.Vernietigingsplannen voor Moskou en Leningrad gereed G an. Ter Poorten SOVJETS GEVEN BEREIDS HUN INSTRUCTIES Nieuwe vorderingen in het Oosten Britsche tankaanval afgeslagen opperbevelhebber Ned.-Ind.-leger Grénsafbakening Italië-Kroatië Inlevering oud metaal i in België De Duitsch-Fransche onderhandelingen Twee jachtgeweren voor grof wild Persoonsbewijs i schippers PAGINA 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 28 OCTOBI BERLIJN, 27 October (D.N.B.). Volgens berichten, die uit het omsingelde Leningrad, Stockholm hebben bereikt, zijn de bolsjewisten voornemens het ge heele gebied van Leningrad in geval van verovering door Duitschland, te vernie len. Evenals voor Moskou en den verdedigingsgordel om deze stad zeer nauw keurige instructies bestaan voor vernietiging van alle voor den oorlog belangrijke en anderszins vitale installaties, zijn thans ook voor het gewest Leningrad en de overige door Duitschland bedreigde districten, zeer nauwgezette vernietigings instructies gegeven. Dit bevel der bolsjewisten houdt in, dat zonder rekening te houden met de burgerbevolking, alle gebouwen, die zich in de bedreigde gebieden bevinden, bij den terugtocht der bolsjewieken moeten worden vernietigd. Dit kan geschieden dooi ontploffing, brand, onbruikhaarmaking of andere doeltreffende middelen. Do voorbereidingen moeten zoover gevorderd zijn, dat het bevel tol vernietiging terstond kan worden uitgevoerd. De verantwoordelijke autoriteiten iri stad en land hebben alle een plan met schetsen der te vernielen gebouwen ontvangen. Vooruitgeschoven waarnemers van de'Duilsche artillerie hebben gisteren ge zien. dat aan het front van Leningrad Sovjetstrijdkrachten opgesteld werden voor nieuwe uitbraakpogingen. Het vuur van de terstond gealarmeerde Duitsche zware artillerie vernietigde de bolsjewisten voor zij konden optreden. Ook andere aan vallen werden afgeslagen. Tijdens deze gevechten beschoot zware artillerie onaf gebroken voor den oorlog belangrijke doelen in Leningrad. E voorbereidingen voo^r de ver nieling van Moskou worden, naar uit thans bekend geworden bijzonderheden blijkt, stelselmatig verder uitgevoerd. Naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt, is ieder huis in de bolsjewistische hoofdstad in een vesting veranderd. De vernietiging moet worden uitge voerd, zoo luidt het door de verdedi gers van Moskou uitgegeven bevel, door het opblazen, in brand steken en onbruikbaar maken van alle ob jecten, welke in aanmerking komen. Het materiaal, dat voor het opbla zen en vernieling noodig is, zooals dynamiet, petroleum, stroo en luci fers, is in meer dan voldoende hoe veelheden aan diegenen, die met de vernieling zijn belast, verstrekt. Zware Sovjeiverliezen De bolsjewisten hebben zware, bloe dige verliezen geleden door de succes volle Duitsche aanvallen in den centra- len sector, van het Oostelijk front. Een Duitsche divisie heeft tijdens de gevech ten tusschen 9 en 17 October in totaal 27.500 gevangenen gemaakt en 211 stuk- hen geschut buit gemaakt. Verstrooide doelen van een bolsjewis tische divisie boden Zondag j.l. in den Zuidelijken sector van het Oostelijk front verzet aan de oprukkende Duit sche troepen. Tn verbitterde gevechten braken de Duitsche troepen den tegen stand der bolsjewisten, die in huizen, hoornen en het struikgewas in stelling lagen. De overblijfselen van deze bolsje wistische divisie werden In gevechten van man tegen man totaal in de pan gehakt. Op een andere plaats van het gevecht sgebied bood een bolsjewistische compagnie bijzonder verbitterden tegen stand. Dc compagnie werd tot op enkele overlevenden na, die in Duitsche gevan genschap^ raakten, vernietigd. In een na- burigen sector rukten Duitsche troepen op verrassende wijze naar een bolsje wistisch vliegveld op. Het personeel van het vliegveld, dat door de plotselinge komst der Duitsche soldaten geheel ver rast was, word in gevechten van man legen man overweldigd. Elf bolsjewis tische vliegtuigen werden op den grond Vernield. De verliezen bij Smolensk VAN bevoegde zijde verneemt, het D.N.B. nauwkeurige gegevens over 'de bolsjewistische verliezen in den slag hij Smolensk. Van de 37ste de 128ste divisie infanterie, die gereorganiseerd waren, ontkwamen slechts enkele hon derden mannen. Tot de 310.000 bolsje wisten, die gevangen werden genomen, behoorden de overlevenden van de 162ste, de 110de en de l6te divisie infan terie. Bovendien werden de lSde en de (100ste Sovjet-divisie bij deze gevechten Vernietigd. Ten Zuiden van Smolensk werd het 20ste gepantserde corps der Sovjets op enkele kleine groepen na vernietigd. Ri jders op het slagveld werd de 53ste divi sie in de pan gehakt. De 21ste pantser divisie bezat begin Augustus nog slechts één regiment met enkele pantserwagens, dat, werd ingedeeld bij de 70ste divisie infanterie. Ook op andere plaatsen, buiten den grooten vernietigingsslag om, hebben de Sovjets sedert 22 Juni voortdurend zwa re verliezen geleden. Tot 31 Juli hebben zij in totaal 131 divisies verloren. De af- deelingen, die van het front moesten worden teruggenomen en gereorgani seerd, zijn daarbij niet inbegrepen. Reeds einde Juli hadden de bolsjewis ten meer dan drie millioen man verlo ren, van wie zich slechts een gedeelte in Duitsche gevangenkampen bevond. Duitsch legerbericht HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 27 Oct. (D.N.B.). Het opperbevel der weermacht maakt be kend: D© «aanvalsoperaties in het Oosten hebben ondanks ongun stige weersomstandigheden nieu we vorderingen goniaakt In het Donctsbokken werd de poging om onz9 opmarech door tegen aanvallen te vertragen, door I4a- liaan6che troepen verijdeld. De vijand werd teruggeslagen met zware, bloedige verliezen en moest vele honderden gevange nen in handen van onze bondge- nooten achterlaten. Aan de Britsche Oostkust hebben gevechtsvliegtuigen in den afgeloo- pen. nacht een vijandelijk convooi aangevallen tusschen The Wash en de monding van de Humber. Zij brachten een vrachtboot van 8000 ton tot zinken en troffen nog drie groote koopvaarders zóó zwaar, dat ook zij verloren geacht kunnen wor den. Andere luchtaanvallen waren gericht op havengebieden in Oost- en Zuidwest Engeland. Duitsche Stuka's hebben in don nacht van Zaterdag op Zondag aan de kust van Noord-Afrika een vrij groot Britsch oorlogsschip door bom- treffers tot zinken gebracht. De vijand heeft in den afgloopen nacht op verscheidene plaatsen in Noord-Duitschland bommen laten vallen. Vooral te Hamburg en Bre men leed de burgerbevolking verlie zen door dooden en gewonden. Ne gen Britsche bommenwerpers werden neergeschoten. Majoor Oesau, commodore van een jachteskader, heeft gisteren zijn honderdste overwinning in de lucht behaald. ROME, 27 Oct. (Stefani). In zijn weermachtbericht no. 512 maakt het Italiaansche operbevel het volgende be kend: Noord-Afrika: <aan het front van To- BAT AVI A, 27 Oct. blaar een bericjn van United Press is de chef van den tte- ncralen staf van het Ncdcrlandsch-ln- dische leger, generaal Hter Poorten, tot opperbevelhebber van het Nederlandsch- Indische leger benoemd als opvolger van de op f3 October j.l. hü een vliegtuigonge luk om het leven gekomen generaal Be renschot. Geboren in 1887, is generaal Ter Poorten dertig jaar geleden de eerste militaire vlieger in Neder land geweest; in 1911 behaalde hij zijn brevet als lui tenant. waarna hij het presteerde om de opzienba rende vlucht in een tweedekker van het Bronc- kère-type te m-a- ken. Het bijzon dere van deze vlucht was, dat hij in den tijd van P/s uur een afstand van 90 K.M. wist af te leggen. Dit was do eerste maal dat het leger van een vliegtuig ge bruik maakte. Ook in Indië behoorde luitenant Ter Poorten tot dc eerste vliegers; zoo maakte hij een vlucht boven de haven van Tandjon* Priok en Batavia. In 1916 overkwam hem een vliegtuigongeluk, waarbij de toenmalige legercomman dant, generaal Michielsen, het loven liet; de heer Ter Poorten herstelde even wel van zijn blessures en keerde tot de artillerie terug. Nadien studeerde hij aan de Hnogere Krijgsschool te Den Haag en diende als kapitein bij den ge- neralcn staf in Ned.-Indië. Na tot inspecteur van het wapen der artillerie in Indië bevorderd to zijn. volgde hij in 1939 generaal Berenschot op ak chef van den generalen staf te Bandoeng. Generaal Ter Poorten, een bekende figuur in de Indische wereld, heeft o.m. een belangrijke rol gespeeld bij de reorganisatie en moderniseering van het huldigen Indische leger. Na een dienstreis naar Manilla werd hij wegens den dood van generaal Beren schot naar Batavia teruggeroepen. (United Press-Tel.). Generaal ter Poorten (Foto Archief U.D.) AGRAM. 27 Oct (Stefani). In te genwoordigheid van den Poglafnik is hedenmorgen alhier een verdrag getoe- kend tusschen Italië en Kroatië inzake de grensafbakening tusschen het ko ninkrijk Kroatië en Montenegro. Van Italiaansche zijde werd getcekend door den gevoln\ach,tig.c(.enVt^.inj^tler^ Piotro Marchi als vertegenwoordiger van graaf Ciano en door den gezant van Italië te Agram. Casertano. Van Kroa tische zijde teekenden de minister van Buitenlandsche Zaken, Lorkowitsj en de gezant van Kroatië te Rome Peril'sj. De grens zal ter plaatse door een Ita- liaansch-Kroatische commissie vvordcji afgebakend, rekening houdende met geografische gesteldheid, do economi sche behoeften en de verkeersverbin dingen. Het verdrag treedt met zijn on- teekening in werking. broek werden gemechaniseerde Engel- sche strijdkrachten getroffen en do©r on ze artillerie teruggedreven. Duitsche bommenwerpers hebben in do Middel- landsche Zee aan de kust van Marmarie een vijandelijke vlootformatie aangeval len en een kruiser, tot zinken gebracht De Britsche luchtmacht bombardeerde Benghasi, Tripolis en Misoerata. In laatstgenoemde stad werd de Arabische wijk getroffen. Onder de plaatselijke bevolking vallen eenige dooden en ge- wondon te betreuren. In Benghasi en Tripolis is de schade van weinig be- teekenis en vielen geen slachtoffers. Een Blcnheimmachine werd door het Duitsche afweergeschut neergehaald. De bemanning werd gevangen genomen. O o s t-A r i k a: Troepen uit den sec tor van Gondar vielen vijandelijke for maties aan, dje achtervolgd werden en verliezen leden. BRUSSEL. 27 Oct. (A.N.P.- Krach tens een verordening van den militai ren bevelhebber in België en Noord- Frankrijk. wordt voor alle Belgische be drijven en huishoudingen het inleveren van oud metaal, met uitzondering van ijzer, verplichtend gesteld. Onder deze verordening vallen vooral koper, logee- ringen van koper, tin. nikkel, lood, brons, alpacca, enz. Iedereen is ver plicht een hoeveelheid in te leveren, welke in bepaalde verhouding moet staan tot zijn belasting. Hoe grooter het bedrag is, dat in 1939 aan belasting moest worden betaald, des te hooger is het aantal punten, dat moet worden gehaald. De industrieele ondernemin gen. moeten per arbeider of bediende, die op 1 Mei 1940 bij haar werkzaam was, oud metaal inleveren ter waarde van honderd punten. De inzameling be gint begin November en moet op 30 No vember geëindigd zijn. Deze verorde ning is als volgt gemotiveerd: Voor den oorlog werden de bovenge noemde metalen, bijna uitsluitend uit de naburige landen of uit overzeesche gebieden, vooral uit de Congo, betrok ken om de behoeften van de Belgische metaalverwerkende industrie te dek ken. Het jaarlijksche verbruik aan ko per bedroeg in België 37.000, van zink 4 000 en van lood 30.000 ton. Daar de invoer als gevolg van den oorlog niet mogelijk is. moesten andere mogelijk heden gevondpn worden om de produc tie van de Belgische metaalverwerken de industrie op hetzelfde niveau te handhaven. Hiertoe moet een beroep worden gedaan op het oude metaal, zooals dit ook reeds in andere landen is geschied, zooals h.v. in Neder land. Het ingezamelde metpal zal in het land zelf worden verwerkt. BERLIJN. 27 Oct. De A.N.P.-corres- pondent meldt: Naar aanleiding van den eersten ver jaardag van het Verdrag van Montoire en de besprekingen, welke nog immer tusschen Duitsche en Fransche instan ties worden gevoerd, mag er wel eens op worden gewezen, zoo vernemen wij van invloedrijke zijde, dat het er niet om gaa.t dat Duitschland het Fransche vertrouwen wint, doch dat Frankrijk het Duitsche vertrouwen dient te win nen. Grondslag en vorm der overeen komst van Montoire geven Frankrijk toch voldoende gelegenheid, om zulks te toonen. In dezen geest moet. men de huidige besprekingen opvatten, welke de modaliteiten der Fransch-Duitsche verhouding in het kader dier overeen komst to.t onderwerp hebben. Het be zoek van gezant de Brinon aan Berlijn draagt epn privé karakter. Hij én mi nister Vón Ribbcntrop kennen elkaar reeds lang. Boycot in Britsch Indië BERLIJN, 27 Oct. (D.N.B.). Naar de Engclsche berichtendienst uit Nieuw Delhi meldt, heeft de Mohammedaan- sche liga op haar partijconferentie Maandag besloten de huidige zitting van de Indische centrale wetgevende, vergadering te boycotten. De partij zou op dc vergadering van Maandag niet vertegenwoordigd zijn. De herfstzitting is Maandagochtend geopend. Op de vergadering van Dinsdag zal rle presi dent der Mohammedaansche liga, Jin- nah. een verklaring afleggen uit naam van de leden der partij en vervolgens het Huis verlaten. DE WERVELSTORM IN ARKANSAS NEW YORK. 27 Oct. (D.N.B.). Naar Associated Press over den wervelstorm in Arkansas nader meldt, heeft de storm in de stad Hamburg aanzienlijke materieele schade doen ontstaan aan woonhuizen. In Hamburg evenals* in andere steden, werden de licht- en tele foonleidingen vernield. Uit Dardanelles in Arkansas wordt gemeld, dat ook daar vijf personen gedood en 15 voor een deel zwaar gewond zijn. Ook in deze stad werden groote vernielingên aan woonhuizen aangericht Besluit van Portugeesche reeders BERN, 27 06L (A.N.P.). Het Zwit- sersche bureau voor oorlogstransporten heeft uit Lissabon de medcdeeling ont vangen. dat de Portugeesche reederijen voortaan geen goederen van niët-Por- 'tugeesche herkomst meer op hun sche pen willen overladen om naar oorlog voerende landen te vervoeren. Deze maatregel, die terstond in wer king treedt, is van invloed op alle Zwit- sersche (exportzendingen naa.r oorlog voerende landen. Men was gewoon deze' goederen in pendelverkeer op Zwitser- sche schepen van Genua naar Lissabon te brengen en daar op Portugeesche schepen over té laden met bestemming Londen, Zuid-Afrika, Britsch-Indië, Ne- derlandsch-Indié en Egypte. Dergelijke zendingen zullen voortaan nog slechts op Amerikaansche schepen via New York verscheept kunnen worden. BINNENLAND 's-GRAVENHAGE, 27 Oct. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: Volgens de wapenverordening van den rijkscommissaris no. 139/41 hebben de houders van een geldige Nederland- sche groote jachtacte, die een verkla ring van geen bezwaar bezitten van den commissaris-generaal voor de veiligheid of van de dienstinstantie die van hem daartoe opdracht heeft gekregen, voor een jachtgeweer, dat volgens zijn con structie bestemd is voor het beoefenen van de jacht, op de in het bezette Neder- landsche gebied vrij levende wildsoor ten, geen wapenacte noodig. In normale gevallen is dit eene jachtgeweer voor den jager in de Nederland6che jachtge bieden voldoende. De jager evenwel die ook grof wild of reeën in zijn jachtge bied bezit, heeft twee jachtgeweren noo dig en wel een gewoon geweer en een hagelgeweer. Voor zoover deze jagers reeds een verklaring van geen bezwaar bezitten, hebben zij bovendien voor. het tweede geweer notr een wapenacte noo dig, die in dergelijke gevallen op hun verzoek verleend wordt. Het desbetref fende verzoek moet overeenkomstig de wapen verordening hij de plaatselijke Nederlandsche politie worden inge diend. .Tevens moge te dezer, gelegen heid nog eens met nadruk de aandacht worden gevestigd op de zware straffen welke in de wapenverordening in ver band met de bescherming van de open bare orde zijn gesteld op verboden wa penbezit. C.A.O. VOOR STEENHOUWERS- DRIJF? 's-GRAVENHAGE, 27 Oct. Bij het college van Rijksbemiddelaars is inge diend een verzoek'tot algemeen verbin dend verklaring van bepalingen der collectieve arbeidsovereenkomst voor het stcenhouwersbedrijf 19411942. Het verzoek ligt tot 17 November ter visie bij dc districtshoofden der arbeids inspectie te Amsterdam, Haarlem, 's-Gravenhage, Rotterdam, Utrecht, Breda, Maastricht. Arnhem. Deventer en Groningen en bij het college van rijksbemiddelaars, Bezuidenhout 87 te 's-Gravenhage'aan welk laatste adres te vens bezwaarschriften tegen bedoeld verzoek kunnen worden ingediend. KOERSEN NEDERLANDSCH CLEARIN GINSTITUUT 's-GRAVENHAGE, 27 Oct. Koersen voor stortingen op 28 October 1941 tegen ver plichtingen luidende in: Belga's 30.1432 Zwitsersche francs 43.56 Fransche francs 3.768 Lires 9.91 Deensche kronen 36.37 Noorsche kronen 42.82 Zweedsche kronen 44.85 Finsche mark 8.82 Dinar (oude schulden) 3.43 Dinar (nieuwe 6chuldcn) 3.77 Turksche ponden 1.45% Lewa 2.50 Pengoe (oude schulden) 36.519 Pengoe (nieuwe schulden) 45.89 Zloty (oude schulden) 35. Zloty (nieuwe schulden) 37.68 Lei 1.28 Slowaaksche kronen 6.48 Drachmen 1.26 103. Al was Klompertje vol kleintje vervaard, dit was /J te machtig. Bons, daar la° /ijl op den harden grond. Het groen en geel voor de oogcn'l hij een smak gemaakt. Maar n hij nu toch wel beland zjffljl 106. Weten jullie het? Kki snapte er niets meer van. li rare omgeving had hij noz nu zien. Zou hij om hulp roepen er hier geen menschen? Wa hij nu beginnen. Ze moesten Kk tje vandaag toch wel hebba 's-GRAVENHAGE. 27 Oct. -l inspectie van de bevolkinqy| deelt mede: Er wordt met nadruk op zen, dat ook de schippers, i een der Nederlandsche bevoS registers zijn ingeschreven ti leeftijd van 15 jaar hebben tj op 1 Januari a s. in het bezii ten rijn van con persoon sheui Boven genomede voorziening vervat in beschikking persoe zen. waarin wordt bepaald i schippers, ter verkrijging van G soonsbewijs, zich eigener fa moeten vervoegen ter secretary meen te. in welker bevolkingsrep zijn opgenomen nf, indien zij ié nomen in het centrale bevolkit; ter, ten bureele van de rijksia Zulk een verzoek wordt terstotó handeling genomen, zonder dai ren een schriftelijke uitnoodigin; toegezonden. Mocht men niet dan ten k I belangrijk geldelijk nadeel binN voor den uitreiking bepaalden dat is dus voor 1 Januari 1942, i' zijn zich te vervoegen ter van de gemeente, waar men in Ij volkingsregister staat inee^ dan kan men zich ook wenden tj burgemeester van een andere f te. Deze burgemeester zal danI dragen, dat het persoonsbewijs i| burgemeester der gemeente, wal staat ingeschreven, wordt aangeif kesl Ijze lie I de Tcht v< jvai Z;.'< FEUILLETON Toen had hij in de artistenclub Wit- ite Ratten in New York, waar hij gezel schap zocht, zijn vroegeren partner Joe aangetroffen en zij weren de .Caxamelli brothers' geworden. Terwijl Alf Sóderström in de garde robe van het Coliseum zich in zijn her inneringen verdiepte, liep z:jn partner 'Joe Golden door de straten van hel nachtelijke Londen. Vandaag had die onrust hem weer to pakken, hij moest maar steeds aan Stassy eii Lupu den ken! Er waren anderhalf jaar verstreken sinds zij van elkaar waren gegaan, Stassy was nu al anderhalf jaar me' Lord Lemaile getrouwd. Dat was de grootste pech van zijn leven geweest, juist toen Joe Golden er achter was r komen, dat hij geen betere vrouw zou kunnen vinden dan Stassy popescu, moest hij hooren, dat zij al in stilte met dien Engelschman. dien Lord verloofd ,was en dat het met hun heele werk. ,de heerlijke .Hoedendoos' gedaan was! Circus Pincy opende het seizoen met een voorstelling in het stadje Pau, dat geheel in het Zuiden van Frankrijk is gelegen. De Caramelli's hadden een lange en vermoeiende reis achter den rug. toen fcij aankwamen; maar directeur Pincy verstond het, hen op te monteren. Hij was een groote breede man, een echte athletengestalte, met een vuurrooden langen baard, welke bijna zijn geheele borst bedekte, en een vitaliteit die on danks zijn zestig jaren zoo krachtig was als bij een jongeman. Madame paste, wat omvang en kracht betrof, uitstekend bij haar man. Zij was een geboren Pezon, en de Pezons waren evenals de Piricy's al sedert vier of vijf generaties .dicrmenschen'. dat wil zeggen dompteurs en dresseurs van alle soorten van beesten. Zij waren met troepen brullende leeuwen en tijgers rondgetrokken, commandeerden beren en olifanten, doch konden evengoed paarden, apen en katten voor de ma nege africhten. De geheele eerste helft van het pro gramma bestond uit dierennummers, die de familie Pincy-Pezon en aanver wanten een groote troep van tame lijk mooie en goed gebouwde mannen en vrouwen op zich nam. Leeuwen, tijgers, luipaarden, ijsberen en hun bruine broeders werden door de hoofd- kooi gejaagd, het publiek kreeg een Afrikaansch festijn' te zien. opwinden de .Gevechten in de Jungle', waarbij nogal veel met nijlpaardenzwepen en revolvers geknald werd, .herentour- nooien' en dergelijke sensaties. Daarna werd de hoofdkooi ih de manege weer afgebroken en nu kwafnen goed ge dresseerde zeeleeuwen hun kunsten vertoonen, apen. die een pantomin* speelden, duiven, die op commando wegfladderden en weer terugkwamen, dansende en springende honden, prach tig onderhouden en versierde paarden en een groep, die uit een olifant, een zebra, een pony en een kameel bestond. Het tweede deel van het programma behelsde een reeks effectnummers, die Pincy geëngageerd had. Een vrouw maakte op een motorfiets een waarlijk ijzingwekkende ,doodenrit'. waar zij tot verlichting van de toeschouwers levend afkwam; een athleet gooide imet stalen kogels en granaten om zich heen. knal lend stepten danseressen over de plan* ken; goochelaars wierpen lichtende knuppels in het rond; luchtacrobaten maakten halsbrekende toeren en de Caramelli's lieten salvo's van luidruch tige buitelingen en kletsende oorrijgen hooren. Directeur Pincy had het z°o ge- wenscht: „Jullie stille komiek is heel goed, maar zij werkt bij ons publiek toch enkel, wanneer je naderhand des te meer drukte maakt. Dus altijd eindigen mot een flinke herrie, met veel struike lingen en slagen!" Als Sóderström had daarom gelachen en gezegd dat dit een erge ouderwet- sche opvatting was; bovendien voelde hij er weinig voor zich zoo in het zweet te werken. Maar Go sloeg de raad van den ouden ervaren Pincy niet in den wind. Zijn nummer was vol afwisseling, hij ver toonde haast eiken dag een andere scène. Het geheele goede, oude cn over bekende clowns-repertoire werd afge werkt: zoowel de barbier als de scherp schutter, de gestoorde muzikanten, de onhandige acrobaat, de kunstmatige ze bra, het levende standbeeld mijnheer en mevrouw nachtegaal, dat alles kreeg zijn beurt en het einde was onveranderlijk een wilde vechtpartij. Dagelijks moesten zij oefenen, want Joe wilde, dat elk van heiden alle rol len zou heheerschen. Hij voelde wel, dat Sóderström zijn werklust niet deel de. doch het lijdelijk verzet van Alf prikkelde hem slechts nog meer. Circus Pincy vloog van de eene stad naar de andere en bleef hoogstens "twee of drie dagen op een plaats. De oude baas had het werk zeer goed georgani seerd. elke kameraad uit de tent en stad, man of vrouw, wist precies wat hem te doen stond, bij de voorstelling zoo wel als op reis, ieder had zijn nauwkeu rlg omschreven plichten. Joe Golden was met dit haastig leven tevreden. Hij maakte ook nu weer een tijd door, waarin hij niets méér vreesde dan aan zich zelf overgelaten te zijn en tot bezinning te komen. Daarom was hij teleurgesteld toen de oude Pincy hem meedeelde, dat hij eën heele week te Agen wou blijven, omdat daar jaarmarkt was. Toch moest hij den baas achteraf ge lijk geven, want in Agen werden goede zaken gemaakt. Er werden dagelijks vier voorstellingen gegeven, van twee uur 's middags tot twaalf uur 's naehta en zij waren meestal uitverkocht. Maar repeteeren kon men hier niet; gedurende hun vrijen tijd slenterden do eircusmenschen door de stad en over do jaarmarkt. Al op den eersten dag van zijn ver blijf te Agen raakte Joe Golden in een tent, die zeker de grootste op het heele plein was: Billy Big's marine-kantine met de mooie zeezwaluwen.' Toen Joe eenmaal binnen was zag hij, dat hij zich vergist had; het was niets anders dan een restaurant met een da mesorkest. Maar alle tafeltjes waren bezet. Golden kon nauwelijks een stoel vinden, hij zag dat er enorm veel ge dronken werd en dat de twaalf orkest leden, dames in matrozenpakjes veel succes hadden. Op de eerste rij zaten vier beeldschoone meisjes; maar na tuurlijk konden zij heelemaal niet spe len Joe kende die truc wel en wa ren hun strijkstokken met zeep inge smeerd. Terwijl hij er nog over nadacht of soms ook de dirigente, een tempera mentvolle, slanke, roodblonde vrouw, het vak niet verstond, zag hij opeens een dikken man in rok naar haar toe komen met een briefje. Zij las het en verkondigde toen met een hoogo kraaiende stem: „Op verzoek spelen wij nu de Loren- zo-ma rsch!" Maar Joe Golden luisterde niet meer naar de populaire marsch, die het geest driftige publiek bravo deed roepen; hij staarde maar naar dien dikken man die hem zoo bekend voorkwam Dat kan toch niemand jinders zijn, dan Big. zijn collega hij Rasumow. de kerel, die hem indertijd aan de woede van Frits bad prijsgegeven! Joe Golden hoefde niet ver te gaan om te hooren, dat hij het bij het rechte eind had. De oude Pincy kende den dik ken man namelijk. „Dat is Billy Big", vertelde hij aan zijn clown, „een Rus, ik geloof, dat hij uit de Kaukasus komt, hij reist al een jaar of tien met zijn damesorkest door Frankrijk en verdient veel geld. Hij praalt ennee, dat hij vroe ger dompeur is geweest, maar ik geloof niet. dat hij het ooit verder dan oppas ser heeft gebracht.. Als je hem soms wil leeren kennen dan hoef ie niets anders te doen dan aan een tafeltje te gaan zitten en den kellner toe te roepen: con rondje champagne voor het orkest! Een oogenblik later zul je Billv Big aan je tafel zien komen, die zich als manager voorstelt, je een serie grappen vertelt en geducht met je mee zal drinken, zoo dat je rekening belangrijk hooger wordt." Joe Golden beproefde dit reef volgenden avond. En inderdaad Big te voorschijn, sprak hem kwam bij hem zitten. Blijkbaar hem te herkennen; want hij drtf klonk vroolijk met den heer, als Caramelli had voorgesteld. Opeens keek Golden hem sohf cn zei toen met gedempte stem, nadrukkelijk: „Weet je nog hoe jij in Most beer Frits een spijker in zijn hebt gedrukt om mij hij de worsi' laten dooddrukken?" Op het hooren van het wood kou schrok Big, en zette zijn pagneglas zoo heftig neer, dat fa- Toen staarde hij Joe Golden aanJ drinker of een zieke, die niet d® meer zien kan, maakte een paa' holpen gebaren als wilde hij fa'tS schuiven wat tusschen hen bei* slaan had, schudde zijn dik 'hoofd toonloos: „Rasumow is dood Marfa i; allemaal dood!" Hij lachte fc vreemd als een krankzinnige toen de kapel een wenk, terwijl W „Hallo-Katinkapolka!" Het orkest, dat een oogenblik f Q zeerd had, zette dadelijk in. Golden greep Big bij de scfr schudde hem door elkaar alsof fa wilde wekken en vroeg: „Man wat zeg je daar? Zijn R en zijn dochter dood?" (Wordt verval al

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 2