Doorbraak-pogingen van de bolsjewiki mislukt KLOMPERTJE Kil Het gevaar is groot, schrijft de „Prawda" 350.000 gevangenen bij Brjansk en Wjasma Duitsche luchtactie aan het Oostfront Commandant Ind. leger bij vliegongeval om het leven gekomen Radio-rede van mevrouw Tsjang Kai Sjek JAPAN EN DE V.S. V erdere vernietiging van de Sovjets Luchtbasis Mersa Matroe aangevallen RADIOPROGRAMI FEUILLETON Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 14 OCTOBER Ml BERLIJN, 13 Oct. (D.N.B.) De in het gebied van Brjansk ingesloten Sovjet troepen hebben, naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt, in den loop van 12 October met gebruikmaking van hun laatste krachten wanhopige pogingen om uit te breken ondernomen, waarbij zij met gelederen van 15 man diep en in breede golven optrokken tegen d& Duitsche stellingen. Al deze doorbraak pogingen mislukten door het Duitsche vuur. Duitsche pantser6trijdkrachten en Duitsche infanterie drongen diep door in de bolsjewistische massa's en brachten den bolsjewieken ongewoon zware verliezen toe. Het aantal gevangenen en de omvang van de buit in den „zak" van Brjansk nemen voortdurend toe. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat in het verloop van den nieuwen aanval aan het Oostelijk front op 11 en 12 October een pantserregiment van het Duitsche leper en een formatie der Waffen-S.S. 5i bolsjewistische pantser wagens hebben vernietigd. De Duitsche troepen zetten hun aanval in Oostelijke richting voort. T^v E Berlijnsche a^ndbladen pu- bliceeren in opschriften over de geheele pagina de mededeeling uit het weermachtbericht- van heden, dat de groote veldslag bij Wjasma het einde nabij i6. De bladen verge lijken daarmede de wanhopige po gingen van de Britsch-bolsjewis- ti§che propaganda om de naderende catastrophe van het bolsjewisme nog altijd te verbergen en goed te praten. Do Berliner Boersen-Zeitung schrijft: De wilde plannen die op het oogenblik in Engeland besproken worden, duiden op drie punten: 1) Engeland voelt zich door Stalins nederlaag zwaar getroffen. 2) Engeland zou graag militair hulp verleenen maar weet, dat zulks slechts kan leiden tot zijn eigen nederlaag. 3) Engeland wil Stalin helpen door het sturen van materiaal doch voelt wel, dat de Engelsche krachten en mo gelijkheden ook daarvoor niet voldoen de zijn. In de Wilhelmstrasse acht men het overbodig een 'commentaar te leveren op de jongste rede van lord Beaver- brook over „den doodsstrijd van de Sov jet-Unie". aangezien deze redevoering beter dan ieder commentaar van Duit sche zijde de materieele situatie van de Engelsch-bolsjewistische verhouding be licht. Voor de vertegenwoordigers van de buitenlandsche pers werden daarom uit dere rede slechts treffende zinnen voorgelezen, om te beginnen de verkla ring, dat de doodsstrijd van Sovjet-Rus land hartverscheurend is. maar nog moet voortduren. De met elkaar in te genspraak zijnde en krampachtige uit eenzettingen van lord Reaverhrook wer den ten slotte door den woordvoerder van het departement van buitenland- 6che zaken een leegen woordenstroom genoemd, waaraan men niets behoefde toe te voegen. Engelsche en Amefikaan- sche commenfaren In een beschouwing over de stra tegische positie aan het Oostelijk front komt de Londensche Times tot de conclusie, dat ongetwijfeld zeer aanzienlijke bolsjewistische strijdkrachten rondom Brjansk en Wjasma zijn ingesloten. De moei lijkheden, waarvoor de bolsjewisten zich bij de reorganisatie en bergroe- peering van hun tegerc zien ge plaatst na de zware nederlagen, die zij geleden hebben, moeten grooter zijn, zoo merkt het Engelsche blad op, dan alle moeilijkheden, welke de aanvaller te overwinnen had. De transportproblemen moeten voor de bolsjewisten uiterst zwaar wegen Er bestaat altijd nog reden voor groote verontrusting met betrekking tot het centrale front en in niet geringere mate ook voor den toestand aan de Zee van Azof Verder eischt het blad de grootst mogelijke bespoediging bij het leveren van materiaal aan de Sovjet-Unie. De New Yorksche bladen geven dui delijk weer, dat de geweldige successen van de Duitsche weermacht in de Sov jet-Unie een geweldigen indruk hebben gemaakt op de Amerikaan6che open bare mecning. Zoo is de New York He rald Tribune verschenen met het op schrift: „Moskou evacueert vrouwen en kinderen, terwijl de Duitöche legers de STOCKHOLM, 13 Oct (D.N.B.) De Moskousche radio heeft in haar uitzending van heden het hoofdar tikel van de Prawda van 13 Octobpr voorgelezen, waarin het volgende gezegd wordt: De vijand zet zijn op- marsch naar de vitale centra van ons land steeds verder voort Het gevaar is groot Het zou lichtzinnig zijn, daarvoor de oogen te sluiten. Maar men moet niet in een paniek vervallen. Voorts wordt de bevol king van de Sovjet-Unie aange spoord de militaire opleiding zoo snel mogelijk te voltooien Elkeen moet zich vertrouwd maken met het hanteeren d?r wapenen. verdedigers voortdurend terugdringen". De „New York Times" heeft als op schrift boven zijn berichten van het oorlogstooneel: „De Duitschers dringen de Sovjets in onstuimige opmarschen tot op .Moskou terug". Zelfs in berichten van persagentschappen uit Moskou wordt de ernst van den toestand der bolsjewisten openlijk topgegeven. De eisch van het bolsjewistische dagblad „Roode Ster" betreffende een onmiddel lijke Engelsche afleidingsactie wordt op een in het oog vallende plaats afge drukt. Verder wordt de aandacht geves tigd op de bekentenis van Moskou dat over het geheele front de terugtocht is aanvaard, alsmede op de jongste Duit sche overwinningsherichten. De New York Enquirer spreekt van een paniek te Moskou. Stalin's eischen op de Moskousche conferentie In de New York Herald Mirror schrijft de bekende publicist Boake Carter: In welingelichte kringen te Washington wordt, verteld, dat Sta lin met den leider der Amerikaan- sche delegatie, Hamman, en met dien van de Britsche delegatie, Bea- verbrook, tijdens de Moskousche conferentie „zeer qpverbloemd" ge sproken heeft. Stalin zou het groot ste deel van de Amerikaan6che pro ductie aan oorlogsmateriaal als mede de helft van de Britsche pro ductie geeischt hebben, en wel ter stond. Naar de A.N.P.-correspondent te Ber lijn meldt kon men daar niets bevesti gen van de „interessante berichten" uit Lissabon, volgens welke men reeds doende is om een nationalistische Rus sische regeering te vormen, welke dan met de Duitsche over vjèd.e zal onder handelen. De toestand te Odessa Naar van Duitsche militaire zijde wordt medegedeeld, wordt de toestand in Odessa van dag tot dag slechter. Een overlooper meldt, dat de levensmidde lenwinkels reeds gesloten zijn. Aan de soldaten aan het front wordt veel sterke drank gegeven, aangezien de stemming er zeer slécht i6. In de stad zelf ziet men 6lechts weinig soldaten, daar aan het front iedere man wordt gebruikt. De mobilisatie is derhalve ook reeds uitge breid tot alle mannen Van 16 tot 60 jaar. Ieder, die nog in burgerkleeding wordt aangetroffen, wordt aangehouden en V Victorie. Duitschland wint op alle fronten UIT HET HOOFDKWAR TIER VAN DEN FÜHRER, 13 Oct. (D.N.B.)- Het op perbevel van de weermacht maakt bekend: Het aantal gevangenen, dat gemaakt is in den dubbelen veldslag van Brjansk en Wjasma is gestegen tot 350.000. Het aantal neemt nog voortdurend toe. BERLIJN, 13 Oct. (D.N.B.) In het kader van den grooten vernietigingsslag in het centrale deel van het Oostfront hebben Duitsche afdeelingen gevechts- en jachtvliegtuigen den 12en October wederom bijzondere successen behaald. Hevige aanvallen werden gedaan op de voor de Sovjets zoo belangrijke ravitail- leeringslijnen. Verschillende spoorweg- haanvakken werden meermalen onder broken. Acht treinen, waaronder een munitietrein en twee treinen met ben zinetankwagens, alsmede acht locomo tieven werden door bommen en boord- wapens in brand geschoten en vernie tigd. Tijdens het verder verloop der aan. vallen liepen nog 41 breinen en tien stalions zware beschadigingen op. Aan zienlijke verliezen aan materiaal leden de bolsjewisten hij de bestrijding van concentraties pantserwagens en colon nes vrachtauto's, die zich voor den bom menregen der Duitsche gevechtsvlieg tuigen niet meer in veiligheid konden brengen. Ook de afdeelingen, die tot steun van het leger in c.en strijd werden gebracht, grepen in den grooten vernietigingsslag in, vernielden bunkers en veldstellingen en stelden twee stukken geschut met langen loop, drie batterijen afweerge schut, drie artilleriestellingen en zevep mitrailleurnesten buiten gevecht. 320 vrachtauto's werden in brand geworpen of door voltreffers volkomen vernietigd. In den loop van den 12en October en in den nacht van den 12en op den 13en Octoher schoten aan het Oostelijk front in luchtgevechten Duitsche gevechts vliegtuigen en jacers 45 Sovjet-vliegtui gen neer. Luchtafweergeschut vernietig de veertien Sovjet-vliegtuigen. Door bomtreffers op vliegvelden werden veer tig vliegtuigen op den grond vernield. In totaal werden dus binnen 24 uur honderd Sovjet-vliegtuigen vernield. JAPANSCHE DUIKBOOT VERGAAN TOKIO, 13 Oct, (Domei). Het minis terie van marine deelt formeel mede, dat als verloren moeten worden be schouwd de opvarenden van de Japan- sche duikboot I 61. die gezonken is bui ten de wateren van Kioesjoe op 2 Octo her na een aanvaring met een ander oorlogsschip. Hieraan wordt toege voegd, dat verwacht kan worden, dat de duikboot spoedig gelicht zal zijn. naar het front gezonden. De overige be volking moet aan de verdedigingswer ken werken, welke fnet koortsachtige haast worden geïmproviseerd. De stem ming is uiterst gedrukt en wilde geruch ten doen do ronde, daar niemand iets stelligs weet. Naar het officieele Finsehe nieuwsbu reau nog meldt, is gisteren het bombar dement op de Moermansk6poorlijn voortgezet. Aan beide zijden van Karhu- maeki werden voltreffers op twee trei nen geplaatst. Op twee plaatsen werd de lijn weer voor het verkeer onbruikbaar gemaakt. BATAVIA. 13 Oct. (A.N.P.). He denmiddag is de commandant van het Indiöche leger, luitenant-gene raal Berenschot, bij een vliegtuig ongeval om het leven gekomen. Generaal Berenschot, die vanmorgen een onderhoud had gehad met den Brit- schen opperbevelhebber in hét Verre Oosten, sir Robert Brooke Popham, aan vaardde om drie uur aan boord van een Lockheed-vliegtuig de terugreis near Bandoeng. Omstreeks vijf minuten, na dat het vliegtuig van het burgerlijk vliegveld Kemajoran was' opgestegen, zag de wacht van dén toren van het vliegveld, dat het vliegtuig omlaag stortte en vervolgens in brand vloog. De brandweer, die onmiddellijk gewaar schuwd werd, kon niet meer voorkomen, dat de passagiers en de bemanning in de vlammen omkwamen. In het toestel bevonden zich be halve generaal Berenschot nog een „wing commander" van de Engel sche luchtmacht en twee officieren van het Indische leger. De bestuur der van het vliegtuig was, voor zoo ver bekend, do kapitein-vlieger Knapp. Het vliegtuig heeft bij het neerkomen ook nog een aantal inheemsche wonin gen in brand gezet, waarbij 5 H in- heem6chen den dood hebben gevonden. SJANGHAI. 13 Oct. (D.N.B.). „China heeft niet alleen jarenlang geleden on der de militaire macht van zijn vijan den, doch ook onder de ongelooflijk pa radoxale houding van zijn vrienden", zoo verklaarde mevrouw Tsjang Kai Tsjek volgens een bericht uit Tsjocng- king in een tot de Vereenigde Staten gerichte radiorede, waarin zij deze in bittere bewoordingen beschuldigde van valschheid. Mevrouw Tsjang Kai Tsjek beklaagde zich o.a. erover, nat China door Engeland en de Vereenigde Staten behandeld is als een staat van de twee de klasse en dat bij de onderhandelin gen over Azië en den Stillen Oceaan China niet is geraadpleegd. China is echter goed genoeg, zoo verklaarden zij, om voor doelstellingen van deze stalen te strijden. Deze radiorede heeft in Chineesche kringen te Sjanghai groote belangstel ling gewekt, daar mevrouw Tsjang Kai Tsjek, die bekend staat als pro-Ameri- kaansch. thans voor den eersten keer tegenover Amerika zulke scherpe woor den heeft gebruikt. TOKIO. 13 Oct. (D.N.B.). Op de bui- tenlandsche persconferentie heeft de woordvoerder der regeering op de vraag, of het juist is dat Konoye een tweede boodschap heeft gezonden aan Roosevelt, geantwoord-, dat hij niet in staat was hierover verklaringen af te leggen. Omtrent het, probleem van de leve ringen van oorlogsmateriaal door de Sovjets aan Tsjoengking en de houding van Japan te dien aanzien verklaarde, spreker, dat Japan dit beschouw* als een onvriendelijke houding van Mos kou jegens Japan. Ten opzichte van het protest van Japan in Moskou betreffen de drijvende Sovjet-mijnen in Japan- sche wateren, heeft de spreker ver klaard, dat een antwoord van Moskou is ontvangen en dat de besprekingen worden voortgezet. „Japan moe| er voor oppassen niet door Amerika op sleeptouw te worden gehouden, tot het de voorbereidingen voor den oorlog voltooid hoeft", schrijft Sjoegai Sjogyo Sjimpo. Hoe de onder handelingen ook zullen verloopen, zoo verklaart het blad verder. Japan dient in ieder geval voor het bereiken van zijn doelstellingen vastberaden te zijn inzake het bijleggen vafi het conflict met China en de vorming van een Oost- Aziatisch economisch gebied. Op het oogenblik weet beslist niemand, wat de Vereenigde Staten eigenlijk willen, daar zij met Japan onderhandelen en tegelijkertijd in het Verre Oosten tegen Japan samenspannen. Wanneer dit de houding der Vereenigde Staten is, kan er over het resultaat van de besprekin gen nauwelijks twijfel bestaan. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 13 Oct. (D.N.B.) Het op perbevel der weermacht maakt be kend: De operaties aan het Oostelijk front verloopen volgens de plannen. Bij de achtervolging van de overblijf selen van den tegenstander, die in den slag bij de Zee van Azof zijn ontkomen, is een Sovjet-formatie achterhaald en vernietigd. 1100 ge vangenen en 33 stukken geschut vie len ons in handen. In het strijdge bied ten Oosten van den Dnjepr heeft een Kroatisch regiment de vuurproef doorstaan. De vernietiging van de strijd krachten, die bij Wjasma zijn in gesloten, staat voor de vol tooiing. Bij Leningrad zijn her haalde uitbraakpogingen met zeer zware verliezen voor den te genstander afgeslagen. Gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht \*oor den oorlog belangrijke installaties te Moskou gebombardeerd. In den strijd tegen Groot-Brittan- nië hebben' gevechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht het industrie centrum Manchester en de haven stad Hull met 6ucces aangevallen. Andere luchtaanvallen waren ge richt op haveninstallaties en vlieg velden in Oost- en Zuidoost-Enge- land. Een gevechtsvliegtuig heeft ten Oosten van Great Yarmouth een koopvaarder van S0O0 t, tot zinken gebracht. Verdragend geschut van leger en marine heeft de radioinstallaties van Dover met waargenomen uit werking beschoten. In de Kanaalzone hebben Duitsche jagers gistere?i zes en patrouillevaar tuigen twee Britsche vliegtuigen neergeschoten. In Noord-Afrika hebben Duitsch- Italiaansche troepen in den nacht van 0 op 10 October een succesvollen plaatselijken aanval uitgevoerd. Een door tanks ondersteunde Britsche tegenaanval werd afgeslagen. In den nacht, van Zaterdag op Zondag wer den de stad en de haven van Tobroek gebombardeerd en in luchtgevechten vijf. Britsche jagers neergeschoten. In den afgeloopen nacht is een vrij groot aantaj Britsche bommenwer pers naar Noordwest-, West- en Zuid- Duitschland gevlogen en heeft op tal van plaatsen brisant- en brand bommen uitgeworpen. Onder de bur' gerbevolking werden menschen ge dood en gewond. Op verscheidene plaatsen werden gebouwen vernield en beschadigd. Nachtjagers schoten negen, luchtdoelartillerie, vier Brit sche bommenwerpers neer. ROME, 13 Oct, (Stefani). Weer- machtsbcricht no. 49S luidt als volgt: Aan het front van Tobroek heeft de tegenstander opnieuw aanvalspogingen ondernomen. Zij werdén terstond gebpo ken door het onmiddellijke vuur onzer troepen. Italiaansche en Duitsche vliegtuigen hebben 'Wederom met succes bommen ge worpen op doelen der sterkte en op spoorweginstallaties en vliegvelden van Mersa Matroe, waarbij nieuwe vernie lingen werden aangericht. De vijandelijke luchtmacht heeft aan vallen gedaan op Benghasi en Tripoli. De uitgeworpen bommen troffen enkele huizen en verwondden één persoon. In den sector van Gondar hebben onze troepen vooruitgeschoven elementen van den vijand op de vlucht gedreven tijdens verkenningsacties. BOMMEN OP ROTHENBURG AD TAUBER BERLIJN, 13 Oct. (D.N.B.) Het D.N.B. verneemt, van militaire zijde: Tijdens verspreide vluchten der En- gelschen boven Duitsch gebied werd een der oudste Duitsche steden, Rothen- burg a'd. Tauber door bommen getrof fen. Daar er zich in Rothenburg noch 81. Kom nou maar van Ie I zei Hannes. Dat was gemflifcl gezegd dan gedaan, want K/o-s zat nog altijd vastgeplakt on die de dief er op had gesmceri! had Hannes niet eens bemerkt wat moest hij daarom lachd 82. Klompertle vond het niks dat dc boer zoo'n pret had. woi kon hij toch niet naar huis knmn kon niet eens loopen en om hipr den op den weg zijn broek uit tt trekken, dat ging toch ook niet. daar kwam de vrouw van al aan WOENSDAG 15 OCTOBER HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 G- ziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 ziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.0) Nieuwsberichten. 8.15 Gewjjde muziel 8.30 Gram.muziek. 9.15 Voor de hl: 9.25 Gram.muziek. 11.00 Voor del 11.20 Ensemble Rentmeester. 12.00 i meikwartet en soliste. 12.25 Voor d 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuwt- nomische berichten. 1.00 Arnhemscèi vereeniging en gram.muziek. 2.15 Ge: bon cn z\jn orkest. 3 00 Voor de vrc Zang met pianobegeleiding en graz 4.00 Wijdingswoord. 4.20 Voor dc je; Fragmenten uit de' operette „Der I dent" (gr.pl.). 5.15 BNO Nieuws-, ecou en beursberichten. 5.30 Voor de jesj Viool en piano. 6.15 Causerie: „Vol:: heid". 6.30 Klaas van Beeck cn zyt 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Volks# met pianobegeleiding. 8.00 Gram.niur Gevarieerd programma. ,9.15 Zweedse liedjes, gramofoonplaienprogrammi BNO: Nieuwsberichten. 10.0010. Engelsche uitzending: The Dutch ments in the Netherlands Indies. HILVERSUM II. 301.5 M. 6.15-1 Hilversum I. 8.00 BNO: Nieuwsbericht Gram.muziek. 10.00 Morgenwijding, nobegcleiding en gram muziek. 12.00 ten en solist. 12.45 BNO: Nieuws- c mische berichten. 1.00 Romancers en 1.45 Orgelconcert. 2.15 Voordracht. 2. „La dame blanche" (opn.). 3.30 G ziek. 4.00 Klarinet, cello, piano en ziekk 5.00 Voor de jeugd. 5.15 BNO: economische en beursberichten. 5.30 blers, 6.00 Causerie over het Neder volk en de Productieslag. 6.15 John en zijn orkest en soliste. 7.00 Actue» uurtje. 7.30 Gram.muziek. 7.45 „In et N.S.B." (Voorbereid door de N.S.BI Eerste deel van de Opera „Madame fly". 9.00 Causerie: „Dc vogeltrek Gram.muziek. 9.45 BNO: Nieuwshe: 10.00 Gram.muziek. 10.1010.15 Ar ding. inrichtingen van beteekenis oorlog noch voor de oorlogsindu vinden, is deze aanval een be vernieling van oude cultuur-mo ten. Evenals bij voorafgaande dementen van Duitsche kerken numenten van cultureele waardi ben de Engelsche vliegers ook weer een doel uitgezocht, dat zij: gevaar konden aanvallen. 19. Deze man belichaamde de onhandig heid, de opgeblazenheid, het ongeluk en de dwaze zelftevredènheid op zulk een drastische wijze, dat de toeschouwers zich tranen lachten. Of het drietal op de vlooienjacht ging of een scheersalon oflende, of zij als schutters, als brand weerlieden of als goochelaars en acroba ten optraden steeds was het de derde man, die zoo onbeschrijflijk op de lath- spieren werkte. ,Ik ben gisteren naar de Tantis gaan kijken." fluisterde Joe den volgenden dag zijp collega Lupu toe," ze zijn uit stekend. „Laat de oude het in 's hemelsnaam niet merkenl" .,lk wou hem juist voorstellen om een dergelijke clownsfiguur in ons program ma op te nemen. Ik zou dat wel graag zelf willen doen. Je kunt zooiets in elk willekeurig nummer aanbrengen, ook bijvoorbeeld in het onze." Maar Lupu zei: „Je hoeft er niet aan te denken, dat Bolanskv daar op in gaat" „Maar geloof je dan niet, dat ik een goeie clown zou zijn?" „Jc hebt er misschien wel talent voor, ook je gos'n'le, die kort en breed is, zou wel komisch kunnen werken, maar ik raad je toch in ernst om er den chef met geen woord over te spreken. Er zou een ongeluk van komen". Golden sloeg dien raad echter in den wind en deed Bolanskv zijn voorstel. De groote slown staarde hem aan, alsof hij een krankzinnige voor zich had toen raasde hij dat het door het heele circus weerklonk: „Ik kan alléén meer dan die drie Tan tis samen, meer dan alle clownstroepen ter wereld! En ik sla iedereen, die daar- aan twijfelt, de hersens in!" Joe Golden sloop als een geslagen hond naar de garderobe van de Smiles terug. Daar zat Edith voor den 6piegel en poederde haar gezicht. Hij vertelde haar wat er gebeurd was. „Trek je er niets van aan," troostte zij hem, „iedereen heeft wel iets, wat hij zoo graag zou willen en wat hem verboden wordt. Maar eens komt de dag, waarop niemand je meer iets te verbieden beeft, je moet er alleen op kunnen wachten." „Hoe bedoel je dat?" Zij keek baar spiegelbeeld critisch aan, vond zich blijkbaar mooi genoeg, stond op, nam baar taschje en ging naar de deur. „Ik bijvoorbeeld ik ver heug me op. mijn verjaardag over vier weken. Dan word ik een en twintig en niemand heeft\,meer iets over mij te zeggen, ook papa niet!" Zij knikte glim lachend en verdween. Joe liep haar langzaam achterna. Hij had nog zoo graag gehoord, wat Edit'h dan eigenlijk wilde ghan doen, wanneer zij aan de vaderlijke macht ontgroeid was. In een hoek bij de garderobe vond hij Stassv, die aan het oefenen was. „Train jij?" vroeg hij verwonderd. ..Mijn oud caoutrhoucnummer. Ik wil toch niet vastroesten!" zei het jonge meisje en probeerde tegen hem te glimlachen. Maar het lukte haar niet verlegen sloeg zij de donkere oogen neer en ging aarzelend door met haar oefe ning. „Wat is Stassy' toch altijd ernstig," dacht Joe en ging met een haastigen groet verder. Stassy keek hem heimelijk na. Zij hield toch zoo veel van hem en hii. merkte er maar niets van! Voor hem bestond niemand anders dan Edith Bo- lansky! Edith had haar ook al trots verteld hoe verliefd Go op haar was. Stassy had er niets op geantwoord, zij was veel te trotsch om haar ongelukki ge liefde of haar jaloezie te verraden. Wie er chef van de Smiles moest wor den, konden Joe en Lupu een tijdlang niet heslissen. Joe vond er zichzelf te jong voor en Lupu wilde niet graag aan het hoofd staan van een troep waartoe de dochter van den haas behoorde. Maar nadat Joe hem beloofd had om, als het noodig was, steeds ziin nartij te nemen tegen Edith, liet Lupu zich ertoe over halen om chef van de Smiles te wor den. Zij dgelden Bolanskv dit besluit mee en hij nam er met een kort gebrom ken. nis van. Zijn gedachten zwierven ergens anders. Hij moest nog vier weken in Parijs ontreden, daarna veertien dagen in Londen en dan volgden Blackpool en Liverpool. Maar op den achttienden dag van zijn optreden in liet Cirque d'hiver verbrak Bolanskv zijn contract, schreef ook al zijn Engelsche engagementen af en maakte bekend, dat hij naar Amerika ging, naar Sell6 Floto, een van de groot ste circussen in d? nieuwe wereld. Dit besluit .verraste iedereen, ook Bo- lanstfy's eigen menschen. En toen volgde er iets, wat zij heelo- maal niet meer begrepen: in het circus restaurant verzamelde hij hen allen om zich heen en hield een kleine toespraak: „Jullie blijven allemaal hier in Euro pa. Elke troep heeft haar ohef, die haar tournees en al het overige bepaalt en waaraan zij moet gehoorzamen alsof ik het zelf was. Ik reis heel alleen naar Amerika. Ik wensch jullie allemaal het beste! Laten we niet veel praat.jès ma ken: tot ziens!" - Hij drukte enkelen van zijn getrou wen de hand, gaf ook Edith een haas tige kus en verdween toen, terwijl dé overigen verbaasd in het circusrestau rant achterbleven. Den volgenden morgen berichtten de krapjen reeds, dat de bekende clown Bolansky zich in Boulogne had inge scheept naar New York. Joe Golden had tijdens dien laatsten loespraak van zijn chef Edilh voortdu rend in het oog gehouden en tot zijn groote verwondering had zij hem, op het oogenblik. dat Bolansky meedeelde alléén naar Amerika te willen gaan, blil toegeknikt. Een week, twee weken zat de Smiles- trocp nu al in Parijs cn wachtte maar De onaangenaamste situatie, die een artist zich kon voorstellen: wachten op een engagement. Men had niets te doen. men liep in zijn beste pak rond. steeds weer naar de post, steeds weer naar de agenten Lupu was boos. omdat deze heeren niet gauw genoeg voor een engagement zorgden. Joe zat overdag in zijn ka mertje of in een café en probeerde een komisch nummer te bedenken, 's Avonds Hop hij alle voorstellingen in de variétés, circussen e^i bioscopen af. Edith was den heelen "dag uit en liep door de groote magazijnen. Stassy oefende bijna voortdurend alle bochten, draaien en knoopen. die men van een slangenmensch eischen kan en vond, dat zij veel te dik was geworden en lang niet meer zoo lenig als vroeger. Eens vergezelde Joe Edith op haar gang door de stad. Hij vond dat verve lend en vermoeiend bovendien. Maar het was nog saaier, om met Stassy naar een voorstelling in het Alhambra te gaan; het scheen, dat de variéte-num- mers die voor hem de hoofdzaak wa ren, haar hcelemaal niet interesseer den, in ieder geval kon hij er met haar geen gesprek over voeren. Eindelijk kwam de dag waarop Lupu de vreugdevolle tijding bracht: „We hebben een engagement! In het Palladium in Londen!" Zoo vroolijk als in geen weken gin gen zij op "reis. „En nu kunnen jullie mij gelukwen- schen!" riep Edith, toen zij kort na mid dernacht te Boulogne aan boord gin gen. Want ik ben vandaag jarig. Ik word een-en-twintig!" Zij knikte Joe met een stralend lach je toe en hij was de eerste, die haar onstuimig feliciteerde. In Londen wachtte hun hard werk. Het begon ermee, dat zij hun toestellen in de koepel boven het parket, moesten aanbrengen. All vier pakten ze flink aan. De iwce mannen werkten boog bo ven den beganen grond op touwladders; het was een zeer voornaam ding, dat de trapezen precies loodrecht en parallel kwamen te hangen. „In deze zaal moeten we nog voor zichtiger zijn dan ergens anders!" zei Lupu, „want als we hier naar beneden vallen dan beschadigen we de toeschou wers cn dan kunnen we wel inpakken OOk." '.y De Smiles-troep had een ongunstige plaats op het programma van hel dium gekregen. Vlak voor hen 1 in Engeland nogal populaire hu: gewerkt en toen het viertal zicb de touwladders begaf, was het I nog niet uitgelachen en lette naus op hen. Het eerste gedeelte nummer had ook maar weinig zoodat Lupu tijdens een korle zijn kameraden toeriep: „Ze houdf voor een vulnummertjel Laten nen wat we kunnen!" Nu gingen de mannen in de k hangen, namen de meisjes bij i' den, en daar vlogen Edith en S!s; heen en weer van het eene zw{ naar het andere, eerst bij twee! gehouden, dan nog maar bij één .tenslotte slechts bij de enkel, nu den in een zeer snel tempo de de pirouettes en salti, en zonder) ten op het losbrekend applaus we zij meteen het laatste gedeelte vat programma af. Daar draaiden zij c wilde werveling om de eigen lichJ as, bestraald door het schei-witte der schijnwerpers... Voilïl Nog een oogenblik hielden de zend toeschouwers hun adem toen brak een stormachtig los... Den volgenden dag kred Smile6-troep de beste plaats in M gramma: het tweede nummer pauze. En drie dagen later kon i verheued berichten: „We hebben l contract voor het volgend seizoen' (Wordt ven" n:'

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 2