STADSNIEUWS de voeding in oorlogstijd Cbjjmda LAATSTE. BERICHTEN Chr. Tamboers- en Pijpercorps Bovenloop van de Donets over breed front bereikt gwekkende tentoonstelling Jaarvergadering der E.H.B.O. Levensmiddelenroof De mark op Den Hof Politie-Varia Burgerlijke Stand KENNISGEVINGEN Afdeeling Utrecht N.V.B. GLASTRA'S V1SCHHANDEL GROOTE ACTIVITEIT BIJ TOBROEK Engelsche bommen op ons land Jongen in stukje vleesch gestikt Achtervolging op de Krim II NA 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 30 OCTOBER 1941 UTRECHT. 29 October. n ie wenschen, dat alle huis- in van Utrecht en omgeving eens een kijkje gingen némen instelling, welke vanwege het voor de voedselvoorziening, ttking met den Voedingsraad, beursgebouw wordt gehouden, stelling, waar iefrer gratis toe- in waar zulke belangrijke din- orde worden gesteld, dat wij tnocg in de belangstelling on- vn kunnen aanbevelen. i dezen tijd toch gaat het ér huisvrouw kent: de waarde irnaamste voedingsmiddelen; maaltijden worden semenge- vijze, waarop deze voedings oor doelmatige bereiding de n goede kunnen komen, ter- het tegenovergestelde geval rroot deel nutteloos verloren en slotte do wijze, waarop iie beschikbare grondstoffen maaltijden kan samenstellen, n is. uitgaande van de ge- at persoonlijke voorlichting essen het beste middel is, om bliek iets blijvends te berei- ere afdeeling een leerares in 'oedingsleer of een aanstaan- aanwezig om de beteekenis ntonngestelde te verduidelij- te geven, en vragen te beant- Ook wordt een grQot aantal sen ik baar gesteld." e huisvrouw toch niet den- weet ik allemaal al lang. es behoeven mij, ervaren der, niet te leeren, hoe ik Wij weten bij ervaring, igmnar al te veel zoo wordt erd, waarbij men dan niet at het in het bijzonder in d, nu oii6 op zooveel terrein, mg betreffende, gr.oote be is opgelegd, geraden i6. te n met de voedingsmiddelen, heizij in beperkte, hetzij in ;le hoeveelheden, ten dien- i. tonstelling? in het jaarbeurs- aarop wij xle kbmende dagen terug zullen komen, en die lag officieel geopend is, leert iinv, hoe zij de boterham kan beleggen, zonder gebruik van boter,'kaas. eieren, spek alle artikelen, die helaas zeer 1. of in het geheel niet meer ;nnnen worden. Zij leert haar, pik nog tal van voedingsstof als eiwitten, koolhydraten, jforznuten. en dus geenszins rppli.ik geacht mag worden, 'gemeente het wel voorstelt. haar iets over nieuwe in- inden, over zuinig,koken, over ik van de hooikist, en toont g gedekte tafels, waarop de ke maaltijden tentoongesteld voor een gézin van man. drie kinderen bereid kunnen ui thans verkrijgbare grond- )af deze maaltijden uit voe- unt bezien goed genoemd kun. ïn, en doelmatig en smakelijk spreekt wel vanzelf. Des ..ordt de bereiding van twee idemonstreerd in de 'demon- 13ij de keuze en samenstel de gerechten is het gebruik raten zooveel mogelijk verme- s-volle aandacht geschonken larde van een eenvoudige» na- doelmatige voeding. LE aandacht is gewijd aan de die de visch in onze voeding gaan innemen. Het visch- ien volwaardig, eiwit., en kan ?gbpel vervangen. De ver- bereidingswijzen van visch welke de voordeeligste weg behoud van voedingsstoffen laren van brandstoffen. Zij elen den afkeer te .ovenvin nen welke soms de gronderigheid, en vooral de graterigheid van zoetwater- visch veroorzaken. En wat nog belang rijker is: velen denken, dat visch te duur is. Er zijn nog echter nog tal van vischsoorten, waaronder vooral mosse len, zoetwatervisch en schar, welke, zij het dan niet dagelijks, voor iedereen bereikbaar zijn. Vooral onze lezeressen willen wij nog maals opwekken een bezoek aan deze tentoonstelling te brengen. DE HEELE BUURT MOCHT HET HOOREN! Mevrouw Pech vertelde haar Man het volgende: Ik had 25 ladders en een groot gat hi mijn kous en dat in deze tijd. Ik ging naar Nabarro en deze re pareerde het zóó keurig, dat nu ik deze kous aan heb je er bijna niets van kan zien. Geweldig, zeide haar Man, is dat op de Utrechlscheweg waar zij ook mijn dassen zoo mooi hebben op geknapt? Ja Man, No# 91 is het. Adv. Dinsdagavond brachten eenige onbe kenden een laat en onwelkom bezoek aan een stichting aan den r&id onzer stad. Zij wisten te verdwijnen met mede neming van eenige kisten levensmidde len. De politie arresteerde in verband daarmee gistermorgen een drjetal ver plegers, te weten B. uit Utrecht en A. en P. uit Jutphaa6. Naar aanleiding van het verhoor werd een speurtocht inge steld in de omringende bosschen, waar bij men weldra op de drie verdwenen kisten stuitte. Zij waren in een kuil ver- horgen. De inhoud was nog vrijwel on aangeroerd. Klaarblijkelijk had men eerst het vervoer nader willen regelen. De politie neemt aan, dat de daders, die zich door verbreking van een ruitje toe gang verschaften, geen onbekenden van de stichting zijn. Een welgeslaagde avond ten bate van Kinderzorg in het wijk-" gebouw -Laurens Coster- plei'n L_J ET Chr. Tamboers- en Pijperscorps A A heeft gisteravond in 't wijkgebouw aan het Laurens Costerplein een uit voering gegeven, waarvan de opbrengst bestemd was voor „Kinderzorg". Een uitvoering, welke geheel aan haar doel beantwoord heeft, zoowel uit muzikaal oogpunt, als ook wat de belangstelling aangaat. Het was voor den voorzitter van het'corps, den heer de Gans, een groote vreugde, na het gebed, het wel kom te kunnen richten tot een geheel gevulde zaal. Spreker stelde het bijzon der op prijs, dat het eerelid, de heer Baarda, en diens eebtgenoote aanwezig waren, alsmede de directeur van „Kin derzorg". de heer Mallekote en echtge- noote, en later ook mevrouw Scheurer. De heer de Gans uitte ziin dankbaar heid voor de groote belangstelling, welke getuigde van een warme sympa thie voor het corns en voor „Kinder zorg", dat vooral in deze tijden zoozeer aller steun behoeft. Kinderzorg, aldus spreker, heeft immer in onze stad op medewerking en stetin kunnen rekenen, zij kan dat nog en verdient dat ook. Na deze inleiding, werd psalm 150, vers 1 gezongen en was het verdere ge deelte van den avond toevertrouwd aan directeur de Vries en diens pijpers en tamboers. Met genoegen en hierbij zijn wij ieker ook den tolk van alle aan wezigen hebben wij de regie van den heer de Vries gezien. Hij heeft er slag van om met zijn corps en vooral ook met. het. auditorium om tc gaan. Na den openingsmarsch schakelde hij al spog- dig zijn luisteraars om tot enthousias te medewerkenden. Onder zijn bezielen de leiding werden de intermezzo's van volkszang tot een succes, wij mogen wel zeggen, de hoogtepunten van den avond. Vooral het lied „Komt, knapen en meis jes", ging er goed en veelstemmig in en werd er nog beter op, toen de dirigent een beroep op solistische medewerking deed. De dames hoekten daarbij een op merkelijk en eigenlijk wel te verwach ten succesje. Want uit' haar midden rad, vrijwillig, een soliste naar voren, terwijl bii de hceren er een aangewezen moest worden. Van beide mocht gezegd worden, dat zij hun taak uitnemend vol brachten. Ma^r ook verder had de heer de Vries niet Te klagen, men liet zich gemakke lijk door zijn prettige leiding meenemen en men zong uit volle borst, waarbij het corps zich evenmin onbetuigd liet, zoowel bij de begeleiding als bij. de op zich zelf .staande nummers en bij de taptoe. Een avond, welke den wensch van don voorzitter, dat dit samenzijn tot aller genoegen mocht zijn, in vervulling deed gaan. Verheuge'nd ook voor den heer Mallekote en diens „Kinderzorg", waarvoor deze bijeenkomst, bedoeld was. De heer de Gans heeft het. samenzijn 'op de gebruikelijke wijze en met erken telijkheid jegens de medewerkenden gesloten. Tweede lustrum herdacht GISTERAVOND werd in 'sPrinsen hof de tiende jaarvergadering van de plaatselijke afdeeling der vereeni- ging E.H.B.O. gehouden. Een feestelijk karakter droeg deze jubileum-bijeen komst niet, doch wel was het jaarver slag van den secretaris in verband met dit tweede lustrum uitgebreider dan gewoonlijk. De voorzitter, dr. N. van Nieuwenhuy- sen herdacht in zijn openingswoord het tienjarig bestaan in korte bewoordin gen. In den loop der jaren, zoo zei hij, werd onze vereeniging een krachtige organisatie en wc 'Kunnen daar tevre den over zijn. Met gepaste bescheiden heid mag gezegd worden, dat de E. H. B. O. ook in Amersfoort nuttig werk ver richt heeft. Spreker gewaagde van de officieele erkenning der diploma's als bewijs, dat de arbeid ook feitelijke waar deering heeft gevonden. Doch het moest hem van het hart, dat er in onze stad van de zijde der gemeentelijke autori teiten ten aanzien van de E.H.B.O. nog steeds niet dien steun wordt geboden, welke verwacht ,zou mogen worden. Onder de Ingekomen Stukken was een schrijven uit Den Ilaag, waarin venjpeld werd, dat een vijftigtal diploma's we gens het verstrijken van den vervalda tum ongeldig warén geworden. Dit be rust op een vergissing ten aanzien van den termijn. Het bestuur is doende, de ze zaak rpcht te zetten. Het jaarverslag van den secretaris, den heer P. J. v. d. Woerd, ving aan met de mededeeling, dat feestelijkheden bij dit jubileum uitblijven in verband met de tijdsomstandigheden. Overigens was er wel reden tot eenige blijdschap: In het laatste lustrum verdubbelde het aantal leden tot omstreeks 120, terwijl men thans een honderdtal donateurs telt. Het verslag vermeldde, dat dr. N. v. .Nieuwenhuysen tegelijk met de vcr- eeniging zijn tienjarig bestuursjubileum herdenkt. Voorts werd dank gebracht aan de doktoren H. J. Kolk, P. C. Kok en I. J. v. d. Helm voor £un eveneens belangelooze medewerking gedurende ele jpren. In nen broede werd een overzicht gegeven van de wisselingen, welke in die tien jaren in het bestuur plaats vonden. Gedurende de voorbije periode werd een groot aantal diploma's uitgereikt. Er ziin echter gediplomeerden, die het contact mej de cursussen verbreken, het geen leidt tot intrekking van het ge tuigschrift. Een opwekking om de E. H.B.O. trouw te blijven is dus aan hun adres wel gerechtvaardigd. Vooral tengevolge van het ingekrom nen aantal sportgebeurtenissen werd er in 1941 minder hulp verleend dan vroe ger. Desondanks kon nog vaak worden vastgesteld, hoezeer de E.H B.O. in een behoefte voorziet. Relaas is er evenwel nog steeds te wéinig doelmatige coördi natie tusschen deze vereeniging en den Luchtbeschermingsdienst. Bij ontstentenis van den penning meester. den heer W. H. van Dijk, werd het financieel verslag., waarvoor op voorstel van de kascommissie décharge werd verleend, uitgebracht door de 2e penningmeesteresse. De bestuursverkie zing, welke hierna aan de orde was, had eten prijzenswaardig kort verloop: Bij acclamatie werd het voltallige corps herbenoemd'. Besloten werd. de contributieschaal ongewijzigd te houden. Nu het materi aal nog goed en verkrijgbaar is. zal er zooveel mogelijk worden ingeslagen. De cursussen blijven gehandhaafd op YVoensdagavond. doch zulle'n in den vervolge niet om doch om 7.45 uur aanvangen. Na de geanimeerde raadvraag volgde de sluiting. De markt, welke 's Vrijdags op Den Hof gehouden wprdt, zal in de naaste toekomst een geheel ander karakter dan we gewend zijn dragen. Er zal namelijk des Vrijdags op Den Hof niet slechte de gebruikelijke warenmarkt, doch tevens de bloemen- en groentemarkt, welke voorheen op het Havik en de Groen markt gehouden werden, plaats vinden. De regeling, wel^e morgen van kracht wordt, draagt een voorloopig karakter. Wegens gebrekkige verduistering werd proces-verbaal opgemaakt te gen een bewoner van de Kruiskamp alsmede tegen een w inkelier öp Den Hof. Er werd aangifte gedaan van drie rij wieldiefstallen. Vier fietsers gingen op den bon omdat hun verlichting niet deugde. GEHUWD: Antoniua Albertus Brookhuis en Jannetje Majoor, Willerti van Binnendijk en Clara Johanna Gerarda Lablana, Lubertus Vos en Gerritje ter Maten, Lukas Gortema ker en Adriana Catharina van Heel, Hendrik Jansen en Maartje Engclina den Hartog. OVERLEDEN: Cornelia Ising, oud 28 jaer, echtgenoot van Albertha Hendrica Pouwen; Willem Dekker, oud 60 jaar, echtgenoot van Deliana Nobel. SPORT EN SPEL G*me«nte Amersfoort «iDe Burgemeester van Amersfoort maakt hekend, dat. met ingang van Vrij dag, 31 October a.s. de Bloemen-, Fruit-, Groente- en Warenmarkt voorloopig op Den Hof zal worden gehouden. Amersfoort, 30 October 1941. De Burgemeester voornoemd, NOORDEWIER 1. B. GRAND THéSTRE. Heden geen filmver- tooning. Andere avonden 8 n.m.. Woensdag en Voorstellingen: Zaterdag 6 en 8.15 uur doorl., Zondag 1.45, 4, 6.15 en 8.30 uur doorl. Andcro avonden 8 uur nam. Woensdag en Zaterdag matinée om 2.30 uur. CITY THEATER. Van Vrjidag af vertoo ning van „De eewige jood". Voorstellingen als in Grand Théütre. REMBRANDT THEATER. Vertoonine van do film „Tusschen Hamburg en Haïti". Voorstellingen als In Grand Théatre, behalve do znntinée's. Het programma voor a.s. Zondag luidt: le klasse A: MaarssenMinerva; DOSW WA; NjjenrodesSperwer; VVOGStich tenaren; U£r. BoysRUC. le klasse B: Be-Quick (S)Soes^erberg; FAKDe Stichtsche; Barneveld—DEV; Wjjk bü DuurstedeIJFC; HDSVreeswijk. Res. le klasse B: Quick 2APWC 2; Donar 3HVC 3; Fopla 2't Gooi 5; Vic toria 2Laren 2; Hilversum 5DOS 4. Res 2e klasse B: Saestum 2Zw. Vooruit 2; DÊV 2—FAK 2; Socsterberg 2—SEC 3; Zeist 3—Quick 3. Res. 3e klasse F: Olympia '25 3G. Boys 2; APWC 3—Quick 4. Res. 3e klasse H.: Spoorvogels 2Barne- veld 3; Scherpenzeel 2Woudenberg 2; KVVA 2—Putten 2. Res. 4e klasse H: Patria 3SEC 5; Sopla 3—--Quick 5. WATERPOLOCOMPETITIE Hedenavond worden voor de wintercompe titie in het Sportfondsenbad de volgende wedstrijden gespeeld: Flevo INcptunus II Brandenburg IIA.Z. en P.C. II Flevo IINcptunus III. GÏLDEHUIS. Herfsttentoonstelling A.K G. 12 November. GRAND THéiTRE. 30 Oct. De Ramblers. 7.30 uur. CONCORDIA. 31 Oct. Vrouwen Electrici- teits Vereeniging. Filmvertooning. 2 uur n.m. 's-PRINSENHOF. 1 en 2 Nov. Theater Magica. Voorstellingen: Zat. 7.45 uur nam. Zondag 2.30 uur familie-matinee en. 7.45 uur nam. ST. JORISKERK. 2 Nov. Bijzondere Kerk dienst. Spreker: ds. J. v. D'iik uit Nij megen en ds. A. Dönszelmann. 3.30 uur. 's-PRINSENHOF. 3 Nov. Ned. Duitsch Cultuurgemeenschap. Zcpparoni-kwartet bespeelt oude instrumenten. 8 uur nam. GRAND THé&TRE. 4 Nov. Residentie Too- neel. Opvoering van „Operatie geslaagd". 7.30 uur nam. VOLKSGEBOUW. 5 Nov. Vreugde en Ar beid. De heer Ch. v. d. Bilt uit Heerlen spreekt over het pensioenvraagstuk. 7.30 uur. DÉ VALK. 2 Dcc. Orkestvereenjging Amersfoort. Solist CH. Havelaar. Medew. van Amersf. Dameskoor. 7.30 uur. De benoodigde visch even bestellen Alleen gevestigd Utr. straat 40 TeL 4092 ROME, 30 Oct. (Stefanl). ïn rijn weermachtbericht no. 515 maakt, het ltaliaansche opperbevel het volgende bekend: Gistermiiidag heeft de vijandelijke luchtmacht aanvallen ondernomen op eenige plaatsen in de provincies Reggio di Calabria en Catanzaro. Er werden, hommen uitgeworpen, die neerkwamen op woonwijken en op groepen arbeiders, mcerendeels vrouwen, die bozig waren met het binnenhalen van den oogst,. Do aangerichte schade is zeer gering. Tien personen werden gedood 'en 32 gewond. Noord-Arrika: Groote activiteit van onze artillerie aan het front van To- broek. De vijand ondernam luchtaan vallen op Benghasi en Tripolis, waar een Britsch vliegtuig werd neergescho ten. Oost-Afrika: Niets bijzonders te ver melden In den loop van den nacht wer den de vliegvelden van Malta door onze luchtmacht gebombardeerd. N 's-GRAVENHAGE, 30 Oct, ïn den afgeloopen nacht,'is een aantal Brit* sche vliegtuigen boven Nederland ver schenen. Op een aantal plaatsen zijn brisant- en brandbommen omlaag ge worpen, vooral inj het westeti des lands. Hierdoor zijn 'acht burgers ge dood en twee zwaar gewond, terwijl velen lichtgewond werden. Een huis werd vernield en drio hui zen werden ernstig beschadigd. Aan een gropt aantal andere gebouwen werd lichte schade aangericht, in het bijzonder glasschgdc. In een fabriek is brand ontstaan, doch deze brand werd door het personeel gebluscht, zonder dat. het bedrijf schade ondervond. ROTTERDAM. 30 Oct. Gistermid dag is in de ouderlijke woning de ne genjarige scholier P. de Wit, wonende in de Adriaen Nimantstraat, alhier, ge stikt in een stukje vleesch, dat, h.j, voordat zijn moeder de kamer binnen kwam, van een schotel afgehaald had. Dr. Ris. die onmiddellijk ontboden werd kon slechts dèn dood constatee- ren. MARKT TE BARNEVELD BARNEVELD, 30 Oct. Pluimveemarkt. Oude kippen 1.102.60, per kg. 0.90; ouife hanen 1.753.50. jonge hanen 11.75, per kg. 0.90, N.H. Blauwen per kg. 0.90. jonge hennen 34.25, tamme eenden 0.951.35, wilde eenden 1.35, jonge ganzen58, ganzen 69, kalkoenen per kg. 0.90, tamme konijnen 47.50, wilde konijnen 1.10, hazen 4, fazan ten 2.10, piepkuikens 0.250.40, oude patrij zen 0.50, jonge 1. Aanvoer 3200, handel matig. Eiermarkt. Witte eieren 1.05, eendeneieren 7, aanvoer 9500, handel vlug. Veemarkt: Zeugen 125200, biggen 10 20, nuchtere kalveren 1022. Aanvoer 105, handel zeer kalm. DUITSCH WEER MACHTSBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER. 30 Oct. (D.N.B.). Het opperbevel van do weerrfiacht maakt hekend: Op het schiereiland de Krim zet ten de Duitsche strijdkrachten de achtervolging van den verslagen vijand zonder onderbreking voort. Plaatselijke tegenstand van zijn achterhoeden werd gebroken. Hier bij werden opnieuw verscheidene duizenden gevangenen gemaakt en stukken geschut buitgemaakt. Bii de achtervolging van den vijand in het Donetsbekken werd den bovenloop van de Do nets door de Duitsche troepen en dia der bonftgenooten over een breed front bereikt. Tijdens succesvolle aanvalsopera- ties tusschen het. Umenmeer en het Ladogameer veroverden gepantser de troepen tijdens een snelle, onver wachte manoeuvre een vijandelij- ken pantsertrejn. Zij maakten tal rijke gevangenen. Zeer zware artillerie van het le ger heeft met goed succes voor don oorlog belangrijke installaties in Leningrad bestookt. Doeltreffende nachtelijke aanvallen van de, lucht macht waren gericht op Moskou en Leningrad. In Noord-Afrika bombardeerden Duitsche gevechtsvliegtuigen een Britsch vliegveld ten Oosten van Mersa Matroeh en de havengebie den in de Nijl-delta. Afzondeidjjke Britschc vliegtuigen wierpen in den afgeloopen nacht boven het Noord-Duitse he kustge bied bommen neer, zonder schade' aan te richten. Luitenant-kolonel Galland, com modore van een jachteskader, heeft zijn 90ste en 91ste overwinning in de lucht behaald. FEUILLETON nten en directeur» wilden ararnelli brothers voorloopig Iers meer zien dan het Hum- i nummer. imsti-Bumsti ging het tweetal [rnée, eerst een paar maal door toen door België, Duitsch- mdinavië, en nu, het was al 3 jaar van dit "hummer, tee lden een contract voor Fransch rika, voor de reuzenvariétc' s Tunis, Algiers, Tangey en twintig ander^ steden, onnen in het Grand Casino te een gloeiend heeten namiddag frojedénd topn hij in de garde- irn. Hij had genoeg van die méés, die Joo Golden samen- ft er zijn partner blijkbaar om, meest ongunstige omstandig- wérken en steeds maar te wer- hij, Alf Söderström, wilde i?enieten! Wat had hij aan de Ke. wanneer hij overdag dood »ed moest liggen en 's nachts 'Optellingen blij was, wanneer in zijn mand kon kruipen? uitte zijn misnoegdheid niet Joe. Hij wist heel goed, dal het kortste eind zou moeten trekken. De kracht van hun scène lag in Golden's Bumsti; wanneer Alf hem in den steek liet, zou Joe gauw genoeg een Humsti getraind hebben om hem te vervangen. Daarentegen zou het vooi Alf heel moeilijk zijn om nog eens zulk en goede partner en zoo'n belangrijk aandeel van de gage te krijgen. In de garderobe te Oran op den avond van ihet debuut, gebeurde er iets bui tengewoons: Joe Golden sprak met zijn partner' Alf was hoogst verbaasd hierover. Zoolang zij reeds een groot nummer wa ren, eenige laren lang, leefden zij naast elkander zonder zich in het minst met elkaar te bemoeien m zonder te weten wat de ander deed buiten het variété En nu opeens, terwijl hij zich schmink, te, wendde Joe Golden zich tot zijn partner en zei met een stem, niet halt zoo brommig als anders: „Gek, Alf, jij bent toch tien jaa? ouder dan ik, bijna vijftig, en ik heb altijd liet gevoel, alsof je een kind bent naast mij zoo luchthartig, zoo vroo lijk!" „Je neemt het leven ook veel te zwaar op, Joe!" „Het leven?" lachte Golden bitter „Wat is voor mij nu het leven geweest? Èen toept je, geluk en veel verdriet, veel sombere herinneringen..." Hij hield op, omdat hij zijn mondhoeken met de Achminkstift moest verbroeden. Toen gine hij levendiger voort: „Herinneringen dat is het ergste voor een artist! Dat verlamt zijn kracht, dat smoort hem wanneer hij zich er niet datrclijks opnieuw tegen inzet.. Juist, toen Alf ipts wilde antwoorden klonk de hel van den reeisseirr. Toen zij na'hun optreden weer in do garderobe zaten, wilde de Zweed op het gesprek van straks terugkomen, maar Golden weigerdë nu er op door te gaafl en bromde iets onverstaanbaars, zooals gewoonlijk wanneer hij niet wenschte te antwoorden. Alf schold zichzelf een domoor, omdat hij een paar minuten medelijden met dat rare heerschap had gehad Op den vijfden avond van hun optre den te Oran werd cr, terwijl zij zich af schminkten, bescheiden aan deur ge klopt 'en dadelijk daarna trad ei iemand binnen: een vrouw, die angstifi achterom keek en haastige bewegingeif maakte alsof zij vervolgd werd. „O daar! Goeden avond!" riep zij verlicht uit toen ze Alf zag en reikto hem de hand. De Zweed was zoo verrast, dat hij geen woorden vond. ,vDat is nu toch wel wat bar!" zei Joe Golden halfluid. „Hier damesbezoek te ontvangen Toen zag hij, in den spiegel, dat de vrouw blond was en nog niet zoo oud kon zijn, ofschoon zij erg leelijk geschminkt was... En opeens sprong hij op en ging voor haar .•<taan• „Marfa Marfa Rasurnow sta melde hij. v ..„Joe Golden Ja: Joe Golden!" riep zij. „Go!" En toen schudden zij elkaar de hand, terwijl Alf Söderström verbluft stond le kijken. HOOFDSTUK 10 Een weerzien Marfa was al langer in Oran dan de Caramelli's en wel met Billy Big's da mesorkest, dat al haast een maand in de Vir.toria-salon speelde. Big was voor twee dagen naar Algiers om daar het bezoek van zijn orkest I voor te bereiden en juist nu had zij Alf Söderström. die in Agen bijna haar red I der was geworden, opnieuvy ontdekt, Hot scheen haar geheel natuurlijk om hem dadelijk op te zoeken. En daar ontmoette zij' nu Joe Golden, de oude medewerker van haar vader! Zij was uiterst verrast, want zij had hem op het toonee.1 als Bumsti niet herkend. ITet sprak vanzelf, dat zij Alf Söderström liet staan en zich met haar rorgen aan Joë toevertrouwde. Marfa Rasurnow was waarlijk niet mooi meer. Integendeel, haar gezicht had diepe vouwen, die zij met schmink probeerde te vullen. Goldcn's critische blikken ontgingen haar niet. „Mijn tijd rs voorbij, beste Go," zei ze lachend, „ik Den intusschen negen en dertig jaar geworden. En dan het aandenken aan ne heren, kijk eens hier!" Zij veegde de schmink van haar eene wang en leg de Golden's vingers in twee. drie diepe ïidteekens. „Daar heeft Oswin mij ge streeld indertijd in Perm en vijf mi nuten later maakte hij papa dood..." Mar{a had in de laatste jaren vreese lijke dingen beleefd. Nadat. Joe Golden in het ziekenhuis was gekomen en Big weggestuurd, was Rasurnow zijn* doch ter gaan trainen en op haar een en twin tigsten verjaardag debuteerde zij met groot succes. Vijf jaar lang ging alles uitstekend. En toen- was in het circus te Perm de catastrofe geschied: Oswin, de grootste beer, viel Marfa aan en daarna ook haar vader, die haar te hulp wilde komen. Rasurnow was al dood, toen men hem uit de kooi trok, Marfa leefde nog. Twaalf weken lag zij in het hospitaal en herhaaldelijk bedreigde een bloed vergiftiging haar leven. Toen zij einde lijk ontslagen werd, zag de wereld er anders voor haar uit. Marfa was intus schen een wees geworden, want haar moeder had haar vader niet lang over leefd. Haar twee jongere broeders en haar zusters waren bij verschillende fa milieleden ondergebracht en de beren aan een dierentuin ten geschenke ge geven. Niemand bekommerde zich echter om Marfa, en de eenige, die bij haar te rugkeer uit het hospitaal op haar wacht te, was Big. Hij haalde haar af, had al voor een hotelkamer gezorgd, schoot haar geld voor en begeleidde haar op alle gangen, die noodig waren om de kwestie, van haar erfenis te regelen. Hij scheen slechts te bestaan om Marfa te dienen. Hij was intusschen de eige naar geworden van een aantal schom mels, caroussels en tentjes, die hen. veel geld inbrachten. Marfa volgde zijn raad en stak haar erfdeel in zijn onderneming. Drie jaar lang reisden zij samen door Rusland. Toen had Big .pech doordat zijn concur renten nieuwerwetsche toestellen uit Amerika hadden laten komen en verloor hun beider geld. Maar Marfa wilde, nu het Big slecht, ging. hem niet in den steek laten; zij begeleidde hem naar West-Europa, waar hij er weer bovenop wilde komen. Het lukte. Met zijn geüniformeerde damesorkest verdiende hij in Frankrijk weer een aardigen duif. Maar nu raakte hij aan den drank, begon 1e spelen, werd ruw en gemeen en voor Marfa be gon aan zijn zijde dat afschuwelijke leven, dat zij thans tien jaar lang met een eindeloos geduld had verdragen. „Wij gaan van hier naar Mekines. zei Joe Golden toen zij hem alles verteld had. „dat is dus naar het Westen, ter wijl Big naar het Oosten trekt. Kom maar met mij mee; en als Bier zou pro- beeren je met geweld terug te halen, dan krijgt hij met mij 1e doen." Marfa woonde nu met. Golden samen, zorgde, voor zijn huishouden en gold" als zijn vrouw. Marfa bemerkte wel. daj, men over haar lachte en het deed haar pijn. Als artiste had zij weinig bereikt, als vrouw had zij geen man gelukkig gemaakt en zij had geen kind het leven geschonken. Dit bewustzijn drukte haar terneer. Maar nu begon zij een taak in haar le ven te zien: Joe Golden! Uit. hem een groot artist te maken, de grootste clown ter wereld, dat kon haar voor haar eigen verloren leven schadeloos stellen, dit was werkelijk de inspanning van een Marfa Rasurnow waardig! Van nu af aan was zij degene, die Joe Golden steeds verder dreef.. „Gooi Alf er toch uit!" ried zij hem aan, toen de tournee door Afrika bijna ten einde was. „Hij. houdt, je tegen. Je moet ook eindelijk dat Humsti Bumsti af gaan schaffen, want het is al lang een cliché geworden!" Golden zag in, dat Marfa gelijk had. Hij deelde Alf mee, dat hij voortaan ai- leen zou optrèden. stelde een contract dat hij in Frankrijk had, een jaar uit en ging met Marfa naar Parijs waar hij in een voorstad een kleine villa huurde. Alf kocht een electronummer, waarbij hij niet anders hoefde te doen. dan een paar schakelaars om te draaien zoodat een sterke electrische stroom door het lichaam van zijn partner liep" en hij daarmee lampen kon doen branden. Do „Electric Giganls" kregen dadelijk een goed aanibod voor Zuid-Amerika, zooda Alf zonder wrok van Joe afscheid nam De .Caramelli-brothers' bestonden niet meer. Een paar maal bemerkte Joe, dat men zich zijn beroemden na an* onrechtmatig toeëigende; hij maakto een en ander in de vakbladen bekend ,jZOodat de plagiaatpleeers rreen succes ^hadden met hun twijfelachtige onder neming. (Wordt vervolgd)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 3