Bommen op de haven van Sebastopol Japan wenseht olie van Amerika of Ned. Indië mts imus, Spanning thans zeer critiek geworden Haven La Valetta gebombardeerd Sovjetregeering in Samara Plannen van de I me m De Tokio Nitsji Nïtsji schrijft ROODE-KRUISA UTO DOOR BOLSJEWISTEN BESCHOTEN Gem. Opera Amsterdam Drie curatoren nemen hun ontslag DE VAANDELS Dl VRIJHEID C.A.O. voor het heerenkleedingbed] FEUILLETON PAGINA 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 4 NOVEMBER i Duizend Japansche burgers verlaten Amerika TOKIO, 3 Nov. (Domei) Alle och tendbladen te Tokio publicceren onder groote opschriften de berichten der toe nemende spanning in den Stillen Oce aan, als gevolg van de vijandige hou ding tegenover Japan Zij waarschuwen de Japansche strijdkrachten, geheel voorbereid te zJjn om aan alle mogelijk heden het hoofd te kunnen bieden. Gisteren is het Japansche stoom schip „Tatoeta Maroe" met duizend Japansche burgers, die naar het vaderland terugkeeren, aan boord van San Francisco vertrokken Vol gens Associated Press werd de post die reeds aan boord was. gebracht, door de autoriteiten weer van het schip gehaald, waarvoor als reden werd opgegeven, dat zij nog moest worden gecensureerd. Gespannen verhouding De verklaring van den woordvoerder <ler Japansche ambassade in Washing- Ion. dat Japan drastische maatregelen moet nemen in geval de onderhandelin gen mot de Ver Staten niet spoedig tot een positief resultaat leiden, staan in het middelpunt der beschouwingen van de Japansche bladen, die eenstemmig op de onoprechtheid en de vijandige houding van de Ver. Staten wijzen. Zij betoogen daarbij, dat Japan op elke ontwikkeling militair is voorbereid. De Tokio Nitsji Nitsji richt in ver band met de verklaringen van den woordvoeder der Japansche ambassade te Washington dat de -Japansch-Ameri kaansche onderhandelingen thans on der alle omstandigheden, op welke wij ze dan ook tot een beslissing moeten lei den, tot Amerika de dringende waar schuwing de onderhandelingen niet op de lange baan te schuiven. 119* blad wijst erop, dat het olicvrangstiik een zeer snelle oplossing vereischt. „Indien Japan niet in staat is, deze olie van Amerika of Neder- landsch-Indie langs den normalen weg te verkrijgen, dan zal het ge dwongen zijn zich olie te verschaf fen op een ongebruikelijke ma nier, zelfs wanneer dit gevaren met zich zou medebrengen. Een dergelijke, zij het ook drastische stap zou in het kader der zelfver dediging een legitieme maatregel zijn. Roosevelt weet dit zeer goed. want hij heeft zelf eenige maanden geleden verklaard, dat er op den Stillen Oceaan oorlogsgevaar be staat indien Amerika Japan van de olieleveranties zou uitsluiten. Ditzelfde geldt voor andere nood zakelijke grondstoffen. Onder dergelijke omstandigheden, zoo verklaart het blad, kan niemand voorspellen, wat er kan gebeuren- De verantwoordelijkheid ligt ech ter uitsluitend bij de Vereenigde Staten." Voorts schrijft het blad: „De laatste berichten uit de Ver. Staten toonen aan, dat de betrekkingen tusschen Japan en de Ver. Staten op het meest crjtieke punt zijn aangekomen. Men kan aanne men. dat deze toestand het doel is van de.Amerikaansche politiek De Ver. Sta ten probeeren me» alle middelen de in eenstorting van Duitschlnnd in Europa en van Japan in Oost-Azië en daarmede de eigen wereldheerschappij te bereiken Aan dit doel offeren zij zonder schroom Engeland. Nederlandsch Indië en Tsioengking op De Tokio Asahi Sjimboen schrijft ..Men behoeft slechts aan de anti.Ja pansche uitlatingen van Knox. den Ameriknansohcn minister van marine, te denken, om het ware karakter der Amcrikaansche politiek tegenover Ja- jan in te zien. Niemand kan* gelooven, dat de onderhandelingen tusschen Ja pan en de Ver. Staten door Washington oprecht gevoerd worden De Ver. Sta ten willen integendeel tijd winnen om het anfi-Japansche omsingelingsfront iiit'te breiden en Japan geleidelijk door politieke, economische en militaire maatregelen te verzwakken en daarme de definitief op de knieën te dwingen." SJANGHAI, 3 Nov. (D.N.B.), Vol gens de nieuwe bepalingen der Engel- sche regeering, mogen reizigers van en naar de Maleische staten naar uit Singapore wordt gemeld hun punt van aankomst of vertrek per hoot of vliegtuig slechts op zeer nauwkeurig aangewezen plaatsen te Singapore cn Penang kiezen. BERLIJN 3 Nov. (D.N.B.). Van militaire zijde verneemt hfet D.N.B.: Sterke eenheden van het Italiaan- sche luchtwapen hebben in den nacht van 2 op 3 November bij goed zicht, op den grond felle aanvallen ondernomen on de belangrijkste doe len van het eiland Malta Het zwaar tepunt van het bombardement lag op de hoven La Valetta. Ook het vliegveld Venezia werd aangevallen. Terrein cn stilstaande vliegtuigen werden door talrijke bommen ge troffen* De aanval is, volgens een special en correspondent van Stefani. begunstigd geweest door goed weer en helder maan licht. Alle Italiaansche vliegtuigen zijn op hun bases teruggekeerd. lfaliaansch weermachts- x bericht Het Italiaansche weermacht-be richt luidt als volgt: In den afgeloopen nacht hebben een heden van onze luchtmacht opnieuw de vlootbasis La Valettta gebombardeerd. Noor d-A frik a: aanzienlijke be drijvigheid van onze artillerie aan het front van Tobroek. Aanvalspogingen van den vijand Werden terstond afge slagen. Tijdens een luchtaanval op het gebied van Benghasi werden eenige woonhuizen beschadigd. Onder de Arabi sche bevolking werd een persoon gedood en ecnigen gewond. In luchtgevechten schoten onze jagers oen Engelsche-ma chine neer. Oost-Afrik a: Engelsche vliegtui gen bestookten het veldlazaret van Cul- fiuahert-, dat duidelijk voorzien was van het Roode Kruisteeken, met öiachinegé- weervuur. Onder de verpleegden vallen slachtoffer? fe betreuren. Aan de fron ten van Ualag en Celga vonden gevech ten plaat6 die door onze troepen gunstig verliepen. De vijand liet eenige dooden, almede wapens en munitie op het ge vechtsterrein achter. Bij Ned. kust neergeschoten BERLIJN, 3 October (D.N.B.). Een Duitsche patrouilleboot beschoot giste ren verscheidene Britscho vliegtuigen, die de Nederlandsche kust naderden. Een Engelsche bommenwerper werd omlaag geschoten. Duitsch legerberichf 53.175 GEVANGENEN OP DE KR1M UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 3 November, (DrN.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend Onder den druk van de felle ach tervolging door Duitsch-Roemeen- sche formaties is de op de Krim ver slagen vijand' in twee groepen ge splitst, waarvan de eene via Scbas- topol en de andere via Ivertsj tracht te ontsnappen. Bij een aanvaJp op de transsport- schepen. welke voor de vlucht van deze strijdkrachten werden gereed gehouden, heeft de luchtmacht 10 koopvaardijschepen met een geza- menlijken inhoud van ongeveer 38.000 hrt. door bomtreffers tot zin ken gebracht. 14 andere schepep wer den zwaar beschadigd. Andere ge vechtsvliegtuigen bombardeerden Se bastopol en het havengebied van Jal ta alsmede militaire doelen in de straat van Kertsj en aan de Noord oostkust va*n de Zwarte Zee. Een groo-t drijvend dok kreeg bomtreffers van zwaar kaliber. Bij do doorbraak- en achter- volgingsgovechten op de Krim werden tot dusver in totaal - 53.175 gevangenen gemaakt, als mede 230 pantserwagens, 218 stukken geschut, verscheidene pantsertreinen en groote hoeveel heden ander oorlogsmateriaal buitgemaakt of vernietigd. Ver der werden meer dan 13.00CTmij- nen verwijderd, welke waren ge legd om onzen opmarsch te ver hinderen. Italiaansche troepen namen in het Donetsbekken nieuwe industrie plaatsen na strijd in bezit. In den ccntralen sector van het Oostelijk front werd gisteren de dietricts- hoofdstad Koersk, een belangrijk spoorwegknooppunt en industriecen trum door infanterie- en gepantserde formaties genomen. In de wateren om Engeland brach ten gevechtsvliegtuigen een vracht schip van 4.000 hrt. tot zinken en troffen zes schepen zoo ernstig, dat nog meer verliezen genoteerd kun- ngn worden. In Noord-Afrika verstrooiden Duit sche gevechtsvliegtuigen concentra ties Britsche automobielen hij Sol- loem. Bij luchtaanvallen op de roede van Suez werd een koopvaardijschip van 0.000 brt. vernietigd. Gevechts handelingen van - den vijand boven het gebied van het Duitsche Rijk hadden niet plaats. A/JET veronachtzaming van het Roo- L J dekruisteeken hebben talrijke bols jewisten nabij Kleszczele een Duitsche ziekenauto beschoten. De auto vertoonde na deze laffe overval ongeveer honderd kogelgaten. De gewonde, die met de ambu lance auto vervoerd werd, kreeg tien ■nieuwe wonden, waardoor hij gedood werd. Ook de chaufeur en zijn collega werden door den aanval der Sovjets ge dood Ziedaar een kort ^bericht, dat dezer da- en in de dagbladen verscheenEen so bere melding, van een tragedie, welke zich in het Oosten heeft afgespeeld, een geval uit duizenden. Het is niet de eerste maal, dat gewondentransporten door de Sovjets beschoten of gebombardeerd wor den. Telkens weer moeten de wecrlooze gekwetsten, met ae whpencn in de vuist door hun begeleiders verdedigd worden Maar er zal geen kwaad met kwaad wor den vergolden. De Nederlandsche ambulance, die straks naar het Oostfront vertrekt! zal hulp bie den aan vriend en viiand. Daarom is het de plicht van iederen Ne derlander deze ambulance te steunen- Stort uw bijdrage, iets meer dan u mis sen kunt, op giro rekening 8-7-6-0-0, Ne derlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22. te. Den Haag. BERLIJN, 3 Nov. (D.N.B.). Duit sche gevechtsvliegtuigen hebben gis teren weer een bomaanval gedaan op de oorlogshaven van Sebastopol op de Krim. Zij brachten een vrij groote vrachtboot tot zinken en nog een van 4000 brt. Voorts kon men voltreffers op de haveninstallaties, benevens op drijvende en vaste ka nonnen der. luchtdoelartillerie waar nemen- Van de 14 Sovjet-divisies, die zich ter verdediging op de Krim hadden ge ïnstalleerd. en die voor een deel reeds vernietigd of getroffen zijn, Ie eren thans ook de aan de Zuidspits opgestelde troe- pendeelen de zwaarste der Duitsche aanvallen kennen. Tevergeefs trachten zij zich in de bergstellingefi te verde digen; alle voorbereidingen worden door Duitsoh bommen te niet gedaan. Mislukte Sovjet-aanval \7IA de Ncwa hebben ook gisteren de v bolsjewieken een wanhopigen aan val ondernomen, die evenals den vori- gen dag, op een mislukking uitliep. Bij de eerste poging deden de bolsje wisten met -40 50 booten een uitval te gen den door. de Duitschers bezetten Newa-oever en hoopten onder bescher ming van hun zware Artillerie door de Duitsche omsingeling heen te 'breken. Toen de bolsjewisten hun vuur naar vo ren moesten brengen om hyn troepen de landing mogelijk te maken, zette het Duitsche afweervuur met groote kracht in. Lichte artillerie cn mitrailleurs wier pen een hagel van projectielen op de Sovjetbooten, die bij tientallen zonken. De overige moesten terugkeeren, waar bij de vijand nog tal van gesneuvelden door hel mdchinegeweervuur verloor. De gisteren ondernomen poging om strijdkrachten over te zetten, bezweek op dezelfde wijze in het vuur van den Duitschen afweer. Ditmaal kwamen in de ochtendschemering 17 Sovjet-booten in snelle vaart de Ncwa af, maar ston den reeds dadelijk bij de afvaart aan welgericht artillerievuur bloot, zoodat zij de rivier zelfs niet halverwege kon den oversteken. Zoo mislukte ook deze aanval .met. zware verliezen voor de bolsjewieken. Zeer slechte weersomstandigheden hebben het Duitsche luchtwapen op ji November niet weerhouden aan het ge- heele Oostelijk front de achterwaartsche verbindingen van de bolsjewieken doel treffend te bestrijden. Troepenconcentra ties en colonnes in den Zuidelijken sec tor, van het front werden met hommen en de boordwapens uiteengeslagen- Ver scheidene toestellen wierpen hun bom men midden op belangrijke rails en verbraken daarmede verschillende tra jecten van de bolsjewistische spoorlij nen. Een gevechtsvliegtuig slaagde er in een voltreffer te plaatsen op een vol len transporttrein. Firtsche luchtmacht in actie T7 INSCHE luchtstrijdkrachten hebben het bombardement van den Moer- manskspoorweg en van spoorwegmatc- riaöl voortgezet en locomotieven en co lonnes voertuigen beschoten. Het lucht afweergeschut hee-ft een vijandelijken jager neergeschoten. De laatste dagen hebben de Finnen, naar het D.N.B. verneemt, de plaats Paatene aan den Westelijken oever van het Jaervimeer. ongeveer 150 km. ten Noorden' van Petroskoj, ingenomen. Öe aanval werd zoozeer bij verrassing ten uitvoer gelegd, dat de plaats betrekke lijk ongedeerd in Finsche handen i6 ge vallen. De wegtrekkende bolsjewieken konden slechts eenige openbare gebou-, wen vernielen. De ingenomen plaats heeft bijzondere strategische beteekenis als belangrijk verkeersknooppunt. In Samara (Koeibisjcf) is thans, naar Associated Press meldt, ook Kalinin cn in zijn gevolg de vice-comrni^aris van het commissariaat van buitenlandscbe zaken, Wisjinski, aangekomen- Molotof was reeds eerder, gearriveerd. Alle reizigers, die uit Samara in Cairo zijn aangekomen, hebben- naar United Press uit die plaats meldt, verzekerd, dat de materieele verliezen der bolsje wisten zoo groot zijn, dat de hulp van Engeland en de Vereenigde Staten op zijn minst tien keer zoo snel moet wor den verleend, om de Sovjet-Unie in st^at te 6tellen ectieven tegenstand te bieden. i i BINNENLAND De Gemeentelijke Opera te Anister dam zal haar eerste speelseizoen op 4 Dec. a.s. openen met Johan Wa&enaar's „de Doge van Venetië", een kwasi- ernstigo opera in drie bedrijven, welke gevolgd zal worden door Puccini's een acter „Gianni Schicchi". „De Doge van Venetië" wordt geregis seerd door Cruys Voorbergh, „Gianni Schicchi" door den intendant der opera, mr. Johannes den Hertog. Verschillende solisten van naam zijn aan de opera verbonden. Wij noemen, in alfabetische volgorde: de dames Elisa beth Glastra van Loon, Ruth Horna, Greet Koeman, Gerda Pons, Jeanne van de Rosiere, Truus Schermertor Steege, Dora Schrama en C. A. Stroink; en de heeren: Henk Angement, Theo Baylé, Otto Couperus, S. Jongema, Johan Lam men, J. H. H. Plempr, Chris Reumer en Chr. J. Scheffer. Frans Vroons zal voor- Ioopig als gast optreden. Als assistente voor de Italiaansche taal is aan do -opera verbonden mej. H. A. van Dijk. De heeren C. Olthuis, <G. H. Terwiel, Chr. Veeio en H. J. van Wielink zijn aangewezen als repetitor. De laatstge noemde is tevens belast, met de leiding van het koor, dat bestaat uit 43 lpden, die vast aan de opera verbonden zijn en hun geheelen tijd daarvoor beschik baar moeten stellen. Het koor kan even tueel bij grootere voorstelingen worden uitgebreid. De Gemeentelijke opera beschikt over een ballet, bestaande uit 16 personen, onder leiding van Yvonne Georgi. In Amsterdam zal het Concertgebouw orkest medewerken. In andere plaat sen beschikt men over het Residentie orkest en het Utrecbtsch Stedelijk Or kest. Het ligt echter in de bedoeling te komen tot vorming van een eigen ope ra-orkest. De namen van hen, die naast den in tendant voor de opera, den heer mr. Jo hannes den Hertog, als dirigent zullen optreden, worden nog nader bekend ge maakt. Het speelplan zal bevatten, behalve de reeds genoemde stukken, Mozart's „Figaro" in nieuwe montcering en on der regie van Cees Laseur. De eerste voorstelling daarvan zal plaats hebben op 13 December a.s. in den Stadsschouwburg in het kader van de Mozart week. Verder wordt opgevoerd „Der Frei schutz" van von Weber, onder regie van Johan de Meester, „I Pagliacci" (Paljas) van Leoncavallo onder regie van Cor van dor Lugt Melsert cn „Fauet" van Gounod. Bovendien ligt het in de bedoe ling een operétte te geven. 's-GRAVENHAGE, 3 Nov. Bij be schikking van den secretaris-generaal van het departement, van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming is aan mr. P. E. Briët, mr. N. C. M. A. van den Dries en jhr. mr. Rh. Feith, op hun verzoek eervol ontslag verleend als lid van het college van curatoren der Rijks universiteit te Leiden. MAMMOETH-TAND IN DE MAAS GEVONDEN LINNE. 2 Nov. In den baggerput van de Grinderij der Ned. Spoorwegen in de Maas, zijn de laatste weken we- f\/t ET deze vaandels hooggeheven J den de Duitsche legers, door de legers van de verbonden gendheden en de duizenden vrijwi uit alle beschaafde landen van f naar het Oosten, om de belagers Westersche beschaving te vernicli Met de vaandels der vrijheid in ér. begonnen deze dappere strijders een mig gevecht op leven en dood. Zij vt de legers van Stalin, zij marchetn enkele maanden diep in het land do jet.s de overwinning tegemoet. Dappere kerels, die zich door nit ten tegenhouden, want het zijn de dels der vrijheid, die zij met zich vi het is hun heilig ideaal dat zij vol?i daarom moeten en zullen zij zego die vaandels der vrijheid. Ook in oi werden zij gegrepen. Ook hier 'i ven door onze Nederlandsche Nar, socialisten. Zij wapperden boven dt pen, die naar het Oosten trokken, symbool voor hen, die den nieuwi begrijpen, onbereikbaar voor andert vreemd zijn voor hun volk cn land Nederlanders, die waandels der v; die kleuren van ons legioen, die $b deren van onze natlonaal-socialislt roepen U toe U te bezinnen op uw als Nederlander- Het is de vrijheid van Europa, v derland, uw vrijheid en de toekan uw kinderen, waarvoor deze vaandt heven zijn, waarvoor die Nedcrla vrijwilligers vechten en gij zoudt 20 nig eer bezitten, dat gij aan den blijft staan? Neen. gij zult die vaandels volgt zult eindelijk gaan beseffen, waart gaaf. gij zult uw plicht doen en 1 u aanmelden bii het Vrijwilliger „Nederland" Koninginnegracht 22, Haag. 's-GRAVENHAGE, 3 Nov. He lege van rijkebemiddelaars heeft bi beschikking van 30 October 1011 verzoek tot algemeen bindend ring der collectieve arbeidsou komst voor het mantkleedïnghedri het maat- annex confectiebedrijf (hi kleeding) 1941 d.d. 30 Juni 1941 voi tijdvak 30 Juni 1941 tot 15 Februari gesloten tusschen den hond vani makore patroons in Nederland, bond van maatkleedinghedrijven i derland. de Nederlandsche vereer van werkgevers in het hecrenkk- bedrijf, den Roomsch-Katholieken van kleermakers patroons in Nedc „St. Martinus". eenerzijds, en d« derlandschen Christelijken hond vj helders en arbeidstere in de kle; industrie en aanverwante vakken Nederlandschen Bond van mant en vrouwelijke arbeiders in de kle' industrie en aanverwante vakken Nederlandschen Roomsch-Kathol naaisters- en klccrmakersbond rardus Majella" en den federal hond van arbeiders(sters) in dineindnstrie en aanverwante v: anderzijds, op juridische gronden wezen en tegelijkertijd de voorn'! bepalingen dier collectieve arbeids eenkomt-s behouden daarin ne kclijk gebleken wijzigingen v« gehecle maatkleedingbedrijf en maat- annex confectiebedrijf (ht kleeding) bindend vastgesteld. Het betreft hier bepalingen uit z „kleine-" of „nood-" contract.' afwachting van de totstan-dkomin nieuwe collectieve arbeidsovereeni voor het maatkleeding- en het annex confectiebedrijf, waaromtre' derhandelingen tusschen partijen de waren, met een geldigheidsdui 15 Februari 1942 is aangegaan. De voornaamste bepalingen overeenkomst, welke behalve op d< loonen voor mannelijke hulpen en wassen en volslagen atelierwerk; de onderscheiden gemeente-loonkl! en andere arbeidevoorwaarden.ini zaak betrekking hebben op de gar. loonep voor thuiswerkers, zijn door het cóllege van rijkshemidrk bindend vastgpsteld voor den geh bedrijfstak en wel voor den termijo vangende 10 November 1941 en gende 15 Februari 1942. derom verscheidene prae-hi6to: vondsten gedaan. Zoo ontdekte men een dezer een stuk versteend been, hetwelk vorm had van een slagtand vat bijna twee meter lengte. Men vein hier te doen te hebben met een moeth-tand. (Tel.). Daarna ging hij van hefeene variété naar het andere, bezocht de dansgele genheden waarwariéténummers werden gegeven, liep de bioscopen en cabarets af waar artisten optraden en leefde mof al zijn zenuwen in dit wereldje, dat voor het publiek maar schiln en knap spel. dch voor hem het echte, eenige. >verkelijke leven beteekende. 's Avonds ging hij nog eens-naar hei Hansa-theater orn zijn dochter op hrtt tooneel te zien. Hij bekeek haar even critisch alsof zij een vreemde was. een artiste, die /ich bij hem had aangebo den en die hij wilde engageeren. Hij voelde met trots, dat hii reeds tot zulk een objectieve houding tegenover Zephora in staat was: dit zou den om gang tusschen hen zeker vergemakke lijken. Want natuurlijk zou hij met Zephora samen zijn nieuwe nummer in- studecren. Den vierden dag na Golden's bezoek bij zijn advocaat antwoordde deze, loon hij bem opbelde: „Ja, wilt u even bij mij komen? Ik heb nieuws voor u." Op weg naar het advocatenbureau dacht Golden, die ditmaal in het geheel niet nerveus was, erover na of hij Zephora misschien al den vijftienden van de maand uit de Argcntijnsche re vue zou kunnen weghalen. Waarschijn lijk zou de manager hem een flinke schadeloosstelling afpersen. Maar het hielp niets, hij kon beter door den zuren appel heenbijten; want hij moest toch uiterlijk den zestienden met zijn doch ter naar Londen teruggaan! Het werd boog tijd, dat hij weer aan het werk ging Het schoot hem 7111 ook te binnen, dat hij Maria eigenlijk wel eens Iets had kunnen schrijven over zijn ervarin gen te Hanriburg. Nu, wanneer hij met Zephora cn met haar chel gesproken had, dan kon hij alles tegelijk naa»* Londen schrijven, ook het uur van aan komst De advocaat noodigde zijn cliënt dit maal in een gemakkelijke fauteuil en bood hem een sigaar aan eer hij een actcstuk op tafel uitspreidde en begon te spreken: „Uw dochter is nog geen een en twin tig jaar mijnheer Golden? Ik heb mij namelijk verwonderd over haar energie en vast houdendheid jl Ik heb nu ver schillende keeren met haar onderhan deld en kreeg steeds den indruk van een zeer rustige, rijpe en gesloten per- soonlijkheid#Om kort te gaan: uw doch ter blijft weigeren u als haar vader te erkennen." Golden werd vaalwit. Een paar secon den sloot hij de oogen, daarna keek hij zijn .advocaat woedend aan en greep de tafelrand zoo heftig vast, dat het salon meubel bijna omvloog en de papieren op den grond vielen. Toen sprong hü op, nu vuurrood geworden, en stampte door de kamer heen en weer als een getergde olifant, vertrapte de, papleren, die nog steeds op den grond lagen en greep een stoel vast .alsof hij ze iemand naar het hoofd wilde smijten Wat zat er een kracht in dien gedron gen kleinen man. dacht de advocaat. Toen kwam de razende clown vlak voor "hem staan: „Hoe is dat mogelijk?" schreeuwde hij cn liet zich toen weer in zijn fauteuil vallen. „Wilt u het zelf niet even lezen?" vroeg de advocaat en reikte zijn cliënt een groot vel papior. „Neen! Neen!" Golden wees het stuk af. „Vertel het me maar." En nu haastte dë advocaat zich alles in een adem to vertellen. „Ik heb als een pastoor tegen de jongedame staan preeken on haar alle juridische en moreele redenen uiteen gezet, waarom zij naar u toe moest gaan. Ik heb haar natuurlijk ook zeci* duidelijk aan het verstand gebracht, dat u het recht hebt om haar met ge weld en door de politie te laten halen: ik heb haar gewaarschuwd, haar ver maand cn bedreigd.... maar het hielp allemaal niets! Met een bewonderens waardige taaiheid, verklaarde miss Ze phora telkens opnieuw, dat Henry F.agle haar vader was en dat. wanneer u haar met geweld tot zich zoudt nemen cn haar gevangen houden, u toch niet zou kunnen hereiken, dat zij voor u eenige kinderliefde zou gaan gevoelen, daar deze nu eenmaal aan Henry Eagle bc- hoort. Dit is volstrek» haar laaste woord cn ik heb er een protocol van opgeno men Zij wacht nu blijkbaar met de grootste kalnrte uw besluit af en houdt zich op alles voorhereid. „Genoeg! Genoeg!" onderbrak Joe Qolden hem schreeuwend, terwijl hij met zijn vuist in de lucht sloeg. „Wat ben ik 11 schuldigf" De advocaat ging zijn opgewonden cliënt voor naar het bureau, waar hij er zelf voor zorgde, dat aanstonds de rekening werd opgemaakt voor den clown, die daar als een" beer heen cn weer liep Golden betaalde, en stormde toen do deur uit en de trap af met zulk een haast, da» het gevaar van zijn hals te breken niet denkbeeldig wan Juan en José debuteerden te Kopen hagen in circus Schumann -met een nieuwen partner en als clownstrio Pol- lini. Op hun aanplakbiljetten stond ver meld: „Vroeger in hfct Goldini-Trio", waarbij Goklini dan met vette letters gedrukt stond. Dit debuut was in de artisten wereld een zeer g'roole gebeurtenis en werd dan ook in alle bladen gesproken. De critiek was het er over eens, dat het nieuwe nummer goed genoemd moest worden, zelfs zeer goed, maar men kon het toch niet vergelijken met wat het trio-Goldini eens gepresteerd had. „Men kan slechts wenschen, dat Joe Golden opnieuw met zijn beide partners gaat optreden, zoodat de oude, onvergetelijke en geheel unieke clowntroep^Avecr bij een is," zoo eindigden bijna allo versla gen. Maar waar was Joe Golden? De kran ten. de artisten, de directeurs en de agenten zöuden het graag geweten heb ben. Doch niemand kwam er achter. Joe Golden scheen spoorloos verdwenen. Dat do Engelsche clown, die met het kleine circus Nowikow door Rusland reisde nu al haast een jaar en wiens naam niet op het programma vermeld stond, dat deze bescheiden grappenmaker de eens zoo beroemde chef der Goldini's was, wist directeur Nowikow niet eens. Op een avond het was in een voor stad van Petersburg had die En gelschman met zijn vrouw, die een Rus sische scheen, vanuit een loge de voor stelling bijgewoond. Men had hen voor rijke touristen aangezien, en de circus directeur was wel wat verwonderd ge weest toen, na de "voorstelling, de dame naar hem toe was gekomen om te vra gen of haar man het eens als clown bij hem probeeren mocht. Nowikow had daarin toegestemd en toen een contract met hem afgesloten, waarbij hij'een ma tige gage verdiende... Joe Golden was als een gebroken man uit Hamburg, waar hij de bitterste te leurstelling van zijn leven had doorge maakt, naar Londen teruggekomen. Marfa zag, dat zijn haar grijs geworden was en zijn trekken er slap en verval len uitzagen; hij was geen meester meer over zijn ledematen en waggelde af en toe als een dronkeman; hij keek nio- mand aan. Zij had nauwelijks haar ont steltenis kunnen verbergen, toen zij hem zoo terugzag. Golden zei enkel: „Zephora komt niet," en Marfa vroeg met geen woord naar hetgeen er gebeurd was. Wat zij wilde weten, liet zij den advocaat in Hamburg, wiens kwitantie zij in Joe's koffer had gevonden, per brief mededee- len. En toen kwamen die vreeselijke we ken en maanden, waarin Joe Golden in het geheel niet meer te bemerken scheen, wat er in zijn omgeving gebeur de; Marfa vermoedde dat Joe met zelf moordgedachten rondliep en durfde hem geen oogenblik alleen te laten. De doktoren, die zij liet komen, gaven allen hetzelfde advies: Golden moest rust hebben! En voor de rest moest men maar afwachten of zijn gestel en zijn zenuwen er vyeor bovenop zouden ko men. Na bange maanden kon Marfa echter teckenen van herstel opmerken. Zij zag dat Golden's gezicht een andere uitdruk king kreeg, hij keek weer om zich heen, hij informeerde af en toe naar alle sche dingen, hij scheen zijn spieren in zijn macht te krijgen, zijn houding en onbestemde gebaren dwenen, en langzamerhand ontw hij geheel uit zijn apathie en werd een gezond mensch. Op zekeren dag vroeg hij naar en José en wilde allerlei nieuws li° Hij nam de tijdschriften, die Marfl gaf, gretig aan cn kort daarna gü weer voor het eerst uit: Marfa ltfS de hem naar het Palladium. „Werken! Werken!" Dat wart woorden waarmee hij het variété, hij zelf al zoo dikwijls was opgeu dien avond verliet. En daarna spr* er telkens weer met Marfa over zijn nieuw nummer eruit moest Maar zijn plannen waren nu niet zoo onrustig en hartstochtelijk als ger; Joe Golden was ti.idéns zijn' veranderd en een bedachtzame man geworden. „Ik wil in ieder weer als clown optreden," zei M In deze dagen dacht hij dikwijl! Paolo, de nestor der clowns van Renz, d'6 hem een half léven g* had toegeroepen: „eerst moet ie de heele wereld zwerven!" En a®! lanskv, die hem gezegd had, dat niet door trainen een groote werd, doch eerst vele" zware tele" lingen en tegenspoeden moest doorgemaakt „Het zal wel-het beste zijn. ws' ik eerst een poosje met een klei' cus meereis, en daar optreed dat iemand weet wie ik ben ik tenminste weer in beweging op gang, zoo vind ik eindelijn eigen leven weer terug..." zei slotte tot Marfa. (Wordt vervol

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 2