wore# het ie geluk! Ik wensch net je van harte jongen!" Voor de eerste maal van zijn leven kocht Go een enfrée-biljet voor een cir cus. Het was een eigenaardig en ietwat -bedrukkend gevoel om hier temidden van al die menschen te zitten. Het cir cus was uitverkocht; het beste publiek van Petersburg was aanwezig om Bo lansky te zien. De beroemde clown was het zesde nummer op het programma. De knechts vormden twee rijen om hem door te laten, vierduizend menschen staarden vol verwachting op het gordijn, waar door hij dadelijk verschijnen zou. maar Bolansky kwam niet... Toen hoorde men ineens op het muziekpodium een plagend lachje, zoodat alle oogen naar het orkest keken: en jawel, een witte, gepoederde clownskop, stak hoven de lessenaar van den dirigent uit, riep: „koekoek!" en verdween weer. Een paar seconden later sprong hij de manege binnen: een tamelijk kleine, maar zeer breede man in een groen zijden costuum, dat glinsterde van pail letten. Drie roode haarplukken versierden zijn kop en op den punt van zijn neus balanceerde hij een pauweveer. Hij liep de manege rond, danste, knielde, sprong en liep, daarbij onophoudelijk de pau weveer in evenwicht houdend en zon der zich te bekommeren om den razen- den bijval. Nu gaf de stalmeester hem een vlooi. Bolansky nam de strijkstok onder zijn kin, de viool in zijn rechterhand en speelde, de viool op de stok strijkend: „Mijn hoedi die heeft drie veeren." Toen ruilde hij zijn viool voor een pi ston, blies een aria uit „Lucia di Lam- mermoor", wierp eindelijk de pauwe veer weg en besteeg toen. steeds flui tend, e%n kleine ladder, zonder ze ook maar met één hand aan te raken. Toen hij, na een oogenblik al fluitend op de hoogste sport gebalanceerd te hebben, naar beneden sprong, dankte het pu bliek geestdriftig. De stalmeester vroeg hem, wat hij nu verder van plan was. Met een aangena me stem, die men tot op de verste gale rij plaats verstaan kon, antwoordde do clown met allerlei woordspelingen. Toen begon hij opeens als een vogel te pie pen en te kwinkeleeren en gaf door een meesterlijke mimiek te kennen, dat hij de mcnschentaal niet meer verstond, daar hij tot de gevederde wezens be hoorde. Tenslotte gaf men hem een klein zweepje en toen hij daarmee knalde kwamen vijf ganzen de. manege In gewaggeld. Bolanskv riep hen ver schillende militaire bevelen toe/ ging aan het hoofd staan en zoo marcheerde hij door Me manege, terwijl zijn wag gelende recruten op zijn commando's omdraaiden, zwenkten of bleven staaw om tenslotte over lage hindernissen le springen en den rooden ring in voor beeldige orde te verlaten. Bolansky had ook scènes met August den Domme op zijn répertoire, maar die speelde hij nooit hij zijn debuut in ecu stad. Het meeste succes had Bolansky 6teeds hij zijn slotnummers de wereld beroemde, „gevaarlijke sprongen", waarvan hij de moeilijkste zelf had uit gevonden. Hij maakte een salto mortalp. over acht paardenruggen heen of over tien soldaten met de bajonet op het ge weer, hij draaide zich rond in razende pirouettes, maakte salti achterover door de lucht, wervelde in srhotsche en scheeve, fantastische houdingen hoog hoven het zand, en ook hij de lastigste, gevaarlijkste sprong bewaarde hij nog rle sierlijkheid van een danser. Dat was de groote Bolansky! Toen Go. even geestdriftig als het ove rige publiek, den volgenden morgen naar het circus ging, kon hij zich nauw- lijks een \yeg banen door de bergen van koffers en de massa artisten. die in el- ken hoek stonden te trainen. Op zijn vraag naar den beroemden clown antwoordde men hem lachend: „Dat is hier allemaal Bolansky! Hij brengt met zijn gezelschap leven in de brouwerij!" Eindelijk verklaarde zich iejnand be reid om hem bij den chef te brengen. Hij ontmoette hem in een van de gan gen: een kleine man met een breed ge zicht en die er ietwat plomp uitzag in een goedkoop confectiepakje. Zijn gang was wat zwaar en waggelend. „U zoekt mij?" vroeg hij. Go/knikte en boog. „Alla!" beval Bolansky. En Go vertelde hem, dat hij werk zocht en het liefst cl6wn zou worden Maar Bolansky onderbrak hem eer hij had uitgesproken. „Wat heb je tot nu toe gedaan?" bromde hij. En toen Go hem dat meege deeld had. zei hij: „Ja, jongenlief, je hebt a.1 heel wat achter den rug, maar nog niet genoeg om clown te worden. Je kunt het clownovak namelijk niet leeren; een goede clown word je pas wanneer je al het andere al geweest bent en het leven je geducht te pakken heeft gehad. Ik word nu een groote clown genoemd. Maar ik was in het begin gymnast. Ik werd clown, toen ik met mijn eigen cir cus in Türkije failliet hen gegaan; ik werd een goede clown, toen mij in Wies- baden al mijn brillanten ter waarde van vijftigduizend' mark gestolen wer den. Maar ik werd pas een zeer goede clown na die'vreeselijke tocht door Sibe rië, bij veertig graden kou in een open slee, toen ik met vrouw en kind door wolven werd aangevallen en hen mijn laatste gedresseerde Fans moest toe wer. pen... En zoo is het met iedereen ge gaan, die ooit een beroemde werd. Little Wheal is student to theologie in Oxford geweest; Tom ling werd de eerste Domme Augus het oogenblik, dat de oud Renz her uit wiide gooien. Fred Frazer was middelmatige humorist en werd goed. toen hij ziin heele erfdeel er had gejaagd; Francois werd de g"i ote pantomimist, nadat hij twintig1 deren had gebroken; en Baron Bw uit Westfalen is pas een groote f geworden in Amerika, nadat hl' thuis uit was gesmeten Zoo ggat beste jongen!" Hij waggelde verder, Go treurig ter hem aan. „Doe je mond eens open!" snaE Bolansky opeens. „Allee echt? Geen 6che tanden?" vroeg hij. „Nee." „Goed, dan kun je het bij mij P* ren. In een schommelnummcr. Zc« aan je gebit kunnen hangen?" Go dacht eens na. Toen kwam uit een groep artistes meisje naar Bolansky - toe. „Hier is iemand, die misschien jullte nummer geechikt zou zijn, Ed; spraK hij haar aan. „Maar mijl schijnt er toch geen zin in te hebb« „Jawel, ik wil het probeeren!" Go vlug. Zoo werd hij dan lid «.van de Sitf troep, die Bolanskygesticht voor zijn rekening te laten werken, was de manager van verscheiden lijke groepen. De Smiles-troep be? uit vier pgrsonen: Edith, Go en f Roemenen: Lupu Popescu en zijn Stassv. twee ernstige menschen. hadden meegemaakt en die Bolank1' Trkoetsk uit de grootste ellende had. (Wordt vent"

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 2