Moskou met Duitsche bommen zwaar getroffen ROOSEVELT'S DOCUMENTEN KLOMPERTJE KLOI Leningrad bestookt DE INDRUK TE LONDEN FRANSCHE GIJZELAARS NOG NIET GEDOOD Engeland erkent Syrië Gevechten bij Gondar en Tobroek De aanmelding voor de ziekenfondsen ALLE HANDEL IN kantoormachines verboden DUIZENDEN GEVANGENEN.... Calculatievoorschriften voor tricotage DE STADHUISPLANNEN VOOR AMSTERDAM radioprogramw „Der Soldat in Holland" STAATSCOURANT PAGINA 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 30 OCTOBER BERLIJN. 29 Oct. (D.N.B.). On danks het slechte weer hebbeh tal rijke Duitsche gevechtsvliegtuigen op 2S October Moskou aangevallen. De Duitsche bemanningen lieten hun bommen vallen op belangrijke militaire inrichtingen en op ravi- tailleeringsbedriivcn der bolsjewis tische hoofdstad en keerden zonder eigen verliezen naar hun steunpun ten terug. Voorts is na een doorbraak door een bolsjewistische verdedigingsin stallatie ten Westen van Moskou, een afdecline der Duitsche voorhoe de er in geslaagd een Sovjetvlieg veld in te nemen en ondanks alle bolsjewistische tegenaanvallen tot de komst van nieuwe Duitsche troe- penonderdeeïen in bezit te houden. Evenals de vorige dagen hebben ook gisteren de zwaarste batterijen van het Duitsche leger militaire doelen van Le ningrad bestookt. Stelselmatig werden de beschietingen van ravitailleerings- bedrijven in de omsingelde stad voort gezet. Een geweldige rookontwikkeling en branden toonden de trog de uitwer king van de actie der Duitsche artille rie aan. Duitsche gevechtsvliegtuigen, die eveneens aa^p de gevechten om Le ningrad deelnamen, plaatsten voltref fers op bewSponin gebedrijven. De waar nemers constateerden na den luchtaan val twee reusachtige branden. Gisteren hebben Duitsche gevechts vliegtuigen weer een aanval gedaan op de haveninstallaties van Kertsj. I-laven- gebouwen en overlaadinstallaties wer den getroffen. Een benzinetank ging in vlammen op. na door een bom getrof fen te zijn. In de wateren rondom Kertsj werden drie Sovjetvrachfcbooten van 3000 t. in totaal en zes schuiten tot zin ken gebracht. Zeven am d ere schepen van 350 t. werden zwaar beschadigd. Aan het Oostelijk front geraakten Sovjetvliegtuigen gisteren in een hevig gevecht verwikkeld, waarbij zij 17 toe stellen verloren en de Spaansche jacht- vliegers zich door hun bijzondere kra nige aanvallen onderscheidden. Het Bulgaarsche Roode Kruis heeft besloten tot uitzending van een a/mnu- lance naar het OosteKjk front,, zoo meldt de Dn es. Met dezen ambulancetrein zullen Bulgaarsche medici en verpleeg sters naar het front gaan. Men is van' plan dezer dagen te vertrekken. Van het Finsche front VAN het Finsche front hebben Fin sche troepen bolsjewistische strijd krachten die een tegenaanval wilden doen. omsingeld. Na voorbereidend ar tillerievuur trokken de Finnen door dichte wouden op en omsingelden de bolsjewieken. In felle gevechten wer den de bolsjewieken op een steeds nau were ruimte samengedreven en in de pan gehakt. In den tijd van 15 tot 17 October verloren de bolsjewieken aan het Finsche front in een sector aan de Swier 5984 manschappen, die door de Finnen werden begraven. Ook in de andere sectoren werd ondanks het. he vige vijandelijke verzet, nieuw terrein gewonnen. De Finnen zetten hun op marsch in weerwil van het ongunstige weer voort. Commentaar van Radio- Boston IN een commentaar op. den toestand gaf de spreker van Radio-Boston toe. dat Duitschland een groote superio riteit op het gebied van ge-mechani seerde wapens en ander oorlogstuig be zit. Het is de plicht van Engeland en Amerika, zoo meende do Amerikaan- sche spreker, om hun krachten opnieuw te organisoeren, om den grooten voor sprong van Duitschland op het gebied der bewapening in te halen. Duitsch land heeft tijdens den geheclen oorlog zijn macht als het ware met golven kunnen uitbreiden, doordat het lang zamerhand de krachtbronnen van N e- derlan.d. Frankrijk. België en de overige bezette landen is gaan gebrui ken. Hiertegenover heeft Groot-Brittan- nië slechts in beperkte mate hulp kun nen verleenen en de Amerikaansche hulpverleening is slechts druppelsge wijze, verleend. Radio-Bosfon herinnert voorts aan de - mededeeling van Eden in zijn jongste rede. dat Engoland na Duinkerken over geen enkele strijd kracht ige divisie beschikt, terwijl het Duitsche leger volkomen intact is. Om deze reden, zoo verklaarde de spreker, is een Engelsche invasie in het Westen niet in aanmerking gekomen. WASHINGTON. 29 Oot. (D.N.B.). Aan den secretaris van president Roosevelt. Early, werd Dinsdag de vraag gesteld of de pers afdrukken zou kunnen krijgen van de beide z.g. documenten, waarvan Roose velt in zijn radiorede heeft gespro ken. namelijk van de zoogenaamde Duitsche kaart van Zuid-Amerika en het zoogenaamde document, dat zich tegen de godsdiensten richt Early antwoordde, dat het niet mo- gelijk was afdrukken van deze do cumenten te verstrekken. Met betrekkine tot den indruk, welke de redeyva,n Roosevelt in Londen heeft gemaakt, meldt de Londensche corres pondent van United Press, dat de rede van Roosevelt in regeeringskringen met „enthousiasme" is ontvangen en dat zij als gevolg van den „strijdgeest" zeer wordt geroemd. Onder het publiek daarentegen heérscht ontgoocheling over hot f^it. dat Roosevelt geen nieuwe actie heeft aangekondigd óvere^nkom- stig zijn oorlogszuchtige woorden. Het blad Star noemt de rede een „uitdaging" aan het adres van Duitsch land. Resumeerend kan worden opge merkt, zoo meent het blad. dat Ameri ka dichter bij den oorlog komt.. ETv e- ning Standard schrijft: „De Ver- eenigde Staten zijn nocr niet in oorlog en er moeten nog moeilijke problemen worden opgelost. Noch het kapitaal, poch de arbeidskrachten in Amerika zijn tot dusver ten volle gebruikt," De Giornale d'I ta 1 i a schrijft, dat de wereld met verbazing kdhnis heeft genomen van de geheimzinnige verzekeringen van Roosevelt omtrent zoogenaamde plannen van Duitschland ten aanzien' van den godsdenst. liet blad eischt openbaarmaking van het desbetreffende geheime document, dat Roosevelt beweert in handen te hebben, en zegt. dat het niet te voorschijn zal komen, tenzij de agenten der samen zwerende oorlogshitsers in Washington het zelf fabriceeren. De Diplo over Roosevelfs rede „De onverantwoordelijkheid, waar» merle Roosevelt zijn volk door leugens en bedrog een haatpsychose tegen het Duitsche Rijk wil opdringen om het voor een openlijke vijandschap en strijd rijp te maken is een des te zwaardere slag tegen ieder gevoel van ethiek en godsdienstzin, omdat Roosevelt het steeds doet voorkomen alsof hij leeft en streeft volgens de beginselen van het christendom", zoo schrijft de Deut sche Diplomatische Korres pond enz naar aanleiding van de jongste rede van Roosevelt." In werke lijkheid gehruikt hij de nooden niet om vrede en begrip te prediken, doch om infame laster te verspreiden, die vrees en afschuw voor Duitschland moeten wekken". Met betrekking tot de beweringen van Roosevelt over een z.g. Duitsch program, verklaart de Diplo: ..Dergelij ke onzinnige ideeën kunnen alleen in gang vinden in die kringen, wien sys tematisch de ware houding van het na- tionaal-socialisme tegenover de ver schillende rassen en godsdiensten is verzwegen. Wie kan er b.v. in Amerika van op de hoogte zijn dat pas enkele weken geleden een nieuwe katholieke aartsbisschop van Paderborn is be noemd? Wie kan het weten, zoo vraagt de Dipld verder, dat er sedert het over nemen van de macht door het natio- naal-socialisme in het» Duitsche Rijk, honderden kerken ziin gebouwd en in gebruik genomen? Dat er bijna geen dag vonrhii eaat. waarop niet in de van bolsjewisten bevrijde Sovjet-gebieden kerken worden geopend?" „President Roosevelt, kent zeer nauw keurig de duistere machten yan het bolsjewisme, zoo meent de Diplo ver der. welke den gpdsdienst willen ver vangen door hun materialistische dwaalleer. De gezworen kameraad en handlanger van deze godloozen echter is hif, president Roosevelt zelf." Ten aanzien van de poging van Roo sevelt om de DuitschZuid-Amerikaan- sche betrekkingen te vergiftigen, ver klaart de Diplo: „Teder verstandig mensch weet, dat Duitschland geen hui ten het continent liggende, overzcesche belangen heeft, dat het integendeel zijn leefruimte zoo wil vormen, dat ook in crisistijd de onafhankelijkheid van over- zeesche aanvoeren gewaarborgd is. De truc van Roosevelt bestaat in het ver doezelen van zijn imperialistische plan nen met de Amerikaanscfie landen en tegelijk den gegronden argwaan op Duitschland af te leiden." PARIJS, 29 Oct. CD.N.B.). De mili- taire bevelhebber in Frankrijk, de gene raal der infanterie Von Steulpnagel, heeft de volgci.de mededeeling tot het Fransche volk gericht: „Ik kan de Fran sche bevolking meedeelen, dat de Fiih- rer van het Duitsche Rijk de terecht stelling der andere gijzelaars voor de beide moorden in Nantes en Bordeaux voorloopig heeft uitgesteld. Daarmede wordt allen Franschen een laatste gele genheid gegeven, mede te werken aan de opheldering van de misdaden en zoo metterdaad te bewijzen, dat. zij de ge meen^ moordaanslagen van de hand wijzen. Moge elke Franschman beden ken. dat hij zelT ertoe kan meewerken laffe misdaden op te helderen, dat hij daardoor tevens landgenooten vflbr doodschieten als gijzelaars kan redden en eventueel de vrijlating van hem na- staande krijgsgevangenen kan bewerk stelligen. De Duitsche weermacht in Frankrijk zou zich met mij verheugen, indien maatregelen van den aard zooals zij genomen zijn, niet noodig zouden zijn". GENÈVE, 29 Oct- (D.N.B.). Uniterl Press meldt uit Londen, dat aldaar of- ficjeel is medegedeeld, dat Engeland den „onafhankelijken Svrischen. 6taat" heeft erkend. Koning George heeft den „president" van Syrië telegrafisch zijn gelukwenschen aangeboden. Binnen afzienbaren tijd, zoo wordt in het betreffende bericht gezegd, za.1 met Syrië een bondgenootschap worden ge sloten. Overwogen wordt een Britschen gezant naar Damascus Je 6turea, ROME, 29 Oct. (Stefani). In zijn weernlachtbericht no. 514 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: Aan het front van Tobroek hebben onze detachementen vijandelijke strijd krachten verdreven, die onze ..stellin gen probeerden te naderen. Onze artil lerie bestookte de verdedigingswerken van de vesting. Een Brit^ch vliegtuig werd door de verdediging van Bengha- si neergehaald tijdens een vijéndelij- ken aanval die geen schade aanbracht. Gemechaniseerde strijdkrachten van den vijand werden doeltreffend door machinegeweren van onze luchtmacht bestookt in de zóne van Dzjaraboeb. Aan de fronten in den sector van. Gon dar leed de vijand gevoelige verliezen aan dooden en gewonden tijdens eeni- ge schermutselingen met onze vooruit geschoven afdeelingcn. In den afgeloo- pen nacht hebben Britsche vliegtuigen hommen laten vallen op Comiso (Sici lië). Geen slachtoffers en zeer onbe langrijke schade. Eveneens in den af- geloopen nacht ho-hhfen eenheden van de Italiaansche luchtmacht met bom men van zwaar kaliber belangrijke doelen getroffen op de basis La Valetta (Malta). BINNENLAND 's-QRAVEXHAGE, 2iJ Oct. De voor- lichtingsdienst van het departement van Sociale Zaken schrijft: De verstrekking van aanmeldings- kaarten voor hen, die uit hoofde van de voor de uitvoering van het zicken- fondsen'besluit gestelde regelen ver plicht zijn zich vóór 16 November a.s. bij een erkend en toegelaten algemeen ziekenfonds aan te sluiten, is thans in vollen gang. In totaal zijn thans, door bemiddeling van de bestaande zieken fondsen en van de postkantoren, rond drie millioen aanmeldingskaarton voor uitreiking beschikbaar. Dit is dus on geveer het tweevoud Van het vermoede lijk aantal verzekeringsplichtigen. Zulk een ruime beschikbaar stelling is noodig, omdat uiteraard niet -precies valt na te gaan hoe groot overal de be hoefde wel is. Teneinde stagnatie zoo veel mogelijk te voorkomen heeft men daarom een wat ruime speling genomen. Mocht desondanks aan eenig postkan toor de voorraad tijdelijk uitgeput zijn doordat de aanvragen daar buiten ver wachting groot zijn geweest, dan be hoeft dit dus geenezins o-anleiding tot ongerustheid te geven. Een ieder zal in de gelegenheid worden gesteld tijdig in het bezit van zijn aanmeldirfgskaart te komen- Daarbij boude men in het oog dat degenen, die reeds lid zijn van een ziekenfonds, hun kaart van het zieken fonds moeten ontvangen, terwijl de genen. met wie dit niet het geval is, naar de postkantoren moeten gaan. In dien men zich niet aan dezen stelregel houdt en de ziekenfondslëdcn toch een kaan hij het postkantoor aanvragen, dan kan zulks licht voor anderen tot ongerief leiden, omdat de gezonden voorraad hierop uiteraard niet is bere kend. Ook wanneer werkgevers voor hun personeel kaarten laten halen en leden van het personeel doen dit op eigen houtje nóg een6 dan leidt dit evenzeer tot een onevenredig grooten vraag, waartegen de toch zeer ruim ge nomen reserve op beaalde oogcnblikken niet bestand zou kunnen blijken. Het is daarom in ieders belang, dat men zich stipt aan de gegeven aanwijzingen houdt en dat voor een cn dezelfde per soon niet meer dan óén aanmeldings- kaart wordt verlangt. 's-GRAVENHAGE, 29 Oct. Blij kens een bekendmaking van den secretaris-generaal van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, opgenomen in de Ne- derlandsche Staatscourant van 29 October, is met ingang van dien datum elke verkoop en elke afleve ring dus ook bij het verhuren van zoowel nieuwe en herbouwde (z.g. rebuilt) kantoormachines als van tweedehandsch kantoormachi nes verboden zonder vergunning van het Rijksbureau voor venver- kende industrieën, secctie metalen- verwerkende industrie. Onder kantoormachines worden verstaan: schrijfmachines, adres- seermachines (met de daarbij behop- rende ponsmachines), kasregisters, telmachines, rekenmachines en boek houdmachines. Voor bijzondèrheden betreffende de inschrijving van den handel in kantoor machines wordt verwezen naar een in de bladen opgenomen officieele publica tie. GEEN AANBRENGPREMIES VOOR VERPLICHT VERZEKERDEN 's-GRAVENHAGE, 29 Oct. Gebleken is, dat onderscheidene ziekenfondsen, die zich toeleggen op het inschrijven van ingevolge de Ziektewet verplicht verzekerden, er naar hun streven hun werfkracht te vergrooten door het toe kennen van aanbrengpremies. Om ver schillende redenen moet dit minder gë- wenscht worden geoordeeld. De commis saris, belast met het toezicht op het zie kenfondswezen, heeft daarom het toe kennen van dergelijke premies, voor wat betreft de categorie der verplicht verzekerden, yerboden. (Foto Polygoon) In de geweldige omsingclings- cn vcr- nictigingèslagcn. welke het Duitsche leger tezamen met de verbonden landen in het Oosten voert, worden dagelijks duizenden gevangenen gemaaktUitgeput door de dagenlange ontberingen en door het he vige artillerievuur worden zij in de ge vangenkampen ondergebrachtVeie. zeer vele gewonden voeren zij met zich mede en het is de plicht van den overwinnaar voor deze menschen zorg te dragen. Im mers. een strijder, die de wapenen heeft neergelegd, is buiten het conflict gesteld. Het spreekt vanzelf, dat hier achter de linies een geweldig werk 1b verrichten is voor de ambulances. Aan deze menschfie-, vende taak zal ook Nederland zijn deel hebben: Nederland zendt een ambulance- Nederland zendt de beste ambulance, die ooit uitgerust is. Nederland zendt een ambulance, die gedragen wordt door het geheele Nederlandsche volk. Maar dan moet ook u niet achter blij ven. Stort vandaag nog uw bijdragen, iets meer dan u missen kunt op girorekening 8-7-6-0-0 NEDERLANDSCHE AMBULANCE, Koninginnegracht 22. 's-Gravenhage •s-GRAVENHAGE, 29 Oct. Naar het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart mededeelt, is in de Staats courant van 29 October verschenen de „Calculatiebeschikkïng tricotgoederen no. 1." Deze beschikking verbiedt 'den fabri kanten van tricotgoederen hun produc ten te verknopen tegen hoogere prijzen dan die, welke zijn^gecalculeerd volgens het in de beschikking opgenomen calcu latieschema. In deze beschikking is tevens aange geven op welke wijze handelarén hun verkooprjjzen van tricotgoederen mogen calculecren. Voorts is in de Nederlandsche Staats courant van 29 October is een beschik king opgenomen, waarbij voorschriften worden gegeven voor de bepaling van den door fabrikanten te berekenen ver koopprijs van kunstzijden stukgeverfde en bedrukte dameskleedingstoffen. Een afschrift van het door den secre taris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart vast gestelde schema voor deze stoffen is voor fabrikanten op aanvrage verkrijg baar bij het Rijks Textielbureau, te Arn hem. Tevens bevat de beschikking voor schriften omtrent den prijs, die hande laren voor bovenbedoelde stoffen mogen berekenen. Het is aan fabrikanten en handelaren verboden de verkoops. en betalingsvoorwaarden, welke zij op 9 Mei 1940 toepasten, ten nadeele van hun afnemers te wijzigen. AMSTERDAM, 2S Oct. De Tel. ver- neemt, daf de beide architecten-combi naties haar plannen voor een nieuw stadhuis thans voltooid hebben, en dat de ontwerpen zeer binnenkort, vermoe delijk reeds volgende week. bij het ge meentebestuur zullen worden inge diend. De veelbesproken stadhuisprijsvraag is hiermede dan in een nieuwe faze ge komen. of deze.de laatste is zal nog moeten blijken, daar er sedert het uit schrijven van de prijsvraag voor een nieuw stadhuis op het Frederiksplein veel gebeurd is. VOORZIENING INZAKE NIETIG VER KLAARDE PACHTOVEREEN KOMSTEN 's-GRAVENHAGE, 29 Oct. De staatscourant bevat een besluit van de secretarissen-generaal van de departe menten van Justitie en van Landbouw en Visscherij tot nadere regeling, in af wachting van verdere voorschriften, van de gevolgen van nietig verklaarde pachtovereenkomsten. Daarbij wordt bepaald, dat, indien vóór het in werking treden van dit be sluit (op 29 October) een pachtovereen komst nietig is verkldard en de vroe gere pachter ingevolge een beslissing van de pachtkamer of het pachtbureau op dezen datum het gepachte nog explói. teert, deze pachter aan de bevoegde pachtkamer kan verzoeken den termijn, welke hem voor de exploitatie werd toe- gedaan. met twee jaar te verlengen. Dit verzoek moet uiterlijk binnen er*n maand na eindigen van den termijn zijn ingediend, waarna de pachtkamer de partijen oproept. OFFICIEELE BEKENDMAKING VAN DEN ALGEMEEN GEMACHTIGDE VOOR DEN WEDEROPBOUW EN VOOR DE BOUWNIJVERHEID I De Algemeen Gemachtigde voor den We deropbouw en voor de Bouwnijverheid deelt mede, dat alle „machtigingen" door of na mens hem uitgereikt, zoowel die op wit pa pier als die op groen papier, betreffende den aankoop en de aflevering van cement, met ingang van 1 November 1941 voor het gchcclc land hun geldigheid verliezen. Voor geheel Nederland zal een bonnen- systeem met vaste coupures met ingang van 1 November 1941 voor alle bouwwerken wor den toegepast. Met ingang van 1 November 1941 mag derhalve voor bouwwerken, waar voor reeds een groene of witte machtiging tot aankoop van cement in ontvangst werd genomen, geen cement meer worden afge leverd dan tegen afgifte ,van de nieuwe ce- mc*tcoupure-s. Ter verkrijging van cementcoupurcs vanaf 1 November 1941 dienen de opdrachtgevers van bouwwerken zich te wenden tot de Hoofden der Bureaux Goedkeuring Werken in de provincies, waar het bouwwerk is ge legen. Bureaux te: Groningen-Drcntc, Groningen,Martinikerk- hof 18; Tel. 7309. Hoofd: Ir. H. L. B. Dénis. Friesland, Leeuwarden, Korfmakerstraat 13: Tel. 5960. Hoofd: Ir. J. Ypcs. Overijscl, Deventer, Kapjeswolle 5; Tel. 3818. Hoofd: Ir. J. van Noppen. Gelderland, Arnhem, Eusebiusplcin 28; Tel. 25021. Hoofd Ir. H. H. Rieuwerts de Vries. Utrecht, Amersfoort, Utrechtscheweg 106; Tel. 5862. Hoofd. Ir. A. Bos P. Azn. Noord-Holland (met uitzondering van Am sterdam), Vclsen, Kanaalkade 61; Beverwijk Tel. 3811. Hoofd: Ir. R. Dufour. Zuid-Holland (met uitzondering van Rot terdam), 's-Gravcnhage, Koninginnegr. 59; Tel. 182664. Hoofd: Ir. J. Halm. Zeeland, Middelburg, p.a. Tijdelijke Ge meente-Secretarie, Molenwater 4a; Tel. 31 en 100. Hoofd: J. E. van Tijen. Noord-Brabant, Ps-Hertogcnbosch, Oranje Nassaulaan 10; Tel. 2703. Hoofd: Ir. J. P. Willeumier. Limburg. Maastricht, Bouillonstraat la; Tel. 2232. Hoofd: Ir. P. W. J. Kallenbach. Amsterdam, pa. Raadhuis, Kamer 153; Tel. 43130 en 43321: Hoofd: Ir. A. van Wal raven. Rotterdam, p.a. DIWERO, Veemarkt 2. Tel. 459S8. Voor de aanvrage van ccmentcoupures b'\j bovenvermelde instanties drentgebruik ge- mnakt te worden van de daartoe vastgestel de en bij den cementhandel beschikbare aan; vraagformulieren in duplo. Bü de inzending dezer aanvraagformulie ren in duplo is overlegging van de witte of groene machtiging verplicht. Aan de verkoopkantoren, importeurs en handelaren is opdracht gegeven de in hun bezit zijnde witte en groene machtigingen onverwijld aan de opdrachtgevers der diver se bouwwerken toe tc zenden. Dit (houdt du9 ook in, dat de cementmach- tigingen voor bouwwerken van den Rijksge bouwendienst en de Nederlandsche Spoorwe gen mot ingang van dien datum vervallen zijm. Voor verkrijging van cementcoupurcs voor bouwwerken van den Rijksgebouwendienst en de Nederlandsche Spoorwegen dienen deze diensten zich te- wenden tot hun hoofdbu- reaux, respectievelijk in 's-Gravenhage en Utrecht. De aflevering van cement ten behoeve van bouwwerken, waarvoor door het Rijksbu reau, voor Bouwmaterialen reeds voorrangs- j brieven zijn afgegeven, dient door verkoop kantoren en handelaren overeenkomstig het in die brieven bepaalde te geschieden. Zooals bekend trad bovcnpmschrcven maatregel voor Rotterdam en de Provincie Overijssel reeds met ingang van 1 Octobei 1941 in werking. 's-Gravenhage, 27 Oct. 1941. VRIJDAG 31 OCTOBER HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gr» ziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.Ó0 Gr» ziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 800 Nieuwsberichten. 8.15 Collegium (opn.); 8.35 Gram.muziek. 9.15 Voor vrouw. 9.20 Gram.muziek. 10.40 En; Willy Kok (11.00—11.20 Voor de Kit 11.45Gram.muziek. 12.00 Frans Woul» zün orkest. 12.40 Almanak. 12.45 Nieuws- cn economische berichten. 13r gelconcert. 13.15 Klaas van Bceck en kest. 13.45 Orgelconcert. 14.00 Utre- Stedelijk orkest cn soliste. A)s interg Zang met pianobegeleiding (opn.). I6.(yi scrio „Kerkhervorming". 16.20 Orgels (Opn.). 16 45 De Melodisten en solist?. BNO: Nieuws-, economische- en be; richten. 17.30 Voor de jeugd. 17.45 Vio piano. 18.15 Causerie „De transportan in Nederland". 18.30 De Ramblers. l?,r tueel halfuurtje. 19.30 „Europa", programma. 20.15 Gram.muziek. 20.4-5 serie „Henri Dunant- en het Roodc 21.00 Otlo Hendriks cn ziin orkest, Gram.muziek. 21.45 BNO: Nieuwsbcn 22.00 BNO: Engelsche uitzending: mie News from Holland" of Gram.t? 22.1524.00 Gram.muziek. HILVERSUM II 301.5 M. 6.4580 Hilversum I. 8.00 BNO: Nieuwsber: 8.15 Gram.muziek. 10.00 Morgen*; 10.15 Pianovoordracht. 10.40 Voord 11.00 Gram.muziek. 10.00 Morgens, 10.15 Pianovoordrecht. 10.40 Voore 11.00 Gram.muziek. 11.20 Zang met begeleiding en gram.muziek. 12.00 Joha tal en zijn orkest cn solisten. 12.45 f Nieuws- en economische berichten. Amusements-orkest cn „Klaver Drie". Gevarieerd middagprogramma. 15.00 Y? vrouw. 15.45 Gram.muziek. 16.30 Vc jeugd. 17.00 Gram.muziek. 17.15 Nieuws-, ^economische en beursber* 17.30 Omroeporkest en solisten. 18.30 5 wetenswaardigheden. 18.45 Gram.muzie't Actueel halfuurtje. 19.30 Gram.muziek. Reportage. 20.00 Nederlandsch Strii'.j tet. 20.45 Gram.muziek. 21.00 Boekbesp:< 21.15 Pianovoordracht. 21.45 BNO: Ni berichten. 22.00 Gram.muziek. 22.10- Avondwjjding. Beide zenders sluiten om 20.15. Het gramma loopt door, alleen voor de 1 Centrales: op Hilversum I tot 24.00; versum II tot 22.15. HET DUITSCHE RADIOPROGRA.MM Onder den titel: „Zeevaart is nood' rijkszender Hamburg van 18.0018.30 een bont programma van marinelieder marschen uit. Van 19.15-—19.45 uur kaï do uitzending: „De vroolyke luidsp: beluisteren. Onder leiding van Eigel Kruttgc spet groote omrocp-orkc3t „Melodieën van lijkhcid" waaraan eveneens Jan Hoff met zijn amusementsorkest medew verleent. De uitzending vindt plaats 20.20-r_21.30 uur, terwijl als solisten 11 Juilleaumc en Rupert Glawitsch optre „En zoo voorts..." („Und so weiter") titel-van 'de foxtrott, waarmede de ments-muzick van 21.1021.5?0 uur Tot 22.00 uur volgt de uitzending „V euch gefapllt", in welke uitzending doo sabeth Reichelt, Elisabeth Waldcnau, ther Ludwig en Wilhelm Strienz ged uit „Martha" van Flotow zullen wordt jongen. Do „Berliner Philharmoniker" speli der leiding van .General-musikdirektor Lehmann „Auffordcrung zum Tanz" va: Maria von Weber. KOERSEN NEDERLANDSCH CLEARINGINSTITUUT Belga's 30,1432 Zwitscrsche francs 43.56 Fransche francs 3.768 Lires 9.91 Deensche kronen 36.37 Noorsehe kronen 42.82 Zweedsche kronen 44.85 Finsche mark 3.82 Dinar (oude schulden) 3.43 Dinar (nieuwe schulden) 3.77 Turksche ponden 1,45% Lewa 2.30 Pengoe (oude schulden) 36.519 Pengoc (nieuwe schulden) 45.89 Zloty (oude schuldcn( 35.3 Zloty (nieuwe schulden) 37.68 Lei 1.28 Slowaaksche kronen 6.48 Drachmen 1.26 Kuna 3.77 's-GRAVENHAGE, 30 Oct. De ten- toonstelling „Der Soldat in Holland", die in Den Haag gehouden wordt. Pa leisstraat 1, heeft zoowgl van Duitsche als van Nederlandsche zijde groote be langstelling getrokken. Gedurende de eerste veertien dagen zijn ongeveer 20.000 bezoekers geteld. Door den cata logusverkoop werden hierbij bijna dui zend gulden ingezameld voor het Win- terhilfswerk. In verban'd met dit groote resultaat is de tentoonstelling verlengd tot 10 November a.s. B\j besluit van den secretaris-generaal van het departement van Justitie van 28 October 1941 is jhr. mr. dr. G. W. van Vierssen Trip, thans plaatsvervangend lid (ambtshalve plaatsvervangend voorzitter) van den Raad van Beroep voor de directe belastingen tc Rotterdam, voor een tijdvak, hetwelk eindigt met ingang van 1 Mei 1947, tot lid (ambts halve voorzitter) van den Raad van Beroep voor 'de directe belastingen te Rotterdam 1 benoemd. SPROOKJESSPELDEN VAN DE W.H.N. 's-GRAVENHAGE, 29 Oef. - Het ligt in het voornemen van de leiding van Winterhulp Nederland het restant der sprookjesspeldjes, waarmede destijds gecollecteerd is, op de scholen en ter gelegenheid van kinderfeestjes te doen uitdeelen. Tot het fijdsfip^van de uitdeeling be staat bij de plaatselijke en provinciale ■bureau's nog gelegenheid deze fraaie speldjes te koopen. 109. Zoowaar, daar stond een kodi mannetje. Op zijn hoofd droeg hij raar djng. met een groote ster er ft Zijn bujsje was met allerlei zonde lingc figuren bezet en hij liep muiltjes. Het scheen hier in alle ge" een goed land te ziin, want hü knap dik. 110. Maar hoe het ging. Klompcdi wilde toch eerst eens weten, waar h hier toch eigenlijk wel verzeild geraakt. En toen vertelde het l^b mannetje, dat hü zich bevond op de maan. ..Op de maan", dacht Klo$ pertje, dat kan leuk worden-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 2