lelichting op enkele JITSCHE VERKLARING MAAKT INDRUK listributie-maatregelen Bolsjewisten op de Krim thans f gesplitst ere onthullingen heet. De stad Koersk bezet Voorloopig erkende ziekenfondsen De W.A. als politie ^AD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 3 NOVEMBER 1941 HONDEN ALS MIJNEN Den laatsten October, aldus verneemt het Duitsche Nieuwsbureau van mili taire zijde, haddgn de Sowjets ten N.W van Moskou een zwerm honden op de Duitsche stellingen losgelaten. Even la ter verscheurde een reeks lichle ontplof fingen de lucht. De hónden warep door een ijzp.rd raad versperring gekropen en daarbij door mijnen uiteengereten. HINGTON, 3 No\(D.N.B.). De officieele Duitsche verklaring uit het vartier van den Führer ten aanzien van de rede van Roosevelt, beheerscht len. Alle kranten te Washington publiceeren de verklaring op de voor niet grootc opschriften en wijden vele kolommen aan den toestand. De >r verklaring is in alle bladen opgenomen naast uitvoerige berichten uit ïaast staat een verklaring van den woord\oerder van het departement iienlandsche zaken, die er zich echter toe heeft geperkt de beweringen osevelt te herhalen. Men was blijkbaar nog niet in staat tegenargumen- nrniuleeren. Pii opmaak en den inhoud der berichten blijkt, dat de verklaring der regoering een zeer diepen indruk heeft gemaakt. nalisten te toonen, misschien Taborda In de Wilhelmstrasse noemt men het r RaAQPVpIÏQ in,erps«ant. flat Toborda. de man, die I IVUUöC/ V Cl Lo rVddl L vroeger het beroep van souteneur uit- oefende, en zekeren geldgevers jong» socialistisch geonenteerde dag- meisje;. in h dpn sppplde thans dP Critica te Buenos -^ir*s bondgenoot is van Roosevelt en hem om primeur gehad van de land- 700 fe zcfTPPn volken in handen speelt, .vaarvan Roosevelt in zijn rede imerikaanscheri vlootdag op zoo neele wijze het bestaan heeft ?n waarop door de Duitsche re precies zijn zou uitgestippeld Zuid- en Midden-Amerika wil n. zondra dit continent eei. kolonie is geworden, iroom van het nazisme", bet a hoven de kaart, die van het onderschrift werd voorzien: Ie kaart, waarvan Roosevelt in nte rede, als hewijs van Hitler's Lafijnsch Amerika in vier tri- hlicre zones der nazi-tvrannie te n. heeft gesproken", hel merkwaardis, dat er in deze ook op de daarbij afgebeelde irake is van vier „tribuutplich- nes. terwijl Roosevelt uitdruk- peft vprklaard, dat volgpns dp ie hij in zijn bureau verborgen Ie 14 republieken van Midden- Amerika in vijf zones ingedeeld orden. •volt het op, dat de door Cri- epubliceerde kaart kennelijk irl-Amerikaanschen afkomst is- nen zijn in het Spaansch ge en had toch wel mogen ver- dat de Duitsche regeering een knart gebruikt had. teitshalve laten we hier de verdce- jls die op de kaart staat aangege- en: rdwestelyke zone omvat Guatemala, ador, Costarica, Honduras, Nicara- mbia en Venezuela. De Noordooste- i omvat Brazilië met inbegrip van en Britsch Guyana, Neder- h-West-Tndië en de helft van teliike zone bestaat uit Chili, dat ♦gebreid met Equador, Peru en de Bolivia. De Zuidoostelijke zóne ten- nat Argentinië met Uruguay en De maker van de kaart lijn wijst men er op, dat C r i- kaart een dag na Roosevelts iliceerde, d.w.z. op een tijdstip, I document onmogelijk van ton near Buenos Aires overge- on ziin. ien de president der Argentijn, rlementaire commissie tot on- van ondersrrondsche nationaal- srhp actie, Taborda, een ion is van den directfeuc van a en hij momenteel in Noord- vertoeft. waar hij door Roose- vóór zijn geruchtmakende 'rrl ontvangen, vragen de Ber- hladen zich af, of de „arme dui n Roosevelt niet aan gevaren •otsfellen, door de kaart, welke i'iteit kon verraden, aan jouf- Slechts twee bereikten de Duitsche posi ties. Op den rug droegen ze een toestel, dat er als een zadel uitzag, waarin zich een k g. ontplofbare stof met een 16 c.m, lang glazen buisje bevond. Dit moest na het stooten op weerstand de stof tot ont ploffing brengen. De bosljewisten hadden de honden blijkbaar gedrild in de Duit sche stellingen te loopen en daar als levende mijnen schade aan te richten. Het eenige gevolg was. dat de dieren op barbaareehe wijze om hot. leven, kwa men. FINANCIËN THE AMERICAN METAL CO. LTD. AMSTERDAM, 3 Nov. Het betrokken admi nistratiekantoor deelt mede, dat The Ame rican Metal Co. Ltd. een dividend van 0.2i dollar (onv.) heeft gedeclareerd, betaalbaar te New York op den lsten December 1941 aan houders van aandeelen, die op den 20sten November 1941 in de boeken der maatschappij z'u'n ingeschreven. Het gedecla reerde, in Nederland nog met betaalbaar ge stelde dividend, stygt hiermede tot 2.50 dol lar. CLIMAX MOLYBDENUM Co. AMSTERDAM. 3 Nov. Het betrokken administratiekantoor deelt mede, dat Cli max Molybdenum Co. een extra dividend van 1.dollar heeft gedeclareerd, betaal baar te New York op den 18deh November 1941 aan houders van aandeelen, die op den lOdcn November 1941 in de boeken der maatschappij zjjn ingeschreven. Het gedeclareerde, in Nederland nog niet betaalbaar gestelde dividend, stijgt hierme de tot 3.80 dollar. DUITSCHLAND WINT VOOR EUROPA HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 3 November. (D.N.B.) Hef opperbevel van de weermacht maakt bekeni: Onder den druk van de felle achtervolging door Duitsch- Roemeensche formaties is de op de Krim verslagen vijand in twee groepen gesplitst, waaryan de eene via Sebast.ipol en de andere via Kertsj tracht te ontsnappen. Bij een aanval op de transportschepen, welke voor de vlucht van deze strijdkrachten werden gereed gehouden, heeft de luchtmacht 10 koopvaardij schepen met een gezamenlijken inhoud van ongeveer 38.000 brt. door bomtreffers tot zinken gebracht. 14 andere schepen wer den zwaar beschadigd- Bij de doorbraak- en achtervolgingsgevechten op de Krim werden tot dusver in totaal 53.175 gevangenen gemaakt, alsmede 230 pantserwageift, 218 stukken geschut, verscheidene pantser- treinen en groote hoeveelheden ander oorlogsmateriaal buitge maakt of vernietigd. Verdér werden meer dan 13.000 mijnen ver wijderd, welke waren gelegd om onzen opmarsch te verhinderen. In den centralen sector van het Oostelijk front werd gisteren de districtshoofdstad Koersk, een belangrijk spoorwegknoop punt en industriecentrum door infanterie- en gepantserde for maties genomen. GRATIFICATIES AAN PERSONEEL BINNENLAND VEN H AGE. 3 November. aard dienen wij zuinig te zijn voorraad schoeisel, zoodat het i is. dat dit uitsluitend wordt ueerd onder hen. die er wer- hoefte aan hebben. Dat de te eren hoeveelheid gering is, kreen. maar toch heeft niet juiste begrip ervan. Dat de rechtvaardig moet zijn, 'end doch de juiste consequen- rvan worden, indien het hen ik aangaat, dikwijls minder "evoeld. Sommigen, die afgaan indruk die de etalages -der nkels maken, veronderstellen» renlijk nog meer dan genoeg is. k is dit dwaasheid, want dan ie distributie-autoriteiten, die riinvoorraden kennen, er toch niet zooveel zorg en moeite hebben om een dusdanige re- ireffen dat alleen in de drin- evallen wordt voorzien, dan zoo moeilijk is. een derge- 'ling te treffen? htenaren van. don distributie nnen daarover een boekje open- zichzelf is het al ontzettend e'd om de tallooze soorten uit allerlei materialen ver in te deelen in categorieën, ruimte laten voor twijfel-ge denkt u maar eens hoe moei- ids de grens te trekken' was timer- en winterschopnen en thans nog uit te mak^n is, del èn wat werkschoenen zijn c?nt dan nog. dat het publiek is in het bemachtigen van een h^n. Dus moeten de ambtena- In ffiensohenkerinis te baat ne- met het karig aantal schoe- 'n zóó te woekeren, dat zij. die rfist aan toe ziin. h?f eerst in n? komen en dat niet. de bru- er mee gaan strijken. Deson- het nractiseh onmogelijk, de van schoenen, die nu een- zona Is suiker, per pond ver- nnpn worden zoo te verdeelen een tevreden is. er echter voortdurend op be- disfrihutiebepaUngen zoo doel ^eeliik te makpn. Hiervan is Up regeling, die thans eepubli epn nieuw bewij9 Want al bij oppervlakkige lezing den indruk, dat het alleen maar weer „er ger" geworden is. inderdaad zal het re sultaat zijn. dat beter dan tot dusver gezorgd kan worden, dat de bonnen worden uitgereikt aan hen, die er wer kelijk aanspraak op mogen maken. Het heeft geen zin de zaken beter voor te stellen dan rij zijn. Er is te weinig schoeisel om ieder, die best een paar kan gebruiken, een paar te verstrekken. Sleohts zij, die be slist geen schoenen hebben, die nog te gebruiken zijn. zullen geleidelijk geholpen kunnen worden. Dengene. die een 'juist begrip van de omstandigheden heeft, zal het kunnen toejuichen, dat ook ten aanzien van schoeisel de touwtjes strak zijn aange haald. Distributie cacao Het is voor hen, die de distributie moe ten regelen, heel wat prettiger, eens wat royaler te kunnen zijn, en een klei ne tractatie beschikbaar te stellen Ook dat moet vaak mondjesmaat geschie den. Toch zal menige moeder het op prijs stellen, dat zij voo~r haar kinderen binnenkort wat cacaopoeder met suiker vermengd, kan krijgen. Het is natuur lijk jammer, dat niet aan een ieder een rantsoen cacaopoeder kan worden toegewezen. Doch het is reeds verheu gend. dat aan,,de kinderen wat kan worden verstrekt. Opletten bij het koopen van kaas Er staat nog een distributieberichtje in de courant, waarop wij even extra de aandacht vestigen. Het betreft de kaas. Er zijn winkeliers, die een merkwaar dig rekensommet ie hebben verzonnen. Zij zeggen: 2X20+ 40+ en vragen daarom voor kaas van 40+ het dubbele aantal bonnen. Dit is aardig bedacht, maar het mag natuurlijk niet. Het is goed op deze oniuiste handelwijze van enkele winkeliers te wijzen Een bona fide winkelier zal vanzelfsprekend zoo iets niet doen. maar er ziin detaillisten die het met de distributiemoraal min der nauw nemen. „Depanneeringstarief" voor tunnel te Rotterdam? In verband met het binnenkort ge reedkomen van de tunnel te Rotter dam, vestigt de Nederlandsche Auto mobiel Club de aandacht op een op 10 September 1.1., in België getroffen be sluit, dat de volgende „depanneerings- tarieven" voor de Antwerpsche tun nel goedkeurt. Dit zijn dus de tarieven, die men moet betalen wanneer men in de tun nel, door een of andere oorzaak stil komt te staan („panne" krijgt) en ten einde belemmering te voorkomen, door toedoen van' het tunnel-beheer moet worden weggeholpen. 'Woordelijk luidt het tarief-voorschrift als volgt: le. De voertuigen, die in de voertui gentunnel stilvallen bij gebrek aan benzine, zullen van ambtswege door bet tunnelpersoneel bevoorraad wor den mej 5 benzine tegen c^n prijs van 50 frank, onmiddellijk ten gunste der „Imalso" (de tunnelmaatschappij) te kwijten tegen ontvangstbewijs door gezegd personeel af te leveren. 2e. De voertuigen, die in de voertui gentunnel stilvallen door elke andere oorzaak dan benzinegebrek, zullen er door den depanneeringsdienst. uitge sleept worden. De voerder zal ver plicht zijn tegen ontvangstbewijs een cijns te betalen vastgesteld als volgt: a.) voor het depanneren van een per sonenauto fr. 75.—; b) voor het depanneeren van een ledigen vrachtwagen fr. 100. c) voor het depanneeren van een ge laden vrachtwagen, autocar of autobus fr. 150.—. Zooals men weet zullen overeenkom stige „depanneeringstarieven" ook voor de Rotterdamsche tunnel worden vast gesteld. De bedragen zijn echter nog' niet gepubliceerd. Men laan aannemen, dat indien thans ook te Rotterdam de prijs der benzine werd gesteld op on geveer. f 0.50 per liter, de tunnel al spoedig gevuld zou zijn met wegens benzinegebrek „stilvallende" auto's, die er maar al te tuk op zouden zijn van ambtswege met 5 liter benzine te worden bevoorraad. TECHNISCHE HOOGESCHOOL DELFT. 3 November. De Kerstva- cantie aan de Technische Hoogeschool te Delft zal aanvangen 20 December en eindigen 10 Januari 1942. 's-GRAVENHAGE, 3 Nov. Het col lege van rijksbemiddelaars verzoekt ons opneming van het volgende: Ten einde werkgevers, die'in het nog loopende deel van hei jaar 1941 aan hun personeel een gratificatie wénschen toe te kennen, in de gelegenheid te stellen dit voornemen zonder verderen omslag te kunnen uitvoeren, heeft het college van rijksbemiddeladrs besloten om hier. toe een algemeene vergunning te verlee- nen; zoodat geen afzonderlijke aanvra gen meer behoeven te worden ingediend. Volstaan kan worden met een kennis geving aan het college van rijkshemid delaars, dat men van deze algemeene vergunning gebruik heeft gemaakt, on der vermelding van de op het geval be trekking hebbende bijzonderheden. De thans verleende algemeene ver gunning is echter aan eenige beper kingen gebonden, die niet uit het oog mogen worden verloren. Aller eerst bepaalt haar werkingsduur zich tot het nog overblijvende ge deelte van dit jaar, zoodat er na de jaarswisseling geen gebruik meer van mag worden gemaakt, boven dien is ook een limiet gesteld voor den omvang der gratificatie, die niet meer mag bedragen dan een week loon of een kwart van het maand salaris. Eindelijk mogen van deze vergunning alleen gebruik maken de werkgevers, die niet reeds eerder in den loop van dit jaar aan hun personeel een gralifica- tie toekenden. Mochten zich gevallen voordoen, waarin reeds een gratificatie is toegekend, die minder bedroeg dan een week looft of een kwart maandsa laris, dan staat het den werkgever vrij om alsnog voor het einde van het jaar hierop een aanvulling te verleencn, tot dat in het totaal het bedrag van een week loon of een kwart maand-salaris zal zijn bereikt. Een zoodanige aanvul ling wordt geacht begrepen te zijn on der de thans van kracht geworden alge meene vergunning, zoodat hiervoor geen speciale machtiging wordt ver- eischt. Dit is uiteraard wel het geval ten aan zien van alle gratificaties, die builen de grenzen van de algemeene vergun ning vallen. Nederlandsche kolonisten naar Posen NIET alleen in de havensteden van Noordwefit-Duitschland, doch ook in de provincie Brandenburg hevitiden zich vele nederzettingen van Nederlan ders, die zich in, vroegere eeuwen, voor namelijk in den tijd van den Grooten Keurvorst, als hand werkman of als boer in dit gebied hebben gevestigd, zoo schrijft de Deutsche Zeiti^ng/i. d. N. Thans is, naar het blad meldt, een nieuwe Nederlandsche nederzetting in het Oosten van het Rijk ontstaan. On der aanmoediging van gouwleider Grei- ser zullen 300 Nederlahdsche ambachts lieden, die zich daarvoor vrijwillig heb ben gemeld, zich in Posen vestigen. Sinds eenigen tijd bevinden eenigeh van hen zich in de stad Posen om den bouw van een nederzetting met 300 wo ningen, die door een Rotterdamsche firma zal worden uitgevoerd, voor te be reiden. DOODSTRAF VOOR DISTRIBUTIE FRAUDE BERLIJN. 3 Nov. (V.P.B.). Nadat on langs te Berlijn voor het eerst het doodvon nis werd uitgesproken over iemand, die zich schuldig had gemaakt aan clandestien slach ten en verhandelen van vleesch, is thans voor de eerste maal iemand ter dood ver oordeeld, die handel had gedreven in. dis tributiebescheiden. In het City-Theater in Den Haag he.eft de Wiener Revue ren gala-voorstelling gegeven van „Alles fiirs Herz". Deze voorstelling oogstte een groot succes, vooral het spel van Franz Joham en zijn medespeler Fred Horst werd geroemd. Het gezelschap in de bloemen. In het midden Franz Joham (in rok) naast hem Fred Horst (met muts). (Foto Polygoon-Zeylcmaker.) Sociale voorzieningen voor huispersoneel AMSTERDAM. 3 Nov. De pers dienst van het N.V.V. meldt: Er zijn wettelijke maatregelen in voorbereiding, welke de sociale voor zieningen voor het huispersoneel in be langrijke mate zullen uitbreiden. Het huispersoneel valt/ip het oogenblik niet onder dc ongevallenwet en de ziekte wet. Er is thans \oor deze categorie van werkers een ongevallen- en ziekte wet in voorbereiding. Hiermede zal een reeds lang gekoes terde wensch van deze arbeiders en ar beidsters in vervulling gaan. Dc Neder landsche bond van huispersoneel, aan gesloten bij het N.V.V. heeft hiervoor gedurende $en reeks van jaren actie gevoerd. ..De ziekteverzekering is voor het huis personeel ook daarom van zoo groote beteekenis, omdat immers de zieken zorg zooals deze in het ziekenfondsne sïuit is geregeld, gekoppeld is aan de ziektewet. Op het oogenblik valt het huispersoneel buiten de ziektewet derhalve eveneens buiten de nieuwe uitgebreide wettelijke ziekenzorg. Nadat, de ongevallen- en ziektewet voor het huispersoneel zal zijn afgekon digd. zal ook het huisjiersoneel recht hebben op de voorzieningen en ver strekkingen, zooals deze in het. zieken- fondsbésluit voor de krachtens de ziek tewet verzekering^plichtige arbeiders zijn voorgeschreven. GEMEENSCHAPPELIJKE SCHOOL. ARTSENDIENST LAREN. (N H.) 3 Nov. Op initiatief van den inspecteur van de volksgezond heid is een bespreking gehouden tus- schen de burgemeesters van de gemeen ten Ankeveen, Blaricum. Diemen, 's-Gra- veland, Huizen, Kortehoef, Laren, Mui den, Necjerhorst den Berg, Weesp en Weespercarspel over het aangaan van een gemeenschappelijke regeling tot in stelling van een schoolartsendienst voor die gemeenten. Als gevolg van deze be-' sprekingen^ zal een dergelijke regeling worden ontworpen. De gemeente Huizen is bij besluTt van den burgemeester reedè toegetreden. E. A. VAN GENDEREN STORT BUITENGEWOON HOOGLEERAAR DELFT. 3 Nov. Bij beschikking van den secretaris-generaal van het depar tement van Opvoeding. Wetenschap en Cultuurbescherming is de heer E. A. van Genderen Stort benoemd tot bui tengewoon hoogleeraar in de afdeeling clcr weg- en waterbouwkunde om^onder wijs te geven in den bruggenbouw en de leer van belangrijke ijzerconstruc ties. Sedert September 1938 was hij be last met het geven van onderwijs aan de Technische Hoogeschool te Delft in de vakken, waarin hij thans tot buiten gewoon hoogleeraar is benoemd. 's-GRAVENHAGE. 3^ Nov. De se cretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken heeft met ingang van 1 November a.s. aan de navolgende in stellingen alsnog een voorloopige er kenning verleend in den zin van het Ziekenfondsenbesluit: Alg. Afdeelingsziekenfonds „Zaanland", Zaandam, Maatsch. Ziekenfonds A.A.Z. „Eind hoven en Omstreken", Eindhoven, Maatsch. Ziekenfonds „Noord Limburg", Venlo, „Alg. Ziekenfonds voor Zwolle en Omstreken", Zwolle, Maatsch. Ziekenfonds „Omstreken van Utrecht", Utrecht, Maatsch. Ziekenfonds „Haarlemsch Ziekenfonds", Haarlem, Alg. Afdeelings Ziekenfonds „Walcheren", Vlis- ainzen, Alg. Groninger Ziekenfonds „Zieken hulp", Groningen, Maatsch. Ziekenfonds Al phen en Omstreken", Alp'hen a.d. Ryn, Maatsch. Ziekenfonds „Zandvoortsch Ziekon- 'fonds", Haarlem, Alg. Afd. Ziekenfonds „Alk maar en Omstreken", Alkmaar, Alg. Afdee lings Ziekenfonds ,,'s-Hertogcnbosch en Om streken". 's-Hertogenbosch „Ziekenfonds der N.V. Nederlandsche Stoombleekcrij", N'uver- dal (gem. Hcllendoorn), Maatsch. Zieken fonds „Beverwyk en Omstreken", Beverwijk, Maatsch. Ziekenfonds „Frieslands Zuidwest hoek", Bolsward, Maatsch. Ziekenfonds „IJmuiden", IJmuiden, Maatschappij Zieken fonds „Bloemendaal en Omgeving". Haarlem, MaatscOi. Ziekenfonds „Bijzonder Afd. Zieken fonds „Nijmegen", Niimegen, „Alg. Afdee lings Ziekenfonds „Schiedam", Schiedam, „Ziekenfonds der Ver. tot Behartiging van de belangen van het personeel in 'vasten dienst der JLV. Gist- en Spiritusfabr.". Delft. Alg. Ziekenfonds „Eendracht maakt Macht", Weesp, Maatschappij Ziekenfonds „Asser Al gemeen Ziekenfonds", Assen, Maatschappij Ziekenfonds „Den Helder". Den Helder, „On derling Ziekenfonds Wiihe", Wiihe, „Stich ting Ziekenzorg der NV. Philips' Gloei lampenfabrieken" Eindhoven. -Maatsrhanny Ziekenfond® „Tilburg en Omstreken" Til burg. Maatschappij Ziekenfonds „Amersfoort en Omstreken". Amersfoort. „Alg. Oulcm- borgsch Ziekenfonds". Culemborg. „Het Al gemeen Afdeelings Ziekenfonds voor Leiden Omstreken, onderdeel Boerhave", te Leiden, Maatschaopii Ziekenfonds „Omstre ken van Breda", Fynanrt, „Algemeen Zieken fonds voor Vlaardingen en Vlaardinger Ara- .bacht", Vlfcardingen, Algemeen Afdeelings Ziekenfonds „Apeldoorn en Omstreken", Apeldoorn. Maatschapj>y Ziekenfonds „Gro ningen", Groningen, Maatschappij Zieken fonds „Arnhem en Omstreken". Arnhem, Maatschappij Ziekenfonds „Zuid-Holl. Eilan den", Zwündrecht, Maatschappij Ziekenfonds „Schouwen cn Duiveland", Renesse, Maat schappij Ziekenfonds „Deventer en Omstre ken", Deventer, „Algemeen Burger Zieken fonds", 's-Gravcnhagc, Maatschappy Zieken fonds „Delft en Omstreken", Delft, Maat schappij Ziekenfonds „Gouda en Omstreken", Gouda, Ziekenfonds „De Voorzorg", Coevor- den, Maatschappij Ziekenfonds „Enschede en Omgeving". Enschede, Maatschappij Zieken fonds „Oldambt", Groningen. Maatschappij Ziekenfonds „Texel", de Koog-Texel. Zieken fonds „De Nederlapden" N.V., Rotterdam, Algemeen Afdeelihgs-Ziekcnfonds „Wage- ningen en Omstreken", Wageningen, .Al gemeen Afd. Ziekcnf. voor 's-Gravenhage en Omstreken", 's-Gravcnhage, Maatschappij Ziekenfonds „Omstreken van Apeldoorn", Apeldoorn, „N.V. Rotterdamsch Algemeen Ziekenfonds", Rotterdam, „Het Ziekenfonds der Noord-Nederlandschc Beetwortelsuiker fabriek", Vierverlaten, Maatschappij Zieken fonds. „A.A.Z. West-Friesland". Hoorn, Af deeling Ziekenfonds der N.V. Algemeene Verzekcringsmii „Victoria" Amsterdam, Maatschappij Ziekenfonds „Omstreken van Nymegen". Nijmegen, Maatschappij Zieken fonds „Hilversum en Omstreken" Hilver sum, Maatschappij Ziekenfonds „Vecht en Omstreken", Loenen a d. Vecht, „N.V. Rot terdamsch Ziekenfonds", Rotterdam, „Het Ziekenfonds voor het fabriokspersoneel der N.V. Betondak, fabriek van bouwmaterialen", Arkel, „Algemeen Rotterdamsche Vereenieing voor Genees-, Heel- en Verloskundige Hulp", Rotterdam. „De vereeniging tot behartiging van de belangen van het personeeL verbonden aan dc N.V. De Vries Robbe en Co. en haar dochterondernemingen", Gorinchem; Algc- meeh Afdeelings Ziekenfonds „Woerden en Omstreken". Woerden; Maatschappij Zie kenfonds „Algemeen Ziekenfonds voor de Mijnstreek", Heerlen. „Het Centraal Zie kenfonds" van den Bond van Roomsch Ka tholieke Werklieden-Vereeniging in het aartsbisdom Utredht, De Bilt'(U); Maat schappij Ziekenfonds ..Ziekenfonds Hooge- vcen", Hoogeveen: „Het Ziekenfonds der N.V. Pojies Metaaldraadlampenfabriek" te Venlo; Het Maatschappyfonds „Bergen op Zoom", Roosendaal en Omstreken, Bergen op Zoom; „De Sociëteit ter Genees- en Heel kundige Verzorging", Schiedam. DE hoofdcommissaris van politie te Rotterdam maakt hekend: In overlég met de Duitsche overheid zal ter versterking van de beschikbare politie in catastrofale gevallen, zooals bij bominslagen op verscheidene punten tegelijk, zeer groote branden e. d., in dien noodig een beroep worden gedaan op de geüniformeerde afdeelingen der W. A., zoo meldt het Vad. Het optreden der W. A. bij afzettingen* al 3 boven bedoeld staat buiten iedere politieke bedoeling en is zuiver te be schouwen als een aanvulling van den politiedienst. De W.A. staat, dan onder bevel van de politieleiding, van wie zij haar opdrachten ontvangt. Het publiek dient er rekening mede le houden, dat in dergelijke gevallen do W. A. als ordedienst, met de politie zal samenwerken en dat de aanwijzingen, welke bij afzettingen door de W. A. in gevolge opdracht, van de politie worden gegeven, dienen te worden opgevolgd. Slachtoffers van den weg 's-GRAVENHAGE. 3 Nov. De over heid stelt ook in deze tijden al het mo gelijke in het werk om de veiligheid van het verkeer op den openharen weg zoo hoog mogelijk op te voeren. Dat dit streven van dc overheid evenwel niet in het minst overbodig is. blijkt wel duidelijk uit het simpele feit, dat er in het jaar 1039 niet minder dan 777 per sonen bii verkeersongevallen het leven lieten, terwijl 9.03-1 werden gewond. De „statistiek van de verkeersonge vallen 10-10" van het Centraal Bureau voor de statistiek, welke zoo juist bij de rijksuitgeverij is verschenen, geeft den lezer een helder en uitvoerig in zicht in de gevaren van den weg. In den loop van 1910 is de verkeersintensi teit aanzienlijk gedaald. Het vermoe den ligt voor de hand, dat daardoor ook het «antdl ongevallen op den vveg zat zijn afgenomen. Dit blijkt inderdaad het geval te zijn. hoewel deze afneming geen gelijken tred houdt met de ver mindering van de verkeersintensiteit. De absolute aantallen verkeersongeval len voor 1939 en 1910 bedragen resp. 17.615 en 23.369, een afname dus van ongeveer 40 pet. Opmerkelijk is even wel. dat het aantal ongevallen met doo- delijkcn afloop absoluut niet noemens waard verminderde (van 777 op 725), dus relatief sterk vermeerderde. BRITSCHE LUCHTAANVALLEN •s-GRAVENhAcE. 1 Nov. In den af- geloopen nacht is 'een aantal Britsche vliegtuigen boven ons land verschenen en heeft brand- en brisantbopamen om laag geworpen. De.meeste bommen zijn op het vrije veld of in rivieren gevallen, zonder schade aan te richten. In een plaats in Noord-Holland zijn evenwel twee huizen vernield. Verder is een boerderij door een brisantbom ver nield. Van de burgerbevolking werd een man en Twee vrouwen gedood. Bovendien is een dertigtal buizen meer of minder zwaar beschadigd. In de vernielde boerderij zijn een koe en vier paarden gedood/ A. J. BOTHENIUS BROUWER 80 JAAR s-GRAVENHAGE. 3 Nov. Een van de oudste Nederlandsche journalisten, de heer A. J. Bothenius Brouwer, oud- hoofdredacteur van de „Nieuwe Cou rant" en oud-bestuurslid van verschil lende vereenigingen en letterkundig en maatschappelijk gebied, is Zaterdag in de beste gezondheid 80 iaar geworden. Verscheidene bloemstukken, telegra- grafische en schriftelijke 'gelukwen- schen werden hem op dezen dag toege zonden. In den namiddae kwamen vele vrienden en collega's den jarige, die den indruk van een zestiger maakt-, te zijnen, huize te Wassenaar complimen- teeren. VERGIFTIGDE TARWE ONTVREEMD HAARLEMMERMEER. 3 Nov. De politie alhier vestigt er de aandacht op, dat in den nacht van Vrijdag op Zater dag zijn ontvreemd acht zakken met zaaifarwe. zeven zakken van 40 kg. en een zak van 20 k*r. Deze tarwe was ver giftigd. Men zij dus gewaarschuwd. KOERSEN NEDERLANDSCH CLEARING- INSTITUUT s-GRAVENHAGE. 2 Nov Koersen voor stortingen op 3 November 19-11 tegen ver plichtingen luidende in: Belga's 30.1432 Zwitsersche francs 43.56 Fransche francs 3.768 Lires 9.91 Decnsche kronen 36.37 Noorsche kronen 42.82 Zweedsche kronen f 42 92 Zv/eedsche kronen 44.85 Finsche mark 3.82 Dinar (oude schuldpnj 3 43 Dinar f 'euwc schuldenj 3.77 Turkscho ponden 1.4514 T.ewa 2.30 Pencroe foude "chuldcnj 36.519 Pengoe (nieuwe schuldcnl 45.89 Zloty (oude schuldenj f 35.— Zlotv (nieuwe schulden) 37.68 Lei 1 28 Slowaakscho kronen 6.48 Drachmen f 1.26 Kuna 3.77

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 5