pantserkruiser Sebastopol' quisitoir tegen Daladier, Gamelin en Blum ATSTE BERICHTEN semi- gedwongen staats- ;ning gunstig beoordeeld Prijst uw waren! I Afghaansche nota aan Londen en Moskou Woning half leeggestolen De verhouding van ons volk tot de N.S.B. DE BURGEMEESTER VAN VENLO GEÏNSTALLEERD TIEN SCHEPEN GETORPEDEERD STAFMUZIEKCORPS der Haagsche politie Boterbonnen vervalscht Wat A.M.H.C. te wachten staat Voetbaloverzicht ad pag. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 18 OCTOBER 1941 HY, 17 Oct. (D.N.B.)'De po- juridisc^e raad heeft op van de aanklacht van het op- gerechtshof van Riom, aan chalk Pétain strafvoorstellen leed tegen de beklaagden Da- Gamelin, Léon Blum, Pierre uy la Chambre en Jacoraet. anzien van Daladier wordt ge- t Frankrijk onder ziin regeering oldoende voorbereiding en zon- Ipleging van den hoogsten oor ten oorlog is getrokken. Het n falen van bijna alle voor de paraatheid van Frankrijk noo aatregelen is geconstateerd ,ordt Daladier ten laste gelegd jrganisatie van het oppercom laakbare onderweroing aan po ivloeden leverantie van talrijke en aan het Spaansehe voIks- nevens talrijke andere vergrij- in verhand staan met de ge- handelingen. Tengevolge van zag Frankrijk zich in den oor- el en materieel ontwapend en e onmisbare middelen voor de 2 van zijn taak ees'teld. Dala ft zijn ambtsverplichtingen ge voor hem wordt vestingstraf ld. 't hef van den generalen staf. Gampün. .vordt ten laste ge- hij door gebrek aarf energie en een vererooting van het gebrek wapening en oorloesparaatheid :elaten en in den loop- van den oor zijn catastrophale besluiten voering heeft gedesorganiseerd deze schendingen van zijn hten wordt voor generaal Ga- eneens vestingstraf voorgesteld ilum heeft, naar het gerecht ziin plichten veronachtzaamd imd aan de bewappningsindus- impuls te geven, die in over- rune zou zijn geweest met den Met zijn gezag heeft hii de liviteit van ziin ministers Dala Pierre Cot gedekt. Hervormln het arbeidsrecht heeft hij ge it instrumenten van den klasse- de möreele krocht van het land rliike wijze verzwakt. Hii heeft in het verderf gestort. Voor •dt eveneens vestingstraf voor Pierre Cot heeft nagelate aldus het rapport, gedurende zijn optreden als mi nister van luchtvaart Frankrijk het luchtwapen te geven, dat de toestand eischte. Hij heeft de luchtmacht gedes organiseerd, het gebrek aan discipline vergroot en de belangen des lands op geofferd aan zijn partijpolitieke denk heelden. Met leugenachtige verzekerin gen heeft hij het parlement en het land 'getracht te misleiden, ofschoon Framk rijks veiligheid onherstelbaar gocomp. mitteerd was. Pierre Cot zou derhalve, wannepr hij in Frankrijk was, vesting straf moeten ondergaan. Ook hii Guv la Chambre en Jacomet constateert hef ranport plichtverzakin gen, die echter in beide gevallen niet zoo ernstig ziin, dat grondwetartikel no. 7 foprrrnast zou kunnen worden. NEW YORK, 17 Oct. D.N.B.) - De Afghaansche regeering heeft aan Engeland en de Sovjet-Unie een voorloopige nota doen toekomen omtrent de door deze beide staten bij de Afghaansche regeering ge dane stappen, zoo meldt United Press. ANKARA. 17 Oct. (D.N.B.) Radio Ankara meldt: De ontruiming van Te heran door de Engelsche en bolsjewis tische troepen zal Maandag beginnen. De bolsjewistische troepen houden een strook van 200 tot 220 K.M. ten Zuiden van de Kaspische zee bezet, de Engel- schen een strook van 200 K.M. breedte ten Oosten van Irak. TWEE BRITSCHE VLIEGTUIGEN BIJ NED. KUST NEERGESCHOTEN BERLIJN. 17 Oct. (D.N.B.) Duifsehe marine-artillerie heeft den lfiden Octo ber twee Britsch jachtvliegtuigen bij de Nederlandsche kust neergeschoten. Nog voor de beide Britsthe jagers het bezette gebied konden binnenvliegen, werden zij do- goedgeplaatste schoten getroffen, zoodat zii in brand geraakten en in zee vielen ebben in den loop der weken reeds ifr.iahng melding gemaakt van plan- •?nt de uitgifte van een nieuwe Inj. Thans is het zoover gekomen, i«uwe leening is aangekondigd en Eebr'u'ving op 23 October zal wor- ?c»teld, storting op 15 November. oorspronkelijk sprake is geweest leening van 1 milliard, blijkt het is-,s ƒ500 millioen te zijn, zoodat 'Unnen blijkbaar heeft gewijzigd, ioel om geen al te groote stoornis- i geld- en kapitaalmarkt teweeg te De koers van uitgifte is, zooals en de condities zijn der- dien aard. dat zii ten naaste bij Tien met die, welke op de open Iden voor de bestaande leeningen. 1 i? langer dan die van de 4 '11, die zooals men weet 10 jaar is, leening een looptijd heeft van i de rente op 314 kon worden ge- voorwaarden zijn dus wel ongun- die van de vorige leening, doch uit den aard der zaak rekening te «1 de daling van den rentevoet, die bruari van dit jaar is ingetreden 1 op de markt in de koersen tot '<omt. 'ft 'nier wederom te doen met een gedwongen leening. d.w.z. dat in leening niét mocht worden vol- en gedwongen leening zal worden i tegen een rente van 2% een Jn 40 jaar en een koers van uit- 100%. Degeen, die op de thans leening inschrijft volgens het bt in het prospectus wordt ver van de toewijzing op een event. 1 leening zijn vrijgesteld. Schrijft in en de leening slaagt, dan ze erder niets omdat dan de gedwon- u? achterwege blijft- Schrijft men fwyl men als aangeslagene in de ''lasting een vermogen heeft van f meer. en de leening slaagt niet en een toewijzing krijgen in de ge leening voor het dubbele bedrag, ien volgens het schema vermeld in ectus had moeten inschrijven om drongen leening te worden vrijge- br'u'vers worden verdeeld in drie n.l. A. natuurlijke personen met nigen van meer dan ƒ20 000: B. vennootschappen, coöperatieve gen en in het algemeen vcreeni- een bedrijf uitoefenen; C. lcvens- Cmaatschappijen en particuliere mdsen. De categorie B. zal moeten voor 3 van het zuiver vermo et einde van het boekjaar, waarin her 1939 valt. vastgesteld volgens balans voor.de winstbelasting. De zal moeten inschrijven voor 3 zittingen. Voor.B. is er een vrij en s van ƒ50.000. De bedragen, particulieren moeten inschrijven vormatig groot. Iemand met een van ƒ20 000 zal 400 van deze lee- nemen, iemand met een vermo- f70 000, 1400 enz. Men zal de e^'lizcn moeten bewaren om deze r?on bij een event, uitgifte van een 1 leening. den vorigen keer z\jn cr door de 5che Bank bijzondere beleonings- n incesteld, voor bcleening van de dezer uitgifte. Er behoeft dan ?e surplus aanwezig te zijn. °el van de leening is om tot con- f'c van do vlottende schuld over iar de uitgifte slechts tot 500 eperkt blijft, zal dit doel slechts klein deel worden bereikt. De vlot- u'd is n 1. reeds, indien men alleen mudt met het geplaatste schat- -es'cgen tot 1884 millioen. Se- 'ödstip na de storting van de vo- nS toen de vlottende schuld door consolidatie tijdelijk daalde, is er al weer een stijging ingetreden van ƒ820 millioen, dat is in den tiid van ruim 7 maanden. Daarbij moet dan nog in aanmerking wor den genomen, dat sedert de opheffing van de clearing, voor de betaling van aan Duitscb land geleverde goederen en effecten geen vlottende schuld behoefde te worden aan gegaan, daar deze betalingen tot een bedrag van ongeveer ƒ800 millioen als een blanco vordering op de balans van de Nederland sche Bank voorkomen. Hoe de verrekening daarvan t.z.t. moet geschieden is een kwestie voor de toekomst. De geheele opbrengst van deze leening zal bovendien niet kunneh worden aangewend voor de aflossing van schatkistpapicr, daar in de eerste plaagde loopende uitgaven tot 15 November (stortingsdatum) nog zullen moeten worden gefinancierd en wel door het opnemen van callgeld, dat in de eerste plaats uit de opbrengst van de leening zal moeten worden terugbetaald. Bovendien vallen na tuurlijk op de leening onkosten. Uit deze cij fers bliikt wel duidelijk, dat uit een oog punt van consolidatie, deze leening vol strekt onvoldoende is, zoodat indien men de vlottende schuld belangryk wil doen dalen, binnen drie maanden weer een leening van minstens dezen omvang zal moeten worden uitgegeven. Op de beurs verwacht men geen omvang rijke liquidaties in verband met deze leening, maar tocfh zulLen er hier en daar wel ver- koopen zoowel in aandeelen als in obligaties moeten plaats vinden en de stemming was de laatste dagen dan ook gedrukt, vooral omdat de koopers zich geheel hebben teruggetrok ken. Ook de vraag voor Duitsche rekening is geheel verdwenen, althans voor aandeelen. Deze belangen beperken zich tot het koopen van Duitsche obligaties uit Ncderlandsch bezit. Zoo schijnt er wel voorloopig een ein de te zijn gekomen aan de kradhtige koers stijging ter beurze. In Engeland en Amerika heeft men een hausse, zooals zich op d® continentale .beur zen had ontwikkeld, in dezen oorlog niet meegemaakt. Er wordt daar op de inkomsten van de ondernemingen zoo diep ingesneden, dat de rentabiliteit van de aandeelen steeds verder teruggaat. Dit verschijnsel doet zich trouwens ook hier voor, maar niettemin heeft de markt zich dsar langen tijd weinig aan gestoord. Uit Amerika werd dezer dagen vermeld, dat de belasting op dividenden is verhoogd van 16op 27%: terwijl die op coupons on veranderd op \S% is gebleven. Men heeft ihier, zooals bekend, te doen met de gewone income tax die aan de bron wordt geheven en die oorspronkelijk 10% bedroeg. Voor zoo ver zich voor de hier gehoudén Amcrikaan- sche shares in Amerika dividenden accumu- leeren, dient men er dus rekening mede te houden, dat de belastingen op deze dividen den thans reeds meer dan een kwart gedeelte van de bruto-uitkeeringen vereischen. AMSTERDAM, 18 Oct. De^bewoners van een woning: in de Deurloostraat kwamen gisteren, na sinds half Augus tus afwezig te zijn geweest, weer eens P-en kijkje nemen. Niet weinig schrok ken zij. toen zij bemerkten, dat een groot deel van den inventaris verdwe nen was. Alle levensmiddelen, sigaren, dranken, alsmede een groote partij lin nengoed. waren tijdens hun langdurige afwezigheid weggehaald. De waarde \an het gëstolene bedraagt niet minder dan ongeveer 3^0. Men tast volkomen in het duister, op welke wijze en wanneer de diefstal ge pleegd is. 's-GRAVENHAGE. 18 Oct. Het gisteren ^rschenen weekblad der N.S.B. „Volk en Vaderland", doet een merkwaardige uitspraak ten aanzien Van de houding van een groot deel van ons volk tegenover de nationaal-socialistische beweging voorheen en na 15 Mei 1040. „Wanneer wij dit voor on6 nationaal socialisten vaak zoo verbijsterend onbe. grijpelijk gedrag onzer volksgenooten eens zonder hartstocht overwegen", al dus bet. bhad, „dan komen wij tot de slotsom, dat dit verklaard moet worden door de vaderlandsliefde". „Het levende besef van de vader landsliefde kan vervagen door invloe den van buiten, het onbewuste stre ven ligt evenwel in den eigen aard ver ankerd. Door gebrek aan juiste leiding i6 ons volk aan den verkeerden kant ko men te staan „De houding jegens den Volkenbond kwam voort uit vaderlandsliefde. Men meende, dat deze bond het vader land zou beschermen. De onbewusts drang naar handhaving der zelfstandig heid wa6 de ware drijlveër. Hii werd echter bedekt door onwezenlijke leuzen. De N.S.B., die den bond bestreed en voor Duitschlands zaak pleitte werd niet be grepen. Men vreesde onbewust een sterk Duitschland. Men keerde zich dus tegen de N.S.B. uitvaderlandsliefde. Wanneer niet de vaderlandsliefde de wezenlijko factor was geweest, zouden nooit alle partijen zich aan den on we zenlijken bond hebben vastgeklampt en zou het verzet tegen de N.S.B., die de handhaving van ons vaderland op an dere wijze nastreefde, nooit zoo alge meen hebben kunnen zijn." „Uit vaderlandsliefde wendde men zich tot Engeland, het land, dat ons zoo vernederd en benadeeld heeft en de ons bloedverwante boeren in Zuid-Afrika zoo schandelijk behandeld#, dat nog 40 jaar geleden heel de wereld er schande van sprak. Indien niet onbewust de drang naar handhaving'van het vader land de oorzaak ware van de Engelsche oriënteering, zou nooit een heel volk zich zoo verloochend en vernederd heb ben. Men vreesde evenwel een sterk Duitschland uit vaderlandsliefde en zoo werd een heel volk, dat na den we reldoorlog zeker niet anti-Duitsch was, beïnvloed. Toen de oorlog Nederland be reikte en de Duitschers hier kwamen, werd het niet anders. Dat de praatjes over Duitsche barbarij nonsens waren zag men weldra in doch dit. raakte slechts de oppervlakte. De diepere oor zaak ligt hierin, dat. men meer dan voorheen het verlies der zelfstandigheid vreesde." „De paradoxale houding jegens de •bolsjewiki i6 ook verklaarbaar uit de vaderlandsliefde. Wie ons redt doet er niet toe al zouden de God-loochenaars er aan te pas moeten komen. Dat in Sovjet- Rusland godsdienst-vrijheid zou bestaan aanvaardt men als camouflage evenals vroeger de Duitsche barbarij. Vrijheid, is de allesoverheerschende idee." „Uit vaderlandsliefde vluchtte ons volk in de Unie. Het reageert niet op so ciale verbeteringen als de allesbeheer- schende drang naar zelfstandigheid niet wordt bevredigd." „De N.S.B. had steeds den 6chijn te gen (troepen naar de Saar, Abessinië, Volkenbond, Oostenrijk). De strijd van de N.S.B. was steeds z e i c h t op het behoud van onze zelfstandigheid, doch 7ij koos een geheel anderen weg en zag de hier gepropageerde middelen els valsch en gevaarlijk. En zij kreeg ge lijk". „Men zal inzien, dat logischerwijze Mussert de eenige man was, die na 15 Mei 1940 kans had op vertrouwen van den Duitschen bezetter. Door zijn hou ding in het verleden koji hij voor ons volk pleiten en dat hij dat goed gedaan heeft., heeft de Rijkscommissaris eenige maanden geleden bevestigd. Nu de toe komstige vrijheid van Nederland dezer dagen is komen vast te staan kan de kloof tusschen ons volk en de N.S.B., het groote misverstand, worden ge dempt." VENLO. 18 October. In de met palmen versierde raadszaal van het stadhuis alhier had gistermiddag de officieele installatie plaats van mr. J- Zanders als burgemeester. Deze instal latie geschiedde door den commissaris der provincie Limburg, graaf De Mar- chant et d'Ansembourg. Hierbij waren o.m. aanwezig de Oris- kommandant der stad, de wethouders Grübben en Turien, de gemeentesecre taris, de directeuren der gemeentebe drijven en chefs der instellingen met voltallig personeel en de hóófden dei openbare onderwijsinrichtingen, zich daaraan niet mag onttrekken, keten was omhangen, richtte deze het woord tot de aanwezigen. Hij zeide zich er van bewust te zijn. een moeilijke taak crp zich genomen te hebben. Zijn ópvattfing is echter, dat wie thans tol een leidende functie geroepen wordt zich daaraan niet mag onttrekken. Men is verplicht zijn land en zijn stad heen te helpen over een moeilijke pe riode. Hij uitte don wenseh de gemeen te. waarover hij is aangesteld, naar een bloeiende toekomst te voeren. INSTELLING AFDEELING BESTUURS ZAKEN DER N. S. B. 's-GRAVENHAGE. 18 Oct. De pers dienst van de N. S. B. meldt: Door den leider der N. S. B. is ingesteld een af deeling bestuurszaken (afdeeling van het hoofdkwartier dër N. S- B.). Deze afdeeling bestaat uit het bureau van het hoofd der afdeeling en drie ondcr-afdeelingen, onderscheidenlijk personeelszaken, wetgeving en advie zen. Tot hoofd van de afdeeling is be noemd dr. J. H. Carp, president van het Vrfedófsergchishof. als chef \an het bureau van het hoofd der afdeeling treedt op Mr. J. Veenhoven, secretaris en hoofd van het bureau van den plaatsvervangend leider, C. van Geel kerken. terwijl met de leiding van de onder-afdelingen onderscheidenlijk zijn belast Mr. G. L. A. van Dijk. Mr. P. O Klomp en Mr. H. F. Torringa. V Victorie. Duitschland u'int op alle fronten UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FUHRER, IS Oct. (D. N. B.) Het opperbevel van Je weer macht maakt bekend: Een van Noord-Amerik© naar En geland varend krachtig beschermd convooi, is bij het betreden van het blokkadegc-bied door Duitsche duik- hnoten aangevallen. In een daaien aanval, welke verscheidene dagen duurde, hebben de onderzeeërs tien vijandelijke koopvaardijschepen, waaronder drie volgeladen tankboo ten, van tezamen 60.000 brt., tot zin ken gebracht. In een des nachts ge- voerden strijd tegen de strijdkrach ten, die het convooi escorteerden, werden twee vijandelijke torpedoja gers tot zinken gebracht. 's-GRAVENHAGE. 18 Oct. Gister morgen om 11 uur is op het Plein 1813 alhier het onlangs opgerichte stafmu ziekkorps der Haagsche politie aan den Befehlshaber der Ordnungspolizei generaal-majoor Schumann gepresen teerd. Dc kapel is 40 matt sterk en zal staan onder leiding van den kapelmeester in specteur van politie 2e klasse H. J. A. Bokhove vroeger als kapelmeester werk zaam bii de infanterie te Amersfoort. De manschappen krijgen een volledige politie opleiding, doch hun hoofdtaak zal bestaan uit de beoefening der muziek. Als zooda nig zal het korps marschcn maken, con certen geven voor liefdadige doeleinden en de korpsavonden der Haagsche politie opluisteren, eventueel omgezet in een strijkorkestDit politiestafmuziekkorps is het eerste in den lande, dat thans offi cieel in functie treedt. HILVERSUM, 18 October. De re cherche heeft, den 24-jarigen P. S., wo nende alhier, gearresteerd, die een aantal boterbonnen had vervalscht en in den handel gebracht. De man had de ongeldig verklaarde bonnen 31 ver anderd in 37 en op verschillende van deze valsche bonnen in winkels te Hil versum reeds boter gekocht. De be diende van een winkel in de Lange- straat constateerde bij het opplakken vervalsching en waarschuwde de re cherche, die een nauwgezet onderzoek instelde, dat tot de arrestatie van S. leidde. Na geruimen tijd ontkrnd te hebben, heeft de man hedenmorgen een bekentenis afgelegd. ADVIES-COMMISSIE MILITAIRE OORLOGSINVALIDEN 's-GRAVENHAGE, 18 Oct. De com missie van advies, belast met de voor bereiding van de plaatsing van militai re oorlogsinvaliden, brengt ter kennis van "belanghebbenden, dat voor haar bestemde correspondentie dient te wor den gericht aan het volgende adres: Commissie van advies militaire oor logsslachtoffers, Wassenaarsche weg 42, 's-Gravenhage. Zij vestigt er echter de aandacht op, dat uitsluitend verzoe ken van militaire oorlogsslachtoffers in behandeling kunnen worden geno men, dus verzoeken van hen, die na il April 1939 invalide zijn geworden en wier invaliditeit door de uitoefening van hun militairen dieilst is veroor zaakt of verergerd, terwijl zij naar het oordeel van den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken, door hun invaliditeit geacht moeten worden achter te staan op de openbare arbeidsmarkt. RECHTSWEZEN In de afgeloopen week heeft de in specteur voor de prijsbeheersching te Amsterdam niet minder dan vijf tig handelaren en winkeliers ver oordeeld wegens overtreding van het prijsaanduidingsbesluit 1941. Sedert eenigen tijd wordt op dit soort overtredingen scherper gelet dan te voren, terwijl bovendien de opgeleg de en nog op te leggen hoeten hoogér waren en hooger zullen zijn dan tot voor kort, omdat de inspecteur zich op het standpunt plaatst, dat het niet aan brengen van prijskaartjes of prijslijsten, zooals dit-in sommige branches is ver plicht, als opzettelijke overtreding van de overheidsvoorschriften moet worden beschouwd. Een ieder is ruimschoots in de gele genheid geweest van dit besluit kennis te nemen en de noodige maatregelen te treffen om het op te kunnen volgen. Verzachtende omstandigheden zijn er derhalve niet meer. Zoo verhandelde de firma d. L. te Amsterdam o.a. melkpoeder en brand spiritus. Ec*n in Augustus jl. ingesteld onderzoek door controleurs van de prijscontrole van het rijksbureau voor voedselvoorziening in oorlogstijd bracht aan het licht, dat deze artikelen tegen fe hooge prijzen werden verkocht en de firma derhalve het prijzenbesluit 1940 (Zuivelproducten) en de prijzenheschik- king 1940 no. 1 overtrad. De inspecteur voor de prijsbeheer sching te Amsterdam stelde tegen de firma een vervolging in en ver oordeelde haar énkele dagen- gele den tot een boete van 1200. er mede rekening houdende, dat de prijzen thans aangepast zijn aan de voorschriften. F1LMN1EUWS D E titel van deze Duitsche film wekt zulke directe herinneringen opgaan „Pantserkruiser Potemkin" dat het wel zeer evident is, dat ze ook op die asso- siatie voort wil houwen: niet op een polemische manier echter, maar zuiver in deze beteckenis. dat ze een tegen hanger wil zijn tegen de bolsjewistische propagandafilm, die de Russische revo lutie verheerlijkte. Ook in deze fjJm wordt een beeld gegeven uit den fljd toen het. Tsarenrijk ten val was ge bracht, maar hier wordt in het licht ge steld met welk een wreedheid en dom heid die bolsjewistische revolutie ge paard ging. welk een hel de eerste com munisten ontketenden en met welke gruwelijke middelen zij hun bewind handhaafden. Op het oogenblik, dat de Duitsche weermarhtsherichten eiken dag melden dat het. bolsjewistische rijk aan het wankelen is, vormen deze vee- wijzingen naar de jaren van 1917 een geschiedenis met actueelc beteekenis. Regisseur Carl Anton verplaatst zijn toeschouwers naar eenRussische ma rinehaven, waar de pantserkruiser „Se hastopol" binnen loopt. Er heerscht in de Tsaristische militaire kringen on rust. want men heeft alarmeerende be richten ontvangen over opstanden in Kroonstad en Sint Petersburg en men weet, dat ook onder de matrozen revo- lutionnaire stroomingen bestaan. Wan neer de bpmanning aan land gegaan is, breekt inderdaad de opstand los. De film schildert uitvoerig in welke zwelg partijen, vernielingen en wilde feesten de revolutie ontaardt en verdiept zich dan ir) pogingen van de Witten om de stad weer uit de handen van de ronden te bevrijden. De poging mislukt, maar de pantserkruiser, die het middelpunt van de handeling is, wordt tenminste weer uit de handen van de bolsjewis ten bevrijd, en brengt een aantal vluch telingen naar een ander, veilig land. van waar ze. blijkens de laatste dialo gen van de film. hun striid tegen de bolsjewisten zullen blijven voortzetten. PT EN film zou haar tradities verloo- chenen wanneer ze naast een derge lijke strekking van algemeenen aard niet een romantische draad had. Die ontbreekt hier ook niet. Een mooie offi ciersdochter wordt het slachtoffer van den aanvoerder van de communisten, nadat ze zich met haar gewonden vader zeer langen tijd verborgen heeft kun nen houden. I-iaar verloofde, een jonge officier bevindt zich echter in het kamp van de Witten en slaagt er in haar te bevrijden. Tusschen deze twee dingen roman tiek en historie zweeft de film heen en weer. Eenerzijds de fel bewogen beelden, die den revolutionnaircn strijd weergeven, anderzijds een verhaal dat zoozeer verstild is. dat op de oogen- blikken, waarop de regisseur zich in do gevoelens van de hoofdpersonen ver diept. slechts hewegingslooze beelden, begeleid door lange dialogen overblijven Onmiddellijk daarop hervindt Carl Anton echter weer zijn levendigen ca- mera-trant en ontwikkelt hij breede en dynamische tooneelen, met groote volksmenigten, hier en daar met came ra-overgangen. die soms een merkwaar dige symboliek hebben en met staaltjes van regie, die weliswaar conventioneel, maar toch zeker boeiend zijn. Een duidelijk beeld van 's regisseurs bedoelingen krijgt men echter niet, om dat de romantische verbindingshande- ling een tè groote tegenstelling vormt t;ot. het dynamische van het eigenlijk gegeven. Camilla Horn is de voornaamste verschijning in die gevoelige passages? de mooie officiersdochter oen bectj© tè geïdealiseerd om nog menschclijlc- aanvaardbaar te zijn. Zij is een mooie verschijning, een aandoenlijke figuur, maar geen levend mensch. Enkele goe de momenten kunnen dien indruk niet wegnemen. Een voortreffelijke rol speelt daaren tegen Werner Hinz als Boris, do leider van de communistische revolutie, dien we aanvankelijk leeren kennen als een hautainen en koelbloedig spion- neerenden huisknecht. Het hautain© houdt hij, wanneer hij zich eenmaal als volkscommissaris heeft ontpopt, maar zijn koelbloedigheid verliest hij door zijn pogingen om het mooie meisje te benaderen. In het revolutionnaire milieu komen nog verscheidene andere figuren voor: een griezelig „geheime" volkscommis saris, verder een afstootende bolsjewis tische heul. een groteske kroegbazin en enkele minder belangrijke, maar goedé typeeringen. 7 t)NDER de pathetische uitweidin- gen. die ze thans vertoont, was dit misschien een betere realistische film geworden. Ze is nu een meesleepend en menigmaal enerveerend geheel gewor den, dat echter toch het karakter draagt van een „roman, die overigens gewe ven is om rondom feiten, die op zich zelf grimmig genoeg zijn. P. VAN GASTEI! J Willi Schur en Werner Hinz in „Pantserkruiser Sebastopol. (Tobis m.) HOCKEY DE heerenelftallen der A.M.H.C. krij gen morgen een paar wedstrijden te verwerken, waarin hun kunnen waar schijnlijk terdege op de proef gesteld zal worden. Wij hebben hierbij speciaal de ontmoeting Laren IIA.M.H.C. op het oog. Wat de dames betreft., het eerste elftal ontvangt Amsterdam II, het tweede krijgt. Kampong III op be zoek. Het, derde dameselftal komt in Hilversum tegen Hilversum IV in het veld. De uitwedstrijden in Laren plachten onze stadgenooten vaak voor bepaalde problemen te stellen, die soms een on verwachte nederlaag ten gevolge had den; daarom zijn wij geneigd,.A.M.H.C., ondanks de uitstekende resultaten tot dusverre, een zwaren ©tri.id te voorspel len. hoewel de Amersfoorters op papier ongetwijfeld de beste kansen hebben. Ook Heeren TI krijgt op Birkhoven een harde noot te kraken, want het pas ge promoveerd e Voordaan (Maartensdijk) moet. tot een stevige partij in staat ge acht worden. Het derde heerenelfal be strijdt Voordaan II ter plaatee. Dames I, na haar fraaie overwinning van j 1. Zondag, heeft, tegen Amsterdam II gelegenheid een derde zpgo te hoeken, terwijl het tweede dameselftal onk wel raad met Kampong III zal weten. WEDSTRIJDEN VAN AMERSFOORT Hilversum I, 'dat morgen hij Amers foort op bezoek komt, beschikt over een goede ploeg. Vooral de voorhoede der gasten met de oud-Amersfoort spe lers Knollenburg en Husman, is ge vaarlijk, zoodat de verdediging der thuisclub geen gemakkelijke taak hef ft De krachten zullen in dezen wedslrijd niet vee' uiteen loopen. Amersfoort II ontvangt Attjla II. Hier ligt de kans voor cc thuisclub oiw de eerste winstpunten in de wacht te steepen. De dames van Amersfoort zijn in goe den* vorm, zoodat zij in den wedstrijd tegen Hilversum wel met de overwin ning zullen gaan strijken. Het tweede team gaat op bezoek bij het b-elftal van Witte Kat. Indien onze sta Igenooten zoo spelen als de vorige week, dan ko men de punten mee naar huis toe. VOETBAE np WEE clubs in de tweede klasse B* A van afdeeling I zijn nog ongeslagen n.l. H.V.C. en De Volewyckers. Laatst genoemde club speelt morgen legen D© Spartaan. Het. verschil tusschen beide clubs bedraagt, vier punten, zoodat wij mogen aannemen, dat De Volewyckers, dat op het Spartaan-terrein speelt, do punten meeneemt. Ook Vriendenschaar en A.F.C. knieren het verre van gemak kelijk zij spelen resp. uil-wedstrijden te gen Hilversum en D.W.V. De bezoekende clubs zullen niet graag willen verliezen, maar toch l«kt het ons, dat zij er niet zonder kleerscheuren afkomen. Volen- dam kan een punt weghalen bij OS.V., terwijl wij Watergraafsmeer iet© sterker achten, dan Zeeburgia. H.V.C. is vrij. Amersfoortsche Boys is na haar pre^* tatie tegen Victoria thans 1 verplicht op eigen terrein van E.M.M 5 te win nen, wat echter niet zal mee. :n, want de Hilversummers schijnen over een goede ploeg te beschikken. Op een hooge score behoeven wij niet te rèkëhen, maar een overwinning zit er voor de blauw-witten wel in. De overige wed strijden LarenRapidftas, B.F.C.S.D. O. en Do narVictoria, worden overwin ningen voor de thuisspclende vereeni- gingen. A.W., dat al eenige kostbare puntert kwijt is, zal morgen hard op moeten pas sen. Zij gaat n.l. op bezoek bij A.P.W.C., dat. er op belust is, vooral nu de paars gelen hun vorm terug krijgen, één der bovenste plaatsen te bezetten. Gezien' hun laatste verrichting bestaat er veel kans. dat zij met A.W. van plaat© ver wisselen. Quick," dat thuis speelt tegen L.Y.V. uit Laren heeft vermoedelijk wei nig moeite om de overwinning te beha len. Sopla heeft het in Blaricum iets moeilijker tegen R.K.B.V.V. Maar ook hier verwachten wij een Amersfoortsche zege. S.E.C. wint op eigen terrein van Kampong. HA'.C. 2 speelt in Amsterdam tegen D.W.V. 2 terwijl Ameref. Boys 2 in Hil versum speelt tegen Gooi 4.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 5