Simferopol ingenomen Nieuwe vorderingen in het Donetsbekken KI.OMPERT.IE KLM DE SCHOENEN-DISTRIBUTIE GEWIJZIGD Extra-brandstof voor zieken MM Ml I, Tsingtau ontruimd Luchtaanvallen op Sicilië en Napels Groeiende spanning om den Pacific Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 3 NOVEMBER l| DU1TSCHLAND WINT VOOR EUROPA UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 2 Nov. (D.N.B.). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Met vastberaden gebruikmaking van onze overwinning op den Krim wordt de achtervolging van den verslagen vijand met geestdrift voortgezet Over een breed front is de Noorde lijke rand van het Jaila-gebergte bereikt. Duitsche en Roemeen- sche troepen hebben gisteren Simferopol, de hoofdstad van den Krim, ingenomen en hebben thans den opmarsch voortgezet naar Sebastopol. PEKING. 2 Noov. (D.N.B.). - Het hoofdkwartier van het Japansche leger in Noord-China heeft bekend gemaakt, dat de Japansche troepen Vrijdagochtend begonnen zijn mei de ontruiming van Tsjingtau ten Zuiden van de Gel^Rivicr, nadat zij de stad vier weken lang bezet hadden gehouden. Het hoofdkwartier meldt in dit ver band: Het militaire doel is volkomen bereikt- De stad heeft thans haar mili taire beteekeni? verloren. Tijdens den b^zeHingstijd zijn de steunpunten aan den Zuidelijken oever ingericht, zoodat to allen tijde een onmiddellijke actie mogelijk is. ingeval de Tsjoengking-troe- pen mochten oroheeren tot nieuwe on dernemingen Over te gaan. Nieuw Japansch offensief HA.VKAU, 2 Nov. (D.N.B.)- De Ja- pansche troepen zijn gisteren een nieuw offensief begonnen tegen het 85e leger van T6joengking in het Zuiden der pro vincie Honan. Ten Noorden van het al hier gelegen Sinjang steunde de lucht-, mecht van het leger de operaties te land en verloor daarbij 6lecht6 één toestel. NIEUWE DIENSTPLICHT IN ZWEDEN STOCKHOLM, 2 Nov. p.N.B.). De Zweedsche minister van defensie heeft den rijksdag een wetsontwerp voorgelegd om trent een nieuwe dienstplichtwet, welke in het byzonder een verlenging van den dienst tijd beoogt. DUITSCHE WEER MACHTSBERICHTEN Bolsjewisten trachten Newa over te steken HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 2 Nov. (D.N.B.). Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Op het schiereiland de Krim ach. tervolgen de Duitsche en Roemeen, sche troepen rusteloos den versla gen vijand. In het Donetsbekken is de boven-^ loop van de Donets op verscheide ne plaatsen overschreden. In den noordelijken sector van het Oostelijke front is een regiment infanterie ten westen van de Wol ehof door een krachtig versterkte vijandelijke verdedigingszone heen ^ebroken in verbitterde gevechten van man tegen man. Ongeveer 533 bunkers werden genomen. Aan het omsingelingsfront voor Leningrad zijn verscheidene pogin gen van den vijand om over te ste ken over de Newa. afgeslagen. Het luchtwapen heeft de succes volle operaties van het leger op de Krim gesteund door zware slagen toe te brengen aan dé achterwaart-- sche verbindingen van den vijand fn heeft de Sovjetvloot zware ver liezen toegebracht. Het bracht een koopvaarder van 3000 brt. tot zin ken en beschadigde drie oorlogsbo dems, benevens een groot troepen transportschip. Verdere luchtaan vallen waren op Moskou gericht. In den strijd tegen de Britsche ravitailleeringscheepvaart hebben gevechtsvliegtuigen hij de Faroer een vrachtschip van 2000 hrt. ver nietigd en voor de Britsche oost kust van een convooi vier vijande- lijke koopvaarders, waarbii een groot tankschip, met in totaal 20.000 brt., tot zinken gebracht. Nog vier koopvaarders van het convooi zijn door bomtreffers zoo zwaar beschadigd, dat het verlies van nog meer scheepsruimte verr wacht kan worden. Britsche. vliegtuigen hebben in den nacht van Vrijdag op Zaterdag bommen geworpen op verscheidene plaatsen in Noord- en Noordwest Duitschland. om. op Hamburg. Ne gen vijandelijke bommenwerpers werden neergeschoten. Het weermachtbericht van. Zon dag luidt: Met vastberaden gebruikmaking van onze overwinning op den Krim wordt de achtervolging van den verslagen vijand met geestdrift voortgezet. Over een breed front is de Noordelijke rand van het Jaila- gebergte bereikt. Duitsche en Roe- meenschc troepen hebben Zater dag Simferopol, de hoofdstad van den Krim. ingenomen en hebben thans den opmarsch voortgezet naar Sebastopol. In het Donefsbekken braken Duitsche en Italiaansche troepen, ondanks de zeer slechte conditie der wegen, vijandelijk verzet en be zetten nieuwe industriegebieden. Voor Leningrad werd een nieuwe poging van den vijand om de Newa over te steken niet verliezen voor den tegenstander afgeslagen. De beschieting van belangrijke mili taire doelen in Leningrad enJvroon stad werd met goede uitwerking voortgezet. De luchtmacht bombardeerde overdag en des nachts de zeeves ting Sebastopol. Zij plaatste vol treffers op de havenwerken, be schadigde een bolsjewistisch oor logsschip en wierp een vrij groot transportschip in brand. Gevechtsvliegtuigen vielen in den nacht van Zaterdag op Zondag belangrijke ravitailleeringshavens aan de Westkust van Engeland aan. De vijand liet in den nacht van 1 op 2 November op eenige plaat sen van Noord west-Duitschland brisant- en brandbommen vallen. Drie Britsche bommenwerpers wer den neergeschoten. In den strijd tegen de Britsche ravitailleeringsscheepvaart brach ten marine en luchtwapen in de maand October 441.300 brt. vijande- lijke koopvaardijscheepsruimte tot zinken. Aan deze successen hadden duikbooten deel voor 255.200 brt., hoven waterstrijokrachten voor 18.000 brt. en formaties van de luchtmacht voor 168.000 brt. ROME, 2 Nov. (Stefani). Het Itali aansche weermachtbericht van Zaterdag luidt: Vrijdagmiddag hebben onze jachteen- heden ten Zuiden van Sicilië een for matie vijandelijke bommenwerpers op- evongen en aangevallen, die op gerin ge hoogte vlogen. De vijandelijke toe stellen verspreidden zich, een hunner werd neergeschoten, een tweede zac men in brand vliegen. Vrijdatr en in den nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben Britsche vliegtui gen hommen geworpen op Licata Pa lermo en Napels en in de omgeving van laatstgenoemde stad.; Weinig belangrij ke schade en eenige branden, die ter sfond onderdrukt werden, eenige gewon den onder de bevolking. In Noord-Afrika werden eenige vijan delijke elementen, die onze stellingen trachtten te naderen aan het front van Tobriek krachtig teruggeslagen. De ar tillerie vuurde op verdedigingsinrichtin gen der sterkte. Duitsche bommenwer pers hebben Tobroek aangevallen, even als vliegvelden en colonnes auto's van den vijand ten Oosten van Mers«a Ma- troe. Duitsche jagers hebben twee vij andelijke toestellen neergeschoten. Een van onze jagers heeft een vijandelijk vliegtuig gedwongen te landen in de nabijheid van Bsrce: de inzittenden wer den gevangen genomen. In Oost-Afrika voortdurende activiteit op verschillende plaatsen van het ge vechtsterrein van Gondar- In zijn Zondag uitgegeven weermacht bericht no. 518 maakt het Italiaansche opDerbevel het volgende bekend: Eenige vijandelijke vliegtuigen heb ben in den nacht van Zaterdag op Zon dag gevlogen boven de zóne van Ra- coësa (Sicilië) en boven Castellammare di Stabia. Het aantal slachtoffers is uiterst gering en de aangerichte materi- eele schade onaanzienlijk. Noord-Afrika. tijdens luchtaanvallen op Cvrenaica werden vier Britsche vlieg tuigen neergeschoten. Oost-Afrika: het luchtdoelgeschut van de vesting Oualag heeft een vijande lijke machine neergehaald. Een tweede toestel werd getroffen door. het lucht doelgeschut van de vesting Culquabert en stortte brandend neer binnen onze linies. De officier-bestuurder, een Zuid- Afrikaan, commandant van het eskader, dat den aanval uitvoerde, werd uit. de vlammen gered en krijgsgevangen ge maakt.' In den nacht van 1 November hebben formaties Italiaansche bommenwerpers de vlootbasi6 La Valetta op Malta aan gevallen. alsmede het vliegveld Tavene- zia op Malta. TOKIO, 2 November (D.N.B.) De minister van buitenlandsche zaken, Togo, heeft zijn op Zaterdag vastgestelde reis naar het nationale heiligdom van Japan, de ise-schrijn, opgegeven, als reden noemt Domei den huidigen politieken -toestand. Volgens Domei zijn" welingelichte kringen van meening. dat de betrek kingen tusschen Japan en *de Ver- eenigde Staten spoedig „op het ergste punt' zullen zijn. De eenige oplossing ligt daarin, dat de Ver. Staten hun anti- lapansche houding laten varen. De po litiek van Japan is reeds op elke moge lijke ontwikkeling voorbereid. Wanneer de Ver. Staten de economische blokkade tegen Japan blijven versterkeh, zal Japan zich om redenen van zelfverde diging genoopt zien elders bronnen voor grondstoffen te zoeken, zelfs wan neer het daartoe de anti-Japansche om singeling zou moeten verbreken. In'geheel Japan organiseert de ver- eeniging van Japansche reservisten, b.j welke het grootste deel der reservisten zijn aangesloten, opmarschen en de monstraties. Voor deze demonstraties gelden de volgende leuzen: 1) de beslissing is aanstaande of het met Japan bergop- of afwaarts zal gaan. 2) vernietigt de vijandelijke machten. 3) de tijd is gekomen, dat millioenen strijders opstaan. 4) beëindiging van het Chineesche conflict en vorming van het groot-Azia tisch gebied. 5) tenuitvoerbrenging van onze poli tiek. BINNENLAND 's-GRAVENHAGE, 2 Nov. De secretaris-generaal van het depar tement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt inzake de dis tributie van schoenen het volgen- de bekend: Het is noodzakelijk, gebleken in de voor schoenen geldende distributie regeling met ingang van heden eenige wijzigingen aan te brengen. In de eerste plaats zijn de vrijstellin gen van de bepalingen der distributie- regeinlg komen te vervallen, welke tot dusverre golden ten aanzien van: 1. Babyschoeisel; 2. Pantoffels met een cosy zool en bovenwerk van stof; 3. Rubberbadschoenen; 4. Klompsokken; 5. Schoenen, welke door of namens den directeur van het Rijksbureau voor Huiden en Leder waren gestempeld met de woorden „afgekeurd schoeisel R.H.L."; 6.- Alle schoeisel, w;aaraan geen leder of rubber, noch afval hiervan is ver werkt; 7. Strandsandalen met houten zool en een boventuig van ten hoogste vijf lederen riempjes; 8. Spikes, raceschoenen voor wiel renners, boksschoenen ep korfbalschoe nen. Alle bovenstaande soorten schoe nen mogen derhalve met ingang van 1 November 1941 niet meer zon der bon worden verkocht en afgele verd. Met ingang van genoemden datum mogen uitsluitend de navolgende soor ten schoenen nog zonder bon worden gekocht, verkocht en afgeleverd: Schoeisel, het\yelk gestempeld is met de woorden: „afgekeurd schoeisel R.H.L." voor zoover hieraan geen leer is verwerkt, zoogenaamd slap baby schoeisel, waaraan geen leer of rubber is verwerkt, tot en met maat 23 en rub beroverschoenen. Bon 2 Voorts is, eveneens met ingang van 1 November 1941, een belangrijke "wijzi ging aangebracht in de soorten schoe nen, welke op bon 2 kunnen worden ge kocht. Dit is nog slechts toegestaan ten aanzien van: 1. Alle schoeisel, waaraan geen leder of rubber is verwerkt; 2. Gymnastiekschoenen en tennis schoenen; 3. Rubberkinderkapl aarsjes; 4. Klompsokken; 5. Strandsandalen met een houten zool en «een boventuig van ten hoogste vijf lederen riempjes, welke niet bree der mogen zijn dan VA cm. 6. Schoenen, welke door of namens den directeur van het Rijksbureau voor huiden en leder zijn gestempeld met de woorden: „Afgekeurd schoeisel R.H.L." en voor zoover hieraan leder is ver werkt. Pantoffels Voorts zullen huispantoffels, onver schillig uit welk materiaal vervaardigd, in het vervolg slechts mogen worden verkocht op bomen 2, waarop het woord „Huispantoffels" is vermeld. Vanzelf sprekend mag op deze bonneh geen en kele andere soort schoenen dan huis pantoffels worden aanschaft. Alle soorten schoenen, welke niet volgens het bovenstaande op bon 2 of zonder bon kunnen worden ge kocht, zijn met ingang van 1 Novem ber 1941 uitsluitend op bon 1 ver krijgbaar. Derhalve mogen op schoenenbonnen 2, welke voor 1 November 1941 zijn uit gereikt, uilsluitend de in bovenstaande lijst opgenomen soorten schoenen wor den gekocht, zoodat deze bonnen na 1 November 1941 geen recht meer geven op het koopen van dèrvoor 1 November 1941 op bon 2 verkrijgbare soorten schoenen. Voorts wordt bekendgemaakt, dat werkschoenen, waaronder alle soorten mansschoenen, waarvan de schacht uit rundleder is vervaardigd, ongeacht het onderwerk, met. ingang'van 1 November 1941 uitsluitend verkrijgbaar zijn op bonnen 1, waarop het woord „Werk schoenen" is gedrukt Deze bonnen geven uitsluitend recht op het koopen v{tn werkschoenen, zoodat het koopen, verknopen en afleveren van andere soorten schoenen op deze bonnen verbo den is. '6-GRAVENHAGE, 2 Nov. Naar aan. leiding van het feit, dot is gebleken, dat er over de regeling van extra-brandstof, gas of electriciteit aan zienken en voor- bevallingen hier en daar misverstand bestaat, deelt men ons van bevoegde zijde het ondervolgende mede: Uitsluitend voor zeer ernstige zie ken kan de behandelende genees heer op het formulier MD 29, het welk door den vertrouwensarts ge fiatteerd moet worden, een aan vrage voor een extra-rant6oen vaste brandstoffen, gas of electriciteit bij den plaatselijken distributiedien6t indienen. De extra-hoeveelheid brandstoffen, die zal worden ver strekt, zal steeds één eenheid per twee weken per gezin bedragen, ter wijl, voor ten hoogste één maand tegelijk bonnen zullen worden uit gereikt. In plaats van één eenheid vaste brand stoffen per twee weken kunnen zieken desgewenscht in aanmerking komen voor. verhooging van het gas- of electri- citeitsrant6oen. Er worat van uitgegaan, dat één eenheid vaste brandstoffen ge- lij k*vaardig is aan 75 M3 gas op 210 kwh. electriciteit. Deze hoeveelheden worden eveneens als een eenheid brandstoffen per twee weken per gezin beschikbaar gesteld. -Een combinatie van brandstof fen, gas of electriciteit is niet mogelijk, zoodat de verbruikers sfeeds hetzij brandstof, hetzij gas, hetzij electriciteit zullen moeten kiezen. Evenals zulks voor va6te brandstoffen is voorgeschre ven, diept de aanvrage voor het extra rantsoen gas of electriciteit od het for mulier MD 29. dat door den vertrou wensarts moet zijn gefiatteerd, door den behandelenden geneesheer te worden gedaan. Voor bevallingen wordt, op ver toon van de distributiestamkaart van het pasgeboren kind een bon voor één eenheid vaste brandstoffen uitgereikt. Desgewenscht kunnen betrokkenen ook in aanmerking ko men voor een extra-rantsoen gas, groot 75 M3, of electriciteit. groot 210 kwh. Zij ontvangen in dit geval een verklaring van den distributie- dienst, w.elke verklaring zij aan de gastabriek, respectievelijk het elec- triciteitsbedrijf dienen af te geven, waarna het gas- of electriciteitsrant- soen zal worden verhoogd- Een extra rantsoen brandstoffen, gas of electriciteit wordt eveneens beschik baar gesteld, indien een kind levenloos ter wereld wordt gebracht of kort na de geboorte overlijdt. In dit geval dient een verklaring van den dokter of een uittreksel uit het register van den bur gerlijken stand en de distributiestam- kaar» van de moeder te worden overge legd. 115. Dat was nu het paleis van i mng Mana Rexo XIIIvertelde i maanbewoner. Die koning was de fc| hifir over liet heele maanland. 2e lii pen de hooge trap op en toen ze vo| de poort stonden, werd deze geopend. Zoo dacht Klompertje, word dus verwacht. 116. Ze liepen door een deftige 1 en daar stond voor een gordijn lakei in zijde gekleed, die eerbitê zijn punthoed voor de twee bezoeLm afnam en een diepe buiging moolf Met een sierlijken zwaai schooi /u/f| zware gordijn onzü. radioprogrammJ DINSDAG 4 NOVEMBER 1941 HILVERSUM I. 415,5 m. 6.45 C| muziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 G| muziek. 7.15 Boerenland in boek en 7.30 Gram.-muziek. 7,45 Ochtendgyronji 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Pef weekpraatje (opn.). 8.30 (Gram.-muzieiJ Voor de huisvrouw. 9.25 Gram.muziek. Pianovoordracht. 10.30 Zang met leiding en gram.muziek. 11.00 Voor de t 11.20 Sylvestre-trio. 12.00 Boyd Bacbn; zijn orkest. 12.40 Almanak. 12.45 Nieuws- en economische berichten. 13J viool en piano. 13.30 Schrammelkwar solist. 14.00 Gram.muziek. 44.30 Lichtttl 15.30 Pianovoordracht. 16.00 Bijbel!'! 16.20 Gram.muziek. 16.45 Voor de jeugd.f Gram.muziek. 17.15 BNO: Nieuws-, eco:l sche- on beursberichten. 17,30 Omroep--! en solisten (opn.). 18.00 Voor de platUkf vrouw. 18.15 Herfstpotpourri (opn.). Gram.muziek 19.00 Actueel halfuurtje. I Orgelconcert en zang. 20.00 Grarn.mJ (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Cen'.J die over een lijnverbinding met de beschikken). 20.30 Gram.muziek. 20.45 'I en cello. 21.00 Alt, viool en cello. 21.30 C muziek. 21.45 BNO: Nieuwsberichten.! BNO: Engelsche uitzending: „Eco'.l News from Holland" of Gram.muziek. f 24.00 Amusementsorkest, het kleine roepmannenkoor en solisten (opn.). HILVERSUM II. 801,5 m. 6.45 G| muziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 8 00 I Nieuwsberichten. S.15 Gram.muziek. Morgenwijding. 10.15 Gram.muziek Voordracht. 11.00 Zang met pianobegelcl en gram.muziek. 11.40 Gram.muziek. Frans Wouters en ziin orkest. 12.45 i Nieuws- en economische berichten. Amusementsorkest, Klaver Drie en muziek. 14.00 Omroeporkest, solist en f muziek. 15.30 Voor de zieken. 16.00 „Mi uit het land van de rijzende zon", mr.l folkloristische voordracht (met gras! ziek). 16.30 Gram.muziek. 17.15 El Nieuws-, economische- en beursbencl 17.30 De Melodisten en soliste. 18.15 0| rie „Volkskunst in Nederland". 18.30 f concert. 18.45 Cyclus ,,In een nieuw licf'J zien" (Voorbereid door de NSB). 19.&' tueel halfuurtje. 19.30 Reportage. Gram.muziek. (Vanaf 20.15 alleen voor! Radio-Centrales die over een l\inverbicB mcötde studio beschikken). 20.15 De R'-j cers en, solist. 2100 Gram muziek. Klaas van Becck en zjjn orkest. 21.45 1 Nieuwsberichten. 22.00 BNO: Tdclichti:! het weermachtsbericht. 22.1022 15 A'| wijding. FEUILLETON Nog verschillende keeren in den loop van dien dag dwaalde Joe Golden be sluiteloos om het Hansa-thealer heen. Hij kon zijn ongeduld nauwelijks meer bedwingen, zou hij zijn dochter niet vast gaan opzoeken Maar neen, hij bleef er toch bij om eerst de voorstel ling te gaan zien. Goed beschouwd, was hii als artist zelfs verplicht Zcphora voor haar debuut elke opwinding te sparen: en opwinden zou de vreugde over hef weerzien met haar vader haar toch zonder twijfel. Joe Golden vond de Argentijnsche revue tamelijk vervelend. ,Doch het pu bliek scheen een andere meèning te zijn toegedaan en was vol lof over de rijke décors, de kostbare costumes de uitheemsche dansen, het zwaarmoedige Zuid-Amerikaansche gezang en de kunststukken dor Gauchos Joe vond da( alles veel te lang. duurde. Hii kon het optreden van La nella Chiquita in de vierde scène nauwelijks afwachten Daar was ze eindelijk! Hij zou haar niet herkend hebben zonder het,programma La bella Chiquita was een groote. ta metijk gevuldp vrouw met een smal gezicht door dienzwart haar om'ijst De groote oogen lachten; maar voor het overige maakte haar verschijning een melancholieken sentimenteelen indruk. Het lied, dat zij als eerste nummer ten beste gaf, paste geheel hierbij. Gekleed in een zeer nauw zwart costume, dat slechts op de schouder door een enkele groote, witte orchidee versierd werd, danste zij met kleine ingehoudeh geba ren een zwaarmoedige Argentijnsche Zamba. Joe Golden luisterde gretig naar haar donkere altstem, doch her kende ook deze niet. Hij moest toege ven, dat zijn dochter evenmin op Edith als op hemzelf leek; en toch ging er iets van haar uit, dat hem nu eens een ge voel van jubelénd geluk gaf en dan weer kon doen schreien. Nog vier maal verscheen La bella Chiquita op het tooneel, in een Spaan- sche dansscène la Otéro, als overmoe dige Gaucho, als goochelaar met een hoogen hoed op krullig.jongenshaar, en tenslotte als voorname dame in avond japon een salontango dansend met haar partner En telkens opnieuw verwonderde zich Iop Golden er over, dat dit meisje op net tooneel zoo heclemaai niet leek op de voorstelling, die hij zich uit zijn herinneringen ^aan Edith en hun beider kleine, gevormd had Hij klopte aan garderobe no. 1 en ging dadelijk daarna binnen. Zephora, die alleen was, schrok, toen zij in haar spiegel een man zag staan. „Wat beteckent dat?" riep zij in het Engelsch. „Dit is een damesgardero- he —1" Golden trok de deur achter zich dich* en bleef rustig staan. Nu Zephora de zwarte pruik had afgedaan en hij haar zachte blonde haar kon zien dacht hij. zij lijkt tóch op Edith... „Mijn naam is Golden .Toe Golden, lot voor korten tijd chef van het Goldini trio," stelde hij zich voor, tarwiji hij nog steeds bij de deur stond Maar er veranderde niets in het ge zicht van Zephora toen zij beleefd ant woordde: <f.O, dus een beroemd collega? Maar waarom komt u hier zoo plotseling bin- nengeloopen? Ik ben me aan het af- schminken. Wat wenscht u?" „Heeft Henry Eagle je niets over mij gezegd of geschreven," vroeg Golden terwijl hij een stap naderkwam. Zephora dacht een oogenblik na en schudde toen het hoofd. „Heeft hij ii dan geschreven? Hebt u bericht van 'hem? Hebt u bericht van hem? Hij maakt het toch goed, niet waar?" Joe hoorde met afgunst de aanhanke lijkheid in haar stem. „Ja! Henry Eagle heeft mij geschre ven. dat hij je aan mij terug zou geven, dat ik je hier in Hamburg kon komen halen!" zei hii nu, met meer nadruk dan hij eigenlijk gewild had. Zephora schrok. „Teruggeven? Komen halen? Wat bedoelt u?" Hij wilde haar dadelijk geruststellen en zei met een milde stem waarin zijn innige vreugde gloeid#»- „Je bent mijn dochter ik ben je vader!" Maar Zephora nam de handen, die hij- naar haar uitstrekte niet aan Zij ging met een ruk stijf rechtop zitten, alsof zij hem moest afschrikken, keek hem recht in de oogen en zei rustig: „Ik ben de dochter van Henry Bottom E-agle ik ben er trotsch op dat hij rnijn vader is en zal nooit een anderen man vader noemen." Een oogenblik schoot de drift hem naar het hoofd en Golden moest zich be dwingen, want hij voelde plotseling den drang haar door elkaar te schudden toen werd zijn gezicht eèchgrauw. „Je vergist je, Zephora zei hij zacht, „Henr.y Eagle is je pleegvader geweest hij heeft je laten opvoedep en zeer goed en trouw voor je gezorgd; maar je ware vader ben ik, Joe Golden! Je moeder, Edith Bolansky was mijn vrouw, mijn wettige vrouw! Twintig, bijna een en twintig jaar geleden ben je te Peterhead in Schotland geboren Dit is de zuivere waarheid, Zephora!" Zij had stil en aandachtig geluisterd. Nu leek haar gezicht veel op dat ..van Edith, maar Edith was nooit zoo ernstig geweest, had nooit zoo plechtig gespro ken als nu haar dochter deed: „Het is goed, Joe Golden, dat wij deze zaak bij mijn aankomst in Europa maar dadelijk bespreken. Ja, Henry*Eagle heeft mij datgene, wat u zooeyen \or telde, op mijn achttienden verjaardag medegedeeld. Ik heb het even rustig aangehoord als thans en toen heb ik Henry Eagle omhelsd en gekust en lachend tegen hem gezegd: Ik heb maar een vad<^ en dat ben jij! Hoort u Jee Golden? Lachend heb ik dat gezegd en ook nu nog, steeds, altijd zal ik met dezelfde hartelijke blijdschap erkennen dat Henrv Eagle mijn lieve vader is! Het is mogelijk, dat ik aan u het leven dank, maar wat ik vandaag ben. dat dank ik enkel aan hem! Het is mij on mogelijk om voor u datgene te voelen wat ik slechts voor Henrv \oelen kaji zoolang ik leef: kinderliefde." Terwijl Joe Golden deze woorden hoorde was het alsof hij doodbloeddè aan een inwendige wond; alle drift, alle boosheid en alle kracht waren van hem geweken. Zephora zag, hoe bleek hij werd en wilde hem. daar hij het bewust- zijn scheen te verliezen, steunen c Maar Golden stiet, met een moedelooze handbeweging de deur al open en wan kelde heen. Doch daarbuiten voelde hij opeens zijn blo^d weer stroomen. de bezinning terugkeeren en een geweldige toom spande zijn spieren. Hij greep naar de deur, wilde ze openrukken.maar al rijn heftigheid was tevergeefsch. Zepho ra had de sleutel in het slot omgo draaid HOOFDSTUK II. Zoo ontstaat een groot nummer! Joe Golden bleef den volgenden dag in bed liggen tot het donker begon to worden. Een paar maal had hij getracht op te staan, doch hij voelde zich als geradbraakt. Toen hij zich tenslotte had aango kleed om weer naar het Hansa theater te gaan gaf de hotelportier hem e<*n brief. Hii was van Zephora en luidde: „Beste mijnheer Golden!' Ik voel mij \erplicht u mede te deelen. dat ik bij hetgeen ik u gisteren gezegd heb, zal blijven. Ik verzoek u daarom mij niet meer te komen bezoeken. Met vriende lijke groeten, Zephora Bottom, La bella Chiquita." Den volgenden morgen ging Golden naar een advocaat en legde hem zijn geval voor. „Naar alle waarschijnlijkheid", ver-, klaarde deze enkele dagen later, „kunt u uw dochter Zephora dwingen om bij u te komen wonen. Want zij is nog min derjarig. en de heer Bottom Eagle heeft haar niet geadopteerd. Uzelf bezit de Engelsche nationaliteit, mijnheer Gol den? Goed! Zephora is Amerikaansche, tenminste tot.nitoe. Het zal nog wel eenigen tijd düren eer deze ietwat ge compliceerde kwestie heelemaal is op gelost t „Wilt u zoo goed zijn zoo gauwj gelijk, liefst vandaag nog, Zephora ij te deelen, dat ik het recht heb. omw als mijn dochter, zelfs tegen haar tot mij te nemen? Ja. schrijft u 1 dat! Dan zal zij de ernst van de misschien begrijpen en wij zullen zien of zij er niet anders over gaat 4 ken'" Golden had slechts met moeite t zinnen op rustigen toon kunnen ij ken; want hier in het bureau van] advocaat was opeens die onrust hem gekomen, die artisten soms r valt, wanneer zij hun gewone wed derbreken of in een andere omgei komen. „Ik zal u eiken dag opfrj om te hooren of er iets nieuws is!" f Golden den advocaat nog toe en f haastig heen Natuurlijk trachtte Joe Golden nieuwe beproeving te ontvluchtenl natuurlijk vluchtte hii in zijn eigent reld. Hii ging dienzelfden middagl naar de voorstelling in circus bui Hij herademde, toen hij binnenfrad| de eigenaardige geur van warm sel, roofdieren en frisch hooi weerj kon snui\en. Hier was hij thuis, voelde hij zich veilig! Met het oog 1 een vakman volgde hii de voorste!l| nam hij elk nummer tot in de bijzonderheid in zich op. Hij kende I alles immers zoo goed, al die houl gen, sprongen en handgrepen der k"l rijders, acrobaten. zweefrekarfiij gopchelaars. koorddansers en clo<1 hun glimlach, hun groet, hun dank! muziek, het licht en de kleuren, def ren hij leefde met de geheele stelling zoo intens mee alsof hijzelf i in den rooden ring stond. (Wordt vervolg0!

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 2