STADSNIEUWS dqswjda Ook cacaopoeder op den bon 't Roterrajutsoen niet verminderd Inschrijving aan universiteiten (De Kérk roept" ;ft ons leven nog zin? leater Magica Trouwe spaarders kregen premie's Politie-Varia DENKTU ER OM?.... PLAATSBESPREKING OPERATIE, GESLAAGD RESIDENTIE TOONEEL GRAND-THEATRE Uit den Omtrek i Ede Een karretje op den zandweg reed.... Hinderlaag der politie werd dief noodlottig KENNISGEVINGEN Burgemeester Müller districtsleider der N.S.B. te Rotterdairt Loonvormingsverordening Levertraan gedistribueerd Distributie -van hout AD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 3 NOVEMBER 1941 ;elen hebben gistermiddag den ren'kerkdienst in de St. Joris md. Het oude gebouw was tot ie plaats bezet en het .bleek im banken en stoelen bij te waar dit maar mogelijk was. II dus geenszins te klagen over ngslelling voor de diensten n onze stad onder het motto- roept'' worden gehouden, van Dijk, uit Nijmegen, be- eersle den kansel. Nadat de zen het eerste en derde vers li? hadden doen klinken, en gedeelte Voor uit het Evan- n Johannes en ving vervol- n lezing aan, welke tot. onder- d: Heeft ons leven nog zin? zoo zei hij, een vraag van idiepte. Er.is een tijd geweest, zich daar minder om bckom- ian thans. Toen konden velen rrede mee hebben, wanneer zij individueel antwoord op kon en. Thans echter is dat niet o, want de vraag of het leven heeft is door dezen hevigen Iseling een collectief probleem n. vast staat, dat ook al stellen pn ziqh vertwijfeld die vraag, eder's hart de klare, maar niet aren overtuiging leeft: Het le- i niet ^zinloos zijn. Want wat midden in den nood van den daarin door God gesteld. Daar- iet een zaak van Godsvertrou- op de vraag: „Heeft ons leven te antwoorden met een vast ,.Ja". e| zingen van Gezang 303 1 Dönszejmann. die hetzelfde rp behandelde, zijn toespraak t zoo velen naar de St. Joris waren, achtte hij een bewijs dat de vraag naar den zin van n een brandende vraag gewor- Opzichzelf is dit hoopvol. Maar blijkt uit het collectief worden vraag den twijfel, r thans getwijfeld wordt, valt laren. Hoe zeker en tegen risi- waarhorgd he^ft de nvmsch evoeld. Hij leefde, ondanks sheid en verborgen leed van en, rustig voort in de illusie, leven goed en makkelijk was. sch dacht alle problemen ge- hebben. breekt het inzicht, baan, dat h vergist heeft Veleri zijn den ijt en wanen het leven: zin aar dit standpunt is onhoud- llecn wie van de oppervlakkig- i cultus maakt, kan dien twij- den schijn van een beter we- stand houden. Maar wee hem, den schijn leeft, ent een nieuw begin gemaakt en De mensch mag daarbij i zichzelf, van z'n eigen waan zwakheden uitgaan, doch het Evangelie, De mensch en waarachtige bekeering van Een andere uitweg dan de ver die belichaamd is in Jezu6 bestaat er niet. dag en Zondag trad het Theater in onze stad op en het had meer stelling verdiend dan het ten Het goochelen is waarsohijn- daan uit de toovenarij en zwarte en in ieder geval heeft het er gemeen, dat men er door bij genomen wordt. Daar zit'juist °ring in, nademaal' een iegelijk eens graag tot de goedgeloovig- bet-overgroot ouders van toover- i zwarte magie terugkeert. Een dige afdwaling, welke men ver- noet. eens terug te keeren tóf Fantasto Theater Magica: dit gezelschap im ieder geval de kunst om het waar -te maken. Er wordt ge- d met bloemen, speelkaarten, ei- en alles wat. er alzoo tot het van een dergelijk gezelschap hooren. Als men met eenigen wil behept, is, kan men in het nma op den kop af 101 nummers heidep. Maar al is de wil nog l ze alle navertellen gaat slecht, het slechts wijl een verslag een en geen proces verbaal is. to en de zijn en I behooren tot 'oefde ©lag, dat bloemen, eieren, uien, brandende sigaretten en he voorwerpen uit het niet. op- ró het dan eventjes later weer verdwijnen. Zij bereiden bij- 'd in een koffiepot uit .pure pa- confetti een prima kwaliteit li- schieten een ei zonder dat het door den bodem van een glas in o andere bierpul/vervaardigen wiekst uit gekleurde lappen een ij of. naar keuze, een parasol, enkele aardige dansen, eten a planten in de slotfinalc een hum vol met grillige flora. Kort eer Magica stoort. zich precies einig aan de grondwetten van ehjke leven als de vreemde go- de regenmakers en medicijn van weleer. En al is het .dan at do too venaars van thans niet n zoo devoot en goedgeloovig als hun voorgangers uit het. ver- h hunne mogen noemen het van thans" is altijd nog goed- gehoeg om zich een avondje z'n Hollandsch gezegd in een agent je te laten rondrijden. En 'aar goed ook, want een onêchul- leziertje bestaat er heusch niet. Kraan Jr. Het jeugdsparen gepropageerd door de Nutsspaarbank, heeft in onze stad groot en weeVklank gevonden Zoowel in het Lcusderkwarticr als in het Soes- terkwartier en op de scholen vallen goede resultaten te noteeren. De jeugd blijkt er animo voor te hebben en de Nutsspaarbank heeft er slag van, om dit nuttige werk op prettige.wijze aan ie moedigen. Zaterdagmiddag bleek dat weer eens: er vtas toen een waar ge drang van jongeren hij den ingang van he4 bankgebouw aan de Snouckaertlaan, die hun prehaie voor trouw sparen kwa men halen. Deze premie's, aldus vertelde ons rle directeur .de heer A. Sellemans. worden toegekend aan kinderen, die deelnemen aan het schoolsparen of inlegger zijn bij de jeugdspaarbank. wanneer zij het ge- heele jaar geregeld elke week hebben gespaard, zonder ook maar een enkele maal verstek te hebben laten gaan. De premie bestaat uit een leeshoek, dat de kinderen al naar hun leeftijd zelf moch ten uitzoeken. Een lange tafel met een keur van boeken stond daartoe opge steld. Ecnige dames boden de behulpza me hand en hielpen de jeugd bij haar keuzé. Daarna werd in het leesboek als aardige herinnering een spaardiploma geplakt. Bij de in 1936 opgerichte jeugdspaar bank in het Leusdcrkwartier wordt door 120 kinderen gespaard; op de scho len sparen bijna 90Ö kinderen, aantallen, die nog steeds stijgen. De bijna 300 kin deren, die op de jeugdspaarbank in het Soesterkwartier staan ingeschreven, kunnen pas voor een prijs in aanmer king komen, wanneer deze jeugdafdee- ling volgend jaar Juni één jaar bestaat. Ditmaal waren er 80 gegadigden voor een prijs, tachtig kleinen en grooteren gingen verheugd huiswaarts. Hierbij zij opgemerkt, dat het aantal trouwe spaar ders grooter is, maar omdat het aantal premies uiteraard beperkt is, heeft men de bepaling gemaakt, dat een zelfde kind slechts tweemaal voor een prijs in aanmerking komt. Op die manier krijgt elke trouwe spaarder een kans op een premie. De heer Sellemans deelde verder nog mede, dat aan de jeugdspaarbank in het Leusderkwartier gedurende het afgeloopen jaar ƒ1511,30 gespaard werd; het schoolsparen lever de een bedrag van f 4124,78 op. Mooie resultaten, die bewijzen, dat het jeugd sparen aan zijn doel beantwoord en te verwachten geven, dat de toekomst nog meer trouwe spaarders zal brengen. Iemand, die standplaats gekozen had op het, woonwagenkamp, weigerde een voudig om de daarvoor vereischte rech ten te betalen. Er werd proces verbaal opgemaakt. Een bewoner van do Lorentzstraat werd op den bon gezet, daar er verbo den lichtschijnsels uit zijn venster naar buiten drongen. Leert men het dan nooit? In het afgeloopen weekicnd werden drie rijwielen gestolen. Vier wielrij ders werden bekeurd omdat hun ver lichting niet aan de eischen voldeed. DOODELIJK ONGEVAL Zaterdagmiddag heeft zioh op den Lageweg, onder de gemeente Hoogland, een ongeluft met doodelijken afloop voorgedaan. Bij het uitwijken voor een andere auto raakte de richtingwijzer van de auto van dr. P. uit. Amersfoort, de slaap van den vijftienjarigen wielrij der J. Botterblom uit Hoogland. Dr. P. die ijlings toeschoot om geneeskundige hulp te verleenen, kon slecht^ den dood constateeren. MIJ. ZIEKENFONDS „AMERSFOORT EN OMSTREKEN" Aan het Maatschappij Ziekenfonds „Amersfoort en Omstreken" is door den secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken met ingang van 1 November een voorloopige erkenning en toelating verleend in den zin van het. Ziekenfondsbesluit. KAASMARKT AMERSFOORT AMERSFOORT, 3 Nov. Op de Kaas markt werden heden aangevoerd 9 wa gens, bevattende 1800 kg. Prijs 61—= 62.50 per 50 kg. Handel vlug. GRAND THé&TRE. Van Vrijdag t.m. Don derdag, behalve Dinsdag, vertooning van „Het dolende hart". J Andere avonden 8 n m Woensdag en Voorstellingen: Zaterdag 6 en 8.15 uur doorl.,'Zondag 1.45, 4, 6.15 en 8.3(j uur doorj. Andere avonden 8 uur nam Woensdag en Zaterdag martin de om 2.30 uur. CITY THEATER Van Vrijdag af vertoo ning van „De roman van een manne quin". Voorstellingen als in Grand Théatre. REMBRANDT THEATER - Vertoonin* vap de film „Was ik maar nooit getrouwd." Voorstellingen als tn Grand Théatre. behalve de matinée's. GILDEHUIS. Herfsttcntoonstelling A.K G 12 November SIERKUNST. Tentoonstelling van Mies v. d. Zwaai', Court Veldkamp en Jan de Cler 26 November. 's-PRINSENHOF. 3 Nov. Ned. Duitsch Cultuurgemeenschap. Zepparoni-kwartet bespeelt, oude instrumenten. 8 uur nam. GRAND THéaTRE. 4 Nov. Residentie Too- neel. Opvoering van „Operatie geslaagd". 7.30 uur ram. v VOLKSGEBOUW. 5 Nov. Vreugde en Ar beid. De heer Ch. v. d. Bilt uit Heeriep spreekt over het pensioenvraagstuk. 7.30 ■uur. MORGENOCHTEND 10 UUR VOOR HET TOONEELSTUK DOOR HET 0P DINSDAG 4 NOV. 7.30 HET was een boerenkar, zooals men op het platteland nog herhaaldelijk ziet gebruiken door de vrachtrijders, die tusschen dorpen en buurtschappen een soort bodedienst onderhouden. De la ding bestond dien Zaterdagmorgen uit veilingkistcn, manden, rollen kippen gaas c.d., de voerman kwam uit Wc- kerom onder Ede en het grootste deel der lading werd vervoerd in opdracht van zekere E. eveneens te Weker om woonachtig. Dit en nog meer kwam ech ter eerst vast te staan, toen ambte naren van den Centralen Crisiscon troledienst den voerman onderweg aanhielden met de vraag, wat hij zooal vervoerde. De man verklaarde met den inhoud van kisten en man den niet bekend te zijn, waarop de ambtenaren Overgingen tot opening der onschuldig uitziende emballage, die voornamelijk contrabande bleek te bevatten. Manden en kisten waren nl. volgepropt met clandestien be reide boter en geslachte kippen, be stemd voor den zwarten handel. De voerman werd met. paard en wagen overgebracht naar heit politiebureau; inbeslagname en procesverbaal tegen' de personen, die bij dezen verboden handel betrokken waren, volgden. EDS. Zaterdagmorgen ontdekte een Edesche landbouwer, dat in den voor- afgaanden nacht te zijnen riadeele een schaap uit 'n vvéide langs den weg Arn hemUtrecht was ontvreemd. Nog den zelfden morgen vervoegde zich op het politiebureau een in de omgeving van genoemden w<$j wonenden boer, die van den' diefstal had gehoord en mededeelde dat <3en vorigen avond een onbekend persoon bij hem had aangeklopt cm een broodmes te leenen. Het mes werd ge geven en later op den avond weer te ruggebracht. De politie stelde ter plaatse onmiddel lijk een nauwkeurig onderzoek' in cn vond in het kreupelhout naast de weide een zak, waarin het doode schaap met samengebonden pooten werd aangetrof fen. Twee agenten posteerden zich in de omgeving, maar den geheel-en dag liet zich niemand ter plaatse zien, zoo dat ook gedurende den komenden nacht de wacht werd betrokken. Zondagochtend omstreeks half zeven verscheen dan iemand ten tooneele, die met de noodigé omwe gen naar het boschje toekwam, waar de agenten zich in een hinderlaag hadden gelegd. Toen de man zich over den zak boog, sprongen de agenten te voorschijn en gingen tot arrestatie over. Het bleek te zijn zekere H. Markus uit Veenendaal, die pertinent ontkende zich aan den schapendiefstal-schuldig te hebben gemaakt Aangezien_.de boer, die Vrijdagavond een mes had geleend, den aangehoudene onmiddellijk herkende als de man, die zich bij hem had vervoegd en M. bo vendien Zondagochtend met, een trans portrijwiel en enkele zakken ter plaatse verscheen met de kennelijke bedoeling het schaap op te halen, is l\et aan geen twijfel onderhevig of de politie heeft den juist en dader te pakken. M. werd op het politiebureau te Ede achter slot en grendel gezet VOOR DEN GEWONDEN SOLDAAT Het Comité voor den gewonden en zieken soldaat meldt: De jubileerende vereeniging St. Hu- bertus zond een prachtige bloemenhul de 'Tijdschriften werden gezonden door mevrouw v. d. F.van Sw- (Baam) én mej. E. KI. Op gironummer 25047, van den heer H. A. Fischer, Mauritslaan 4, werd f 2 50 gestort door mevrouw Van R. en f 2.50 door T. J- P. Hoofdredacteur; J. VALKHOFF, Amersfoort Redacteur Stadsnieuws en Vit den Omtrek: R. LEENKNEGT. Amersfoort Redacteur Sportrubriek: H. A. C. VAN DER KRAAN Jr.. Amersfoort ^•meente Amersfoort BEKENDMAKING De Burgemeester van de*gemeente Amers foort brengt ter algemeene kennis: dat hü voornemens is aan den publieken dienst te onttrekken: 'het gedeelte van het landwegje, vormende een verbinding tusschen de Groote Koppel, en den Hooglandscheweg, voor zoover dit landwegje is gelegen op het perceel kadastraal bekend gemeente Amers foort, Sectie A. no. 2750; dat op 6 November 1941 des voórmiddags ten 10 ure in het gemeentehuis aan den Westsingel no. 34 door hem4 zitting zal wór den gehouden tot het hooren van bezwaren tegen deze onttrekking aan den publieken dienst; dat schriftelijke bezwaren bij hem kunnen worden ingezonden vóór den op 6 November a.s. te "houden zitting. AMERSFOORT, 29 October 1941. De Burgemeester voornoemd, NOORDEWIER 1. B De Secretaris J. HAAR 1. S. JONGEMAN VERMIST EDE. Sinds Maandag 27 October j.l. wordt te Ede vermist de 20-jarige Gerrit van Surksum van beroep bank werker en wonende Luntersche weg 42 te Ede. Genoemde persoon verliet op den bovenaangeduiden dag des morgens zijn woning om zich naar Den Haag te be geven. Nadien is betrokkene niet in zijn woning teruggekeerd, zoodat de politie om opsporing werd verzocht. Het signalement luidt: lang 1.75 M., donkerblond haar. eenigszins gebogen postuur, bruine rijbroek met beenkap pen, donkerblauwe overjas. HUISZOEKING IN WOONWAGENS EDE. Ten nadeele van den land bouwer J. werd Zaterdag j.l. een partij meel gestolen. Volgeps een ooggetuige zouden passeerende woonwagenbewo ners den diefstal gepleegd en de zakken meel in hun wagen meegevoerd hebben. De politie wist een zestal woonwa gens, die den rijksweg waren gepas seerd, in de buurt van Renswoude te achterhalen, doch hoewel het interieur der vehikels door politie uit Ede en Renswoude letterlijk ondersteboven werd gehaald, viel van het meel geen spoor meer le bekennen. Het onderzoek duurt voort. BINNENLAND ROTTERDAM, 3 Nov. Zaterdagmid dag is onder zeer groote belangstelling burgemeester F. E. Müller geïnstalleerd als leider van het district Rotterdam der N.S.B. De installatie geschiedde door den plaatsvervangend leider der N.S.B. den heer van Geelkerken, die er op wees, dat, burgemeester Müller niet in Rotterdam is gekomen om daar een luilekkerland voor de nat.-soeialisten te scheppen, maar om te helpen Rotter dam vooruit te brengen. De heer Müller ving zijn toespraak aan met te verklaren, dat hij er voor zou zorg dragen, dat niemand de kame raadschap tusschep zijn Nederlandsche en Duitsche kameraden in Rotterdam zou storen. Vervolgens echter legdè spr. er den nadruk op. dat hij burgemeester geworden was voor alle Rotterdam mers. Ik zal niet toelaten zoo zeide hij dat gij nationaal-socialisten, ge terroriseerd wordt. Anderzijds echter hebt gij ook plichten die nagekomen dienen te worden. Spr wees daarbij op oe uitlating van ir. Mussert, dat de te genstanders met de juiste middelen voor oe goede zaak gewonnen moeten wor den. 1 Rotterdam is de eerste stad waar de W. A. als -hulppolitie ingezet kan worden. Daardoor krijgt zij groote vrijheden, maar deze eischen ook de grootste gebondenheid. Wij moeten Rotterdam inderdaad ver overen. Aanvaardt deze taak met vertrouwen, ikj reken op uw steun, alsdus besloot de heer Müller, Ten einde een zoo vlot mogelijke toe passing van de loonvormingsverorde ning te verzekeren is het gewenscht, dat belanghebbenden, bij het indienen van hun verzoeken bij het College van Rijks bemiddelaars de voorschriften ter zake nauwkeurig in acht ijemen. Wanneer voor geheele bedrijfstakken of voor ge vallen, waarbij meer dan honderd werk nemers zijn betrokken, het verzoek wordt gedaan tot een bindende vast stelling van loonen en salarissen of an dere arbeidsvoorwaarden, dan dient hierbij steed? in het oog te worden ge houden, dat dergelijke verzoeken met de daarbij behoorende bijlagen in twee voud moeten worden ingediend. Hetzelf de geldt voor verzoeken tot goedkeuring van loonsverhoogingen, voor zoover daarbij meer dan honderd werknemers zijn betrokken. Bij een en ander houde men in het oóg, dat hierbij niet het aan tal werknemers, dat in het bedrijf werk zaam is, maar het aantal werknemers voor wie het verzoek wordt gedaan, ais maatstaf geldt. Voorts is het noodzakelijk, dat ver zoeken om goedkeuring van nieuwe of wijziging van bestaande collectieve ar beidsovereenkomsten niet alleen in tweevoud worden ingezonden, maar dat hierbij ook in tienvoud wordt gevoegd den tekst van de nieuw ontworpen over eenkomst of van de wijziging daarvan. Ook is het van veel belang, dat steeds duidelijk wordt vermeld voor hoeveel werknemers het, verzoek geldt. Het. niet inachtnemcri van deze voorschriften bi engt uiteraard vertraging in de afdoe ning der verzoeken teweeg, die gemak kelijk kan wol-den vermeden. Alleen verkrijgbaar voor kinderen beneden 14 jaar 's-GRAVENHAGE, 2 Nov. De secre taris-generaal vctn het departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat met ingang van Zondag 2 November een aanvang gemaakt zal worden met de distributie van cacaopoeder. In het alge meen zal de distributie van cacaopoeder als volgt geregeld zijn: Per periode van vier wéken wordt één rantsoen van 50 gr. cacaopoeder vermengd met suiker, beschikbaar gesteld aan kindereh beneden 14 jaar. Gedurende de eerste week van deze periode kunnen de consumenten de bonnen inleveren, gedurende de ■tweede week bevoorraden de de taillisten zich en gedurende de der- de en vierde wéék wordt de cacao poeder afgeleverd aan hen. die daar voor bonnen hebben afgegeven. Voor - het geval de cacaopoeder vermengd is met andere producten, bv. suiker, bedraagt 'het rantsoen een hoeveel heid, welke 50 gr. cacaopoeder be vat. Het in distributie te brengen product zal bestaan uit sterk ontvette cacaopoe der, vermengd met suiker in een verhou ding van 50 gr. cacao biet 100 gr. suiker. Elke bon van de cacaokaart geeft derhal ve recht op het koopen van 150 gr. cacao met suiker Aangezienechter bij den handel nog een voorraad poeder voorradig is, welke niet of slechts gedeeltelijk ontvet is, zul len de consumenten in den beginne voor een deel nog volvette of magere, d.i. slechts in beperkte mate ontvette poeder kunnen verkrijgen. Ook deze volvette en magere cacaopoeder wordt volgens de hoven aangegeven gewichtsverhouding met suiker vermengd. De prijs van het product zal, onverschillig of het volvette, magere of sferk-ontzette cacao betreft, 0.25 per rantsoen, d.i. dus 0.25 per hoe veelheid van 150 gr., inhoudende 50 gr. sacao en 100 gr. suiker bedragen. «..Gedurende de eerste distributiepe riode van vier weken, welke aan vangt op Zondag 2 November'en ein digt op Zaterdag 29 November, zal de met „een rantsoen cacao, eerste pe riode" gemerkte bon van de cacao kaart, welke kaart destijds werd uit gereikt aan personen, die op 1 Fe bruari 1941 den leeftijd van 14 j'aar nog niet hadden bereikt, recht geven op het koopen van 50 gr. cacaopoeder, vermengd met 100 gr. suiker. Verkoop pas na 16 'November In verband !met het feit, 'dat de win keliers geen voorschot cacaopoeder zul len ontvangen, is bepaald, dat. gedurende het tijdvak van 2 tot en met 15 November a.s. geen-cacaopoeder op de bonnen aan het publiek mag worden afgeleverd. Gedurende, de eerste week van dat tijd vak, dus van 2 tot en met 8 November a.s., kunnen de consumenten de bonnen, welke recht geven op het koopen van 'cacaopoeder, bij den winkelier inleveren, waarvoor zij dan een ontvangstbewijs kunnen vragen. De winkelier moet de in ontvangst genomen bonnen in het tijd vak van 10 tot en met 14 November bij den plaatselijken distributiedienst inle veren ter verkrijging van toewijzingen, waarop cacaopoeder bij den grossier kan worden betrokken. Eerst in het tijdvak van 16 tot en met 29 November mogen de winkeliers dan aan hun klanten, die daarvoor bonnen hebben afgegeven, de cacaopoeder afleveren. De aandachft wordt, er op gevestigd, dat op de bonnen, welke na 8 November a.s. bij de winkeliers worden ingeleverd eerst in de volgende distributieperiode, dus na 14 December, cacaopoeder mag worden afgeleverd. Hotels, café's, restaurants, cantines e.d. zullen niet voor toewijzingen of losse bonnen voor cacaopoeder in aanmerking komen. 's-GRAVENHAGE, 2 Nov. De secre taris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat met ingang van 1 November 1941 de bonnen, welke door arisen voor het verstrekken van lever traan zija uitgeschreven, ongeldig zijn- Levertraan mag in den vervolge slechts worden afgeleverd op de zoogenaamde formulieren^voor ziekenvoedsel (MD 29) door den behandelenden geneesheer en den vertrouwensarts onderteekend. SPECIFIEKE REGENKLEEDING Zooals men weet kunnen overjassen, jekkers en mantels voortaan slechts op speciale vergunning worden gekocht. Voor specifieke regenkleeding is echter een uitzondering gemaakt. Wat met den term „specifieken regenkleeding" wordt bedoeld, kan men opmaken uit hetgeen in de offieieele handleiding daarom trent wordt medegedeeld. Daaruit blijkt, dat geïmpregneerde flausch-, homespun, tweed-, cheviot- e.d. overjassen niet tot de regenkleeding worden gerekend. GOUWLEIDER FORSTER IN ONS LAND 's-GRAVENHAGE, 2 Nov. Hedenoch tend is gouwleider Forster, rijksstadhou der van Danzig, te 's-Gravenhage aan gekomen. Namens den rijkscommissaris werd hij op het station Staatsspoor ont vangen door den commissaris-gene raal voor bijzondere aangelegenheden Schmidt, waarna hij een bezoek heeft ge bracht aan den rijkscommissaris en den bevelhebber der weermacht in Neder land. Zooals reeds is medegedeeld zal gouwleider Forster een bezoek brengen aan een aantal Nederlandsche steden en zal hij Dinsdag a.s. 'het woord voeren op een groote bijeenkomst der N.S.D.A.P, ite Arnhem. Eén kaasbon voor 100 gram kaas 's-GRAVENHAGE, 2 November. De secretaris-generaal van hot de partement van Landbouw en Vis scherij maakt het volgende be-1 kend met betrekking 1ot de distri- v butie van boter. Bij velen blijkt, ten onrechte de op vatting te zijp ontstaan* dat het boter- rantsoeri voor de nieuwe periode van 2 tot en niet 20 Nov. a.s. zou zijn vermin derd. Deze opvatting is onjuist, daar het rantsoen ongewijzigd is geble ven. Bij het inwisselen van de oude boter en vetkaarten tegen nieuwe werden im mers voor elke kaart twee nieuwe kaarten uitgereikt. Destijds zijn bonnen gemerkt 1/20 rantsoen boter uitgegeven. De be trokkenen hebben deze bonnen weder om moeten inleveren bij de distributie- diensten, aangezien het niet in de be doeling lag deze bonnen in omloop te brengen. Thans blijkt echter, dat er bonnen van deze soort in omloop zijn. In ver band hiermede wordt er de aandacht op gevestigd, dat deze niet. 1/20 rantsoen boter gemerkte bonnen niet geldig zija en dan ook niet door de distributie diensten worden ingewisseld tegen gel dige rantsoenbonnen. Kaas Met betrekking tót de distributie van kaas is gebleken, dat verscheidene win keliers van hun klanten bii den ver koop van volvette of 40 -f- kaas het dub bele "aantal bonnen, dat wil dus zeg gen twee per 100 gram, in ontvangst willen nemen. Dit is ten eencn malo onjuist. Het publiek wordt er dan odk met nadruk op gewezen, dat voor elke soort kaas per 100 gr., één bon dient te worden afgegeven. Tegert winkeliers, die zich hieraan niet hou den, zal worden opgetreden. Aardappelen Ten gevolge van het feit. dat de met ,,A' gemerkte bonnen van de aardappel- kaarten „U" recht 'geven op hot koopen van VA kg. aardappelen per bon, is de onjuiste opvatting ontstaan, als zou een rantsoen aardappelen eveneens VA kg. bedragen. Een rantsoen aard appelen omvatevenwel 3V2 kg< Bij afgifte van de met. een rantsoen aardappelen gemerkte bonnen dienen dan ook 3Vt kg. aardappelen per bon te worden afgeleverd. t 's-GRAVENHAGE. 2 Nov. Versche nen is een besluip van den secretaris-ge* neraal van het departement van Opvoo* ding. Wetenschap en Cultuurbescher ming. betreffende de inschrijving va.11! studenten aan de Rijksuniversiteiten, de Technische Hoogeschool 1e Delft en de Landbouwhoogeschool Ie Wageningen. Hierin wordt bepaald: Na bekomen machtiging van den secretaris-generaal van het departe ment van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming heeft de rec- tor-magnificus van een rijksuniver siteit, van de Technische Hooge school te Delft en de Landbouwhoo geschool te Wageningen dan wel hij, die de functie van rector-magnifi- cus waarneemt, de bevoegdheid: A. De inschrijving tot een passend getal studenten te beperken, B. /Als voorwaarde voor inschrij ving te bepalen, dat zij slechts geldt voor het bijwonen van lessen in be paaldelijk door hem op het inschrij- vingsbewijs aangeduide faculteitén dier universiteit of afdeelingen dier hoogeschool. Dit besluit treedt beden in werking. 's-GRAVENHAGE, 2 Nov. In de op 1 Nov. 1941 verschenen buitengewone Staatscourant is opgenomen een be kendmaking van den directeur van het Rijkebureau voor hout, waarbij het verr koopen en afleveren van bouwhout, d. i. gezaagd naaldhout, zoowel inlandsch -als huitenlandsch, zonder vérgunning van genoeomden directeur wordt, verbo den. In dringende gevallen, b.v. voor her stel van 6chade, veroorozaakt door brand, bom- of blikseminslag, of ter be veiliging tégen waterschade, is afleve ring yf&n bedoeld hout zonder vergun ning en tot bepaalde hoeveelheden toe gestaan. Voor nadere bijzonderheden wordt, verwezen naar de in rle bladen opgeno men offieieele publicatie. TELEGRAM VAN DEN RIJKSCOMMIS SARIS AAN DR. GERHART HAUPTMANN 's-GRAVENHAGE, 1 November. -- Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss- Inquart, heeft aan dr. Gerhart Haupt- rnann, te Agnetendorf, het volgende te legram gezonden: „Zeer geachte heer Hauptmann, Gistermiddag is uw „Florian Geyer" in Den Haag door de „Bochumer Büh ne" opgevoerd. Het werk, zoowel als de opvoering vormden een grootsche de monstratie van Duitsche kunst. Het speet mij hartelijk, dat gij niet aanwe zig kon zijn. Met mijn beste wenschen voor uw welzijn en eerbiedige groeten aan uw echtgenoote, (w.g.) SEYSS-INQUART, Reichsminister."

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 3