De bolsjewiki bij Wjasma vernietigd Wat het bolsjewisme tot stand bracht Nieuw Japansch protest te Washington en Moskou KLOMPERTJE Kil V.S.-garantie voor de Oostelijke Sovjet-grenzen? VERWOESTING EN ONTAARDING Italiaansche bommen op Britsche bodems STEEDS MEER GEVANGENEN Het vliegongeluk te Batavia Vroeger eind van den beurstijd? RADIOPROGRAM H De tekst van den vrijwilligersi PAGINA 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 15 OCTOBER, V VICTORIE - DU1TSCHLAND WINT OP 7W ALLE FRONTEN HOOFDKWARTIER VAN DEN FUHRER, 14 Oct. (D N.B.). Het opperbevel der weermacht maakt bekend: De strijdkrachten van den tegenstander, die in de omgeving van Wjasma zijn ingesloten, zijn thans definitief vernietigd. Ook in de omsingelde gebieden rondom Brjansk schrijdt de ontbinding van den vijand onophoudelijk voort. Het aantal in dezen gewel digen dubbelen slag gemaakte gevangenen is inmiddels tot boven de 500.000 gestegen. Het totale aantal der .Sovjet-gevangenen, die sedert het begin van den veldtocht in het Oosten zijn gemaakt, is reeds thans tot ver boven de drie millioen gestegen. Nederlandsch P.K.-man over: De laatste salon-communist in de randstaten Estland. Lithauen cn Letland Is na een laar Sovjetregiem wel volslagen genezen van zijn bolsjewistische neigingen. De les is te hard en te duur, anders zou men haast wenschen. dat diegenen onder onze landgenooten. die willens en wetens doof en blind zijn, haar eens onderzingen. Wat de Sovjet-terro risten. gedurende het laar van hun be getting. de bevolking dezer randstaten hebben aangedaan, tart ellien vorm van beschrijving en gaat de gruwelijkste ^voor stelling te bovenTienduizenden mannen werden gevangen genomen, in de Gepeoc- gevangenissen gefolterd en vermoord of weggevoerd naar een onbekende bestem ming. hetgeen gelijk staat aan een ter dood veroordeeling na wreeden slaven arbeid. En om geen enkel 'ander motiet dan hun politieke instelling of juister nog hun afkomst of alleen maar hun aca demische vorming. In Estland, enkele kilometers ten Zui- 'den van de Sovjet-Russische stad Ostrof, overnachtten wij in het huis van een eenvoudig landman. Onze leidsman had het, met den goeden neus van den erva ren frontsoldaat, uitgekozen als nacht kwartier. omdat het zich door proper heid onderscheidde van de omliggende huizen. De keus was voortreffelijk. Wij «werden er ontvangen als „bevrijders" De goe'de logeerkamer werd ons aangebo den. onzen manschappen werd een ge lmakkelijk kwartier bereid en allen te zamen werden wij aan den familiedisc'o genoodigd waarop de „samowar" gezel lig pruttelde. De geur van deze delicatessen, als mede de landelijke eierkoeken en ando re, voor ons onbekende doch smakelijk toebereide Russische gerechten, brak het ijs. De bejaarde gastheer sprak moeilijk, doch verstaanbaar Duitsch. de dochter des huizes fungeerde zoo nu en 'dan als tolk. de gastvrouw lachte ons toe met die moederlijke vriendelijkheid pvelke in alle landen der wereld ver staan wordt. Overigens konden wij met haar helaas niet converseeren. Vervolgd door het r bolsjewisme OVER dit vriehdelijk huis lag diepe rouw. Onze gastheer bleek een Rus sische chirurg te zijn. die voor den oor log als geneesheer-directeur een groot ziekenhuis leidde in Pensa. Tijdens den wereldoorlog werden in zijn ziekenhuis rond 60 000 gewonden geopereerd, waar van ruim 2.000 door hem zelf. De revo lutie joeg hem weg van zijn eigen haard en bodem, in Letland bouwde hij een nieuwe praktijk op en doceerde aan 'de universiteit to Riga. Doch ook hier vervolgde hem het bolsjewisme, zij het 'dan ook na twintig-jarigen nieuwen moeizamen arbeid. Zijn eenige zoon. luitenant in het Letlandschc leger, werd verleden jaar gevangen genomen en weggevoerd, hetzelfde lot onderging zijn schoonzoon, een ingenieur. De Ge- peoe lichtte hen des nachts van het bed Waarheen de ongelukkige jongelui ge voerd zijn. weten de ouders niet. Wat zij gezien hebben van andere jeugdige kameraden, doet hen bidden, dat beidm maar dood zouden zijn... doch die vreeselijke onzekerheid. Het is moeilijk als gast een brok eten door de keel te krijgen, wanneer zooveel leed mede aanzit aan den disch...' IT7 AT het bolsjewisme van de „heilige" Russische aarde over giet en de zoo karakteristieke oud- Russische cultuur, schetsten wij reeds ïn een vorig artikel. Wat het in de zielen der Sovjetonderdanen verwoestte, is nauwelijks te be schrijven. Ongeveer een kwart-eeuw heeft dit verfoeilijkste aller terreur- systemen ongebreideld voortgewoe kerd. Alles'werd volgens een vast plan neergetrokken tot het niveau van de proleten-cultuur. Wat hoog was en ver heven, werd ondermijnd en neergetrok ken. totdat alles één woeste, hopelooze' chaos geworden was. waarin de mensch slechts lijd vond om te denken aan de bevrediging van rijn allec-primitiefste behoeften. Uitgezonderd dan een clique van. commissarissen en andere bonzen, die zich „uitleefden" op veelal bestiale wijze. De opgroeiende jeugd werd ingeprent, dat Sovjet-Rusland de heilstaat was dat het overal elders in de wereld veel slechter gesteld was. De Sovjetbladcn brachten onbeschaamde leugenberich- ten uit West-Europa en Amerika, waar in gewaagd werd van hongersnood en pestilentie. En omdat Sovjet-Rusland hermetisch afgesloten gehouden werd van de buitenwereld, ervoeren de bewo ners geen tegenspraak. Wie uit het bui tenland terugkeerde of binnendrong werd óf angstvallig bewaakt en ge isoleord. óf gevangen gezet en „geliqui deerd". Den Sovjet-krijgsgevangenen had men zoo verzekerd, dat zij zouden worden doodgemarteld, dat zij den Roode Kruissoldaat. die ben laafde en verbond, nog in den rug schoten. Dat is de vrucht van een kwart eeuw afschuwelijko massa sugges tie bij ten volk. dat door zijn Slavi sche ziel meer dan eenig volk ter wereld gevoelig is voor psychische beïnvloeding. Dit moge wellicht de verklaring zijn van den onbegrijpelijken weerstand, dien de Sovjet-armist biedt aan den te genstander, hoewel hij eigenlijk niets te verdedigen heeft, dat den inzet waard is van KJf en leven. Aan het front wordt hem bovendien geen keus gelaten. Voor hem staat do vijand, achter hem de po litieke commissaris met het dreigende machinepistool. Zwervende horden y,Partisanen 1V/T AAR ook daar waar de Duitsche i-v-1 kolonnes reeds lang zijn voorbijge marcheerd, in de onmetelijke oerwou den en op de schier oneindige vlakten, zwerven nog bolsjewistenhorden. ..Par tisanen" noemt de Duitsche soldaat hen. Deze Partisanen, samengerot tot sectiesen compagnieën, maken d£ op- marschwegen onveilig, snijden telefOQn- en telegraafdraden door en trachten allerwege door springladingen, vernie lingen aan te richten aan bruggen en verkeersmiddelen. Zij oefenen hun be drijf uit In het nachtelijk duister. Als koerier, terugkomende van het front, ten Noorden van het Ilmenmeer, hebben wij op den weg tusschen Luga on Pleskow des nachts midden tusschen deze benden in gezeten. - Slechts drie man sterk in een auto. die zooveel frontervaring had opgedaan, dat zijn beste binnenband twee-en-dertig repa ratieplaksels droeg. Een kleine „Orts- kommandantur", drie-en-dertig gewe ren sterk, onder commando van een ouderen kapitein, die den wereldoorlog nog had medegemaakt, was onze red ding. Wat deze Örtskommandanturen daar overigens aan ordenendon ar1 beid verrichten. dik\verf in gebieas- deelcn. zoo groot als een geheele Nederlandsche provincie, grenst aan het ongelooflijke. De goedwillende boerengezinnen, die naar gelang van hun kindertal zich weer een of meer koeien en geiten zien toegewezen uit de kolchozen en hun eigen akker weer mogen bebouwen, hel pen naar hun vermogen mee, orn de or de te hei-stellen. Maar zij leven onder de bedreiging van de rondzwervende Partisanen, die des nachts hun scha mele hoeven uitplunderen of zich on der doodsbedreiging daarin verstopt houden. Dag cn nacht wordt er door de Duitsche bezettingsmacht gepatrouil leerd en het leven van de bezetting» manschappen en officieren der „Örts kommandanturen" wekt sterke herin neringen aan onze koloniale bezetting op de Sumatrasche voorposten, alsmede aan het zuiverende werk onzer Atjeh sche marechaussee-brigades. Lang zullen de Sovjet-benden hei evenwel niet kunnen uithouden. In de eerste plaats dreigen de honger en de naderende winter, en ten tweede zijn zij van hun operatiebasis Leningrad vol ledig afgesneden. Tenslotte worden zij toch opgespoord enneergelegd of ontwapend door de rustelooze Duitsche zuiveringspatrouilles. S.S.-Hauptsturmfuehrer W. HULSTIJN. NEW YORK, li Oct. (D.N.B.). Associated Press maakt melding van berichten uit Londen, volgens welke aldaar het voorstel gedaan is, dat Engeland en de Ver. Staten gemeenschappelijk de bolsjewis tische grens in het Verre Oosten te gen Japan zouden gartmdeeren, op dat de Sovjete hun leger uit het Verre Oosten ter verlichting van het westelijke front zouden kunnen op stellen. Voorts meldt Associated Press, dat een Engelsche militaire deskundige het verlangen te kennen heeft gegeven, dat de op het oogenblik beschikbare Brit- sche troepen, die in Iran gelegerd zijn, zullen worden uitgestuurd om de Sov jets te helpen. Men twijfelt echter, of deze troepen nog tijdig genoeg kunnen aankomen om de Sovjets te steunen. In het algemeen zijn, aïle Britsche mili taire deskundigen van oordeel, dat dé Engelsch-Amerikaansche hulp te laat zal komen. De spreker van den zender van Bos ton kohit bij een behandeling van de Engelsche hulpmogelijkheden ^oor de So.vjet-Unie tot het resultaat, dat een doeltreffende ondersteuning van de Sov jet-Unie eigenlijk alleen mogelijk is door een Amerikaansche garantie der Oostelijke Sovjet-grenzen. De mogelijk heid van een hulpverleening door mili taire leveranties aan de Sovjet-Unie acht hij niet te bpstaan, daar zij te veel tijd kost om de huidige crisis te kun nen opheffen. Voor een invasie op het vasteland komen, zoo zeide hij, schijn baar Noorwegen, Frankrijk en Italië in aanmerking. Een invasie in Noorwegen zou echter een ontzaglijke 6cheepston- nage en de daarvoor nnodige bescher ming eischen. Beide zaken zijn op hot oogenblik niet ter beschikking. Een aan val op.de Fransche kust eischt een reus achtig invasieleger. Zoo'n leger 6taat niet ter beschikking. Bovendien heeft Duitschland voldoende divisies in dit gebied gestationeerd om een binnen dringend aanvalsleger te kunnen af slaan. Voor'een invasie in Italië heeft Engeland aan de Middelland6che Zee niet de noodige heerschappij in de lucht. Bovendien staan voldoende Italiaansche afweerstrijdkrachten ter beschikking. Ten slotte blijft nog over het optreden van een Britsch leger in den Kaukasus. Maar ook hier moet het beperkte aan tal der Britsche troepen, die beschik baar zijn, in aanmerking worden geno men. Bovendien zijn de transportmoei lijkheden voor troepen en materiaal een ^hinderpaal. Onder deze omstandigheden acht de spreker de ontlasting van het „Sovjetleger in het Verre Oosten" bij zonder belangrijk, hetgeen, naar hij zegt, den blik van militair op diploma tiek gebiecj, leidt. Wanneer de V.S., zoo zeide hij, do Oostelijke grenzen van Rusland zou den kunnen garandeeren, zou de Britsche openbare meening onge twijfeld daarmede eccoor.d gaan. De openbare meening der V.S. zou stel lig eveneens goedkeuren, dat het Amerikaansche leger verschillende punten zou bezetten, welke voor de zelfverdediging der V.S. noodig zijn. En al6 een maatregel tot dit doel kan men een garantie der. oostelijke Sovjet-grenzen beschouwen. Steunpunten op den Stillen Oceaan en in Siberië kupnen ingericht worden, b.v. tegenover Wladiwostok. Aangezien bovendien Engelaiïd door gebrek aan strijdkrachten niet kan deelnemen aan een dergelijk steunpuntenplan, zou het van pas zijn. dat de V.S., om Japan in bedwang te houden, een reeks steun punten zouden inrichten. Het is twijfel achtig, of Japan het zou.wagen zich in Siberië vast te zetten, wanneer daar Amerikaansche steunpunten zouden zijn aangelegd. Het. optreden van de Amerikaansche luchtvloot zou daar de Amerikaansche marine kunnen vervan- gert. Ten 6lotfe pleit de spreker ervoor, dat het 6tandpunt van de openbare meaning der V.S., die meer geporteerd is voor een oorlog tegen Japan dan voor een oorlog tegen Duitschland, hierin nog gesterkt moet wordm. Want dit zon zeer nuttig zijn voor ds Amerikaan sche steunpuntenpolitiek. TOKIO, 14 Oct. (D.N.B.) In zake de Amerikaansche transporten naar Wladiwostok heeft deJapansche minis ter van buitenlandsche zaken, Toyoda, de aandacht van de Sovjet-Unie en van de Vereenigde Staten op de volgende punten gevestigd: 1. Het transport van het Ameri kaansche materiaal naar de Sovjet- Unie door straat Tsoegaroe en straat Tsoesjima staat gelijk met het trans port door Japansche wateren. 2. Japan, als deelgenoot van het driemogendhedenpact, kan deze handelwijze niet over het hoofd zien, aangezien de Amerikaansche .leveringen voor het bolsjewistische leger in het Verre Oosten tegen Japan zouden kunnen worden ge bruikt De woordvoerder van de Japansche regeering heeft bevestigd dat nooh Mos kou, noch Washington tot dusver geant woord hebben op het nieuwe protest van Japan inzake de verscheping van oorlogsmateriaal voor de Sovjet-Unie naar Wiadiwostock. Koh Isji, de woordvoerder van het in lichtingenbureau heeft voorts verklaard, dat de regeering tot het laatste oogen blik pogingen in het werk stelt om de aangelegenheden op vriendschappelijke wijze te regelen door middel van de Japansch-Amerikaansche besprekingen, welke, naar hij zeide, nog voortduren. In antwoord op de vraag van een Ame- rikaanschen correspondent, wanneer dit laatste oogenblik zou zijn gekomen, ant woordde Isji: „Wanneer dit laatste oogenblik zal zijn gekomen, kan ik niet zeggen; wij moeten geduldig zijn." Met betrekking tot het bericht, dat drie schepen naar Amerika worden ge stuurd, zeide Isji, dat deze schikking tot stand is gekomen, geheel losstaande van de Japansch-Amerikaansche besprekin gen. Óp de vraag waarom officieele kringen de berichten van Associated Press en United Press tegenspreken, dat deze schepen „evacuatieschepen" zijn, antwoordde de woordvoerder: Voor het wegvoeren van de Japanners uit de Vereenigde Stalen zoudon duizend sche pen noodig zijn. Hij herhaalde nog eens, dat deze schepen naar de Vereenigde Staten gaan, om de aldaar bij gebrek Britsche en Sovjet-troepen verlaten Teheran NEW YORK. 14 Oct. (D.N.B.). Vol- gens een bericht van Associated Press uit Teheran heeft het Britsche gezant schap daar medegedeeld, dat de Engel schen en de Sovjets zich bereid ver klaard hebben hun troepën uit Teheran terug te trekken. Het bolsjewistische hoofdkwartier zal verhuizen naar Te huis. dat 60 mijl ten Zuiden van de Kau- kasusgrens ligt. Op vijftig mijl van Te heran zullen de eerste afdeejingen in fanterie gelegerd worden. De Engelsche strijdkrachten zullen op ongeveer 200 mijl van de hoofdstad in garnizoen gaan. aan reisgelegenheid gestrande passa giers op te halen. Hij zeide, dat deze schepen uitsluitend passagiers en post, doch geen lading zouden vervoeren teneinde moeilijkheden, welke eventueel zouden kunnen ontstaan door reclames over een lading, te vermijden. Met be trekking tot de 'berichten, dat deze drie schepen een aanduiding zouden kunnen vormen, dat het scheepvaartverkeer op den Stillen Oceaan zou worden hervat, zeide Isji: „Hierbij is de wcnsch de vader der gedachte. De werkelijke toe stand is niet zoo goed." Het blad Nitsji-Nitsji schrijft voorts: De houding van de Vereenigde Staten in het Verre Oosten moet groote ver wondering verwekken. Het geduld van Japan heeft grenzen. Wanneer de Ver Staten zich achter Tsjoenking blijven stellen, zal Japan tot een belangrijk be sluit gedwongen worden. Japan heeft dezen toestand met zelfvertrouwen en moed onder het oog gezien, teneinde vastberaden aan zijn oorlogsfront te werken. ROME, 14 Oct. (Stefani). Wcer- machtshericht 499 luidt als volgt: Een nieuwe nachtelijke aanvalspoging op een van onze stellingen aan het front van Tobroek is afgeslagen. Tijdens den strijd werd een detachement tanks van den tegenstander snel( teruggedreven door het vuur van ons a'nti-tankgeschut, met medewerking van Duitsche pant serstrijdkrachten. Aan het front van Solloem bedrijvigheid der artillerie. Tijdens een gevecht boven Boeg en Sol loem hebben Duitsche jagers 5 Britsche toestellen neergeschoten. Vijandelijke toestellen hebben opnieuw Derna ge bombardeerd zonder slachtoffers te maken. Zij wierpen op de haven van Tripoli hommen neer, die in zee terecht kwamen. Een vliegtuig werd neerge haald. In Oost-Afrika, in den sector van het Tana-mcer, hebben onze detachementen gowapende verkenningen over een groot gebied uitgevoerd. In het Oosten van de Middelland- sche Zee is gistermiddag vroeg een vlootformatie van den vijand, bestaande uit twee slagschepen en eenige kruisers en torpedo jagers, verrast en aangevallen door onze torpedovliegtuigen. Óndanks het zeer onderhouden vuur van den vijand slaagden onze koene vliegers er in piet torpedo's een slagschip en een kruiser van 10.000 ton, dien men hevig slagzij zag. maken, te treffen. Al onze toestellen, waarvan er één ernstig beschadigd werd, maar welks bemanning ongedeerd bleef, zijn teruggekeerd. Hedenochtend, bij het aanbreken van den dag, hebben afdeelingen jagers der Italiaansche luchtmacht in scheervlucht aanvallen gedaan op het vliegveld van Micabba op Malta. Drie vijandelijke vliegtuigen werden op den grond ver nield, andere toestellen werden doeltref fend met machinegeweervuur bestookt. Onze escorteerende jagers, die in con tact kwamen met een vijandelijke for matie, schoten twee toestellen neer. Wij hebben geen enkele machine verloren. DU1TSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Convooi bestookt UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER. 14 Oct. (DNBl Het opperbevel v^n de weermacht maakt bekend: In het Oosten nemen de ope raties het vastgestelde verloop. De in het gebied van Br.jansk ingeloten strijdkrachten van den tegenstander zijn in ver scheidene groepen verslagen. Hun vernietiging in het moeilijk boschterrein schrijdt gestadig voort. Reeds gisteren was het aantal gevangenen in den dub belen slag van Brsjansk en Wjasma gestegen tot over de 350.000. Dit aantal neemt nog voortdurend toe. .Gevechtsvliegtuigen bombardeer den in den nacht van 13 op 14 Octo ber met goede uitwerking belang rijke militaire inrichtingen te Le ningrad. Torpedomotorbooten drongen in den nacht van 12 op 13 October tot de Britsche kust door en vielen een door torpedojagers, torpedomotor booten en vliegtuigen krachtig be schermd vijandelijk convooi aan. Ondanks hevigen afweer en her haalde gevechten met de superieure escorteerende strijdkrachten brach ten de torpedomotorbooten zes ge wapende vijandelijke koopvaardij schepen tot zinken, van tezamen 1S.000 brt. Zij keerden zonder eigen verliezen terug. In den afgeloopen najht waren luchtaanvallen gericht op verschei dene Britsche vliegvelden. Bij vluchten van Britsche vlieg tuigen naar de bezette gebieden aan het Kanaal leed de vijand gisteren zware verliezen. Jagers, luchtdoel- artillerie en marine-artillerie scho ten 31 vijandelijke vliegtuigen neer. Een eigen toestel ging verloren. Britsche bommenwerpers wierpen vanfiacht brisant- en brandbommen op verschillonde plaatsen in West- Duitschland en in het Noord-Duit- sche kustgebied. Nachtjagers en luchtdoelartillerie schoten vijf vijan delijke machines omlaag. BATAVIA, 14 Oct. (A.N.P.). Om trent het vliegongeval te Batavia, waar- bij de commandant van het Ned.-Indi sche leger, luitenant-generaal Beren schot, om het leven is gekomen, worden nog de volgende bijzonderheden mede gedeeld: Kort na den start weigerde de linker motor, waardoor het toestel om den lin kervleugel draaide en neerstortte op een vlak bij het vliegveld gelegen huis. De bewoners kwamen hierbij om bet leven, waardoor het aantal dooden, met de vijf inzittenden van het vliegtuig, tot 24 is gestegen. Toen het toestel den grond raakte, vloog de benzinetank in brand, zoodat het- voor ooggetuigen on mogelijk was hulp te bieden. De lijken van generaal Berenschot, kapitein Knapp, de beide onderofficieren en van den Britschen vliegerofficier Watklns, die met moeite geidentificeerd konden worden, zijn naar het militaire hospi taal te Batavia vervoerd. Naar wij verder nog vernemen, is de chef van den generqlen staf in Neder- landsch-Indië, generaaLmajoor Ter Poorten, die voor een bespreking naar Manilla was vertrokken, telegrafisch teruggeroepen. Voorloopig is generaal- majoor Maurer met de waarneming van het legercommando belast. In den Volksraad is de overleden legercom mandant in een rede van den \oorzitter herdacht. Nader wordt gemeld, dat generaal Ter Poorten vandaag te Batavia is aange komen en voorloopig het opperbevel over het Ned.-Indische leger aanvaard heeft. BINNENLAND AMSTERDAM, 14 Oct. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Amsterdam heeft in haar hedenmiddag gehouden openbare vergadering haargoedkeuring ge hecht aan de verzending van een sohrijven aan den burgemeester in zake tijdelijke wijziging "van den beurstijd. Daar in verband met de verduiste ringsbepalingen verschillende bedrijven gedurende de wintermaanden het einde van den werktijd zullen vervroegen, is in verschillende kringen van bezoekers van de Beurs van Koophandel het ver langen gerezen om het einde van den beurstijd tijdelijk te 'brengen van half- vier op 3 uur. Een dergelijke wijziging zou zonder bezwaar kunnen worden toe gepast. Slechts behoeft een uitzondering op de Korenbeurs te worden gemaakt voor den Maandag, op welken dag vele bezoekers van elders de Korenbeurs ple gen te bezoeken. Voor de Korenbeurs zou op Maandag het einde van den beurstijd kunnen worden gesteld op 4 uur. De Kamer heeft den burgemeestei daarom verzocht, tijdelijk een. zoodanig sluitingsuur te bepalen. S3. Handig, als de boerin altijd had ze Klompertje in een omnd van het bankje bevrijd en zijn bri gereinigd. Nou. het viel erg mee. de taartjesdoos veilig en wel in hand. stapte Klompertje nu in dc stemming op huis aan. 84. Maar of het zoo moest u daar 'was al weer wat aan de Klompertje had een scherp gehotu terwijl hij langs de kade de aard liedjes liep te fluiten, was het nel of iemanom hulp riep. Wie kon zijn? Was dat niet de stem van ncliesje? DONDERDAG 16 OCTOBER HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gi ziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gi ziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 Nieuwsberichten. 8.15 Gram.muziek. 9 de huisvrouw. 9.25 Gram.muziek. il.C den boer. 11.20 Zang met pianobegelei gram.muziek. 12.00 Ensemble Bandi 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuwa- nomisöhe berichten. 1.00 Klaas van B< ztfn orkest cn soliste. 1.30 Gram.muzii Zang en piano. 3.00 Orgelconcert. 3Ji do zieken. 4.0Ó Cyclus: „Do e-sredlot Kerk". 4.20 Gram.muziek. 4.30 Melodii solist. 5.15 BNO: Nieuws-, economii beursberichten. 5.30 Omroeporkest et 6.30 Sport en lichamelijke opvoedinj Gram.muziek. 7.00 Actueel halfuur!]! Gevarieerd programma. 8.10 Radi< 8.30 Gram.muziek. 8.45 Dc Rambl»ri Gram.muziek. 9.45 BNO: Nieuwsbe.' 10.0010.15 BNO: Engelsche uitzendi tional Features of the Netherlands. HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45— Hilversum I. 8.00 BNO: Nieuwsber. 8.15 Gram.muziek. 10.00 Morgcnwb'dm; .Gram.muziek. 10.20 Zang met pianobi ding. 10.40 Voordracht. 11.00 Ensembl: Kok. 11.45 Gram.muziek. 12.00 Jolhn en zyn orkest cn soliste. 12.45 BNO: X en economische berichten. 1.00 OttoHc en zijn orkest. 1.45 Voordracht. 2.011 Cantabile en gram.muziek. 3.00 Vo vrouw. 3.20 Viool en piano. 4.00 Gn ziek. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 Gr: ziek. 5.15 BNO: Nieuws-, economist beursberichten. 5.30 Gram.muziek. 6.1' serie: „Sociale zorg ook voor U". 6 30. voordracht. 7.00 Actueel halfuurtje Gram.muziek. 7.45 Causerie „«randen» ties". 8.00 Omroep-Symphonie-orkest» list. 8.45 Causerie „Bestaansmidde. Voorne en Putten in vroegeren en tijd." 9.00 Omroep-Symphonie-orkest. BNO: Nieuwsberichten. 10.00 Gram." 10.1010.15 Avondwijding.5 Zenuv^tabletten koker 7 Maagtabletten koker 7. Hoofdpijntabletten koker 6j Laxeertabletten doos m Alfeen echt met den naam MIjnhi 's-GRAVENHAGE, 14 Oct. D< welke Zaterdag j.l. te 's-Graven eerst in het Duitsch door den Duil' commandant werd afgelegd en gens in het Nederlandsch door des der der N.S.B., ir. A. A. Mussert, v naar het Oostfront vertrekkende vi ligers werd afgenomen, had dec genden, inhoud: „Ik zweer bij God dezen heilige1 Dat ik in-den strijd tegen het 1 wisme den opperbevelhebber der sche weermacht, Adolf Hitler, r' waardelijk zal gehoorzamen en a per spldaat bereid zal zijn te allen voor dezen eed mijn leven in te ze' Termijn van indienifig mobiele pachtcontracte VGRAVENHAGE, 14 Oct, - Staatscourant van heden is opgef: een tweede besluit van de secretafl generaal van dè departementen Landbouw en Visscherij en van betreffende de wijze van verpacj Daarin wordt de termijn, -waarb mobiele pachtcontracten bij het f hureau moeten zijn ingediend, 8 maanden gebracht. Het besluit heeft terugwerj kracht tot 23 Juli 1941, en treedt f in werking.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 2