Charkof ingenomen Aanval gaat verder Een belangrijk centrum van de oorlogsindustrie „Japan wenscht geen crisis" KLOMPERTJE KLO Moeilijke opmarsch LUCHTACTIE BOVEN NOORD AFRIKA Nomoera naar Tokio? SENAATSCOMMISSIE STEMT TOE AANVAL OP DZJIBOETI Kremlin geraakt RADIOPROGRAMN le^BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 27 OCTOBER 194 V VICTORIE - DUITSCHLAND WINT OP ALLE FRONTEN HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 26 October. Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Op 24 October is Charkof ingenomen. Een der belangrijk ste bewapenin^s- en economische centra der Sovjetunie is daarmede in Duitsche handen gevallen. BERLIJN, 26 Oct. (D.N.B.). Om trent de operaties, die geleid hebben tot de inneming van Charkof meldt een oorlogscorrespondent het volgende: Toen ongeveer vier weken geleden de groote omsingelingsslag in de Oekraine ton Oosten van Kief aaYt den gang wae, viel met de hoofdstad Kief ook Polta- wa, dat aan den Oostelijken rand lag van het door do Duitsche ïroepen omsingel de gebied. De val van Poltawa vormde het begin van nieuwe naar het Oosten gerichte operaties: den aanval op Char kof. Al scheiden slechts 150 km Poltawa van Charkof, de moeilijkheden, die de troepen bij.de achtervolging van de ver flagen tegenstanders moesten overwin non, vallen nauwelijks te beschrijven Men kan zich geen voorstelling maken van de weersomstandigheden en de toe standen op de wegen, waar onze infan terie mee lo kampen kreeg. Slechts moeizaam kon de infanteriedivisie zich haar weg hanen, want de modder werd van dag tot dag dieper. Hier en daar zonken de infanteristen tot aan de knieën weg in de onbegaanbare wegen. Dp stukken geschut der bespannen ar tillerie bleven weldra even hopeloos steken, als de voertuigen van den ge motoriseerde troepenafdeelingeh. Steeds grooter werd de afstand tusschen troep en ravitailleering. maar met behulp van tractoren werden tenslotte ook de laatste moeilijkheden overwonnen 1*Een meesterstukje van Duitsche organisatie. Over een breed front naderde ten slotte het leger de stad. Ten Westen daarvan ging de Duitsche artillerie nog eens in stelling en baande de infanterie den weg naar de op vele plaateen branden de stad. Geen der bolsjewisten, die met pant serwagens on zware wapens trachtten door te Drek en. kon ontsnappen. Overal nam men kapotte kanonnen en voertui gen waar. Voor de stad lagen talrijke doorzeefde^ zware pantserwagens. Enke le rookten nog. Aan den Zuidkant der ftad lagen honderden bolsjewisten dood en gewond in hun vcrdcdigingsstellin- gen door elkaar. CHARKOF, do eigenlijke poort tot het Donetsbekken, vormt met 840.000 inwoners na Kief de grootste stad van de Oekraine. Dank zij de nabijheid van het Donets steenkonlbekken, de ijzer streek van Kriwoj Rog en het vrucht bare gebied der zware aarde is de etad tot het grootste economische centrum geworden van de Oekraine en een be langrijk verkeersknooppunt, waar spoor wegen en wegen, die het centrale Rus sische industriegebied met de Zwarte Zee en het Donetsbekken met Wit Rus land en de Baltische havens verbinden, samenkomen. De stad heeft fabrieken voor werktuigmachines, locomotieven, wagens, bruggen en ijzerconstructies van allerlei aard. Een groote tractoren- fabriek, vijf vliegtuigfabrieken, vier mu "mitiefabrieken, een kanonnenfabriek, twee fabrieken van handvuurwapenen, twee chemische fabrieken en een fa briek voor de vervaardiging van meet werktuigen en ©ehakeltoestellen voor oorlogsschepen kenmerken de groote beteekenis van Charkof voor de oorlogs- industri. Bovendien produceert Char kof nog glaswerk, wollen goederen, 1 eer waren en levensmiddelen en is de stad zetel van een goed ontwikkelde hout- en papierindustrie. Vier groote electrische centrales ver zorge de stroomlevering voor de stad. De bewapeningsfabrieken vervaardi gen alles, wat een modern-leger nodig heeft. De Sovjet regeering meende steeds, dat Charkof buiten elk gevaar was en centraliseerde daarom daar een groot gedeelte van haar oorlogsindus trie. Daar Charkof ook voor de produc tie van de Oekrainsche landbouw van beslissende beteekenis is. is het verlies van deze stad voor de Sovjets zeer ge voelig. ROME, 26 October (D.N B.). Het Ita- liaansche weermachtbcricht van Zater dag luidt als volgt: ,Aan het front van Tobroek artillerie vuur op de installaties van Tobroek en plaatselijke acties van onze vaoruitge- schoveiwifdeelingen, die .eenige gevan genen Binnenbrachten. Het Duitsche luchtwapen heeft bij luchtgevechten in het gebied van de Marmarische woestijn drie vijandelijke vliegtuigen neergescho ten. Bij luchtaanvallen op Tripolis en Benghasi is éen vijandelijk vliegtuig door den afweer op den grond getroffen en neergestort. Aan de fronten in den sector van Gon- dar hebben onze troepen vijandelijke formaties afgeslagen. Zij lieten een reeks-dooden op het slagveld achter. Britsche vliegtuigen hebben bommen geworpen op Ragusa en Licata (Sicilië) en in den nacht van Vrijdag op Zater dag opnieuw een aanval gedaan op Na pels. Onder de bevolking vs'», Licata zijn negen dooden en vijftien gewonden ge vallen. In Ragusa en Napels werden eenige personen gewond. De schade is slechts van matig belang. Op de Middellandsche Zee hebben onze torpedovliegtuigen onder'hevel van den vliegerkapitein Marino Marini en van*den eersten luitenant-vlieger Guido Focacci varende vijandelijke schepen aangevallen. Een vrachtschip van 10 000 ton werd tot zinken gebracht, een ander schip van 7.000 ton werd zwaar bescha digd. In zijn wèarm acht bericht van Zondag maakt het Italiaansche opperbevel bet volgende bekend: Afrika: Aan de landfronten van Mar- marië en Gondar hebben onze detache menten verkenningen ondernomen, ge paard gaande met krachtig vuren. Onze luchtmacht bomhardeerde het vliegveld Coefra en beschoot gemechaniseerde strijdmiddelen in de oase. Duitsche bommenwerpers troffen de doelen van Tobroek. Britsche vliegtuigen lieten hommen vallen op Tripolis en Benghasi. Er werd eenige schade aangericht aan woonhuizen. Onder de burgerbevolking van Tripolis werden eenige personen gewond. Te Benghasi werd de Arabische wijk getroffen. Er vielen geen slacht offers. Formaties Italiaansche bommenwer pers, geëscorteerd door jagers, vielen Zaterdagmiddag de vlootbasis La Valet- TOKIO. 26 Oct. (D.N.B De Ja- pansche amhassadeur in Washing ton, Nomoera, zal waarschijnlijk voor besprekingen met het kabinet- Tojo naar Japan tërugkeeren, zoo meldt de Tokio Nitsji Nitsji uit de Amcrikaansche hoofdstad. In geval Nomoera zelf verhinderd mocht zijn. zal in zijn plaats de am bassaderaad Sadao Igoetsji naar Japan komen. Welingelichte kringen in Tokio ver klaren volgens Domei, dat de minister president op de buitengewone zitting van den rijksdag een openhartige uit eenzetting zal geven van zijn buiten léndschc politiek. De minister van bui- tenlandsche zaken zal ongetwijfeld een zoo uitvoerig mogelijke uiteenzetting geven van den waren toestand in ver band met de Japansch-Amerikaansche onderhandelingen, waarbij hij den na druk zal leggen op de gebiedende nood zakelijkheid van een nationale eenheid om het hoofd te bieden aan den ernsti- gen toestand, waarin Japan zcli be vindt. Men veriklaart, dat Togo ook een verklaring zal afleggen over de houding van Japan inzake den. oorlog tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie en dat hij bovendien misschien de Japansche plannen zal puhlicceren ter bevordering van de vriendschap met de snilmogend heden., alsmede met Thailand en Fransch-Tndochina. Tevens zou hij een verdere hulpverleening aan de regee ring van Nanking bepleiten. Over de voortzetting van de Japansch Amerikaansche besprekingen kan alleen Washington een beslissing nemen, zoo schrijft deTokio AsahiSjimboen Nadat over generaal Tojo een samen vatting van alle volkskrachten ten uit voer is gelegd, zal dit, nieuwe kabinet niet zonder reactie blijven op de onder handelingen met de Vereenigde Staten. Japan wenscht geen rrisis op den Stil len Oceaan, maar geeft den voorkeur aan vreedzame gedachtenwisseling. Daarom hangt het gefieel van de Ver. Staten af. hun houding te \rorrigeeren en de onveranderlijke doelstellingen van Japan te erkennen Anders, zoo merkt he<t Japansche blad pp. is een voortzetting van de onderhandelingen uiterst moeilijk, zoo al niet volkomen onmogeKjk. t De Sovjets V\ E Yomioeri Sjimboen meldt uit Charbin dat leidende militairen van het Sovjetleger in het Verre Oosten naar het Europeesche front zijn gezon den. De naar Oost Siberië gezonden Sovjets hebben in militaire kringen \vap het leger in het Verre Oosten onge rustheid gewekt. Dientengevolge treedt Moskou op met de scherpste straffen tegen „geruchtenzaaiers". De nederlaag vat? hqt Sovjotjlean f-pcAVei.Uïf.M. meer verborgen gehouden worden. Het gehee- le postverkeer staat onder controle of is geheel verboden. Vele Sovjetsoldaten zijn gedeserteerd en naar Afghanistan gevlucht. Ondanks draconische straffen dtiren de deserties voort Het ontheffen van Boedjenny en Ti- mosjenkö uit hun functies heeft ont steltenis gewekt onder de officieren en het moreel der troepen zeer benadeeld Ten slotte meldt een Mandsjoerijsch agentschap, dat de spanning tusschen dc officieren en de politieke commissa rissen toeneemt. ta op Malta aan. Ondanks den hevigen afweer, waardoor talrijke van onze vliegtuigen geraakt werden, werden de gestelde doelen getroffen met bommen van zwaar kaliber, die branden verwek ten, welke men van de Zuidkust van Sicilië kon waarnemen. Tijdens luchtgevechten tegen een vij andelijke formatie jagers, heeft een Ita liaansche formatie onder bevel van ko-' lonel Eugenio Leotta drie toestellen van het type Spitfire brandend neergehaald. In de Middellandsche Zee werd nog een vijandelijke machine door een van onze verkenningsvliegtuigen neergeschoten. Zaterdagavond hebben onze torpedo vliegtuigen in het centrale Oostelijke doel van de Middellandsche Zee een vijandelijke vlootformatie aangevallen. Hot toestel dat onder bevql stond van luitenant Luigi Strani trof een kruiser met een torpedo. BERLIJN, 26 Oct. (D.N.B.). Eon New Yorksche radiozender heeft Za terdag om 19.00 uur medegedeeld, dat de senaatscommissie met 12 tegen 11 stemmen het wetsvoorstel heeft aanga- nomen, volgens hetwelk bewapende Amerikaansche koopvaardijschepen de havens van oorlogvoerende staten mo gen aandoen. Naar Associated Press uit Washing ton meldt, heeft de democratische se nator George een opheldering verschaft in zake den steun welke hij verleent aan de intrekking van de neutraliteits- wet. In de senaatscommissie heeft, hij verklaard het juist te achten, dat de hëelc kwestie rechtstreeks aan het volk zal worden voorgelegd. De voorstan ders van de neutraliteitswet hebben al tijd willen vermijden, dat de V.S. bij een oorlog betrokken worden, maar de neutraliteitswet beantwoordt hieraan niet meer, en daarom verlangt de, se nator hierover een grondige uitspraak. De republikeinsche senator Nye ver klaarde, dat het besluit van dc senaats commissie aan het Amerikaansche volk de oogen moet openen wat men tegen den volkswil met het volk wil gaan doen. Nye. zeide ervoor te zullen zorgen, dat de debatten in den Senaat grondifr en niet overijld zouden zijn. opdat het volk gelegenheid krijgt zijn wenschen in de neutral iteitsKwestie aan zijn vertegenwoordigers in het Con gres duidelijk te maken. De isolationistische senator Shipstead noemde de stemming een „nieuwen en wellicht laatsten stap der Amerikaan sche regeering om het volk in den oor log to storten". In een beschouwing over de mogelijk heden om hulpmateriaal naar de Sov jets te sturen komt radio Boston tot de conclusie, dat de hulp aan de Sovjets met groote geografische en vooral met transportmoeilijkheden te kampen heeft, en derhalve wel erg karig zal blijken te zijn. VICHY, 26 Oct. (D.N.B.) VolRens de nieuwste berichten uit Dzjiboqti hebben Engelsch-Gaullistische strijdkrachten, die de kolonie in het Noorden waren binnengevallen en het plaatsje Dafenai to hadden bezet, zich weer teruggetfok ken in de richting van Italiaansche Eri trea, vanwaar zij ook gekomen waren De betrokken strijdkrachten bevinden zich evenwel nog steeds op Fr arisch ge bied OPSTAND IN IRAK ROME, 26 Oct. (D.N.B.) Een op standige beweging in het Noorden en Zuiden van Irak heeft zulke ernstige vormen aangenomen, dat emir Abdu Illsh zijn bloedverwant emir Abdullah heeft ontboden voor een diepgaande be raadslaging over den ernstigen toestand De positie van den door de Engelschcn aangestelden Iraksehen minister-presi dent Noeri Said wordt geschokt geacht De Engelsche autoriteiten verwijten hem. dat hij niet met de noodige scherp te en energie heeft doen optreden tegen de opstandige beweging. DE GRENZEN VAN THAILAND TOKIO, 26 Oct. (D.N.B.) De Thai landsche ambassade alhier dementeert buitenlandsche berichten, als zou Thai land aan de nieuwe grens van Fransch Indochina troepen hebben samengetrok ken. Tevens wordt betoogd, dat Thai land vasthoudt aan het te Tokio geslo ten *vredes- en grensverdrag. ENGELSCHE VROUWEN OPGEROEPEN NEW YORK, 26 OcU Associated Press meldt uit Londen, dat alle Engel sche vrouwen, die in 1913 geboren zijn, zijn opgeroepen om ingeschreven te worden voor het verrichten van arbeid ten behoeve Van de oorlogsvoering. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. 26 Oct. (D.N.B.). Het opperhevél der wcèrmacht maakte Zaterdag bekend: Zooals reeds in een extra bericht is bekend gemaakt, is Charkof op 2-1 October ingenomen. Een der be langrijkste bewapenings- en econo misch.© centra der Sovjet Unie is daarmede in Duitsche handen ge vallen. Denzelfden dag hebben Duitsche troepen zich het bezit verzekerd van het.verkeersknooppunt Belgo rod, 75 km ten Noordoosten van Charkof. Nachtelijke aanvallen van ge vechtsvliegtuigen waren gericht op militaire cn militair economische installaties in Moskou. In den strijd tegen de Britsche ra vitailleeringsscheep vaart heeft het luchtwapen voor de Oostkust van Engeland uit een beschermd convooi drie vijandelijke koopvaar ders met in totaal 12.000 brt. tot zinken gebracht. Bovendien werd een alleenvarend schip van 4.000 brt. bet bommen vernield. Voor de Noord Afrikaansche kust hebben Duitsche gevechtsvliegtui gen ten Noorden van Gamböet, een vijandelijke koopvaarder in brand geschoten. Britsche bommenwerpers hebben in den nacht van Vrijdag op Zater dag op eenige plaatsen in Noord west en West Duitschland brisant- en brandbommen neergeworpen, die geringe schade in woonwijken veroorzaakten. Zes vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten. Kapitein Collos heeft op 20 Octo ber zijn 80ste, majoor Luetzow op 24 October zijn 101ste luchtover winning behaald. VOND AG maakte het opperbevel vau de weermacht bekend: De Bezetting van bet Donetsbek ken schrijdt voort. Ook in de ande re sectoren van het Oostelijke front werden de aanvalsopcraties voort gezet. Sterke formaties van het luchtwapen brachten zware slagen toe aan troepenconcentraties, ves tingwerken en colonnes van den vijand tusschen Donets en Don, in het gevechtsgebied om Moskou en ten. Oosten van de Woltsjof. In het hooge Noorden vernielden gevechts vliegtuigen deelen van de Moer- mansk-spoorlijn alsmede barakken kampen op het Visschers-schier- eiland. Bij nachtelijke aanvallen op Moskou werden bomtreffers op het Kremlin geplaatst. In de wateren om Engeland ver nietigde het luchtwapen in den nacht van Zaterdag op Zondag drie koopvaardijschepen van tezamen 12.000 brt. Andere- gevechtsvliegtui gen vielen havens aan de West- Zuid, en Zuidoostkust van het eiland aan. Noord-Afrika: Duitsche gevechts vliegtuigen bombardeerden met goed resultaat militaire inrichtin gen van Tobroek. De vijand vloog niet naar het ge bied van het Duitsche Rijk. 104. Was dat werkelijkheid Klo.mperfje daar de sterren al? was toch niet mogelijk*, maar ia. sliep toch niet. Jongen, jongen, wal i angstig avontuur. Eerst geroofd, bestolen, toen een modderbad in sloot en nu dit weer... DINSDAG 28 OCTOBER HILVERSUM I. 415.5 m. 6.45 Gn zieg. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Grt ziek. 7.15 Voor de rijpere jeugd van ht; toland. 7.30 Gram.muziek. 7.45 Ochtec nastick. 8.00 BNO: Nieuwsberichten, j'. litiek weekpraatje (opn.). 8.30 Grams 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gram.s 10.30 Zang en piano. 11.00 Voor de ill 11.20 Ensemble Rentmeester. 12.00 van Beeck en zijn orkest en gram.c 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- c nomische berichten. 13.00 Zang met begeleiding. 13.30 Ensemble Bandi 14.00 Gram.muziek. 14.30 Lichte toet: Pianovoordracht. 16.00 Bijbellezing. Gram.muziek. 16.45 Voor de jeugd. Gram.muziek. 17.15 BNO: Nieuws-, cc sche- en beursberichten. 17.30 Omroep: (Om 18.00 Voor de vrouw). 19.00 halfuurtje. 19.30 Gevarieerd prorn 20.15 Gram.muziek. 20.45 Het Ooi'-I landscho strijkkwartet. 21.30 Gram c 21.45 BNO: Nieuwsberichten. 2*" Engelsche uitzending: „Economie^ from Holland" of gram.muziek. 22.15- Gram.muziek HILVERSUM II. 301.5 m. 6.45 Gn ziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gn ziek. 7,45 Ochtendgymnastiek. 8.00 Nieuwsberichten. 8.15 Gram.muziek Morgenwijding. 10.15 Gram.muziek. Voordracht. 11.00 Gram.muziek, 11.3' concert. 12.00 Otto Hendriks en zijn 6 12.45 BNO: Nieuws- en economische ten. 13.00 Frans Wouters en zijn 13.40 Orgelconcert. 14.00 Haarlemsch kestvereeniging, solist en gram.muziek. Voor de zieken. 16.00 „Daniël Frangois Auber, een verget-en componist", met grarp-muziek. 16.45 Gram.muziek BNO: Nieuws-, economische- en b( richten. 17.30 Gevarieerd programma- Boekbespreking. 18.30 Gr5Vo.muzie.\. Cyclus ,-,In een nieuw licht bezien" 0 reid door de N.S.B.), 19.00 Actueel b> tje. 19.30 Gram.muziek. 19.45 Rep; 20.00 Grammuzick. 20.40 Gevarieerd pr? ma. 21.30 Gram.muziek. 21,45 BNO: N' berichten. 22.00 BNO: Toelichting weermachtsbericht. 22.1022.15 Avo ding. Beide zendcr.% sluiten om 20.15 Hel gramma loopt door, alleen voor de Centrales: op Hilversum I tot 24.00; t' versum II tot 22.15. 30. HOOFDSTUK 9. De Gebroeders Caramelli, Clowns! De directeur van het Alhambra-varié- té Ie Parijs liep van rechts naar links en van links naar rechts door zijn bu reau en haalde zijn handen door het' haar. Zijn agent liep van voor naar ach ter en van achteren naar voren door hetzelfde bureau en"streek onophoude lijk over zijn maneschijn. „Een opwindende conferentie!" fluis terden de secretaressen in dc \oorka mcr. „Ik 4>ch clowns noodig! Clowns in elk programma!" schreeuwde de direc teur. ..Dat weet je nu al tien jaar lang, mijn waarde en elke maand hoor Ik hetzelfde liedje: je kunt mij geen clowns aanbieden!" „Maar u hebt toch elke maand clowns van mij!" riep de agent vertwijfeld. De slem van den directeur zwol aan: „Maar wat voor clowns' of ze Pampi, Pimpi of Pompi heeten, of ze uit Italië Spanje of China komen, altijd dezelfde flauwiteiten! De een slaat de ander met de klarinet op zijn mond, dat ze er ach ter aan zijn hoofd weer uitkomt: dan trapt hij hem op zijn leenen tot er een groote blaas komt. trekt zijn broek op en vangt een vlooi, zakt door zijn stoel heen, blaft zijn partner door een trom pet aan. kletst met den kapelmeester, haalt uit een reusachtige koffer een miniatuurviooltje en tenslotte zitten «e dan samen in het licht van de schijn werpers en spelen op saxophoons .Re gendruppels' of ,0 sole mio'. Wanneor je mij nog een enkele keer clowns me' zulke vervloekte saxophoons in huis brengt, dan smijt ik jou en je clowns en de saxophoons persoonlijk uit het hoogste raam van mijn theater, begre pon!" „Dus u bedoelt, dat u geen muzikale clowns meer wilt hebben?" vroeg dc agent droog. „Nu, dan moot, u andere nemen!" Dc directeur kromde zich als een worm aan de hengel. „Er bestaan toch geen andere! Dat is juist het afschuwelijke; ze hebben alle maal dezelfde neus. dezelfde pruik, hei- zelfde veel te groote jacquet, dezelfde grimassen en hetzelfde lachje „Halt! Halt'" riep de agent. „Ik heli er twee. die niet lachen die heele maal niet lachen kunnen en daar juis' een groot effect uithalen „Heb je ze zelf gezien'7" „Neen. Maar mijn vertegenwoordiger in Londen vindt ,zc goed en dat is vol doende Het nummer is pas uif Arm» rika gekomen en op het oogenblik in het .Coliseum*. „Goed dan Allien we vanavond naar Londen gaan om die lui morgen te zien. Hoe heeten ze?" „Caramelli de gebroeders Caramel li. Hef schijnt een heel nieuw nummer." Den volgenden avond zagen de directeur van het Alhamhra te Parijs en zijn huisagent op het tooneel van het Coliseum te Londen het vozende: Twee mannen breede, gedrongen gestalten met dikke gezichten en rood- blonde pruiken ongeschminkt cn slechts met valsche clownsneuzen, tra den op, de een als reiziger, de ander als kruier met een geweldige kist op de schouders. De reiziger zoclft overal op het tooneel naar een plaats waar hij die kist kon afladen. Het scheen een bij zonder zwaar stuk te zijn. want de kruier zweette bloed en water en zijn- mimiek drukte duidelijk genoeg uit welk ongemak hij leed. Maar de reizi- gér zei telkens: „Nog ecti oogenblik," en zocht weer verder. Dat duurde een paar minuten, tot de kruier plotseling scheen te bezwijken onder het enorme gewicht, want ofschoon de elegante rei ziger hem beleefd doch dringend ,Nog een oogenblik,je' toeriep, wierp hij den man zijn kist op de toepen. Nu over troffen z.ij elkander in verontschuldigin gen met ernstige gebaren en beleefde buigingen. Uit de kist kwamen allerlei toestellen te voorschijn en nu droeg de heer ver schillende tooverkunststukken voor, waarbij de vlijtige maar domme helper iedere keer. wanneer zijn baas dankend hoog voor den bijval, het toestel zoo on handig wegzette, dat de truc opeens ont huld werd. flierop gaf dé magiër hém natuurlijk een oorveeg, doch zag dan in, dat pure goede wil de oorzaak van hel ongeluk was geweest en met veel ver ontschuldigingen schudden zij elkaar de hand. Daarna tradon zij als equilibristen op De onderman ging op den rug liggen, liet zijn partner op zijn omhooggestrek te armen klimmen en stond dan lang zaam op. steeds met zijn partner op de uitgestrekte armen, om dan tenslotte een zakdoek uit zijn zak {e halen en zijn voorhoofd af te vegen terwijl de ho ven man in de lucht bleef staan. Nu merkte men pas, dat deze aan een ijzer- draad hing, dat aan zijn zitvlak beves tigd wasNadat dus ook deze toer mislukt was, besloten de beide pechvo gels den toeschouwers thans een eerste klas bok wedstrijd te laten zien. Doch helaas kregen zij ruzie nog eer zij be gonnen waren en het geval eindigde mei een verbitterd oorvijgenduel. waarbij tenslotte do twee tegenstanders uitgeput ter aarde zonken. Daarna kwamen er straatvegers, laadden ze met de schop op hun handwagen en brachten ze weg. De Caramelli's kregen maar een ma tig applaus. „Het is misschien toch niets voor u?" vroeg de agent uit Parijs aan zijn di recteur. Maar deze dacht er nog eens over na. „De muziek past er natuurlijk niet hij, men moet iets dergelijks met zachte, gelijkmatige muziek il lustreeren, in plaats van zooals hier, de zaak met mar sehen te bederven: ook de costumes zijn slecht, die tooverii bevalt me niet, het boksen is overbodig, de heele zaak zit niet goed en toch: daar is iets van te maken Dié twee lui hebben humor, dat zijn raskomieken Ja, ik wil het mef hen prohccren. Boek dat nummer maar. Ik zal wel eens zien. hoe ik ze voor Parijs verander. In ieder geval zijn ze origineel." Achter de coulissen hoorde de agent, dat de chef der Caramelli's een zekere mister Joe Golden was, garderobe num mcr 18. Golden was zich juist aan het verklop den toen de agent bij hem binnenkwam en deze herkende hem als den reiziger, den toovenaar en don bovenman hij den evenwichtstoer. Golden scheen erg ner veus, luisterde onwillig naar hef aanbod en zei tenslotte vlug; „Nee, dank u wel! We zijn voor de volgende maanden bezet, wij gaan met circusjPincy Frankrijk door. „Maar neem mij niet kwalijk mijn heer Golden: Pincy is een kleine onder neming cn ik bied u het Alhambra te Parijs aan, het beste huis van heel Frankrijk „Weet ik allemaal wel!" onderbrak Golden hem. „Ik ben al twintig jaar in het vak, dus ik ken het klappen van de zweep wel Maar ik wil u wel vertellen, waarom ik met die kleine Pincy meega. Omdat ik namelijk nog wat leeren moet, probeeren. experimen ten maken. Mijn nummer is nog jong enop het oogenblik niet veel waard; bij Pincy wil ik .eiken dag-eeri nieuw entreé probeeren, alle entrees die be staan, de eene na de andere, en ik zaï dan blijven bij hetgeen mij het beste ligt. Ik wil een groote clown worden en wanneer ik dat ben. dan kunt u mij hoeken voor Parijs Tot ziens, mijn heer En met enkele opgewonden bewegingen loodste hij den agent de deur uit Bijna tegelijkertijd kwam Goldeo|s partner binnen, Alf Söderström. dje eerst de requisieten had opgeborgen. Hij ging zwijgend voor den spiegel zit ten, deed zijn valschen neus en zijn pruik af en vroeg bescheiden toen hij zag. dat Golden wou heengaan: v.,Moet ik nog iets \oor ie doen?" „Nee. Maar het is vanavond weer be roerd gegaan! Om tien uur morgen vroeg wordt geoefend!" Zonder groet verliet Joe de garderobe. Alf Söderström steunde zijn'hoofd In de handen en bekeek zün spiegelbeeld. Neen, dat was werkelijk niet meer de knappe, vlotte ruiter van vroeger. Wat hij-in den spiegel zag was een opgebla zen, verwijfden man. die geen hard werk meer gewend was en wien elke beweging moeilijk viel. Alf Söderström had geen geluk ge had. Van het geld, dat Golden hco dertijd als schadeloosstelling b£ had, had hij een rijpaard gekoch was als jockey en parforceruiter een Fransch circus rondgetroi Maar dat was hem op het laatst meer goed genoeg geweest en bij een schoolpaard gekocht. Hij had nooit schoolrijden ge' maar hij vond dat ook niet no want hij deed zoonis zooveel artisten: hij kocht een goed inger dier. dat gedresseerd .was \oor ee fectvol nummer cn ging er op Omdat Alf een uitstekend, figuur oogstte hij bijval, vooral ,jn de van waarvan lret publiek doorgaans minder begrip heeft van rijkunst de bezoekers der circussen. Drie jaar lang ging het goed, goed. dat Alf oen allergemakkelijk ventje kon leiden. Maar toen kwas dag waarop een agent hem toeflul de: „Mijn waarde, u bent langzaniu- zoo dik geworden, dat u rijp wordt een komiek rijnummer." Alf zag in dat het waar was. Hen set baatte nu niet meer; en hij had energie genoeg om zijn vet weer \v' werken. Maar hij vond er toch iet? hij nam een aardig klein meisje, van beroep danseres was in zijn di drilde haar \oor het schoolpaarri ziedaar, de zaak was weer gezon- Gezond, twee jaar lang. Toen waakte Alf Söderström op zekeren' gen hij had dien nacht lang als uit een bóozen droom: het rtf was er met den koetsier vandoor had Alf's dollars en diamanten nomen! Het eenige wat hij nog zijn paard. I-Iij moest- he.f verbo om in leven te kunnen blijven. (Wordt vervol-"

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 2