Bolsjewistische officieren verlaten Leningrad Maaltijden voor dezen tijd KLOMPERTJE KI Stations te Moskou gebombardeerd Nieuwe grondwet in den nieuwen Franschen staat GEVECHTEN OP DE KRIM Britsche censuur op Portugeesche post Amerika gaat fietsen VOOR DE HUISVROUW ZAMORRA ALS TOREADOR BITTERTAFEL STRATEGEN GRETA GARBO GEHUWD Schilderij van 100.000 voor 25 dollar! Politieke straffen verhoogd VERKEERSONGEVALLEN SEPTEMBER 1941 Dader van moord in rijwielstalling gevat De invoering van het ziekenfondsbesluit ÜL RADIOPROGRAMA MEISJESSCHAKE VRIJGESPROKE1 PAGINA 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 31 OCTOBER] BERLIJN. 30 Oct. (D.N.B.). BJJ den aanval, dien Duifsche ge vechtsvliegtuigen in de afgeloopen nacht op Moskou hebben onderno men, zijn behalve andere voor den oorlog belangrijke doelen, twee sta tions van beteekenis door tal van bommen getroffen. Door de ver woesting van deze spoorweginstal laties wordt de ravitailleeringspo- sitie der Sovjet-hoofdstad, die reeds buitengewoon moeilijk was gewor den door de onderbreking van tal- rijke spoorlijnen naar Moskou, nog hachelijker. Hooge bolsjewistische officieren en talrijke commissarissen begin nen Leningrad te verlaten. Deze vlucht van hooge bolsjewistische of-' ficieren staat ongetwijfeld in ver band met waarnemingen van neu trale correspondenten te Leningrad, die den indruk hebben, dat het mo reel van de bolsjewistische verdedi gers van Leningrad van dag tot dag afneemt. Aan het front van het ingesloten Le ningrad zijn op 20 October nieuwe uit braak pogingen der bolsjewisten met een strijdkracht van verscheidene ba- taillons onder bloedige verliezen voor de Sovjettroepen afgeslagen. In ver scheidene golven trachtten de bolsje wisten den stalen ring der Duitsche troepen te naderen. Uit de vooruitge schoven stellingen sloeg den wanhopig optredenden bolsjewisten een moordend vuur tegemoet, zoodat de eerste golf bolsjewieken terstond ineenstortte. In een sector trachtten de bolsjewieken open terrein met steun van tanks te passeeren. Nauwelijks waren de tanks echter te voorschijn gekomen uit de dekking van een bosch. of zij werden door het Duitsche pantserafweergeschut onder vuur genomen. Zes der aanval lende tanks werden vernietigd. Nadat de tankaanval was afgeslagen, moest de bolsjewistische infanterie zich onder het zware vuur der Duitschers en met achterlating van talrijke gesneuvelden terugtrekken. Opmarsch in centralen sector IN den centralen sector van het Ooste lijk front zijn de Duitsche troepen tij dens de gevechten van de laatste dagen, ondanks den hardnekkigen tegenstand der bolsjewisten, met succes opgerukt. Op één plaats alleen reeds verloren de Sovjets den 27en October vierduizend gevangenen, negentien tanks en 25 stukken geschut. Tijdens deze gevech ten werd een groep van twintig Sovjet- tanks. die gereed werden gehouden voor den aanval op de Duitsche troepen, door Duitsche artillerie onder vuur ge nomen. Daardoor werden verscheidene tanks vernield. Ook den 2Sen October leden de bolsjewisten tijdens vergeef- sche tegenaanvallen op de Duitsche troepen zware verliezen. Een Duitsche infanterie-divisie vernietigde in de och tenduren van den 28en October alleen zes Sovjettanks van 25 ton. Op een an der gedeelte van het front hadden de Sovjets in het gebied van den Duit- schen aanval zeer veel landmijnen aan gebracht. Het bataljon pioniers van de hier oprukkende Duitsche infanteriedi visie ruimde op één dag meer dan 3.500 mijnen op en maakt© op deze vrjze een verder oprukken van de divisie moge lijk. De in het Zuiden oprukkende ver bonden legers hebben, naar het MTI meldt, den belangrijksten sector van het Donetsbekken in hun bezit. Daar mede verliest de Sovjet-Unie een van haar laatste grooto productiecentra op Europeesch gebied. De Hongaarsche le- gerdeelen strijden om een der bruggo- hoofden in het gebied. De Londensche berichtendienst ver klaarde hieromtrent dat het voor de Sovjet-Unie verstandiger zou zijn, het Donetsbekken te laten schieten, en merkt op. dat thans de voornaamste taak van een Sovjetveldheer gelegen is in de redding van zijn leger. De Duitsche formaties, die op de Krim zijn opgerukt, komen achter de veroverde landengte van Perekop naar aan het D.N.B. gemeld wordt, op een vlak steppengebied. dat eerst in den mo dernen tijd vóór den landbouw is ont gonnen. Nog steeds wonen er slechts tien menschcn per vierkanten kilome ter. De kolonisten zijn afkomstig uit Groot-Rusland, voor een deel ook uit de Oekraïne. Van het Finsche front AAR van welingelichte zijde ver- luidt, zijn na de vernietiging van de 114-de Russische divisie ten Zuid westen van het Onegameer. de Sovjet- aanvallen op de twee Finsche bruggc- hoofden, die over de Swir genomen zijn, ineengestort. De bolsjewisten zijn op den terugtocht en hebben reeds een reeks plaatsen ontruimd. In den front sector tusschen Onegameer en Ruka- jaervi hebben uit bet Noorden en uit het Zuiden naar Paaiene oprukkende Finsche formaties na de verovering van deze plaats ten Noorden van het Jaevimeer, contact gekregen. Er vielen kanonnen in Finsche handen. Bij de verdere operaties hebben de Finsche troepen eenige strategisch belangrijke punten bereikt en zijn op één plaat? doorgedrongen tot aan de Moermansk- 9poorlijn. De aanval op een belangrijke verdedieingsnositie' van de bolsjewis ten in dit gebied is begonnen. De Sovjetverliezen Na het instellen van een nauwkeurig onderzoek kan, naar het D.N.B. van mi litaire zijde verneemt, thans gezegd worden, dat, de bolsjewisten in den tijd tusschen 22 Juni er. 31 Augustus in to taal 1-48 divisies infanterie. 39 tankdi visies. 10 divisies cavallerie. 8 divisies bergjagers. twee divisies burgerwach ters en twee brigades luchtlandings troepen. tezamen dus 209 volledige groote formaties met het totaal van het daarbij behoorende oorlogstuig, artille rie, tanks, infanteriewapens, paarden en voertuigen hebben verloren. Ver scheidene Sovjet-divisies werden in Juni of Juli reeds uiteengeslagen, doch door de Snvjetreeeering opnieuw geor ganiseerd. Zij werden in den loop van Augustus een tweede maal vernietigd Wanneer men als gemiddelde sterkte van_een Sovjet-infanterie-divisie 15.000 man aanneemt en van een andere diyi sie 12000 man. dan blijkt dat de bolsje wisten tot 31 Augustus 1911 reeds min stens 3 millioen map hadden verteren. Aan het ruim 2 000 km. lange Oostelijke front ziin in dien tijd bovendien talrijke bolsjewistische compagnieën. batailten9 en regimenten afzonderlijk vernietigd. Stelt men de naar het'aantal natuurlijk niet nauwkeurig te controleeren verlie zen der bolsjewisten aan gewonden, zieken en andere oorzaken voor uitval len slechts op ongeveer de helft van het verlies door vernietiging en uiteenslaan der divisies, dan komt men voor de bolsjewisten op een totaal verlies van minstens 4.5 tot 5 millioen soldaten voor den tijd van 22 Juni tot 31 Augus tus. Daarbij moet er rekening mede ge houden worden, dat het hierbij gaat om geheel opgeleide soldaten, die gereed- gesteld waren voor den aanval op Duitschland en op Europa en die totaal geoefend waren. Hen volwaardie te ver vangen was voor de bolsjewisten reeds toen niet meer mogelijk. VICHY, 30 October. (D.N.B.). Het staatshoofd, maarschalk Pétain, zal begin November in een radio rede de voornaamste trekken der toekomstige grondwet van Frank rijk en de structuur van den nieu wen Franschen staat bekend ma ken. De Fransche minister van binnen- landsche zaken. Pucheu, heeft in een interview met de G r i n go ir e, de plan nen voor de vorming van den nieuwen Franschen staat toegelicht. Hij zeide daarin, dat zijn voornaamste taak als minister van binnenlandsche zaken daarin bestond, via de van hem afhan kelijke bestuurscolleges het geheele land weder in de hand te krijgen. Hij wees verder op de noodzakelijkheid der vor ming van een eenheidsbeweging, waar bij zich alle Franschen van goeden wil le kunnen aansluiten. Tot dat doel zou den alle Franschen elkander een soort individueele politieke amnestie moeten verleenen. De kern van deze enorme verzoening en concentratie zou gevon den kunnen worden in het legioen, waartoe tot nu toe alleen oudsrtijders kunnen behooren, doch dat thans ook voor alle vrijwilligers der nationale re volutie en de jeugd openstaat. Dit le gioen kan op het graf der oude partijen de politieke ruggegraat van het Frank rijk van morgen worden. De Fransche samenleving moet worden bevrijd van twee hoofdkwalen: het overdreven indi vidualisme en den klassestrijd. Het voordeel van economische werkzaam heid (mag in de toekomst niet meer zijn voorbehouden aan een kleine categorie van bevoorrechten. „Als de wederop bouw van een samenleving op dergelij ke grondslagen „totalitair" wordt ge noemd. dan ben ik totalitair", aldus Pucheu vorder. Het betreft hier echter grondslagen, die verschillende landen Duitsche infanterie-afdeelingen hebben den doorgang naar de Krim vrijgemaakt", zoo meldde een extra-uitzending over alle Europeesche zenders. Dc Sovjel-armistcn hebben opnieuw be langrijke terreinen voor de Duitsche troe pen „ontruimd". Dat wil zeggen dat dc horden vaft Stalin in die plaatsen geen steen op den anderen hebben gelaten. Geheele woonwijken zijn opgeblazen en wat er met dc burgerbevolking moet ge beuren, daar bekommeren deze misdadi gers zich niet om- Gelukkig, dat de Wes- tersche wereld er anders over denkt, die heeft zich het lot van deze ongelukkigen aangetrokken en heeft een grootsche hulp actie ingesteldOok Nederland neemt aan dezen arbeid deel. Nederland zendt een ambulance. Daarom. Nederlanders steunt deze am bulance. Stort uw bijdrage, iets meer dan u mis sen kunt, op girorekening 8-7-6-0-0 Koninginnegracht 22 Ncderlandsche ambulance. 's-Gravenhage. LISSABON, 30 October (A.N.P.). De Britsche censuurdweng voor het postverkeer tusschen Portugal en zijn koloniën brengt de Portugeesche huis houding steeds nieuwe, zware verlie zen toe en vormt derhalve het onder werp van voortdurende protesten, na dat in Lissabon eerst enkele dagen ge leden een opgewonden protest der be volking van de Portugeesche kolonie Guinea was gepubliceerd, aangezien do Britsche censuur sedert maanden de briefpost uit het moederland ach terhield. Do Jornal do Comercio meldt thans, dat de met Portugeesche schepen uit Lissabon naar Angola ver zonden postpaketten op Engelsch bevel daar niet zijn gelost, maar eerst naar de censuurauforiteiten van Zuid-Afrika moesten worden gebracht. Vandaar wer den de postpaketten dan per spoor naar Angola gezonden. De productiebeperking der Ameri- kaansche automobielindustrie heeft een ongekende hoogconjunctuur voor rijwie len teweeg gebracht. Alle rijwielfabrie- ken maken melding van recordverkoo- pen. De productie, die in 1940 1.3 millioen stuks bedroeg, zal dit jaar boven 1.6 millioen komen en het volgende jaar zullen er bijna twee millioen fietsen ge maakt worden- Op het eerste gezicht moet het verbazing wekken, dat de \me- rikaaneche rijwielindustrie in staat is om in het. klassieke land van de auto mobiel van deze unieke kans gebruik te maken, want als vervoermiddel was het rijwiel in de Ver. Staten al sinds lang bijna volkomen verdwenen, aangezien alles in het teeken 6tond van het ver voer met motorkracht. Dientengevolge scheen de rijwielindustrie een tiental jaren geleden nog tot een kwijnend be staan veroordeeld t© zijn. Zelfs in het jaar van de hoogconjunctuur 1929 maak. te zij slechts weinig meer dan 300.000 fietsen, waarbij de fabricatie nog voor 70 tot 80 procent beperkt bleef tot kin derrijwielen. Sindsdien is er echter een radicale ommekeer ontstaan. De sport bracht het rijwiel in de Ver. Staten weer in de mode. mede dank zij het toene mende gebruik van het opvouwbare rij wiel. van midden-Europa tot den wederop bouw in staat hebben gesteld. Wij kun. nen deze grondslagen niet over het hoofd zien. Wij zullen ze echter zonder slaafsche navolging aan ons land aan passen en ze met onze rationaliteit en met ons traditioneel© katholicisme doorvoeren. 17 OOR wie gewend was dagelijks vleesch ie gebruiken, is het niet zoo eenvoudig ieder en dag van de week een smakclijkcn warmen maaltijd samen te stel len, in verband met de rantsoeneering van vleesch en van vele andere levensmiddelen. Men zoekt napr voe dingsmiddelen, die even pittig van smaak zijn als vleesch. Nu komen hier in de eerste plaats de vteeschwaren voor in aanmerking. Dege nen. die gewoonlijk de beschikbare hoeveelheid Arleeschwaren bij de bo terham gebruiken doch ze ter afwisseling eens in den warmen maaltijd verwerken, missen dan de broodbelegging. Er zijn echter npg verschillende andere har tige beleggingen, zoo schrijft de Voedingsraad waaruit men een keu ze kan doen, namelijk gestoomde of gerookte visch. garnalen, mosse len of het een of an der slaatje- Ook kaas kan heel goed bij groen ten en aardappelen ge geten worden. In het bui tenland doet men dit veel. maar hier in het land is het nog niet zoo algemeen bekend, hetgeen eigenlijk jammer is, want de warme maat- tijd wordt er heel smake lijk en voedzaam door. T hans volgen eenige recepten. STOOFSCHOTEL VAN PREI MET LEVER WORST 375 gr. leverworst (3 rantsoenen). 2 kg. aard appelen. 1 kg. prei, 3A liter taptemelk, boter of vet, zout. In een stoot- pan een bodempje water met zout aan de kook brengen: de helft van de schoongeboende en in stukken gesneden aard appelen er in leggen, daarop de schoon ge maakte en in stukken gesneden prei, de rest van de aardappelen. De boter of het vet toevoe gen. de pan goed sluiten, de inhoud vlug aan de kook brengen en alles gaar koken. Kooktijd c.a. Vz uur. De in dikke plak ken gesneden leverworst na 20 min. op de aardap pelen en de groenten leggen cn door en door warm laten worden. De taptemelk toevoegen, al le bestanddeelen losjes door elkaar roeren en nog even doorwarmen. Het overtollige vocht in een sauskom gieten. Het gerecht in een dek schaal of vuurvasten schotel opdienen. STAMPPOT VAN UIEN MET KAAS 2 kg. aardappelen. 1 kg. uien. 150 gr. kaas. 4 dl. taptemelk, wat boter of vet, wat zout. De aardappelen schoonboe- nen, in stukken snijden en met de in stukken ge sneden uien met weinig kokend water en zout op zetten. vluk aan de kook brengen en gaar koken in een goed gesloten pan. Kooktijd ®/j uur. Alles dooreen stampen, de tap temelk toevoegen, het ge recht nog even doorwar men en af maken met wat boter of vet en de fijn geraspte kaas. STOÖFSCHOTEL VAN KOOLRAAP EN MOSSELEN 600 gr. gekookte mos selen (3 kg. rauwe mosse len), 2 kg. aardappelen, lYk kg. koolraap, wat bo ter of vet, zout. In een stoofpan een bodempje water met zout aan dc kook brengen. Dc schoon geboende in stukken ge sneden aardappelen, de geschilde in blokjes ge sneden koolraap en wat boter of vet er in leggen- Dc pan sluiten, de inhoud snel aan de kook brengen en alles gaar koken. Kooktijd c.a. uur. De gekookte mosselen toe voegen. Dc bestanddeelen losjes door elkaar roe ren. Het vocht in een sauskom gieten en het gerecht in een dekschaal of vuurvasten schotel op dienen MADRID. 30 Oct. De beroemde Spaansche doelverdediger, Zamorra. die vooral in den tijd vóór den bur geroorlog groote triomfen vierde, zal heden voor het eerst in zijn nieuwe functie van stierenvechter optreden. Daar Zamorra's populariteit nog altijd zeer groot is in Spanje, verwacht men „een uitverkochte arena". (S.PT.-Tel.). ATU kent ze wel. die oude heertjes die 1 's middags aan de bittertafels in de café's. buitenlandsche politiek plegen, veldslagen winnen, regeeringen afzetten, ja zelfs mannen als den Fiihrer en den Duce „tegenwerken". Bittertafclstrategen. Nog immer hebben zij. voor welk land en volk ook. iets be reikt, en aangezien zij bovendien op een leeftijd zijn. die het moeilijk maakt van hen te verwachten dat zü begrip hebben \oor den nieuwen tijd, zullen wij de hce ren maar afschrijven. Maar in diezelfde café's hangen aan de leestafels Jonge Ne derlanders rond. die ook al meenen met praten het nieuwe Europa te kunnen die nen, of den nieuwen tijd te kunnen tegen houden, inplaats van hun plicht te doen als goed vaderlander- Als goede vaderlanders, zooals die dui zenden mannen, die in de gelederen van het legioen, als strijders in het W A.-rc- giment, wel hun plicht begrepen en in het Oosten de eer van ons vaderland hoog houden. Gij rond de leestafels hangende Jonge lingen, beseft toch dat ook uw toekomst op het spel staat. Begrijp dat in dezen tijd beier werk te doen is dan sigaretjes rookeft, mohpen tappen, bridgen en café's bezoeken. Ginds in het Oosten zetten duizenden Nederlanders mannen hun leven in voor de toekomst van ons land cn volk. daar behoort u te zijn. Weg met die wandel stokken en bridgekaartcn. neemt de wape nen op! Strijdt voor een eervolle plaats van ons land in het nieuwe Europa, weest een dapper vaderlander, meldt u aan bij het Vriiwiltigerslegloen Nederland, Ko ninginnegracht 22 te Den Haag. Uil Stockholm wordt gemeld; Dc Zwecdsche lilmster Grcla Garbo is te Hollywood in het huwelijk getreden mei den Amcrikaanschcn oris Hauscr. In dc filmwereld is Hauser bekend ge worden. omdat hij een autoriteit is op het gebied van vermageringskuren. (VadO. HEN inworfer van Los Angeles, al- dus een nogal fantastisch aan doend bericht in de Amerikaansche pers. is voor 25 dollar in het bezit ge komen van een schilderij, die door deskundigen op een waarde van 100.000 dollar wordt geschat. Toen Edward Washer twee jaar gele den het stuk kocht, was hij zonder werk- Zoodra hij weer een betrekking had ging hij 6paren. want hij wilde het schilder stuk laten restaureeren door Terret, een kunstkenner te Los Angeles. Reeds Terret bemerkte, dat het een oud meesterwerk was, waarschijnlijk een Tiepolo. Andere experts identificeer den de schilderij als het origineel van een schets naar, Tiepolo, die in 1939 in de collectie Philip Hofer te New York was tentoongesteld. De waarde van deze schets was toentertijd op 75.00 dollar ge schat, zoodat men voor het origineel ze ker een waarde van 100.000 dollar mocht aannemen. 4Vasher was op dat oogen- blik weer werkloos en kon deze som dus best gebruiken. Niemand weet waar de schilderij van daan komt, want. de boekhandelaar is den naam van den verkooper vergeten. Ze schijnt uit de oorspronkelijke lijst, ge sneden te zijn. wat de mogelijkheid schept, dat ze ergens gestolen is. Ze stelt een ouden man voor met een langen wapperenden baard. Na de restauratie verkeert, het werk in uitstekenden toe stand, meldt het Vad. BINNENLAND Het Vredesgerechtshof heeft heden uitspraak gedaan in een aantal hoo- ger beroepzaken tegen personen, die tegenover leden der nationaal-socia- listiscbe beweging het woord „land- verrader" hadden gebezigd. Een Rotterdamsche, die deswege door den politierechter in haar woonstad tot 15 boete was veroordeeld, zag haar straf thans verhoogd tot 40, subs. 20 dagen hechtenis. Vier jongemannen uit Krimpen a. d. IJssol, die wegens het zingen van een liedje, dat leden der N.S.B. als „fari zeeërs" of huichelaars kwalificeerde, werden in plaats van tot 20 boete, die de Rotterdamsche rechtbank hun had opgelegd, elk ,tot een week gevangenis straf veroordeeld. Wegens het gebruik van het woord „landverrader" jegens leden der N.S.B. werden drie Rotterdammers, die tot geldboeten van 20 en f 25 waren ver oordeeld, door het Hof in hooger beroep elk met een week gevangenis gestraft. Tenslotte zag iemand, die voor een dergelijke beleediging bij vonnis van de Rotterdamsche rechtbank tot 25 boete was veroordeeld, zijn straf verzwaard tot twee weken gevangenis. De Ncderlandsche Automobiel Club schrijft ons: Uit de regelmatig door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde voorloopige cijfers inzake het aantal slachtoffers van verkeersongevallen, blijkt, dat de cijfers voor September bij na even hoog liggen als in de voorgaan de maand en derhalve ver boven het ge middelde van de getallen van het voor jaar en den voorzomer. De getallen van de laatste zes maan den zijn als volgt (tusschen haakjes de overeenkomstige cijfers van vorig jaar) April Mei Juni Juli Augustus gedood 28 (63) 29 (49) 28 (35) 36 (59) 48 (68) Septembe r 45 (70) ernstig gewond 149 (352) 154 (217) 187 (200) 176 (289) 222 (257) 221 (311) Van de Betreffende ongevallen had thans een relatief grooter gedeelte dan vorige maand weder in de acht groote steden plaats (33 der gedoode slacht offers en 41 der ernstig gewonden). I$en voortdurende bron van ongeval len blijkt te zijn: het linksaf slaan van wielrijders zonder acht te slaan op hel achterop rijdend verkeer. Men bedenke vooral, dat het teeken tot richtingver andering (de uitgestoken hand) geener lei recht op voorrang geeft. Alvorens linksaf te slaan, kïjke men achterom en late het doorgaande verkeer passeeren. AMSTERDAM. 30 Oct. Naar wij vernennen, heeft de politie heden morgen den dader gearresteerd van den moord, in den nacht van 14 op 15 Oct. j.l„ gepleegd op een 73 jaar ouden man den vader van den eigenaar in een rijwielstalling in de Corn. Anthoniszstraat. De arrestant, een 21-jarige leerling- lasscher, wonende ïn dezelfde straat, heeft reeds een bekentenis afgelegd. De arrestatie verliep als volgt: Gisteren en vandaag heeft de politie eenige jongemannen aangehouden, ver dacht van verboden wapenbezit. Daarbij werd o.a. een pistool in be slag genomen, dat resp. in verschillende handen was overgegaan. Het viel op, dat blijkens de afgelegde verklarin gen bij het pistool aanvankelijk ne gen patronen hadden behoord, welk ge tal later geslonken was tot zes. Merk waardigerwijze waren deze drie patro nen verdwenen, nadat het pistool tijde lijk in bezit was geweest van een jon geman. die in de Corn Anthoniszstraat woonde en wel juist in den tijd. dat daar de laffe moord was gepleegd. Deze samenloop van omstandig heden gaf de politie aanleiding tot een uitermate scherp verhoor van den betrokkene, die tenslotte toe gaf, den moord te hebben bedreven. Volgens rijn lezing zou hij dien nacht om ongeveer halfeen aan de fietsenstal ling zijn gekomen, om zijn rijwiel te bergen. Hii had toen een tijdie met den ouden man staan praten, doch tenslotte een twist met hem eekregen. welke zoo hoog liefc. dat dc oude baas een stuk ijzer gegrepen zou hebben cn een bewe ging in zijn richting daarmee zou heb ben gemaakt. Uit zelfverdediging had hij daarop twee schoten gelost en was vervolgens uit angst weggeloopen. Deze verklaring werpt geen enkel licht op het ftei. dat dcnzelfden nacht vijf fietsen uit de stalling zijn verdwe nen. en evenmin geeft zij antwoord op de vraag, waar de derde ontbrekende kogel is gebleven. Het spreekt dan ook wel vanzelf, dat de politie uiterst spectisch staat tegen over de door den gearresteerde* gegeven lezing. Het onderzoek in deze nog in tal van opzichten duistere zaak wordt met onverminderde kracht voortgezet. 's-GRAVENHAGE, 30 Oct. De voor lichtingsdienst van het departement van Sociale Zaken schrijft: Ten aanzien van de toekomstige posi tie der ziekenhuisverplegingsfondsen schijnt nogal wat misverstand te heer- schen. Daarom kan het zijn nut hebben er op te wijzen, dat het ontbinden van dergelijke fondsen op dit oogenblik zeer voorbarig en bovendien ongewenscht moet worden genoemd. Deze instellin gen immers, behouden, ook na de invoe ring van de verplichte verzekering in gevolge het ziekenfondsenbesluit, haar beteekenis voor de vrijwillig verzeker den, alsook wanneer zij daartoe worden aangewezen, als risico-draagsters voor de ziekenhuisverpleging. Voorts schijnt, bij werkgevers hier en daar onzekerheid te hcerschen ten aan zien van de loonperiode, waarover ooi het eerst premie kan worden ingehou den. Daarom zij alsnog medegedee'd, dat de premiebetaling aanvangt op den eersten dag van de eerste volle loon periode. Dit wil dus, in normale geval jen voor vveekloonen zeggen: Aanyang der premiebetaling Maandag 3 Novem ber, met als gevolg, dat de eerste inhou ding moet plaats vinden op Zaterdag 8 November. Vele werkgevers verkeeren ten onrechte in de meening dat de pre miebetaling in dit geval aanvangt p 1 November. Voor maandlooneir is dit uiteraard wel het geval. -/9 lil. Hoe was dat nou toch mogelijk. Dat je door zoo'n reuzen i| een flink eind in de hoogte kon sj den geslingerd, is nog te begrj maar een slinger naar de moei Vader had altiid verteld, dat da/f duizenden kilometers van de stond. i Mofts booy MCtuen fionjocü* i Ol muohI .,n(, vcoot 'lewnwju! 1 r 112. Het dikke mannetje was m| al vriendelijkheid voor Klompti Hij stond maar te buigen, alsol stevige knaap uit Palingdam ik niet wat voor een majesteit was. ik u voorgaan, de koning verwacht zei de maanbewoner. ZATERDAG 1 NOVEMBER HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Grt ziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 muziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 Nieuwsberichten. 8.15 Causerie „Brst kwesties" (opn.). 8.30 Gram.muziek. 9.li do huisvrouw. 9.25 Gram.muziek. 10.C; stige muziekprograma's (opn). (11.00- Voor de kleuters). 12.00 Ensemble Rest ter. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieui economische berichten. 13.00 Gram.c 13.30 Zang met pianobegeleiding en muziek. 14.00 „Onze tuin". 14.20 Na arbeid... Muziek en vrooljjkhcid. ló.:5 muziek. 16.00 Bijbellezing. 16.20 Stedflj kest van Maastricht. 17.15 BNO: N:i economische- cn beursberichten. 17.3C muziek. 17.35 Duitsche taalcursus. 18.6 muziek. IS.15 Kwartier van den Arbeid. Collegium „Musica Divina". 19.00 halfuurtje. 19,30 Zang met pianobegeli 20.00 Gram.muziek. 20.45 Eigen op: 21.30 Gram.muziek. 21.45 BNO: Nie: richten. 22.00 BNO: Engelsche uitzc: ..Dutch News Reel" of Gram.muziek. Musette-orkest, solisten en „Het Vre Klaverblad". 22.4524.00 Gram.muziek HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45— Hilversum I. 8.00 BNO: Nieuwsberk 8.15 Gram.muziek. 10 00 Morgenwijding. Lichte muziekprogramma's (opn). 12.00 met pianobegeleiding en gram.muziek. BNO: Nieuws- en economische ber 13.00 Ensemble Joan Lancé. 13.40 Voi jeugd. 14.00 Zang met pianobegeleidi: gram.muziek. 14.45 Causerie „U en ziek". 15.00 Stedelijk orkest van Maastr 16.00 De Romancers, solist en 'darm „Acthercharme". 16.45 Voor de binnen' pera. 17.15 BNO: Nieuws-, economisch beursberichten. 17.30 Orgelconcert. 18.0! clus „In" een nieuw licht bezien" (Voor door de NSB). 18.15 Dc Ramblers. 18.-15 den boer. 19.00 Actueel halfuurtje. Gram.muziek 19.45 Reportage. 20.00 Vr Zaterdagavondprogramma. (21.0021.15 serie „Amsterdam als opcnluchtmujt 21.45 BNO: Nieuwsberichten. 22.00 Toelichting op het Weermachtsbericht. 22.15 Avondwijding. Beide zen'ders sluiten om 20.15. Het gramma loopt door, alleen voor de Contrales: op Hilversum I tot 24.00; Hilversum II tot 22.15. ARNHEM, 30 Oct. Het gerecht te Arnhem heeft heden uitspraak daan in de zaak tegen een zigeuner 32-jarigen artist J. D., zonder f woon- of verblijfplaats, die twee wf geleden wegens schaking van een mr voor welk feit hij door den Arnii schen politierechter tot twee maao gevangenisstraf werd veroordeeld voor dit rechtscollege terecht stond De man had het oog geslagen op minderjarig meisje en had haar haar toestemming, doch tegen den van den vader uit diens woonwa?« Hedel weggevoerd en eenige dagen ders met haar samengeleefd. De was tegen een huwelijk, omdat de) geman aan den drank zou zijn. Bij de behandeling voor bet ge ree hof bad een getuide uiteengezet, dat dergelijke ontvoering een zigeunf hruik is. Mochten de ouders aaiivafi lijk tegen het huwelijk zijn, wanneer jongelui eenige dagen waren we/ weest, dan waren de ouders nief bijgedraaid en kon het huwelijk zigeuner-gebruik plaats vinden. Het gerechtshof heeft thans ten laste gelegde niet bewezen klaard en den zigeuner alsnog vb) gesproken.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 2