BOLS Bolsj^vvioten op de Krim volledig op de vlucht Bolsjewisten sneuvelden bij honderden De strijd op den Krim DE DIPLO OVER ROOSEVELT 0 OK J.A.SCHOTERMANU Acties der Duitsche luchtmac Britsche verliezen in Noord-Afrika Beperkt reizigersvervoer in Duitschland Belastingverhooging in Japan LIMONADE SIROOP GRENADINE I L.Ld UTR.STR. 17 ra WAARSCHUWIN FEUILLETON Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 1 NOVEMBERi DUITSCHLAND WINT VOOR EUROPA UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER. 31 Oct. (D. N.B.). Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt be kend: Door Duitsche en Roemeen- sche troepen scherp achter volgd, is de vijand op de Krim volledig op de vlucht geslagen. Daarmede hebben de lange en hevige doorbraakgevechten hun bekroning gevonden, waar mede de divisies infanterie van het leger van den generaal der infanterie von Manstein en het legercorps van den luitenant- generaal Pflugbeil de smalle landengte hebben geforceerd, welke naar het schiereiland leidt. Ook in het Donets-bekken zetten de Duitsche troepen en die hunner bondgenooten de achtervolging van den versla gen vijand met succes voort. Aan het omsingelingsfront van Leningrad werden verscheidene uil val pogin gen van den vijand afge wezen. Zware batterijen van het le ger hestookten belangrijke militai re doelen in Leningrad. De uitwer king 'der granaten kon worden waargenomen. Aan de rest van het Oostelijee front schrijden de opera lies voort. In het gebied van de Zwarte Zee bombardeerden formaties gevechts vliegtuigen de havenwerken van Eupatoria en Kertsj en brachten in deze wateren vijf vrachtscheper van tezamen 13.000 brt. tot zinken In den strijd tegen de Brit- sche ravitailleeringsscheepvaart hrachten duikbooten zes vijan delijke koopvaarders van teza men 27.000 brt, een torpedoja ger en twee patrouillevaartui gen tot zinken. Een Britsche kanonneerboot werd door tor pedotreffers zwaar beschadigd. Op den Atlantischen Oceaan brachten lange afstandsbommen werpers ten Noordwesten van Ca diz een koopvaardijschip van 2.000 brt. tot zinken. Een andere vracht boot werd door bommen beschh digd. Vliegtuigen, die opgestegen waren voor gewapende verkennin gen. bombardeerden vannacht ha vens aan de Britsche Oost- en Zuid westkust. De vijand is niet naar het gebied van het Duitsche rijk gevlogen. BERLIJN. 31 Oct. (D.N.B.). In den Noordelijken sector van het Oostelijk front hebben de bolsjewis ten gisteren een door de Duitsche troepen ingenomen bruggehoofd ge tracht t© heroveren. Hun herhaalde aanvallen gingen te niet door het vuur der Duitsche machinegeweren, waarin de bolsjewisten bij honder den sneuvelden. Zestig officieren en zeshonderd manschappen bleven dood voor de Duitsche stellingen liggen. Ondanks zeer zware verliezen hebben de bolsjewisten tevergeefs getracht het oprukken der Duitsche troepen in den centralen sector van het Oostelijk front door tegenaanvallen op te houden. Sov jettroepen-concentraties. waarschijnlijk gereed gehouden voor den aanval, wer den door het vuur der Duitsche artil lerie met goede uitwerking bestreden en uiteen geslagen. In het industrie-gebied van het Do- nctsbekken rukten de Duitsche troepen met succes op Talrijke belangrijke in- dustrieele installaties werden na tegen stand der Sovjets, die hier en daar zeer hardnekkig was, veroverd. Bij de gevechtshandelingen ten Wes ten van Moskou heeft op 30 Octoher de vergezellende batterij van een Duitsche pantserafdeeling een ongewone artille- ristïsche prestatie verricht. Volkomen op zich zelf aangewezen vernietigde zij negen zware én zeer zware Sovjettanks, o.m. vier groote van 52 ton, door recht- streeksch vuur. De sfrijd op den Krim BIJ de achtervolging van den ver slagen en wijkenden vijand hebben de Üuitsche troepen op den Krim nog meer bolsjewistisch oorlogsmateriaal buitgemaakt. In de gevechten van 20 October werden 17 zware stukken ge schut veroverd. In de landengte van Perekop werden bovendien 150 bolsjewistische granaatwerpers en 850 zware machinegeweren buitgemaakt. Bij den overval op een Sovjet- stafkwartier op de Krim is den Duitschen soldaten een memoran dum in handen gevallen, opgesteld door den Sovjet-commissaris Alex ander Krasno Kasnitsof. waarin deze openhartig de oorzaken der zware bolsjewistische verliezen op somt Als voornaamste oorzaken der nederlagen en terugtochten noemt de commissaris de volgende pun ten: 1. Tijdens de periode van Jesjof zijn de beste menschen dooor de Tsjeka ge liquideerd. Duizenden werden gedood en millioenen onschuldigen zedelijk gebro ken. 2. Op alle terreinen van ons open bare leven gedijden sedert jaren aanma tiging, zelfgenoegzaamheid en corrup tie, tot wij in den Finschen oorlog voor het eerst een lesje gekregen. 3. Men heeft bij ons de functionaris sen slechts naar hun protectie en niet naar hun bekwaamhed getaxeerd, zoo dat thans tal van leiders op de verkeer de plaats staan. Van al deze misstanden oogsten wij thans de vruchten. Steeds verder wor den onze troepen naar het Oostenterug- geslagen. Van onze luchtmacht is niet veel meer over, de zoo geprezen Engel- sche hulp is illusoir, evenals* de Ame rikaansche. Het memorandum eindigt met d,e vraag: moet dat zoo blijven? EEN Hongaarsche verkenningsafdee- ling is gisteren, naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt, in den Zuidelijken sector van het Oostelijk front verder opgerukt tegen de achter uitwijkende bolsjewisten en heeft bols jewistische achterhoedetroepen vernie tigd. In voortdurend contact met. den vijand vielen de Hongaren steeds weer de achterhoede aan en vernietigden heelé formaties van de bolsjewisten. In dag en nacht voortdurende gevechten leden de Sovjettroepen bloedige verlie zen. Brokken van kapotgeschoten voer tuigen en gedoode paarden, benevens talrijke gesneuvelde bolsjewisten liggen langs de terugtochtswegen. Leningrad wacht ver nietiging Tijdens de uitvalpoging van een-bols jewistisch bataljon uit Leningrad werd een gewonde onderluitenant gevangen genomen. Hij was zoo' uitgeput, dat hij nog uren na zijn gevangenneming op geen der hem gestelde vragen kon ant woorden. Pas later deelde hij mede. dat Leningrad zijn volkomen vernietiging tegemoet gaat. welke geweten moet worden aan de onverantwoordelijke maatregelen van de bolsjewieken. De voedselnood onder de bevolking is groot en de onderdrukking door de matrozen uit Kroonstad, die alle macht aan zich getrokken hebben, verbittert de bevol king steeds meer. De «Duitsche lucht aanvallen en de artilleriebeschieting zijn nog nauwelijks te verdragen. Do naar de VS. teruggeroepen Ame- rikaansche militaire attaché in Mos kou. overste Yeaton, weigerde bij zijn aankomst te Teheran, commentaar te geven op» den toestand in de Sovjet- Unie. Andere personen, die met. helzelf- de vliegtuig in Teheran aankwamen, deelden echter mede. dat in Samara verwarring heerscht. Honderden vluch telingen moeten op de vloeren der ho tels overnachten. De levensmiddelen zijn er zeer schaarsch. zeep en tandpas ta zijn in het geheel niet te krijgen. BERLIJN', 31 October (D.N.B.). Ar- fillerie van de spil heeft op 29 October, naar het D.N.B. van militaire zijde ver neemt» Britsche stellingen in Tobroek en dc haveninstallaties van de vesting onder versterkt vuur genomen. Talrijke ontploffingswolken toonden het effect van de zware beschieting. Denzelfden dag richtten Duitsche gevechtsvliegtui gen door het neerwerpen van bommen verdere zware schade in Tobroek aan. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben dienzelfden dag het Britsche vliegveld Foeka in Egypte met talrijke bómmen bestookt. Er werden hevige explosies waargenomen. Voorts werden bij het bombardement van de Nijldelta talrijke treffers geplaatst op het havengebied van Alexandrië- Op 30 October onderna men Duitsche gevechtsvliegtuigen over dag een aanval op een Britsch vliegveld in de buurt van de Egyptische stad Mer- sa-Matroe. t)e bommen troffen de gestel de doelen. Bij den reeds gemelden aanval van Duitsche jagers aan gene zijde van de Egyptische grens op 30 October, zijn, naar, thans bekend wordt, nog drie Brit sche jagers neergeschoten. De Engel- schon verloren dus in deze luchtgevech ten in totaal 4 toestellen; er deden zich geen Duitsche verliezen voor. In het Oosten van de Middellendsche Zee heeft Duitsch afweergeschut op 30 October 2 Britsche vliegtuigen neerge schoten, zoodat de Britsche verliezen in het Oosten van de Middellandsche Zee daarmede stijgen tot zes toestellen, zon der dat eigen Duitsche verliezen zijn ontstaan. De zender Djibouti meldt, dat de En- gelschen sinds 27 Octoher dc Fransche handelsluchtvaart in Somaliland pro- beeren te verstoren. Onder schending van de Fransche territoriale rechten verschijnen ze boven het grondgebied van Somaliland en doen schijnaanval- len op de vliegvelden en op Fransche vliegtuigen. Met. het oog op de hooge eischen, wel ke de oorlog aan de Duitsche spoorwe gen stelt, zal met ingang van 1 Novem ber het reizigersvervoer worden inge krompen. Van dien datum af zullen vele personentreinen uitvallen, terwijl de treinen, welke niet uit den dienst genomen worden, uitsluitend ter be schikking zullen staan van hen. die uit hoofde van hun beroep op reis moeten. Deze maatregel is genomen om het transport van levensmiddelen en van oorlogsmaterialen veilig te stellen. Voor al in dit jaargetijde worden aan de Duitsche spoorwegen, in verband met het vervoer van aardappelen, suikerbie ten en brandstoffen, hooge eischen ge steld. (Volk). TOKIO, 31 October (A.N.P.). De in- lichtingendien6t van het kabinet deelt mede, dat het ministerie besloten heeft de belastingen te verhagen teneinde de zwevende koopkracht der bevolking te beknotten en de consumptie te stuiten om een kwaadaardige inflatie te voor komen. De regeering zal daartoe aan den landdag een wetsvoorstel doen in zake (-erhooging van de indirecte belas tingen, dot gevolgd zal worden door een wetsvoorstel inzake verhooging van de directe belastingen. Het belastingplan, dat is opgesteld met het denkbeeld een zoo hoog mogelijk belasting te stellen op luxe-voorwerpen, zal, naar men ver wacht, in het. loopende belastingjaar de inkomsten verhoogen met 170 millioen yen en voor elk normaal belastingjaar met 630 millioen yen- BERLIJN, 31 Oct. (D.N.B.) „Veel gevaarlijker dan de al te on behouwen beweringen van Roosevelt over plannen van Hitler tot afschaf fing van de godsdiensten en voor een nieuwe indeeling van Zuid- Amerika, waarover hij zegt te be schikken, zijn de door Roosevelt in zekeren zin in zijn officieele hoeda nigheid geuite beweringen ovei zoo- - genaamde aanvallen van Duitsche duikibooten op Amerikaansche zee- strijdkrachten, zoo verklaart de Deutsche Diplomatisch Po- litische Korresponden z. Een soortgelijke zwendel als bij het incident met de Greer is ook thans weer ontdekt. Toen Roosevelt onlangs de neutrali- teitswet een nieuwe impuls wilde geven en Amerikaansche schepen ook het varen in de oorlogszone moest worden toegestaan, gebruikte de president het torpedeèren van de Kearny in de eerste plaats voor een psychologisch opzwee- pen van de openbare meening. Het mi nisterie van marine gaf destijds nadruk kelijk te kennen, dat de Amerikaansche torpedojager door een Duitsche duik boot was aangevallen. Minister Knox zag zich (hans eindelijk gedwongen met de waarheid voor den dag te komen. Hij moest toegeven, dat het Amerikaansche oorlogsschip, dat een Engelsch convooi te hülp was gesneld, zijnerzijds het eer ste dé Duitsche duikboot met dieptebom men heeft aangevallen. Verder moest toegegeven worden dat eerst daarna de Kearnv door een. Duitsche duikboot werd beschoten. De feitelijke toestand is dus, zoo verklaart de Diplo, dat deze torpedojager volgens de op grond van den zwendel met de „Greer" verstrekte verscherpte instructies aan de Ameri kaansche marine op offensieve wijze aan de zijde van Britsche zeestrijd krachten in den strijd tegen Duitsche marine-eenheden heeft ingegrepen. Hiermede i6 dus ook datgene, wat Roo sevelt, behalve zijn overige onwaarhe den, over het incident met de Kearnv heeft beweerd als leugen gebrandmerkt. Roosevelt zal, zooals uit het verleden blijkt, heslist niet geneigd zijn zijn be sluiten te herroepen. Het is dan ook nauwelijks te vervachten, dat de Ame rikaansche openbare meening hierdoor tot. het. resultaat komt, dat thans de ge vaarlijke gevolgen van haar verkeerde gevolgtrekking ongedaan moet worden gemaakt ïnteeendeel men kan aanne men, zoo schrijft de Diplo. dat men on- dertusschen Roosevelt zal toestaan zijn volk verder te bedriegen en de dingen daarheen te lfiden, dat nog zeer veel meer Amerikaansche jeugdige personen door het moedwillig drijven naar een oorlog het leven zullen verliezen". DE BEKLAAGDEN VAN RIOM VICHY, 31 Oct. (D.N.B.) Het staats blad van Donderdag publiceert een decreet, volgens hetwelk'het fort. Porta- les bij Urdos (dep. Basses Pyrenees), ge maakt wordt tot een interneeringsplaats voor vestingstraf. Zeer binnenkort zul len de beklaagden van het proces van Riom derwaarts gebracht worden WIJNHANDEL PER LITERKRUIK TEL. 34, BERLIJN. 31 Oct. (D.N.B.) - Giste ren hebben Duitsche gevechtsvliegtui gen binnen het bestek der gewapende verkenning, een radiostation op de Faroer aangevallen, zoo wordt van mili taire zijde aan het. D.N.B. gemeld. Van nacht zijn dc havens Great Yarmouth en Falmouth door kleine formaties Duitsche gevechtsvliegtuigen gebom bardeerd Bij den aanval van een kleine groep Britsche vliegtuigen op het eiland Kreta schoot het afweergeschut twee vijandelijke toestellen neer. In den loop van gisteren hebben Duitsche gevechts vliegtuigen op het Noord-Afrikaansche oorlogtooneel het vliegveld Sir Aboe Smeith met succes aangevallen. Bij aanvallen van de Duitsche jagers aan gene zijde van de Egyptische grens is een Britsche jager neergeschoten. Het Duitsche luchtdoelgeschut heeft gisteren een Britschen jager van het type Whirlwind neergeschoten, die trachtte binnen te dringen in het West- Franschc kustgebied. Bij den aanval van Duitsche lange afstands bommenwerpers in den nacht op 30 October, op twee Britsche koop vaarders ten N.W. van Gibraltar, heeft, naar het D.N.B. van militaire zijde ver neemt, het Britsche oopvaardijschip Ba ron Newlands. groot 3.386 brt., een tref fer gekregen, zoodat het zwaar bescha digd werd. terwijl de Britsche koop vaarder Sartone een voltreffer kreeg en zonk. De beide schepen werden aange vallen kort nadat zij de haven van Huelva waren uitgeloopen. Acht en twintig opvarenden van de Sartone werden door een Spaanschen vischtrei- ler gered en naar Iluelva teruggebracht. Onder de geredden bevinden zich ook verscheidene gewonde zeelieden. Duitsche duikbooten hebben de laat ste dagen, naar het D.N.B. verneemt, nog zes schepen met in totaal 27.000 brt tot zinken gebraacht. Bovendien heb ben zij een torpedobootjger en twee an. derc bewakinfcsvaartuigen in den grond geboord. Eén torpedoboot werd zwaar beschadigd. Twintig opvarenden van het op 24 October door Italiaansche torpedovlieg tuigen in den grond gehoorde Engel sche schip Arture Guilmot, groot 10.000 brt., zijn bij Bone geborgen, zoo meldt Stefani. DE VOEDSELVOORZIENING IN EGYPTE ADANA, 31 Oct. (D-N.B.). Uit Cairo wordt gemeld, dat de Egyptische minis terraad den laatsten tijd vele extra bijeenkomsten heeft gehouden» om het vraagstuk van de voedselvoorziening in Egypte te bespreken. Daarbij werd ge constateerd, dat de gemiddelde prijsver- hooging voor noodzakelijke middelen van levensonderhoud de iaatste week gestegen is tot 79.5 procent tegen 77.6 procent, in de voorafgaande week. Op het programma stond vooral het belang rijke vraagstuk van de graan voorzie ning. De minister voor de voedselvoor ziening wees erop, dat de zwakke Nijl- bronnen in idit jaar alsmede het ontbre ken van kunstmeststoffen, een zeer ma tige opbrengst van den nieuwen oogst doen vermoeden. DIPLOMATIEKE ACTIVITEIT IN JAPAN TOKIO, 31 Oct. (Domei). De Japan- sche eerste minister Tojo is hedenmid dag na een kabinetsvergadering door den keizer in audiëntie ontvangen om rapport uit te brengen over politieke za ken. De minister van buitenlandsche za ken, Togo, heeft, na zijn onderhoud op 30 October met de ambassadeurs, .heden middag zestien gezanten, onder wie de Nederlandse he gezant. J. C. Pab6t, en vier zaakgelastigden, in zijn ambts woning ontvangen. Vliegtuigongeluk in de NEW VORK, 31 October (DAM Een verkeersvliegtuig van de Ann Airlines, dat 21 personen kon verv. is bij St. Thomasö (Canada) neerg en ging geheel in vlammen op. Volgens de tot dusver beschikba gevens bevonden zich 17 passage een bemanning van drie personen boord. Men vermoedt dat alle 20 tenden om het leven zijn gekomei INDO-CHINEESCH—THAILAND HANDELSVERKEER HERVA VICHY, 31 Oct. (A.N.P.). Volg, richten uit Hanoi, zal het hande keer tusschen Fransch-Indo-Chiru Thailand eerlang worden herval SPORT EN 's-GRAVENHAGE, 31 Oct. - rijkscommissariaat maakt beke Er bestaat aanleiding om nad kelijk te wijzen op de bepalinge de paragraphen S tot 10 der vert ning no. 138/41 van den rijkst missaris voor het bezette Ne landsche gebied, betreffende h having der orde. Volgens deze voorschriften is he boden anti-Duitsche geschriften beeldingen of andere voorwerpen anti-Duitschen aard te vervaan door te geven, voor doorgeven in raad te hebben of tot dit doel bi; te dragen. Voorts zijn door deze bei gen anti-Duitsche betoogingen vai ken aard ook verboden. Als anti sche- betoogingen moeten niet mondelinge of schriftelijke uitlai worden beschouwd, die rechtsfree middellijk een tegen het Duitscb gerichte gezindheid te kennen i maar ook het vervaardigen, ver den, dragen of het overige gebryii insignes, speldjes, vlaggen, wimpel raden of gebruiksvoorwerpen, van teéteehs van firma's of goederen, mede andere afbeeldingen en voo pen, waardoor een tegen de bezel macht gerichte gezindheid tot uit king komt. Daaronder vallen ook insignes elc. a) waarin een sympathiebetuigini levende leden van het Koninklijk Hi voor andere vijanden van het Dn rijk moet worden gezien, b) waardoor men de bestaande t den tracht te omze{len, of c) die zich voordoen als misbrui de Nederlandsche kleuren, het stoi pen. of de kleuren of wapenkenr- van de vroegere Nederlandsche macht, haar deelen of haar afzonii formaties. De straf, die staat op handclinzc den genoemden aard. is in het alp gevangenisstrdf tol 5 Jaar of een boete tot 50.000 guldenIn biizondn stige gevallen kan tuchthuisstraf u jaar en geldboete tot een onbcperl drag worden opgelegd- GESLOTEN VISCHTIJD 's-GRAVENHAGE, 31 Oct. - P derlandsche Staatscourant bevat besluit van den secretaris-generaa het departement van Landhouv ^Visscherij, waarhij in het belanf de uitoefening der- visscherij, won paald, dat de gesloten tijd v0( visschen met den dwarskuil, den kuil en het aalkornet in 1941 gaan op 15 November. 35 Het Alhambra maakte met alle détails van de overeenkomst, die Joe Golden voor Amerika had afgesloten, een rui me reclame! Zoo wist heel Parijs, heel Europa spoedig, hoeveel steden zich ginds verheugden op het Goldini-Trio, hoeveel Golden er verdienen zou, en welke luxe-boot het drietal naar New- York zou brengen. Den vijftienden Octo ber was het gastspel te Parijs geëindigd, den zeventienden moesten de beroemde clowns te Hamburg aan boord gaan. En den zestienden October kon men in de Parijsche ochtendbladen le zen: „Het Goldini-Trio gaaf uiteen!" „Ruzie in het Goldini-Trio!" ..I-Iet ein de van het Trio-Goldini!" Millioenen menschen schudden het hoofd: wat was er gebeurd? Dat de be roemde clowns-troep, die jarenlang de wereld had doen lachen zou ophouden te bestaan, was het gesprek van den dag. In hotel Terminus ontving Joe -Go! den de reporters en vertelde hen dat dc gebroeders Juan en José van alles de schuld waren. In hotel Babvlon vernamen dezelfde reporters van de gebroeders Juan en José. dat Joe Golden van alles de schuld was. Daarna kon men het bericht lezen, dat elk van de vijandige partijen zelf standig verder zóu werken; in de toe komst zouden er dus twee Goldini- troepen bestaan. Waarop Joe Golden echter Verkondig de. dat hij alleen de eigenaar van den beroemden naam Goldini was en elk misbruik gerechtelijk vervolgen zou. Hetgeen door de broeders Juan cn José beantwoord werd met de openlijke verklaring, dat ook Golden den naam Goldini vrij verzonnen had en dat bet gerecht maar moest besluiten of deze naam werkelijk alleen aan hem toebe hoorde. Maar toen geschiedde er opeens iets, wat de zaak nog veel erger maakte. Het werd namelijk hekend. dat Juan en José getracht hadden om het Amerikaan sche verdrag bij Schubert over te ne men, nadat zij een derden man. die Golden's rol zou spelen, geëngageerd hadden. Doch Joe hoord"e een en ander nog juist op tijd om de gebroeders door de politie van de boot te laten halen en hun bagage in beslag te doen nemen. Met de gemeenschappelijke verklaring dat de verzoening tot stand was geko men. en men besloten had elk voor zich verder te werken, terwijl de naam Gol dini slechts aan Joe Golden zou toebe- hooren. eindigde de onverkwikkelijke strijd. De twee jonge Spanjaarden ble ven in Parijs om een nieuw nummer in te sfudceren. .Tóe Golden ging naar En geland. Degenen, die bij de twist in den huize Goldini hadden opgemerkt, dat het enorme inkomen dezer clowns hun on geluk was geworden, hadden gelijk Toen hij met Marfa te Londen aan kwam en een kleine gemeubileerde wo ning in een stille zijstraat betrok, was hij nerveus en slecht gehumeurd. Het groote Amerikaansche contract was, voorloopig tenminste, aa-n zijn neus voorbij gegaan en dat beteekende een verlies van honderdduizend dollars. Majfl- wat nog erger bleek: nu hij weer zooveel tijd kreeg ontwaakten opnieuw al die treurige herinneringen aan Edith, Stassv en Zephora en verlam den zijn energie, die hij toch juist nu meer dan ooit noodig had, om een nieuw nummer te bedenken en in te studeeren. Marfa, die hem in zijn weerstand te gen d§ Spanjaarden versterkt had, drong er op aan, dat hij geen vreemde helpers meer zou nemen, maar een solo- clownsnummer zou instudeeren. Doch de agenten vroegen maar steeds of hij al nieuwe partners gevonden had en binnenkort met een nieuw Goldini- trio zou uitkomen? Marfa moest al deze aanvragen be antwoorden en hij liet haar schrijven, dat hij te rechter tijd met zijn nieuwe nummer voor den dag zou komen. In de vakbladen zette hij een advertentie van een heele pagina om nieuwe partners te yinden. Juan en José, maar vooral de directeurs, die deze beide treurige over blijfselen van zijn beroemd nummer soms wilden engageeren, zouden mer ken. dat hij aan het werk was! Er kwamen zeer veel brieven uit alle landen en in alle talen. Golden scheur de ze ongeduldig open en vloog ze door. Allemaal niets! Het waren ofwel dilet tanten, jonge menschen, beginnelingen, die zich aanboden, ofwel oude clowns uit bekende troepen die hij evenmin kon gebruiken, omdat zij zich niet meer konden aanpassen. Tenslotte wierp hij Marfa een heel pak brieven over de tafel toe; hij had geen geduld meer, ze nog door te zien. „Hier is heel iets anders!" zei Marfa. na een half uurtje, „hier schrijft mister Henry Bottom Eagle Maar Joe Golden had haar de brief al uit de hand gegrist en lasf „Geachte Heer Golden! Ik hoor, dat u de oprichter en de chef van het zoo spoedig beroemd geworden Goldini- Trio bent! Hiermee hebt u bewezen in derdaad een groot artist te zijn en ik vervul dus de belofte, u uw dochter te rug te geven. Zij zal al$ prima ballerina debuteeren in een Argentijnsche revue, op den eersten Maart van dit jaar te Hamburg. Ik maak van de gelegenheii gebruik om u te verzekeren, dat Zepho ra met de grootste zorg is opgevoed. Se dert haar zesdé jaar zijn de beste artis- ten haar leermeesters geweest, en daar zij bijzonder begaafd als danseres scheen te zijn, heb ik haar door Mrs. Kidney laten opleiden, die zooals u zelf weet, een uitgezochte kracht is op dit terrein. Ik heb moeite noch kosten ge spaard waar het Zephora betrof, en ik had voor mijn eigen kind niet meer kun nen doen, dan ik voor haar gedaan heb. Ik verwacht echter noch van u noch van haar hiervoor^ eenlge'restitutie in wel ken vorm ook Het bewustzijn een goed werk te hebben gedaan, is mij voldoen de. Ook gevoel ik mij hierdoor eenigs- zins verontschuldigd voor het ongeluk, dat indertijd met Zephora's moeder in een circus 4e Cuba gebeurd is. Hoog achtend, Henry Bottom Eagle, Shell Beach (La.) Den 30en Januari 1P26". Het was pas zes en twintig Februari toen Golden deze brief kreeg, maar hij geraakte in zulk een opwinding over het weerzien met zijn dochter, dat Mar fa hem aanried, om maar vast naar Hamburg te reizen en daar den eersten Maart af te wachten. Hij nam dit voorstel graag aan. Toen hij was heengegaan herademde Marfa weer Het was allesbehalve aan genaam voor haar ge'weest om Joe door loopend te hooren dweepen met Zepho ra. Zij begreep wel, dat haar verhou ding 4ot Joe niet dezelfde kon blijven nu zijn dochter op het tooneel verscheen Want wanneer het jonge meisje een maal bij haar vader woonde, dan zon zij zijn geheele aandacht in beslag ne men en de vreemde vrouw met het ge havende gezicht zou op zijn hoogst nog de plaats van huishoudster mogen in nemen. Marfa voelde hier heel weinig voor. Zij zou natuurlijk van Golden weg kun nen gaan, om zelf met een klein num mer rond te reizen, bijvoorbeeld een hondenpantornime. epn paar goochel trucs of een dergelijke gemakkelijke zaak. "Maar Marfa wist niet of zij wer kelijk genopg kracht had orn van Gol den te scheiden. Want hiermee zou -zij haar laatste groole eerzucht, namelijk hem tot een eersteklasartist te maken, moeten opgeven. Tn Hamburg aangekomen ging Toe .Golden natuurlijk allereerst naar het Hansatheater, waar hij zelf a! herhaal delijk was opgetreden om te informce- ren naar de Argentijnsche revue waar van overmorgen de prémicro zou gaan. Maar men kon hem enkel vertellen, dat zij in hoofdzaak uit *arig en dans zou bestaan en te Parijs al voel succes had gehad Te Parijs! Waarom had die Eagle hem dat niet geschreven? Dan had hij Zephora toch al te Parijs kunnen om- moeten! Nu moest hij hieyr drie dagen met zijn ziel onder den arm loape wijl hij popelde van ongeduld. niet veel moeite meer zou hebtei een nieuw nummer op ploten te: wist hij heel zeker. Want n&lut zou hij samen met zijn dochter optreden. Hij had er zijn gedacht over laten gaan en was besloten or muzikale scène van fijne komifl gaan uitwerken. Hij zag de versri) de pointes al duidelijk voor zich trachtte zijn eigen komiek aan de me van de jonge danseres, die zijn ter was. aan te passen Eindelijk was het de eerste Joe Golden werd wakker met voel. dat hij al tientallen van niet meer gekend had: zoo vrooli plechtig. Hij had het spoorboekj gezien en uitgerekend, dat de ar uit Parijs al 's middags om een u twaalf in Hamburg konden zijn zou dus om een uur naar .Hansa' om zijn dochter te begroeten- dikwijls had hij zich de laatste1 dat weerzien voorgesteld! Zephofl natuurlijk op haar moeder lijken hoorde in gedachten al haar jonge haar lach. de verheugde kreet. 5 mee zij haar vader om den hal! vliegen. Maar terwijl hij op we| was .Hansa* draaide hij ineens weer Het zou zeker nog mooier zijn D.' phora vanavond als .La bella Chi- op de planken te zien, als de ',p: artist^, omjubëld door applaus. d* van de revue! En dan zou hü haar garderobe gaan. (Wordt vervol

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 2