Het Ziekenfondsenhesluit Üxfsmda Wie zijn bonnen verliest krijgt geen nieuwe daren moeten boete doen!! Rijwiel-zonden Examens frdwenen bonnen pn „dwarsligger" purgerlijke Stand RADIOPROGRAMMA Nadere regelingen Regels voor bereiden van vleeschwaren Het generaal pardon van het N.V.V. Contactcommissies werkverruiming j Uit den Omtrek I MARKTBERICHTEN 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 23 OCTOBER 1941 KANTONGERECH 7 kcHTE v. d. B. kwam voor en Kantonrechter begroette hem (oorden: „U bent dus die corn- ln bokser en kellner alweer een poosje geleden, J B. zich deze begroeting had (emaakt. Een late avond op den Jiet. De middeleeuwsche gevel- Hen als de coulissen van een Ih, echt ouderwetsch knok- jond hem, toen hij zich plots- Irp op een kluwen van vijf I jongelieden. Hij weerde zich Ik. had op al die vechtjassen leen flink irefvlak. En ineens (trefvlak van den gummi lens politieman6. I dat nu eigenlijk?, informeerde hrechter. Was dat vechtpartij- J voren ge-ensceneerd of kwam (ar eens spontaan te hulp? krabde zich eventjes achter (vervolgens ging hij uiteenzet- |erklaarbaar en hoe begrijpelijk laai was: Ik ben niet zoo'n I zei-ie. Maar ik moest m'n ten. Hij werd door vier man- Jroogd en hij lag onder. Wat |n. als broer en man zijnde |u hielp dus spontaan, ont- Muller Maseis. Nu, dat J trouwens wel, want 'U hadt (edronken. (ad had de verdachte „een lijf glaasjes bier" op. Volgens (?n althans, wellicht was hij ld echter de tel kwijt geraakt, (oces verbaal stonden dingen, men zulks, als men nu persé iend wil zijn, zou kunnen op- (hedenmorgen kwam vast te li v. d. B., een kellner met een |g was geweest... „geweest" (t vechtpartijtje, de politie en lïiknuppel er aan te pas kwa loen werd zijn avond ie 'name- Is erg „bezet''. |ur ook: Het kostte hem éen 10,—. Maar die kan hij des- j vervangen door 5 dagen tus- |er grauwe muren. Niet rooken! J een chauffeur uit onze stad, lokt, waar dit verboden was, |\vel eens. meer voorkomt (ds. zaak wegens „verboden roo- frleden week voor de tweede Irrl uitgesteld, werd hedenmor- I veroordeeld tot een boete van II dag). 1 K was op den bon gezet, wijl li.earet tot asch deed vergaan ftjwielpad langs de spoorlijn bij par men links en rechts hei en hei vindt. Hij wist niet, dat (ertreding was: „Ik ben chauf- 1 moest geregeld in Frankrijk (die Hollandsche bepalingen let tot mij doorgedrongen." lller Massis vond toch, dat dit luus was. Bovendien rookt een lie mensch bij zulk een droogte. 1 smal fietspad al uit principe (deelde de kantonrechter, (on van Decern, ambtenaar van eischte 4,of 2 dagen, l daar nog iets op te zeggen, kantonrechter. 1 het een koopje... zei M. K. En (oen geen cent van z'n boete af. ÏZwammen over zwemmen pte P. was in het nachtelijk sta- «laperigen toestand buitens- Igetroffen. in gezelschap van een pet was al bijna half vier! Dus t duo op den hon gezet, fcren in toga kregen een ietwat fk verhaal te hooren. Niemand het ware van, maar het (dat men zich dezen P. moet voorstellen als iemand, die 's avonds laat gaat zwemmen, daarna aan den wallekant een dutje doet, ,'zich ietwat verslaapt, omstreeks 3 uur in den och tendstond ontwaakt en zich dan niet meer precies kan herinneren of hij nu wilde gaan zwemmen öf juist gezwom men had. Zijn geschiedenis klonk alzoo wat vreemd. Maar hij vond het gewoon. Wat je gewoon noemt!, zei mr. Muller Massis, die hem evenals zijn vriend J. W. D., ook al een nachtzwemmer, tot een boete van 4,veroordeelde. De ander En nu nóg een vreemd verhaal: Vol gens de dagvaarding had de slager de G. per fiets op den openbaren rijksweg te Soestdjjk gereden. Maar hij zei. dat de marechaussée heelemaal in de war moest zijn geweest. Keurig had hij met z'n collega op 't rijwielpad gepeddeld. En een èncjer had langs hen heen over den straatweg gefietst. Öacht déze verdachte, dat hijzèlf een ander was? Ziehier een vraag, die men zich pein zend stellen kan in de rechtszaal. Maar een goed antwoord krijgt men er na tuurlijk niet op. want het Nederlandsch Wetboek van Strafrecht heeft met een studiewerk voor b.w Parapsychologie niets van doen. En toch kon men hedenmorgen een glimp van de Waar heid zien schemeren in een paar ter- loopsche woorden van mr. Muller Mas sis! Ik geloof, dat niet de marechaussee, maar ,U zelf in de war wasdèt zei de kantonrechter. Het is niet heelemaal onmogelijk: Volgens het proces-verbaal was ver dachte een klein beetje in de olie, zoo als dat heet. Maar hij ontkende, zeggen de: Drie pils... en meer niet! Hij zei trouwens nog meer. Dat het procesverbaal niet klopte, dat de mare chaussée hem achterop wae gereden om het papiertje terug te vragen, dat hij zulks geweigerd had enne.dat. hij vol gende week wel eens met 3 getuigen zou willen terugkomen om zijn woor den als goud waar te maken. En dat mag hij. De zaak werd tot over acht dagen uitgesteld. Nog een paar nachtjes van onrust en miskenning dan komt voor de G. misschien alles weer in orde. Optimistisch blijven maar. Een paar dagen geleden berichtten wij reeds, dat op fret station, een regen jas, die achter op een fiets gebonden was, ontvreemd werd. Het is in een tijd als dezen ook werkelijk niet verstan dig om een dergelijk kleedingstuk aan een paar bagageriêmen toe te vertrou wenDit werd gisteren wéér eens ondervonden door iemand, die bij dp spoorwegen werkt én z'n jas, welke hij ook op den bagagedrager op het station had achtergelaten, bij z'n terugkeer niet meer zag.en vermoedelijk nooit meer zien zal ook! Het aantal rijwieldiefstallen was ove rigens weer niet gering. Vijf karretjes verdwenen, er. En als laatste zonde op het thema „fiets" vermelden we de 3 rijwieldiefstallen, gisteren gepleegd. Bij hét Zaterdag j.l. door den Centra- len Bond van Leeraren en Leeraressen in Stenografie en Machineschrijvcn te Utrecht gehouden examen slaagden on ze stadgenootén: Mej. Dina Martens voor kantoorsteno graaf Nederl.. 130 lettergr. per minuut; Mej. Annie Kentin voor kantoortypiste; Mej. G. P. van Rouwendal voor leerares stenografie. I uit de recente verordeningen Ihet wegraken van distributie- len is wel duidelijk gebleken, pi» men op deze waardevolle i moet zijn. Het is uiterst moei- er na vermissing andere voor lasts te krijgen. Het bewijs, dat llen werden of tengevolge van |bt nietig werden, dient ge,le- I worden! De dame, die gisteren ■politiebureau aangifte kwam Pt haar handtasch, inhoudende distributiebonnen, vermoedelijk 1 wérd zal met de nieuwe, stren- (hnjten kennis maken. ■morgen kreeg op den Utrecht- i ^n zeswielige vrachtauto mo- De bestuurder trachtte den |die de hoogte op moest, nog op I brengen, met het averechtsche [dat het vehikel dwars over den [am te staan. Het verkeer moest bevolgc omgeleid worden, welke fnt? ongeveer anderhalf uur lurde. Fn:_ Johanna Maria. d. van Hendrik P Klatten en Trijntje Bijl; Wilhel- Pr|i, d. van Joha/incs Grocnestein cn P«ia van de Bilt. Cornelia Plug cn Hendrika Jo- ■an^res; Hcndrikus Pot en Cornelia I Lconardus Biegstraten en Anna P°enen; Geert Bouwman en Wille- n Haatten; 'Willem van Brummelen a Mathilda van Brakel. Men; Alida Frcderika Anna Hamer, iaar' Elizabeth Maria Cornelia Mejjers, rar. echtgenoote van Johannes Hcr- r[Ulns; Johanna Hovestad, oud 46 h'-zenoote van. Herman Johan Los. n 7—io'41 te Utrecht. tspanningsavond voor NOACK's personeel directie van E. Noack's fijne lwaren- en conservenfahrieken örf,t Zaterdag a.s. in de Valk, in irking met „Vreugde en Ar het personeel een ontspan nend georganiseerd. bijeenkomst zal door den heer woudenberg, Commissaris van het woord gevoerd worden de ramblers in het grand theatre Donderdagavond 30 October komen de Ramblers onder leiding van Theo Uden Masman in het Grand Théatre. Nadere bijzonderheden omtrent dit optreden vermeldt de'desbetreffende advertentie in ons blad van Zaterdag. VRIJDAG 24 OCTOBER HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gram.piu- ziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gram.mu ziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Gewijde muziek (gr.- pl.). 8.45 Gram.muziek. 9.15 Voor de (huis vrouw. 9.20 Gram.muziek. 10.40 Voordracht. 11.00 Ensemble Willy Kok. 11.45 Gram.mu ziek. 12.00 Gerard "Lebon en zijn orkest. 12.30 Gram.muziek. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en economisdhe berichten. 1.00 Frans Wouters en zijn orkest. 1.40 Gram.muzieK. 2.00 Arnhemsche orkestvereeniging, solist en gram.muziek. 4.00 Bijbellezing. 4.20 Gram.- muzick. 4.45 Otto Hendriks en zijn orkest. 5.15 BNO: Nieuws-, economische- en beurs berichten. 5.30 Voor de jeugd. 5.45 Viool en piano. 6.15 Causerie „Onze volkshuishou ding". 6.30 Ensemble Bandi Balogh. 7.00 Ac tueel halfuurtje. 7.30 Pianovoordraöht. 8.00 De Ramblers. 8.30 Berichten (Engelech). 8.45 Amusementsorkest. 9.30 Berichten (Engelsch) 9.45 BNO: Nieuwsberichten. 10.0010.15 BNO: Engelscho uitzending: Economie News from Holland. HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45—8.00 Zie Hilversum I. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Gram.muziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Pianovoordracht cn gram.muziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Zang met pianobegeleiding. IJL.40 Gram.muziek. 12.15 Klaas van Beeck en zu'n orkest. I2.4p BNO: Nieuws- en eco nomische berichten. 1.00 Gevarieerd middag programma. 3.0Q. Voor de vrouw. 3.45 Gram. muziek. ^30 Voor de jeugd. 5.00 Gram.mu- eiek. 5.1o BNO: Nieuws-, economische en beursberichten. 5 30 Causerie „Landen van Europa" (met muzikale illustratie). 6.15 Gr-- muzi'ek. Sw30 Sportwetenswaardigheden. 6.45 Gram.muziek. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Gram muziek. 7.45 Reportage. 8.00 Zangvoor dracht. 8.30 Boekbespreking. 8.45 Concertgc: bouworkest (opn.). 9.30 Causerie „Een sterk man: Prof. de Olivicra Salazar". 9.45 BNO: Nieuwsberichten. 10.00 Gram.-muziek. 10.10 —10.15 Avondwijding. Hoofdredacteur: J. VALKHOFF, Amersfoort Redacteur Stadsnieuws en Uit den Omtrek: R. LEENKNEGT. Amersfoort Redacteur Sportrubriek: H. A. C. VAN DER KRAAN Jr.. Amersfoort 's-GRAVENHAGE. 23 Oct. De pers dienst van het departement van Sociale Zaken deelt mede: Dank zü de activi teit van en de goede samenwer king tusschen het departement van So ciale Zaken en het Nederlandsch Verbond van Vakverecnigingen. zal op 1 Novem ber as. 't ziekenfondsenbeslint, opgenomen in het verordeningenblad voor het bezette Nederlandsche gebied, stuk 34 van 16 Augustus, in werking treden, in verbhnd daarmede is heden in het verordeningen blad opgenomen het tweede uitvoerings besluit van den secretaris-genoraal van het departement van Sociale Zaken, waar in in wezen het grootste deel van de voor de uitvoering van het ziekenfondsenhesluit noodzakelijke bepalingen is vastgelegd. Zoo bezien is het ongetwijfeld ge- wenscht om thans een algemeen over zicht te geven van den inhoud en de werking zoowel van het ziekenfond senhesluit zelf als van het tweede uit voeringsbesluit. Het ziekenfondsenhe sluit regelt de verzekerirtg zelve inzake geneeskundige verzorging en geldelij ke uitkeering hij overlijden, alsmede de uitvoering daarvan. Kring der verzekerden Ten aanzien van den-kring der ver zekerden wordt in het ziekenfondsen- besluit ondescheid gemaakt tusschen zg. verplichte verzekering en vrije ver zekering. Tegelijkertijd met het zie kenfondsenhesluit is nl. een besluit van den secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken, hou dende aanvullingen en wijziging van de ziektewet, afgekondigd, waarbij wordt bepaald, dat art. 50 der Ziekte wet met ingang van 1 November 1941 in werking zal treden, en tegelijkertijd het bevallingsgeld van f 55.— wordt ingevoerd. Art. 50 der ziektewet schrijft nu voor, da\ den verzekerde geen ziekengeld toe komt, indien hij niet is ingeschreven b;j een overeenkomstig de ziekenfondsen- wet toegelaten ziekenfonds. Dit heeft dus tot geïolg, dat de arbeiders, die onder de ziektewet vallen, vanaf 1 No vember a.s. ten aanzien van het zieken fondsenhesluit verplicht verzekerd zijn. Daarnaast opent 't-ziekenfondsenhesluit de mogelijkheid voor het afsluiten van een verzekering voor hen, die niet ver plicht \erzekerd zijn, dus de z.g. vrije verzekering. Aangezien door het. gcheele besluit heen regelmatig onderscheid ge maakt wordt tusschen verplichte verze kering en vrije verzekering, is het onge twijfeld goed de splitsing, zooals die hierboven gemaakt wordt, scherp in hei oog .te houden. Zoo bepaalt het ziekenfondsenhesluit, dat de bepalingen voor de verplichte verzekering niet alleen gelden voor den arbeider zelf, maar zich mede uitstrekken tot de leden van zijn gezin, wier kostwinner h\j is. e In het tweede -uitvoeringsbesluit wordt ge zegd. dat als gezinsleden te beschouwen zijn de personen, jegens wie de arbeider volgens de bepalingen van het burgerlijk wetboek onderhoudsplichtig is en tot zijn gezin be- hoorende Stief- en pleegkinderen, met dien verstande, dat kinderen slechts in aanmer king komen, indien zü den leèftü'd van 16 jaar nog niet hebben bereikt en in zooverre deze gezinsleden niet zelf verplicht verze kerd zün-. Waarschijnlijk zal de jurispruden tie in de toekomst moeten uitwijzen, wat het ziekenfondsenhesluit onder stief- en pleeg kinderen verstaat. Vanzeflsprekend zün alle voorschriften ten aanzien van de verplichte verzekering scher per cn meer dwingend geredigeerd dan ten opzichte van de vrüe verzekering het geval is. De uitvoerende organen Als uitvoerende organen van het zieken fondsenhesluit zullen fungeeren de zieken fondsen, waaronder verstahn worden door den secretaris-genêraal van het departement van sociale zaken erkende of toegelhten in stellingen van iederen aard, welker doel is de uitvoering van de verzekering van per sonen ingeval van ziekte, overeenkomstig de door de overheid vastgestelde minimum- eischen. De ziekenfondsen, die zich bezig 'houden met de verplichte verzekering, moe ten door den secretarisgeneraal voor de uitvoering daarvan worden toegelaten. Z\i zullen den naam moeten voeren van „alge meen ziekenfonds". Voo? de uitvoering van de vrüe verzekering moeten de ziekenfond sen dpor den secretaris-generaal van het de partement van sociale zaken worden erkend. Vanzelfsprekend zullen voor de toelating strengere regelen worden vastgesteld dan voor de erkenning, zoodat hieruit de con clusie voortvloeit, dat de toegelaten zieken fondsen zich automatisch met de vrü'e ver zekering zullen kunnen bezig houden of met andere woorden automatisch erkend z\jn. Ten aanzien van het beheer en de admini stratie moet natuurlük tusschen de beide categorieën een scherpe scheiding worden gemaakt. De erkenning en de toelating Door den commissaris, belast met het toezicht op de ziekenfondsen, is inmid dels een oproep in de bladen geplaatst waarbij aan de tHans bestaande zieken fondsen verzocht is zich ten spoedigste tot hem te wenden met een verzoek om toelating als algemeen ziekenfonds of om erkenning als ziekenfonds voor de vrije verzekering. In het tweede uitvoeringsbesluit wordt in artikel 2 gemeld, welke gegevens bij een verzoek om erkenning respectievelijk toelating moeten worden verstrekt. Te verwachten is. dat in den^Ioop van de volgende week in de couranten en aan de postkantoren bekend zal worden gemaakt, welke ziekenfondsen door den secretaris generaal van het departement van So ciale Zaken op voordracht van den com missaris, belast met het toezicht op zie kenfondsen, zullen worden toegelaten- Deze erkenning, resp. toelating zal slechts gegeven worden aan ziekenfondsen, wel- k&> op 1 Augustus 1941 bestonden, waar door het oprichten van nieuwe fonasen onmogelijk wordt gemaakt. De erkenningen, resp. toelatingen, die nu zullen worden verleend, zijn slechts van voorloopigen aard en nemen een einde vóór 30 Juni 1942, aangezien dan definitief erkenning of toelating ver leend of wel geweigerd zal worden. Het ligt ongetwijfeld in de bedoe ling om tijdens den duur van deze voorloopige erkenning resp. toela ting de noodzakelijke maatregelen te treffen, die voor een sterke cen tralisatie in het ziekenfondswezen noodig zijn. In het tweede uitvoeringsbesluit wor den in de artikelen 3 t.m. 9 uitvoerige voorschriften opgenomen met betrek king tot het toezicht op de bestaande ziekenfondsen .waarbij vooral uit arti kel 6 de groote bevoegdheid blijkt, wel ke de commissaris heeft ten aanzien van de centralisatie van het zieken fondswezen. Hij kan n.l. ambtshalve samenvoeging van bestaande fondsen verzoeken resp. gelasten. Het voorwerp der verzekering In het ziekenfindsenbesluit wordt in de artikelen 4 en 5 aangegeven, dat het voorwerp der verzekering omvat de geneeskundige verzorging en de gelde lijke uitkeering bij overlijden. In de ar tikelen 14 en 15 van het tweede uitvoe ringsbesluit worden de verstrekkingen, waarop de verplicht verzekerden recht hebben, nader aangegeven. Deze Zijn (artikel 14): le. Volledige hulp "door den huisarts, zoo wel ten huize van den patiënt als op spreek uur, waarbü inbegrepen verloskundige hulp, voor zoover geen vroedvrouw beschikbaar is en buitengewone verloskundige hulp op ver zoek van de behandelende vroedvrouw. 2e. Volledige hulp op verzoek van den huisarts, zoowel op spreekuur als ten huize van den patiënt, te verleencn door specia listen, die ingevolge een door den commis saris te treffen regeling als zoodanig zün erkend, zulks evenwel, voor zoover het be treft niet aan het ziekenfonds verbonden specialisten, niet dan na machtiging vanwege het bestuur van het ziekenfonds of van den controleerend geneesheer. 3e. 'Tandheelkundige hulp volgens syste- matisch-rationeele beginselen jiaar de vol gende regelen: a. Consult, extractie, wondbehandeling, incisie en verwü'dering van tandsteen, zon der bü'betaling door den verzekerde; b. conserveerende en prothetische hulp tegen 'door den commissaris vast te stellen bübetalingen: c. röntgenfoto's tegen ^»übet^ing^n vol gens door den commissaris te stellen rege len 4. verloskundige hulp do'or een vroed vrouw, indien deze beschikbaar is. 5e. volledige verpleging en behandeling in een ziekenhuis voor den tü'd van ten hoog ste 42 verpleegdagen per geval, alleen op medische indicatie en onder toezicht van wege het bestuur van het ziekervfonds of van den controleerend geneesheer; 6e. tegemoetkoming in de kosten van ver pleging in een sanatorium voor tuberculose- lü'dcrs voor den tyivan ten hoogste een jaar en tot een door dfri commissaris te bepalen bedrag, mits de verpleging heeft plaats ge vonden op advies van een consultatiebureau arts; e. alle genees- en verbandmiddelen, met dien verstande, dat voor merkartikelen bü gelü'ke werkzaamheid het loco-preparaat moet worden voorgeschreven, alsmede, dat door den commissaris goed te keuren beper kingen kunnen worden gesteld; 9e. uitwendige geneeswü'zcn volgens door den commissaris te stellen regelen;; 9e. Andere middelen, dan bedoeld in arti kel 5 van het ziekenfondsenhesluit, zooals die hieronder zün omschreven, doph slechts na machtiging vanwege het bestuur of van den contrnleerend geneesheer en tot door den commissaris b\j nadere regeling vast te stellen maximumbedragen: a. brillen in model-montuur; b. kunst- oogen; c. breukbanden; d. buikbanden; e. elastieken kousen; f. orthopaedisch Bchoeisel voor sterke misvormingen, alleen op voor schrift van den orthopacd; g. steunzolen uit voorraad volgens gipsmodel, alleen op voor schrift van een orthopaed; h. 6teuni;ingen i. grootere apparaten dan corsetten, kunst ledematen, krukkeh, draagurinalen, anus- bandages enz. De uitkeering bij overlijden De uitkeering bij overlijden, be doeld in artikel 6 van het Zieken fondsenhesluit, bedraagt voor ver zekerden, als bedoeld in artikel 3 van dat besluit, ten minste vijftig gulden; echter voor kinderen be neden den leeftijd van 2 jaar ten minste dertig gulden. In artikel 16 wordt daarbü opgemerkt, dat ziekenfondsen de kosten voor ziekenhuisver- pleging cn voor sanatoriumvcrpleging kun nen herverzekeren, alsmede de uitkeeringen bü overlijden. Dit geschiedt met het doel om de bestaande ziekenhuisverplegingsfondsen en sanatoriumfondsen alsmede de volksver zekering hun best-aansmogelükheid te doen behouden. Voor de vrüe verzekering kunnen de ver strekkingen beperkt worden volgens nader te geven bepalingen. Premiebetaling Voor de verplichte verzekering moet de eene helft van de premie voldaan worden door den arbeider, de andere helft door den werkgever. De hoogte Nan de premie zelf Nvordt. vastgesteld door den secretaris-generaal van het departement van sociale zaken. De halve premie, die door den arbeider moet worden betaald, wordt door den werk gever-van het loon ingehouden en wordt, aangevuld met de andere helft, die door den werkgever betaald wordt, doorgezonden aan de uitvoeringsorganen van de ziektewet, dus de raden van arbeid resp. de bcdrü'fsver- ecnigingen. Die storten op hun beurt de te- dragen in een vereveningsfonds, dat be heerd wordt door den commissaris, belast met Tiet toezicht op het ziekenfondswezen Het vcreveningsfonds geeft aan ioder zie kenfonds het hem toekomende bedrag, in verhouding tot het aantal verzekerden plus rechthebbende gezinsleden vastgestelde kos tenvergoeding. Op deze wü'ze wordt dus be reikt, dat de verschillen, die bü de diverse fondsen kunnen bestaan ten aanzien van den gezinsomvang der leden, worden ver evend. Hiermede wordt voor het ccrs£ in Nederland bij de ziekenzorg het so- - i ciale principe ingevoerd, dat de totale lasten der arbeiders niet in verhouding tot den gezinsomvang, maar in de verhouding tot h£i loon worden omgeslagen. De eersCe nremie zal rnet ingang van 1 November 1941 worden geheven. Zij is voorloopig vastgesteld op 4 pet., zoodat de arbeider 2 pet. van ziin loon zal moe ten betalen. Dit door den arbeider te betalen bedrag is, de hooge verstrekkin gen in aanmerking nemende, aanzien lijk minder, dan de tot nu toe betaalde contributies. Inwerkingtreding Zooals gezegd zal het ziekenfondsen- besluit voor de Verplichte verzekering op 1 November a.s. in werking treden. Dit beteekent dus, dat voor dien tijd de toelating der algemeens fondsen moet zijn geschied en alle arbeiders, die on der de verplichte verzekering vallen zich zullen moeten laten inschrijven. Dit is. gezien het korte tijdsbestek een krachttoer, maar in de eerstvolgende da gen zal zoowel de toelating als de in schrijving nader worden geregeld en wel op zoodanige wijze, dat de in-wer- kingtreding positief op 1 November a.s. zal plaatsvinden. Het zal echter noodig zijn. dat arbeiders en werkgevers in de komende weck alle handelingen ver richten, die middels vlugschriften, radio en persberichten, bekend gemaakt worden. Er wordt op gerekend, dat zulks ^>ok inderdaad zal gebeuren. Wanneer wij het geheel van de voor schriften van het ziekenfondsenhesluit en de daarbij behoorende besluiten over zien, dan blijkt daaruit, dat het huis artsensysteem met alle voordeelen van dien, alsmede het fondsensvsteem in de zen gehandhaafd blijven. Verderblijkt uit den omvang der verstrekkingen en de gedeeltelijke premiebetaling, dat de arbeiders door de verplichte verzeke ring een omvangrijke verbetering van hun sociale positie verkrijgen. s'-GRAVENHAGE, 22 Oct. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd deelt mede, dat in de Ne derlandsche Staatscourant van 20 Octo ber 19M', is afgekondigd het vleeschwa- renbesluit °19-il. Dit besluit van den secretaris gene raal van het departement van landbouw en visscherij verbiedt bet bereiden van vleeschwafen, doch houdt tevens bepa lingen in volgens welke in bepaalde ge vallen het bereiden van sommige soor ten vleeschwaren is toegestaan. Slagers, die de door hun bereide yjeeschwaren uitsluitend rechtstreeks aan uiteindelijke verbruikers verkoo- pen, mogen de navolgende soorten vleeschwaren bereiden: Alle gekookte worstsoorten. Geldersche rookworst. Snijworst. Leverpastei in glas, Rookvleesch (alleen' bovenbil). Rolpens. Gebraden gehakt. Corned beef niet in blik. Het bereiden van de evengenoemde soorten .vleeschwaren is eveneens toege staan aan de vl.eeschwarenfabrieken en de z.g. worstfabrikanten mits de Neder tendsche Veehouderijcentrale hun ver* gunning heeft verleend Vleesch afkomstig' van in huisslach- tipg geslachte dieren mag vrijelijk tol vleeschwaren worden verwerkt. Het ver voer en vervreemden daarvan is even wel verboden. Het ^reiden van andere soorten vleeschwaren dan de bovengenoemde is niet toegestaan dan met een bijzondere schriftelijke vergunning van de Neder landsche Veehouderij Centrale. Het besluit bevat verder een verbod tot het conservceren van vleeschwaren in luchtdichte verpakkingen. Uitgezon derd hiervan is het conserveeren van le verpastei in glas en het conserveeren met een bijzondere schriftt|ijke vergun ning van de Nederlandsche Veehouderij Centrale. Tenslotte bepaalt het besluit, dat met ingang van 1 December a.s. het verkoo- pen van vleeschwaren, waarvan het be reiden thans niet meer is toegestaan, verboden is. Tpt genoemden datum is er dus gelegenhe'ïd de aanwezige voorra den af te zetten. Gelijk uit het bovenstaande blijkt, hebben de. bepalingen van het besluit de strekking het bereiden van de meer houdbare vleeschwaren te verbieden Deze maatregel is getroffen, wijl vooi het bereiden van deze houdbare soorten meer grondstof benoodigd is dan onder de huidige omstandigheden beschikbaar kan worden gesteld. waardebons winterhulp nederland 1940-'<1 's-GRAVENHAGE, 22 Oct. De di- recteur-generaal van de stichting Win terhulp Nederland maakt bekend, dal ede waardebons der 6eries A, B. C. D. E en F, welke nog niet ter verzilvering werden aangeboden, tot 1 November 1941 door winkeliers en handelaren aan het hoofdbureau Hofweg 7, 's-Gra- venhage, kunnen worden ingezonden onder vermelding der redenen der te late aanbieding. Waardebons der ge- Nnoemde series, welke na 1 Novem ber 1941 nog worden aangeboden, kun nen onder geen enkele voorwaarde meer worden aangenomen. GRAND THdftTRE. Heden geen filmver- tooning. CITY THEATER. Van Vrü'dag af vortoo- nlng van „Moederlied". Voorstellingen als in Grand Théêtre. REMBRANDT THEATER. Vertooning van do film „Vüandcn". Voorstellingen als in Grand Théfttre, Behalve do matinée's. De Persdienst van het N.V.V. meldt: Het is gebleken, dat velen, die zich naar aanleiding van het door den Com missaris van het. N.V.V. aangekondigde „Generaal Pardon" voor het lidmaat schap van het N.V.V. willen opgeven, niet bekend zijn met het adres, waar aan zulks dient te geschieden. Zooals reeds uitvoerig is bericht werd dit Generaal Pardon ingesteld ten behoeve van die arbeiders, die vóór 23 Juli j.l. behoorden tot een der vakor ganisaties van R.K.W.V. on C.N.V. en na dien datum uit hun bond getreden ziin. Sinds 10 October kunnen deze le den wederom toetreden tot de vakorga nisaties van het N.V.V. met behoud van alle rechten, zonder over de afgeloo- pen periode contributie 'te betalen. De ze maatregel geldt tot 1 November a.s, Ter bevordering van een snelle be- handeling der aanmeldingen gelieve men de aanvrage bij voorbaat te rich ten aan het Nederlandsch Verbond van Vakvercenigingen, P. C. Hooftstraat 178180. Amsterdam (Afdeeling Orga nisatie1!waar men dan voor verdere doorzending naar de betrokken afdee- lingen zal zore dragen. Pe Persdienst van het N.V.V. meldt: HefcsN.V.V. is er toe overgegaan pro vinciale contactcommissies voor de werkverruiming in te stellen. Arbei ders in de werkverruiming, die klach ten van welken aard ook hebben, kun nen zich via do» in dé kampen aanwe zige vertrouwensmannen van het N.V. V. tot deze. contactcommissies wenden. Hieronder volgen enkele adressen: Noord-Holland: S. M. Schaasberg, Prins Hendrikkade 4951. Amsterdam. Zuid-Holland: J.van Meggelen, 's-Gravendijkwal 95. Rotterdam. Utrecht: G. Veldhuysen, Spring weg 102, Utrecht. Noord-Brabant en Limburg: G. Z. de Vries, Stratumschedijk 35, Eindhoven. Gelderland: P. A. van d. Ent, P. C. Hooftstraat Arnhem. Overijsel: C. J. Rcuvekamp. Reitz- straat 12, Hengelo. Drente: J. H. Ham, Storrenkamp 13, Emmen. Bunschoten drama op de eem Eenigen tijd geleden hebben wij ge meld, dat op" de Ecm, nabij het stoom gemaal De Haar, een bootje gevonden is. waarin zich de identiteitspapieren bevonden van een. vrouw en een man uit Utrecht. Het Vermoeden, dat hier een drama plaats gehad heeft, is be waarheid. De lijken van de beide inzit tenden zijn gevonden en overgebracht naar do Bunschoter begraafplaats. BARNEVELD, 23 Oct. Pluimvoemarktr Oude kippen f 1.102.60, idem per K G. 0.90, oude hanen 1.753.50, jonge hanen 11 75, idem per K.G. 0.90, N.H. Blauwen per K.G. 0.90, jonge hennen 34.25, jonge ganzen 59, tamme eenden 0.95 1.35, wilde eenden 1.35, ganzen 69, kal koenen per K.G. 0.90, tamme konynen 17.50, wilde kBnüenn 1.10, hazen (in jachttüd) 4, fazanten 2 10, oude patrijzen 0.50, jonge 1, piepkuikens 0.250 40. Aanvoer 3650 stuks. Handel matig. Eiermarkt: Witte eieren 1.05 per K.G. Eenden J 7 per 100 stuks. Aanvoer 10.000 stuks. Handel vlug Veemarkt: Zeugen 125200. biggen 12 20, nuchtere kalveren 824. Aanvoer 105 stuks. Handel zeer kalm. SCHERPENZEEL, 22 Oct. Eieren, aan voer 5100 stuks. Prüs 1.05 per K.G. Een deneieren 77.20 per 100 stuks Biggen? geen aanvoer. 's-GRAVENHAGE, 22 Oct. De maat regelen, welke de secretaris-generaal van de departementen van Handel, Nij verheid en Scheepvaart en van Land bouw en Visscherij, thans heeft aange kondigd in verband met vermissingen van distributiebescheiden zijn hard doch noodzakelijk. Het is helaas zóó, dat de goeden met en door de kwaden moeten lijden. Op alle mogelijke manieren is door het een traal distributiekantoor steeds weer ge waarschuwd: „pas op uw bonnen. Be waar ze achter slot en grendel. Ne^m toch vooral niet meer mee. dan u bij bel boodschappen doen noodig hebt, Be dank, dat het waardepapieren zijn. even goed als bandbiljetten." Het heeft niet geholpen. Een bedenke lijk verschijnsel is, dat het bonverlie* toenam, naarmate de rantsoenen klei ner moesten worden. Dat wijst erop, dal de vermissingen lang niet altijd aar- slordigheid te wijten zijn. Er is opzet in het spel. En in de meeste gevallen i.-het zelfs npzet. Maandelijks worden onge veer 20.000 kaarten als verloren opge geven. Een groot gedeelte hiervan is on getwijfeld opzettelijk „verloren". Het if verschrikkelijk voor de „eerlijke" ver liezers, maareerlijke veVliezers" be hoeven ook niet te bestaan. Tegen over macht kan niemand op. Wie zijn bon nen is kwijtgeraakt door bominslag brand af (bewezen) diefstal, wordt ge holpen. Ieder, die zijn egoïsme terzijde weet te stellen, zal toegeven, dat eerlijke distri butie van de voorraden, die voor de Ne* derlandsche bevolking beschikbaar wer den gesteld, een gebiedende eisch is. Wij kunnen ons niet meer ver oorloven verloren bonnen te vervan gen, want dat beteekènt, dat duizen den menscheii dubbele porties krij gen. De dagelijksche leider van 't centraal distributiekantoor, de heer S. de Hoo. heeft "reeds herhaaldelijk wenken gege ven; welke het publiek van dienst kun nen zijn, om geen bonnen te verliezen In het algemeen belong mogen de be- langrijkSfe dier wenken van den heei de hoo hier nog eens herhaald worden: 1. Bewaar uw bonnen achter slot en grendel op een'plaats, waar inbrekers ze niet zoeken (niet bij uw geld). 2. Houdt het distributienieuws gere geld bij Zoekt telkens d» bonnen uit die u noodig hebt. Ga daarvoor hij voorkeur alleen zitten. Vooral niet bij een open raam. Ook niet bij kleine kinderen. Dog de uitgezochte bonnen in een stevig mapje. 3. Neem nooit meer bonnen mee dan u bij het boodschappen doen noodig hebt. 4. Doe uw bonnenmapje niet in een tasch, die u kunt laton liggen, maar in een zak, waaruit u het niet verliezen kunt.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 3