STADSNIEUWS )e mensch als eekhoorn GqsMjcLn Stilte voor den storm scÖSÊ» :hf op kastanjes, eikels en beukenootjes Door onveilig sein gereden Gevonden Voorwerpen Burgerlijke Stand Wederom succes voor A.D.V. Competitie-standen Niet naar Garmisch v. d. Voort op tournee Geschiedenis van een gevonden collier UIT DE STAATSCOURANT FEUILLETON iGINA 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 29 OCTOBER 19fll [WAPEND met bussen, blikken, potten, pannen, kistjes, bakken, tasschen, zak ten zün in dc afgeloopen maanden duizenden de bosschen ingetrokken. De trfi was eekhoorn geworden en zocht met een ijver het goede doel ten volle tdig naar de beukenootjes, de eikels, dc kastanjes en den verderen „afval" de hoornen. Het Rijk verleende zijn volledige medewerking en zoo was er dit een organisatie aan den gang gegaan, welke geen vierkanten meter boschgrond ieczocht liet- De resifttaten van dit georganiseerde zoeken beantwoorden echter aan de verwachting, niet omdat de organisatie niet zou deugen het tegendeel 'deer het geval doch domweg" omdat de eikels, kastanjes en beukenoótjes tquent verstek hebben laten gaan, er viel te weinig te oogsten. A de opbrengst is bedroevend", zoo deelde ons de heer AM. E. Overdij- die met de organisatie der inzame- het district Noord-Holland en dit is belast, mede. „Aan den ijver dc inzamelaars heeft liet werkelijk zeiegen. maar er was nu eenmaal erg ig. Er valt bijvoorbeeld niet te den- dat de eikels die dan nog gevonden in groote hoeveelheden dienst zouden cn doen voor de vervaardiging van j^nat-cacao, of voor de verwerking ollic-surrogaat." Integendeel, zoo blijkt het, de est zal nagenoeg geheel- moeten nrden benut voor den aanplant n nieuwe boomen. De verplichte uitlevering immers heeft tot de tbossching van groote oppervlak- n geleid, en hiervan zullen alleen n geen nadeelige gevolgen voor t boschbestand voortvloeien, als kweekens voldoende eikels krij- n toegewezen om voor nieuw lootgocd" te zorgen. Mikenootjes zijn er zoo goed als to vinden geweest In het hcele riet werd... drie en vijftig kilo ge ien. De kastanjes bleven met 40 ton beneden critiek, doch deze zullen don vermalen en beteekenen dan ettelijke- tonnen veevoer extra. Het se wat het er nog redelijk afbracht le pessimistische verwachtin- overtrof was de opbrengst der Ame- ansche eikels. Deze haalden om- ?ks zeventig duizend kilo's iri het e district, waartegenover de inland- eikels met net 1200 kilo's een al aargepstigst figuur slaan. Er kan wel hier en daar een enkel kilo bij len, maar in hoofdzaak zijn deze rs toch wel de „einduitslagen". E moeite der inzamelaars is, financieel gesproken, dit jaar er goed beloond. De vastgestelde iximumprijs waartegen de vond- werden ingekocht wa6 dikwijls ie- of zelfs viermaal zoo hoog als vorige jaren. Daarbij is er tc- :ht mee rekening gehouden, dat ivoorhecld de beukenootjes, welke andere herfstgetijden op hoopen een konden worden geveegd, ans stuk voor stuk moesten wor- geraapt! P geheels regeling heeft trouwens eet gefunctionneerd. Om het uiter- rendement te bereiken werden ook iculiere boscheigenaars verplicht opbrengst van hun terreinen in ie ren, of, indien zij zelf geen gelegen- hadden voor het verzamelen te rapers op hun terrein toe te la- Enkele onaangename ervaringen schooljeugd, die, waarschijnlijk on- den indruk der ongerepte omge- in de toppen van de boomen In intje ging spelen en een verbluffcn- ravage aanrichtte, daargelaten, was nedewerking wederzijds goed. Verder het een voordeel, dat de overheid bepaald, dat niet door of vanwege fabrieken mocht worden geraaft. e immers hadden wellicht tegen :y-prijzen de heele voorraden opge- om deze bij surrogaat-fabricafi? verken. De voorziening der bosch- wers met het noodige materiaal dan totaal vastgeloopen.- Zoo :t ons land dus wel wat minder ogaat-koffie en wat minder eftel- i. maar men zal dit gemis in het van het bovenstaande gaarne (fi- rlijk) slikken. BINNENKORT zal' het nu zoover zijn, dat de plaatselijke agenten, die de voorraden van de rapers hebben over genomen, van den districts-agent hun instructies krijgen, waarheen zij den opgeslagen oogst moeten zenden. Daar worden de voorraden dan op een cen traal punt ingekuild om te overwinte ren, waarna in het voorjaar de bosch bouwers er uit zullen kunnen worden voorzien. Een „collecte" welke aan dui zenden werk heeft verschaft en van groote beteekenis is geweest voor ons land zal dan geliquideerd zijn. Voor degenen, die zouden meenen, dat al deze omhaal toch maar weinig heeft opgeleverd zij hier nog als troost de inofficieele mededeeling. aan toegevoegd, dat een slechte eikeloogst een matigen winter 6chijnl aan te kon digen. en dat thans tenminste duidelijk is vastgesteld, dat de oogst slecht was. Of de winterprognose nu ook juist zal blijken Veertien dagen geleden had zich voor de Utr. Rechtbank te verantwoorden een machinist der Ned. Spoorwegen, tfie in den avond van 17 Maart, dienst doende op de lijn AmersfoortUtrecht met zijn machine door een onveilig signaal gere den was, waardoor hij den niet gesloten overweg, in den Hoogendijk passeerde, waar de locomotief in aanrijding kwam met den aanhangwagen van een vracht auto. Persoonlijke ongevallen deden zic'h niet voor. n De officier van justitie eischte, reke ning houdende met het feit, dat verdach te reeds disciplinair was gestraft, een geldboete van ƒ25, De'rechtbank, thans vonnis wijzende, veroordeelde verdachte conform dezen eisch. Op het politiebureau zijn door de eige naars de volgende gevonden voorwerpen te rug te bekomen: Bruin geblokts damcsparapluie, bruine tasch (angorawol) inh. armband, eau de co logne en portemonnaie met geld; bruidsfo to; buitenband va"n auto; schroevendraaier; sleutel met koperen lebel, rechter lichtbrui ne glacé dameshandschoen; zilverbonnen; bruine Iheerenportemonaie; portemonnaie m. witte randjes inh. geldsbedrag; Belgische herdershond; aantal kolenzakken; 8 sleu tels aan kogelketting; lichtblauwe alpino muts; grijze want; kinderschoentje; dames polshorloge; zilveren horlogeketting; acte- tasch inh. schort; aardappeldistributiekaar ten; ifioderno damesportemannaie; Bon» boekje met bonnen voor den Bond van Klein handelaren in groenten enz.; grijze cein tuur; kanarie met ting aan poot; nijptang; rijwiel zonder banden, merk Gazelle; bruin lederen portemonnaie met inhoud; bruin kinderportemonnaietje met rozenkrans; boodschappentasch met inhoud; lorgnet in étui; bruine kleine hond; paar roode want jes; be^nbeschermer; roodbruin kinder schoentje; zwarte langharige hond; blauwe dame3tasch; blauw gebreide want; para- pluie; zwarte hond met krullend ihaar; roo de portemonnaie met geld; zilveren broche met roode steen; wit kinderwantje; een wit te en zwarte rozenkrans; paar lichtblauwe wanten; groen marmeren vulpen. DE KERK ROEPT Gelijk reeds eerder gemeld is, worden in de St. Joriskerk op de Zondagen 2, 9 en 16 November bijzondere kerkdiensten gehouden. Zondag a.s. spreken ds. J. v. Dijk uit Nijmegen en Ds. A. Dönszelmann over het onderwerp: „Heeft ons leven nog zin?" Vóór nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de desbetreffende advertentie in dit blad. SPORT EN SPEL Wedstrijdprogramma's - vormen uitersten jP\ AT de N.V.B. zich met. de vaststel- -■--'ling van «de wedstrijdprogramma's maar weinig rekenschap aflegt van de verschillende clubbelangen i.e. de plaatselijke clubbelangen komt dezoi' dagen weer eens duidelijk aan het licht. H.V.C. speelde Zondag j.l. thuis tegen De Spartaan, Amersfoortsche Boys was vrij, Quick speelde ih Blaricum, Ams- vorde in Utrecht. A.P.W.C. in Laren en Sopla genoot rust. Alzoo één voetbal- wedstrijd in Amersfoort en de overige velden vrij. En wat brengt de komende Zondag ons? H.V.C. gaat een zeer belangrijke ont moeting spelen tegen de Volewijckers op Birkhoven, A.P.W.C. krijgt even eens op Birkhoven bezoek van R.K. B.V.V., Amsvorde ontvangt aan den I.'eusderweg het Bussumschc „Allen Weerbaar" en tenslotte is er op Dorre- sifcin de pladrtselijke ontmoeting tus- schen Quick en Sopla. Alleen Amers foortsche Boys heef het „geluk", dat zij het gewoel van de Amersfoortsche voetbalarena niet in hoeft, maar strijd mag leveren in Hilversum tegen Donai*. Op één club na, spelen dus alle plaat selijke verecnigingen in de stad: twee Zondagen met twee uitersten. Wij we ten wel. dat de N.V.B. niet alleen reke ning met Amersfoort heeft te houden. Wij. kunnen ons ook indenken, dat er wel eens een minder gelukkig program ma vastgesteld moet worden, andere vereenigingen hebben immers ook 'hun verlangens, waaraan men zooveel mo gelijk tegemoet wil komen. Maar dit argument is voor deze. stad niet steek houdend, omdat Amersfoort al zoovele malen en wij denken hierbij aan vorige seizoenen de dupe van een zeer ongelijkmatig en onbillijk verdeeld wed si rijd programma is geworden. Niet alleen de vereenigingen. en in dit geval het meest de lager geklas- seerden, hebben er uit. financieel oog punt van te lijden, ook het publiek kan maar weinig op hebben met een te ruime keuze of met geen keuze. Wij kunnen ons voorstellen, dat de aanhang van de vierde klassers het liefst de eigen club aan het werk ziet. bijzonderlijk in plaatselijke ontmoetin gen. Maar ook, dat zij graag een span nende en betere partij voetbal tusschen twee kampioensgegadigden uit de twee de klasse volgt, welke in de onmiddel lijke nabijheid plaats vind. Zondag j.l. hebben wij hier een stilte gehad, het Meek een stilte voor den slorhi te zijn. Gee^n van beide st^lt amen op prijs. Sopla. dat wij voor eenige we ken egen A.W.-reéds om twaalf uur zagen aantreden ook al vanwege de heer-' schende voethaldrukte en A.P.W.C Geboren: Gerda Paula Cornelia, d. van Evert van Corler en Cornelia Goortruida Verhaar. Ondertrouwd: Hendrik Johan Los en Con stance Charlette Fritz. Gehuwd: Gcrrit Raven en Jannette Eli sabeth Kruidhof; Abo Ljjkle Wiersm* en Maria Jacoba Ruys. Overleden: Willem Djjksma, 12 jaar. VAN DE POLITIE Door een electriciën werd hij de politic aangifte gedaan van vermoedelijken diefstal van 50 Meter Unionbuis voor electrische verlichting. Vier wielrijders kregen een proces verbaal wegens onvoldoende rijwiel-ver lichting. THEATER MAGICA KOMT IN 'S PRINSENHOF Blijkens een advertentie in dit num mer zal het gezelschap „Theater Magica" Zaterdag en Zondag a.s. in ,,'s Prinsen hof" optreden. Het programma vermeldt, naast veler-lei goochelnummers; piuziek, dans en humoristische attracties. Er 'worden Zaterdag en Zondag avond voorstellingen en op Zondag een mati- née gegeven. zijn vooral de ploegen, di© in het'hoekje zitten, waar de slagen van den wille keur vallen. Moge de N.V.B. onze stad nu eens wat meer attentie gaan wijden. De Amersfoorters zijn er zoo veelvul dig van verstoken geweest, dat zij er r^cht op hebben. En zoo moeilijk kan het toch niet zijn, om een uit dit oog punt te verdedigen wedstrijdprogram ma in elkaar te zetten. Moge het bovenstaande geen wensch blijven DAMMEN Onder groote belangstelling speelde A.D.V. 1 Maandagavond in Hotel „Mo- nopole" haar derden, wedstrijd voor de competitie van den N.D.B. tegen H.C.D I uit Hilversum. Onze stadgenooten hebben zich ook ditmaal niet van de wijs laten brengen. De Hilversummers bleken inderdaad over een zeer sterke ploeg te beschikken, die stellig nog wel een hartig woordje imee zal spreken. De A.D.V.-'ers, die volledig uitkwa men, vergastten ons op fraaie partijen. Zij wisten al spoedig op cfe heeren J. Vos en A. Morre een 4—0 voorsprong te nemen, hetgeen het noodige zelfver trouwen gaf. Niettemin liet do Hilvcr- sumsche ploeg- zich niet ontmoedigen en bleef kranig tegenstand bieden. Zij wist den achterstand te verkleinen, zoo- dat A.D.V. I een voorloopigen 53 voor sprong heeft weten te behalen. De afge broken partijen zijn zoodanig, dat de partijen van de herren De Knegt en Aarts zeer gunstig staan. Verkley op slag gewonnen staat én Werdler schijf- winst heeft, zoodat de A.D.V.-ers in ieder geval de overwinning bimnen heb ben. In de beide andere afgebroken par tijen saa de heer Van Colmjon gelijk en Louis verloren. Een 119 overwinning staat in ieder geval vast. terwijl op ee.n 128 eind stand gerekend kan worden. De persoonlijke uitslagen luidden: A.D.V. I H.C.D. I H. DamkatW. Wolf rad 11 J. VosC. Munderhoud 20 J. C. do KnegtJ. v. Bemmelen afgebr. A. MorreJ. Brouwer 20 A. VerkleyK. Marinus afgebr. Chr. v. BerkenboschJ. Lodewijk 0—2 J. van AartsH. van Leeuwen afgebr. C. v. ColmjonG. J. Soek afgebr. F. LouisG. T. Tennissen afgebr. F. WerdlerW. Stevens afgebr. Voorloopige uitslag 5-3 Res. 2e klasse c DWV 2 6 4 2 0 17— 8 10 HVC 2 6 4 0 2 21—11 8 Zeeburgia 2 a 3 2 1 2212 8 't Gooi 2 6 S 1 2 10— 9 7 TOG 2 6 3 0 3 21—13 6 BFC 2 6 3 0 3 15—16 6 DWS 3 6 3 0 3 13—16 6 Hilversum 3 6 2 0 4 11—17 4 Volendam 2 6 0 3 3 15—32 3 AFC 4 6 0 2 4 10—21 2 Res. 3o klasse J Hercules 2 5 5 0 0 17— 4 10 Velox 3 6 5 0 1 50—11 in Zeist 2 6 5 0 1 24— 9 10 UW 3 6 S 1 2 20—16 7 SEC 2 5 3 0 2 21— 9 6 't Gooi 4 6 2 1 3 10—13 5 BVC 2 5 1 0 4 10—14 2 Am. Boys 2 5 1 0 4 9—22 2 Patria 2 6 1 0 5 7—32 2 Voorwaarts 2 4 0 0 4 4—42 0 IJSHOCKEY Naar dc Revue der Sporten mededeelt, zal er dezen winter geen Nederlandsch \jshoc- keyteam naar de Europeesche kampioen- sdhappen te Garmisch Partenkirchen wor den uitgezonden, daar het niet mogelijk is een eenigszins representatieve ploeg bijeen te brengen. WIELRENNEN Naar Sport Echo vermeld, heeft de Utrechtsche renner B. van der Voort van het College van Gevolmachtigden voor de Sport, toestemming voor de volgende buitcnlandsche wedstrijden verkregen: 2 November Brussel. 9 No vember Antwerpen, 23* November Ant werpen, 30 Np.vember Brussel. 14 De cember Brussel en 25 December Gent, Zooals wij reeds mededeelden, heeft Van der Voort tezamen met Pellcnaors ook vier contracten voor Berlijn en wacht nu op toestemming om ook daar le mogen starten. Zondag j.l'. reed Van der Voort, dio ondanks den oorlog momenteel een groot deel van Europa bereist, te Gent en won wederom de persoonlijke ach tervolging De Utrechter won met een Meter verschil van Albert Buysse en reed»3234 M. in 4 min. 5.6 sec. BINNENLAND ZWOLLE. 23 Oct. Veertien dagen geleden stond voor de Zwoleche recht bank C. v. (1- K. uit Zwolle terecht, we- gens/oplichting. Het was een vreemd ge val. v. d. K. was nl. als deskundige ge raadpleegd voor de bepaling van de waarde van een collier, <lat een Utrechtsch meisje op 6traat had gevon den, terwijl zij zich met haar moeder naar den trein begaf voor een reisje naar Zwolle. De moeder schonk geen aandacht aan het „prul", doch de oom van het meisje in Zwolle vertrouwde het oordeel omtrent de vermeende waardeloosheid niet en liet het kot tinkjo schatten, v. d. K. bepaalde de waarde op 25 althans dat bedrag wil de hij er voor geven. Toen de heer W., de oom van het meisje op deze trans actie niet in wilde gaan, verzocht v. d. K. het collier nog even te mogen hou den, opdat hij het nog nader zou kun nen onderzoeken. In werkelijkheid begaf hij zich naar een juwelier, wien hij het sieraad voor 1900 verkocht. Van dit bedrag bood hij den heer W. den volgenden dag 75 voorgevende, dat hi.f het hiervoor aaa een klant vjin de hand had kunnen doen. Maar de heer W. nam ook nu met de activiteit van v. d. K. geen genoe gen: hij wilde g'een geld, doeh het col lier terug hebben, opdat dit aan de rechtmatige eigenares te zijner tijd ter hand gesteld zou kunnen worden. Het collier was evenwel verdwenen. Het bleek zelfs niet meer in Zwolle te zijn, want de juwelier, die het gekocht had, had al weer kans gezien het te verkoo- pen naar Amsterdam. En toen de poli tie aldaar, door de Zwol6che politie ge waarschuwd, het onderzoek voortzette, bleek het kleinood ook al niet meer in Amsterdam te wijzen, maar in Venlo. Daar is het tenslotte achterhaald en in dien tijd was ook de eigenaresse in Utrecht opgespoord. v. d. K. beweerde bij de behandeling van dit geval voor de rechtbank, dat hij niet het oogmerk zou hebben gehad om zich aan het collier te verrijken. De of ficier van justitie hechtte aan dit ver weer evenwel geen waarde en eischte een jaar gevangenisstraf. De rechtbank deed thans uitspraak en veroordeelde v. d. K. tot vier maanden gevangenis straf. Bü besiuit van den secretaris-generaal van het departement van Financiën: Is aan mr, J. Schutteva.er, op zün ver-* zoek, met ingang van 1 November 1941 eer vol ontslag verleend uit zün betrekking vau, hoofdcommies bü bet departement van Financiën. I? aan H. A. Ankersmit, ontvanger 'der di recte belastingen te 's-Gravenhage met in gang van 31 December op zün verzoek eer vol ontslag uit 's'Rüks dienst verleend. Is aan B. Dethmers, verificateur der in voerrechten en accü'nzen te Amsterdam, met ingang van 1 Januari 1942, op zün verzoek eervol ontslag uit 's Rüks dienst verleend. Is aan de Ry'ks Hoogcro Burgerschool te Gorinchem, te rekenen van 1 September 1941, benoemd tot leeraar in vasten dienst: C. G. L. Apeldoorn, thans tü'delük leeraar aan 'die school. GRAND THé&TRE. Van Vrüdag t.m. Woensdag vertooning van „Monika". Andere avonden 8 n.m., Woensdag en Voorstellingen: Zaterdag 6 en 8.15 uur doorl., Zondag 1.45, 4, 6.15 en 8.30 uur doorl. Andere avonden^ S uur nam. Woensdag en Zaterdag matinéc om 2.30^ uur. CITY THEATER. Vdin Vrü'dag af vertoo* ning van „De ecwigo jood". Voorstellingen als in Grand Thé&tre. REMBRANDT THEATER. Vertooning van de film' „Tusschen Hamburg en Haïti". Voorstellingen als ln Grand Thé&trOj behalve de matinée's. GILDEHUIS. Herfsttentoonstelling A.K.G< 12 November. GRAND THö&TRE. 80 Oct. De Rambler* 7.30 uur. CONCORDIA. 31 Oct. Vrouwen Electric!- teits Veroeniging. Filmvertooning. 2 uur n.m. '3-PRINSENHOF. 1 en 2 Nov. Theater Magicn. Voorstollingen: Zat. 7.45 uur nam. Zondag 2.30 uur familie-matinee en 7.45 uur nam. ST. JORISKERK. 2 Nov. Bü'zon'dere Kerk dienst. Spreker: ds. J. v. Dük uit Nü- megen en ds. A. Dönszelmann. 3.30 uur. 's-PRINSENHOF. 3 Nov. Ned. Duitsch Cultuurgemeenschap. Zepparoni-kwartct bespeelt oude instrumenten. 8 uur nam. VOLKSGEBOUW. 5 Nov. Vreugde en Ar beid. De heer Ch. v. d. Bilt uit Heerlen spreekt over het pensioenvraag3tuk. 7.30 uur. GRAND THéaTRE. 6 Nov. Residentie Too- neel. Opvoering van „Operatie geslaagd". 7.30 Uur nam. DE VALK. 2 Dec. Orkestverceniging Amersfoort. Solist Ch. Havolaar. Medew. van Amersf. Dameskoor. 7.30 uur. Waarom nog steeds verdriet, Als „Frank" U billijk 't beste biedt? Voor het vakexamin zün geslaagd surnu merairs der invoerrechten en accünzen I. G. F. van Leeuwen, K. Sneep cn J. G. Koeman. Bü beschikking van den secretaris-gene raal van het departement van Waterstaat is te rekenen van 15 October 1941, aan W. R. van Haga, op zün verzoek eervol ontslag ver leend als rükscontroleur van het verkeer in tüdclü'kcn dienst. EEN CURSUS IN NEDERLANDSCH HILVERSUM, 28 Oct. De persdienst van den Nederlandschen Omroep meldt: Aan 'de groep populaire uitzendingen „Onze eigen taal" wordt een nieuwe vorm gegeven. Door do oprichting van een taal club, die dezen winter in wckelüksche bü- cenkomst de voornaamste moeilü'kheden, die de Nederlandsche taal voor Nederlanders op levert, op geheel nieuwo wjjze zal behan- 'delcn. De eerste b'üeenkomst zal op Zondag 2 November van 18.3019.00 uur over den zender Hilversum II worden uitgezonden. Luisteraars kunnen zich als ,„correspondee- rend lid" van de taalclub opgeven en ontvan gen dan mettertüd kosteloos het boekje: „Onze eigen taal", dat een samenvatting zal inhouden van hetgeen in dc taalclub wordt behandeld. De 20 uitzendingen zullen samen een com pleten cursus in zuiver Nederlandsch vor men. DE BALLADE DER 4000 FRIEZEN HILVERSUM, 28 Oct. De persdienst van den Nederlandschen Omroep meldt: Zon dag 2 November zal van 15.001520 uur over den zender Hilversum II. Adriaan van Hees, 'do „Ballade der 4000 ^riezen" voor dragen. Deze ballade behandelt een episode uit onze krügsgeschiedenis, zich afspelende in het'jaar 1672, toen, door het inzetten van een groep van 4000 Frieschc soldaten, het vaderland van een Fransche invasie gered werd. en Drogisten Hoofdredacteur: J. VALKHOFF Amersfoort Redacteur Stadsnieuws en Uit den Omtrek: R. LEENKNEGT. Amersfoort Redacteur Sportrubrlek: H. A. C. VAN D$Rt KRAAN Jr.. Amersfoort la zeker! Oswin lxeeft ze verscheurd illebei in Perm in de voorstelling, zou niet gebeurd zijn, als Marfa getrouwd had. Ik zou Oswin wel bedwang hébben gehouden. Maar de J' ging al achteruit en het meisje die pod... Maar la'at me tooh e'.n- ijk los duivels nog toe!" I-Iij "drie Golden zoo heftig van zich af. deze tegCTi de tafel vloog en de >chen en glazen rinkeljlen. Toen hij vlug heen. °'den liep hem na, pakte hem op- uw bij de kraag cn schreeuwde hein de ooren: Zeg schoft' Wij hébben nog wat af le enen Maar toen voelde hij het alle kanten slagen regenen °en hij weer tot bezinning kwam, hij in een hoek van de jaarmarkt den grond. 1-Iet plein was al denker stil; zeker was het al lang na mid- "acht. Langzamerhand kon hij zich •aleeren: daarginds was circus Pincy hnks er achter moest Big's restau ittent liggen. h) ging er op den tast heen, want hij dien vent toch te pakken krij- °m iets naders te hooren over het celuk der Rasumow's en om hem ein. zijn schurkenstreek te vergeiden. Maar de plek waar straks nog Billy Big's groote tent gestaan had, was leegl Hij moest in alle haast zijn uit gerukt. Tenslotte weigerden oogen en beonen Golden den dienst, hij voelde zich duize lig worden en sleepte zich met moeite tot aan zijn woonwagen terug. Daar viel hij in bed en sliep aan een stuk door tot Alf hem wekte voor de voor stelling. Toen kleedde hij zich aan, deed in de manege zijn werk, maar viel daar na weer dadelijk in een lange, diepe slaap, die eigenlijk meer op bewuste loosheid leek. Vier dagen lang ging dat zoo Golden liet zich slechts wekken voor zijn werk, dat hij geheel mechanisch uitvoerde cn verloor naderhand weer spoedig zijn wilskracht en bewustzijn. Alf hegreep er niees van. Maar de oude Pincy had wel eens meer derge lijke gevallen gezien en stelde hem ge rust: „Wanneer iemand een stoot, of een slag op het. hoofd krijgt, wordt soms een be paald gedeelte van de hersens verlamd, maar langzamerhand geneest dat weer en dan is alles in orde." En inderdaad: toen het circus te Tou louse aankwam was Joe Golden weer heelemaal beter. Nu hoorde hij pas, dat er zich. voor zijn woonwagen te Agen een eigenaar dig tooneel had afgespeeld, op den avond dat hij bewusteloos op de jaar markt had gelegen. Er was namelijk opeens een slank blond meisje in ma trozenuniform opgedoken, ze wilde juist den wagen van Alf Söclerstrom binnen gaan. tóen een dikke man achter haar aan kwam, haar ondanks hevig pn> test ruw in den arm nam en met zich meetrok eer iemand nog had kunnen ingrijpen... Joe Golden was er dade lijk vn overtuigd dat dit niemand an ders geweest kon zijn dan Big. Maar wat had het meisje met Alf te maken? Toen hij zijn partner ernaar vroeg, haalde .deze- de schouders op: hij had met een aardig blond*meisje uit Billy Big's imarine-tent een praatje gemaakt Zij stond bij het buffet om de kellners te controleeren en zei, dat ze Marfa heette. Meer wist Alf, naar bij verze kerde. ook niet. Marfa! Marfa Rasumow! Vanaf het oogenblik, dat Joe dit gehoord bad. moest hij steeds denken aan de licht blonde dochter vail den .koning der dompteurs' het meisje, dat misschien voor'hem bestemd was geweest en waar om de jaloersche J3ig indertijd den beer op hem aangehitst had! Dan zei hij we©r bij zichzelf dat het toch onmogelijk was, Rasumow en Marfa waren toch door de beren ver scheurd. Of zou Big hem in Agen wat hebben voorgelogen Golden trachtte nog iets meer uit zijn collega te halen maar Alf bleef erbij, dat hij niets anders wist dan hij al gezegd had. Tusschen Alf en Joe ontstond nu een sterk en gróeiend wan trouwen Zij gin gen elkaar uit den weg alsof zij elkan der niet kenden en zagen elkaar nog slechts bij de voorstelling. De oude Pincy traohtte aanvankelijk de Caramelli's weer te verzoenen; hij leefde met zijn artisten op patriarchale wijze, als met-een enkele groote familie, maar hij moest toegeven, dat het num mer van de Caramelli's juist, nu zij van elkander vorvreemd waren geraakt, veel beter, veel gewetensvoller en met veel meer effect op het puibliek gespeeld werd. Hij slaagde er niet in de twee partners weer tot elkander te brengen en deed er nu ook geen poging meer toe, Gedurende de geheele rest van de tournee, van Maart tot October toe, had Golden naar het verblijf van Big ge zocht. Maar tevergeefs! Het was alsof de dikke ondernemer met zijn geheelo marine-cantine door den aardbodem verzwolgen was. Daarentegen had Joe echter juiste be richten over het, einde van Rasumow kunnen inwinnen. De beroemde domp teur was, enkele jaren geleden, inder daad te Perm het slachtoffer van zijn dieren- geworden.. Hij had, na lang durige en zeer voorzichtige oefeningen zijn doohtor Marfao met de beren laten optreden. Hijzelf stond steeds vlakbij, gereed om haar bij te springen, wanneer ook maar het minste mis zou gaan. In die bewuste ongeluksvoorstelling te Perm was Marfa zeer plotseling door den kolossalcn Oswin aangevallen Rasumow had onmiddellijk ingegrepen, doch slechts met het resultaat, dat hij enkele minuten later 'naast Marfa onder den beor lag en ten slotte met zijn dochter voor dood uit de kooi werd g.e- trokken. Rasumow werd te Perm be graven. Of. Marfa ook was gestorven of het er misschien met het leven haó af gebracht, dat kon de artist, die Joe Golden het geval vertelde, niet met ze kerheid beweren. Tóen Joe dit alles hoorde kreeg hij een eigenaardig en pijnlijk gevoel van schuldbewustzijn. Was hij door Rasu mow niet uitgekozen als zijn opvolger, en tegelijk als de beschermer, misschien ook de echtgenoot van Marfa? Hoe dom en plomp was hij geweest, dat hij de bedoelingen van zijn meester niet "be grepen had! Wanneer hij hierover dacht dan her innerde hij zich van zelf weer allerlei uit zijn leven met Edith Bolansky: hun kor.t geluk, de plotselinge scheiding en het lange verdriet. En nog steeds had Joe Golden geen nauwkeurig begrip van het ongeluk, dat Edith's dood had veroorzaakt. En de eenige, die deze vreeselijke secon den doorleefd had, Henry Eagle, bleef zwijgen. De oude artist beantwoordde ook de brieven niet. die Joe Golden hem naar Shell Beach geschreven had, een keer of vier vijf in de laatste jaren en steeds omwille van Zephora. Het-meisje was nu elf jaar geworden en niet langer bij de zusters te New Orleans. Tenminste dil had Joe Golden gehoord. Zou haar grootvader, de oude Bolansky. mis schien meer van Zephora welen? Maar de brieven, die Golden naar Kopenhagen schreef, karnen terug met het opschrift: geadresseerde verhuisd, nieuw adres onbekend. Later vernam hij, dat de oude clown het niet had kunnen uit houden in zijn hotel en op nieuw de manege was ingegaan. Ilij had het eerst weer met .zijn-eens zoo beroemde solonummers geprobeerd, maar hoegenaamd geen succes gehad. Daarna nam hij twee partners cn stu deerde met hen zulke entrées in als te genwoordig de Tanfi's, de Fratellini's, de Cavallini's de Barreceta's en andere trios. Maar de oude clown scheen de nieuwe stijl niet te begrijpen, zijn tijd was inderdaad voorbij; hij moest, wan neer hij nog wilde optreden, tevreden zijn met de manege van kleine circus sen en het podium van kleine theaters waar zijn beroemde naam nog publiek trok. De .Caramelli brothers' daarentegen maakten carrière. Dadelijk na hun tournée met circus Pincy. dat zijn laat ste voorstelling te Parijs had gegeven, waren zij aan het Alhambra gekomen, het grootste variété van Frankrijk. Dezelfde agent, van wien Golden nog een jaar geledeji een contract had af geslagen, kon hen nu boeken. „U had gelijk, mister Golden," zei hij lachend, „indertijd was u nog niet half zoo goed als vandaag!" In het verdrag stond, dat de Cara melli's een nummer moesten spelen, dat Parijs nog niet 'gezien had. „Wat zal dat voor een nummer zijn?" informeerde de directeur van het Al hambra bij Golden. „Want u hebt in de zes xveken. dat u met Pincy hier in Parijs was, toch zeker al uw entrees afgewerkt?" „Wij hebben Humsti-Bumsti op ons programma," zei Golden. „Dat hebben al honderd artisten bij ons vertoond!" riep de opgewonen di recteur ontsteld. „Maar toch zeker nog niet zooals wij," antwoordde Golden droog. Ilij kreeg gelijk. Nog nooit had Pa rijs over Humsti-Bumsti zoo gelachen als dit keer in Alhambra. Alf Söder- ström was de fijne komiek in rok, dio glimlachend en elegant over stoelen en tafels sprong. Joe Golden speelde do onhandfge Bumsti. die met een kin derlijke, vergenoegde grijns in zijn wit- bekladde, visage over het tooneel slofte, höpste en struikelde en onder het uit- stootcn van kleine gilletjes Humsti's sprongen nadeed waarbij hij natuurlijk telkens ofwel irfet zijn been in een stoel bleef hangen, ofwel dc tafel om ver sprong, of nog ander pech had. (Wordt vervolgd)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 3