Japans nieuwe kabinet Dubbele slag van Brjansk en Wjasma geëindigd Het incident met de „Kearny" Sovjets worden achtervolgd Meer dan 600.000 gevangenen ODESSA ROEMEENSCH Washington wacht af Bommen op de Krim AANVALLEN OP MALTA Vlucht uit Moski Ie BLAD PAG 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 20 bCTOBER i V VICTORIE - DUITSiCHLAND WINT OP ALLE FRONTEN HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 19 Oct. Het opperbevel van de weermacht maakte Zaterdag bekend: „De dubbele slag van Brjansk en Wjasma is zegevierend ge ëindigd. Onder opperbevel van generaal-veldmaarschalk von Bock hebben troepen van het Duitsche leger in de nauwste sa menwerking met de luchtvloot van generaal-veldmaarschalk Kes- selring de bolsjewistische legergroep van maarschalk Timosjen- ko ter sterkte van acht legers met 67 infanterie, zes cavalarie- en zeven pantserdivisies alsmede zes pantserbrigades vernietigd. De zuivering van het gevechtsgebied van verstrooide overblijf selen van den vijand is nog aan den gang. In totaal werden bij deze gevechten tot dusver 648.196 gevangenen gemaakt, 1.197 pantserwagens. 5.229 stukken geschut van allerlei aard, alsmede een onoverzienbare hoeveelheid oorlogsmateriaal buitgemaakt of vernietigd. De bloedige verliezen van den vijand zijn wederom zwaar. Aan de uitvoering van deze operaties hebben de legers van generaal-veldmaarschalk von Kluge, van de Generalobersten Freiherr van Weichs en Sfrau^s, alsmede de pantserlegers van de Generalobersten Guderian, Hoth en Hoeppner en van den ge neraal der pantsertroepen Reinhardt deelgenomen. BERLIJN, 19 Oct. (D.N.B.). De Deutsche Diplomatise h-P o 1 i- ti^che Korresponden z, die nauwe betrekkingen met de Wilhelm- strasse onderhoudt, houdt zich bezig met de Kearny, welk schip volgens een mededeeling van het Amerikaansche ministerie van marine op een patrouil- letocht ten Zuid-Westen van IJsland ge torpedeerd en beschadigd is. De Diplo wijst op overeenkomstige voorbeelden van Roosevelt s oorlogs propaganda en acht het zeer opmerke lijk. dat de president weer onvoorzien een Amerikaanschen torpedojager laat torpedeeren op een oogenhlik, waarop hij juist voor wijziging van de neutrali- teitswet een groote parlementaire meer derheid behoeft. Evenals bij de Greer overtroffen ook ditmaal de van Roose velt afhankelijke kranten zichzelf bij dit nieuwste „incident" in uitdagende be weringen en dreigementen en eischten cpnieuw een scherperen koers in de richting van openlijke vijandelijkheden. De Amerikanen moeten weten, hoe zij hierop willen reageeren, maar als Roo sevelt denkt, dat hij dergelijke gang stermethoden ter beïnvloeding van de openbare meening ook op andere con tinenten kan invoeren om ook naar be lieven te kunnen opreden, dan onder schat hij den drang tot zelfbehoud en het eergevoel der andere landen kolos saal. Overigens geeft men in Berlijn geen commentaar op de affaire, daar tot op dit oogenhlik geen authentieke berich ten wel beschikbaar zijn. Wel wijst men er op, dat het the ma „incident" als een roode draad loopt door de officieele en officieuze berich ten der Amerikaansche politiek. De po litiek der Vereenigde Staten, zoo ver klaart men te dien opzichte, hunkert gewoon naar een dergelijk incident om de oorlogspsychose aan te wakkeren of zekere acties der Amerikaansche poli- ftiek te ondersteunen. Het D.N.B. wijst er in een bericht uit New York op, dat de woordvoerder van het comité America First, Flynn, ten aanzien van het geval met de Kearny verklaard heeft, dat dit een dier geval len is, die geënsceneerd werden met het doel het land in den oorlog te drijven. Senator Nye heeft in eeu rede ver klaard, dat Roosevelt bij zijn uiteenzet ting van het incident met de Greer niet de geheele toedracht heeft onthuld. In gaande op het geval met de Kearny, zei- de Nye, dat de Vereenigde Staten on der Roosevelt de incidenten zelf had den veroorzaakt Ook in hét Ijaliaansche blad Voce d'I t a 1 i a behandelt Gayda het rap port van admiraal Stark over de affaire- Greer. Uit dit onderzoek is gebleken: 1. De torpedojager Greer legde zich toe op de jacht op Duitsche duikbooten, na van Engelsche vliegtuigen aanwij zingen te hebben gekregen. Op zijn beurt gaf hij seinen aan Britsche oor logsschepen en vliegtuigen omtrent de positie van Duitsche onderzeeërs. 2. Nadat een Duitsche duikboot twee en een hafl uur achtervolgd- was door de Greer, die zeer duidelijk zijn voorne men deed blijken om hem aan te val én, reageerde de onderzeeër, die in een staat van wettige verdediging verkeer de, door het afschieten van twee torpe do's. 3. Deze torpedeering geschiedde op 175 mijl ten Zuid-Westen van IJsland in een zóne, die Duitschland op 26 Maart j.l. gevaarlijk voor het verkeer had ver klaard. 4. De Greer probeerde den onder zeeër aan te vallen en wierp acht diep tebommen uit, maar verloor het contact en viel toen na twee uur patrouilleeren opzettelijk een andere Duitsche duik boot aan. Gayda vervolgt: Als dergelijke geval len zich mochten herhalen, weet de we reld, wie daarvoor de aansprakelijk heid draagt BOEKAREST, 19 Oct. (D.N.B.) Bij een uit het groote hoofdkwar tier gedateerd decreet van den lei- der van den staat, maarschalk An- tonescu, is Odessa ingelijfd bij het Roemeensche bestuursgebied aan den anderen kant van den Dnjestr en gemaakt tot hoofdstad van Transnistrie. WEER TREINEN NAAR TURKIJE SOFIA, 19 Oct. (Stefani). Uit Ankara wordt vernomen, dat de spoorwegverbindin. gen tusschen Turk-u© en Europa op 2 Ja nuari hersteld zullen worden. Een Britsche Hurricane, die achter de llaliaansche linies in Noora-Afrika tot landen werd gedwongen, wordt door manschappen van het Italiaansche luchtvaartcorps geïnspecteerd. (Luce-Holland m TOKIO, 19 Oct. (Domei). De nieuwe minister van buitenlandsche zaken heeft vèrklaard: Aangezien de koers die Japan volgt, reeds is vastgesteld, zal ik mijn best doen". Hij weigerde- commen taar te geven op de Japansch-Ameri kaansche besprekingen en op andere kwesties, daar. zoo zeide hij „ik nog geen tijd heb gehad de officieele rap porten te bestudeeren". Hij hoopte -evenwel weldra in de ge tegenheid te zijn het Japansche volk zoo vaak mogelijk omtrent de politiek des lands op de hoogte te stellen. De nieuwe minister van financiën, Kaja, heeft het Japansche volk opge wekt alle krachten in, te spannen om zoo snel mogelijk de nationale oorlogs economie te vervolmaken. De Japanners moeten inzien, hoe ernstig de toestand is en daarom de onaangenaamheden en moeilijkheden op den koop toe nemen. Onder deze omstandigheden, zoo ver klaarde. Kaja. kan men niet verwach ten, dat eenzelfde levenshouding als tot nu toe, kan voortbestaan. De minister van marine, admiraal Sjimada, heeft in een korte radio toespraak verklaard, dat de Japan sche vloot bereid is om niet alleen het Chineesche incident te regelen, maar ook rekening te houden met elke verandering in den toestand, waarvoor Japan zich geplaatst ziet. De pers De Japansche pers velt eenstemmig een gunstig oordeel over het nieuwe ka binet en legt den nadruk op het feit. dat de nieuwe premier, een man van het leger, tegelijkertijd ook twee belang rijke portefeuilles .heeft. Het nieuwe ka binet. waarbij de premier ook de por tefeuille van oorlog en binnenlandsche zaken heeft, is in staat, naar de pers verklaart, indien noodig onmiddellijk de mobilisatie ten uitvoer te leggen. Verscherpte censuur Met ingang van morgen zal censuur worden geoefend op de uitgaande post, zooals dit ook in de Europeesche oor logvoerende landen geschiedt Alle post stukken voor het buitenland met uit zondering van Mandsjoekwo en China moeten met losse postzegels op het post kantoor worden afgegeven. Het gebruik van codes, onzichtbare, inkt en andere vormen van geheime mededeelingen en van brailleschrift is verboden op straffe van duizend yon boete. Vol eens Associated Press neemt men in officieele kringen te Washington een afwachtende houding tegenover de nieuwe Japansche regeering aan. Men hoedt zich voor de veronderstelling, dat de kabinetswisseling een radicale afwij king van de bestaande betrekkingen met de Ver. Staten beteekent. Ambtena- Ven van buitenlandsche zaken lieten doorschemeren, dat de onderhandelin gen met Japan ter regeling van de be staande problemen zijn voortgezet tot op het moment, dat Tojo premier werd. Volgens een mededeeling van het mi nisterie van buitenlandsche zaken heb ben minister Huil en onderstaatssecre taris Welles Vrijdagavond laat een vrij langdurig onderhoud gehad met den Ja- panschen gezant, Wakasoegi, over de Amerikaansch-Japansche betrekkingen. Geert crisis De omstandigheid, dat Wakasoegi sinds zijn terugkeer bijna dagelijks besprekingen heeft gehad met Wel les of Huil, wordt, gezien de groote terughouding van Hull omtrent de kabinetswisseling in Japan, door welingelichte kringen in dien zin uitgelegd, dat althans voor het oogemb'.ik beide partijen geen crisis wens oh en. Er zijn zelfs commentators, die in nauwe betrekking tot het Witte Huis staan, die spreken van ontstemming over het klaarblijkelijk streven der En gelsche pers om van de kabinetswisse ling in Japan gebruik te maken om de Ver. Staten langs een omweg in den oorlog te betrekken. De Amerikaansche regeering wenscht thans geen oorlog met Japan en Vrijdag is Roosevelt op do persconferentie dan ook buitengewoon voorzichtig geweest bij het beantwoor den van de vragen omtrent de torpe deering van de Kearny. In tegenstelling tot vroegere persconferenties gebruik ten de journalisten, aldus deze commen tatoren, „oorlogszuchtige" uitdrwkkin gen terwijl Roosevelt de kwestie bijna als een bagatel behandelde. De opzienbare voorspellingen der New Yorkschc bladen en van wel ingelichte congreskringen over de ernstige gevolgen der regeeringswis- seling werden in regeeringskringen niet gedeeld. De New York- Times spreekt van „een zekere op luchting" en vat de opvattingen van buitenlandsche zaken aldus samen, dat het „ook erger had gekund". Schepen teruggeroepen Uit Manilla meldt Associated Press, dat Amerikaansche marineofficieren do schepen op de Philippijnen onder eigen en Amerikaansche vlag hebben uitge noodigd terstond de thuishaven of Ame rikaansche havens dan wel havens van „vriendschappelijk gezinde" landen aan te doen. Australische maatregelen Volgens persberichten uit Australië heeft de nremier. Curtin, een buitenge wone zitting van het kabinet bijeenge roepen en met een Amerikaanschen ge delegeerde over defensiemaatregelen ge confereerd. Associated Press meldt uit Sydney, dat de Australische regeering aan de pers de publicatie van eigen berichten over de situatie in het Verre Oosten heeft verboden. Slechts officieele berich ten mogen worden gepubliceerd. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 19 Oct. (D.N.B.) Het opperbevel van de weer macht maakte Zaterdag bekend: De aanvalsoperaties in het Oosten verloopen volgens de gestelde plan nen. Gevechtsvliegtuigen bombar deerden oVerdag de havenwerken van Moermansk en belangrijke mi litaire inrichtingen in en om Mos kou. Ook in den nacht van Vrijdag op Zaterdag waren luchtaanvallen gericht op Moskou alsmede op ravi- tailleeringsinrichtingen te Lenin grad. Zooals reeds in een extra bericht bekend gemaakt is een van Noord- Amerika naar Engeland varend krachtig beschermd convooi bij het betreden van het blokkadegebied door Duitschq duikbooten aangeval len. In een taaien aanval, welke ver scheidene dagen duurde, hebben de onzerzeeërs tien vijandelijke koop vaardijschepen. waaronder drie vol geladen tankbooten, van tezamen 60.000 brt. tot zinken gebracht. Ia een des nachts gevoerden strijd te gen de strijdkrachten, die het con vooi escorteerden, werden twee vijandelijke torpedojagers tot zin ken gebracht. Voor Gibraltar heeft een Duit sche duikboot een vijandelijk patrouillevaartuig tot zinken ge bracht. Gèvechtsvliegtuigen bombardeer den aan de Engelsche Zuidoostkust verscheidene havenwerken en brachten een koopvaardijschip van 4000 brt. tot zinken. De vijand vloog niet naar het rijksgebied. Het weermachtsbericht van 2r, dag luidt: Tusschen de Zee van Azof en den Donets schrijdt de achtervol ging van den verslagen vijand met succes voort. Formaties vaa de Waffen-S.S. namen in huizen en straatgevechten de haven stad Taganrog in. Op de Krim werden in den afgeloopen nacht Sovjet-vliegvelden gebombar deerd. Zooals reeds in een extra-bericht bekend gemaakt, is de dubbele si; van Briansk en Wjasma zegevier?: geëindigd. Onder het opperbes van generaal-vel dmaarechapl Bock hebben troepen van het Dui sche leger in de nauwste samenwi king met de luchtvloot van ge;j raal-veldmaarschalk Kesselrinp bolsjewistische legergroep van mai schalk Timosjenko ter sterkte va acht legers met 67 infanterie-, cavalerie- en zeven pantserdivisie alsmede zes pantserbrigades verm tigd. De zuivering van het strjjdj bied is eigenlijk geëindigd. De getalen uit het extra-berid van gisteren zijn intusschen ges' gen tot 657.948 gevangenen, U tanks en 5396 stukken geschut, E> onafzienbare hoeveelheid oorlo; tuig werd buit gemaakt of verrn tigd. De bloedige verliezen van d< vijand zijn wederom zwaar. A» deze operaties namen deel de lege van generaal-veldmaarschap Kluge, van de generalobersten Fr? herr von Weichs en Strauss, alsroe de de pantserlegers van de generi obersten Guderian, Hoth en Hoep; ner en van den generaal der pants?: troepen Reinhardt. In den strijd tegen Groot-Brittai nië hebben gevechtsvliegtuigen den afgeloopen nacht havens aan Engelsche Zuidoost kust gebomtë deerd. Tal van branden ontstond?! De vijand is in den afgeloops niet naar Duitsch gebied gevloge: ROME. 19 Oct. (Stefani.) In zijn Zaterdag uitgegeven weermachtbericht nr. 503 maakt het Italiaansche opper- Itefel het volgende bekend: Britsche vliegtuigen hebben eenige bommen laten vallen op de stad Syra cuse. Eenige huizen werden beschadigd, vier burgers werden gedood en 24 ge wond. Andere vliegtuigen vielen El- mas (Cagliari) aan zonder 6chade aan te richten. Noor d-A f r ik a: Levendige activi teit van onze artillerie op de Vijande lijke stellingen van Tobroek. Tijdens een luchtaanval op Benghazi, waarvan melding gemaakt is in het weermacht- bericht van gisteren, zijn twee vijande lijke bommenwerpers neergehaald. Oost-Afrika: Engelsche vliegtui gen hebben de laatste dagen woonwij ken en het vliegveld van Gondar aan gevallen. Een toestel werd door het luchtdoelgeschut getroffen en moet als verloren beschouwd worden. In den sector Qulquabert en Celga verliepen do gevechten gunstig voor onze troepen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben formaties van onze luchtmacht de luchtbases van Malta gebombar deerd. De -doelen werden geraakt. Het Italiaansphe weermachtbericht van Zondag luidt: Op het front te land in Noord- en Oost-Afrika groote bedrijvigheid van onze voorhoede-afdeelingen. De stad Crotone is gistermiddag aan gevallen door enkele vijandelijke vlieg tuigen, die brisantbommen uitwerpen, welke gedeeltelijk in zee en gedeeltelijk Op het strand terecht kwamen: geen slachtoffers of schade. Vrijdag is bij een luchtgevecht met onze jagers een Hurricane neergescho- ten. Formaties van onze luchtmacht heb ben in den afgeloopen nacht militaire doelen op- Malta, aan een bombarde ment onderworpen. Al onze toestellen keerden op hun basis terug. STOCKHOLM, 19 Oct, - (D.N.B.)) de Londensche Daily Expres a hebben de commissaris voor ba landsche zaken der Sovjetunie, Moi en de voorzitter van den oppersten: der Sovjetunie, Kalinin. Moskou vliegtuig verlaten. Exchange Telegraph meldt uit den. dat de Britsche ambassadeu Moskou zich naar den nieuwen zete Sovjet-regeering, welke waarschij in Kujhisjef (Samara) zal worden vestigd, zal begeven. Andere beste centra worden te Kazan en Swerdto ingericht. Het geheele diplomatieke corpi uitzondering van eenige vrienden Stalin is naar Kazai vertrokken, het grootste deel van de bolsjewist» ambtenaren heeft Moskou verlaten neemt het lijk van Lenin mede. Nas: Daily Telegraph meldt is de overt •ging van het stoffelijk overschot' Lenin onder de grootste geheimhoud É^beurd om een paniek te vermijdt! Druk op Afghanistai BERLIJN. 19 Oct. (A.N.P.). In woord op een desbetreffende vraag vrei! den in de Wilhelmstrasse meegedeeld, de pogingen tot het uitoefenen van ee: keren diplomatieken druk door Engelss de Sovjetunie op Afghanistan, bevM kunnen worden. Men geeft in dit verb: kennen, dat deze pogingen tot het uit- nen van druk gelijken op die welke on! tegen Iran ondernomen zijn. Panameesche schepen worden bewapend NEW YORK, 19 Oct, (D.N.B.) - ciated Press meldt uit de stad Pam dat het kabinet besloten heeft tot wapening van de Panameesche schf en het bewapeningsverbod van president Arias heeft herroepen. FEUILLETON 24. „Je ziet dus wel, dat ik gelijk heb ge had", zei de oude clown met de rustige stem van een wijze. „Maar de jeugd wil nooit hooren, dus moet zij voelen. Ik kan je helaas niet helpen Joe; ik kan je niet een- heioven, dat ik je bericht zal sturen, wanneer ik zelfs iets van Edith zal hooren. Jij hebt immers ook voor overbodig gehouden om mij op de hoogte te stellen van zaken, die mij toch zeer na aan het hart lagen. Als Henry Eagle nu niet toevallig bij Lord Craddock was opgedoken, dan zou ik hijvoorbeeld op dit oogenblik nog niet weten, dat ik grootvader ben.... Jij, wilde mij toonen. hoe sterk ie wel was en dat je alles wel alleen kon bereiken. Ja mijn jongen nu heb je hiertoe de gelegenheid!" Hij maakte een handbe weging. die béteekende. dat hij eëen antwoord meer, verwachtte Toen nam zijn stem een andere, warmere toon aan- „Wanneer jij en je compagnop soms in nood of in verlegenheid zijn, dan zal ik jullie heel graag als mijn gasten hier houden tot je iets geschikts gevoh den hebt! Maar Joe bedankte beleefd Hij had zijn spaargeld nog en was niet aange wezen op de genade van Bolansky... Alf Söderström deed toen een zeer verstandig voorstel: >,J°e. jij ruineert je met dat zinlooze zoeken. Mijn oude grootvader, een van de besta ruiters van Scandinavië, zei dikwijls: Het beste ln vreugde, maar vooral in verdriet is werk. werk! Kom Joe, laten we aan den slag gaan!" Zij kregen in Parijs een heel aardig engagement: voor kleine variétés en restaurants in de voorsteden, alles te zamen ongeveer vijf en twintig verschil lende gelegenheden, waar zij elk drie of vier dagen optraden. Meestal was het tooneel veel te klein voor de lange stangen, die Joe op zijn schouder balanceerde en dan moesten zij in de zaal werken, ofschoon ze ook daar hun stang van negen meter niet konden gebruiken. Maar hun toeren hadden veel succes. Op een avond kwam er zelfs een agent in de zaal om hen aan het werk te zien en ze wellicht voor een groot variété in Parijs te boeken. Volgens zijn meenine maakten zij een goede kans. Alf Söderström was dus verrast, toen Joe op een avond de stang neersmeet cn riep: .Het gaat niet meer! Wij moe ten onhouden Alf'" Söderström wist niet wat hij hoorde: „tuist nu we zoo goed aan de gang zijn 7" c- „Ik kan niet meert Ik kan niet meer!" riep Golden en hamerde met zijn vuisten op zijn hoofd. „Iedere keer wanneer jij boven op de stang staat, moet ik aan Edith denken, aan ons kind. dan zie ik ze duidelijk voor me. zoodat het zweet me uitbreekt en ik mijn laatste kracht noodig heb om mij staande te houden en ik voel, dat de dag komt, waarop ik die kracht niet meer heb. Dan zou ik jou naar heneden laten vallen en zoo ver mag het niet komen, Alf!" Tevergeefs trachtte de Zweed zijn partner op te beuren en te kalmeeren. Joe bleef bij zijn besluit om geen dag langer óp te treden. Zoo gingen zij dan van elkaar. Joe betaalde zijn vriend een behoorlijke schadeloosstelling en liet hem de be schikking over alle requisieten. „Ik heb die nu niet meer noodig," zei hij zachtjes. „Je zult toch geen stommiteiten uit halen, Joe?" vroeg Söderström bezorgd. Joe schudde het hoofd. Toen drukten zij elkaar de hand en namen afscheid. Alf Söderström verkocht de requisie- ten, die hij alleen toch niet gebruiken kon en schafte zich van het geld een paard aan. Wat was hij gelukkig, dat hij zich nu in de vaktijdschriften als .rui ter met eigen paard' kon aanbieden' Het duurde ook maar e«i week tot hij een goed engagement aan een Fransch oircus kreeg. Stralend van vreugde zocht hij Joe op. Maar de hotelportier vertelde hem, dat Golden al enkele dagen geleden ver trokken was. Hii had nremand gezegd, waar hij heen ging en geen adres voor rijn brieven achtergelaten. Op het Fehruari-program van ,Ro- nachër' kwam een nummer voor. dat zelfs de oudste stamgasten van dit klas sieke Weensche variété niet kenden en dat eiken avond een stormachtig succe* had. Het heette: ,De Hoedendoos' Wanneer het gordijn op ging. zag men een boudoir, waarin een elegante heer nerveus heen en weer liep. Even later klonk de bel en er werd een hoe dendoos binnengebracht. Uit de mimiek van den heer viel te begrijpen, dat hij zijn vertoornde pehtgenoote met een nieuwen hoed wilde verzoenen. Hij opende de doos om ontzet terug te dein zen: Want daar kwam een allerliefst vrouwelijk wezen uit! Het was niet te begrijpen hoe een volwassen meisje in die hoedendoos had kunnen zitten, maar nu zij er uit te voorschijn rees, glim lachend, allerliefst, in een tricotje, moest men het wel gelooven. Doch daar het lichtrose tricot geen passend visite- costuum scheen, duwde de heer de ver leidelijke verschijning weer vlug in de hoedendoos terug, knoopte er een. touw omheen, zette ze neer en trapte ze in een hoek. Maar nu de doos eenmaal over den vloer rolde, ging de deksel er weer af, en het mooie meisje, hoepel- vormig gebogen, rolde er naa6t. De heer hief het meisje op een tafeltje, vouwde het uit elkaar, en zette het op haar bee- nen. Dan hoog hij met zeer behoedzame, fijne handgrepen haar hoofd achterover tot aan haar voeten, dan weer een voet over den schouder, dan de handen op den grond, zoowel naar voren als naar achteren. Daarna vouwde hij het meisje op als een klein pakje, of hij hief haar eene been loodrecht en haar arm hori zontaal. zoodat armen en beenen een kruis vormden: hii drukte, strekte het meisje, hij rolde haar op, naar voren, naar achteren en hij speelde met haar, alsof zij een pop van lappen was. Daar na zette hii het meisje op ziin rechter hand. op ziin schouder, ziin hoofd, zijn knie en herhaalde het spel met haar buigzame leden'. En daarbii glimlachte het knappe wezentje voortdurend. Die hoedendoos was wel het aardig ste caoutdhoucnummer, dat men ooit gezien had Wanneer tenslotte de heer zijn knappe partner weer in de doos pakte, deze onder den arm nam, naar hoed en stok greep en met lichten tred het tooneel verliet, klaterde van, alle rangen het applaus. En als de twee artisten dan terug kwamen om glim lachend te bedanken, zag men pas hoe mooi dit meisie was met haar goed ge bouwde gestalte, haar lichtbruine huid, het klassieke gezicht en het glanzende zwarte haar. Inderdaad een edele schoonheid. Zoo had het Roemeensche paar Lupu en Stassy Popescu zich in de jaren na het afscheid van Joe Golden en de Smilestroep tot een variété-nummer van den eersten rang ontwikkeld. In hun garderobe vonden zij ver schillende brieven, enkele daarvan hin gen aan een bouquet. „Weer een heele serie uit.rioodigin- gen", zei Lupu, „maar wij bedanken er voor, niet Stassy?" Stassy knikte. Haar broer kon in den spiegel haar ernstig gezicht zien; veel te ernstig, bijna somher keek zij, nu het plichtma tige lachje om haar mond verdwenen was. Een fijne sluier van melancholie lag over haar geheele verschijning Stassy was nu negentien jaar, dus nog een kind, toen zij tezamen met Joe Golden in de Smiles-troep gewerkt had. Lupu had het geheim van zijn klei ne zusje spoedig doorgrond: zij was van Joe gaan houden en werd dus bitter te leurgesteld, toen hii Edith Bolansky trouwde. Daarom hadden de beide Po- peseu's het niet ongaarne gezien, dat de Smiles-troep werd ontbonden. Toch had Lupu niet geloofd, dat die stille liefde zoo diep zat. Meer dan twee ja ren trokken zii nu al met hun .Hoeden doos' door de wereld en overal vond de mooie Stassy vereerders !n overvloed; doch niemand kreeg ook maar een lachje of een aanmoedigend woord van haar. Zij hield zich angstvallig terdg, vermeed elke ontmoeting, elke toenade ring: zeker dacht zij nog steeds aan dien Joe Golden De vaktijdschriften brachten een op roep: „De heer Joe Golden wordt *verzö zich onmiddellijk in verbinding te J len met Taussig in New York, waar gewichtige mededeeling op hem w® Die mededeeling luidde: Henry E* is met zijn troep zooeven New York passeerd en op weg naar Cuba om in het Circo S anti go y Artas op te den. De tijding dus, waar Joe GeU zoozeer naar verlangd had! Thans zij voor hem klaar lag, was hij ner? te vinden De Londensche agent, die een jaar ereleden van Golden de opdrè had gekregen om het adres van Hk Eagle te achterhalen, ontving thans le brieven en telegrammen, die hij1 naar Parijs nazond, terug met. de dedeeling: geadresseerde vertrok! nieuw adres onbekend. Zoo had hij dan tenslotte dien opr tn de vakbladen gezet. Maar ook hierop hoorde hij E meer. Noch Joe Golden liet iets zich hooren, noch kon iemand aK mededeelen, waar hij zich bevond. Signor Pellini "trok met zijn ,GalJ riété Olympia' door Bulgarije, RoJ nië. Griekenland en den heelen T Het was een gezelschan van twintig artisten, en de witharige tijn, die' den Balkan kende als' broekzak, omdat hij er al tientallen jaren als theaterdirecteur werkte, taalde hen tamelijk goed. HIJ Het menschen optreden in restaurants hotelzalen, welke hij huurde of eigenaars, bij een bepaald procent den omzet gaf. Pellini bracht zijn e! decors mee die niet overweldigend ren, en zijn orkest, dat uit een P'81 en een gramofoon bestond. (Wordt vervö

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 2