De operaties in het Oosten hebben vo&rtgang Tal van gebouwen te Odessa liggen in puin Eind der onderhandelingen T okio-W ashington KLOMPERTJE KLO Nieuwe oproep aan Moskou's bevolking GEEN NOBEL-PRIJZEN Japan's politiek Oorlogsbodem der V.S. door torpedo getroffen? WIJZIGING VAN DE NEUTRALITEITSWET La Valetta bestoo Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 18 OCTOBER i< DU1TSCHLAND WINT VOOR EUROPA BÉRLI.IN, 17 Oct. (D.N.B.). Hel opperbevel (ter weermacht maakt bekend: Onder het opperbevel van den lei der van den staat in Roemenië, maarschalk Antonescu, heeft een Roemeensch leger, aangevoerd door' den generaal over een legercorps Jacobici en gesteund door enkele speciale formaties van het Duitsche legér en het Duitsche luchtwapen, op 16 October stad en haven van Odessa ingenomen. Daarmede hebben de sedert twee maanden voortdurende zware gevechten tegen de in de diepte op gebouwde veldversterkingen van Odessa's stand houdenden tegenstan der een zegevierend einde gevon den. De buit is nog niet te overzien. Met Odessa is den vijand een longrijk industriecentrum, een van zijn belangrijkste steden en de groot, ste haven aan de Zwarte Zee ontno men. In de wateren van Odessa heeft het Duitsche luchtwapen transportsche pen van den uit de stad vluchtenden vijand met groot succes aangevallen Het bracht met voltreffers van hom men zes koopvaarders met tezamen^ ongeveer 30000 hrt. tot zinken. andere groofe schepen werden zwaar 1 getroffen Nog één Soviet-torpedohoot werd vernietigd. Tusschen de Zee van Azof en de Donets wordt de achtervolging van den verslagen vijand door Duitsche. Italiaansche. Hongaarsche en Slo- waaksche troepen voortgezet. In den Noordelijken sector van het oostelijk front hebben formaties van 't Spaansche legioen met succes aan de gevechten deelgenomen. Overigens verloopen de operates in het Oosten volgens de plannen. Doel treffende luchtaanvallen zijn giste ren en vannacht gericht op voor den oorlotr belangrijke installaties in Moskou. Ook Leningrad werd van nacht opnieuw gebombardeerd. Voor de monding van de Humber en ten Westen van de Scilly-eilanden ''zijn een groote koopvaarder en nog een schip van 1500 hrt. door neerge worpen hommen tot zinken gebracht Aan de Zuidoost- en Westkust van Engeland hebhen gevechtsvliegtuigen haveninstallaties van den vijand mét bommen bestpokt. Eenige Britsche bommenwerpers hebhen in den 'afgeloopen nacht in West-Dnitschland brisant- en brand bommen neergeworpen. In eenige plaatsen ontstond onbelangrijke schade. Een vijandelijk vliegtuig werd neergeschoten. BERLIJN, 17 Oct. (D.N B.). In de straten van Odessa, waardoor sinds den middag van 16 October Duitsche en Roemeensche sóldaten marcheeren, liggen vele gebouwen, welke de Sovjets tot vestingwerken hadden gemaakt, in puin. Op verscheidene plaatsen der stad hebben de bolsjewiki kort voor den intocht *der troepen van het vierde Roemeensche leger heele blokken huizen in de lucht doen springen en de burgerbevolking daardoor zwaar getroffen. Do goed voorbereide poging van de ingesloten bolsjewieken om op schepen 'te vluchten werd door de aanvallen van Duitsche gevechtsvliegtuigen verijdeld. In de haven steken nog slechts deelen van tot zinken gebrachte schepen uit het water ojt. Aan den noordelijken rand der stad werden tweef treinen, gevuld met oorlogsmateriaal en Sovjet-soldaten, door het Roemeensche geschut getroffen. Locomotieven en wagons 6tortten van de tien meter hooge helling in de diepte. De bolsjewistische vluchtelingen werden onder de wagons bedolven of door de explosies van de in de wagons aanwezige munitie uiteengereten. De bolsjewis tische Zwarte Zee-vloot heeft de verdediging van Odessa nauwelijks gesteund, 'daar zij er blijkbaar voor terugschrok de aandacht van de Duitsche vliegers te trekken. "P\E Moskousche radio heeft Vrij- dagochtend vroeg een dringen den oproep gericht tot de bevolking om de stad „tot het uiterste te ver dedigen", zoo meldt het D.N.B. In den oproep wordf verder gezegd, dat zich „dreigende wolken boven de stad samentrekken" De vijand staat reeds voor de poorten van Moskou en het gevaar is zeer groot, doch „de Moskovieten zullen strij-, den en niemand zal zich hieraan onttrekken". Volgens Aftonbladet heeft de Sovjet radio voorts medegedeeld, dat do zen der Moskou opgeheven en door eer an deren zender op een niet genoemde plaats vervangen wordt In dén nacht van 16 op 17 October hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen voor den oorlog -belangrijke doelen in Moskou aangevallen. Door talrijke bri sant- en brandbommen ontstonden in het centrum der stad en aan de bocht van de Moskwa talrijke brandhaarden, die snel in omvang toenamen Het Japansche ministerie van Bui- tenlandsche Zaken heeft den leden der Japansche ambassade en den weinigen nog in Moskou achtergebleven Japan ners volgens Domei opdracht gegeven. na het vertrek van den ambassadeur Tatekawa. Moskou eveneens zoo spoe dig mogelijk te verlaten. De Britsche ambassadeur te Moskou, Sir Stafford Cripps en de Britsche di plomatieke missie zouden thans, naar de Engelsche berichtendienst meldt, d.e hoofdstad der Sovjet-Unie hebben ver laten. Ook de permanente Britsche mi litaire miss.ie te Moskou heeft de Sov jet-hoofdstad verlaten, naar Reuter in een extra-bericht meldt, en bevindt zich- op weg naar een nieuwe verblijfplaats. Dit is ook de reden, zoo meldt het pers bureau. waarom te Londen sinds giste ren geen nieuwe berichten over de mi litaire situatie rondom Moskou zijn ont-* vangen. Verijdelde aanvalspogingen der bolsjewiki De Sovjets hebben gisteren, gesteund door vliegtuigen en een pantsertrein. in den Zuidelijken sector van het Oos telijke front, in het eevechtsgebied van een Duitsche divisie, verscheidene aan vallen op de Duitsche stellingen onder nomen. De bolsjewistische aanvallen werden overal door de Duitsche troe pen met succes afgeslagen, waarbij de Sovjet-pantsertrein drie voltreffers op de locomotief kreeg en daardoor on bruikbaar werd. Van de aanvallende Sovjet-vliegtuigen werden twee door hot afweervuur der Duitschers zoo ernstig beschadigd dat zij binnen de Duitsche linies een noodlanding moesten maken De hemannirvmn werden gevangen ge nomen -™ De vernietiging van de in den „zak" ten Oosten van Brjansk in gesloten bolsjewisten is op 16 Oc tober voortgezet, naar van bevoeg de Duitsche zijde wordt medege»- deeld. De resten van de Sovjet strijdkrachten stellen zich wanho pig te weer en trachten steeds weer zonder succes den Duitschen ring in Oostelijke richting te doorbre ken Bij het neerslaan van deze ven geefsche aanvallen hebben de Sov jets wederom zware bloedige verlie zen geleden Hef Hongaarsche telegraaf-agent- schap meldt van het Oostelijke front, dat de in de Oekraine opereerende ver bonden strijdkrachten de in den Do netsbocht aanwezige Sovjettroepen in een nog nauwere ruimte hebben opeen gedrongen en hun tegenaanvallen heb ben afgeslagen. De operaties verloopen hier overigens volgens de nlannen. Duitsche luchtmacht in actie Afdeelingen der Duitsche luchtmacht hebben deri zestienden October met groot succes hulpvliegvelden, verkeers wegen. veld- en artilleriestellingen der Sovjets aan het geheele Oostelijke front aangevallen. Met bommen en schietwa oens werden in zeer korten tijd in het Zuidelijk deel van het Oostelijke front vijftien Sovjetvliegtuigen op den grond vernield. Een munitie opslagplaats op een hulpvliegveld werd door bommen vernield. In het centrale deel van het Oostelijk front hebben afdeelingen Duitsche Stu ka's belangrijke spoorlijnen gebombar deerd; vier spoorlijnen werden onder broken. Achttien zich daarop bevinden de treinen werden zwaar beschadigd, alsmede drie stations vernield. Boven dien werden Sovjet-fransportcolonncs en veld- erf* artilleriestellingen van al lerlei soort aangevallen en ten deele buiten gevechf gesteld. Zes Sovjet-pant serwagens. acht stukken geschut en talrijke auto's werden volkomen ver nietigd. Ook in het Noordelijk deel van het Oostelijk front werden Sovjet-ver keerswegen vernield. Van het Finsche front wordt nog ge meld. dat de Finsche troepen op 16 Oc tober nieuw terrein hebben gewonnen Een Finsch legercorps slaagde er in een bolsjewistische" gevechtsgroep in te sluiten en te vernietigen Tegenaanval len. waarmede de bolsjewisten de Fin sche actie trachtten tegen te gaan. wer den op alle plaatsen van het front uit eengeslagen. Jachttoestellen van het Finsche luchtwapen schoten in den loop van de gevechten drie Sovjet vliegtuigen neer. De Duitsche oorlogs voering „Het Duitsche opperbevel laat niets aan het toeval over", zoo verklaarde de Engelsche omroeper Hall. Men dient duidelijk te weten, dat de Duitschers niet blindelings optreden, doch hun aanvallen „brillant en met stijgende kéacht" uitvoeren. De jongste Duitsche aanval staat in de militaire geschiede nis te boek als een „voorbeeld voor de voortreffelijke uitwerking van plannen, samenwerking en onophoudelijke in spanning". Diegenen tegen wie de vol le kracht van den aanval is gericht, zullen dit het best kunnen beoordeelen. Vervolgens verklaarde Hall. dat het dom zou zijn. wanneer men de Duit sche vorderingen als onaanzienlijk zou willen beschouwen, want zij zijn inder daad werkelijk zoo aanzienlijk, dat het „uiterst moeilijk is haar beteekenis te verkleinen". Een vaststaand feit is. dat ongeveer tweederde van de productie capaciteit der Sovjet-Unie zich in Duit sche handpn bevindt en derhalve voor de bolsjewisten verloren is. Verder, zoo verklaarde de Engelsche radiospreker, is het duidelijkr dat de overblijvende Sovjet-industrie niet voldoende is om de Soviet-troepen voor een winterveld tocht van alles te voorzien. Toch kun nen noch Groot-Brittannië. noch de Vereenigde staten iets veranderen aan de huidig* pocitie der Sovjet-Unie STOCKHOLM. 17 Oct. (D.N.B.) - De Zwee -~he regeering heeft beslo ten dit jaar geen Nobelprijzen uit te reiken. STOCKHOLM. 17 Oct. (D.U.B.). Dc Japansche kabinetscrisis beteekent het einde van de sinds twee maanden gevoer de onderhandelingen tusschen Washington en Tokio" zoo verluidt uit diplomatieke kringen in Washington. Men gelooft, dat de -Ver. Staten hun politiek van hulpver' leening aan de Sovjet-Unie nog zullen versterken. Voorts hebben bevoegde kringen te Washington volgens Associated Press te kennen gegeven, dat alle Amerikaansche koopvaardijschepen, die zich in Japansche of Chincesche wateren bevinden, uitgenoo- digd zijn, deze te verlaten. Het ministerie van marine weigerde zün houding te be palen ten aanzien van dit bericht, evenals de Amerikaansche scheepvaart autoriteiten. De_ Amerikaansche pers gaat zich te buiten aan talrijke vermoedens over den acht erg ,'onr, van de kabinetswisseling te Tokio, waarbij de bladen voor het meerendeel de opvatting huldigen, dat een wijziging in de politiek van Japan tegenover de Ver. Staten niet uitgeslo ten is. De Washington6che correspon dent van de New York Herald Tribune vermoedt-, dat Roosevelt op de conferen tie van gisteren met de leger- en vloot- lêiders zoowel de gebeurtenissen in Ja pan als ook de Duitsche successen in Sovjet-Rusland heeft besproken. Ook is de veronderstelling gerechtvaardigd, dat de dislocatie van de Amerikaansche vloot in den Stillen Oceaan is behan deld. Een tijdperk van eerlijke, zij het ook bepaald onaangenamer betrekkin gen tusschen Japan en de Ver. Staten is begonnen. Na zijn gisteren gehouden conferentie met de leger- en vlootleiders heeft pre sident Roosevelt zich met Harry Hop kins naa'r' zijn landgoed Hydepark be geven om daar het weekeinde door te brengen. Naar International News Ser vice uit Hydepark meldt, heeft Roose velt, vóór hij uit Washington vertrok, minister Huil opdracht gegeven, in'd* komende onderhandelingen met Tokio een onbuigzame houding aan te nemen. Gedurende zijn verblijf te Hydepark zal Roosevelt met het oog op den kritieken toestand rond den Stillen Oceaan voort durend in verbinding met Washington blijven. De Londensche nieuwsdienst meldt voorts nog volgens het D.N.B., dat piet het ootr op de nieuwe ontwikkeling in het Verre Oosten, het Canadeesche kabi net onverwacht in vergadering is bij eengekomen. UIT Tokio meldt het D.N.B., dat gene. raai ïojo, die met de vorming van het nieuwe kabinet is belast, terstond na zijn audiëntie bij den keizer overge gaan is tot besprekingen met leidende persoonlijkheden. Hij confereerde o.a. met den chef van den ?generalen staf van het leger, Soegijama, en den inspec teur-generaal van onderwijs on opvoe ding, generaal Jamada, die hem hun steun toezegden. Bevoegde Japansche kringen mee- nen, naar Domei meldt, dafcdoor het nieuwe kabinet eenheid in de poli tiek zal worden bereikt, zooals in het kabinet-Konoje niet bestond. De fundamenteele politiek van Japan zal evenwel geenerlei wijziging on dergaan. Het I's steeds Japajte doel geweest het conflict in China te be ëindigen en in aansluiting aan den geest van het pact met de asmo- gendheden in Oo6t-Azië een wel vaartssfeer op te bouwen. Voor het oogenblik valt nog niets te zeggen over de vermoedelijke samen stelling van het nieuwe kabinet. In Ja pansche politieke kringen meent men evenwel, dat het kabinet-Tojo waar schijnlijk een zoogenaamd oorlogskabi net zal zijn wegens de buitengewone si tuatie, waarin Japan zich bevindt. Omtrent den levensloop van generaal Tojo, die opdracht heeft gekregen een nieuw Japansch kabinet samen te stel len. kan worden gemeld, dat hij isfee- boren in 1884. Hij heeft den po6t bekleed van directeur dér militaire academie en was vervolgens divisie-commandant van het Kwantoeng-leger, alsmede lid van den generalen staf in hetzelfde lpger. In den eersten tijd van den Chineeschen oorlog opereerde Tojo in Binnen-Mongo- lië aan het hoofd van de legerafdeeling die vanuit Jehol optrok. In Juli 1040 werd Tojo, die reeds in 1938 plaatsver vanger was van den toenmaligen minis ter van oorlog, ltsgaki, minister van oorlog in het kabinet Matsoeokar welke functie hij eveneens in het demissio naire kabinet-Konoje bekleedde Leidende functionarissen van het Ja pansche ministerie van marine hebben een bespreking gehouden met den ma rinestaf. nadat de minister van marine, admiraal Kosjiro Oikawa. uit het keizer lijk paleis in zijn ambtswoning was te ruggekeerd. Japansche perscommentaren De Japansche bladen, schrijvende over het aftreden van het kabinet-Ko noje, verwachten geen wijziging in de fundamenteele politiek, ondanks de re- geeringswijziging. De T6joegai Sjogio schrijft in een kenmerkend hoofdarti kel: „Ofschoon wij niet precies weten op welk punt de meeningen uiteenlie pen, lijdt het geen twijfel, dat geen en kele verandering, van welken aard ook, aangebracht zal worden in dc funda menteel nationale politiek zelf". Het blad schrijft, dat een verschil van mee- nine over de juiste methoden van uil voering „natuurlijk en onvermijdelijk" was, gezien den gecompliceerden aard der snel ontwikkelende wereldsituatie. Met betrekking tot de Japansch-Ame- rikaansche onderhandelingen wi^en de bladen op de ergernis over de Ameri kaansche wet op het blok koeren der sal di en over den toenemenden militairen, economischen en politieken druk op Ja pan van den kant van het ABC-front, ondanks het streven van Japan om te komen tot een vreedzame oplossing van het probleem van den Stillen Oceaan. De „Kokoemin", de „Nitsji Nitsji" en de „Tsjoegai". benevens andere bladen ves tigen in het bijzonder de aandacht op den voortdurenden bijstand der Ver. Staten aan Tsjoengking en de inrnen- - ing in Japans regeling van.het Chinee, sche incident, in welke feiten zij een grooten factor zien, die heeft bijgedra gen tot de toenemende spanning op den Stillen Oceaan. Ook de vijandelijkheden tusschen Duitschland en ac SovjeGUnie spelen, in verband met het driemogend- hedenpact, een „Veelbeteekenende" rol. WASHINGTON. 17 Oct, (D.N.B.). Overeenkomstig de door Roose velt geleide oorlogspropaganda ma ken de bladen in sensationeele op maak en met commenlaren mel ding van eeil mededeeling van het ministerie van Marine, volgens wel ke een Amerikaansche torpedojager op 300 kilometer ten Zuidwesten van IJsland door een torpedo ge troffen zou zijn. De jager is, aldus deze mededeeling. slechts licht be schadigd en kon de reis op eigen kracht voortzetten. Naar Associated Press weet te mel den, werd op een persconferentie, waarop Roosevelt aanwezig was. van de zijde der journalisten de opmerking gemaakt, dat het wonderlijk is. dat een torpedojager door een torpedo werd getroffen en toch niet gezonken is. WASHINGTON. 18 Oct. (D.N.B) Het Huis van Afgevaardigden heeft heden met 25!) tegen 138 stem men zijn goedkeuring gehecht aan het wetsontwerp tot wijziging der neutraliteitswet. waardoor bewape ning van koopvaardijschepen mo gelijk wordt gemaakt. Het ontwerp caat thans naar den Senaat. 89. Het water was maar heel ondi en zoo gebeurde het. dat Klompen bij het duiken zelfs nog zün hoofd den modderigen grond had gestooh Het deed wel even zeerWaarom Anneliesje nu ook juist aan den fa van een sloot spelen. 9(H Maar, afün. het leed was al t geleden en Klompcrtje had een zot daad gedaan en daar moest Ie wat v over hebben. Het was toch ook zün lieve vriendinnetje en Klomptu Klomp was een galante jongen, moest ook. had vader altüd gezozi In ROME, 17 Oct. (Stefani.) weermachtbericht no. 502 maakt Italiaansche opperbevel het volS( bekend: Formaties van 'de Italiaansche macht hebben vannacht de vlontb la Valetta op Malta gebombardeerd Vijandelijke vliegtuigen hebben vallen ondernomen op Napels. Zij li eenige bommen vallen. Eenige p.ir liere gebouwen werden getroffen, door twaalf personen werden gedoe 37 gewond. Brand bom mén veroor? ten op eenige plaatsen der stad den, die snel bedwongen konden den. Noord-A/rika: Vijandelijke gem* niseerrj^ strijdkrachten, die uit de ting Tobroek probeerden uit te br? werden terstond bestookt door heti van onze arti.llerie en tertiggedn Britsche vliegtuigen lieten bommen len op Benghasi. Eenige huizen I schade op. Oost-Afrika: Tijdens epn verkenni vlucht heeft een van onze jachtvlie? gen proppen vrachtauto's in de zone Dabat (in het Noordoosten van Gor met machinegeweren bestookt, automobielen geraakten in brand, wel verscheidene malen door het he vijandelijke luchtdoelgeschut getrn keerde het vlipgtuig behouden Detachementen van de vesting O die een van onze ravitailleeringsc1 nes escorteerden, hadden een onk ting met strijdkrachten van dpn vi die op de vlucht gedreven werden. Middellandsche zee: behalve de teren reeds vermelde duikboot, is een onderzeeër door een van onze pedojagers onder be?vel van den co: tenkapitein Luigi Franzoni tot zit gebracht. FEUILLETON 23. Craddock maakte een ongeduldige handbeweging: „Pst, ik heb ook niets van jou gezegd, ik bedoelde alleen, dat ik voor het volgend seizoen graag een dergelijk nummer had en talentvolle vlijtige jonge mensclien zullen in vijl maanden, van nu tot Maart toch wel van alles kunnen instudeeren, niet waar? Dat wilde ik maar zeggen!" Hij zette zijn hooge hoed weer récht op het hoofd en dat was gewoonlijk he: teeken dat de audiëntie ten einde was Joe schminkte zich niet eens af, kleed de zich niet om. maar rende als .dron ken matroos' naar zijn woonwagen om Edith het groote nieuws te gaan vertel len. Zij liet hem rustig uitpraten. Toen vroeg zij ineens: „Waarom heb ie mii eigenlijk nooit iets ee7eed van Pana's brief?" Joe stond daar alsof de bliksem hem getroffen had en kon tenslotte enkel de woorden uitbrengen- ..Papa's brief?" „Papa's brief in hef begin van dit sei zoen toen hii mij bij zich wilde ne- merr!" snikte F.dith en heenn te huilen alsof ze n'ot meer zou ophouden. „Wel alle donders!" schreeuwde Joe om ziin eigen ontsteltenis te luchten, „ik kom hier met prachtige vooruitzichten voor het nieuwe seizoen, voor onze heele toekomst, en nu zeur jij over oude brie ven Zeg me hu eindelijk eens of jij met ons wilt oefenen ja of nee en als je niet wilt dan moet ik in 'shemelsnaam een andere dame voor ons nummer opzoe ken... In ieder geval denk ik er niet aan om mijzelf en jou en ons kind de toekomst te bederven!" Met deze woorden liep hij den wagen uit en smeet de deur achter zich dicht Maar hoe kon Edith toch over dien brief gehoord hebhen? Want BolansJsV had na dien eenen keer niet meer ge schreven: Joe haalde steeds persoonlijk de post uit den bureauwagen en er was nooit meer een brief van ziin schoonva der bijgeweest. Of zou Edith soms ach ter zijn rug met haar vader in verbin ding staan? Terwijl Joe zich verkleedde, had hij er alweer spijt van zoo tegen zijn vrouw te ziin uitgevallen. Hij ging naar het circusrestaurant en kocht een doos bon bons om Edith ter verzoening aan te bieden. Maar toen hii in den wagen kwam. sliep zij al. de kleine Zephora naast zich. Een paar n\inuten stond Toe gebogen over de twee menschen, die al zijn rijkdom en geluk beteekenden. Over vijf dagen was het contract met Craddock afgeloopen. Edith had gelijk, het was de moeite niet meer waard om hier nog met haar Repetities té begin nen. Joe wilde den winter in Londen doorbrengen: daar konden zij dan oefe nen en in het voorjaar aan Craddock laten zien hoever zij het gebracht had den. Alf was bij de Cassini's weggegaan en door Joe. die erg trotsch was op zijn nieuwe functie als chef van een troep, geëngageerd, en allen waren op het ein de van deze lange cjrcustoumee in goede stemming. Dei. dertigsten September, op een Zaterdagavond, gaf Circus Craddock te Dundee zijn laatste voorstelling. Het programma moest hier en daar veran derd worden daar énkele nummers dienzelfden avond nog vertrokken. Om de hiaten die aldus in het pro gram ontstonden weer te vullen, moes ten Joe en Alf hun komische rijnum- mers wat langer rekken, terwijl er een springwedstrijd der clowns gehouden werd. die anders niet op het program stond. Dé Ea'glctroep trad dien dag heele- maal niét meer op, omdat zij in South ampton nog de bootaansluiting naar Amerika mopsten halen van waaruit zij naar Australië zouden verder ^reizen. Inul&rits van de Eagles traden na de pauze de Cassini's op en het nummer der Cassini's werd weer vervangen door enkele evenwichtsnummers van Joe en Alf. Joe had dit clen ouden Crad dock aangeboden, omdat hij zelf eens graag zou zien hoe ziin ni^uw nummer het deed in het volle licht. Toen Joe Golden dien Zaterdag uit de middagvoorstelling kwam. voelde hij zich pcht in ziin sas. Ziin debuut was uitstekend van stapel geloopen. Als Edith er nu nog hii kwam. dan zouden ze met zijn drieën een goed nummer vormen! Maar bij vond noch Edith noch Zephora in zijn wagen. Zou zijn vrouw met hét kind zijn uitgegaan? Dat was heelemaa] tegen haar gewoonte... Oneens Werd Joe door een hevige on rust aangegrepen hii rende de bin nenplaats op. riep Edith's naam ner gens een spoor van zijn vrouw of zijn kind! Ook had niemand hen gezien Wat kon er toch gebeurd zijn? Hij haastte zich weer naar zijn wagen terug om te zien of Edith misschien een briefje had achtergelaten. "En ja! daar lag op het bed een brief. Aan den heer .Toe GoldenHii kende hot handschrift niet. Ongeduldig scheurde hij dè enveloppe open en las en herlas den inhoud om dat hij zijn oogen niet geloofde: Zeer geachte Heer Golden! Onrecht vaardig goed gedijt niet. Wellicht zult u dat voor uw volgend leven onthou den. U hebt tweemaal willen 6telen. De eerste keer het eenig kind van mijn goeden ouden vriend Bolansky, de twee de keer mijn werk! Edith Bolansky. uw cchtgenoote, heeft besloten met ons mee tq reizen. Het zal baar en haar kind goed hij ons gaan. Houdt u zich hier van verzekerd! Met de meeste hoogach ting, Henry Eagle. Joe gaf een schreeuw van woede. Toen boog hij het hoofd en huilde als een kind. HOOFDSTUK 7. Bumps, de vroolljke hulsknecht Joe begreep het nu wel. Vanaf het oogenblik dat de Smiles-troep uit el kaar was gegaan en Joe voor een kleine gage als humorist had moeten werken, vanaf dat oogenblik had Edith zich aan zijn zijde overgelukkig gevoeld, en er misschien ook al aan gedacht, hoe zij weer van hem vandaan zou kunnen gaan. Haar vader, de oude Bolansky. had wel gelijk gehad: Edith was een ver wend kind en kende het leven nog niet toen zij met Jop 'Golden trouwde. Henrv F.agle, de knappe, sterke, voor- naftie man, de groote artist met ziin bril- lant nummer en zijn kolossale gage had indruk op haar gemaakt en den kleinen Joe Golden in haar hart verdrongen Waarschijnlijk was Eagle werkelijk een Vriend van Bolansky en misschien had Eagle ook inderdéad de opdracht ge kregen om Edith bij haar vader terug Ie brengen. Met de erroëten, die Henry Eagle van den ouden Bolansky over bracht, was het zeker begonnen, want Edith en Henry Eagle moesten toch wel dikwijls bij elkaar zijn gekomen eer hun vriendschap van dien aard was ge worden, dat zij er toe had kunnen be sluiten met zijn troep mee te reizen. Zij hadden hun vlucht heel handig voor bereid, en waren op dien Zaterdag middag. terwijl Joe langer dan andprs in de manege werd beziggehouden, stil naar het station gegaan Joe begreep dat alles nu zeer goed. Maar over één ding kon hij niet heen komen: waarom Edith de kleine Ze phora had meegenomen. Hoe kon zij hem zijn dochter, waar hij zoo dolveel van hield, ontrooven? Alles deed hem pijn, wanneer hij aan Zephora dacht en hij moest aldoor aan haar denken. Om zijn dochtertje terug te krijgen he gon hij thans met een koortsachtige volharding de voortvluchtigen te zoe ken. Hij was dadelijk naar Southamp ton gereisd, had de passagierslijsten van alle booten, die de laatste dagen naar Amerika waren \ertrokken, door gezien, hij had bii alle scheepsagen turen naar Henry Eagle gevraagd, hij had in de hotels gezocht, zelfs uren lang aan de haven en alles gestaan te vergeefs. Tenslotte moest hij er in berusten, dat Henrv Eagle hem moedwillig op een valsch spoor had gebracht en in het geheel niet vanuit Southampton naar Amerika was gereisd. Joe raasde naar Londen. Misschien wist de een of andere variété-agent wel iets over de Eagles te vertellen. Natuur lijk: degene, die het nummer geboekt had. zou toch wel weten, waar het vol gende engagement was! Maar ook hier kwam Joe niet ver der. Ofwel niemand wist iets. ofwel nie- man wilde hem iets vertellen. „Tk ge loof, dat de Eagles op het oogenblik niet optreden" zei een agent, die contracten voor hen had afgeslo „Maar waar ze zijn, kan ik u met besten wil niet vertellen!" Het resultaat fan Joe's onderzo* Londen was tenslotte een afspraak schen Joe en dezen agent, dat hij Taussig in New York, waar alle' den van het internationale artis leven tezamen kwam, zou telegralf om hen, wanneer de Eagletroep erj opdook, het adres "onmiddellijk Londen 'te kabelen. Dat kon dus weken, maanden du Het was niets voor Joe om stil te s en te waoh'en. Ilij ging dus samen Alf, zijn partilerf die hem hielp zooi hij* kon, naar Kopenhagen, om ouden Bolansky op te zoeken. Het was een eigenaardig weert Bolansky woonde in een hotel, dal gekocht had en was verrast zijn sch zoon voor zich te zien. Van hetgeen hem vertelde wist hij niets. Bolansky had Henrv Eagle, die if daad een vriend van hem was, voor laatst zoowat een jaar geleden toen Eagle in Kopenhagen optrad, die gelegenheid had hij hem dat zijn dochter Edith met Joe Go getrouwd was zonder zijn toeslemf pn dat deze heer Golden hem op eft wichtigen brief, waarin hii verzocht Edi'h naar Kopenhagen te laten men, nooit geantwoord had. Joe Gblden luisterde naar dit i met ge-boeen hoofd en als een bptr schooljongen. (Wordt verv*

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 2