De stad Odessa thans gevallen GROOT IS HET GEVAAR, zegt de Moskousche radio Strijd op 100 K.M. van Moskou KLOMPERTJE KL) DE MOORD IN DE FIETSENSTALLING „LANDVERRADER" ernstige beleediging Een kasteel wordt opgegraven Oud-burgemeester van Staphorst overleden TELEGRAMMEN WEER PER TELEFOON iFrauduleuze handel in textielpunten De status van priester Th. de Léeuw Overheidsfuncties voor invalide militairen Collecte Roode Kruis RADIOPROGRAM PAGINA 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 17 OCTOBER V VICTORIE - DUITSCHLAND WINT OP ALLE FRONTEN HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 16 October (D.N.B.). Het opper bevel der weermacht deelt medfe: In het Oosten wordt reeds op verscheidene plaatsen om de ongeveer 100 km. voor Moskou liggende buitenste verdedigingslinie der Sovjethoofdstad gestre den. De belangrijke steden Kaluga en Kalinin, 160 km. ten Zuidwesten resp. ten Noordwesten van Moskou, bevinden zich al dagen in ónze handen. Zooals reeds in een extrabericht bekend is gemaakt nadert de dubbele slag van Brjansk en Wjasma zijn einde. In den loop \a:i Woensdag zijn ook de strijdkrachten, die ten Noorden van Brjansk zijn ingesloten, onder zeer zware, bloedige verliezen van den tegenstander verpletterd. De zuivering van het boschgebied ten Zuiden van Brjansk van de aldaar omsingelde overblijfselen der verslagen \ijandelijke legers heeft nog voortgang. De groote massa der Duitsche strijdkrachten, die hebben deelgenomen aan dezen geweldigen doorbraak- en omsingelingssiag. is reeds vrijgekomen voor de voortzetting van de operaties. Tot nog toe zijn 560.000 gevangenen bijeengebracht en 888 tanks en 4133 stukken geschut zijn buitgemaakt of vernietigd. In den strijd tegen Groot Brittannië hebben gevechtsvliegtuigen in den nacht van 15 op 16 October voor den oorlog belangrijke installaties in het. mon- dingsgebied van de Humber en aan de Engelsche zuidoostkust gebombardeerd. Bij vluchten van Britsche toestellen naar de Duitsche bocht en naar de bezette gebieden aan het Kanaal werden zonder eigen verliezen gisteren 20 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Britsche bommenwerpers hebben in den afgeloopen nacht in West-Duitsch- land een aantal brisante en brandbommen neergeworpen, die alleen schade aan huizen veroorzaakten. Drie Britsche vliegtuigen werden neergeschoten. Het Britsche luchtwapen verloor in den tijd van 8 tot 14 October 85 vlieg tuigen. In dienzelfden tijd gingen in den strijd tegen Groot Brittannië 10 eigen vliegtuigen verloren. HELSINKI. 16 Oct, (D.N.B.). In een oproep aan de bevolking van de Sovjet-hoofdstad heeft de Moskou sche radio verklaard: Groot is het gevaar, dat ons dreigt. De vijand rukt op, wij moeten hem tegenhou den. Voorts werd de meening geuit, dat het den vijand nooit zal geluk ken Moskou te veroveren. De bevol king wordt opgeroepen tot den francs-tireursoorlog. Thans is he/t geheele volk tot strijders geworden, zoo wordt ten slotte gezegd. De Berlijnsche avondbladen publicee- ren in koppen over de geheele pagina de in het weermachtbericht van heden vervatte mededeeling. volgens welke in het Oosten reeds op verscheidene plaat sen honderd kilometer voor Moskou ge streden wordt en bespreken in verband daarmede het bolsjewistische legerbe richt van hedenmorgen, dat vóór de eerste maal openlijk toegeeft, dat „de toestand aan het Westelijke front" in den loop van den nacht van 14 op 15 Oc tober verergerd is. Gezanten verlaten Moskou Het Japansche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft van de Japansche ambassade te Moskou een telegram ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat de Japan sche ambassade door den Sovjet commissaris van Buitenlandsche Zaken telefonisch is verzocht, voor bereidingen te treffen voor het ver trek uit Moskou voor Woensdag avond. Het doel van de reis is nog niet opgegeven. Met het oog op de ontwikkeling van den toestand had de Japansche ambas sade te Moskou reeds sinds eenigen tijd dienovereenkomstige voorbereidingen getroffen. De Zweedsche gezant in Moskou heeft voorts gisteren de Sovjet-regeering me degedeeld, zoo meldt de zender van Mo- tala, dat hij de Sovjet-hoofdstad wenscht, te verlaten. Gisteravond zijn de gezant en de Zweedsche attaché uit Moskou vertrokken. Een gezantschaps- raad en het verdere personeel zijn ach tergebleven. Bolsjewistische tegen aanvallen afgeslagen Naar het D.N.B. omtreriT den strijd aan het Oostelijk front meldt, hebben de bolsjewisten in den centralen sector van het front op 15 October in den sec tor van een Duitsche infanteriedivisie een tegenaanval op de Duitsche stellin gen ondernomen, welke aanval door verscheidene pantserwagens werd ge steund. In deels hevige gevechten sloe gen de Duitsche troepen de bolsjewis ten met zware verliezen voor den vij and terug. Vier bolsjewistische pantser wagens werden hierbij vernietigd. Twee Duitsche batterijen hebben in den loop van Woensdag in totaal 156 stukken Sovjet-geschut vernie tigd, toen zij een poging tot door braak der bolsjewisten uit het, om singelde gebied van Brjansk afsloe gen. Nog steeds stroomen tienduizenden bolsjewistische gevangenen de Duitsche gevangenkampen bij Wjasma en Brjansk binnen. Verscheidene bolsje wistische regimenten infanterie zijn zoo zwaar verslagen, dat'nog slechts 20 of 30 manschappen zijn overgebleven. Een bont» mengeling van volkeren. Wit- Ror/henen, Kozakken. Kalmukken, Kaukasiers en Siberiërs trekt langs de met puinhoopen bezaaide straten. Dit zijn de resten van het leger van Timosjenko. BINNENLAND AMSTERDAM, 16 Oct. Uit het voortgezette onderzoek naar den moord in de rijwielstalling in de Corn. Antho- niszstraat is gebleken, dat in den be westen nacht (Dinsdag op Woensdag jl.) om halfeen nog een klant zijn fiets heeft afgegeven. De oude (later ver moorde) man, heeft daarbij tegen dien klant gezegd, dat hij nog niet naar bed kon, daar hij nog een cliënt verwachtte. De commissaris van politie van hef bureau Leidscheplein verzoekt daarom dengenen, die in genoemden nacht na 12 uur in de fietsenstalling zijn geweest, zich zoo spoedig mogelijk aan zijn bu reau te melden. VERGIFTIGDE TARWE GESTOLEN AMSTERDAM, 16 October. In de Haarlemmermeer zijn bij een landbouwer vier zakken zaaitarwe ontvreemd. Ter waarschuwing deelt de burgemeester van Haarlemmer meer mede, dat deze tarwe i6 ont smet met een giftige stof en dus niet voor consumptie geschikt is. V VICTORIE. - DUITSCHLAND WINT OP ALLE FRONTEN BOEKAREST, 16 Oct. (D.N.B). De plaatsvervangende premier, Michael Antonescu, heeft vanavond om zeven uur voor de Roemeensche radio het volgende legerbericht voorgelezen: Het Roemeensche hoofdkwartier meldt het volgende bericht van het commando der voor Odessa strijdende troepen'- De troepen van het vierde leger zijn overeenkomstig de bevelen vandaag aangetreden voor den aanval op Odessa en door de laatste linies van verzet gebroken. Zij zijn 's middags Odessa binnengerukt. De laatste haarden van verzet worden thans in straatgevechten opgeruimd. De bevolking ontvangt dc Duitsch- Roemeensche troepen met geestdrift. BERLIJN. 16 Oct (D.N.B Het opperbevel fier weermacht peeft omtrent den intocht der Roemeensche troepen in Odessa het volgende extra- bericht uit: Hoofdkwartier van den Führer, 1G October: Het opperbevel dor weermacht maakt bekend: Volgens mededeeling van bet Roemeensche hoofdkwartier zijn de troepen van het vierde Roemeensche leger vandaag aangetreden voor den aanval op Odessa en door de laatste linies van verzet gebroken Zn zijn 's middags Odessa binnengerukt. De bevolking ontving de Roemeensch-Duitsche troe- oen met geestdrift. t 's-GRAVENHAGE, 16 Oct. Men schrijft ons van bevoegde zijde: „Onlangs heeft het Vredegerechtshof, dat, in hoogste instantie belast is met de berechting van alle overtredingen der strafwet, waarbij de politieke rust in de volksgemeenschap op eenigerlei wijze betrokken is. een principieel standpunt bepaald, dat als richting gevend te beschouwen is ten aanzien van een hoogst belangrijk punt, name lijk het bezigen van hot woord „land verrader" door den eenen Nederlander tegenover den andere. In dit opzicht was inderdaad een toestand ontstaan, welke niet anders dan als uitvloeisel van de grootste politieke verwording is te beschouwen: het vanzelfsprekend verwijt van landverraad, waarvan som migen zich als politiek strijdmiddel ten opzichte van medevolksgenooten meen den te mogen bedienen. Dat het hier om een uitwas van de hedendaagsche geestesgesteldheid, bedorven door las ter en verdachtmaking, gaat. heeft het Hof in zijn uitspraak terecht overwogen door vast te stellen, dat vroeger aan het bezigen van het woord landverrader als beleediging nooit gedacht werd. De „actualiteit" van dit woord maakt in- tusschen zijn gebruik des te erger. Noo- dig was dan ook, dat het Hof er aan herinnert, dat. voor zoover in bepaalde kringen een gewoonte dreigde te ont staan om bijna gedachteloos het woord landverrader te gebruiken als uiting van politieke gezindheid, een dergelijke gewoonte geenszins als verontschuldi ging behoort te gelden. Veeleer moet bij deze onnadenkende menschen met krachtige middelen het besef worden gewekt, dat. zij hun eigen verantwoordelijkheid hebben te behou den. Zij moeten leeren inzien wat het heteekent dat de eene Nederlander den andere het verwijt van landverraad toevoegt: pameüfk het ergste* wat volks- genooten' elkander kunnen aandoen, omdat het neerkomt op het betwisten van de aanspraak deel uit te maken 1 van de volksgemeenschap. Vooral in den tijd als de huidige, waarin een al- gemeene geest van omvorming op alle gebied niet het minst op politiek ook door Nederland gaat, kan ijl geen geval iworden toegelaten, dat het door werken van het nieuwe belemmerd wordt door het recht om tot de volks gemeenschap te behooren aan hen te ontzeggen, die aan de nieuwe orcie wil len medewerken, want dit is het. wat de aanhangers van het oude zouden willen bereiken door hun tegenstanders, als landverradersin de oogen van velen die niet gewend zijn zich van hetgeen zij' hooren nauwkeurig rekenschap'te ge-' ven. te vernederen. Dit alles overweegt het Vredesgerechtshof in zijn arrest,1 dat klaarblijkelijk bedoeld is als een eerste waarschuwing aan verdwaasde, verblinde en veelal door, reactionnaire krachten misbruikte Nederlanders om- tot Inkeer te komen en in elk geval om zich te beheerschen in hun optreden te-, genóver politteke tegenstanders die, gelijk het Hof met nadruk vaststelt,; zeker niet minder goede vaderlanders: zijn dan de beste Nederlanders. 1 Uit 's Hofs motiveering van zijn uit-i spraak, waarmede een aanmerkelijke verzwaring van de opgelegde straf ge-< paard ging, blijkt nog eens duidelijk het volslagen gemis aan begrip van det gewijzigde omstandigheden bij deni rechter, die vroeger hierover oordeeldej en door zijn geringe straf toemetingen- getoond heeft een geval als het onder-' liavige slechts als een gewone scheld partij te beschouwen. Uit de hier be-' doelde beslissing van het Vredege-' rechtshof kan hij evenwel leeren. dat i als gevolg van de veranderde politieke: houding, welke de samenleving in haar grondslagen beïnvloedt, hier sprake is van een zwaar vergrijp en een ernstig aantasten der maatschappelijke orde." STAPHORST, 16 Oct. In het Dia- .cone&senhuis te Meppel, waarin hij 6e- 'dert enkele dagen ter verpleging was opgenomen, is'heden op Sl-jarigen leef tijd overleden de heer H. A. J. van Wijn gaarden,. oud-burgemeester van Stap horst. De heer van Wijngaarden, die 1 Augustus I860 te Beverwijk geboren werd, ving zijn ambtelijke loopbaan aan te Zeist. Vervolgens was hij eenige ja ren secretaris der genten te Bunnik en Werkhoven, om in 1903 tot burgemees ter van Staphorst te worden benoemd, welke functie hij tot 12 April 193S is blij ven vervullen. Bij zijn aftreden stichtte de bevolking hem een monument, uit erkentelijkheid voor zijn ijver in het belong van het dorp en zijn tradities. Uit de latere pe riode van het bestuur van den heer van Wijngaarden zal men zich herinneren, dat hij een fotografeerverbod afkondig de voor, den Zondag, toen gebleken was, dat toeristen het den kerkgangers las tig maakten met hun belangstelling voor de mooie Staphorster kleeder dracht. Het provinciaal belang diende de heer van Wijngaarden door, zijn bestuurslid maatschap van „Overijsselsch regt en ge- chiedenis" en van de Overijsselsche wa terleidingmaatschappij, en eenigen tijd als lid der Provinciale Staten. 's-GRAVENHAGE, 16 Oct. Van he- den af kunnen binnenlandsche tele grammen wederom per telefoon worden opgegeven. Telegrammen, voor het buitenland bestemd, blijven gebonden aan de daarvoor gcldepde bepalingen; inlich tingen daaromtrent worden gaarne door de telegraafkantoren verstrekt ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN 's-GRAVENHAGE. 16 Oct. In den afgeloopen nacht zijn een gering aan tal Britsche vliegtuigen boven ons land verschenen. Enkele bommen wer den omlaag geworpen, doch deze richt ten slechts onbeduidende schade aan. Bij een aanval op een Nederlandsch visschersvaartuig voor de kust, zijn twee visschers gedood, twee zwaar en twee licht gewond. DORDRECHT, 16 Oct/— Onder leiding van den bouw- en woning- dienst van de gemeente Dordrecht zijn reeds geruimen tijd onderzoe kingen gaande naar de overblijfse len van het kasteel der. heeren van de Merwede bij Dordrecht. Het wetenschappelijk toezicht wordt uitgeoefend door het rijksbureau voor i de monumentenzorg. Tot groote voldoe ning van betrokkenen en belangstellen den kon vastgesteld worden, dat de St. Elisabethsvloed in 1421 het kasteel niet geheel heeft doen verdwijnen. De fun deeringen komen onder meters dikke lagen zand en klei te voorschijn Zij ge ven nog een vrij volledig beeld van om vang en opzet van het gebouw Woon ruimten zijn te herkennen. Het binnen plein teekent zich duidelijk af. Men on derscheidt hoektorens en de deskundige 'kan op het eerste gezicht, de poort aan wijzen. Reeds laat zich vaststellen, dat het kasteel in verschillende' perioden gebouwd is. De macht en de rijkdom van de heeren van de Merwede worden geïllustreerd door het feit-, dat de bui tenmuren tot boven den voormaligen waterspiegel met natuursteen waren be kleed. Bij het graafwerk zijn verschil lende interessante vondsten gedaan, die een aardigen kijk geven op de cultuur van het begin der vijftiende eeuw. Natuurlijk ontbreken de Jaco- ba-kannen niet. Daarnaast zijn er, belangwekkende voorbeelden van rood en blauwgrijs inheemsch aar dewerk voor den dag gekomen. Er bestaan plannen om het publiek te zijner tijd in de gelegenheid te stel len een en ander te bezichtigen. DORDRECHT, 16 Oct. Een uitge- breiden frauduleuzen handel in textiel punten is de politie dezer dagen op het spoor gekomen. Het onderzoek leidde tot arrestatie, van den distributieambte naar S., die bekende vele nieuwe lexticl- kaartdtn, die hij onder zijn berusting had, te hebben ontvreemd en aan der-, den te hebben verkocht, en voorts vel len met opgeplakte textielpunten, die hij van winkeliers in ontvangst had ge nomen, weer aan andere winkeliers tegen betaling te hebben overgedragen. Twee winkeliers werden na deze be kentenis eveneens gearresteerd, bene vens een aantal tusschenpersoneV die de nieuwe textielkaarten van S. hadden gekocht om deze onder hun relaties aan den man te brengen. Dc meesten heb ben bekend, zich aan dezen ongeoorloof- den handel te hebben schuldig gemaakt. Het onderzoek, onder leiding van den inspecteur van politie mr. G. C. Hool- man-s, duurt nog voort 's-GRAVENHAGE, 16 Oct. Naar aanleiding van de mededeeling van den Bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Hui- bers, in „Sint Bavo" van 21 September j.l. waarin hij verklaart, dat de heer Th. A. J. de Leeuw, geboren te Amster dam 16 Maart 1907, priester gewijd 15 Augustus 1930, zich thans noemende „Th. de Leeuw, R.K. pr." en „Sacerdos" (o.a. in de Residentiebode) in 1940 is ge suspendeerd en op 1 April 1941 door .den H. Stoel tot den leekenstaat is terug gebracht, hetgeen beteekent, dat hij daardoor alle rechten, privilegiën, enz. van den geestelijken stand heeft verlo ren en dat. hij geen geestelijk gewaad of tonsuur meer. mag dragen, deelt pries ter De Leeuw den persdienst van de N.S.B. het volgende mede: Door publicaties in de Katholieke bla den 6chijnt bij velen de meening te heb ben postgevat, dat ik een afvallige priester bep. Een Katholieke bisschop en Katholieke kranten hebben dit inder daad gesuggereerd. Ik 6tel er prijs op te verklaren: dat ik de nationaal-socialistische beginselen, zooals die door de N.S.B. geformuleerd werden, uit al mijn krachten propageer, omdat ik de orde, die het nationaal- socialisme tot stand wil brengen, nood zakelijk acht voor volk en staat en Kerk; dat. ik den Pau6 van Rome daar om ontheffing vroeg van mijn priester lijke functies, welke ontheffing mij op 1 April 1941 werd verleend, en waar door ik, naar de Katholieke beginselen leeren, priester bleef; dat ik, in wette lijk geregelde- verhouding tot- de Katho lieke Kerk staande, onder alle omstan digheden aan deze Kerk trouw bleef en wil blijven. DISTRIBUTIEREGELING ELECTRISCE INSTALLATïEIflATERIAAL 's-GRAVENHAGE, 16 Oct. Bij be schikking van den secretaris-generaal van het departement van handel, nijver heid en scheepvaart, gepubliceerd in de Nederl. Staatscourant van 16 dezer, treedt met ingang van heden 16 October, een distributieregcling in werking inza ke lamphöuders, schakelaars, contact doozen, smeltveiligheden cn installatie automaten. De verkoop door fabrikanten, gros siers, alsmede door agenten en dochter ondernemingen van buitenlandsche on dernemingen van genoemde artikelen i; zonder vergunning met ingang van 16 Oct, 1941 verboden. DOODELIJK ONGEVAL VLAARDINGEN, 16 Oct. Vanmor gen werd de 42-jarige kraan-rnachinis: J. de Kok, door het springen van den stoomafsluiter van een drijvende stoom- kraan. liggende in de Vulcaanhaven al hier, zoodanig door de ontsnappend'» heette 6toom getroffen, dat hij spoedig na het ongeval aan de gevolgen is over leden. De man was gehuwd en laat een vrouw en twee kinderen achter. 's-GRAVENHAGE, 16 Oct. Eenigen tijd geleden heeft het college van secre tarissen-generaal aan een commissie opdracht gegeven, op korten termijn te rapporteeren over de vfcaag, op welke wijze aan de militaire oorlogsslachtof fers zooveel mogelijk herstel van hun maatschappelijke positie kon worden verzekerd. Deze commissie heeft met !en meesten spoed haar arbeid verricht "n 'het college van secrctarissen-gene- aal heeft zich dezer dagen met de ge- me voorstellen vereenigd. Het ligt nu in het voornemen, na dat daarvoor de vereischte toestem ming zal zijn verkregen, binnenkort '■en besluit, uit te vaardigen, waar hij de secretaris-generaal van het departement- van binnenlandsche /.aken wordt "gemachtigd, aan de Openbare lichamen de verplichting no te leggen, tot het, overeenkom st»? daaromtrent te treffen regelen, militaire oorlogsslachtoffers tegen eèn door hem vast te stellen bezoldi ging in dienst, te nemen. Onder militaire oorlogsslachtoffers •.orden daarbij \erstaan zij, die na 1 \pril 1939 invalide zijn geworden en wier invaliditeit door de uitoefeping van hun militairen dienst is veroor zaakt of verergerd, terwijl zij naar het oorupel van den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken, door hun invaliditeit geacht moe ten worden achter te staan op de open bare arbeidsmarkt. Het is de bedoeling, dat de open bar© lichamen aan de oorlogsslacht offers hun passenden arbeid ver schaffen, doch overigens boven de bestaande personeelssterkte in dienst nemen; de uitvoering van het besluit zal niet mogen leiden tot het ontslag van werknemers, die reeds bij de openbare lichamen in dienst zijn. De door den secretaris-generaal te ne men beslissingen worden voorbereid door een commissie van advies, waarin dc verschillende hierbij betrokken de partementen zijn vertegenwoordigd. In afwachting van het. formeel tot stand komen van het. desbetreffende, besluit worden door de commissie voorberei dende maatregelen getroffen; het ligt in de bedoeling reeds thans aan de daar voor in de eerste plaats in aanmerking komende openbare lichamen een (voor- loopige) verplichting op te leggen, ten einde daarvoor in aanmerking komen de oorlogsslachtoffers zoo spoedig moge lijk aan hun passenden arbeid te'hel pen. Men mag zich daarbij overtuigd houden, dat de openbare lichamen het een nation al eit plicht zullen achten, de volle medewerking in deze te verleenen, om op waardige wijze de tegenover de oorlogsslachtoffers bestaande eereschuld te voldoen. Dit kan niet moeilijk vallen, nu het aantal van hen gelukkig betrek kelijk sleohts gering is. ZIJN VROUW MET ZAKMES GESTOKEN. AMSTERDAM, 16 Oct. Voor de vijf de kamer der rechtbank stond vandaag terecht een 36-jarige draadnagelmaker, die op 3 September in dc Jacob van Lennepstraat zijn vrouw met een zak mes in het gezicht gestoken had. De Echtelieden leefden sinds eenige dagen gescheiden van elke ar, nadat het schan delijk gedrag van de vrouw herhaalde lijk tot. ruzie aanleiding had gegeven. Familieleden van dc vrouw en een aan tal buren verklaarden dat de vrouw de hoofdschuldige was. De officier van justitie achtte de ten laste gelegde poging tot doodslag *iet juist, en eischte wegens poging tot zware mishandeling drie maanden gevange nisstraf. De verdediger, mr. J. W. Vroom, pleit- te een la ere straf. De verdachte werd onmiddellijk in vrijheid gesteld. De rechtbank zal Donderdag .30 Octo ber uitspraak doen. De Secretaris-Generaal van het De partement van Justitie heeft aan het Hoofdbestuur van het Nederland- sche Roode Kruis toestemming ver leend tot het houden'van een open bare straat- en huisinzameling van geld op Zaterdag 25 October in alle gemeenten in Nederland, zulks ter bevordering van het bestaansdoel van het Nederlandsche Roode Kruis. Welk is dit „bestaansdoel" van Het Nederlandsche Roode Kruis? In het al gemeen, volgens art. 3 der Statuten dit: „Géboren te midden van oorlogsleed, ge dreven door naastenliefde, stelt het Roo de Kruis zich ten doel, zoowel in tijd van vrede als in tijd van oorlog de menschheid te dienen door hulp te ver leenen aan zieken, gewonden, zwakken en hulpbehoevenden en door mede te werken aan alle maatregelen, waardoor menschelijk leed kan worden voorkomen en verzacht". Voor een groote categorie Nederlan ders, burgers zoowel als militairen, ver vult het Nederlandsche Roode Kruis de rol van helper in den nood. In oorlogs tijd verleende hel Nederlandsche Roode Kruis hulp aan zieken en gewonden. Ook thans nog staan de helpers en helpsters gereed en bereid om hij calamiteiten hulp te verschaffen. Daartoe worden nog steeds honderden vrouwen en meis jes opgeleid, om als helpsters van het Roode Kruis, onder leiding van artsen en gediplomeerde verpleegsters hulp diensten t.e bewijzen hij de verpleging Daartoe worclen nog voortdurend hon derden helpers, leden der transportco- lonnes, opgeleid en geoefend in het ver leenen van eerste hulp en hef transpor teeren van zieken en gewonden. Het spreekt vanzelf dat met deze op leiding, zoowel als met de talrijke ande- 87.y Dat was iuist iets voor Klon tje Klomp. Jullie wisten het nog maar al was Klompertje noz i een kleine longen, hij kon z\v(% als de beste. Dat had vader het vroeg geleerd. In een ommezien hij dc doos met taartjes aan Hesje gegeven. SS- Tjoep. duur zie je hem gaan buisje cn broek en klompen aan Klompertje pardoes in het water moet de pop van Annelicsje re- dus is er geen minuut ld verliezen moeder er wel van zeggen zal, haar zoon straks doornat thuis kom ZATERDAG 18 OCTOBER HILVERSUM I, 415.5 M. 6.15 Gn ziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 muziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. S.fê Nieuwsberichten. 8.15 Gram.muziti Voor de huisvrouw. 9.25 Gram.muztè Ernstige muziek (opn.). 12.00 Oigc. en zang. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: N en economische berichten. 1.00 John cn zijn orkest, soliste en gram.muzii Voor het gezin. 2.20 Melodisten en soli Gram.muziek. 3.20 Romancers. 3.50 muziek. 4.00 Bijbellezing. 4.20 Zang r no. 5.05 Gram.muziek. 5.15 BNO; X economische en beursberichten. 5.30 muziek. 5.35 Duitsche taalcursus. 6-00 muziek. Het kwartier van den arbt. Utrechtsch Madrigaalkoor en gram.! 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Bont* 9.00 Engelsche uitzending: Dutch Xe* HILVERSUM II. 301.5 M. 6.45-: Hilversum I. 8.00 BNO: Nieuwsber 8.15 Gram.muziek. 10.00 Morgenwijdicj Lichte muziek (opn.). 12.00 Gram: 12.45 BNO: Nieuws- en economische ten. 1.00 Gram.muziek. 1.10 Enscmbi: BalogOi. 1.40 -Voor de jeugd. 2.00 Stede kest van Maastricht. 2.15 Causerie: de muziek". 3.00 Stedelijk orkest va! tricht. 4.00 Amusementsorkest, solist ver Drie. 4.45 Voor de binnenschippt: BNO: Nieuws-, economische- en beur ten. 5.30 Orgelconcert. 6.00 Cyclus: nieuw licht bezien" (Voorbereid N.S.B.). 6.15 Klaas \an Beéck en zun 'è.45 Voor den boer. 7.00 Actueel hall 7.30 Pianospel. 7.45 Reportage. 8.00 muziek. 8.25 Nederlandsche Kamt: (opn.). 8.45 Causerie: „Amsterdam als luchtmuseum". 9.00 Gram.muziek. 9.45 Nieuwsberichten. 10.00 Gram.muziek. 10.15 Avondwijding. Winterhulp vraagt UW hulp. Steunt de collecte Arbeiders staan deel hun loon af.... 's-GRAVENHAGE. 17 October. Nederlandsche ambulance werd da gen verrast met^ecn gift van on. duizend gulden. /.Er komt binnenko1 veel meer bij," zoo zcide men. „dit maar het begin." De gelden waar het hier om gin! den bijeengebracht door de orh werkzaam op een der vliegvelden n land. Vrijwillig hebben deze mannenj ten iedere week een uur over te Het loon dat daarmede verdiend staat men af aan de Nederlandsche lance. De verschillende firma's, mers-bedrijven enz., die hier werkt» voeren, hebben hun medewerking vi ter beschikking gesteld en zoo kon h schitterend resultaat worden bereikt arbeiders hebben begrepen, dat steun aan het mcnschUevende we'l Nederlandsche ambulance noodzaken Zij hebben hun weektaak verlengd et doende een geldelüke steun aan de lance te kunnen géven. Dat ziin mannen uit een stuk. En gü. lezer, heb ge nog steeds nit nen besluiten Stel toch niet telkens uit. Neet voorbeeld aan deze arbeiders. Stort vandaag nog uw bijdrage rekening 8-7-6-0-0 NEDERLANDSCHE AMBULAN( Koninginnegracht 22. 's-Gravcnhi re takken van dienst men deri de verpleging van herstellende den in „Kareol". de Roode Kruij respondentie met het buitenland, bloedtransfusiedienst, de h'ulpP langs de wegen, enz. enz. gi'0°' dragen in geld gemoeid zijn. Vat het beroep op het Nederlandsche om de collecte voor het Nederl® Roode Kruis te steunen. „In tijd van nood helpt hef.R? Knri Helpt gij thans het Roode _Kn>

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 2