Donetsbekken is thans vrijwel geheel bezet Ongerustheid in Londen WEER SCHEPEN DER V. S. GETORPEDEERD? Hongaren en Italianen boeken successen Luchtaanval op Napels Verdere opmarsch in het Donets-bekken Een tweede front is onmogelijk Verklaring van aartsbisschop Curley Portugeesche wateren geschonden Strenge maatregelen tegen anti-Duitsche terreur in Frankrijk FAILLISSEMENTEN PAGINA 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 23 OCTOBER i BOEDAPEST. 22 Oct. (D.N.B.). Het Hongaarsche persbureau M.T.I. rfieklt van het> Oostelijk front: De in het Zuidoosten van de Oe- kraine oprukkende verbonden strijdkrachten achtervolgen temid den van de zonder succes uitgevoer de tegenaanvallen van den vijand zegevierend de wijkende bolsjewie ken, en hebben reeds het grootste deel van het Donetsbekken bezet De Hongaarsche troepen zetten hun opmarsch in het Donetsbekken met de traditioneele Hongaarsche dapperheid voort. Zij hebben de vijandelijke tegen aanvallen krachtig afgeslagen. Een van onze afdeclingen maakte 700 ge vangenen. In de jongste gevechten beeft zich de eerste luitenant Soltan Szentgyorgy onderscheiden. Met zijn compagnie maakte hij de verovering mogelijk van een zwaar versterkte en taai verdedigde vijandelijke stelling. Onze verliezen zijn gering. Aan de gevechten in den Zuidelijken sector van het Oostelijk front hebben, naar het D.N.B. verneemt, de laatste dagen ook Italiaansche afdeclingen deel genomen. Troepen van een Ita liaansche .divisie infanterie, veroverden den 21sctën October na een hevig ge- vecht een belangrijk station. Troepen eener andere Italiaansche divisie in fanterie overschreden bij gevechten met Sovjet afdeelingea een rivier en achtervolgden de terugtrekkende Sov jets. Tijdens de gevechten van den 21 sten October hebben de Italiaansche troepen talrijke gevangenen gemaakt. Bij aanvallen op Sovjet-vliegvelden in het Zuidelijk deel van het Oostelijk front hebben Duitsche gevechtsvlieg tuigen gisteren tal van geparkeerde Sovjet-vliegtuigen vernield. In de om geving van Charkof en Worosjilof wer derw acht volle transporttreinen, nog drie treinen, zes' locomotieven, meet dan honderd spoorwagens en een ben zineopslagplaats in brand geschoten en grootendeeJs vernield. Bij aanvallen op bolsjewistische troepenconcentraties werden den Sovjets weer zware bloe dige verliezen ..toegebracht. Aan oor logstuig werden 160 vrachtauto's, 90 auto's en verscheidene tanks, die juist ten strijde zouden trekken, vernield. Aan het front hij Moskou hebben Stuka's concentraties van pantserwa gens op -belangrijke marschroutes aan gevallen en uiteengedreven, waardoor zij tegenaanvallen der Sovjets belet ten. Belangrijke spoorwegtrajecten in deze streek kregen voltreffers, waarbii 17 transporttreinen 'succesvol werden gebombardeerd. Twee dezer treinen wrden totaal vernield. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben gisteren met succes een aanval gedaan on Moskou. Groote hoeveelheden brisant- en' brandbommen troffen voor den oorlog be- langrijke doelen der hoofdstad. Ook h den afgeloopen nacht trokken weer tal van Duitsche gevcchtsvUegtiu- èen ojyMoskou los Door welgerichte bom men veroorzaakten zii groote verwoestin gen in dd aangegeven deelruimten. De Duitsche vliegers namen bij hun vertrek groote branden waar. ROME, 22 Oct. (Stefani). - Het Ita liaansche opperbevel maakt bekend: Noord-Afrik a: Activiteit van onze artillerie en van bet luchtwapcn der as tegen de doelen van Tobroek. Twee vijandelijke vliegtuigen werden door het Duitsche luchtwapen neerge schoten. De stad Benghasi was opnieuw aan vijandelijke luchtaanvallen bloot gesteld. Vele bommen vielen in zee. An dero bommen troffen eenige Arabische huizen in de buitenwijken. Onder de inlandsche bevolking werden acht per sonen gedood en zeven gewond, onder wie ook vrouwen en kinderen. O o s t-A.f r i k a: Troepen der steun punten van Calquebert overrompelden vijandelijke ,(ornTatics cn dreven ze on der groote verliezen voor den vijand uiteen. Een van onze jachtvliegtuigen na'm een groot tentenkamp, ongeveer 30 k.m. fen Zuidoosten van Gondar Duiisch legerbericht HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, £2 Oct. (D.N.B.) Het opperbevel d^er weermacht maakt be kend: De bezetting van het bolsjewisti sche industriegebied in het Donets bekken door de Duitsche en de ver bonden troepen 4s gisteren uitge breid. Ten Zuiden van Brjansk heeft de zuivering van het gevechtsterrein nog 5000 gevangenen en een zwaren tank. benevens 56 stukken geschut als buit in Onze handen doen vallen. Naar in een extra-bericht is mede gedeeld, is het eiland Dagö ingeno men. Daarmede zijn alle Baltisché eilanden in Duitsche handen en is liet geheele Baltisché gebied van den vijand bevrijd. In voorbeeldige sa menwerking met. formaties van de marine en het luchtwapep was het een divisie infanterie van het Duit sche leger reeds op 12 October ge lukt aan de Zuidpunt van het eiland bij verrassing te landen. In afzonder lijke, hardnekkige gevechten van tien dagen werd het eiland sindsdieli van den vijand gezuiverd. Drieduizend gevangenen vielen daarbij in onze handen. Resten der vijandelijke bezetting werden bij een poging om over zee te ontkomen, door eenheden van de oorlogsmarine en het luchtwapen vernietigd. In de succesvolle landingsondeme- mingen op de Baltisché eilanden hebben de stormhootpioniers van het leger een hijzonder aandeel gehad De Finsche mhrine, heeft de opera ties van de Duitsche zeestrijdkrach ten doeltreffend gesteund Het luchtwapen heeft hij dag en hij nacht de Sovjet-hoofdstad Mos kou gebombardeerd. In den strijd tegen Groot-Brittan- nië hebben sterke strijdkrachten van het luchtwapen dezen nacht de ha- van Newcastle aangevallen.' In-dok- installaties. opslagplaatsen en ravi- faillepringsbedrijven ontstonden aan zienlijke verwoestingen. Anderp luchtaanvallen waren gericht op dp haveninstallaties van Dover. Aan de Kanaalkust schoten Duit-^ sclie jagers elf Britsc.he vliegtuigen neer. Eén eig%n toqstel ging hierbij verloren. In Noord-Afrika hebben Duitsche duikhommeiyverpers voltreffers van hommen geplaatst op Britsche arfil- Ipri.o stellingen .en bunkers bij To broek. Britsche bommenwerpers hebben in den nacht op 22 October verschil lende plaatsen in Noordwest-Puitsch- land. o.m. Bremen, aangevallen. Door neergpvvornen bommen, hoofdzakelijk op woonwijken, leed de civiele bevol king verliezen aan dooden en rewon- den. Vijf aanvallende vliegtuigen werden neergeschoten. krachtig onder machinegeweèrvuur. In den afgeloopen nacht ondernam de Britsche luchtmacht aanvallen op Napels- en liet gebied van Cata nia. In Napels werden in vijf opeen volgende golven gedurende vijf uren honderden brand- en brisant bommen omlaag geworpen, die aan zienlijke schade aan woonhuizen alsmede branden 'veroorzaakten, Welke terstond gebluseht wrden. Onder de burgerbevolking werden veertien personen gedood en 27 ge wond. De bevolking bewaarde een bewonderenswaardige kalmte en discipline. Bij Aci Reale werden eenige huizen door bommen beschadigd. Een persoon werd gedood, vier gewond. De afweer op den beganen grond van Catania schoot een vijandelijken bommenwer per omlaag, die brandend in de buurt van de kust omlaag viel Vannacht hebben onze bommenwer pers de haven van La Valetta op Malta aangevallen. STOCKHOLM, 22 Oct. (D.N.B.). Vol gens D a g e n s 'N y hete i'. blijkt uit de commentaren cler Britsche pers op de situatie in het Verre Oosten toenemende zenuwachyi&e opwinding in Engeland. Enkele bladen hebben de kwestie be handeld in hoever een Japansche aan val op Siberië noodzakelijkerwijs zal leiden tot deelneming der Ver. Staten aan den oorlog. De Yorkshire Post schrijft, dat Amerika blijkbaar nog vèr va.n deelneming aan den oorlog i6 ver wijderd. Ook de feiten over den strijd in Euro pa zijn niet in 6taat kalmeerend te wer ken. „Het zou een nuttelooze onderne ming zijn om bijv. tien Britsche di visies ergens aan de bezette kust aan land te brengen, aldus oordee- len volgens United Press toonaan gevende Engel6che kringen over den eisch tot vorming van een tweede front tegen Duitjschland. De scheepsruimte zou voor. een derge lijke'actie onvoldoende zijn en boven dien zou het resultaat een volkomen ver lies der uitrusting en een nieuw Duin kerken vormen. De Duitsche troepen in de bezette gebieden van Europa, zoo ver klaren de genoemde Britsche instanties, kunnen een Engelseh invasieleger, baas worden zonder dat één enkele Duitsche soldaat van het Oostelijke fronfbehoeft te worden gehaald. Met betrekking tot het onbeteekenen- rle der Britsche actie in de lucht boven Duitschland, stelt de Sunday Ex press verder vast, dat Berlijn slechts 6 keer werd aangevallen gedurende 101 nacjrteri. Hot blad constateert, dat de aanvallen der Engelsche luchtmacht door vde nationaal-socialisten tot nu toe slechts als „een lastige omstandigheid" kondén worden beschouwd De Londcnsche berichtgever van ra dio Senectady merkt naar aanleiding van deze uitingen -nog op, dat men om het nationaai-socialisrne werkelijk te overwinnen een zeer slimme en tacti sche leiding, een veel betere dan men tot. nu toe bezit, noodig beeft. Het wordt tijd, dat men een Engelsche generaal vindt, die tien jaar vooruit kan denken hij hei Duitsche operbevel en niet twin tig jaar en meer daar achteraan komt. De hulp aan Aioskou De hulp aan de Sovjet-Unie brengt eveneens problemen. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft Lord Stra- bolgi vandaag in het Hoogerhuis een rede gehouden, waarin hij het Engel sche onvermogen tot het verlecnen van verderen steun aan de Sovjet-Unie „het uur onzer diepste vernedering" noem de. De speaker, Lord Moyne, antwoordde daarop: „Een expeditie naar het Weste lijke front zou een krankzinnigheid zijn". Strabolgi citeerde een'Amerikaansch bericht, volgens hetwelk de Duitschers 'in het Westen slechts weinig troepen en pantserwagens zouden hebben. Hier op zeide Moyne, dat Strabolgi rekenine moest houden met den toestand in de lucht, In verband met de Britsche steun aan Moskou doet het Japansche persbureau Domei nog een onthulling over de Ame rikaansche' hulp aan de Sovjet-Unie. In strijd met de bewering, dat Amerika al les in het. werk stelt om oorlogsmate riaal naar de Sovjet-Unie te. zenden, vooral olie, onthullen inlichtingen, die vandaag te Tokio in gezaghebbende kringen zijn ontvangen, dat er geen enkel Amerikaansch tankschip in Wla- diwostok is aangekomen sedert het. einde^wan de conferentie te Moskou. NEW YORK, 22 Oct. (D.N.B.). De Amerikaansche pers publiceert in den zin van de floor Roosevelt gevoer de oorlogscampagne met zware kop pen mededeelingen van het departe ment van Buitenlandsrlfe Zaken, vol gens welke het vroegere Deensche, door de Vereenigde Staten in beslag genomen én onder Panameesche vlag varende vrachtschip „Bolventure" en het Amerikaansche vrachtschip „Lc high" op den Atlantischen Oceaan tot zinken zouden zijn gebracht De verwanten van een der vermiste matrozen van den Amerikaanschen torpedobootjager Kearny, Herman Ga je.way gehceten, hebben verklaard, dal de matroos Gajeway van een proeftocht van den torpedobootjager feruggekeerd is tengevolge van 'een ketelontplofffrig met brandwonden aan armen erf ge laat. De proefvaart was met vele moei lijkheclen verloopen en de torpedoboot jager was beschadigd téruggekberd. Gaiewav was toen bang geweest om rweer aan boord van de Kearny te gaan en hij had overplaatsing aangevraagd. Deze mededeelingen worden gepuhli ceerd in de New York Journal Ameri can op grond van een United Press bericht uiti Albany in den staat New York. Berlijnsch commentaar De Berlijnsche avondbladen geven commentaar op de rede van den Ame rikaanschen minister van buitenland- sche zaken Hulls in de senaatscommis sie, waarin hij behalve bewapening van Amerikaansche koopvaardijsche pen ook verlangde, dat. deze schepen rich naar havens van. oorlogvoerende landen zouden mogen hegeven. De bladen richten zich in scherpe bewoor dingen tegen de provoceerende beschul digingen, die Huil bij die gelegenheid teopn Duitschland uitte. De Berliner Lnkal Anzeiger doet het voorstel, dat Huil eens de proef neemt met de zoogenaamde „vrijheid ter zee"" en Amerikaansche machinegeweren aan Duitschland levert. Als Engelsche oorlogsschepen deze Amerikaansche schepen zouden aanhouden of tot zin ken brengen, zou Huil zich dan jegens Engeland op dezelfde wijzen uiten als thans? BALTIMORE. 22 Oct. (A.NP.). - De katholieke aartsbisschop Curley heeft in een toespraak verklaard, dat niemand beweren kan en men zich ook niet moet laten wijsmaken, dat Ew geland strijdt voor het behoud van het christendom en van de democra tie. o LISSABON, 22 Oct. (A.N.P.). Naar van welingelichte zijde vernomen wordt., kan elk oogenblik een protest cler Por- ttfgeesche regeering bij de Engelsche/4'e- geering verwacht worden wegens scKen- ding der Portugeesche territoriale wa teren door een Engelseh oorlogsschip. Het Portugeesche v'rac.htzeilschip Di- ma is binnen de driemlijszöne bij Viana de Castelo opgebracht door een Engelseh oorlogsschip en na een tocht van ver-' ^cheidcne dag^n naar Gibraltar ge bracht. Het vrachtzeilschip had. geen la ding aan boord Van Engelsche zijde wordt in Lissabon beweerd, dat. het zeil schip van een Spaansche haven was gekomen, waar het contrabande zou hebben gelost.Ook wanneer de Engelsche beweringen waar mochten zijn, dan zou nog volgens Engelseh blokkaderecht het feit. niet gerechtvaardigd zijn, dat hel zeilschip in territoriale Portugeesche wateren opgebracht werd. In Portugee sche scheepvaartkringen is men veront waardigd over dit Engelsche ingrijpen en eischt men energieke stapen der re geering. DIEFSTAL VAN BELANGRIJKE DOCUMENTEN IN ENGELAND GENÊVE, 22 October. (D.N.B Naar de Daily Telegraph meldt, ife dezer dagen opnieuw een aantal be langrijke geheime documenten in een ten Noorden van Londen gelegen stad verloren gegaan. Deze documenten zijn den directeur van een vliegtuigfa briek, die ze in een actetasch bij zich had. in een café ontstolen Beste kinderen, hier zijn we dan „NEKKIE RAFcnAPIE SNUIF" in 24 spannende avonturen Jullie kunt voortaan iedere week ons nieutostc avontuur in leuke teekeningen en spannend verteld, gratis verkrijgen, als )o komt smullen bij onderstaande zaak. Tevens kun je daar een prach tig gekleurd Inplakbook koopen voor slechts 25 cent. In dat Inplakboek kun jc dan iedere week het mcuwc avon tuur bijplakken en verzamel jc zoo een heel bock van ohec grappige en reuze spannende belevenissen. Wij hopen dat jullie en ook je Ouders er veel plezier van zult hebben. 'J Lunchroom, Utrechtschestraat 37 AMERSFOORT PARIJS, 22 Oct. (D.N.B.). Van be voegde zijde wordt medegedeeld: Zondag is te Nantes de Duitsche Feldkommandant door onbekende da ders vermoord. Als zoenoffer voor de zen moord en als afschrikwekkend voorbeeld ter voorkoming van herhaling van dergelijke misdaden, heeft de mi litaire bevelhebber in Frankrijk in de eerste plaats bevolen, dat vijftig gijze laars door den ko^el ter dood moeten worden gebracht Indien de daders niet vóór den 24sten October gepakt zijn, worden met het oog op derf ernst van de daad opnieuw vijftig gijzelaars dood. geschoten. De Fransche autoriteiten steunen het onderzoek met alle kracht. Het is te hopen, dat het gelukt de da ders en de aanstichters tijdig te ont dekken en dat de reeds genomen maat regelen voldoende zullen zijn om de raddraaiers af te houden van aanstich ting tot dergelijke laffe misdaden. Maarschalk Pétain en admiraal Dar- lan hebben vanmiddag per racfio een oproep gerichf tot de bevolking van het bezette gebied, waarin zij. met het oog ojr de aanslagen op Duitsche officieren aansporen tot loyaliteit jegens" de bezet Hngsautoriteiten en tevens tot hulp bij het opsjioren en de arrestatie van de daders en de aanstichters. De moord op den Feldkommandant te Nantes wordt door de geheele pers scherp veroordeeld. De bladen wijzen in hun commentaren op de eigenlijke aanstichters van dezen ^misdaad, die zich te Londen en Moskou bevinden Door dergelijke aanslagen, zoo zeggen de bladen, wordt de een jaar geleden in Montoire begonnen Duitsch—Fran sche toenadering in gevaar gebracht. De Matin schrijft, dat in buiten- Jandschen dienst staande bandieten de DuitschFransche betrekkingen willen verstoren. De uit dpze daden van ter reur voortvloeiende maatregelen van vergelding zullen de geheele bevolking treffen. Daarom is het van belang, dat Franscben en Duitschers samen werken om de moordenaars te vinden en vooral- de aanstichter^ te ontdek ken. De Petit. Pari si en schrijft, dat de aanslag in Nantes nog laffer en ge- meener is, dan dc tot nu toe vnorge komene. De bevolking van Nantes heeft dikwijls ervaren, dat de vermoor de feldkommandant alles heeft gedaan om in tijden van beperkingen onver mijdelijke hardheden te verzachten. Het feit, dat te Parijs de dadenvan terreur als gevolg van strenge maatre gelen zijn opgehouden, moet tot leering strekken. De Aujourdh u i verklaart, dat het geheele land verontwaardigd is, door den moord te Nantes 9S. Een poosje had Klompertle ti roeid. toen hij het welletjes vond. Hii ging vader zoo dikwijls visscht want daar zat geweldig veel. Al u paar maal was Klompertje mee weit hengelen en altijd waren ze met a rijke buit thuis gekomen DE JODEN WEG UIT LUXEMBUi BERLIJN, 22 Oct. (V.P.B- i correspondent meldt: Het dagblad,! M it tag" deelt mede. dat Luxemï thans vrij van joden is. De joden, er den laatsten tijd nog waren, wor naar het Oosten overgebracht. En! oude en zieke personen zijn in cén meenschappelijk tehuis ondergebr« Naar men ons mededeelt, zijn derf ke maatregelen ook in Berlijn en dere West-Duitsche steden genoir zoodat daar- spoedig geen joden e zullen zijn Gceiii H. J. Hoogeboom. wonende te Vrcei» Curator mcj. mr. G. van Veeren te,,Ut:e Geëindigd door opheffing wegens gé aan actief. A. A. Kuyer, schoenwinkelier, wonen!1' LTtrecht. Curator mr. J. W. A. van Eykt borg te Utrecht. Geëindigd door het yeti dend worden der eenige uitdeelingsl\jst eene uitkeering van 100 pet. Uitgesprd A. J. Ravenswaay. wonende te Ut:i Parkstraat 3. Rechter-commissaris mr. Visser, curator mr. H. P. M Stecnbefgb Utrecht. KOERSEN NEDERLANDSCH CLEARPf INSTITUUT* 's-GRAVENHAGE. 22 October. Koer voor stortingen op 23 October 1941 tegen1 plichtirigcn, luidende in: Belga's 30.1432 Zwitsersche francs 43.56 Fransche francs 3.768 Lires 9.91 Deensche kronen 36.37 Noorsche kronen 42.82 Zweedsche kronen 44.85 Finsche mark 3.S.2 Dinar (oude schulden) 3.43 Dinar ((nieuwe schulden) 3^77 Turksche- ponden 1.45% Lewa 2.30 Pengö (oude schulden) 36.519 Pengö (nieuwe schulden) 45.89 Zloty (oude schulden) 35. Zloty (nieuwe schulden) 37.63 Lei 1.28 Slowaaksche kronen 6.48 Drachmen - 1.26. FEUILLETON 27 „Ik heb alles gedaan wat in mijn vermogen stond om daarachter te ko men, vëi'zekerde Uupu „maar tot nu toe, weten wij niets anders dan dat I-Ienry zich van al zijn loopencle enn tracten vrij gemaakt heeft ómdat hij niet meer wil optreden en zich in het privc-leven terutr wil trekken Maar niemand kan zeggen, waar Misschien weet de oude Bolansky in Kopenhagen bet; maar daar komen we dan toch ook niet verder mee want hij verraadt het niet. Hij heeff op al onze vragen het zelfde geantwoord: Edith ic begraven in Honduras en hij weet niet waar' Eagle en Zephora op het oogenblik wo nen." „Maar waarom," begon Plack weer, „wil jullie je niet aan je Engelsche con tracten houden?" „OmdaVwij in beweging mo.etén blij1 ven, onophoudelijk! Wij moeten steeds weer in een andere stad zijn, heelemaal niet tot rpst kunnen komen, geen lijd hebben orp na .te denken.Stelt u zoo'n lo.urnee voor ons samen Plack! Da.n baal ik mijn twee patiënten er misschien doorheen. Maar anders zie ik de zaak zwaar in en voorspél ik u, 'dat ons werk en ons nummer het niet lang meer maken zullen, en is dat niet het ergste wat een artist kan overko men?'' .Plack deed zijn best en had ,De Won derlijke Hoedendoos' na korten tijd het beste Amerikaansche engagement be zorgd. dat in dien tijd bestond, namelijk Ie Keith-Tournée. Gedurende vijftig we ken moesten de artisten in ongeveer honderd variété's optreden, die aan de Keith-trust behoorden, en hadden dage- M.iksch twee. Zaterdags en 's Zondags drie voorstellingen. De volgorde dér stedeó. de reis. het oponthoud.®de hotels het werk. de aansluiting dat alles was door de onderneming op grond van haar lange en veelvuldige ervaring zeer nauw keurig berekend #en georganiseerd en Hk artist kreeg tegelijk met zijn con tract een gedrukt, dienstvoorschrift Vanaf het, oogenblik. dat hij in Ameri- kd aankwam, behoefde hij niets anders te doen dan zich strikt aan rijn tabel te houden, dan ging alles vanzelf op zijn vijftig-weken-reis. Maar wee degene, die ook maar een unkele maal op eigen gelegenheid ban dolde! Hij wérd zonder termijn ontsla gen en zijn heele engagement was na'ai cIp maan. De .Hoedendoos' had tot nu toe in Europa steeds rustig gewerkt, dat wil zeggen haar nummer zóó gespeeld als het 't beste tot zijn recht kon komen en daarvoor waren twaalf tot vijftien mi nuten noodig geweest. eMaar voor de Keith-tournée mocht het nummer maar acht minuten duren en zoo moesten Stassy,. Lupu en Golden gedurende hun overtocht dagelijks oefenen om het nieu we tempo aan te leeren. F.n het gelukte! Hun debuut, in het Palace Theatre te New York werd een succes. De drie artisten zelf hoorden hef pas van den regisseur, die het hun toe- 'riep, toen zij van het looneel terugkwa men. Zij hadden tijdens hun optreden mets van het publiek gemerkt; plotse ling stonden ze op het voortooneel, speelden hun nummer in razend tempo, hoorden de muziek, bedankten voor, het applaus, en moesten toen vlug tusschen de coulissen verdwijnen omdat er al weer een gordijn opging en een groot ballet op het tooneei stond. Of bef ap plaus, dat. zij uit de verte vernamen, hen nog gold of reeds voor het volgend minneer bedoeld was, konden zij piet meer uitmaken. Lupu had nu inderdaad verkregen, wat hij gevvenscht had: een tournée waarbij geen tijd overbleef om tot be zinning te komen. Het drietal joeg van de eene stad na^r de andere, van de eene garderobe, het eene podium naar het andere. Tusschen de voorstellingen Konden zij het theatei1 slechts voor, kor ten tijd verlaten, haast om den anderen nacht moesten zij op reis, tot een uur of twaalf sliepen zij meestal en aan trai ning viel niet te denken. Van de steden zagen zij natuurlijk ook niets. Hun heele tijd, hun heele persoon werd door de Keithtrust opgeëischt. Op zulk een tournée waarbij men voortdurend op de planken stond en een zeer hooge gage verdiende, kon man inderdaad een ver mogen bijeen spelen; maar wie geen sterke zenuwen had, hield het tempo niet uit. Doch het driétal van de .Hoedendoos' scheen over die ijzeren zenuwen te be schikken. Zij waren geheel gemechani seerd, zoowel in hun reizen als hun werk en hun levenshouding; de mana gers bewonderden hen. Die Hoeden doos' was werkelijk een nummer, dat afliep zoo precies als een uurwerk. Een uitstekend nummer.! Haar groote kracht berustte enkel en alleen op de fijne organisatie van het samenspel en Lupu had groot gelijk,, toen hij op zeke ren dag tot zijn partners zei: „Wanrteer een van ons drieën ooit een ongeluk zou krijgen, dan is het uit met de an- idere twee!" In de twaalfde'stad, het was New Orleans in Louisiana bemerkte Stas sy dat er een gewetenlooze reclame'niet haar werd gemaakt. De kranten brach ten een sensatie-artikel door de Keith trust gelanceerd,^en waar rond om een foto van het mooie jongeméisje fantas tische verhalen vermeld stonden over millionnairs en andere heeren die aan een ongelukkige liefde voor de beroem-, de artiste leden. Woedend beklaagde zij zich bij clen directeur van het Orpheum; maar deze wees haar schouderophalend ojf 26 van het contract, waarin verva<» stond, dat Keith zich elk soort reclame voorbehield voor de door hem verplich te nummers. In de volgende weken werd deze reclame met Stassy's schoonheid nog ergerlijker. Wanneer zij op een station aankwam, stonden daar een paar dozijn heeren met bloemen op haar te wach ten. of er had in een hotel te barer p.ere een feestelijke lunch plaats romedies. die Stassv verafschuwde, maar die zij gich niettemin moest laten welgevallen. Overigens duurde de narig heid ook nooit lang; zoodra de foto grafen geknipt en de reporters hun in formatips hadden aangeteekencl. mocht de .gevierde schoonheid' zich terugtrek ken In het vervolg lagen er. wanneer de .Hoedendoos' arriveerde, doorgaans al hrieven in Stassy's garderobe te wach- tpn. Zij kwamen van mannen, die haar foto in de kranten hadden zien staan en die haar verzochten om kennis met haar te mogen maken. Zij verscheurde deze aanvragen meestal dadelijk of las ze niet eens en gaf ze aan haar brper, maar beantwoordde ze nooit. Een paar maal liet Lupu in de garde robe, die hij tezamen met zijn partner Golden had, zulke huidigingsbrieven aap Joe zien. Die bladerde er eens in en 7,ei toen: „Geen wonder, Stassy isriocb ook een erg knap meisje 1" Popeseu bracht dit bij gelegenheid aan «zijn zuster over. „Dus hij vindt, mij heusc.h mooi?" vroeg zij zichtha_ar verheugd. En Lupu herhaalde nog eens Joe's woorden. Maar na dien tijd sprak Joe Golden nooit meer over Stassv Hij leefde naast haar; met bitterheid zei ze tot zichzelf,v rlat zij, wat hem betrof, zoo leelijk als de nacht had kunnen zijn. En van nu af moest Lupu de direc teuren van Keith dikwijls hooren zeg gen: „Uw zuster is een schonniheid, maar wat te streng voor Amerika wij heb- t>en hier liever Iets zoe'ers." In Chicago bleef de .Hoedendoos' lan ger dan in eenige andere stad: veertien dagen, om in vijf variétés op te treden En hier konden ze eindelijk weer eens herademen en allerlei hoog noodige zaken inhalen, die.al veel te la^g waren uitgesteld. Lupu zocht een nieuw encacefrient. omdat zh'n con'raet met Keith over en kele weken was afgeloopen. Hij sloot een contract roet circus Robinson uil Indianapolis, dat in het voorjaarzeer vroeg opende, zoodat Lupu en zijn men- schen na afloop van de Keith-tournée slechts zeven daeen vrij hadden. Robin son, een reusachtige onderneming met drie maneges en een renbaan engageerde hen als attractie voor de hoofdmanege en betaalde een* hooge gape. Pas toen .Toe Golden eindelijk weer eens een paar uur rustig kon gaan.' ten, merkte hij. hoe stompzinnig1 jachtige leven hem in die vijf en der weken gemaakt had. Hij wilde nu weer naar Henry Ei en Zephora gaan zoeken, ofschoon nog niet wist hoe hij dat zou aan?' ken. Maar hij had onzichtbare help^ Op een avond vond hij op zijn sp'fi in de garderobe een getikt briefje stJi .met de woorden: „Heprv Eagle wtf in Shell Bcadh in New Orleans, U si a na." New Orleans! Daar waren zij tochI opgetreden! Zonder het te weten 1 hij zoo vlak bij zijn dochter geweest Misschien had Henry hem zelfs in Orpheum gezien? „Wie kan dat briefje hier heb! neergezet?!' vroeg hij opgewonden Lupu. De Roemeen las het en schudde1 hoofd: „Ik in ieder geval niet."' „Denk je, dat het waar is? Of zou! een 'valseh adres zijn om mij op 1 dwaalspoor te brengen?" „Waarom zou Hcnrv Eagle niet Sljiell Beach wonen; laat dat maar e*! nèvragen door een detectivebureau! Golden omhelsde Lupu voor d^ goeden raad Vier en twintig uur later had hii een uitvoerig bericht van het detécfc1 bureau in handen. Het luidde: (Wordt verval

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 2